DINSDAG 3 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Berlijn onder bewaking tijdens de revolutie* Links: een patrouiüeerende af dueling .veldja-gers. Midden-boven: de Potzdammerbrug onder toezicht. Midden-beneden: een afdeeling militaire wielrijders Rprhti- aro„ t a voor. hun hoofdgebouw aan de Tiergartenstrasse. - groep ^.ji.-mannen BET UOBILISATIEKRUIS. De Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" zal 4 Augustus a.s. te Alphen a d. Rijn zijn jaarlijksche algemeene, vergadering houden. Op dien dag zal aldaar de kring Rijnland van den Bond ter herdenking van de mobi lisatie een nationale landdag houden. NATIONALE WONINGRAAD De Nationale Woningraad heeft in-haar te Haarlem gehouden vergadering een con clusie aangenomen, waarin aan het bestuur wordt opgedragen, de medewerking der Re geering in te roepen voor de vermindering van de stichtingskosten van arbeiderswo- H. K. H. Juliana en Prins George als toe schouwers bij de tenniswedstrijden te Wimbledon. SIMAVI PRINSES JULIANA NOODFONDS Tot 30 Juni kwam voor 't Prinses Juliana Noodfonds van Simavi 15.090.75 binnen, en wel aan giften ƒ4042 en voor den ver koop van Juilianaikaarten ruim ƒ11.000. De onkosten bedroegen 1586.50, terwijl aan de plaatselijke crisiscomité's 1600 kon wor den afgedragen, zoodat voor het eigenlijke hoofddoel: aanschaffing van geneesmidde len enz., voor noodlijdende ziekenhuizen in Oost- en West-Indië, 11.900 overblijft Het hoofdbestuur van Simavi is H. K. H. Prin ses Juliana voor Haren veedzijdigen steun zeer erkentelijk. CONTINGENTEERINGEN DE GEWONE TOEWIJZINGEN. Zooals reeds eerder werd bekend w_ zullen de tweede gewone toewijzingen voor zoover deze nog niet op speciaal verzoek werden uitgereikt, na afloop van den eer sten termijn der contingenteering (met een periode van een jaar) aan de rechthebben den worden toegezonden. Wat de derde ge wone toewijzingen betreft welke na ver loop van 9 maanden van het contingenten- ringsjaar eventueel zouden worden ver strekt, staat thans reeds vast, dat die toe wijzingen voor de verschillende contingen- teeringen niet kunnen worden verleend. Niet uitgesloten is, dat in sommige geval len nog een bedrag of hoeveelheid ter ver deeling beschikbaar zal komen. Deze bedra gen of hoeveelheden zullen eventueel pro portioneel worden verdeeld. Om onnoodige correspondentie te voorko men, wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat voor deze toewijzingen geen aanvragen behoeven te worden ingediend. ..NEDERLAND IN DEN VREEMDE' De vereeniging „Nederland in den Vreem de"' heeft te 's-Hertógenboedh haar jaarver gadering gehouden ondter presidium van den heer P. J. de Kan ter. Naar de secre taris mededeelde, zijn in 1933 tienduizenden in het buitenland onder het gehooj- van een of anderen spreker over Nedeiiamd of Ned, Indië geweest. Ben nieuwe brochure over de Zuiderzeewerken werd samengesteld iu samenwerking met de A.N.V.V. Er belooft samenwerking te komen met Italië. Spr. bracht dank aian luit.-gen. A. Hoo ge- boom, die 20 jaar het penningmeesterschap heeft waargenomen en thans deze functie wegens hoogen leeftijd heeft neergelegd. De heer O. de Vries is bereid gevonden het penningmeesterschap waar te nemen. Rekening en verantwoording werden goed gekeurd. heeren Ir F. C. Du four, Haariem, J. ter Als bestuursleden werden herkozen Haar Jr, Amsterdam, Mr S. J. R. de Monchy, Den Haag en Mr Dr \V. M. Westerman, Den Haag. HERDENKING WILLEM VAN ORANJE Bij de plechtige herdenking van den dood van Pains Willem den Zwijger op 10 Juli 1584 op Dinsdagavond 10 Juli as. in Nieuwe Kerk te Delft, uitgaande van de vereeniging „Protest antsclx Nederland", spreekt eerst de plaatselijke predikant A. de Voogd, vervolgens houdt Ds K. H. E. Grajvemeyer, Ned. Herv. predikant te Den Haag, voorzitter der vereeniging, de her denkingsrede, waarna de plechtige krans- legging door Ds H. Bakker, van Amsterdam, eere-voorzitter en Ds J. P. de Bie van Den Haag, vice-vooi'zitter der vereeniging volgt. Het Zuaderkexkkoor verleent medewerking. PRINSES JULIANA IN LONDEN BEZOEK AAN DE HOFJES. Met klein gevolg en vergezeld yan den heer en mevr. van Swinderen heelt Prinses Juliana het voorgenomen bezoek gebx-acht aan de Nederlandsche hofjes te Charlton, waar in eigen kleine woningen 22 Neder landsche oude mannen en vrouwen wonen. Aanwezig waren verder Ds. en mevr. Van Dorp, mevr. Bosch van Rosenthal en de kerkeraad. Als vlinders keurig in hun gla zen kastjes, zoo zaten de oudjes reeds vroeg in hun beste plunje en voor hun woningen te wachten. Bij haar ontvangst werd de prinses door de oudste bewoonster, juffr. de Roo, een bouquet aangeboden. De prinses bezocht, begeleid door mevr. van Bakel alle huisjes een voor een en onderhield zich vriendelijk met. elk der inwonenden. Voor ieder de vrouwtjes had de prinses een bou quet rozen en voor elk der mannen een pakje tabak meegebracht. Bloemen heeft de prinses meegebracht voor mevr. Van Dorp 1 mevr. v. Bakel en de pleegzuster. Na afloop van het bezoek aan de hofjes zelve, dat ongeveer een uur duurde, begaf de prinses zich naar het atelier van mevr. van Bakel over wier schilderwerk zij met veel waardeering sprak. Na de thee vertrou het gezelschap weer naar Londen. Voor de oudjes was het de dag van hun leven geweest. In Nederland zouden wij zoo iets nooit hebben beleefd, zei er een. MINISTERS OP REIS Naar wij vernemen, heeft de minister van Defensie Zaterdag den Landdag van den Bijz. Virijw. Landstorm te Vlis6ingen be zocht. De minister vam Binmenl. Zaken bracht gieter een bezoek aan Bergxcn op Zoom, verband met het 25-jarig bestaan van de stichting „Vrederust" van de Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeedand. GEREF. JEUGDORGANISATIE De Gereformeerde Jeugdvereenigingen hebben Zaterdag in de tuin van de „Har monie" te Groningen een openilrudhtsaime n- komst gehouden, onder leiding van Ds Wijngaarden. De heer Janse van Biggekerke sprak over: „De andersdenken den en wij". De „andersdenkenden", dat zijn de Humanisten met hun eigen b denksels. Daartegenover hebben wij de pretentie, dat we het weten, omdat we w e t e n in W i e n en W a t we gelooven. Dit kostelijke woord, met behulp van luid sprekers overal dluidelijk te volgen, maakte juist door z'n schelheid en onopgesmukt heid een groote ïndiruk op wat men vaak noemt „de nuchtere Groningeis". Prof. Dr Waterink van Amsterdam, refereerde over: „Zóó zijn wij". Zonen des Verbande, erfgenamen van een rijke histo rie, kinderen der scheiding. Met een variatie op wijlen Prof. Faibius zou men kunnen ze gen: „Adam was de eerste Gereformeerde' Wat we zijn, kunnen we allen zijn, als de Paulinische belijdenis levenswenkeilijikheid werd: „Als ik zwak ben, ben ik machtig". Ds van D ij k, van Groningen, sprak een slotwoord. JEUGDHERBERG TE HOOGEVEEN Definitief is thans besloten om het voor malige kantongereohtsgebouw te Hooge- veen in te richten voor jeugdherberg. De notairieele akte van oprichting is reeds ge passeerd. Het bestuur maak spoed, o de opening op 14 Juli nog kan plaats heb ben. Velen zullen dit jaar dus nog kunnen profiteeren van de jeugdherberg te Hooge- veen. DE ZWOLSCHE BONDSDAG 1934 Onder dezen titel verscheen bij het Bonds bureau te Amersfoort, een boek van 172 blz. bevattende de redevoeringen en referaten, gehouden op den 9en en lOen Mei j.L houden Bondsdag te Zwolle van den Ned. Bond van Jongel. vereenigingen op Geref. Dit geschrift bevat de openingsredevoerin gen (zoo men weet moest in vier zalen ver- gaderd worden), de gehouden referaten over „Waarom A.R. beginselen op onze.J.Vi?" en „Geestelijke vrijheid" en de toespraken, waarmede de samenkomsten gesloten wer den. Ofschoon natuurlijk elk referaat een ge heel vormt, zoo is. het toch zeer leerzaam ze met elkander te vergelijken. Dat zal trou wens ook de behandeling van deze onder werpen ten goede komen. 's Is een boek vol stevige kost, dat wij gaarne in veler handen wenschen. 't Zijn alle actueele onderwerpen, die hier op frissche wijze besproken worden. „En m'n DUBBEL STER kletsnat da's ergerr KON. NED. JAARBEURS. Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, heeft het eere voorzitterschap van de Kon. Nederlandsche Jaarbeurs aanvaard. Gemengd Nieuws AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Amsterdam zijn op den Henwég een wielrijder en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen doordat de wielrijder plotseling den weg overstak. Beiden bleven bewusteloos liggen en bleken ernstig ge wond te zijn. De 27-jarige motorrijder, die uit Haarlem afkomstig is, had een hersen schudding. Een meisje dat achter op de duo gezeten was, kwam niet den schrik vrij. De 35-jarige wielrijder had een schedelbreuk en een bloedende hoofdwonde bekomen. Beiden zijn in het Wiïhelmina Gasthuis opgenomen. Te Grafch em (L.) had een botsing plaats tussohen een uit de richting van de Belgische grens komende auto uit Asten en een personenauto, bestuurd door Schols uit Sittard. In de autobus zaten 21 personen, aille leden van een hengelaarsclub uit As ten, die nabij Grathem gevischt hadden. Van de inzittenden van de autobus werden twee personen zwaar en vijf Licht gewond. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis te Weert vervoerd. Te Loosdrecht is de 36-jarige wiel- rijdst^c mevr. Van Ginkel uit Aohttienho- veij, die met haar man op den Loosdrecht- schen Grintweg reèd, komen te vallen en door een juist passeerende auto aangereden. Met een schedelbreuk is zij in emstigen toestand naar het Diaconessenhuis te Hil versum overgebracht. De ooi-zaak van het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan den slechten toestand van den weg. De chauf feur van de auto treft geen schuld. ROFFELRIJMENM Samen dragen Samen lief èn leed te dragen Samen door het leven gaan Samen onder tegenslagen Stevig hand in hand te staan Dat vraagt liefde, alle dagen Dat vergt moed, beleid en trouw, Dat eischt offers, zonder klagen, Van den man en van de vrouw Als het leven gul en goed is, Elke dag vol zonneschijn, Als er geld in overvloed is, Elke maaltijd even fijn, Als de grootste tegenspoed is Wat acute scheidenspijn, Als 't gezin gezond van bloed is Is 't geen kunst om één te zijn. Als de zorgen binnen treden En het denken rimpels groeft, Als het loon gaat naar beneden En 't gezin juist meer behoeft, Als er lijden wordt geleden En de smart het hart bedroeft, Als er wordt vergeefs gestreden Wordt de eenheid pas beproefd. Samen ook het leed te dragen, Dat eischt biddend samengaan Samen om Gods zegen vragen En de zonde wederstaan. Dat geeft kracht in bange dagen, Liefde tusschen man en vrouw Dat geeft, onder tegenslagen, Troost in Gods beproefde trouw, LEO LENS. (Nadruk verboden.f i vorige verga* Iden heer de Jong, aangaande eenige' ver- I breeding van de straat bij den heer C. van |der Bijl, dat bij onderzoek is gebleken dat 1 dit niet veel zal uithalen omdat de brug 3 ter plaatse to smal is. Pogingen worden aan J gewend om, zoo mogelijk, aan de andere I zijde van den weg meer ruimte te krijgen, I zoodat eenig uitstel gewenscht is. De heer de Jong kan zich hiermede ver- I eenigen. Aan de orde komt jaarwed der egel ing B Burg., secretaris en ontvanger en voorstel van Gedep. Staten om 20 pet. korting toe te salarii BINNENLAND OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. BU Kon. besluit zün benoemd tot ridder der Oranje Nassau Orde W. K. Post, directeur van het Diaconie Weeshuis der N'ederdultsch Her vormde gemeente te Amsterdam, en J- J. L. M. Verwiel, burgemeester van Oistcrwtjk. BU K. B. is bt-uoemd tot ridder in tie orde. van Oranje-Nassau H. Neumann te 's-Graven- hagre, chef der werkplaatsen van de N.V. Ge mengd Bedrijf Haagsche Tramweg Mü is toegekend de gc-uden ceremedaiiie der Oranje-Xassau Orde aan A. Sandlfort, Rijks- klerk lc klasse ten parkette van den officier van justitie hij de rechtbank te Zwolle. BU Kon Bcsl. is toegekend de zilveren eere- mcdalllo der Oranje-Nnssau Orde aan H. J. W. Dekker, adjunct-comroies der registratie en do meinen met den peisoonluken titel van com mies ten kantore van de hypotheken, het ka daster en de soheepsbewijzen to Utrecht, en aan R. van de Velde, meesterknecht bü de fir ma H. HUmana en Co, te Tiel en de brongen medaille aan P. Kielder, lttterzetter bU de flrmu J. van Boekhoven te Utrecht: aan W. F. Engelberts, kopevöiaaler bU de firma C. van dar Zwaan te Amsterdam en aan mej. M. G. Groenowoud, dienstbode bü mevr. F. A. C. van RavenswaaUGuljard te Driebergcn-RUsenbura CONSULAIRE DIENST De Consul der Nederlanden te Valparaiso Chill), de heer J. li. Huüse. is met verlof van zün post vertrokken. De heer C. B. G. Stomp ls belast met de woaineming van het Consulaat. De Consul-Generaal der Nederlanden te Ma drid, de heer K It. Traumann, is met verlof van zün post vertrokken. De heer F. Schlosser ls belast met de waarneming van het Consu laat-Generaal. De w.n. consul der Nederlanden te Karach', de heer K. Archer, is wegens ziekte verhin- Wiesner is tijdelijk belast met de waarneming Van het consulaat. Gij aanschouwt die breed'e stoelenrijen en öenkt: daar is wait schoons te zien; zoo aan stonds maken wij 't begin; treedt maxier, goede lièm. Miaair zoo is bet niet. Het begin is reeds gemaakt. De uitvoering is al begonnen. Dodh, massa is macht, en de massa heeft gezegTl: non possuimius; wij doen liet niet; we befallen geen kwartje voor zoo'n kale stoel met zonnelicht en ogen lucht op de koop toe. We zeggen niet, welke uitvoering het be trof; maar het was iets apaots, iets onge woons, iets nog niet „dagewesen"; ook avondkoelte; maar niets hielp: het bleef een stonden de stoelen er zoo verleidelijk in de troostelooze leegheid, een akelige onbezeten- hedd, een enerveerende eentonigheid; een doellooze atoelenparade; de stoeten paraat, de niet-zittore kwaaid. Niet alzoo de journalist, die opdracht had om de stemming van het publiek weer te geven. Wat me dat effen een fijne bijeenkomst om te verslaan. AliLeen maar, hoe zou hij zijn indruk omschrijven; welk antwoord geven op de vraag: hoe reageerde bet publiek op de uitvoering? Hij had de keuze tlueschën twee antwoor den. Hij kon de waaiheid verzwijgen en zeggen: bet publiek was met stomheid ga- slagen. Hij kon ook de waaiheid zeggen: Het pu bliek weigerde oen stoel te buren voor een kwartje en schitterde door afwezigheid. Hij koos voor de waaiheid en zetto nog eens, met welgevallen, een dikke streep onder het veelzeggende woord. Zuike vergaderingen moesten er meer zijn, dacht hij. DE JOURNALIST. DIE BOFTE

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5