ZATERDAG 30 JUNI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS ADRES AAN DEN RAAD Gaven met verschuldigd en eerbied te kennen1, cndergeteakenden allen resp. voorzitter en secre taris van de afdeeling Lelden van dfc(n) Aflgem. Neeferl. Christel. Amb eoaarsbond; Ned. Ghr. Bond van personeel in publieken dienst: Algemeene R.K. Ambtenaarsvereeniging: Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus"; Centralen Ne- derlandsdien Ambtetraarsbond; Nederlandscbeo Bond van personeel in Overheidsdienst; Nationaal Verbond van Gemeente-amètenarenr, Nederlaod- sdhen Bond van Gemeente-Ambtenaren: Algemee- nen Bood van Overheidspersoneel; Nederlandschen Bond van Technici: dat zij met belangstelling hebben kennis geno men vap het aan Uwen Raad door Burgemeester en Wethouders ingezonden stuk no: 105 d.d. 9 Mei j.l. behelzende 'de "voorstellen tot vaststelling van een nieuw Ambtenaren-Werklieden-Regle- dat zij echter met verwondering hebben opge merkt, dat verschillende artikelen door het Col lege van Burgemeester en Wethouders niet zijn voorgesteld zooaDs deze geadviseerd zijn door (de Stib-Comtaissie' uit) de Algemeene Ambtenaren en Werklieden Commissie; dat toch deze Gommissie in hare vergaderingen van 7. 10, 11, 12 en 14 Juft 1933 alle artikelen bebtudeetid en besproken heeft en een welover- wdgëü' atfOdeh heeft uitgebracht; dat ondergeteekendem, hoewel nog verschillende geWenschte Véfariderirgen zouden zijn aan te brëhgêii, zich' in de hierbij gevoegde memorie van toelichting' alleen bepalen tot die artikelen, waarover iri- heb Georganiseerd Overleg volle dige o^e-rete ri s temming is bereikt: dat uit de memorie van toelichting U zal blijken, dat de door het Georganiseerd Overleg gewensch- te en voorgestelde veranderingen «venzoovele ver beteringen en tegemoetkoming van billijke wen- schen zijn; redenen waaróm zij. ÜJwen Raad beleetd doch jnet aandrang verzoeken' de in de memorie van tóeflichting gónoemde' artikelen in dien zin te wij zigen, zooals door hef Georganiseerd' Overleg eensteinmig is geadviseerd, opdat ook daar door tot tilting-kome de waard"? die aan het over leg van tlweni Raad met het ifi dienst zijnde personeel der gemeente moet worden toegekend. Memorie van Toelichting. Art. 22; tweede lid. amend. 46 (M): „Bij het verhoor kan de ambtenaar/werkman zich doen bijstaan". Het Georganiseerd Overleg was eenstemmig oordeel, dat het alleszins billijk is dat een tot straf voorgedragene zich door een raadsman kan doen bijstaan, evenals dit het geval is bij een persoon, die met den strafrechter in aanmerking komt. In veile gevallen toch zal het bijstaan van een raads man dit gevolg hebben, dat beroep op een hoogere instantie voorkomen wordt, mede omdat die raads man inzage der stukken kan krijgen en juist oordeel omtrent het geval zal kunnen Bovendien zal bij een tot straf voorgedragene de physieike gesteldheid bij zijn verhoor danige rol spelen, dat het boven twijfel gewenscht en gewettigd geacht moet worden, dat hij zich door een raadsman kan laten bijstaan. Art. 41. Ataend. 80 (CzA.); Na toezegging Hen Voorzitter van het Georganiseerd Overleg tot samenstelling van een betere redactie amendement, w.erd het door het Georganiseerd Overleg billijk geacht aan den ambtenaar (spe ciaal de technische ambtenaren komen hier in het geding) een vergoeding, voor gemaakte overuren toe te kennen en zulks in dit artikel vast te leggen. Het komt toch niet zelden voor, dat genoemde ambtenaren tientallen overuren (het is zelfs voor gekomen van een paar honderd per jaar) maken, zoodat een vergoeding voor die extra werkzaam heden, in een artikel vast te leggen wel gerecht vaardigd moet worden geacht. Art. 43. Amend. 86 (C.W.). „Te bepalen, dat bij het inhalen van overuren zooveel mogelijk moet worden rekening gehouden met de wenschen van den ambtenaar/werkman". Het Georganiseerd Overleg was eveneens een stemmig van oordeel, dat dit voorgestelde artikel geen onbillijke regeling bevat. Den ambtenaar/ werkman kan iederen dag bevolen worden over werk te verrichten en gaat de dienst in deze voor alle persoonlijke belangen of huiselijke aan gelegenheden.' Onbillijk is dus niet om in dit artikel vast te leggen, dat „zooveel mogelijk' den wenschen van den betrokkene rekening gehouden. Art. 51, vierde lid, Aanenid. 96 (K.A.): Voorge steld was 4 Zaterdagen per jaar voor halve va- catvtiedagen te rekenen. Het Georganiseerd Over leg adviseerde dit aantal op 3 te stellen alleen om een eenstemmig advies te kunnen uitbrengen. De reden waarom „het getal dier Zaterdagen in elk geval een even aantal moet zijn" ontgaat ons ten eenenmale. Zijn daar dringende redenen toch voor te vinden dao is bet aantal van 4 Zaterdagen, zooals oorspronkelijk was voorgesteld, meer in overeenstemming met het advies van het Georga niseerd Overleg. Art. 68. Amend. 123 (M) en idem 124 (C.A.): Waar dit artikel in den aanvang reeds alle twijfel opheft en „de ziekte; of het ongeval een recht- streeksch gevolg van de uitoefening van den dienst en niet aan opzet of sdhuld van den ambtenaar/ werkman te wijten moet zijn", is het naar het eenstemmig oordeel van het Georganiseerd Over leg niet meer dao billijk, dat de geheele kostèn Van verpleging zonder eenige beperkend bepaling geheel ten laste kernen van de gemeente. Amend. 125 (N): Eenstemmig was het Georga niseerd Overlég ook van oordeel, dat de z.g. T.B.C.-bepaling (art. 47 Rijks Ambt. Regl.) raam van deze verordening past moet worden pp genomen. Wel voc ter en Webhouders ba hun afwijkende toelich ting op deze bepaling aan dat „dank zij de Ver- eeniging tot bestrijding van de T.B.C., door de Gemeente financieel besteund, opneming in een sanatorium niet behoeft achterwege te blijven", doch helaas zijn de beperkende bepalingen van dien aard, dab opname niet dan met dikwijls groote finaoeieele offers van familie kan plaats hebben. De dóór Burgemeester en Wethouders aangehaalde 6e alinea1 van art. 59 is mede zeer facultatief gesteld, zooidat het gewenscht voor komt, waar in het nieuw vast te stellen reglement toch vele artikelen van het Rijks- en/of Provin ciaal Reglement worden gevolgd, ook dit artikel op te worden ook daarin VERHOOGING GEMEENTE- BEGROOTING Alsnog zal ju de Raatlsrergaderisg s a.s. Maandagmiddag een voorstel van B. W .aan de orde komen inzake verhooging van verschillende posten der begrooting, dienst 1935, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieu we posten aan die begroot ing. Het totaal der voorgestelde verhoogingen bedraagt f HÜ.670,77. De belangrijns e pos ten, welke deze verhooging noodzakelijk moeten maken zijn: kosten-van het ontv van een uitbreidingsplan der gemeente f 1.S59.60; polilie-uitgaven f Lf 1.170,41: beloo ning en premiën aan brandweer f 3-390.80; onderhoud brandblusciimidfielen f 4.7 enverpleging rninveimogentien f 3.664,13 gemeentelijke zweminrichting f 1.638,13; t. rughetaling aan het Rijk van te veel ontva_ woningbouvvvoorscholtpn f 1 320.85bij dragen aan woningbouwveiteeniigingen uit de ontvangsten van het „Hnurtoeslagenfonds voor woningen voor groote gezinnen" 1" 1.001,53; grondlasten f 18806; straatbel as- ting f 1.013,88; jaarweddon personeel beheer ojwnbare werken f 2.645.30; verlichting, ver warming, schoonhouden van o. 1. scholen 3.678.24; kosten gebruik van sclioolbaden f 1.165.30; uitgaven volksfeesten f 1 177,74; bijdragen aan „Onderlinge Vereen voor Zie kenhuisverpleging" de coöperatie „Voor uit" f 6.3S4.22; aandeel der provincie in de bijdragen van particulieren in de verple- gingskosten van arme krankzinnigen f2.900: suhsidié Stedelijke Werkinrichting f 1.537.65; steun uitgetrokken vvorklonzcn f 20.410.28; gemeentel, dienst Soc. Zaken f 5.7.76,42 (aan jaarwedden en sehrijfloonen) plus f l.C (aan andere kosten): restitutie te veel ont vangen inkomstenbelasting f 2.607,59; aan schaffing van materialen, waarvan de ver deeling over de verschillende uitgaafpt bij de aanschaffing nog niet kon worden aangegeven f 21000: overboeking naar ka- pitaaldienst 1(134 van het- saldo „Fonds voor huurverlaging van met overheidssteun ge bouwde arbeiderswoningen f 1.769,90; schot aan de Vereen, tot Bevordering van de Bouw van Werkmanswoningen f 4 404,59; aanleg van een weg tusec'nen Rijnsburger- weg en Maredijk f 10.500- vnorloopige ver betering Zijlsingel z 4 465,50; verbouwing enkele perceelen f 1.461.22; verbouwing van „De Lakenhal" f 2.199.69; bijdrage kapitaal- dienst uit „Fonds voor Stadsverbetering en Sociale doeleinden"; zoomede nog tal van posten benaden de f 1000. B. en W. willen de totale verhooging der begroeting als volgt dekken: Verhoogde ont vangsten f 78.857.17: vermindering van uit gaafposten f 61.442,59. HERZIENING WACHTGELD REGELING GEMEENTEPERSONEEL HET ADVIES DER COMMISSIE. VOOR G.O. B. en W. dezer gemeente zijn. voornemens aan den gemeenteraad voorstellen té doen met betrekking tot herziening der wacht geldregeling van het gemeêntcpersoneel, wel in den zin van overneming var Rijkswachtgeldregeling. Het college ver zocht aan de Alg. Ambtenaren- en Alg. Werklieden-Commissie, het zg. Georgani seerd Overleg, om te dier zake advies uitte brengen. De beide commissies kwamen dezer dagen bijeen onder voorzitterschap van wethouder Tepe, om bovenbedoeld advies samen te stellen. Het resultaat der besprekingen was, dat, gezien het feit, dat de Rijkswachtgeldrege ling zeer veel stof tot critiek geeft, aan B. en W. verzocht zal worden deze regeling niet over te nemen. Dit advies werd gegeven met algemeene stemmen op één na, waarhij wij aanteeka- nen dat ook vier der vijf vertegenwoordi gers van het Gemeentebestuur aan dit be sluit hun goedkeuring hechtten. Thans zal worden verzocht de regeling, welke in 's-Gravenhage onlangs met alge meene stemmen werd aangenomen, ook hier te overwegen. Tevens werd een aantal wijzigingen m het Ambtenaren-reglement behandeld, waar bij men zich vereenigde met de door B. en W. gewenschte veranderingen- Tot slot volgde een bespreking over de wijziging van het pensioenverhaal, waarbij de korting tot 10 pet. verhoogd wordt met ingang van 1 Juli a.s. JUBILEUM C. P. VAN DER BIE 1909 1 JULI .1934 Aanstaande Zondag zal het 25 jaar gele den zijn dat ons hoofd, de WelEd. Heer C. an der Bie, zijn loophaan als onder wijzer aanving. Art. 77 Amend. 145 (CA): Voor Hit artikel mogen wij verwijEen naar de toalidhtiog op art. 22, tweede lid. Amend. 169- (C.A., C.W., M en N): Bij du amendement is voorgesteld over te gaan tot het instellen van een plaatselijk scheidsgerecht. Na ampele bespreking is het Georganiseerd Overleg tot een eensluidend advies gekomen daartoe strek kend, dat het voor een gemeente als Leiden ge wenscht is zulk een scheidsgerecht in dit Regle ment op te nemen. Het zal toch boven het Ambte narengerecht- vele voordeellen bieden zooals in de vergadering van het Georganiseerd Overleg dui delijk door ter za'ke kundige leden van zulk een scheidsgerecht is' uiteengezet.. We noemen daar van slechts vluggere berechting: plaatselijke be kendheid; mindere kosten, allen evenzoovele voor deden welike vóór een plaatselijk scheidsgerecht Mr. L. Weyl alhier, heeft aan den Gemeen, iteraad een adres gezonden waarin hij ver zoekt in den toren van het nieuw le bouwen Stadhuis een klokkenspel te willen aanbren gen en daarvoor do gelden beschikbaar to willen stellen. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij- 'dag a;s. zal er gelegenheid zijn de School- \Verktuipen te bezichtigen en wel van half vijf to_t zes uur-in den; middag. Gedurende deze tijd arbeidde hij ■achtereenvolgens aan de Chr. scho len te Ridder kerk, te Baren- drecht en aan de schipperssch.ool te Vreeswijk als on derwijzer en daar na als hoofd te Oude Wetering en te Leiden. Van deze laat ste school, onze ..Kobrparkschobt" die in 1928 ge- C P v tl Hip opend werd en zich sinds dien in een ge-Stadige groei mocht verheugen, heeft de heer Van der Bie van de opening af, de leiding gehad. Het personeel wil deze vijfentwintigjarige arbeid, die met groote toewijding en nauw gezetheid werd. vervuld dankbaar gedenken en wij bidden den jubilaris, met de zijnen, nog vele jaren van gezondheid en arbeids vreugde, onder Gods zepen, toe! HET PLUIMVEEVOEDERHUIS Geopend op de Nieuwe Beestenmarkt In perceel Nieuwe Beestenmarkt 2 is van middag een zaak geopend van den heer J. A. Roos, voorheen filiaalhouder van het Muskatorhuis. De heer Roos, die plotseling op straat werd gezet, heeft in enkele dagen wonderen verricht Als een energiek koop man huurde hij genoemd perceel, liet het voor zijn nieuwe bestemming inrichten en thans is het zoover, dat iedere voorbijgan ger al uit de verte kan lezen „Het Pluim vee-Voederhuis". De heer Roos is voorne mens uitsluitend eerste kwaliteit voeder (goed gezuiverd) in den handel te brengen- en als de teekenen niet bedriegen, zal hij stellig de gelegenheid aangrijpen zijn zaak een goeden klank te..geven. DE NIEUWE STEUNREGELING CIRCULAIRE AAN DE ORGANISATIES Heden is de lang verwachte en op 1 Juli a.s. in werking tredende steunregeling bekend gemaakt aan de betrokken organi saties. Reeds was bekend dar het .voor som migen verbetering zou brengen, maar ov< het geheel verlaging. In hét kort -samenge vat, komen de wijzigingen hierop neer: le. De steuunormen worden verlaagd voor gehuwden en ongehuwde kostwinners tot f 11.50 (le norm) en f 10.50 (2e norm); i 1.35 per gezinslid boven 2 personen. Voor kostwinners tot fS.(le norm) 17.(2e norm). 2e. De trekkingsduur wordt verlaagd voor hen, die voor de 2e maal uitgetrokken gera- Voor geh-uwden en ongehuwde kostwin ners tot 13 weken. Voor kostgangers tot 9 weken. 3e. De maximum-huurtoeslag wordt ver laagd tot f2.(berekend 2/3 van het meer dere boven f3.50). 4e. De steunbedragen worden op 5 cent af gerond. 5e. De maximum percentages voor steun bij geheele- en gedeeltelijke werkloosheid vervallen. Deze zijn titans vastgesteld als maximum uitkecringen volgen-, bijgaande schaal. (Uitgezonderd voor kostgangers.) 6e. De totale steunuitkeering mag n: er meer bedragen dan f20 per week voor de uitgetrokkenen en f 19 voor de overigen. 7e. Geen huurtoeslag meer afzonderlijk op de uitkeeringsstaten vermelden. HET AMBTENARENREGLEMENT 1DRES AAN DEN RAAD In de gister aangekondigde Raa<3sverga-. deringen zal o.a. het Ambtenaren-regle ment punt van bespreking uitmaken. B. eri: W. hebben in dit regipment, waarover van te voren langdurige beraadslagingen -in het Georganiseerd Overleg zijn gehouden ver schillende artikelen voorgesteld ingaande tegen de besluiten zooals die in het G. O. waren genomen. Daar verschillende artikelen met alge meene stemmen, dus ook met die van de aanwezige Raadsleden zijn genomen, be vreemdt het de hieronder volgende orga nisaties dat B. en W. toch van deze be sluiten zijn afegeweken. Hieronder volgt he< adres met de memorie van toelichting, behelzende de met- alge- rmeene stemmen ip het G. O. aangenomen «artikelen. OPENING VAN DE KOOIKAPEL OP DONDERDAG 12 JULI Het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente in Wijk VIII, de Koóikapèl,'-? na dert zijn voltooiing. Uitwendig is liet" ge bouw zoo goed als gereed en ook aan-het inwendige wordt de laatste hand gelégd. In het woonhuis van den wijkpredikantLD.?. W. Groot Ènzerink, heerscht, zooals begrijpelijk, de laatste weken voor don grooten dag van opening groote drukte. De officieele opening, aanvankelijk vast gesteld op 13 Juli, is thans volgens L. D. bepaald op Donderdagavond 12 Juli, om half acht. Deze plechtigheid, die alleen voor genoodigden toegankelijk is, staat onder leiding van Ds. Joh. W. Groot Ènzerink, terwijl Dr. W. Th. Boissevain als praeses van den kerkeraad de inwijdingsplechtig heid zal verrichten. Vrijdagsavonds d.a.v. is er een bijeen komst, welk alleen toegankelijk zal zijn voor hen, die bijgedragen hebben aan de totstandkoming van den bouw, terwijl Zondagochtend 15 Juli de eerste godsdienst oefening in de nieuwe kapel zal worden gf houden. DRIE KOPEREN JUBILEA OP DE R. K. VAKSCHOOL. Gisteren werd in de R. K. Vakschool voor Meisjes in intiemen kring het feit herdacht, dat de dames A. Okkinga, G. Polman on D. Remmers 12% jaar als leeraressen werk zaam zijn. In het bijzijn van het bestuur, leerkrachten en een groot aantal leerlingen d dóór de directrice van de school een korte toespraak gehouden. Daarna werd het woord gevoerd door Pa ter v. d. Bosch, voorzitter van het bestuur. Door de dames C. Fens, G. Stumpel en J. Kuipers werden namens de verschillende klassen woorden van felicitatie gericht tot de jubilarissen en werd aan haar een herin nering aangeboden, waarna de binnengeko men gelulcwenschen werden voorgelezen. Hierna werd door de dames Okkinga, Pol man en Remmers dank gebracht voor de hulde en de woorden 'van waardeering tot haar gee-sproken, waarbij zij o.a. vooral dankten voor clen steun, die zij in deze 12% jaar steeds van de directie mochten onder vinden. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van een speciaal feestlied en een défilé van het bijna voltallige corps van leerkrachten en aanwezige leerlingen, waar na oncler een kopje koffie jubilarissen en genoodigden nog even bijeen bleven. AFSCHEID VAN BRIGADIER L. J. HUYS VAN HET POLITIEKORPS. De brigadier van politie L. J. Huys, die vandaag den dienst met pensioen verliet, heeft gistermiddag in de theoriezaal van het politiebureau in tegenwoordigheid- van superieuren, collega's en minderen afscheid genomen van het korps. De agent J. Zwart heeft hem daarbij na mens het korps toegesproken en brigadier Huys geschetst als een goed collega en een prettig en humaan chef, die ook bij zijn su perieuren hoog staat aangeschreven en op een fraaien staat van dienst kan terugzien. Als blijvend aandenken aan het Leidsche politiekorps -bood spr. hem uit- aller naam een fiets met toebehooren aan, daaraan den vvensch verbindend, dat ex-brigadier Huys nog vele jaren in. goede gezondheid van zijn welverdiend pensioen en van dit cadeau zal mogen genieten. Inspecteur L. Duval, namens de superieu ren het woord voerend, herinnerde aan hun langdurige vriendschappelijke verhouding in vroegere en tegenwoordige maatschappe lijke functies en bracht hem dank voor de correcte hulpvaardigheid, welke Huys steeds ten opzichte van de inspecteurs heeft be toond. Spr. eindigde met den wensch. dat Huys' naam nimmer in het aanrijdingen- rapport zal voorkomen! Brigadier Huys heeft daarna een beroep gedaan op de afdeeling Verkeer om dien wensch te helpen verwezenlijken en vervol gens allen bedankt voor hun waardeerende woorden?- geschenken - en tegenwoordigheid. TWEEDE ZOMERCONCERT IN DE PIETERSKERK Exenals dien vorigen keer waren ook dit maal oen groot, aantal mensdhen opgegaan ter Pieterskerk om de uitvoering van eer gewijd programma te ondergaan. De concertgever, de heer Leo Mens, ïiai zich thans in de eerste plaats de medewer king verzekerd van de Chr. Oratoriumver- een iging „Con Amore", die een zevental klei nere, doch daarom niet minder waardevolle a capella-nummers uitvoerde. Begonnen werd met het devote „Adoramus Te" Palestrina, hetwelk gevolgd werd door een stralend „Sanctus" van Antonio Lotti. Het is van die gelijke nummers, die zoo sereen zijn geschreven, en daardoor voor de zuiver heid zoo gevaarlijk, dat men de kwaliteiten van een koor zoo goed kan afmeten. En men. moet, zooals de directeur van „Con Amore" de heer D. Smink, de geheimen van der koorzang kennen, de geheimen ook van deze oude muziek met haar edele contrapuntiek, haar ifraaie overgangen en sublieme oplos singen om er zoo gave, in fraaie en zuiver klankschoon bloeiende voordrachten van te geven. Trouwens het lied van Bach „Salve, cordis gaudiam", dat zich opent als een witte lelie van aanbidding, staat in struc tuur niet zoo heel ver van genoemde laat- middeleeuwsohe werken af en in stemming is het er mee gelijkwaardig. In deze rij ook het al klassiek gewordene „Beali Mor- tui" van Mendelssohn zeer zeker niet. plaatst. En eindelijk hoorden we nog jubelend Adventlied van Hiller, het hekende oud-Fransche Kerstlied „Gloria in Excelsis Deo", door een grondig kennen van de oude vocaal -contrapun t ische schrijfwijze op nobele wijze voor het koor bewerkt; en eindelijk n oud-N ede rlandsch Mey-Lied. Nobel en stemmingsvol, rijk genuanceerd, met groote afwisseling van klankkleuren treffelijk van voordracht, heeft „Con Amore" 'deze liederen gezongen, die geheel aangepast zijn aan den stijl van het eer waardig heiligdom waarin zijn werden uit gevoerd. Als tweede medewerker noemen wij den ■heer Aart -Smink, die opende met PraeIn dium en Fuga in Bes van Bach, een betrek kelijk kort werk, doch in die kortheid brui send en gespannen van inhoud. Dat ons dit opnieuw weer trof is vooral te danken aan den jongen orgelist, die heide, de compositie en het orgel, geheel beheerscht en indruk maakt door zijn nhytihmisch strakke en over tuigde spel, zijn fraaie registratie, waardoor hij zijn klaar inzicht in den houw der com positie kenbaar maakt. En indrukwekkend was ook zijn voordracht van de Toccata en Adagio in C. van Bach, een werk grootsclie statie, dat volkomen recht gedaan. We hopen van harte, nog meerdere malen in de gelegenheid te worden gesteld orgel- coordrachten van den heer Smink te ihooren. We hebben voor dit spel niets dan dankbare wéa'rdeerhig. De volgende medewerker was de heer Her- mam van 'der VVgt, die begon met de Sonate A voor viool van Albinioni. een werk dat naar stijl-en sentiment geheel paste in het kader van de genoemde. Het wilde ons toe schijnen, dat de heer Van der Vegt in dit werk niet zoo goed gedisponeerd was, al thans in de satzen mét 'sneller tempi, als zijn1 heide volgende nummers Andantino n Martino en Larghetto van Tartini; Als hoofdleeraar in het vioolspel aan Haagsche Conservatorium beschikt de heer Van der Vegt natuurlijk over een aanmer kelijke techniek en violistisch inzicht, waar van trouwens zijn voordrachten onmisken baar blijk gaven. Toch misten we soms in zijn toon en voordracht een zekere charme. Dotfh misschien is dit een totaal subjectief gevoelen. I-Iij werd op het orgel begeleid door den heer Mens. Deze gaf als solonummer het magistrale Concert in Bes van Handel. Het vangt aan met de statieuze pracht van een Andante, waarna het gepijp en gefluit der Allegro's volgt, vol afwisseling, vol van herhalingen en-iniitaties van het thema, tel kens in andere kleuren. Een meesterwerk der, orgelliteratuur, dat boven allen lof werd voorgedragen. Een heerlijk stuk muziek waar naar men uiterst geboeid blijft z?Hnri luisteren. Zoo behoort dit uitnemend geslaagde Con cert- ook al weer tot het" verleden en bren gen wij onzen dank en hulde aan den cer-tgever en zij die hem steunden voor alle moeite zij zich, met succes, getroostten. UITBREIDING. De heer Stelter, die een drietal jaren als eerste bediende werkzaam was bij de firma Van der" Togt aan de Breestraat, vestigde Juli van het vorig jaar een eigen zaak in het perceel Rapenburg-1. Ondanks de moei lijke tijden is het lieni gelukt zijn bedrijf dusdanig op te voeren, dat naar een grooter pand diende te worden uitgezien. Hierin i: hij gelukkig geslaagd en in dit verband ver wijzen we naar de advertentie in dit blad. GESLAAGD ■Geslaagd voor het examen voor Rijksklerk dér Registratie en Domeinen, mej. I. J. Hyadek te Leiden en de heer J. Nievaart. WATERPOLO. L.Z.C. I heeft een wedstrijd gespeeld te gen U.Z.C. I. Het is een enthousiaste strijd géworden, die met een verdiende 42 over winning eindigde voor L.Z.C. BENOEMINGEN Benoemd met 1 Juli tot tijdelijk! Rijiks- klerk der Directe Belastingen de heer J P Ouwerkerk en bij de Registratie en Domei nen de heer J. Nievaart ARM GEBROKEN De rangeerder der Nederl. Spoorwegen Van Maanen, is bij het sluiten van de Haag- brug door een slinger van die brug getrof fen en heeft tengevolge daarvan een aim gebroken. DAT LIEP NOGAL LOS Gister werd de brandweer gealarmeerd' voor oen „brand" in perceel Javastraat 78a. Bij aankomst bleek dat de bewoners het huis hadden verlaten, zonder er aandacht aan te schenken dat een melkko-ker op een brandend ga&comfoor was blijven staan. Er viel voor de brandweer dus slechts een- kraantje dicht te draaien om aan het over koken oen einde te maken. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN"; J Nagteg-eller—Aandewiel d. M E la Lauvan Dam z: M HolverdaMolenaar d.; A KoroerahoekPucs z. OVERLllDEN: M Stofk ongreh vr 40 J.; M Turenhout z 8 J; T v d Voet z 5 dg.; J J Dreef Uit den Omtrek. 4LPHEN AAN DEN RIJN VOORZICHTIG! Bij het station alhier is een valsche gulden ont vangen. Ons is niet bekend of personen ter plaatse ook valsch geld hebben ontvangen. ZILVEREN A.Z.C.-BEKER In het Alphensch Zwembad zullen Zaterdag 7 Juli demonstraties en polowedstrijden worden ge houden. Aan de demonstraties ztdien deelnemen leden van de Rotterdamsche- en Utireehtsrihe rwemdub (1 kl. K.N.ZB.)waarbij de dames Den Ouden, Hogeweg, Roelants, van Leeuwen e.a. Voor de AZObeker komen in het water: SZC, Schiedam, „Star" Utrecht, „DE ZIJL" Leiden1 en AZC. DE ORANJE GARDE De plannen voor oprichting Oranje Garde te Alphen a. d. Rijn beginnen vastere vorm a; nemen. Deze week hadden verschillende voorloo- pige besprekingen plaats. Besloten is o.m. Maandag 30 Juli een oprichtingsvergadering zal •worden gehouden, waarvoor de kerkzaal dei Martha-Stitihting welwillend beschikbaar word1 gestold. Dien avond) zal Leo Lens het woord ivoeren en een zangvendel van de Leidsohe Oranje Garde medewerken. Met belangstelling wordt een en ander gadege- AANRIJDING In de Julianasbraat had Vrijdag een aanrijding 'plaats tusscben een vrachtauto uit Amsterdam 'bestuurd door Van Dam en een luxe auto uit •Bilthoven bestuurd door Kool. De auto's werden 'beschadigd, maar schade onderling geregeld. VERLOTING-MARTHASTICHTING De gemaakte voorwerpen ten bate van de Zen ding döor meisjes van de Martfha-Stichting. welke zooals we gemeld hebben verloot zijn, zijn gevallen op de nos. 217, 104, 397, 134 en Een bedrag van f 77.85 heeft de verloting opge bracht. BOSKOOP BLOEMPJESDAG. De hier ten bate der t.b.c.bestrijding gehou den bloempjesdag bracht op f 230.63. ZENDINGSBAZAR. Donderdagmiddag werd in „Salvatori" de Zendingsbazar ten bate van de Samenwerken de Zendingscorporaties te Oegstgeest, geopend De burgemeester sprak een openingswoord. Onder de vele aanwezigen waren verder: Wet houders der gemeente, de directeur dei- gemeentebedrijven, afgevaardigden van den kerkeraad der Ned! Herv. Gemeente. Er was al dadelijk druk bezoek. De bazar wordt hedenavond 10 uur gesloten. LUCHTWACHTPOST. Maandag 9 Juli, 's avonds 8 uur precies, zal ten gemeentehuize de heer G. Woltman, reserve le luitenant van het vrijwillig land stormcorps luchtwachtdienst, een uiteenzet ting geven van het doel van de Luchtwacht- post Boskoop. Belangstellenden hebben vry toegang. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag 1 Juli; J. Hamburger, arts, LEIDERDORP GEMEENTERAAD De secretarie der gemeente is deze week ver plaatst van Hoofdsbr. 1 naar Hoogniadesoheweg 39. Voor de voltrekking van huwelijken wordt als huis der gemeente aangewezen Hoofdstraat 1. Raadsvergaderingen worden eveneens daar ge houden. WERKLOOZEN Bij het Agentschap c-.r Arbeidsbemiddeling stonden deze week 47 weUioozen ingeschreven. LEIMUIDEN BDBC.pi LEIDSCHENDAM RAADSVERGADERING VAN STOMP WIJK. In de gisteravond gehouden openbare ver gadering deed de Voorzitter, burgemeester Keyzer, allereerst mededeelingen van in gekomen stukken. Daarbij waren de goedkeuringen op de begrooting 1934, de heffingen der opcenten fondsbelasting, de gewijzigde Massificatie enz. en het rapport van kasopneming. Al deze stukken werden voor kennisge- ing aangenomen. Bij het voorstel tot wijziging der gemeen- tebegrooting 1933, wees de heer Willem- s e (r.k.) er op, dat de meevallers der belas tingopbrengst geheel te niet worden gedaan door de overschrijding der begrootingspos- ten van kosten voor telefoon, onderhoud Stompwijksche vaart en openbare x-einiging. Waarom zijn geen tusschentijdsche cr'edie- ten aangevraagd? De heer Vink (a.r.) onderstx-eepte deze opmerkingen en voegde er aan toe, dat het altlxans behoorlijk ware geweest om een toe lichting bij deze overschx-ijdingen te geven. De Voorzitter zegde toe, dat dit voor taan zal gebeuren en dat overigens iB. en W. naar bezuiniging streven. De verlenging rekenmg-courant-overeexx- komst N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 10.000 (verbetering B'roekweg) werd z. h. s. goedgekeurd. Het; voorstel ter zake ontwerp-besluit van Ged. 'Staten tot nadere regeling der jaar- weddeix van Burgemeestex-, Secretaris en Ontvapger beteekent, dat de jiaax-wedden niet zullen dalexx beneden S7% van de jaarwedden vaix den betrokkene volgens de bestaande salarisregeling, met toepassing van het op 31 December 1931 geldende peix- sioensbijdragenverhaal (3% van f 3000). De heer V i n k wees er op, dat Ged. Sta ten iets minder ver gaan voor burgemees ter en secretaris, dan de raad indertijd wenschte, doch dat het verschil te gering is om er captie op te maken. Hij px-ees het, dat de betrokkenen zonder morren accoord gaan met de verlaging, doch meende |te moeten wijzen op de onaangename positie, waarin de bux-gemeester verkeert. Zoolang Veur en Stompwijk niet vex-eenigd worden, blijft de burgemeester tijdelijk hoofd der gemeente Veur. Dit is niet alleen onaangenaam voor deze functionaris, maar de hedendaagsclie toe stand is ook niet ixx 't belang der gemeen ten. Spx*. acht de vereeniging noodzake lijk en betreurt het, dat er geen schot in komt. Op afdoening, hoe dan ook, moet aan gedrongexx worden. De heeren W i 11 e m s e (r.k.) en Bloem- euvel (s.d.) onderschreven dit ten volle. De moeilijkheden woi*den steeds grooter. Op verzoek van den heer Vink zegde de Burgemeester nog toe, dat het college de i-aad een voorstel zal doen inzake de 1% vei-hooging van pensioenbijdragen, welke 1 Juli ingaat en die niet in "t nadeel van het pex-soneel behoeft te komexx volgens de cir culaire der Regeering. Bij het yborstel tot ruiling van eigendom- meix met de provincie (omgeving Schutsluis te Leidschendam) drong de heer Ten Ho o pen (c.h.) aan op de plaatsing van en publieke telefooncel hij of "in het sluis- Radio Nieuws. ZATERDAG 30 JUNI Programma 3: 812.20 Deutschl-sender; 12.20 X4.20 Brussel Fr; 14.20—17.20 Ralundbors; 17.20—19.20 Brussel Fr; 19.20—20.20 Keulen; 20.20—21.20 DeutchLs-ender; 21.20—22.20 Brus sel Fr; 22.20—23.20 Luxemburg1; 23.20—afloop: Keulen Programma 4: 8.20—8.50 Parös Radio; 10.35— 12.20 Parijs R: 12.30—13.2o Brussel VI; 13.20— 17.35 Daventry; 17.35—18 Een der Eng „Nat." zender; 18—19.35 Brussel VI; 19.35—20.05 Lon den Reg; 20.05afl.: Daventry. ZONDAG 1 JULI Programma 3: S.30 Keulen,; 15.20 Deutsclil. sender: 14.20 Kalundborg; 17 Bloemendaal; 19 Deutsclil sender; 20.05 Boedapest of Brusel Fr. Programma 4- 8.30 Partf Radio; 10.20 Brussel Fr.; 13.20 Daventry; 16.50 Londen R.; 20.15 Lu xemburg; 22.05 Daventry; 22.50 Keulen. 18.20 Bi Progr 14.20 Di sender; 18.50 Daventry. f Luxem/burg;' 17.50 Keule f9.20 Lu: 20. 10.35, 12.35 Parös Radio; Daventry: 17 35 Eng. zender; 18.20 D.land AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doktoren van Bockel, Hovens Grève, Polak en Veldhuy- De Geneesk. Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Hu- ge.nholz, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en D. J, v. Driessen, Mara 110. tel. 406 wachtershuis, terwijl de lieer W i 11 e m s <3 (r.k.) in overweging gaf de geheele straat aan de provincie over te dragen. De Voorzitter zegde toe, dat gespro ken zal worden over een telefooncel en een waterkraan voor de schippers en dat de overname der straat aan de orde blijft Het kohier der zakelijke bedrijfsbelasting werd z. h. s. goedgekeurd. Bii het voorstel tot conversie van eenigei eeldleeningen bracht de heer Vink aller, eerst dank aan B. en W. voor hun activiteit, maai- ook hulde aan de Bank van Ned. Ge meenten, de Amsterdamsche Levensverzek. Mij., de Bank voor Gemeentecrediet en de Eerste Nederlandsche. welke alle tot een be langrijke tusschentijdsche renteverlaging bereid waren, in bijna alle gevallen zondec boete en op korte termijn. Tegenover deze coulante houding steekt wel heel scherp af de weigering van het bestuur van het Pensioenfonds voor ko loniale ambtenaren. Een woord van protest achtte spr. op zijn plaats tegen de houding van deze rijksinstelling, welke indertijd er ook als de kippen bij was om een eventu- eele couponbelasting op de zwaargedrukte gemeenten te verhalen. Andere raadsleden sloten zich bij 'deze woorden aan. Nog werden enkele vragen van den heer Bloemheuvel (s.d.) over de werkver schaffing, het kantelen van een schuit en het (niet-)bouwen van politiewoningen af gedaan; alsook een vraag van den heer Waayer (r.k.) inzake het verkeer op de Stompwijksche weg gedurende de recon structie. Wat het laatste betreft, merkte de Voor- itter op, dat Ged. Staten geen toestem ming willen verleenen om het verkeer langs de Oostvlietweg te leiden, zoodat men zich tijdelijk zal moeten schikken óf de route over Zoetermeer nemen; zooals Voorburg reeds zijn vuilnisauto's laat doen. Hierna volgde sluiting der openbare ver gadering en behandeling van eenige belas tingreclames in gesloten zitting. LISSE BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN Op initiatief van 't comité „Lisse. Vooruit" heb ben Vrijdagmiddag een aantal ouden van daged met de groote salonboot „IJsel 4" een moolen tocht gemaakt naar de omgeving van Amsterdam. Tij dens den tocht werden de oudjes herhaaldelijk ge er a tee rd, zoodat hierdoor de goede stemming nog verhoogd werd. Gevaren werd voorts langs Sdhip- over de Westeinderplassen, langs Leimuidèo r de Kagermeeren en zoo weer op Lisse aan, de terugkomst vdel den oudjes een hartelijke ontvangst ten deel, NED. BIJBELGENOOTSCHAP Morgen wordt in de kerken gecollecteerd voor Nederlandsch Bijbelgenootschap, in verband met het 120-jarig bestaan. Hartelijk aanbevolen! KANTOOR NED. AARDAPPELCENTRALE OPGEHEVEN Het kantoor der Ned. Aardappelcentrale alhiej) opgeheven. Thans moet men zich te Hoofddorp vervoegen. DE NIEUWE STEUNREGELING Vrijdag is alhier de nieuwe steunregeling voor werkloozen bekend géwordén, welke "..s. Maandag zal ingaan. Bij het vernemen der cijfers, die voor nnze gemeente zijn vastgesteld, Valt onmid dellijk op, dat nagenoeg alle gezinnen een. offer, ja vele zelfs een zwaar offer, moeten brengen. Daartegenover staat wel, dat de gezinnen van 10 en meer personen eenigs- zins tegemoet worden gekomen. Een en an der moge uit het volgende blijken: De „uitgetrokkenen" ontvangen: man éiï vrouw f 9 en f 0.75 voor ieder kind (thans is dit f 10 en f 1 voor ieder kind, tot een maximum van f 14.35). De hoogste steun, die thans gehaald kan worden bij de nieu we regeling bedraagt f 15. Een gezin van 9 personen ontvangt dus de volgende week f 9 en 7 maal f 0.75 kindertoeslag is f 14.25, dus nog 10 cent, minder dan bij de oudé regeling. Een gezin van 10 personen ont vangt f 9 en 8 maal'f 0.75 kindertoeslag, is totaal f 15. Alleen de groote gezinnen dus van 10 en méér personen gaan slechts f 0.65 vooruit. Als men in aanmerking neemt dat bijv. gezinnen van 6 personen f 2 in steun verlagen, mag hier zeker wel van 'n offer gesproken worden. De „dubbel uitgetrokkenen" en degenen, die reglementair nog niet van de werkloozen kas hunner organisatie hebben getrokken, beginnen bij f 8 met f 0.75 kindertoeslag tot een maximum van f 14 voor 10 en meer personen. Zij, die niet georganiseerd zijn, beginnen bij f 7.50 met f 0.75 kindertoeslag lot een maximum van f 13.50 voor een ge zin van 10 en meer personen. Kostgangers ontvangen: uitgetrokkenen f 6; dubbel uitgetrokkenen, nog niet recht hebbend f 5.50 en ongeorganiseerden f 5. Bovendien is nog een wijziging gekomen in den huurtoeslag. Bij de oude regeling ont ving men bij een huur boven f 3 toeslag tot een maximum van f 2.50. Nu zal men slechts 2/3 als huurtoeslag ontvangen van hetgeen; men meer als huur betaalt dan f 3. Iemand die dus f 4.50 huur betaalt ontvangt nu slechts als toeslag 2/3 van f 1.50 is f 1. ter wijl men vroeger f 1.50 ontving. Mét huur toeslag mag men nooit boven f 15 komen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6