Prinses Juliana teruggekeerd WOENSDAG 4 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET WEERZIEN VAN MOEDER EN DOCHTER Veel belangstelling bij de aankomst te Hoek van Holland H.K.H. Prinses Juliana is heden morgen cm zeven uur met de „Bata vier II, die gisteravond uit Engeland is vertrokken, te Hoek van Holland aangekomen. Zij werd begroet door Haar Moeder, Koningin Wilhelmina, die haar persoonlijk was komen al- halen. Onmiddellijk na aankomst ver trok het gezelschap met eenige hof- auto's naar 's Gravenhage. De Prinses heeft een goede overtocht gehad. Zij zag er vermoeid en zeer bedroefd uit. Ondanks het speer vroege uur waren van morgen vele belangstellenden gekomen naar den bekenden aanlegsteiger van de Harwich- booten te Hoek van Holland op het terrein van de London en North Eastern Railway Cy, welke vertegenwoordigd wordt door de fa. Huidig en Pieters, cargadoors en expedi teurs te Rotterdam. Er stond een koude (bries, de lucht was Bwaar bewolkt en de temperatuur niet. van dien aard dat het verblijf in de buitenlucht een bepaald genot te noemen was. Het scheen wel alsof ook idle natuur in dit prille morgenuur meetreurde, nu ons land ander maal in rouw gedompeld werd, en nu zoo straks de droeve thuiskomst te wachten stond van H. K. H. Prinses Juliana, Die zoo plotseling Haar vader moest verliezen. In de omgeving woeien de vlaggen half stok. Af en toe zette een vogel zich peinzend neer op de witte koppen der ducdalven. Al les ademde rust en stilte. Langzamerhand word het echter op het terrein wat levendiger, vooral .toen het uur begon te naderen, waarop de aankomst van H. M. die Koningin zou arriveeretn. Onze Landsvrouwe had todh den wensch te ken nen gegeven, dat Zij de eerste wilde zijn, die Haar Dochter in het Vaderland zap. begroe- Qp het t errein (bevonden zich de Commissaris van Politie van Hoek van Hol land., de waarnemende Burgemeester, de heer C. F. Jas, alsmede de heeren Pieters, van de fa. Hudig en Pieters, en Waller, lid van de Directie van Müller en Co. Om 10 minuten over 6 arriveerde H. M. de Koningin per auto op het emplacement. Zij was vergezeld van lt. kol. Jhr. W C M de Jonge van Ellemeet en Jikvr. A. Barones SchimmeLpenininck van der Ove. Zij was ge kleed in een grijze wollen reisjas met hoog opgeslagen petit-gris kraag en zwarte hoed. Onmiddellijk na aankomst (begaf de Lands vrouwe zich naar den steiger, waar Zij heen en weer wandelde, totdat nlle Batavier II, die bij uitzondering aan den steiger zou meeren om de Prinses gelegenheid te geven aan land te gaan, zou aanleggen. Het duurde nog geruimen tijd voor de boot ün zicht kwam. Tegen half zeven doemde echter de sombere contouren van het schip in de grijze verten op. Het was te bemerken dat het schip snel naderde, want een kwar tier later was het reeds tot op dichten af stand van de Bcrghaven genaderd. De Ko ningin en Haar gevolg hebben vervolgens enkele oogeniblikiken doorgebracht in de uit kijkpost van Dirkzwager. Toen het schip nog slechts op korten af- sitand van den steiger verwijderd was, be gaf de Koningin Zich naar het uiterste punt van het emplacement. Even later konden Moeder en Docflitor elkander zien. De Prinses had zich opgesteld achter een der ramen van het promenadedek, en zwaaide Haar Moeder hartelijk toe, die even hartelijk terugzwaaidc Een oogenbink later werd de reederijvlag gestreken en de boot aan den wal vastgelegd. Voordat dit echter was geschied, hadden Moeder en Dochter reeds eenige woorden niet elkander gewisseld en had de Prinses, op de vraag of zij een goede rois had gehad, op lieftallige wijze bevestigend geantwoord. Toen de loopbrug werd uitgelegd, kon H. M. de Koningin haar ongeduld niet lan ger bedwingen. Zij liep de 'brug over aan boord, waar zij cle Prinses op hartelijke wijze omhelsde. Vooraf had. de Prinses, die gekleed was in een grijze bontmantel en hoed, afscheid genomen van den kapitein, den heer A. Bakker, dezelfde die Haar met de Batavier V enkele dagen geleden naar Engeland heeft gebracht Het gevolg van de Prinses bestond uit jkvr. C. E. de Branmv, jkvr. D II van Tets, ibaron Baud, twee lakeien en een kaïner dienaar. De Koningin en de Prinses namen na de aankomst plaats in de gereedstaande auto's. Zij wuifden de vele belangstellenden, die zich op het emplacement hadden opgesteld, riondelijk toe cn reden onmiddellijk naar Den Haag, waar zij omstreeks kwart voor achit bij het Paleis aan het Noordeinde aan kwamen. De Koningin cn de Prinses trokken zich dadelijk na aankomst terug en begaven zich eenige oogcnibLikken naar de sterfkamer, waar het stoffelijk overschot van den Prins staat opgebaard. Gelijk wij reeds meldden, heeft de Prin- s een goede overtocht gehad. Zij is- gister avond van het Victoria Station te Londen vertrokken, waarbij zij uitgeleide werd ge daan door Prinses Alice en den graaf van Athlone. Aan het station bevond zich ook de heer De Marees van Swindercn, die in de Koninklijke ontvangkamer Haar komst had afgewacht. Nadat zij Prinses Alice en de graaf van Atlhlone en mevrouw Van Swindemen vaar wel had gezegd is zij in gezelschap van den heer Van Swinderen vertrokken naar Gra- vesenid, waar hij zich aan boord van de Batavier heeft ingescheept. Wij vernemen nog, dat Prinses Juliana in den loop van de laatste dagen herhaaldelijk getelefo neerd 'heeft, om te informeeren of Haar over komst noodzakelijk was. Men was echter van meening, dat dit niet dringend geibo- PRINS HENDRIK DER NEDERLANDENf Weer heeft Gods sterke hand ons Vorstenhuis geslagen Met diepe rouw, opnieuw gedompeld in de smart. God rukte Vader weg van Juliana's hart En gaf de Koningin een bitter leed te dragen. Bemind in zijn Gezin, geacht om zijn bescheiden Verschijning en zijn werk, zijn hulp voor 't Koode Kruis Wist hij zich als een vorst van het Oranjehuis Met liefde en met lust aan 't vredeswerk te wijden. God heeft den Prins-Gemaal het leven afgesneden. De doodsklok, nauw verstomd, hervat zijn droeve klacht. Straks wordt zijn schamel stof ten grave heen gebracht. En bij ons Christenvolk vermeerdren de gebeden: O, God van Nederland, geef troost in deze dagen, Steun onze Landsvorstin en troost haar eenzaam Kind. Het is Uiv hand die slaat en die de balsem vindt Waardoor Uw lijdend kind ook deze pijn kan dragen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. den was. H. K. H. besloot daarom, zooals leeds eerder gemeld werd, vandaag een bezoek aan Haar vader te brengen. Zoo weinig was men op deze tragische wending voorbereid, dat reeds vastgesteld was dat de Prinses vanavond weer naar Londen terug zou keenen teneinde aldaar nog eein gen tijd door te brengen. Aan de Engelsclie reis is dus wel heel plotseling oen droevig einde gekomen en over de mooie dagen, in Engeland doorge bracht, is een droeve schaduw gevallen. HET ROODE KRUIS In verband met het overlijden van Z.K.H den Prins, voorzitter van het Nederland- sohe Roode Kruis, zal heden het hoofd bestuur dier vereeniging in buitengewone vergadering bijeenkomen. DE VLAGGEN HALFSTOK De mare van het plotselinge verscheiden van Prins Hendrik ging omstreeks 3 uuc pijlsnel door de residentie en spoedig stond voor het Paleisplein een dichte menigte en van vele woningen werd weldra ten teeken van rouw de vlag halfstok ontplooid. Even na drieën ging op het Paleis de vlag halfstok en werden de gordijnen neer gelaten, waardoor aan de buitenwereld kond gedaan werd van het verlies, dat het Ko ninklijk gezin en het Nederlandsche volk had geleden. Dat dit niet eerder geschiedde was, om dat de komst van de Koningin moest wor den afgewacht. Zij kon uit den aard der zaak niet op staanden voet beslissingen ne men. Ook de Regeering is eerst op de hoogte gesteld. Openbare vermakelijkheden zullen stil* staan. In de cafés zwijgt de muziek. '6. K. H. Bruis Hendrik inspecteert, de transportcolonnes voor. een Roode Kruis-wedstrijd. De huwelijksplechtigheid van II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Jfc7 -se- Ve Koningin verlaat te 5 uur. 't Baleis aan 't Koordeinde,t waar. de Prins-Gemaal eenige uren tevoren den geest gaf* Henige portretten uit de jeugd- en jongelingsjaren van Prins Hendrik. De beide portretten links dateeren uit de jaren 1878 en 188i. In het midden een portret uit 1888vervolgens een van den Prins op 15-jarigen leeftijd en geheel rechts de Prins op 2U-jarigen leeftijdw Wijlen Prins Hendrik met een gezelschap op excursie door het waterrijke Giethoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5