|lieuiuc geitectft Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken De ongeregeldheden worden bedwongen Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5216 MAANDAG 9 JULI 1934 Abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 V» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 WINST Wat zich in Amsterdam heeft is niet enkel verlies. Er valt ook eenige winst te boeken, al zal daarover geen vreug de heerschen, omdat het ging ten koste van eenige menschenlevens. Maar het moet in deze roerige en veel bewogen dagen als winst beschouwd wor den, dat de overheid met haar machtsorga nen kordaat en zonder aarzeling optrad en er aanstonds diep van doordrongen was: als wij de orde niet tot elke prijs handha- yen, valt de ellende niet te overzien. De overheid, zoowel stedelijke als natio nale, weet te regeeren en daarvoor is de goedgezinde burgerij dankbaar. Die overheid verdient des te meer hulde, omdat ze een rake slag deed door de ver schijning van het communistisch dagblad onmogelijk te maken. De vuurhaard moest gebluscht en reeds was te veel toegelaten. Het gaat niet aan de misleiden onschade lijk te maken en de misleiders hun gang te laten gaan. Deze moeten weten, dat er van consideratie thans geen sprake kan zijn. Voorts dient met ingenomenheid gecon stateerd, dat van geen enkele zijde except natuurlijk de raddraaiers politie en mi litaire macht becritiseerd worden, omdat deze het natuurlijk evengoed als wij allen, in hooge mate betreurt, dat verdwaalde ko gels terecht kwamen, waar zij niet moesten zijn. Zelfs de roode pers blijkt te begrijpen, dat het thans geen tijd is om aanmerkingen te maken op de overheidsorganen, welke een zeer zware en zelfs gevaarlijke taak te .vervullen hebben; ja, zij deelt volkomen ob jectief, zonder er een woord aan toe te voe gen, mee, dat de Burgerwacht de overheid bijstand verleent Dat is altemaal winst Wanneer wij daaraan nu nog toevoegen, dat gisteren in onze kerken bizondere aan dacht geschonken is aan de beroering der tijden en het gebed opging voor het Konink lijk Huis, dat rouwt, en voor de overheid, die veel beleid en wijsheid noodig heeft; maar dat de farizeër teruggewezen werd, omdat wij allen onze gemeenschappelijke schuld hebben te belijden; dan mag er waarlijk van winst, ja van zegen gesproken worden. DESORGANISEEREND OVERLEG Het ontwrichte leven van deze tijd schijnt geen plaats te laten voor een stil meeleven van ons volk in de rouw, die nu tot twee maal toe binnen korten tijd aan ons Vor stenhuis beschoren werd. Terwijl het rustige en koningsgezinde deel van ons volk in deze voor het Konink lijk Huis zoo moeilijke dagen zich nauwer schaart om den troon van Oranje, maken de uiterste elementen in de hoofdstad en elders zich op om wanorde en chaos te scheppen. Zoo het heet, is de herziening van de steunregeling aanleiding om een greep te doen naar de macht en een terreur in het leven te roepen van het gepeupeL Dat de Overheid slechts noode tot verla ging der steunnormen overging en met zorg vooraf overleg pleegde met verschillende in stanties, is voor wie naar verwarring en onrust jaagt van geen beteekenis. Dat de Overheid in Nederland meer doet dan ergens elders en de steunnormen door geen enkel land worden geëvenaard, behoort niet tot de overwegingen van hen, die naar yolkomen ontwrichting en, ommekeer der .dingen streven. Daarom temeer klemt de eisch, dat het gezag tegenover dit brute geweld toont zich zelf te zijn. De Minister van Sociale Zaken heeft op loffelijke wijze getoond dit te verstaan, zoo als we reeds vorige week constateerden. Dat deze Minister tegenover de heeren de Visser en Wijnkoop weigerde te spreken over de ingegane steunverlaging, zoolang deze heeren hun afkeuring niet hadden uit gesproken over de wanordelijkheden te Amsterdam, getuigt van een juist inzicht omtrent de positie der Overheid. Zulk j;uist inzicht ontbreekt in het tele gram, door het Natipnaal Arbeidssecreta riaat (N.A.S.) verzonden aan den Voorzitter van den Ministerraad, waarin de verwach ting wordt uitgesproken, dat de Minister raad zich ernstig rekenschap zal geven van de onhoudbare toestand en intrekking der steunverlaging zal bevelen. Deze communistische heeren zijn het juist, die schuldig staan aan de ophitsing der ge moederen; zij zijn het die hebben veroor zaakt, dat er in de hoofdstad bloed vloeide. Aan zulke lieden gehoor schenken zou be- leekenen, dat de Overheid zichzelf prijs geeft en afstand doet van haar gezag. Georganiseerd overleg, op de juiste wijze uitgeoefend, heeft waarde en brengt toenadering. Wat de Visser en Wijnkoop en het N.A.S. yorderen is desorganiseer end over leg, dat terstond tot ontbinding voert. In Amsterdam is aan het verzet door krachtdadig optreden een eind gekomen Gister was vrijwel alles rustig De persen van de Tribune zijn gedemonteerd Het blad mag niet verschijnen Ook te Rotterdam hebben zich relletjes voorgedaan - Tot eenige uitbarsting van beteekenis kon het niet komen - De politie greep direct met kracht in Over het algemeen is de Zaterdagavond in de hoofdstad, den ernstigen toestand in aanmerking genomen, tamelijk rustig verloopen. De Zondag kenmerkte zich, wat den middag betreft, door rust en orde in vrijwel alle stadsdeelen. Er is eenige ontspanning ingetreden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat van het patrouilleeren door militairen in de straten grootendeels kon worden afgezien. In de morgenuren heeft het echter nog gespookt in enkele buurten en op den avond laaide het verzet op in de Wittenburgwijk, welke door de militaire en -politiemacht werd geblokkeerd. Zooals gezegd, de Zaterdag is vrijwel zonder hevige schokken voorbijge gaan. Het meest beteekenende was wel de inval bij ,,De Tribune", waar de geheele oplaag in beslag werd genomen en de persen onklaar zijn gemaakt. Het N.A.S.de anarchistisch gekleurde vakbeweging, poogt thans met het socialistische N.V.V., een algemeene staking te proclameeren. Het partijbestuur der S.D.A.P. roept zijn arbeiders op, zich niet mede te laten sleepen op den weg van het bloedige avontuur. DE INVAL BIJ „DE TRIBUNE". Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ver schenen er plotseling politie en militairen op den Amstel te Amsterdam, die aldaar 't gedeelte afzetten; waar de bureaux van het communistisch dagblad „De Tribune" zijn gevestigd De Officier vah Justitie, vergezeld van po litie, ging het gebouw binnen voor het doen van een huiszoeking. In een politieauto wer den pakken papier geladen en later ook deelen van de persen, waardoor het onmo gelijk zal zijn, dat dit blad kan verschijnen. Er werd, voor zoover was na te gaan, nie mand in hechtenis genomen. De huiszoe king nam eenige uren in beslag. De inval is geschied naar aanlei ding van opruiende en ophitsende stukken in het blad. Toen de inval geschiedde, was juist de oplaag alge- drukt. Deze is geheel in beslag geno men, alsmede een groot aantal andere stukken. Ook zijn de vitale deelen van de persen, waarop de courant gedrukt wordt, uit de machines genomen. Ten slotte is een wacht van de mili taire politie voor 't gebouw geplaatst. Niemand mag naar binnen in verband met de beslaglegging. In een vergadering van communisten deelde het Kamerlid De Visser mee, dat „De Tribune", zij het in verkleind formaat, toch zal v e r s c h ij n e n. Naar wij vernemen heeft de justitie ook een huiszoeking verricht in het bureau der O.S.P. aan de Reguliersgracht. Verschillen de bescheiden zijn in beslag genomen. In het trapportaal van een huis in de Jan v. d. Heydenstraat .heeft de politie een groote hoeveelheid eenige duizenden exempla ren van een pamflet, uitgaande van de O.S.P., in beslag genomen. Het' pamflet was van opruienden inhoud. Degenen die het daarheen hadden gebracht, waren bij de komst der politie verdwenen. Zaterdagmiddag en -avond was het rus tig in den Jordaan en de bekende markt op de Lindengracht was in haar gewone doen. Echter, in de Tuinstraat zag men kans ver sperringen te maken. Bij de komst van de militaire macht viel een steen naar bene den, hetgeen aanleiding was om handelend op te treden. Schoten weerklonken, een man werd getroffen en bij een later afge geven salvo werd ook een meisje gewond. In de Madelievenstraat verscheen plotse ling op een der daken een stok, waaraan een roode vlag was gebonden. Een der ma rechaussees nam zijn karabijn en na twee schoten tuimelden stok en vlag omlaag. In den laten middag is nog op een on bewoond huis waarbinnen de laatste dagen alles was vernield, een roode vlag geplaatst Een pantserauto van de rijdende artillerie uit Arnhem was weldra ter plaatse. Dooi de bemanning werd de vlag naar beneden In de omgeving van de Kinkerstraat heb ben gistermiddag ook wanordelijkheden plaats gehad. Er werd met steenen uit op gebroken straten naar de politie gegooid. Met de vuurwapenen werd aan dit opko mend verzet een einde gemaakt. In de aan grenzende Lootstraat werd daardoor een vrouw door een kogel getroffen. Haar toe stand moet niet van ernstigen aard zijn. Oplaaiend verzeL Een ongunstige uitzondering in den naar omstandigheden zoo gunstigen Zaterdagavond vormden de Indische buurt en later ook het Spaardammer- kwartier, waar agenten en militairen verschillende malen tegen onruststo kers moesten optreden. Er werd meer malen van de vuurwapenen gebruik In de Polanenstraat, de Houtrijk straat, de Assendel ftstraat en omge- Op last van de Justitie werd Zaterdagmiddag de verschijning van het communistisch dagblad „De Tribuneverboden en verschillend materiaal in beslag genomen. Op onze foto ziet men politie-auto's voor het bureau van de „Tribune". In verband met de Amsterdamsche relletjes brachten de ministers Colijn en Deckers een bezoek aan de hoofdstad om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. De aankomst aan het Stadhuis. V.l.n.r. Mr van Lier, gemeentesecre taris, Dr Colijn en Mr Deckers. ving werd het plaveisel weer op de zelfde punten als vorige avonden op gebroken. Wat dc Indische buurt betreft, moesten vooral de straatlantaarns het ontgelden. Kort na middernacht is de G.G.D. uitgerukt naar de Bataviastraat, waar tengevolge van geloste schoten enkele personen gewond wa ren. De waakzaamheid van politie en mili tairen verslapt geen oogenblik. Ook in de andere stadsdeelen blijft men op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid. Het bureau Spaardammerstraat heeft te middernacht versterking gekregen van extra-detachement militaire politie. Doodelijke schoten na middernacht Na middernacht werd er in de Ba taviastraat en Sumatrastraat uit 't pu bliek op de politie geschoten. Deze heeft het vuur beantwoord, met het gevolg, dat in de Bataviastraat een kleermaker, die zich in zijn woning bevond, doodelijk werd getroffen, ter wijl in de Soembawastraat een man een schot in de kin kreeg. Het lijk van eerstgenoemde is niet vervoerd. De gewonde is naar het Tesselschade- ziekenhuis overgebracht. De onrust stokers zijn na dat krachtdadig optre den naar alle kanten weggevlucht. In de van Limburg Stirumstraat, hoek van Beuningenstraat werd bij de firma Wijnberg een viertal ruiten ingegooid. Agenten en militairen heb ben plundering van den winkel voor komen. In de Jordaan was het na 12 uur ook niet geheel en al pluis. O.a. is hier de Madelievenstraat door het gepeupel in het donker gezet. Aan de overkant van het IJ is in de Laty- russtraat, uit een woning, een viertal schoten op vertegenwoordigers der militaire politie gelost. Deze heeft het vuur beantwoord. Of daarbij personen gewond zijn kon men niet mededee- len. Tegen 2 uur zag het er naar uit, dat de rust was teruggekeerd. Een geheime communistische zender Naar wij vernemen, heeft een radio-ama teur te Breda een bericht opgevangen, dat beginnende met de woorden „Hier Rood Amsterdam" mededeelingen inhield over de ongeregeldheden in de hoofdstad. Het bericht werd gedurende een half uur ■ijf a zes maal herhaald en gaf den indruk, dat het op een gramofoonplaat was opge nomen. De radio-amateur heeft van zijn be vindingen mededeeling gedaan aan de Bre- dasche politie, die zich met de Centrale Recherche te Amstei'dam in verbinding heeft gesteld. De zender beschikte over een zeer zwakke energie. Het vermoeden heeft bestaan, dat in het gebouw van het dagblad „De Tribune" te Amsterdam een zender opgesteld is geweest. Bepaalde onderdeelen die daar gevonden zijn wezen aanvankelijk in deze richting. Uit het nadere onderzoek is echter geble ken, dat hiervan geen sprake was en dat de onderdeelen afkomstig waren van een grooi ontvangtoestel. Het N.A.S.-congres, te Amsterdam gehou den, heeft besloten in verband met de jong ste gebeurtenissen en de daarmede verband houdende „buitenwerkingstelling van alle democratische rechten en vrijheden" een schrijven te richten aan het bestuur van 't Nederlandsche Verbond van Vakvereenigin- gen. waarin wordt voorgesteld om op Maan dagmiddag 3 uur een bespreking te houden over het proclameeren van de staking der arbeiders in de vitale bedrijven, om op die wijze de regcering en de reactie een duide lijk halt toe te roepen. Symptomen van nieuw verzet De Zondagmorgen zag in de hoofdstad ,»n bezetting van honderden manschappen, bestaande uit soldaten, marechaussee, mili taire politie, huzaren, grenadiers en jagers, actie! dienstdoende burgerwachten, eigen groot' politiecorps en een gansche uitrus ting van oorlogsmateriaal. Aan de overzijde van het IJ deden zich wederom in de Bloemenbuurt met haar groote complexen van grootendeels door werkloozen bewoonde gemeente-woningen, symptomen van nieuw verzet tegen het ge zag voor. Te negen uur werden in de Hor tensiastraat en in de Sneeuwbalstraat de in de nachtelijke uren door het gemeente-per soneel gedichte straten weer-door ongure elementen opgebroken en hadden de daar patrouilleerende agenten en militaire manschappen enkele malen een bombarde ment met steenen te verduren. Het ver scherpte toezicht in deze wijken gepaard gaande met het verbod van open ramen en samenscholingen, voorkwam echter dat er ernstige incidenten plaats vonden. Moordaanslag uit een auto Van den order van den burgemees ter, dat er niet meer gesommeerd zou worden, doch in geval van daadwerke lijk verzet onmiddellijk zou worden ge schoten, blijkt over het algemeen een goede preventieve werking uit te gaan. Vanuit het Westelijk stadsdeel ble ven in de morgenuren alarmeerende berichten uit en ook in Oost kon de toestand naar omstandigheden rustig genoemd worden. Op de Eilanden heeft zich een incident voorgedaan, doordat op de Kattenburgergracht, bijna vlak voor het politiebureau op een daar patrouilleerende marinier vanuit een auto is geschoten, gelukkig zonder dat hij daarbij is geraakt. Daar juist op dit oogenblik de kerk uitging, durfde de marinier uit vrees dat hij een of meer onschuldigen zou raken, niet terug te schieten. Alles ging zoo gauw in zijn werk, dat het nummer van de auto niet meer kon worden opgenomen. Te twaalf uur werd op de Eilanden het patrouillee ren door militairen gestaakt. Ook in de Jordaan zijn in de jnorgenuren geen ongeregeldheden van ernstigen aard voorgevallen. Zes dooden en tal van gewonden De ongeregeldheden hebben tot nu toe aan zes personen het leven gekost, terwijl, voor zoover wij konden na gaan, ongeveer zevenentwintig in het ziekenhuis zijn opgenomen. Van en kele hunner is de toestand nog ern stig. Tal van patiënten zijn bovendien in de gasthuizen behandeld zonder dat zij opgenomen behoefden te worden. Het aantal arrestaties is vrij aanzien lijk; het meerendeel der gearresteer den zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. Aan het van Hoogendorpsplein heeft het gepeupel getracht een winkel van „De Unie" leeg te plunderen. De poli tie en militairen grepen in, waarbij een schietpartij ontstond, welke tot ge volg had, dat een der belhamels door een schot in het hoofd werd getroffen. De Geneeskundige Dienst heelt hem naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Er zijn verschillende arrestaties ver richt. Voorts is er nog een man naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd die in de Balistraat door een schot in de knie werd getroffen. Nieuwe onlusten op Wittenburg. Te ruim kwart over zeven moest op Wit tenburg een troep onruststokers uit elkaar gejaagd worden, welke bezig was met het opbreken van de straat. Ook werden er eenige belhamels gesignaleerd, die in lan taarnpalen waren geklommen om de straat bij voorbaat van verlichting te versteken. Bij de charges, welke door de agenten on dernomen \yerden, werd van de revolvers gebruik gemaakt, met het gevolg dat een vrouw door een schot in den buik werd getroffen. Zij is naar het Binnengasthuis vervoerd. In verband met het weder opleven vart het verzet heeft het bureau Kattenburg weer; versterking gekregen van dertig mariniers. In de overige stadsdeelen was het Zon dagavond te half tien naar omstandigheden' rustig, alleen in de Kinkerstraat moest da politie eenige charges uitvoeren tegen groe pen onruststokers die daar het plaveisel trachtten op te breken. Wittenburg geblokkeerd De ongeregeldheden op de eilanden hebben Zondagavond tot ongeveer 12 uur geduurd. Toen kwamen Katten burg en Oostenbnrg vanzelf tot rust. Op Wittenburg bleef het verzet ech ter in vrij ernstigen vorm voortduren. Teneinde verdere actie der oproerlin gen onmogelijk te maken en het ver zet te isoleeren, besloot de politie te gen middernacht, Wittenburg geheel te blokkeeren. Alle toegangswegen werden door politie posten. versterkt met mariniers, afgesloten^ en niemand mocht Wittenburg meer verla ten of kon deze buurt betreden. Op wie zicli op straat vertoonde, werd geschoten. Eu zijn echter zoo goed als geen schoten geval len, aangezien de bevolking het wijzer oor deelde, onder deze omstandigheden in dg huizen te blijven. In de geheele overige stad was het rustig. Op sommige politiebureaux ligt weliswaar nog een kleine militaire bezetting, doch in -de meeste stadswijken zijn de militairen van de straat teruggetrokken cn wordt da nog altijd verscherpte surveillance-dienst weer uitsluitend door de Amsterdamschg politie verricht, met uitzondering van Am sterdam-Noord, waar de politie nog geza menlijk met de militaire politie patrouil leert. Wittenburg barricadeert zich. In de Groote Wittenburgerstraat was heC gepeupel er in geslaagd barricaden van meer dan een meter hoog op te werpen, og een waarvan een roode vlag met sikkel en hamer was geplant, als een duidelijk bewijs uit welken hoek de opstandige geest woei. Verscheidene lantaarnpalen werden om. vergetrokken, van anderen werden de lam pen stukgesmeten of er uit gehaald, zoodat de straat geheel in het duister lag. De poli tie en de mariniers die hier tegen de on gure elementen optraden, kregen later op den avoiid versterking van de marechaus» see. Aan het consigne: „Ramen dicht!" en „In de huizen blijven!" werd met gebruik making van karabijn en revolver streng dg hand gehouden. In andere deelen der Eilanden was he{ rustig. Ongeregeldheden in de Kinkerstraat be paalden zich tot het optreden van opgescho ten jongens. Tot ongeveer elf uur hebbctf zich hier geen ernstige incidenten voorge daan. Alles zit vol met verzetplegers. Tot nu toe waren bij de oproerige bewe gingen zoo goed als geen arrestanten ge maakt. De politie-agenten hadden evenwel goed opgelet en gistermiddag zijn drie mili taire auto's, waarbij politie was ingedeeld, er op uitgetrokken om belhamels te arres teeren. Een groot aantal werd met de wa gens meegenomen en naar het bureau Raampoort gebracht, waar thans de cellen vol zitten met verzetplegers. In den laten' namiddag was het, voor zoover we konden nagaan, weer rustig in de Jordaan. Zie verder blz. 2)' Ook te Rotterdam poogden Zaterdagavond communistische elementen opstootjes te ver* wekken, waar tegen echter door de politie met kracht werd opgetreden. Als voorzorgs maatregel had/ten verschillende winkeliers in dc Goudsche Wagenstraat, waar het Zaterdagavond heel rumaerig was, de ramen voor hun winkels geblindeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1