HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor !Oct WOENSDAG 4 JULI 1934 DERDE BLAD PAG. 10 Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Tc Scheveningen: A. Verhagen te Middelburg en H. Ligtenberg, cand, tc Rotterdam. Te Terneusen: caod. H. Ligtenberg te Rotter dam en J. D. Barth te Borsselen. Beroepen: Te Lisse, Scheveningen, Ridder kerk, Bruinisse, Dordrecht en Aagtckerke: H. Lig tenberg, cand. te Rotterdam. NED. HERV. KERK Drietal: Te Voorburg, (vac.-wljlen Dr. N. G. Veldhoen): J. F. Berkel te Apeldoorn, A. Hijmans te Nljverdal en Dr. W. Lodder te Bussum. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondagmiddag nam Ds. J. N a u t a voor e> overvolle Kerk afscheid van de gemeente Se bierum om D.V. Donderdag a.s. geïnstalleerd te worden ds geestelijk verzorger aan de Herv. Stichtingen „Zon en Schild" ca. te Am foort. Zijn afscheidstekst was 1 Joh. 2:28. De scheidende leeraar werd zeer hartelijk toegespro ken door ouderling Siegersma, door Ds. Melji namens de Ring Harllngen, door ds. v. Oosterzee namens de genabuurde gemeen ie Oosterbierum, door Ds. Lootsma als vriend, door den heer Mo lenkamp namens de Evangelisatie-vereen, te Tzum- marum, door Ds. Hoekstra, lid van het Dage!. Bestuur der Herv. Stichtingen, door Ds. Heiden consulent. Toegezongen werden Ps. 121 4 en Ps. 134 3. Na den dienst namen v^len door ei handdruk afscheid van Ds. en Mevrouw Nauta. Cand. P. van Til ber. predikant van Geref. Kerk te Een en Veenhuizen, werd Zondag j.l. tot zijn dienstwerk ingeleid door Ds. Schoemakers te Enumatil. Z.Eerw. had tot tekst 1 Cor. 4 1,2. Aan de handoplegging werd mede deel genomen door Ds. Drenth te Zuidlaren. Des namiddags verbond de nieuwe predikant zich aan de gemeente met een predikatie naar aanleiding van Ps. 122:8—9. Zijn Eerw. werd toegesproken door br. R. Assies namens Kerkeraad en Gemeen te, door Ds. Drenth als afgevaardigde van de Clas sis Assen van Geref. Kerken, door Ds. Vogel namens de Kerken van Roden en Haulerwijk, door Ds. Veltman afgevaardigde van de Kerk Zeven huizen (Gr.), den heer J. G. W. Kuiper h.d.s. en den heer P. Willemse te Dedemsvaart, oud-ouder ling dezer gemeente. Zondag j.l. werd Ds. L. V r o e g i n d e1 overgekomen van W 11 n i s, bevestigd als predi kant van de Ned. Herv. Gemeente van Wad- dinxveen. Als bevestiger trad op z.j.i broer Ds. W. Vroegindewey van Zegve.d aie tot tekst gekozen had 2 Tim. 2:15- „Penaarstig u oin uzelven Gode beproefd voor te stellen, als een arbeider die niet beschaamd word*. d:e hei woord der waarheid recht snijdt." Na afloop van den dienst werd de nieuwe herder en leeraar door den bevestiger toegesproken en op zijn verzoek zong de gemeente hem Ps. 119:9 toe Het kerkgebouw was tot in alle hoeken gevuld. 's Middags toen de nieuwe herder en leeraar zijn intrede deed kon het kerkgebouw de schare nauwelijks bevatten. Tot tekst had Zijn Eerw. ge kozen 1 Cor. 3 9. „Want wij zijn Gods mede arbeiders; Gods akkerwerk, Gods gebouw zijt Gij." De punten waren: 1. Wat de gemeente is; 2. wat de dominee is; 3. Wien beide toebehooren. Aan het einde van den dienst werden toespraken ge houden o.a. tot het gemeentebestuur dat hierbij tegenwoordig was. De nieuwe predikant werd toegesproken door de consulent Ds. Elzinga van Gouda namens kerkeraad en gemeente. Toegezon gen werd nog Ps. 134 3. ACTIE VOOR KERKHERSTEL Het secretariaat van het Prov. Comité Fries land van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkher- stel schrijft ons: De actie voor het Verbond tot Kerkherstel wordt in Friesland, met name onder <fe jongeren-, krachtig voortgezet. Het Provinciaal Comité van actie, waarin alle classes uit de pro vincie zijn vertegenwoordigd, belegt dit jaar zijn derden jeugddag. welke gehouden staat te wor den op Zaterdagmiddag 7 Juli in de Kapel der Herv. Evangelisatie te Huizum Een zangkoor-uit Drachten verleent daarbij muzikale medewer king. Het geheel staat in het teeken van het her denkingsjaar der Afscheiding en de onderwerpen zijn zoo gekozen, dat zij te zaraen een antwoord geven op de vraag: „Waarom zijn wij nog Her vormd?" Dat deze vraag van geen geringe betee- kenis voor de Friesche Jonaeren is weet ieder, die met het kerkelijk leven in Friesland bekend is. De sprekers werden uitsluitend uit Friesland ge kozen. Mevrouw R. Feddema-Hoogland ver klaarde zich bereid in het Friesch te spreken over „Trouw en ijehoorzaamheid", Ds. O. Groe- newoud van Balk over: „Heengaan of blijven?", IDs. G. van Veldhuizen van Hantum over: „Bou wen of herstellen", Ds. M. D. Gijsman van Drachten over: „Werken en bidden" en Ds. J J. van Oosterzee van Oosterbierum, slotwoord. Men verwacht voor dezen jeugddag groote belang stelling. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND De Mecklenburgsche predikanten Door de speciale rechtbank te Mecklenburg— Schwerin zijn 5 Mecklenburgsche predikanten we gens ongeoorloofde aanvallen op de rljksregeering veroordeeld, nl. Ds. Holtz een gevangenisstraf van 6 maanden, Ds. Schwartzkopf 4 maanden, Ds. Fahrenheim 3 maanden, Ds. Ohse 1000 Mark boete subsid. 1 maand en Ds. Berg 750 M. boete subsid. 3 weken. EEN RIJNLANDSCHE KERKENORDE Onder leiding van den evangelischen landsbis- schop Dr. Forsthoff heeft een vergadering van superintendenten (33 superintendenten kwamen, 13 gingen weg, van de overigen stemden 14 voor) een nieuwe kerkenorde voor Rijnland aangeno men waarin o.a. staat, dat de kerkeraad niet meer door de gemeente gekozen, maar door den superin tendent benoemd wordt, dat het recht der ge meenten haar predikanten zelf te kiezen, wordt afgeschaft, dat de beschikking der gemeenten over de kerkelijke belasting wordt afgeschaft en dat de 1; ndsbisschop het recht heeft alle besluiten van de gemeenten en synoden nietig te verkla- IJZER EN LEEM In de Generale Synode der Geref. Kerk van N. Amerika, die in een artikel van „De Wach ter", het orgaan der Chr. Geref. Kerk in N. Amerika, gezegd wordt „het dichtste bij ons te staan", is o.m. ter tafel geweest de zaak van het lidmaatschap van de „Federal Council". De Wachter, benieuwd naar wat de Synode besluiten zou, nu het diep ingrijpende verschil tusschen modern en orthodox steeds helderder aan het licht komt in N. Amerika, deelt mede, dat de Synode be sloten heeft zich niet aan het lidmaatschap van deze organisatie te onttrekken en dat met groote meerderheid van stemmen. Bij deze stemming kwam uit, dat de Reformed Churd een oosten en 'n westen heeft. De vraag kwam bij ons op. zoo ver volgt het blad, of het wel wenschelijk is dat een Gereformeerde kerk zulk een organisatie blijft steunen? „Zou het niet veel wenschelijker en veel beter zijn, indien er iets moet en kan gedaan wor-: den, en dat moet en dat kan zeker, dat de Gere formeerde kerken van ons land trachten een raad te vormen om de beginselen van de Reformatie die de beginselen zijn der Schrift, te verbreiden met alle ten dienste staande middelen? „De vermenging en het trachten bij alkaar te houden van ijzer en leem, van dingen en groepen, die weinig of niets met elkander gemeen hebben, zal op den duur toch blijken vruchteloos en ho peloos werk te zijn." HET AANTAL JODEN IN N.-AMERIKA Het New-Yorksche Luthersche persbureau deelt mede, dat het aantal Joden in de Vereenig- de Staten in korten tijd geweldig toegenomen is. In 1818 stelde Mordechai M. Noali het totaal aantal Joden in de Vereenigde S'aten op 3000, in 1848 becijferde M. A. Berk het getal Joden op 5000, in 1877 waren er 229.087, in 1897 waren er 937.800, 1907 steeg dit tot 1 776.885. in 1917 was het reeds 3.388.951 en in 1927 waren er niet minder dan 4.228.029 Joden. Sindsdien is het cijfer wederom aanmerkelijk toegenomen. De jaarlijksche vergarierng der Chr. Geref. iMannenvereeniging zal plaats vinden op 26 de zer te Hilversum en die der Chr. Geref. Zon- dagsschool-vereeniging op 1 Augustus te Utrecht. F. H. TE GUSSINKLO Heden vierde de heer F. H te Gussinklo zijn gouden jubileum als organist der Herv. Kerk te A a 11 e n. Na den dood van zijn vader, die gedurende 25 jaren het orgel in deze kerk heeft bespeeld is hij, naar het Hbld. bericht, eerst tijdelijk en daarna op 4 Juli 1884, defini tief aangesteld. ZENDING EN PHILANTROPIE CHR. GEREF. WEESHUIS Het Chr. Geref. Weeshuis voor kinderen der Chr. Geref. kerk tot dusver te Soest gevestigd, zal vervangen worden door een nieuwe en groo tere inrichting te Utrecht. De opening er van il plaats vinden in Augustus. ROOKEN EN ZENDING Het Zendingsbureau te Oegstgeest verzoekt is plaats voor het volgende: Er wordt herhaaldelijk beweerd, dat ten aan- en van de Zending de gemeente aan de grens van haar spankracht, dat er dus niet mag wor den uitgebreid, dat er veeleer moet worden inge krompen enz. 'Het is merkwaardig zulke beweringen te bezien het licht' van de dezer dagen gepubliceerde statistiek over het verbruik van sigaren, sigaret- ui tabak in 1933. Er is door het Nederland- schc volk verrookt voor ruim 143 millioen gulden, dus globaal genomen 20 gulden per hoofd. Als er 500.000 rookende personen zijn, die in de Zending belangstellen, behoeven zij slechts tiende deel van het jaar van dit genotmiddel e zien en dan kunnen zij alleen reeds het ge- heele zendingswerk der Samenwerkende Zend. Corporaties te Oegstgeest bekostigen en alles wat de niet-rookende perscnen dan geven, kan >or uitbreiding gebruikt worden! Men kan het ook anders zeggen. n.l. zóó: In het jaar, waarin 143 millioen voor rooken alleen is uitgegeven, heeft de Zending der Corporaties een tekort van honderdduizend gulden en heeft hun geheele Zending zeker niet veel meer dan één millioen ontvangen. Dit zijn cijfers, die niet dikwijls genoeg her haald kunnen worden. Het is zoolang de toestand zóó is, zeker onjuist, dat de gemeente aan het einde van haar spankracht is. Schoolnieuws. CHRISTELIJK LYCEUM TE ARNHEM Benoemd tot leeraar in de Staatsinrichting aan het Chr. Lyceum te Arnhem, Mr. H. J. W. n der Poel te Arnhem. Vereen, voor Hcoger Onderwijs op Geref. grondslag Heden werd in „Casino" lo 's Hertogen bosch de wetenschappelijke bijeenkomst ge houden van leerlingen en oud-leerlingen van de Vrije Universiteit, welke pleegt vooraf te gaan aan de jaarvergadering van de Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. De leiding van deze bijeenkomst was dit jaar in handen van Prof. Dr. D. II Th V o 1- lenhoven, hoogleeraar aan de V.U. Prof. Vollenhoven opende de bijeenkomst met het doen zingen van Psalm 68 17, het lezen van Psalm 111 en gebed Vervolgens sprak hij een kort openingswoord. Daarin heette hij allen hartelijk welkom inzonder heid de vrienden van de V.U. in Brabant Hoewel klein in getal willen zij in toewij ding voor de V.U. bij niemand achterstaan. Spr. memoreerde een getuigenis van een historicus uit vroeger tijd die de Bosse- naars prees om hun moed tegenover den vijand, hun trouw aan de landheer, hun zorg voor het onderwijs en hun liefde voor gebrekkigen. Andere dan vroeger heeft men in de verhouding van Brabant tot Holland thans niet meer met eerstgenoemde trekken •e maken. De verbinding van de beide ove rige belooft echter aan de V.U. een tweetal verkwikkende dagen. Spr. constateerde voorts met genoegen dat ook de belangstelling voor de weten schappelijke samenkomst voor al Je laatste jaren op peil blijft Vragen we naar de reden vnn die vermeerderde belangstelling, dan dient wel allereerst genoemd de ver hoogde druk onder welke we meer dan in tij den van rust thans samenkomen. Beidp referaten die thans aan de orde komen houden verband daarmede. Ze staan beide, in het centrum der belangstelling of die non althans daar te komen. Beiden dwin gen ons te vragen naar de verhouding van kerk'en wereld, het eerste op het terrein der praktische levenswijsheid eeuwenher, het tweede op het gebied der theoretische wetenschap en onzen tijd. Na enkele mede- deelingen van huishoudelijken aard, kwarn het eerste referaat, dat van Prof. Dr. G Ch. Aalders, tot wien spr een speciaal woord van welkom richtte, aan de orde. Prof Aalders sprak over: „Bijbelsche spreuken en de onderwijzing van Amen- Em-Ope". Referaat prof. dr. G. Ch. Aalders Sedert in 1923, aldus de referent, bij de uitgave van den papyrus uit de verzameling van het Britsch Museum, die de Onderwij zing Van Amen-em-ope bevat, door Sir. Wal lis Budge de aandacht werd gevestigd op het feit, dat daarin enkele plaatsen voorko men die gelijkenis vertoonen met bepaalde Bijtoelsohe spreuken, is het vraagstuk van DE WETENSCHAPPELIJKE SAMENKOMST ope en Spreuken 22 17 tot 24 22 (23 11) of cenig ander bestanddeel van het boek der Spreuken geen sprake is. Noclï in de .volg orde van de behandelde onderwerpen is een grond te vinden voor de Verondéretel ling dal Spreuken iets uit Amen-em-opo heeit over genomen, of omgekeerd Amcn-em-ope iets aan Spreuken heeft ontleend. Beide boeken zijn volkomen onafhankelijk van elkaar ontstaan. Toch is er onmiskenbaar zekere overeen komst tusschen beide in bepaalde gedachten en zelfs in enkele zegswijzen. Deze overeen komst is dan aldus te verklaren, dat gelijk soortige denkbeelden als in het boek der Spreuken tot uitdrukking worden ibracht, ook in Egypte werden gevonden; en dat be paalde terminologieën die onder Israël ge bruikelijk waren evenzeer in Egypte werden gebezigd, Een verschijnsel, dat zich zelfs wel dë&r laat constateercn waar geen historisch verband tusschen bepaalde volken aanwijs baar is, cn dan zijn grond vindt in de een heid van den menschelij'ken gccsit; en dat a fortiori begrijpelijk is bij volken, die, on danks velerlei verschil, eene zoodanige affi niteit vertoonen als Israël en de Egyptena- Prof. Dr G. Ch. AALDERS de vertioudiing tusschen deze Egyptische wijs heid en het boek der Spreuken, met name van het gedeedte dat wij vinden in 22 17 tot 24 22, in de wetenschappelijke wereia aan de orde geweest. Gemeenlijk wordt deze erhouding zoo gezien, dat de Bijbelsche Spreuken zakelijk en woordelijk ontleend zijn aan Amen-em-ope (zoo het eerst Adolf Erman in zijn verhandeling voor de preussi sche Akademie der Wissenschaften in 1924: „Eine agyptische Quelle der Sprüc'he Salo- mos"; voorts ook Hugo Bresmann, Paul Humbert e.a.) Budge daarentegen en na hem Oesterley zijn van meening dat men veeleer omgekeerd aan Hebreeuwschen (of althans Semietisdhen) invloed op den Egyptenaar heeft te denken. Na een nauwkeurige vergelijking van Amon-em-ope's geschrift, met den tekst der ln aanmerking komende Bijbelsche Spreu ken kwam referent tot de beantwoording van de vraag, die inzake de verhouding van beide gerezen is. Prof. Aalders komt tot de slotsom, dat er van een litteraire verwant schap tusschen het geschrift tan Amen-em- ln verband tot de vraag nopens het open- baringskaraktcr van de Schrift, wijst refe rent er op, dat het een volmaakt verkeerde gedachte is, dat de inspiratie dei' Heilige Schrift, haai' karakter als Goddelijk open- baringsboek, zou meebrengen, dat in haar niets zou mogen staan wat ook elders ge vonden wordt, dat in haar alles absoluut anders zou moeten luiden dan In alle ove rige litteratuur; dat men dus in het in haar voorkomen van dingen die ook elders te vin den zijn een grond zou moeten zien om haar inspiratie los te laten. Wij kunnen .analo gieën van Schriftuurlijke mededeolingon, ge dachten of voorschriften vinden ook hij liei- denschc volken ten gevolge van verschillen de factoren. Een der eerste factoren die hier verdient genoemd te worden al komt the voor de verklaring der overeenkomst tus schen Spreuken en Amen-em-ope niet zoo zeer in aanmerking is de nawerking van de oudste traditie van het menschel ijk ge slacht. Een tweede factor, die van n-iet min der betcekenis is, ligt in den invloed der al- gemeene openbaring. En de derde factor die nog in aanmerking komt is deze. God heeft Zijne bizondere openbaring, die wij in de Heilige Schrift bezitten geschon ken aan het volk Israël. Maar dat volk Israël moeten wij niet beschouwen als een volko men geïsoleerd volk, het zat integendeel met duizend vezels aan het volkerenleven uit dien tijd en zijn omgeving vast. Israël was in allerlei opzicht aan de valken in wier midden het leefde verwant, en die weten schap komt uit in overeenkomst van taal en uitdrukkingswijze, van zeden en gewoonten, van instellingen en traditiën. En wanneer nu God aan Israël Zijn bizondere openbaring schenkt, doet hij dat niet alleen in de taal en uitdrukkingswijze van dat volk, omdat het haar anders niet zou verstaan; maar ook in aansluiting aan de zeden en ge woonten, instellingen en traditiën die bij diat volk worden gevonden. I-Iet gevondene samenvattende komt prof. ■Aalders in zijn referaat tot de conclusie: dal nauwgezette vergeUjkHngLvan Spreuken en. Amen-em-ope leert, dat er geen grond is om. litteraire afhankelijkheid aan -tie nemeftf wel zijn er onderscheidene punten van over eenkomst, die echter niet als een bezwaar tegen het geïnspireerd karakter van het boek der Spreuken gelden kunnen. Van de discussie geven we morgen ven- slag. DE MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering kwam in be spreking het referaat van dr. R. Hooy- k a a s van Utrecht, over: „Natuurwetenschap' en Religie in bet licht der Historie" Referaat Dr. Hooykaas Vergelijken we aldus referent de ont wikkeling der mathematiseh-physischewe tenschappen onderling, dan valt ons op, dat de moderne chemie haar ontstaan eerst da teert vanaf het eind der lSe eeuw, terwijl bij astronomie en pliysica eed continue groei valt waar te nemen van de 16e eeuw tot op heden. Wel ontstaan in de wetenschappen nog \oortidiurend nieuwe theorieën, maar dikwijls laten deze de voorgaande zien als grensgevallen of nemen de mathematische foimuleering ervan over. Maar ook in do vroegere periode staan astronomie en phy- sica op hooger peil clan de chemie. Ook is de wijze waarop de theorieën der chemie ontstaan zijn verschillend van clie der astro Referent bespreekt clan achtereenvolgens het Osirismysterie; de chemie der renais sance; de triniteitssymiboliek en de Christus symboliekdc Mozaïsche wijsbegeerte; de loer der vijf elementen; de nawerking van den theosophischen invloed, om na kritiek op de theosophie te komen op de openbaring Gods in de natuur. Aangaande Mozaïsche phi losoohie, het afleiden van natuurwetenschap pelijke gegevens uit de Schrift is ref. fan oordeel dat hiertegen zoowel van natuurwe tenschap als van religie verzet moet rijzen Het pndei-zoek der natuur is den menseh tot taak gesteld; de Bijbel is hem met ge schonken om er natuurwetenschappelijke gegevens uit te putten. Voorts behandeit referent dc pliysica voor 1600; de organische natuurbeschouwing en de mechanische na tuurbeschouwing; wetenschap en religieus beginsel; de geschiedenis der natuurweten schap om tenslotte bij het punt: de relativi teit der nienschelijke kennis, zijn gedegen referaat aldus te besluiiten: We zullen de hooghartige houding tegenover het voorge slacht afleggen en erkennen, dat bij de toenmalige heerschende vvijsgeerige opvat tingen en dc toenmalige stand van weten schap en techniek het zeer moeilijk geweest moet zijn zich los te maken van wat wij nïi als vooroordeel zien. We zullen in de oude natuurvorsohers zien menachen van gelijke beweging als wij; we konden ook niet an ders verwachten; „uit éénen bloede is het gansche mensoheiijke geslacht". Steeds meer zullen wc in deemoed erkennen het betrek kelijke en afhankelijke van ons kenvermo gen. zonder daarom tot scepticisme te ver vallen. Het absolute is het ideaal dat ons wenkt, dat we nooit zullen bereiken krach tens ons mensch-zijn, dat ons eenmaal zal geschonken worden, als de Volmaakte zai gekomen zijn en ons zal leiden binnen het rijk van de eeuwige goedheid, schoonheid en -aarheid. Ook van de over deze verhandeling gehou den gedachten-wisseling geven we n.crgen erslag. DE BIJEENKOMST VAN HET VROUWENCOMITE Te gelijkertijd dat de wetenschappelijke .meukomst plaats vond had in een der andere zalen van „Casino" de bijeenkomst plaats van hel Vrouwen-comité tot verster king van de Médisdhe "en de Wis- en Na tuurkundige Faculteit „V. U. plan 1937" Als referenle trad ditmaal op mevr. M. E. B ij 1 b v e 1 dD a k e van Amsterdam, die sprak over: „De vrouw en de opvoeding voor de Vrije Universiteit Referaat Mevr. BijleveldDake Spr. wees er op dat de vrouwen die samen actie „V: U. plan 37' voeren en daarvoor sparen nog een andere taak hebben, n.l. door een weldoordachte Chr. opvoeding mee te werken aan het vormen van oen krach tig beginselvast Geref. geslacht, dat de V. U. liefde draagt Die opvoeding moeten de opvoedsters hij zich zelf beginnen waar 'zij veel wijsheid en karakter moeten hebben om in dezen tijd de jeugd in de goede rich ting te lei den- Het ideale doel der opvoeding i$ de vor ming tot menschcn Gods tot alle goed werk volmaaktelijk toegerust, al is wat de men schcn daarbij kunnen verrichten slechts rakke Hulpdienst. Spr. onderscheidt daarin twée-erlei, n.l. het vormen tot menschen Gods, het bekwameüjk toerusten. Over het eerste punt is men het over 't algemeen wel eens, maar het tweede punt ziet men ge woonlijk teveel over het hoofd. Spr. licht te beide punten in den breed? toe. Het ideaal van de opvoeding is in den grond hetzelfde als van dc- V. De vrijheid der V. U. bestaat daarin, dat zij Jiaar weten schappelijk werk doet in' gebondenheid aan Gods Woord en wet en buigend voor Gods söuvereroiteit. Tot deze vrijheid moet het jonge Geref. geslacht worden opgevoed, om volmaakte lijk toeeerpst bestand te zijn tegen den geest dhs tljds. 'die van geen ware vrijheid weet. maar slechts dwang kent of ongebonden heid. VACATURE-VAN VOLLENHOVEN Medegedeeld wordt, dat ter voorziening in de icature, welke ontstaan is door het overlijden in den hoogleeraar mr. C. van Vollenhoven. mr. J. J. 'Schrieke, oud-directeur van Justitie te Batavia, t is met het geven van het onderwijs in het >- en administratief recht van Nederlandsch- Indië en mr. F. D. Holleman, hoogleeraar aa Rechtshoogeschool te Batavia, met het onderwijs in het adatrecht van Ned. Indië aan de Rijks- Universiteit te Leiden, in afwachting van de goedkcuricg van de Staten-Generaal ter gelegen heid van de behandeling van de begrooting vo< 1933 van een regeling, waarbij hun benoeming t< buitengewoon hoogleeraar mogelijk wordt. CHR. BUITENGEWOON ONDERWIJS De Nazorg. Dezer dagen is te Dordrecht onder de naam „C.hrizona" opgericht een Christelijke véreeniging die bedoelt zich te belasten met de zorg voor leerlingen, die een school voor 'Chr. buitengewoon onderwijs in Dor drecht bezoeken, en met de nazorg van oud leerlingen. De zorg kan o.a. omvatten: het vervoer van leerlingen naar de Christelijke buitengewone school (de Wilhelmina- school) liet uitzenden van leerlingen naar vacantiekolonies, het organiseeren var. schoolreisjes, en andere ontspanningen, het vormen van fondsen voor scholenbouw. De nazorg omvat het geven van buitenge- Weerbericht. Hoogste stand te Croydon en Yarmouth WEERBER'CHT Matige tot zwakke later toenemende wind uit N. richtingen, half lot zwaar bewolkt, weinig of geen rogen, aanvankelijk weinig eiendering in temperatuur, later iets war- TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.4 C. 5 JULI Zonsopgang 4.47 u.; Zonsondergang 9.21 Ui VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JULI Van 's avonds 9.51 u. tot 's morgens 3.17 u4 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rbelnfelden WO 2.S4 Breisach 1.91 2.0? Venlo Kihl 3.00 3.20 Lobith 9.6« 9,68 Mftxan 4.62 -1.61 Nijmegen 7.36 7,36 Diedesheim 0.40 0.43 Mannheim 3.34 3.45 Mainz Bingen Caub Km 9 Coblena Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 190 1.88 2.0H 2.112 1.06 1.03 2.04 1.99 0.05 0.08 1.67 1. )3 0.10 0.12 0.28 0.00 0.91 0.75 St Andries Arnhem 7. il 7.41 Vreeswijk Iw 0.23 0,23 Wester roort 8.01 8,ui Deventer 178 1,78 Kampen -0.03 -0,u3 Evsden 40,70 4U.70 Grevenbicht 27.82 27.82 Venlo 10.00 10 U0 Grave (sluis) 3.79 8.79 St Andries 0.3 i ,35 Gorkum 1.61 1.61 Dordrecht 1.18 1.1# HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 5 Juli Delfzijl 5.36 17.45 Hellevoetsl. 9.25 21.54 Terschelling 2.41 15.00 Willemstad 10.2U 2-\47 Marringen 3.25 J.-.60 Brouwersh. 8.37 21.06 Den Helder 1.15 13.25 Zierikzee 9.03 21.21 lJinuirien 9.56 22.05 Wemeldinge 9.28 21,50 H.vHolland 8.44 21.18 Vlissingen 7.53 20.16 Scheveningen 10.04 22.38 Terneuzen 8.23 20.47 Rotterdam 10.56 23 6 Hausweert 9.00 21.15 woon vakonderwijs, liet zoeken van werk van werkgelegenheden voor jongens en v.oor oud-leerlingen en het exploiteeron meisjes. Dit is ;de tvl eèdè- vereeniging van dien aard in ons land. De eerste werd opge richt te Rotterdam. 22 NED. SCHOLIEREN NAAR AMERIKA De elf jongens en de elf meisjes, die zijn uitgekozen om „Oud-Amsterdam" te vertegen woordigen in het vriendschapsbezoek aan „Nieuw-Amsterdam", zullen met het stoom schip „Statendam" der HollandAmerika- Lijn op 18 Juli te New-York aankomen en aan de aanlegplaats van het schip begroet worden door hoofdambtenaren, leden van de Neder- landsche Vereeniging van New-York, en een afvaardiging van Amerikaansche kinderen. De kinderen zullen in onze verschillende kleurrijke volkskleerdrachten verschijnen. Het programma omvat ook een bezoek aan die plaatsen, welke de herinnering bewaren aan de Hollanders, die „Nieuw-Nederjand" en „Nieuw-Amsterdam", zooals New-York oor spronkelijk heette; hebben gesticht. AKTE-EKAMENS SCHOONSCHRIJVEN M.O. De Minister van Onderwijs, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrij ging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het schoonschrijven dit jaar vermoedelijk zal worden gehouden in de maand September. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staats courant van Dinsdag 3 Juli No. 126. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle drogisten. FEUILLETON AGN ES Ser. verhaal uit 't begin van deze eeuw (ii Zou het ook kunnen zijn, dat zijn Hemel- sche Vader, die al de nooden zijner kinderen kent, deze jonge vrouw op zijn weg had ge voerd, opdat zij de plaats der vroeg gestor ven moeder bij zijn dochtertje zou innemen? Hij wist, dat ze veel had geleden; hij had genoeg menschenkennis om op dat rustige, blijmoedige gelaat den stempel te her kennen, dien voorbijgegane smart daarop had gedrukt. Daarbij had mevrouw Wilson, die zeer met haar ingenomen scheen te zijn, hem een en ander van haar vroeger leven yerteld. Zij zou hem kunnen begrijpen, zij zou niet meer van hem vergen dan hij in staat zou zijn te geven, want hij gevoelde het, ook in haar hart leefde nog voort het beeld van den man, die haar eenmaal de zijne had mogen noemen, en aan wiens liefdevolle zorg zij zich geheel had toevertrouwd. Het was lang na middernacht voor dokter Rran Houten zijn slaapkamer binnen trad, maar toen was ook zijn besluit genomen: hij Wilde Agnes opmerkzaam gadeslaan en wanneer het hem bleek dat hij werkelijk in haar een moeder voor zijn Laura zou kunnen vinden, dan. wilde hij haar vragen om maar zou zij dat willen, juist nu zij feen vriendelijk tehuis had gevonden bij d', familie van Rhenen, waar zij algemeen be mind was, en zooals de oude mevrouw hein had gezegd, meer als kind des huizes dan ais gouvernante werd behandeld? Hij zuchtte diep bij die gedachte, en toen hij eindelijk te bed lag, en zich onrustig om en om wen telde, duurde het lang eer hij den slaap kun vatten. HOOFDSTUK VII. Gesprekken. Het viel den dokter niet moeilijk zijn voe r nemen ten uitvoer te brengen om Agnes te zien en te spreken. De oude mevrouw zag hem gaarne komen .1 hij was reeds vroeger gewoon geweest meermalen bij haar aan te kloppen, om haar hulp voor een of ander te vragen Daarenboven had zij nu zijn hulp voor haar kleindochtertje ingeroepen en het stond hem vrij haar zoo dikwijls te bezoe ken als hij wilde. Nog gemakkelijker zou hem dit vallen, wanneer de familie van Rhenen op Linden- hof kwam logeeren, omdat de beide heeren sinds jaren met elkander bevriend waren. Zij werden in het begin van Juli verwacht en mevrouw had plan, den gehelen vacan- tietijd der beide oudste jongens bij groot moeder door te brengen, om eerst in het begin van September voor goed naar huis terug te keeren. De heer van Rhenen, die natuurlijk niet dien tijd zijn zaken kon overlaten, zou heen en weer reizen wat weinig bezwaar opleverde, daar de afstand niet zoo heel groot was, en hij altijd gelegenheid had pp Zonneheuvel te overnachten, wanneer zijn tegenwoordigheid des avonds in de stad vereischt werd. De brieven van de Riviera werden voort durend opgewekter, mevrouw van Rhenen schreef elke week een lang epistel aan haat moeder, cn Lily ontving gewoonlijk om de drie dagen een prentbriefkaart. Haar groot moeder had haar een album gegeven, om ze netjes te kunnen bewaren, doch haar vreugde over deze heerlijke correspondentie werd verre overtroffen door de terugkomst van liaar moeder, die op een zonnigen Julimorgen geheel hersteld naast haar rust bank zat, met het kleine handje in de hare, en die zich niet genoeg kon verzadigen aan het gezicht van haar dochtertje, dat zooveel in krachten was toegenomen, sinds zij haar het laatst had gezien. Daar was van weerszijde wat te vertellen en te vragen! De kinderen waren verrukt over al de aardige geschenken, die hun ouders voor hen hadden medegebracht, en grootmama, Agnes en zelfs Laura waren daarbij niet vergeten. Mevrouw van Rhenen vond het een zeei goede gedachte van haar moeder om dc beide meisjes zooveel met elkander te laten omgaan, en zij waardeerde het ook bizon der, dat dokter van Houten Lily behan delde. .,Wel dokter", zei zij op zekeren dag. toen bij met baar man dc gezellige huiskamer binnentrad, waar de drie dames zaten te handwerken en de beide meisjes bij het open venster druk aan het spelen waren met de geliefkoosde poppen; „wat hebt u toch met mijn Lily gedaan, zij is in deze drie maanden meer voortuitgegaan dan op Zonneheuvel in een half jaar." „Ja ja, de lucht hier is uitstekend voor haar, maar u moet ook de zorg van haar beide trouwe oppasseressen niet gering tellen. Juffrouw Meertens zoekt altijd de gezondste plekjes in het bosch op om er haar heen te brengen." „Ze is een handige verpleegst3r", zeidc mevrouw van Rhenen, haar vriendelijk toe knikkend, „het verwondert mij wel een beetje, dokter, dat u haar nog niet aan het verstand hebt gebracht, dat ze eigenlijk haar roeping heeft gemist en haar diploma ziekenverpleging had moeten haicn. Doktere zijn er tegenwoordig zoo vlug bit om iedc: een maar in een ziekenhuis te sloppen en er barmhartige zusters van te maken." „Als cn hier zomers rondziet, heeft het or wel oen weinig den schijn van" voegde (1-' oude mevrouw er bij, „liet wemelt hier van pleegzusters in allerlei costuums." Ta goJnof 'dat juffrouw Agnes veel te verstandig zou zijn om naar mij te luisteren" zei dokter van Houten' „en ik zou ook niet dc minste lust gevoelen te trachten haar daartoe over te halen." „Gelukkig! ik ben maar blij dat gij haar bij ons wilt laten, want ik gelo >f niet, dat mijn vrouw en Lily haar zouden kunnen misse-a, om van de jongens maar niet te spreken", zei de lieer van Rhenen. Een nauw merkbaar lachje speelde om de lippen van den dokter, alleen de oud? mevrouw merkte het op cn dacht er jn stilte liet hare van; maar zij was een vol standige vrouw, die haar gedachte-a wijselijk voor zichzelve hield. Ongemerkt ging de zomer voorbij, met stille huiselijke genoegens en gesprekken, met heerlijke wandelingen door de bosschen of naar de naburige dorpen, die dikwijls uren ver werde-a uitgestrekt en waaraan de geheele familie, de oude mevrouw uitge zonderd, deelnam. Soms werden er eenige ververscliingen i Lily's wagen meegenomen, cm in het bosch op een mooi, schaduwrijk plekje t worden gebruikt en de kinderen, vooral Laura, die altijd va-a de partij was, meen den dat het nergens zoo heerlijk smaakte. Het kleine meisje zag cr vreeselijk tegen op dat haar vriendinnetje cn juffrouw Agnes weer weg zouden gaan, ze kon ei bijna -niet aan denken, en toch naderde het einde der vacantie met rassche schreden in de tweede week van September begonnen de lessen aan het gymnasium weer en het i-ertrek der familie was op den zesde-a be paald. Aan een geringe hoop hield zij zich nog ast: haar vader had er met Lily's ouders over .gesproken om zijn kleine patiënt nog een maand bij haar grootmoeder te latpn, daar de lucht blijkbaar zulk een goeden i'avloed op haar had, maar h^i was nag olstrekt niet zeker dat dit zou gebeuren en in ieder geval was het slechts uitstel en geen afstel. HOOFDSTUK VIII. De Koninginnedag. Het was een heerlijke herfstmorgen, den 31sten Augustus 1900. Toen Agnes de oogen opende, scheen de zon helder en vroolijk door de lage ramen van haar slaapkamer naar binnen als le- groette zij den geboortedag der Koningin met haar lieflijksten glimlach. Uit het vertrek naast haar, drong de ge regelde ademhaling der kleine Lily tot haar door, a-.idere werd geen geluid vernomen dan het vroolijk gezang der vogels, in de hooge linden rondom het huis. want het was nog zeer vroeg in den morgen. Agnes was geea langslaapsler. zij be schouwde de vroege morgenuren al3 haar bijzonder eigendom, waarin zij ongestoord voor zichzelve kon lezen en werKen, en zich door gebed en overdenking kon voorberei den voor den nieuwen dag. De kleine pendule op den schoorsteen mantel sloeg met haar welluidenden shg half zes, en Agnes sprong vlug het bed uit in een gelukkige, opgewekte stemming, om zich gereed te maken voor de dingen, die komen zouden. Men had den vorigen avond besloten, dat zij met Lily en Laura den feestelijken optocht der schoolkinderen cn het zingen bij den Wilheliminaboom in het park zou gaan zien; later op den dag zou de gehaele familie, de oude mevrouw niet uitgezonderd, naar het bosch gdan, waar de dorpsharmonie een concert tei ccre van den feestdag gaf. Agnes was spoedig met haar tollet gereed; zij droeg nog een eenvoudige, zwart? japon om den rouw over haar moeder, maar Let fijne geborduurde kraagje en de glanzig witte manchetten vroolijkten de sombere kleeding een weinig op. cn het echecl pnsto volkomen hij het ernstige gezichtje waar boven de aikke, blonde haren, :n een sier lijken wrong waren opgestoken. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9