Rumoer in Rotterdams oude binnenstad Wat was het Palingoproer? BUITENLAND. MAANDAG 9 'JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 REVOLVERSCHOTEN EN TALRIJKE CHARGES POLITIE GRIJPT KRACHTIG IN „Kwajongenswerk" Rotterdam, 9 Juli. Nadat het Zaterdag in den loop van den dag in de binnenstad en ook op den Linker Maasoever onrustig was geweest, i« ha. 's avonds, vooral in de omgeving van den Goudschesingel tot vrij hevige botsingen met de politie gekomen. De relletjes hebben ecjiter geen oogenblik een ernstig karakter aangenomen. Daarvoor was het verzet te incidenteel en gebrekkig van opzet. De politie heeft trouwens uit het ge beurde te Amsterdam leering getrok ken en onmiddellijk overal, waar dat noodig was, krachtdadig en energiek ingegrepen en de onruststokers, die ook ditmaal weer grootendeels uit een handje vol belhamels bestonden, van antwoord gediend Bij de charges die Zaterdagavond werden uitgevoerd, zijn vele rake klappen uitgedeeld, ter schrikaanjaging is er geschoten, en enkele lichtgewonden hebben zich moeten laten verbinden. Geen oogen blik heeft echter de politie de macht uit handen gegeven. Tot het laatst toe bleef zij meester van den toestand en na middernacht was de rust en orde volledig hersteld. Er zouden Zaterdagavond om zeven uur Iwee demonstraties gehouden worden, nl. op de Veemarkt en op hot terrein aan de Enk. 's Middags waren daartoe in de stad door Communisten en O S.P 'ere pamfletten ini de stad verspreid. De politie heeft onmid dellijk maatregelen getroffen om deze de monstraties te verhinderen en zoodoende was er op het tijdstip dat de betooging was uitgeschreven op de Veemarkt een .Vrij groote politiemacht aanwezig om de orde te handhaven. Aanvankelijk bleef liet lustig. Doch langzamerhand kwamen de demonstranten in kleine clubjes opzetten, zoodat het om goed half acht op de Vee markt, in de Hugo de Grootstraat en de zijstraten reeds zeer druk en rumoerig Was. Het. duurde dan ook niet lang of het kwam tot een eerste treffen en het waren een aantal opgeschoten jongens die uit een motor met zijspan een aantal rake slagen met de lange gummiknuppels in ontvangst hacklen te nemen. Er werden nu regelma tig charges uitgevoerd De gebruikelijke holpartijen deden zich voor en een half uur later waren de demonstranten en een groot nieuwsgierig publiek, dat er niets mee te maken had~ in de richting van den Goud schesingel gedreven. De weekmarkt aan den Goudschesingel vormde dezen avond voor de politie wel een zeer hinderlijk- ob stakel, omdat rij daardoor vrijwel geheel verhinderd werd in een doortastend optre den, dat vermoedelijk direct aan de op stootjes een afdoend einde zou hebben ge maakt. Nu - zochten de roerige elementen telkens een goed heenkomen in en achter de kraampjes, waar men veilig wachtte tot de charges wSiren uitgevoerd, om dan opnieuw op te komen z eft en en de politie handen vol werk te geven. Het brandpunt van de relletjes Langzamerhand verzette rich het brand punt van de relletjes naar de gribus van nauwe sloppen en stegen, gelegen tusschen de Goudschesingel, Goudschewagenstraat, Kipstraat, en Lange Pannekoekstraat. Het was tegen half tien, dat een motor met zyspan een charge uitvoerde in de Breede- straat, toen plotseling vanaf de daken eer. regen van steunen naar beneden werd ge gooid. terwijl er hevig werd gescholden. Ook had men een begin gemaakt met de straat open te lwekeiu De politie greep krachtig in. Er werd gelast dat alle deuren en ramen zouden worden gesloten en toen dit niet spoedig genoeg geschiedde, kwa men de pistolen voor den dag en knalden ter schrikaanjaging de eea^te schoten in de lucht. Dat bracht er den schrik in, aan de bevelen van de politie werd dadelijk gevolg gegeven en men bepaalde er zich tos van uit de nauwe straatjes naar de politie te schelden en tegelijk op een flinken afstand te blijven. Vertoonde zich ergens plotseling om een hoek een politie-uniform, dan ont stond er een wild sauve-qui peut en wist men niet. hoe spoedig men zich uit dc vie len moest maken. Tot laat in den avond hebben deze relletjes voortgeduurd en er moesten herhaaldelijk charges worden uit gevoerd. Om tien uur werd in de Goudsch wagenstraat met een steen naar een motor met. zijspan geworpen. De politie heeft dadc lijk. nadat geconstateerd was uit welk pand de steen afkomstig was, dit huis leegge- liaald en een aantal personen, die zeiden dat ze „op visite" waren, op verre van zacht zinnige wijze .verwijderd". In dc Rreedestra&t deed zich nog een inci dent voor, dat voor een arrestant nu niet op zoc prettige wijze afliep: Een agent van politic had in een der portieken een man gegrepen on duwde deze voor zich uit de straat op. Juist cp dit moment gooide m *n van uit de eerste verdieping oen bloempot naar bfneden, die echter niet den agent, maar juist de arrestant raakte. Hij werd niet ernstig aan hot hoofd gewond. Een barricade opgeworpen Toen het begon te schemeren, dreigde dc toestand ernstiger te worden. De oproerige elementen legden het er op toe de straat lantaarns te vernielen, hetgeen met een aantal steenen gelukte. Tegen elf uur brandde in de geheele Breedestraat nog maar één enkele lantaarn. Op dat oogen blik heeft men kans gezien in de Tholen- straat, een steeg, die. loopt van de Breed e- sta-^iat naar de Goudschesingel, een kleine barricade op te werpen, waarachter van daan men cp de politie vuurde. Twee agen ten hebben verdekt opgesteld in de Breede straat het vuur beantwoord. Op dat oogen blik naderde ook de politiewagen met eeni- ge schijnwerpers. De Breedestraat en de Tholenstraat werden letterlijk „in het zon netje gezet" cn er was geen schijn van kans, dat men verder nog iets tegén de poli tie kon uitrichten. Tntusschen knalden regelmatig door de schrikaanjagende pistoolschoten en eerst toen het tegen mid dernacht begon te loonen werd het weer wat rustiger Samenscholingen hebben niet meer plaats gehad. In den loop van den avond helbben &w,a- TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Ontstellende verwording in een vroeger roemrijke buurt De wrange vruchten zijn de tooneelen van de vorige week Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons: Aller oogen waren de laatste dagen op Amsterdam gericht, speciaal op de Jordaan, de langzamerhand berucht wordende volks buurt, de baard van den communistischen opstand. De ongeregeldheden - om dit min of meer ©ffirieele, ietwat verzachtende woord te ge bruiken droegen een veel ernstiger ka rakter dan ooit te voren. Van ouds heeft de Jordaan een typisch bewegelijke bevolking gehuisvest, die in den regel uit de hand at, maar nu en dan uit den band sprong, met Hartjesdag of als in de buurt om de een of andere reden iets aan de hand was. Van ernstig, min of meer algemeen verzet was alleen sprake in 1886 bij het Palingoproer en in 1917 ter gelegen heid van de aardappelrelletjes. Het palingoproer vond zijn ooi-zaak in 't verbod der politie van een wreed volksver maak, hierin bestaande, dat de Jordaners, gezeten in roeibootjes de Lindengracht, waar de herrie begon, was toen nog lang niet gedempt zich bezig hielden met „pa lingtrekken". Daartoe waren touwen over de gracht gespannen, waaraan levende pa lingen bevestigd waren en nu was het Je kunst de kronkelende dieren te grijpen en er allerlei miserabele dwaasheden mee uit te halen. Dat nare spel heeft de politie, wijl het al te zeer ontaardde, in den zomer van 1886 verboden, en toen de Jordanerg toch door gingen en een geweldig tumult ontstond, trad de politie vrij spoedig hardhandig op, er kwamen militairen aan te pas, waardoor de opstandige beweging met „Bokkebek" aan het hoofd radicaal werd gesmoord. En de befaamde „Zaterdagsche brug", het stra tegisch punt van Bokkebeik en de rijnen, is nog jaren aaneen liet onderwerp van de ge sprekken geweest, Intusschen bleef door dit bloedig incident 'de goede naam van de Jordaan, als over 't geheel genomen knappe volksbuurt, onaan getast, Vooreerst localiseerde het verzet zich tot de naaste omgeving van de Linden- gracht en bovendien werd het roekeloos spel van de balsturige elementen door het overgroote deel van de bevolking sterk af gekeurd. De vlakbij wonende Willemsstraatbevol king handhaafde haar ouden roem als Oranjegezind bij uitnemendheid, en als de Koning, later de Koningin, een maal per jaar door de straat reed, dan gebeurde dut stapvoets, zoodat de geheele buurt volop van de vorstelijke praal genieten kon, hoe mooier hoe liever. Krisje van der Woude, die bij het Palingoproer een inspecteur vaji politie achter haar breede rokken voor de volkswoede had beschermd, was sedert de heldin van de buurt. Met de bestuursleden van de Oranjevereeniging in de Willems straat stapte zij steeds in het volle besef harer waardigheid naast de Koninklijke koets, en als een klein meisje een „ruiker" aanbood, tilde Krisje het kind natuurlijk op.. In godsdienstig opzicht bood de Jordaan den ouden 'ijd een veelkleurig beeld. Er was een degelijke kern onder de bevolking, die de Waarheid zocht en trouw kerk waarts ging, met daarnaast allerlei groep jes en kringen, die aan gezelschappen de voorkeur gaven. Zoo had men in de Wil lemsstraat de z.g. „Gamalenkerk". „Nederland en Oranje" had er in de vroe gere districten Vil en VIII bloeiende kies- ereenigingen en in dezelfde buurten waar het nu steenen regende en men barricaden opwierp, telden van Oversteeg, Bijtelaar, Reese en de hunnen 25 en 30 jaar geleden de anti-revolutionaire kiezers bij honderden. Amsterdam VII was ongeveer een vast district voor ons en vaardigde o.m. Mr Th. Heemskerk af naar de Kamer, cn in het naburige VIII waar de radicale Piet Noltmg erg getapt was, zooals Dirk de Klerk des tijds in Rotterdam II, gelukte het in 1909 den heer W. de Vlugt, den tegenwoordigen burgemeester, te verkiezen als I amerlid. Prof. Mr D. P. D. Fabius bijv. heeft dit werk mansdistrict lange jaren in de Prov. Staten vertegenwoordigd Met de huidige, ontstellende verwording voor oogen is dit alles een schoon, zelfs min of meer romantisch verleden. In 1917 was de Jordaan evenwel reeds van karakter veranderd cn de nette bevol king geleidelijk naar de nieuwere buurten vertrokken. De Oranjeliefde bleek niet be stendig van duur, omdat zij geen diepte van aarde had. Met de traditie van't jaarlijksch Koninklijk bezoek was kort te voren gebro ken, aangezien de bewoners het er dubbel en dwars naar gemaakt hadden, en de Ko ningin heeft de Willemsstraat dan ook niet meer bezocht. In hetzelfde jaar brak de ontevredenheid over de aardappel-vcorziening en de brood kaarten los. Het brandpunt van het verzet was evenwel toen op Kattenburg, maar ook in de Jordaan nam dit verzet een kwaad aardig karakter aan. Het publiek was niet meer de kwajongen van 1886, wien een stuk speelgoed ontnomen werd en daarovei in woede ontstak. Geen praalhans als Bok kebek was de lefschopper van de socialisti sche buurt, „mevrouw" van Zelm was de furie, die de vrouwen opstookte en de man nen uitdaagde, geen genoegen te nemen met „varkensvoer", „turfmolm" enz. De Jordaan, lange jaren nagenoeg ontoe gankelijk voor revolutionaire denkbeelden, jongens nog op den Goudschesingel tot twee maal toe een aantal oude meubel stukken, die daar waren achtergelaten door een paar kooplieden, in brand gesto ken. Gasten van slangen weg II zijn er aan te pas gekomen en hebben de brandjes met een straa' op de waterleiding, ge- bluscht. In beide gevallen was natuurlijk een flinke volksoploop het gevolg. De poli tie heeft met de gummiknuppel ruim baan gemaaktv In den loop van den avond heeft men eon spiegelruit ingeworpen op de hoek v,an de Goudfchewagenstraat en de Kipstraat. In de Breedestraat heeft een agent van politie een pot met vuil over zich heengekrogen. In enkele apotheken in de buurt hebben zich een aantal menschcn laten verbinden, die gevoelige klappen cn dientengevolge vex-- wondingen van niet ernstigen aard Jiadden opgcloopen In het begin van den avond reed in de buurt van de Goudschewagenstraat een brumachtig-gocl gelakte auto, waarin naast den bestuurder ook een vrouw gezeten was. Met enkele anderen hebben wij gemeend in den bestuurder, die blijkbaar met zeer veel belangstelling de relletjes volgde en ook telkens inlichtingen inwon, het commu nistische Tweede Kamerlid L. de Visser te herkennen. Later in den avond hebben wij wagen niet meor gezicvi. De Hoofdcom missaris van Politic, Mr. L. Einthoven, is zich In den loop van den avond van den toestand op de hoogte komen stellen. Laat in den avond werd nog een enkele maal naar de politie geschoten vanuit pan den in de Thiolcnstraat. Met behulp van de zoeklichten zijn de agenten met de re volvers in de hand de straat nogmaals binnengedrongen, waarbij zij verschillende huizen hebben doewzoeht Arrestaties wer den echter niet gedaan. Om één uur was de rust weergekeerd en zijn langzamerhand de manschappen, de motorbrigade en de politieruiters ingerukt In den loop van den Zondag is het rustig gebleven. Wel was er wat belangstelling van de zijde van het pu bliek, doch de politie behoefde niet in te grijpen en maande slechts tot doorloopen aan. Zondagavond zijn nog een paar char ges uitgevoerd, waarbij enkele klappen zijn uitgedeeld, doch ilaarbij is het gebleven. In Zuid In Rotterdam-Zuid is het tegen det ver wachting in zeer rustig gebleven. Op' het terrein aan dc Enk was Zaterdagavond slechts een klein hoopske volk saamge- stroomd om naar „een bezielende redenaar" te luisteren. Ilij kreeg echter niet de kans zijn rede af te steken.Na de eerste somma tie zijn de menschcn rustig uiteengegaan. Ook in dc Oleanderbuurt, waar 't 's middags even spande is niets bijzondere gebeurd. Gisterenmorgen is het in deze omgeving echter wat rumoerig geweest. Uit een aan tal woningen was Zaterdag reeds de roode vlag uitgestoken (eenige halfstok). Tusschen 9 en 10 u. kreeg men plotseling bezoek van een groot aantal agenten die er toe over gingen de revolutionaire dundoeken in be slag (e nemen. Incidenten hebben zich daar hij niet voorgedaan. Wel bleef liet den ge- heelen dag erg dink en telkens weer groep ten de menschen bijeen. Een groote politie macht heeft echter voortdurend een oogje in h,et zeil gehouden. Het is gebleven bij een aanmaning tot doorloopen. RELLETJES IN HILVERSUM. De Hilversumsche politie heeft in verband met de Zaterdag vóór het gebouw van den Hilversumschen Bestuurdersbond plaats ge werd er almeer mee besmet. Wijnkoop was In die dagen al zeer berucht, niet alleen in hef verwekken van onlusten, maar ook in het ongemerkt verdwijnen als de door hem opgehitste elementen het spit aflieten In ge vechten met de politie. Droevig bleek ook do godsdienstige toe stand der bevolking. Dr de Vrijer, de be kende Hervormde predikant, deed er schok kende ervaringen op van ongeloof en de jeugd groeide geestelijk verwilderd op. De wrange vruchten van dit alles zijn dé treurige tooneelen van de vorige week. Stel selmatig zijn de .Tordaanmenschcn vooral door de communistische leiders opgezet, dagelijks heeft de „Tribune" en ander volks vergif de bevolking verleugcnd en ver dwaasd. De Jordaan is een communistische vuurhaard geworden, waar 'het kookte en bruiste, toen de vonk van het opruiende woord eindelijk insloeg. Men heeft het gelezen hoe de meest ge raffineerde gewelddaden zijn uitgedacht tot het opwerpen van barrikaden toe, hetgeen, voorzoovcr mij bekend, in ons land nog niet is voorgekomen. Uit alles bleek, dat het op roer stelselmatig is voorbereid en gaande gehouden, zoodat andere jtadsdeelen eve eens in opstandige beweging kwamen. De communistische cellenorganisaties hebben overduidelijk bewezen met welke fatale mid delen zij werken en tot welke misdadige woelingen zij in staat zijn. De methoden van Parijs en Weenen heeft men nagebootst, gelukkig zonder vuurwape nen in zijn bezit te hebben. Ware dit laat ste het geval geweest, de nauwe straten in de Jordaan en op dc eilanden waren oorden van dood en verderf geworden en de groote gemeentcwoningen in de buitenwijken, waar veel communisten huizen, zou men op z'n Woensch hebben ingericht 't Was intus schen toch reeds aangrijpend genoeg, wat zich de laatste dagen en nachten heeft af gespeeld en wie er voor zijn beroepsplicht niet ontbroken kon, zal het Juli-oproer van 1934 niet licht vergeten. De ordelievende burgerij van ondei"schei- den richting snakt er naar, dat aan „revo lutionaire volksvertegenwoordigers" einde lijk eens afdoende zal worden belet de open bare lichamen te misbruiken voor bedekte en geniepige opruiing; dat de schuldigen onder hen strong zullen worden gestraft En dat al te groote „persvrijheid" zal wor den gebreideld, waarmee intusschen reeds een aanvang gemaakt is door het verbod van de „Tribune". En ons Christenvolk, opgeschikt door dit begin van roode teroeur. moge dc misleide schare een beteren weg wijzen, zooals Ds Jan de Liefde zich in 1849 ontfermde over de verwaarloosde bevolking van de vroe gere Goudsbloemgracht of wel het Fransche pad (de latere Willemsstraat) en haai' het Evangelie bracht. Dezelfde taak rust ook thans op ons. De strijd is zwaarder dan toen. do middelen moeten doeltreffender zijn en zich meer a,anpaf|£n aan de behoeften van het oc blik. Maar de roeping is gebleven en De L,efde nagenoeg alleen aanving, kan thans door de goed geleide, krachtig geor ganiseerde Christelijke actie in dezelfde mogendheid dos Hoeren worden onder nomen. FRISO, had hebbende relletjes een vijftal personen aangehouden, die in verbinding staan met het Werkloozen Strijd Comité. De aangehou denen blijven in arrest. IN DEN HAAG. In den nacht van Zaterdag op Zondag was er om half één nergens nog iets van onrust te bespeuren. Daarna is het in de Bloemstraat een zijstraat van de Veen- kade rumoerig geworden. In de Tvvent- straat zongen een 200-tal betoogers de In ternationale. De motorbrigade trad krachtig op. Toen er met een projectiel gegooid werd, werden er zes schoten in de lucht gelost, waardoor de rust terugkeerde. IN IJMUIDEN. Ook te IJmuiden is het Vrijdagmiddag rumoerig geweest, vooral in de omgeving van de Kalverstraat. In die straat en in zij straten waren gedeelten van de straat open gebroken en hadden werkloozen en opge schoten jongens zich van steenen voorzien. Des middags verscheen een groote politie macht van gemeente- en rijkspolitie en ma rechaussee, die, ofschoon er hier cn daar verzet werd gepleegd, de orde. spoedig wist te herstellen. Van de burgerwacht is 100 man opgeroepen en ondergebracht in school C. DE RELLETJES TE SCHIEDAM Te Schiedam is het Zaterdagavond in de omgeving van de Kreupelstraat en de Lan ge Kerkstraat buitengewoon druk geweest door de talrijke nieuwsgierigen, in afwacii- ting van de dingen die gebeuren zouden. Er gebeurde evenwel niets. Wel merkten wij op, sommige bekende figuren uit de commu nistische beweging, die druk heen en weer liepen, doch de aanwezigheid van talrijke agenten, die rustig surveilleerden, heelt waarschijnlijk preventief gewerkt op moge lijke plannen van het maken ran relletjes. Van terzijde vernemen wij nog, dat cr dieii- aangaancle nog heel wat op het programma stond. Het bleef evenwel beperkt tot een klein opstootje op de Hoogstraat. Door het tactvol optreden der politie .werd hieraan spoedig een einde gemaakt. Vei'der is ei niets voorgevallen. DE TOESTAND TE AMSTERDAM Plunderaars aan het wevk. Hedenmorgen was het in de 6tad alge meen rustig, behalve in Noord, waar even vóór 9 uur op het Moeplein een winkel van Simon de Wit is gepllumderd. De plun deraaae zijn door dc politie verdreven. In het overige deel van de stad doet de poli tie weer gewoon dienst. Militairen vertoon den zich hedenmorgen niet op straat. De stalking in dc Houthaven, die Vrijdag is uitgebroken, is geëindigd. Alle bootwer kers zijn hedenmorgen aan het werk ge- GEWELDIGE BOSCHBRANDEN IN DUITSCHLAND DORPEN DOOR HET VUUR INGESLOTEN In Mecklenburg woedde Zaterdag een groo te boschbraml, die op het landgoed Charlot- ïënbnrg is ontstaan, over een afstand van 15 tot 20 K.M. tusschen Waren en Neu- Stiehlitz lichts van den sjroorweg. Het vuur heeft een voor Noord-Duitschland ongeken- den omvang. Alle door het bosch loopende telefoonlei- dingen zijrr vernield. Daardoor is een dui delijk overzicht nog niet mogelijk. In den namiddag is het ernstig bedreigde plaatsje Speek door de bewoners ontruimd, maar over het lot van het dorpje is verder niets bekend. Het in de nabijheid gelegen Gramzin werd ook zeer bedreigd, doch toen de vlammen tot op 400 meter waren geko- nie, draaido de wind, waardoor 'het gevaar week. De vlammen over Kilometers- lengte. Aan het blusschingswerk wordt deelgeno men door SA en SS-mannen alsmede door mannen van den arbeidsdienst Te Waren zijn alle bedrijven gesloten, opdat de arbei ders kunnen deelnemen aan het blusschings werk Uit de geheele omgeving is de brand weer te hulp gekomen. Ook de Berlijnsche brandweer is ten dee- le gerequireerd. Talrijke vrijwillige brand weren urt do omgeving nemen aan het blus schingswerk deel. In den laten avond ge loofde men, dat een verdere uitbreiding van het vuur niet meer behoefde te worden yreesd. Dc in den nacht van Zaterdag op Zondag weer opgevlamde boschbranden in Mecklen burg maakten het noodzakelijk, ook de Rijksweer bij het blusschingswerk te betrek ken, aangezien de andei-e blusschingsman- schappen totaal uitgeput waren en afgelost moesten worden. Als door een wonder wer den verschillende dorpen en gehuchten, die binnen liet gebied van de branden liggen, gespaard. Tot nog toe is een gebied van K.M. lengte en 3 K.M. breedte geheel door het vuur vernield. Prachtige stukken bosch aijn hierbij verloren gegaan. Nog meer boschbranden Bij Gross Koelzig in de Nedei'-Lausitz is Zaterdagmiddag een boschbrand uitgebro ken, die zich door den sterken wind uit breidde over een gebied van verscheidene kilometers. Alle inwoners van Doebern zijn gerequireerd tot hulp voor de brandweer. Ook in de nabijheid van GriessenTaubendorf is brand uitgebroken. Het vuur woedde hier over een lengte van tien kilometer en een breedte van vier kilometer. Men is hier ech ter het vuur grootendeels meester. De oor zaak zal waarschijnlijk in onachtzaamheid moeten worden gezocht. Door den krachtigen wind vloog de brand van boom tot boom steeds vrdr voort. Bij ht station Frie- driclishain gelukte het eindelijk na drie uur hard werken het vuur tot staan te bron gen. De brand had zich toen uitgebreid over een gebied met een lengte van 6 K.M. en een diepte van 1 K.M. In totaal zijn ruim 100 morgen bosch vernield. Op h*>t landgoed van den Freiherr von Lancken Wakcnitz Is een heereboerderij met koe- en paardenstal en een varkensstal verbrand. Ook het bediendenhuis ging in vlammen op. 100 koeien, allo aanwezige var kens, eenige paarden cn wat pluimvee kwamen in de vlammen om. EEN AFSCHUWELIJKE ZELFMOORD Uit Kattowitz wordt gemeld, dat een arbeider van de ijzergieterijen Krolewska in Silezië in tegen woordigheid van zijn vader en tal van arbeiders, een einde aan zijn leven heeft gemaakt door plot seling in een groote bak met gesmolten ijzer te springen. Later vond men slechts eenige stukjes verkoold been terug. De toestand in Duitsnhland HOE HESS HEM ZIET EN ANDEREN HEM ZIEN De plaatsvervanger van den leider, Rijks minister Rudolf Hess, heeft op den partij dag van den gouw Oost Pruisen gesproken. De redevoering werd door alle zenders vcr- spreid. Hess zeide o.m., dat de stam der oude SA, door wie (le nationaal-socialistische bewe ging groot is geworden, met de beraamde revolutie niets tc maken heeft. Ilct was misschien slechts een kleine groep opperste leiders cn reactionaire autores intellectiï3lcs- Spr. waarschuwde met dezelfde kracht als indertijd te Keulen al diegenen die meenen, dat zij thans de SA kunnen belasteren. Do leider heeft de schuldigen gestraft. Onze ver houding tot dc SA is hiermede weer dezelfde De SA is een deel der groote gemeen schappelijke beweging en geniet dezelfde achting, welke wij voor ieder deel van onze beweging koesteren. Men hoede zich er voor op een SA man neer te zien. Ons volk, aldus vervolgde Hess, er aan toevoegende, dat hij dat al zoo lang heeft willen zeggen, heeft het geluk overwegend door frontstrijders te worden geleid, door fronstrijdere, die de deugden van het front overdragen op de staatsleiding, die werken aan de reorganisatie van het Rijk overeen komstig den frontgeest. Het gevoel van ver bondenheid is tot nu toe gebleven. Hes9 beweerde verder, dat de frontstrij ders, ook die in Italië en Polen, het krach tigst streven naar den vrede. Verder schetste Hess dc betrekkingen tus schen Frankrijk en Duitschland. D. N. B. publiceert de volgende mededee- ling: ,Een bepaald deel van de buitenlandchc pers benut de gebeurtenissen van 30 Juni en I Juli nog steeds tot het opbouwen van reusachtige sensaties. De merkwaardigste combinaties worden gefantaseerd. Ofschoon het bekend is, dat het aantal doodgeschoten hoogverraders beneden de vijftig ligt, wor den belachelijke getallen uitgebazuind. Zoo genaamde doodenlijsten worden gepubli ceerd, die de namen bevatten van een groot aantal mannen, die zich in blakendcn wel stand verheugen. Zoo meldde bijvoorbeeld een groot deel van de buitenlandsche pers dat oudminister Treviranus doodgeschoten zou zijn. De „Daily Express" moest mede- deelen, dat hij te Dorset in Engeland ver blijft". Van andere zijde wordt weer meegedeeld, dat in geheel Duitschland in totaal drie millioen personen gewapend zijn, waarvan vijf cn zestig procent niet meer in de storm troepen dreigt te worden opgenomen. De jongste executies zouden algemeene ontevredenheid hebben gewekt en 'n vrucht bare bodem geschapen voor oppositioneele propaganda. Bepaalde S.A.-elempnten zouden reeds naar het communisme overloopen. Tegen over deze onrustige elementen kan de re geering honderd duizend man rijksweer, twaalf duizend man van de speciale politie van Goering en twintig duizend aan Ilitler trouw gebleven zwarthemden stellen. De waarheid van den omvang van het anti-Hitler-complot is nu vastgesteld. De op standige leiders hebben den aanslag op het Hitler-iegime ondernomen onder voorwend sel, dat zij troepen-manoeuvres hielden. Den vreedznmen Duitschers baa?-t vooral de vraag, of Hitier eventueele troebelen zal kunnen onderdrukken, groote onrust Volgens geruchten zou generaal van Ham- merstein uit Duitschland zijn gevlucht. Ook loopen cr geruchten, dat Hit Ier 3 regimen ten van de rijksweer uit München naar Berlijn heeft laten komen, aangezien hij dc troepen te Berlijn niet ten volle vertrouwt. I-Iitler is naar zijn landhuis vertrokken., om eenige dagen rust te nemen. DE GEBEURTENISSEN TE WIESSEE HET SCHRIKBEWIND VAN ROEHM Het Hongaarsche dagblad „Nemezcti Ujzag" publiceert een uitvoerig verhaal van een S.S.-man, die op 2 Juli met den corres pondent van dit blad met een auto naar den Tegernsee en vandaar naar Wiessee was ge gaan. De S.S.-man vertelde den correspon dent uitvoerig, hoe Roehm, die vi'oeger arm was, in den loop der tijden een geweldig vermogen bijeen had gesleept en bij zijn dood ongeveer de rijkste man van Beieren was. Om aan geld te komen heeft Roehm zich van de meest misdadige methodes be diend. 1-Iij schrikte er niet voor terug huis zoekingen te doen houden bij weerlooze bur gers en daarbij persoonlijk voorwerpen van waarde mee te nemen. Met zijn directe me dewerkers vormde hij een ware bende gang sters. Wat Hitier ontdekte Toen nu Hitler, die op de hoogte was van dc Putsch-plannen, die in dit milieu werden uitgewerkt. Vrijdagavond van von Epp be lacht kreeg, dat het tijd was in te grijpen, was hij nog volstrekt niet voornemens een bloedige onderdrukking van de ontevreden heid te bevelen, doch wilde slechts persoon lijk zijn oude medewei-kers van hun ongelijk overtuigen, temeer daar hij overtuigd was van de goede trouw van Roehm. Zaterdag morgen om 4 uur arriveerde het vlieg tuig in Munchen. Doodsbleek en over het geheele lichaam bevend stapte Hitier uit. Hij gaf do S.S. en de rijksweer bevel onmid dellijk 't bruine huis te bezetten en ging zelf naar Wiessee. De aanblik, die zich hem hier bood, deed hem in een volslagen razer nij uitbarsten. Met een stoel sloeg hij als een wilde om zich heen cn vernielde hij al les, wat onder zijn bereik kwam. Hierop volgde dan het bloedbad. Een bloedbad Over den toestand, gelijk die door den Hongaarschen journalist in Wiessee werd aangetix>ffen, veitelt deze o.m. het volgen de: Het gebouw werd reeds door de politie bewaakt. Wij konden echter do kamers be zichtigen en wat wij daar zagen, zal steeds ons voor oogen staan. Het huis verkeerde in de grootste wanorde. Alles was kapot gesla gen, men kon niets aanraken, want alles was met bloed besmeurd. Op de eettafel stond een half met champagne gevuld glas, daarnaast op een zilveren blad eenige ver droogde sinaasappelen cn druiven. In dc slaapkamer toonde een bloedvlek ter groot- te van een hand do plek, waar naar men ons vertelde, Roehm was doodgeschoten. In het geheele huis was geen deur meer heel. Alle deuren liggen uit de hengsels over den grond, of zijn geheel versplinterd. Aan dc muren ziet men de sporen van revolver- en SVEN HEDIN, DE ZWEEDSCHE ONTDEKKINGSREIZIGER ONTVOERD. De gouverneur van de provincie Sinkian heeft in een interview te Nanking verklaard dat de onderzoeker Sven Hedin in Zuid- Sikian is ontvoerd door opstandelingen on der aanvoering van generaal Matsjoegin, maar dat .hij later weer vrijgelaten is. Sven Hedin bevindt zich .thans te Aksoe, Voornaamste Nieuws* Blz. 1 en 2 DE RELLETJES IN AMSTERDAM ZIJN VRIJWEL BEDWONGEN. BIJ DE TRIBUNE IS EEN INVAL GEDAAN EN DE PERSEN ZIJN GEDEMONTEERD. OOK TE ROTTER DAM HEBBEN ZICH ZATERDAG ONGERE GELDHEDEN VOORGEDAAN. Geweldige hitte in Engeland, reeds vijf dooden. Geruchten over den toestand in Duitschland. dc gebeurtenissen ia Geweldige boschbranden in Duitschland. Blz. 3 De Ja pansch-Neder landsche handelsbesprekingen te Batavia. Blz. 5 Nadere bizonderheden over dc teraardebestcllinc ui Prins Hendrik. Een middag bij Kees Boeke. ACCOUNTANTSKANTOOR J. C. P A U P T I T BELASTINGADVIEZEN - Balansen DE LOTGEVALLEN VAN EEN SIAMEESCHE TWEELING De rechterlijke autoriteiten te New-York staan voor een zeer lastig geval. De 26-jarige Violet Hilton, die als Siameesche tweeling onverbrekelijk met haar zuster Daisy verbonden is, wenscht n.l. in het huwelijk te treden met een dirigent. Toe stemming tot dit huwelijk werd door dc overheid' op moreele motieven geweigerd. Door deze be slissing is Violet in hooger beroep gekomen, waarbij zij aanvoert, dat zij en haar zuster afzon derlijk inkomstenbelasting betalen, dat zij elk een paspoort cn dat zij op reis in schepen enz. altijd twee plaatskaarten moeten nemen. Verder wil zij aanvoeren, dat zij ook overigens volkomen als gescheiden personen leven, hoewel zij met de heupen aan elkaar gegroeid zijn. HEVIGE ONWEDERS BOVEN PORTUGAL Boven uitgestrekte gebieden in Portugal hebben zich hovige onweders ontlast. Vier personen zijn door den bliksem gedood. In Braganza is het postkantoor door den bliksem getroffen en gedeeltelijk vernield. GEWELIDIGE HITTE IN ENGELAND. De hitte die in Engeland heerscht, heeft gedurende het week-end haar hoogste punt bereikt. Op verschillende plaatsen is de voor Engeland hooge temperatuur van 32 gr. Celsius geregistreerd. Dit is de hoogste Juli- temperatuur sedert 41 jaar. Volgens de voorspellingen van de meteorologen zal er voorloopig nog geen einde komen aan deze hitte, die reeds 15 dagen ononderbroken voortduurt. Gedurende het week-end zijn duizenden menschen door de hitte bevangen. Tot dus ver zijn vijf dooden gemeld. In alle deelen des lands zijn groote heido- en boschbranden ontstaan, die bestreden worden door politie, brandweer en militai ren. Het beroemde Rhododendronbosch te Lo- nesbury bij Chresschuchs is door brand ver nield. Door te weinig water kon de brand niet met succes bestreden woi'den. Te Al- dershot zijn 800 soldaten gereed met helmen en gasmaskers voor 't blusschen van groote heidebranden. De minister van buitenland- sche zaken Simon en z'n vrouw nemen deel aan dc bestrijding van een boschbrand. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Shields 769.7. Laagste stand te Memel 757.8. Stand vanmorgen half twaalf 768.5. WEERBERICHT Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets koeler overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 20.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 JULI. Van 's avonds 9.48 uur tot 's morgens 4.22 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.52 2.59 Breisach 1.fi6 1.76 Venlo Kehl 2.52 2.80 Lobith Maxau 4.15 4.58 Nijmegen Diedeshetm 0.27 0.31 St Andries Mannheim 2.90 3.04 Arnhem Mainz Bingen Canb F.ms g Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Duaseldorf 0.65 0.66 0.00 0.63 170 1.72 1.80 1.86 1.08 1.03 1.72 1.87 0.23 0.12 1.32 1.50 0.12 0.07 0.42 0.21 0.87 1.06 0.75 0.92 10.76 10.79 10 01 10,01 7.69 7,69 2.35 2,35 7.69 7.69 Vreeswijk lw 0.26 0,2i Westervoort 8.29 8,29 Deventer 205 2,05 Kampen -0.08 -0,08 Eysden 40.64 40.64 Grevenbicht 27.73 27.73 Venlo 10.79 10.79 Grave (sluis) 3-85 3.8i St Andries 0.39 i ,39 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche t|jd) 7 Juli Delfzijl 10.32 22.54 Hellevoetsl. 2.05 14.31 Terschelling 7.48 20.07 Willemstad 2.59 15.25 Hariingen 8.35 21.09 Brouwersh. 1.17 13.43 Den Helder 6.50 18.45 Zierikzee 1.51 ]4.l5 IJmuiden 2.05 14.33 Wemeldinge 2.10 14 37 H.vHolland 1.23 13.50 Vlissingen 0.27 12.46

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2