irtuur é\t(tfottratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Arm Amsterdam De communistische onlusten in de hoofdstad Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5215 ZATERDAG 7 JULI 1934 15e Jaargang Abbertcntiepriprn: Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'/} Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.10 In de hoofdstad loeit het oproer en brandt het verzet tegen de overheid. En het ergste is, dat het een georganiseer de opstand blijkt te zijn. In het duister der geheimzinnigheid, ver van het ru moer en buiten gevaar zelf het loodje te leggen, smeden de raddraaiers hun duivelsche plannen. De opgezweepte en geprikkelde bevolking wordt er aan ge waagd. Het revolutionair verzet was dermate voorbereid en werd met zooveel roeke- looze takt geleid, dat de politie een kor te spanne tijds tot retireeeren gedwon gen werd om nog erger te voorkomen. Daarna echter is met zooveel kracht en doortastendheid opgetreden, dat de guerilla-oorlog misschien nog even wordt volgehouden, maar het verzet is gebroken. Ten koste helaas van eenige dooden en vele gewonden. Het is diep te be treuren, vooral omdat als steeds d e schuldigen zich veilig achteraf hiel den en wellicht met een schijnheilig zicht bü de autoriteiten op moderatie aandringen; maar het is onvermijde lijk. De sterke hand en desnoods de gewa pende macht moeten zich laten gelden; het gezag moet gehandhaafd worden. Zelfs al houdt men geen rekening met het gebod Gods, dat onderwerping aan het gezag vordertzelfs al ontkent men de weldaad van een geordende samen leving; dan nog dient om taktische rédenen het oproer snel en krachtdadig neergeslagen te worden, omdat elke aarzeling ten slotte wanneer het ver zet toch gebroken moet worden tot grooter bloedbad leidt en bovendien de handhavers van het gezag in levens gevaar brengt. Heel weldenkend Nederland betreurt vooral dat er onschuldige slachtoffers vallen: misleiden, roekeloozen, onvoor- zichtigen en zij, die getroffen worden door verdwaalde kogels; maar het verheugt er zich over, dat de stedelijke autoriteiten in nauw overleg met de regeering des lands zonder aarzeling die maatregelen nemen, welke noodig zijn om het gezag te handhaven, de orde te herstellen en 't verzet te smoren. Het gezag mag niet wijken, omdat hét van Godswege een roeping heeft; het moet het oproer stuiten, omdat heel hét volk, ook de verzetplegers, er be lang bij hebben. Echter rijzen ook andere vragen. Het communistisch orgaan, de Tribune, sloeg avond aan avond zijn opruiende taal uit, alsof er geen over heid was. Donderdag nog heette het: „In mas sa de straat op En in verschillende passages kon men zinsneden lezen als: „Op voor de strijd tegen steunroof!" „Amsterdam moet daveren van de protesten der ar beiders!" „De bourgeoisie moet geen oogenblik met rust gelaten worden!" „Daarom is het parool voor de komende dagen: alle werkloozen en werkenden samen de straat op, gemeenschappelijk met de vrouwen!" Dit zijn nog maar enkele aanhalin gen, maar ze zijn afdoende. Hoewel het verband tusschen de op- hitserij van de Tribune en de commu nistische leiders en oproer dus niet te loochenen valt, komen de heeren de Visser en Wijnkoop, die van hün standpunt gezien op de eerste rij van de barricaden hadden moeten staan, by den minister om over de steunver laging te praten. De minister heeft ze gelijk van zelf spreekt niet te woord gestaan, maar het bescheid ge- géven, dat zij zich eerst dienen te zui veren. Die houding verdient hulde, maar de vraag dringt zich op, of de Regeering, gezien de abnormale omstandigheden, niet goed zou doen om niet alleen de „mannen van de daad" op te pakken, maar ook geestelijke leiders, wier medeplichtigheid vast staat, in verze kerde bewaring te stellen. Het arme, opgezweepte en nerveuse volk mag niet als offer vallen voor politieke avontu riers en geen verantwoordelijkheid voe lende opruiers. Een andere vraag is deze. Wat nu in Amsterdam voorvalt en misschien ook in andere, vooral groote steden dreigt, staat niet los van de opruiende taal van raadsleden, die beschermd door de wet de raadsvergaderingen misbrui ken en over het hoofd van den Voor zitter heen een deel der bevolking op hitsen en aansporen tot wanordelijk heden. Het zal ernstige overweging verdie nen om dit in de toekomst onmiddellijk en onverbiddelijk te keeren. Laat men dan maar zwetsen over aantasting van het vrije woord: de handhaving van het gezag en de werkelijke bescherming der burgerij is ons meer waard. Amsterdam zjj een baken in zee Marechaussee, mariniers, mitrailleurs en pantserauto's naar het terrein van den strijd De Jordaan in oorlogstoestand Tal van dooden en gewonden zijn gevallen als slacht- oilers van de ophitserijen De communistische onlusten te Amsterdam dragen een zeer ernstig karak ter, ernstiger dan bij de aardappelrelletjes in 1917 en zelfs ernstiger dan het beruchte palingoproer in de zeventiger jaren. Militairen en politie zijn op heden den toestand meester, doch hevigs straatgevechten zijn hieraan voorafgegaan. De Jordaan verkeerde Vrijdag in een soort oorlogstoestand. Echter is het meeste verzet ondervonden aan de overzijde van het IJ, waar herhaaldelijk militairen en politie hardhandig moesten optreden. In alle stadsdeelen zijn tal van gewonden, w.o. zeer ernstig gewonden, gevallen. Reeds vier dooden zijn te betreuren en vermoedelijk zal deze doodenlijst nog aangevuld worden. Vele personen zijn gearresteerd, waarvan er enkele in bezit bleken van vuurwapenen. De materieele schade voor gemeente en particulieren is enorm. Lantaarns werden stukgegooid bij honderden, het stratendek is geruïneerd, bruggen zijn in brand gestoken, auto's en tramwagens vernield, in aanbouw zijnde huizen afgebroken, winkelruiten in massa ingeworpen, in één woord het revolutionaire rapaille heeft vernield, waar het maar vernielen kon. De politiemacht moest versterkt worden met marechaussee, militaire politie, militairen en pantserauto's; om met kracht te kunnen optreden tegen de communistische guerilla-benden. MINISTERS NAAR AMSTERDAM De Minister-president en de Minis ter van Defensie hebben zich heden naar Amsterdam begeven, tenein de zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. Naai- wij vernemen zijn twee honderd tan marechaussee cn honderd man militai- politie naar de hoofdstad gedirigeerd. Een detachement Koninklijke Marechaus see is uit Leeuwarden naar Amsterdam ver trokken. Het detachement is 23 man groot en staat onder bevel van den distri et scom mandant FJIF M van der Kroon. Met de paarden is het detachement per vrachtauto naar Amsterdam gegaan. Ook uit andere deelcn van het land zijn manschappen van de Marechaussee naar Amsterdam gedirigeerd. Gistermiddag is een deel van de brigade Zwolle der Koninklijke Marechaussee ter versterking naar Amsterdam vertrokken gisteravond is een aantal marechaussees per vrachtauto's te Zwolle aangekomen en mei den trein van kwart over negen naar Am sterdam vertrokken. mariniers verleenen eveneens hulp aan politie en marechaussee. Aan het Bureau Raampoort zijn gister middag aangekomen twee leger pantser auto's gewapend met mitrailleurs. Wij vernemen dat een groot detachement bereden militaire politie in de hoofdstad is aangekomen. Deze ruiters verrichten in sa menwerking met de bereden politie patrouil- lediensten door de oproerige stadsgedeelten, De hulp van de Am&terdoimsche Burger wacht is ingeroepen voor het -bezetten van eenige belangrijke punten. Zoo worden door de burgerwacht onder leiding van de politie de gebouwen van de waterleiding aan den Haarlemmerweg bewaakt. Te Amsterdam arriveerden 300 grenadiers uit Den Haag, om zoo noodig hulp te ver leenen. Dit houdt hiermede venband, dat het politiepersoneel overbelast is: sommigen zijn 10 12 luuir achtereen in touw geweest. Communistische stakingen De arbeiders aan het groote complex bouw werken aan de Willem de Zwijgerlaan en d;e Bosch en Meerlaan zijn gistermorgen door de krachtige pressie, die op hen door revolutio naire" elementen werd uitgeoefend, gedwon gen geworden, het werk neer te leggen. De politie van het bureau Admiraal de Ruyter- weg had de handen vol om samenscholingen te voorkomen; zij heeft assistentie gekregen an manschappen der motorpolitie van het Hoofdbureau. De laatsten weiden herhaal delijk door steenen bekogeld. Wij vernemen voorts dat ook het werk aan de Markthal len is neergelegd. In de middaguren was het in de sectie van de Admiraal de Ruyterweg vrij rustig. Naar het „Landelijk Comité der Roode Vakvereenlgings-Opiposatie" mededeelt, heeft 'het aan het bestuur van het Nationaal Ar beidssecretariaat een uitnoodiging gericht voor een bespreking op hedenmiddag ten einde de middelen te toespreken om de sta kingen voort te zetten cn vorder uit te brci- Gesommeerd wordt er niet; on middellijk wordt geschoten. De grootendeels «uit werkloozen bestaande bevolking van de Vogelbuurt aan de over zijde van het IJ heeft gisteravond in de straten en straatjes, in hoofdzaak gelegen tusschen Kamperfoelie weg en Wingerd-weg, ecu ware revolutie ontketend, waartegen de sterke arm slechts vermocht op te treden, door in dit vrijwel geheel uit geineentewo- ningen bestaand stadsdeel min of meer pen staat van beleg af te kondigen. Het was aan het Mosveld, dat de toegang tot dit gebied ontsloot, dal onze auto dooi de politie wend aangehouden. Nadat wij .ons gelegitimeerd hadden konden wij op eigen risico doorrijden. Al spoedig bleek, dat leen kruistocht per auto door dit complex Van straten en straatjes tot de onmogelivkhefien behoorde. Op tal van plaatsen was het pla veisel opgebroken, terwijl op andere punten, welke slechts te voet "bereikbaar trarénr bar ricaden van boomstammen en lantaarnpalen waren opgeworpen. Vooral de Hazelaarsweg en omgeving vertoonde het beeld van volslagen oproer; hier hadden dan ook de meeste schoten geknald. Aan den Floraweg stuitten wij op een auto met militairen, die, door een stalen helm bedekt en het geladen geweer voor onmiddellijk gebruik gereed, elkeen, die zich buitenshuis wilde begeven, naar binnen joegen, terwijl herhaaldelijk tot sluiting van de ramen werd gesommeerd. Van de zijde der bewoners was eenige ma len op de politie geschoten zonder dat men de daders had kunnen ontdekken. Een telegram Het Nationaal Arbeidssecretariaat heeft het vólgende telegram gezonden aan den oorzitter van den ministerraad: „Spontane en massale onrust onder Am- sterdamsche arbeiders wijst op ondragelijke verhoudingen door stcunverslechtcring 1 Juli geschapen. Met bloedig geweld wordt de honger niet gestild. Het Nationaal Arbeids secretariaat spreekt verwachting uit, dat mi nisterraad zich ernstig rekenschap geert van onhoudlbaren toestand en intrekking steun verslechteringen beveelt. w,g. SNEEVLIET, Voorzitter. BOUWMAN, Secretaris. De onlusten in den Jordaan Reeds in den loop van den morgen zijn de onlusten in de Jordaan weer begonnen. Wan neer stratenmakers in een gedeelte van een straat herstelden werd in een ander deel het plaveisel al weer opgebroken. Overal groepte de bevolking weer samen, waartegen de po litie is opgetreden. Uitrukwagcns en motor zijspannen zijn de opgebroken straten bin nengeclrongen -en mot de revolver in de vuist zijn de oproerige elementen van verschillen de plaatsen verdreven. Het revolvergeknal klonk in verschillende straten. De Jordaan verkeerde 's avonds in een soort oorlogstoestand. Onophoudelijk reden militaire politie te paard en manschappen van de marechaussee aan. Zij doorkruisten de geheel e wijk en op tal van plaatsen moest handelend worden opgetreden. Ambulance-auto's moes ten voortdurend gewonden naar de zieken huizen vervoeren. Marechaussee gewond Tijdens het optreden van de Marechaussee n de Jordaan is een der manschappen van zijn paard gevallen waardoor hij verwon dingen opliep. Hij moest naar het O.L.V.- gasthiuds worden vervoerd, waar li ij ter ver pleging is opgenomen. Nader kan nog worden medegedeeld, dat op de Wittekade een brandmelder is stukge slagen. In de va niBeuningenstraat heeft 't gepeu pel nog getracht brand te stichten, doch de brandweer was spoedig ter plaatse om het jut te blusschen. „RAMEN SLUITEN!" Ongeveer negen uur zijn zes ge mengde patrouilles militaire politie en gomeentepo" tie de Jordaan inge trokken vanaf het bureau in dc Mar- nixstraat. Zes militairen hadden de karabijnen geladen met de bajonet erop. Elk dezer patrouilles stond onder hevel van een inspecteur. De tocht die wo met een van deze patrouilles mee maakten ging naar de Lindengracht cn omgeving. Al dadelijk klonk het bevel: „ra men sluiten" en wanneer niet spoedig aan dit bevel werd gehoorzaaamd kwam de karabijn naar voren. In den regel bespoedigde dit de handeling van den bewoner. Niemand werd doorgelaten en iedereen moest in huis en deuren slniten. De monden van de mitrailleurs Bij de le Lindendwarsstraat had een man minder haast te verdwijnen. Hij bleef achter een deur staan, wat niet naar den zin was van den patrouille-commandant. I-Iij haalde hem te voorschijn en toen men hem fouil leerde bleek, dat hij in het bezit was van een groot kaliber revolver. Door twee agenten werd hij overgebracht naar de Westerstraat. In de Boomstraat stond een gepantserde auto. Dreigend staken de mon den van een mitrailleur naar buiten. Naar men ons meedeelde had dit wapen ook reeds even gewerkt in de richting van de Noor- deimarkt. Geen sterveling waagde zich daar meer op straat. Ook marechaussee met bereden politic als geleide en bereden militaire politie eveneens met po'diegele'ide patrouilleerden door de wans behoorlijk verlichte straten, waar het ieder verboden was te loopen. Zij die het toch waagden werden aangehouden en even gefouilleerd, om daarna het bevel te krijgen rich in den looppas te verwijderen. In de Karthuyzerstraat klonk als steeds liet be- "sl: „ramen sluiten'.' Het gepeupel werpt tramwagens omver De Jordaan is door de militairen in zes secties verdeeld. In elke sectie opereerde een patrouille van acht man, namelijk vijf man militairen en drie politie-agenten onder lei ding van een patrouille-commandant. Daar naast opereerden de manschappen van do Koninklijke marechaussee. Op vele plaatsen zijn menschen van het dak gehaald en op de tweede verdieping van een woonhuis in de Goudsbloemdwarsstraat werd een man ge troffen, die in bezit was van een g-oote re volver. Tot clusver is een zevental personen gearresteerd. In de Spaarndammer- straat- heeft het gepeupel op een bijwagen van lijn 5 eerst de roode vlag gehesehen en daarna den wagen omver gegooid. In de Albert Cuypstraat bij de kruising rei'dinand Bolstraat is een tramwagen van lijn 16 tot ontsporing gebracht. Volgens oen mededeeling van de politie is deze opstand ernstiger dan in 1917 bij de aardappelenrélletjes en zelfs ernstiger dan het Palingoproer. De politie heeft in den loop van den dag een aantal verzetplegers ingerekend, w o een viertal in de Indische buurt. Het feit, dat steunbedragen moesten wor den uitbetaald gaf voedsel aan de verwach ting, dat er hij de verschillende stempello kalen ernstige ongeregeld lieden zouden plaats hebben. Hiervan is echter geen spra ke geweest. Nu de politie van militaire zijde verster king heeft gekregen, is de verwachting ge wettigd dat thans zonder pardon tegen de oproermakers zal worden opgetreden. De opdrachten, die te dien aanzien van regee- ringszyde zijn verstrekt, wijzen ook in deze richting. Naai- voorts verluidt hebben de verschil lende bureaux opdrachten verkregen, lijs ten aan te leggen van de personen, van wie is geconstateerd, dat zij zich aan verzet heb ben schuldig gemaakt. Vermoedelijk zullen in dit verband zooda nige personen, indien mocht blijken dat zij in de steunregeling zijn opgenomen, voor- loopig van den steun worden uitgesloten. De karabijnen knallen In de Jordaan bleef bij sommatie door de militairen een dakvenster open en meteen plofte een groote kei op het plaveisel, der iemand te raken. Meteen knalden drie karabijnschoten achter elkaar. Een tweede steen kwam niet! Op de kruising van de Lindengracht de Lindendwarsstraat ontmoetten we een grooten militairen patrouillewagen. Der schappen van dezen wagen kwamen juist uit de Palmstraat, waar ze drie man een dak*hadden gehaald, die weliswaar niet met steenen hadden gegooid, maar toch die projectielen in de nabijheid hadden en niet konden verklaren, wat ze daar bij die dak pannen noodig hadden. Ook in de lc Lindendwarsstraat werd het zelfde spelletje uitgehaald. Daar hadden zich ook dakbewoners vertoond. Een onder zoek had echter minder resultaat, want «9 waren spoorloos verdwenen. Zoo dwaalden we verder door de leege, maar goed lichte straten van dit den geheelem dag zoo rumoerige oude stadsgedeelte. Geen straatje werd onbezocht gelaten. De overheid was absoluut de haas. Zooals het in dit gedeelte van de Jordaan was, zoo was het naar men ons meedeelde ook in alle deelert van deze opstandige wijk. De onrustige Eilanden Toen pölitie-assistentic arriveerde kw zij te staan voor straten die in het duister lagen en opengebroken waren. Van een winkel in kruidenierswaren - van den heer Zeijlstra werden de ruiten ingeworpen en daarna geplunderd. Met revolverschoten werd de bevolking in huis gejaagd, n nauwelijks had de politie zich weer terugge trokken of het rumoer brak weer los. Plot seling sloegen vlammen op van de brui. aan het Wittenburgerhoofd, gelegen aan 't einde van ae Gr. Wittenburgerstraat. D' brug was met petroleum overgoten en daarna in brand cestoken. De brandweer had het vuur spoedig onder de knie. Alleen de ballustrades hadden van de vlammen lijden. Het wegdek bleef intact en konvc het verkeer in gebruik blijven. In de middaguren is het op de Eilanden zeer onrustig geweest. Telkens was de po litie genoodzaakt op te treden tegen samen scholingen. Daarbij werd door de politie ge bruik gemaakt van haar vuurwapenen. Zoo ver we konden nagaan vielen geen gewon- Er vallen dooden en gewonden In de Spaarndammerbuurt is de politie opgetreden tegen trekkende troepen. Zij heeft daarbij gebruik ge maakt van de revolvers. Een vrouw, die voor het raam stond van haar woning in het Spaarndammerplant- soen werd door een kogel getroffen. Een oude man van 81 jaar werd eveneens getroifen, toen hij voor het venster stond. Kort daarop is hij over- Voorts werd bij optreden in de Goudsbloemstraat een vrouw, die deel genomen had aan het verzet door een revolverschot gewond. Ook in de Wes terstraat is een man door een revolver kogel getroffen. In de Houtrijkstraat is een kind toe vallig geraakt. De kogel, die bestemd was voor een wielrijder, die zich had verzet, ketste op het stuur van de fiets en raakte een kind. De wond is niet gevaarlijk. Gistermiddag is ook een poging ge daan om de brug voor de Willem straat van de Lijnbaangracht in brand te steken. Een paar bussen petroleum werden over het brugdek uitgestort. Papieren werden op de brug gelegd en in brand gestoken. De vlammen laaiden boeg op. De politie, die er da delijk bij was, riep de hulp in van de brandweer. Deze bad het vuur spoedig gedoofd onder bescherming van de politie. Omstreeks tien uur in den avond hebben bewoners van de Govert Flinckstraat ge tracht barricaden op te werpen. De politie, bijgestaan door militairen, moest verschei dene malen ingrijpen. Bij het schieten werd, voor zoo ver bekend, 1 persoon gewond. Dc onrust in deze buurt, waar ook op ver schillende plaatsen de bestrating werd op gebroken en lantaarnpalen werden omver getrokken, duurde om lialftwce nog voort. O o het v. d. Helstplein heeft het gepeupel een voor een garage staande particuliere auto omvergeworpen en in brand gestoken. Pas tegen half drie was de ïust in deze buurt zoo ver hersteld, dat de politie alleen voor de verdere handhaving van de orde kon zor gen en de militaire troepen konden inruk- Aan den overkant van het IJ zijn 's mor gens de relletjes voortgezet Op den Klap- rozenweg en in de straten van Zomers Bui ten, zijn de straten opengebroken om het verkeer te belemmeren en wel in hoofdzaak het busverkeer naar Noord-Holland. Een wagen, die met vleesch van het abat toir kwam, is leeggeplunderd De politie is overal tegen de relletjes- verwekkers opgetreden en heeft ze ver spreid. Verwarde strijd aan de overzijde van bet IJ. In Amsterdam-Noord, aan de over zijde van het IJ, zijn de onlusten gis teravond te ongeveer acht uur in volle hevigheid uitgebroken. Groote menig ten hebben in de Hazelaarstraat en omgeving boomen uit den grond ge rukt en deze met prikkeldraad omwik keld, teneinde met dit materiaal en met los gebroken plaveisel barricades op te werpen. De bezetting van het bureau Ade- Iaarsweg, versterkt door agenten van het hoofdbureau, voerden een lievigen strijd tegen het gepeupel. Het geknal der revolverschoten was niet van de lucht. Voor de strijd een uur oud was, waren reeds een man door een kogel BIJ MAAGLIJDEN, „Het zuur", gebrek. aan eetlust, verstopping van den darm, druk tegen de lever, benauwdheden, be werkt een glas van het natuurlijke ,.Franz-Josei'"-j>ittenvater een normalen regelmatig functionneering van de spijs verteringsorganen. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Biz. 1 DE RELLETJES TE AMSTERDAM HEBBEN ZICH GISTER VOORTGEZET. TAL VAN DOODEN EN GEWONDEN ZIJN GE VALLEN. OOK ELDERS HEBBEN ZICH ONGEREGELDHEDEN VOORGEDAAN. Blr. 2 Te Enkhuizen heeft een treinbotsing plaats gehad, waarbij eenige personen zijn gewond. BIz. 3 Dc positie van dc S.A. Een interview van Lutze. Het oogenblikkelijk overwicht van de Rijksweer en dc beteckenis daarvan. Zal Hinden burg op verzoek van Von Papen een onderzoek gelasten? Niet-ofücieelc cijfers over het aantal terechtgestelden. Blz. 5 De begrafenisstoet zal Woensdag o Het Zondagsblad van heden o.m.: Meditatie: „Zoo iemand dorst „Op de mist tusschen Dordrecht en Rotter dam" vers var» Jodocus van Lodens:cyn met een Aanteckening van P. v. R. Van Boeken cn Schrijvers: D. J. Galle be spreekt „De Pestelentie van Katwijk" door Arooud Drost. „Anibuc" (Open Oogen) door Gré van Ast. Verkeersmiddelen in hun kinderschoenen. Dc ernstige ongeregeldheden in Amsterdam hebben talrijke slachtoffers geeischt- er -tin dooien en gewonden gevallen. Welk beeld Amsterdam in verschillende stralen rertoon- i pj""ie,dc °^<"rmakers uil elkaar had geslagen,, laai bovenstaande foto (genomen til de Polunenstraat) op somber-welsprekende wijze zien. N.V, HOUTHANDEL V.Hj. VAN SCHIJNDEL CC ervolgverhaal van K. Lantermans: „Meneer cn Mevrouw Dibbits". Jeugdrubriek. Kleuterkrantjc. HOTEL PENSION „DREIJEROORD" oosTEÉBÊSnüoS,- 52015 Het gezellige fam. hotel. Rust. ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4.— HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1