üdiBh Hitiers optreden gewettigd WOENSDAG 4 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Von Papen vraagt ontslag Na de Roehm-revolutie Het ligt volkomen in dc lijn van het in Duitsr.hland heerschende systeem, dat de door Hitler cn Goering te München, Wies- see en Berlijn verrichte bloedige onderdruk king van een voorgenomen opstand, achter af door het Rijkskabinet als recht en plicht van den staatsman wordt gesanctionneerd. Wij hebben de vorige week nog uit den mond van den plaatsvervangenden leider der Nat. Soc partij kunnen vernemen, dat de Leider van critiek is uitgesloten omdat hij steeds gelijk heeft en altijd gelijk zal hebben. In het licht van de gebeurtenissen van de laatste dagen krijgt deze uitlating van Rudolf Hess een bijzonder relief. De Leider volgt een hoogere roeping voor de vorming van de Duitsche toekomst zeide de spre- kei. Dit geloof heeft geen critiek noodig. Dit is het credo van de onfeilbaarheid van den „geroepen" Leider, dat in Duitsch land, namens dien Leider zelf, tegenover het democratisch recht van critiek gesteld wordt en waarnaar ook. blijkens het gebeurde, tot in de uiterste consequenties wordt ge handeld. Hier is verraad of wat tenminste verraad genoemd wordt, zonder iets wat op berechting lijkt, met onmiddellijke executie gestraft „Wanneer de Rijkskanselier nog eenigs- zins gevoelig is schrijft de „Daily Tele graph" voor de buitenlandsche opinie, kan hem nauwelijks ontgaan, dat de we reld, die geen sympathie gevoelt v( radei-s, toch nog zeer veel waarde hecht aan do vormen der wet En de „News Chronicle" zegt: „De bloe dige methodes, die in Berlijn en München zijn gevolgd, geven eens te meer een illu stratie van den prijs, die betaald moet wor den voor de z.g. efficiency der dictatuur en van de resultaten, die het gevolg zijn wan neer tirannen zich meester maken van de vrijheid en, gelijk cLit altijd liet geval is, met elkander in strijd komen." Zeker, de „efficiency der dictatuur" kan voordeden aanwijzen. Snel ingrijpen is in het systeem van Hitier mogelijk en schijnt ooit „voordeeltg" te zijn geweest omdat er anders vermoedelijk een bloedige burgeroor log zou zijn ontstaan. Maar daar staat te genover, dat de dictatuur van den eenen onfeilbaar geachten Leider dan toch maai de sinistere figuren, die hij nu met een bliksemsnellen slag heeft moeten uitroeien, zelf heeft uitgekozen en ondanks hun ge breken de hand boven het hoofd gehouden, ondanks de vele klachten die hem hadden bereikt, totdat het bijna te laat was. Hitier heeft, weliswaar „efficient", de gevolgen van zijn feigen optreden dat niet onfeil baar gebleken isl uit den weg geruimd. De democratie heeft ook haar fou ten en gebreken wat heeft ze op deze onvolmaakte wereld niet! maar zij is toch duizendmaal te verkiezen boven de dictatuur van een onfeilbaar verklaard zon dig en onvolmaakt mensch, al heeft deze mensch overigens nóg zoovele goede eigen schappen gelijk wij van Adolf Hitler mogen aannemen, dat hij heeft. Het gaat in deze dingen niet om den mensch Hitier maar om een stelsel, dat niet met de Goddelijke en de menschelijke nor men rekening houdt er< dat uitgaat van het verkeerde postulaat, dat een met zekere mystiek omgeven mensch het recht kan hebben blinde gehoorzamheid van een mil- iioenenvolk voor zich op te eischen, zij het dan, volgens dien mensch, uitsluitend in. het belang van dat volk. Dit wat den principieelen kant betreft Deze beschouwing houdt natuurlijk niet In, dat het op het oogenblik wenschelijik zou zijn, dat het Hitlerregiem omvergewor pen zou worden. De kansen daartoe schij nen trouwens niet bijzonder groot te zijn, al moet men er rekening mee houden, dat na het naar huis zenden van de S. A. dat regiem in sterke mate afhankelijk is gewor den van de Rijksweer en de Stahlhelm, lichamen, die meer nationaal-conservatief dan nationaal-socialistisch georiënteerd zijn. Ook mag men zich aan. den anderen kant niet ontveinzen, dat het Duitsche eco nomische leven er allesbehalve vroolijk uit ziet, met een volkomen ledige schatkist, plannen voor werkverschaffing die milliar- den kosten, de bedreiging van de wereld boycot en het darmee verhand houdende sppok van de autarkie, die alle met elkan der wel in staat zijn de ondergrondsche ontevredenheid der groote massa te voeden en het land rijp te maken voor nieuwe schokken. In ieder geval zullen wij, ook al is de alarmtoestand opgeheven en alles uiterlijk weer rustig en al heeft Hitier alle verdere executies verboden, den gang van zaken in Dujtsohland mét bijzondere belangstelling moeten blijven volgen. Het kan nauwelijks blijven hij de gebeurtenissen, die wij de laatste dagen hebben gevolgd. D.N.B. seinde gisteravond uit Berlijn: In de zitting van het Rijkskabinet heeft Hitler in de eprsie plaats een uiteenzetting gegeven van 't verloop der laatste gebeurte- tenissen De R"kskanselier legde er den nacjruk op, de1 het noodzakelijk geworden was met gro" melheid te handelen om te voorkomen da' duizenden menschenlevens zoijden vernietigd worden. Generaal V' Blomberg, minister voor de Rijksweer, dankte den kanselier in naam van het heele kabinet en van liet loger voor zijn krachtig en moedig ingrijpen, waardoor het Duitsche volk voor ©en burgeroorlog gespaard is gebleven. Dc Führer heeft zichdaarbij als een staatsman en een soldaat doen kennen van buitengewone grootte, die door allo leden van het Rijkskabinet en door het ge- heele Duitscche voLk bewonderd wordt en de trouw van allen nog sterker zal maken. Daarna heeft het Rijkskabinet een nieuw wetsontwerp goedgekeurd waarvan het ccnigo artisel luidt: „De maatregelen welke genomen zijn op 30 Juni en op 1 en op 2 Juli teneinde den landverradelijken aanval neder te elaan, worden als Staatsnoodweer juri disch erkend". De Rijksminister van Justitie Dr. Guertner verklaarde naar aanleiding van deze nieu we wet dat een krachtig üigrijpen tegen een dergelijk dreigend verraad niet al leen rechtmatig is, maar als een plicht des staatsmans dient er-kond te worden. Daarna besloot het Rijkskabinet tot wij ziging van de wet betreffende een heid van Staat en partij, volgens welke de chef van den staf der S. A. niet langer lid zal zijn van de Rijksregeering. Ook werd de wet op de verkiezin gen gewijzigd in dien zin, dat een lid van den Rijksdag zijn mandaat verliest, wan neer hij uit de NSDAP uittreedt, of als lid van die partij geroyeerd wordt. De benoe ming van plaatsvervangers wordt overgela ten aan den voorzitter van de Rijksdagfrac tie, die daarbij gebonden is noch aan de grenzen der kieskringen, noch aan de volg orde der candidatenlijsten. Het Rijkskabinet heeft verder een groot aantal wetswijzigingen goedgekeurd: o.m. een wet over mogelijkheid van het nemen van vergeldingsmaatregelen te genover het buitenland, noodzake lijk geworden, ten gevolge, van de bedrei ging met dwangmaatregelen tegen Duitsch- land in zake buitenlandsche betalingen. Volgens de thans goedgekeurde wet 'heeft de bevoegde Rijksminister het recht onmiddel lijk de noodzakelijke afweermaatregelen te nemen. Hetzelfde doel heeft ook een nieuwe wet, welke de volmacht verleent tot verhooging der douanetarieven. Daarenboven is nog een speciale wet in zake economische maat egelcn aangenomen, welke eveneens de bevoegdheid van den Rijksminister van Economische Zaken uitbreidt Verder zijn ook nog nieuwe wetsontwer pen goedgekeurd tot reorganisatie en uni ficatie van de houtvesterij en maatregelen getroffen om zekere kleinere misbruiken in den handel tegen te gaan. (Bijv. handel in artikelen welke door blinden vervaardigd zijn). Ook zijn tot 15 October alle collec ten verboden, evenals de verkoop op straat of in openbare lokalen van kaarten voor allerlei feesten en plechtigheden. De Rijkskanselier heeft op grond van de nieuwe wet op de houtvestei-ij en op 'het jachtwezen, Herman Goering be noemd tot Rijkshoutvester, die als opper-jachtmeester den titel Rijksjachtmees- Ler zal voeren. Uit Neudeck werd gisteren door D.N.B. gemeld: Rijkskanselier Adolf Hitler heeft vandaag hier den Rijkspresident een uitvoerig ver slag uitgebracht over de Zondagavond afge sloten actie tegen de bonds- en landsverra ders. Rijkspresident Von Hindenburg maak te van deze gelegenheid gebruik om ook persoonlijk den Rijkskanselier zijn dank te betuigen voor zijn vastberaden optreden, waardoor het Duitsche volk gespaard ïs voor een bloedvergieten op groote schaal en het vaderland voor zware schokken. De Rijkskanselier heeft Maandagmiddag bij den ziehen minister Dr. Schmitt in zijn woning te Dahlem een bezoek gebracht, dat één uur duurde. De Rijksminister had ten gevolge van een flauwte op 28 Juni 1934 zijn kamer moeten houden, doch zijn toestand is thans zoover verbeterd, dat hij heden een langdurig ver lof tot herstel van gezondheid zal aanvaar den. (Bovenstaande berichten spreken vol doende het gerucht tegen dat Hitier aan een aanslag ten offer zou zijn gevallen). EEN DECREET VAN HITLER De Leider, rijkskanselier Adolif Bitier heeft het volgende decreet uitgevaar digd: De maatregelen tot onderdruk king van den Roeh-m-opstand zijn op 1 Juli 1934 des nachts geëindigd. Wae zich op eigen gezag, onverschil lig met welk doel, als vervolg van deze actie aan een daad van geweld schul dig maakt, wordt aan de gewone justi tie ter berechting overgeleverd. De positie van graaf Schwerin Graaf von Schwerin-Krosigtk, rijksminister van Financiën, moet sterk onder den indruk verkeeren van dc gebeurtenissen der laat ste dagen, daar onderscheidene van zijn vrienden daarbij waren betrokken. Zes en veertig terechtstellingen Volgens Reuter zoon gisteren te Berlijn een officieele lijst gepubliceerd worden met de namen van de 46 mensohen die terechtge steld zijn. Naar United Press verneemt, zouden tot i terechtgestelde personen ook behooren de voormalige Beiersohc minister en leider der Beiersclhe Volkspartij von Kalm', die in 1923 bevel gaf tot onderdrukking Van den Hitler-tputsch te München; de voormalige staatssecretaris in het Rijksweerministerie onder von Schleicher, kolonel van Bredow; en von Papen's vTiend en voormalige advi seur, Edgar Jung. De geest der oude S. A. De Pruisische premier Göring heeft den nieuwen stafchef der S. A. Lutze, een tele gram gezonden, waarin hij uiting geeft van zijn vertrouwen, dat Lutze er in zal slagen den geest der oude S. A. te herstellen. De ex-Kroonprins Gisteren is in sommige bladen bericht, dat de ex-Kroonprins naar Doorn vertrokken zou zijn. Hij hield zich toen evenwel nog steeds op in het Niederlandische Palast te Pod-dam. Dit paleis zou van een extra ver sterkte wacht zijn voorzien. Boitenlandsche bladen melden, dat von MilLner, adjudant van den Kroonprins, zou zijn geëxecuteerd. Inmiddels houdt de Berlijnsche cor respondent van het Hbl. vol, dat tot verbanning van den ex-kroonprins en prins August Wilhelm besloten is. In politieke kringen verluidt, dat beide prinsen zich hebben moeten verplich ten hun domicilie voorgoed In Neder land te vestigen. Prinses Hermine brengt haar jaarlijksch bezoek aan Duitsch- land. Uit Doorn wordt gemelde De echtgenootc van ex-keizer Wilhelm, prinses Hei-mine, zal Woensdagochtend met haar kindieren naar DuitschJand vertrekken voor het jaarlijksohe bezoek, dat zij om de zen tijd aan haar landgoed Saabor in Sile- zië pleegt te brengen. Weinig uniformen te Berlijn Nu rijksminister Seldte, de leider van de Stalen Helm (thans Nationaal Socialistische Bond der Frontsoldaten) ook voor deze or ganisatie het dragen van uniformen heeft verboden en dat wel voor een niet nader aangeduide periode ziet men te Berlijn weinig geundformde personen meer. Alleen d'e leden van de politieke organisatie (P.O.) herkenbaar aan hun platte pet, de Hitler- jeugd en de leden van de scholingsinstituten gaan nog in hun bruine uniform gekleed. Moord op een S.S.-man D.N.B. mflldt uit Vilseck: Na een ruzie een herberg te Kalkbreuth hebben twee mannen den S.S.-man KredLer op den terug weg opgewacht en Üoodelijk gewond door schoten in de borst en slagen op het hoofd. S.S.-mainnen van Kalkbreuth hebben den eenen dader aangehouden; de ander is door de politie opgespoord. DE POSITIE VAN VON PAPEN ZIJN ONTSLAG INGEDIEND, DOCH NIET AANVAARD? Reuter meldde gisteren uit Berlijn: Von Papen heeft een uitnoodiging ontvangen om den Kabinetsraad bij te wonen, nadat deze bijna twee uur had gezeteld, maar Von Papen verzocht be leefd, maar vastberaden hem te ver- schoonen van het bijwonen van den Kabinetsraad. Hitier heeft vruchteloos getracht hem te overtuigen om op zijn besluit terug te komen en na een gesprek van een half uur is Ven Papen vertrok ken. Een nader bericht van Reuter meldde: Von Papen heeft gisteren zijn ont slag bij den Kabinetsraad ingediend, maar dit werd tot nog toe niet aan vaard. (Te Berlijn heeft gisteren het gerucht ge- loopén, dat Vón Papen zou zijn gearresteerd, de hand aan zichzelf zou hebben geslagen of zelfs zou zijn gefusilleerd. Dit wordt door bovenstaande mededeelingen voldoende weerlegd). BERLIJN, 4 Juli. Omtrent de ontslagaan vrage van den vice-kanselier Von Papen ver luidt ïiog, dat deze niet onmiddellijk is aan vaard, aangezien Rijkskanselier Hitier daar- 5ver eerst overleggen wilde met Rijkspresi dent Von Hindenburg tijdens zijn bezoek aan Neudeck. Omtrent het te Neudeck besprokene is nog niets vast te stejlen. DE DUITSCHE METAAL-INVOER Puppe zegt: wij kunnen niet meer uit eigen grond halen. Voorts geen invoer van metaal, doch van erts De dezer dagen benoemde Duitsche com missaris voor de grondstoffen, Puppe, heeft verklaard, dat er voldoende ijzererts uit den eigen grond te hal°n is, al is hier en daar 't ijzergehalte minder dan dat van van buiten ingevoerd erts. Ook wat andere metalen be treft, is slechts de helft van de capaciteit der Duitsche mijnen ontgonnen, terwijl er veel metalen ingevoerd worden. De invoer van metalen moet worden bemoeilijkt, de invoer van metaalertsen vergemakkelijkt. De koperproductio in Duitschland kan niet meer in sterke mate worden verhoogd. Al- luminium is in zeer vele gevallen bruikbaar als vervangingsmiddel voor koper en zijn legeeringen. Dit heeft het voordeel, dat de ?;rondstof bauxiet weliswaar uit het buiten and moet worden betrokken, maar toch naar verhouding goedkoop is. De Duitsche alluminiumproductie bedraagt op 't oogen blik ongeveer 35.000 ton, maar zij zal het volgende jaar reeds 50.000 ton bedragen. Er zijn twee middelen om een dergelijke verandering te bewerken. In de eerste plaats overleg met de economische kringen, in de tweede plaats doelmatige handhaving dei- deviezen toewijzing. Zoo zal men bijv. de viezen voor den invoer van metalen als ko per, zink enz. nog slechts in zeer beperkte mate ter beschikking stellen, terwijl men daarentegen vrijgeviger zal zijn bij het toe wijzen van deviezen voor den invoer van erts. BOEREN OPSTAND IN CHILI Vijftig dooden In Zuid-Chili is een communistische op stand uilgebroken. Duizend gewapende boe ren, door kou en honger gedreven, waawn samengeschoold. Zij vielen de boeren aan, die weigerden zich bij hun beweging aan te sluiten. Er werd een geveoht geleverd met de gendarmerie, waarhij 50 boeren wor den gedood. Onder de opstandelingen be vinden zioh verscheiden Indiianen. De lei ders beweren, dat de regeering haar belofte inzake de kolonisatie niet is nagekomen. De Hamburger Naohriohten verneemt uit Moskou, dat men bij de restauratiewerken op het Kremlin een nis heeft gevonden, waarin brieven,, dienstorders en militaire manoeuvre-plannen van Napoleon zijn ont dekt Het betreft hier 360 documenten, waarvan het meerendeel door Napoleon eigenhandig is geschreven of aan zijn secretaris gedic teerd. Het zijn brieven betreffende dien vedd- tooht in Rusland, die zijn achtergelaten, ua den brand van Moskou. DE JAPANSCHE REGEERING AFGETREDEN Uit Tokio: De Keizer heeft het aftreden van het geheele Kabinet aanvaard. Maandagnacht tegen half drie heeft zich in de opslagplaatsen van de Weensche radio omroep (Ravag) een buitengewoon zware ontploffing voorgedaan. Met een geweldige knal explodeerde daar een ecrasieWjom, waarvan de uitwerking nog verhoogd werd door het feit dat een heele reeks der opge slagen flesschen amoniak door.de explosie eveneens tot ontploffing werd gebracht. De daardoor aangerichte schade schijnt buiten gewoon groot te zijn. Vermoedelijk zijn ver scheidenc muren ingestort, daar de brand weer zich gedwongen zag de zoldering, die de vloer vormt van de zendruimte te stut ten. Uit zekere gereserveerde uitfat' -en van officieele personen van de Ravag zou blijken dat ook de zendruimte vrij aanzien lijk besf hadigd is. Uit Stockholm: De bliksem is geslegen in een groep toeristen, die de berg Aareekutan in Noord-Zweden wilden beklimmen, en die, overvaililen door een onweer, een schuil plaats hadden gezocht. Een hunner, die op zijn huwelijksreis was, werd op slag gedood, de negen anderen zijn ernstig gewond. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN feij K. B. is benoemd tot ridder in de Oranje- Naasau Orde P. van Dalen, voorzitter va.n het Chr. Tehuis voor militairen te Den Heldier; en mej. M. L. Botssevain hoofdverpleegster in het Wil heJimlniU'g as thuis te Amsterdam; ia benoemd tot commandeur, in de Orde vam Omnje-Nassaai J. J. C. van Dijk te 's-Graven- hagre, voorzitter van de Vereen, tot Chr. verzor ging van krankzinnigen in Zeeland. NOTARIAAT Bij K. B. is benoemd tot notaris te Hoogeaand J. L. L. C. Hoogenboom, cand.-not. te Groningen RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. zijn benoemd tot rechtw-pil ats- vervanger in de rechtbank te Leeuwarden Mr F. C. Stoop en Mr C. H. Beekhuis Jr, beidien advocaat en procureur te Leeuwarden; in het arrondissement Groningen, ter stand plaats Groningen. Mr J .A. C. Groenewegen. thans ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht in het arrondissement Amsterdam, ter standplaats -------- ran het O. M. bij dc kanton- knechten in liet arrondissement Rotterdam ter laiidplanLs Rotterdam Mr J. Römelingh, thans O. M. bij de kantongerech ten l.u het arrondissement Groningen, ter stand plaats Groningen. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zaJ In Juli en Augustus niet plaats hebben. CHR. BOND VAN SCHOENMAKERS PATROONS EN SCHOEN WINKELIERS Bovenigeuioemide Bond Meld heden zijn veertiende algemeen© vergadering in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen te Utrecht. Te ruim 10 uur werd de vergadering door den Bondsvoorzitter, de heer G. B rob bel, ven Vlaai-dingen geopend 'net gebed, nadat door de vergade ring gezongen was Ps. 33 7 en 10 en door den voorzitter gelezen de Ap. geloofsbe lijdenis en Amos3 Openingswoord riep de voorzitter alile aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Spr.memoreer de een viertal le den, welke dit jaar door den dood werden weg De bedirijf«toestand is dit jaar nog ver slechterd. Vele sohoenh erstellers kunnen •zelfs niet het noodige bekomen door de slechte bedrijfstoestanden. Collega's met ja ren gevestigde 'bedrijven vervielen in den afgeloopen winter aan „Steun" of maatsch. hulpbetoon. Door samenwerking van Crisis Comité A cn B zou nog veel voor de schoenherstel lers gedaan kunnen worden, door uitgifte van roparatietbons. Spr. memoreert de ten vorige jare opgerich te „Centrale" H.L.S., welke alle branches omvat en de door die centrale genomen bin dende besluiten, en wekt op, deze besluiten te steunen. Het voorgelezen hoofdstuk, aldus spr. wijst erop, dat de Heere zijn oondeelen uit spreekt ook tegen Zijn volk, maar dat er dan ook van redding gewaagd wordt Met de wensoh, dat deze vergadering in broederlijken zin moge verloopen en tot nut van den Bond, maar bovenal ter eere van Gods Naam moge strekken, verklaard© de voorzitter -dieze vergadering geopend. KETHELS NIEUWE BURGEMEESTER Do nieuwe burgemeester van Kethel, mr. Van der Lip, zal morgen om half drie worden geïnstalleerd. Er zullen daarbij geen feestelijkheden plaats hebben in verband met het overlijden van Prins Hendrik. VEREEN. VAN INTERN. JAARBEURZEN. Minister Steenberghe biedt een thee aan. De Minister van Economische Zaken zal op Zaterdag a.s. in het gebouw van zijn De partement des namiddags om 5 uur een thee geven ter gelegenheid van de sluitings zitting van liet congres van do vereeniging van Internationale Jaarbeurzen, welk con gres, naar men weet, heden tc Utrecht aan vangt cn Zaterdag in Den Haag zal worden gesloten. COMMUNISTEN ROEREN ZICH IN ENSCHEDE N.S.B.-ERS ERNSTIG MISHANDELD. Te Enschedé hebben communisten en an dere obscure elementen ernstige ongeregeld heden veroorzaakt. Op den Braker werd een N.S.B.'er door een communist met een bijl bedreigd. In Glanerbrug zagen H. en zijn echtgenoote zich plotseling omringd door communisten en O.S.P.'ers, die H. tegen den grond wier pen en hem trapten en schopten, zoodat de man zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hij bleek een kaakfractuur te hebben opgeloopen, terwijl zijn geheele gezicht was opengehaald. De vrouw van H. werd eveneens mishandeld en haar kleeren vernield. Bij dezelfde vechtpartij kneusde zekere K. menige ribben en werd zekere V. door poli tieke tegenstanders over een hek gegooid. Ook in den afgeloopen nacht kwamen op meerdere plaatsen opstootjes voor, doch de politie, onder persoonlijke leiding van den commissaris, wist een herhaling van dc ernstige onregelmatigheden in don voor avond te voorkomen. Tegen verschillende personen werd pro cesverbaal opgemaakt wegens bedreiging en mishandeling. HAARLEM-UTRECHT NIEUWE BRUG OVER DE RINGVAART BIJ CRUQUIUS. Maandag is de nieuwe brug over de Ring vaart bij Cruquius in gebruik genomen. De brug vormt een gedeelte van de nieuwe verkeersweg HaarlemUtrecht, tusschen 't Wipperplein te Heemstede cn de Kruisweg in de Haarlemmermeer. De nieuwe brug ligt (met het ondervlak) 2.80 M. boven de waterspiegel. Het bovengenoemde wegge deelte is in het midden 6 M. breed voor snelverkeer; een fietspad is aangelegd 3 M. breed. CHR. MILITAIR TEHUIS DEN HELDER HULDIGING VAN DEN HEER DALEN De voorzitter van het Christelijk Militair Tehuis te Den Helder, de heer v. Dalen, die dezer dagen zijn 30-jarig jubileum als bestuurslid mocht herdenken, is gehuldigd in tegenwoordigheid van vice-admiraal Bru tel de la R i v i r e, die ook zelf den jubi laris toesprak, en hem mededeelde, dat H. M. hem tot ridder in de orde van Oranje-Nassau had benoemd. Namens het gemeentebestuur bracht weth. Smits felicitaties over, Ds. Tollenaar namens de Geref. Kerk. Ver der werden gelukwenschen uitgebracht door den R. K. vloot-aalmoezenier, den vloot- predikant Ds. Vaandrager, door den heer De Jong, namens de Vereen. „Onze Vloot", de heer Teytsma namens de oud-Huismoeder de wed. Teytsma en haar kinderen, de heer Van Leersem namens de Tehuisbezoekers, de eerw. heer Rebel namens de Chr. Geref. Kerk, de heer Van Renden namens de Chr. Bond van Ma rine-personeel beneden de rang van officier, de heer De Bock namens Burgerwacht en Chr. Officieren Vereeniging, de heer Van Oostende, huisvader van het Tehuis. VEREENIGING VAN DEN BOEKHANDEL Onder presidium van den heer H. D. Tjeenk Willink heeft de Vereeniging ter 'bevordering van de belangen des Boek handels te Amsterdam haar jaarvergade ring gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter er o.m. op, dat de omzetbelas ting gelukkig niet op de verspreiding van de voortbrengselen van don geest is toege past. Hij memoreerde vervolgens de drei gende invoering van een nieuwe spelling, en de noodtoestand waarin het vak meer en meer gaat verkeeren. Het jaarverslag van den secretaris wijdt woorden van waardeering aan den overleden administrateur der Vereeniging, den heer M. Broiyier en van den redacteur van het Nieuwsblad voor den Boekhandel den heer P. Bausch. Voorts wordt medegedeeld, dal 't gewone aantal leden op 1 Januari 1933 be droeg 710 en op 31 December 738. De verschillende verslagen werden goed gekeurd. Hierna werden verschillende voorstellen van huishoud el ijken aard behandeld. In de midagvergadering hield mej. Emina Dronckers een causerie over de bibliotheek der vereeniiging en de heer J. H. Donner over „Vakopleiding". BOEKELO'S ZOUTWATERBAD. i De Koninklijke Nederlandsche Zout-In- dustrie te Boekelo heeft dezer dagen in de onmiddellijke nabijheid van haar zoutwin ningen een groot openlucht-zwembad ge opend, dat van de nieuwste snufjes op wa tersportgebied is voorzien. Er is een zooge naamd familiebad, dat 8000 Mg beslaat en slechts 1.30 M. diep is, met 'n mooi glooiend strand; er is een kinderbad met daar mid denin een klein eiland; er is een ruime kano-vijver, en tenslotte is er, als misschien wel de allergrootste attractie, een golf-bad, waarin op kunstmatige wijze golven wor den opgewekt. Al deze bad-gelegenheid is omgeven door een strand, waaraan de café-terrassen zich aansluiten, en daarachter bevinden zich het hotel-restaurant, waarin tevens de kleed gelegenheden zijn ondergebracht. Voeg hierbij de mooie omgeving van heide, ber ken en dennen, en men krijgt er eenig idee van, welk een groote attractie Boekelo v oor de toeristen is rijker geworden. DE NEDERLANDSCHE CONSUL TE BLOEMFONTEIN De Minister vim' Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul der Nederlanden te Bloemfontein, met ver lof hier te lande, de heer H. H. van Rooyen, voor belanghebbenden zal zijn te spreken in een lokaliteit van liet depar tement van buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhage, Plein 23. op Dinsdag 10 Juli a.s., des voonniddags van 10 tot 12 uur en des namiddags van 14 tot 16 uur. DE NEDERLANDSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN. De Nederlandsche delegatie die met de Engelsche regeering handelsbsprekingetj zal voeren, zal hedenavond naar Londen vertrekken. LOONSVERLAGING BIJ PHILIPS. Naar „De Tijd" verneemt, is aan de fa brieksarbeiders, werkzaam bij de Philips- fabrieken te Eindhoven, door dc directie een loonsverlaging aangezegd van 1 a 2 ct per uur. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit1 bladen Het overlijden van Prins Hendrik der Nederlanden. Deelneming alom in het land. Prinses Juliana is hedenmorgen te Hoek van Holland aangekomen, waar zij door H.M. de Koningin werd ontvangen. Dc Vereen, voor Hooger Onderwijs op Gerei, grondslag vergadert te Den Bosch. Heden is de Wetenschappelijke Samenkomst gehouden. Ir. Mussert is door de Utrechtsche Rechtbank in dc zaak van de aanklacht van generaal Duy- maer van Twist buiten vervolging gesteld. Te Utrecht is heden de jaarvergadering gehou den van de Chr. Bond van Schoenmakerspatroon* en Winkeliers. De kabinetsraad te Berlijn wettigt Hitiers op-- treden tegen de muiters. Von Papen vraagt ont slag als vice-kanselier. Het is niet onmiddellijl aanvaard. Hitier heeft weer een onderhoud mei Von Hindenburg gehad. Boerenopstand in Zuid-Chili. WIJZIGING RADIOPROGRAMMA In verband met het overlijden var. Z.K.H. Prins Hendrik is er een wij ziging gekomen in het program def radiouitzendingen. Voor de Ned. Chr. Radiovereen. luidt het voor heden* avond: 56.30 Klein Muziekgezelschap met een programma van passende muziek in verband met het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden. 6.306.58 Op last van den Minister afgestaan aan het Fonds voor de binnenscheepvaart. *17.15 Politieberichten en Chr. Pers* bureau. 7.157.30 Spreker Ds. F. G. Petersen te de Punt (Gr.). Onderwerp: Uw Koninkrijk kome. 7.308.00 Landbouwhalfuurtje. 8.0010.00 Kerkconcert door Ferd. Kloek met vocale en instrumentale solisten. MEER DIESELTREINEN IN OMLOOP AANTAL GEBRACHT OP 22. Naar de Msb. mededeelt zal Vrijdag a.s. een ingrijpende wijziging worden gebracht in den omloop der Dieseltreinen. Er waren gedurende de afgeloopen .perio de 18 treinstellen in gebruik, dit aantal wordt thans gebracht op 22, terwijl, nu vol doende ervaring met het materieel is opge daan, de overgangstijden op de eindstations bekort kunnen worden, zoodat een treinstel dat tot dusver b.v. slechts zes treinen reed, nu 8 10 treinen kan rijden. Het gevolg hiervan is een vrij groote uit breiding van het aantal werkelijke Diesel- treinen. De verhouding van de DE treinen tot de DE stoomtreinen wordt thans als volgt: UtrechtAmsterdam 24 DE treinen te gen 12 DE stoomtreinen. Utrecht-Arnhem 18 DE treinen tegen 14 D—E stoomtreinen. UtrechtEindhoven 22 DE treinen te gen 10 DE stoomtreinen. Den Haag—Utrecht 20 DE treinen tegen 14 DE stoomtreinen. RotterdamUtrecht 16 DE treinen te gen 18 DE stoomtreinen. Hieronder volgt een opgaaf van de trei nen, die ingaande Vrijdag a.s. werkelijke Dieseltreinen zullen zijn. Dit geldt alleen voor werkdagen (met enkele wijzigingen op Zaterdag) en zal vermoedelijk niet voor Augustus verandering ondergaan. Treinen gemerkt a alleen Den Haag; gemerkt b al leen Rotterdam. Trein no. 500, 502, 503, 506a, 507, 510, 512, 514, 516, 517. KI, 525, 526b, 531a, 532a, 531, 535, 537, 541, 542, 543, 544, 545, 5-19. Trein no. 605, 607a, 611, 612, 613, 615, 616, 617, 620, 621, 622, 624, 625, 626, 627b, 628, 631, 632, 636, 640, 641, 644. Bovendien zullen van de treinen no. 507, 510, 532. 534, 611, 612 en 632 geheel of ten deelo vaste- voortreinen gereden worden, terwijl nog materieel voldoende in reserve blijft om zoo noodig extratreinen te rijden. DE DEENSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Te Kopenhagen verwacht men, dat de on derhandelingen tusschen de Deem-.cr.-f auto riteiten en de Nederlandsche handelsdele gatie den tienden dezer aldaar zuilen be ginnen. De Nederlandsche delegatie, die onder, leiding staat van den heer A. Th. Lamping, directeur van den oeconomischen voorlich tingsdienst, bestaat verder uit de hoeren mr. A. N. Molenaar, S. van Zwanenberg en dr. A. H. Philipse, hoofdcommies aan het departement van oeconomische zaken, se- AMSTERDAM PRIJSVRAAG ARBEIDERSJÜN De termijn van inzendin van ontwerpen voor de door het gemeentebestuur an Am sterdam uitgeschreven prijsvraag vooi goed- koope arbeiderswoningen, werd op 1 Juli j.l- gesloten Het is gebleken, dat er tot dien datum werden ontvangen 91 ontwerpen, waaron der één Fransche en één Duitsclie inzen ding voorkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3