Zilveren feest Christelijk Nationaal Vakverbond ZATERDAG 30 JUNI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Groote belangstelling van alle kanten Éen goed geslaagde propaganda-film Het C.N.V. jubileert. Ons Christelijk Vak verbond viert zijn zilveren feest en de Bis schopsstad, hoofdstad van de schoonste pro vincie van ons land, leeft mee. Bij het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar gisteren het centrum van de feestvie ring was, viel de drukte zeer op. Er was belangstelling buiten het gebouw van foto grafen en lieden, die met Oranjestrikjes ventten. In het Gebouw waren de zalen en de gangen in beslag genomen door de tien tallen, die kwamen en gingen. En de recep tiezaal zelf bood een schitterenden aanblik. Langs de kanten waren de talrijke bloem stukken geplaatst. Tal van hoofdbestuur- ders van do aangesloten organisaties waren aanwezig. Het middengedeelte was vrij ge houden om hen, die kwamen complimcntee- ren, gelegenheid te geven hun gelukwcn- schen aan te bieden. Felle clectrische lam pen stonden opgesteld om het mogelijk te maken, dat een smalfilm van de receptie werd opgenomen. De heer Tolk van de N. C. R. V. was aanwezig en zorgde met zijn staf ervoor, dat de belangrijkste redevoerin gen werden vastgelegd op wasplaten om voor de radio te kunnen worden uitgezon den. De receptie. Als eersten ■kwamen ter receptie de Bur gemeester van Utrecht Mr. G. A. W. ter Pelkwijk, dc wethouders Botterweg en Bck- ker en de gemeente-secretaris Dr. J. de Lange. Daarna kwam dc lieer Pauwels, voor zitter van het Int. Chr, Vakverbond, Ds. P. Veen namens het Ned. Jongelingsverbond, de heer D. de Ridder, voorzitter van het Permanent Comité uit de Chr. Organisaties van Personeel in Publiekcn Dienst, namens dc organisaties aangesloten bij het Chr. Nat. Vakverbond, en voorzitten der huldi gingscommissie die aanbood de complete meubileering eener nieuw in te richten be stuurskamer, alsmede de smalfilm Opgang en 't daarbij behoorende projectie-apparaat. Voorts kwamen ter receptie de heer Van Meenvijck, directeur van Centraal Beheer, Dr. ,B. Wielenga. het hoofdbestuur van ds Chr. Midden stands vereeniging. Dr. H. Kaa- jan en Ds. J. H. Telkamp, Geref. cn Ds. A. Meyers, Ned. Herv. precL, allen te Utrecht, het Tweede Kamerlid C. Smeenk, als \oor- zitter van het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium", die aanbood een feest gave voor de inrichting van het nieuws gebouw; 't Chr. Sanatorium „Sonno\anck"; J. A Meyer, namens het bureaupersoneel van het" C. N. V., die aanbood een gangklok voor het nieuwe gebouw; de Cal vinistische studentenbeweging die bij mon de van den heer D. Vreugdenhil, haar ge- lukwenschen aanbood; L. Attema vSn Hil- .versum namens de Vrijw. Landstorm; de Bond van Chr. Verbruikscoöperaties; de Ned. Luth. Bond van Chr. Sociale actie; Dö. G. Ubbink, namens den kerkeraad der Geref. Kerk in I-I. V. te Utrecht; de Haagsche en de Ulrechtsche Besturenbond; de heer I-I. Verveld, voorzitter der oprichtingsvergade ring; J. Quispel, W. J. I-Iemmes en Mr A. C. van den Brandt, namens de Centrale voor Werkloozenzorg; A. Kuiper te Utrecht na mens den Bond van Geref. Jongelingsver- eenigingen; Chr. Ondernemersvakcentrale; H. B. Berghuys namens de neutrale Vak centrale; Burgemeester II. de Box-des, van Bussum, namens den Werklooslxeidsraad: Ds. J. A. Rust namens de Evang. Luth. Kerk; de Roov, namens de Chr. Muziekver. De Bazuin te Utrecht; Mr. Coi-t van dei- Linden, namens de Ned. Werkgeversvcreeni ging; Mr. H. H. Steneke, namens de Chi\ Werkgevex-svereeniging; Ds. Riemens, uit Bussum, namens het Ned. Luthersch Jonge lingsverbond; J. Schouten, als voorzitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesver- eenigingen cn namens de A.R. Kamerfractie cn de heer P. Wielinga, lid van de Tweede Kamer; Dr. C. Bouma. pred. der Geref. Kerk te Den Haag, namens het Chr. Comité voor den arbeid onder tewerkgestelden; de hec- ren M. J. P. Vermoolen cn G. C. Paap na mens de Prot. Chr. Raadsfractie in Utrecht; deputatie namens den Algcm. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, afd. Utrecht; Dr./G. W. Oberman, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht; Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer; Jac. Bicrsma van iBleiswijk en J. Dijksterhuis van Mensingerwerf namens den Chr. Boeren- en Tuindersbond; Prof. Jhr Mr B. C. dc SavornTn Lobman, namens de Chr. Hist. Eerste Kamerfractie; Dr H. C. Rutgers, secretaris der Ned. Chr. Studenten vereeniging; Chr. Federatie van Vrouwenen Meisjes; Verbond Chr. Meisjesvereenigin- gen; J. Bakker namens de Chr. Hist. Twee de Kamerfractie; Ds II. A. de Geus namens den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvcreen. op Geref. grondslag; Jhr. II. A. M. van Asch van Wijck, lid der Eerste Kamer, namens de A.R. Eerste Kamerfractie; Ds. R. E. van Arkel namens den kerkeraad der Geref. Kerk te Utrecht; Dr. H. Bergsma, genees heer-directeur van Sonnevanck; Mr. A. v. d. Deure, voorzitter der Ned. Chr. Radiovereen. De lieer Jac. Haas, uit Zürich, bood na mens de Zwitserse he organisatie een schil derij aan van de Matterhorn, een deel van Zwitserland waar de Hollandsche Koningin de laatste dagen gast was (applaus) Telegrammen. De volgende telegrammen waren ingeko men: van Minister P. J. Oud; Minister Dr. L. N Deckers; IT. Diemer, Dir.-Hoofdred. De Rotterdammer; P. J. Nahuizen, voorzitter Chr. Nat. Werkmansbond; P. J. Bossen broek, secretaris van Patrimonium; Nat. Landstormcommissie; Bond van Chr. Bak kerspatroons; Chr. Besturenbond te Huizen. Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigin- gen; Dr. L. Kortenhorst. voorzitter der R.K. Werkgeversvereeniging; Mr. M. P. L. Steen- berghe. Minister van Economische Zaken; de A.R. Eerste Kamerfractie; J. R Snoeck Henkenians; Chr. Besturenbond Middel burg; hoofdbestuur Chr. Dem. Unie; Druk kerij Edecea; Minister van Waterstaat Ir. Kalff; R.K. Werkliedenverbond; v. d. Bom, voorzitter Chr. Werkgeversvereeniging; Ned; Jcugdleidcrsinstituut; dagblad De Nederlan der; Mr C. L. Wieringa zond een schrij' en een ets van den Domtoren. Bloemstukken. De navolgende personen en organisaties hadden bloemstukken gezonden: hoofdbe stuur Ned. Chr. Ver. van Kantoor- en Han delsbedienden; Chr. Bond van belasting ambtenaren; Algem. Ned. Chr. Ambtenaars- fc'ondj Bond yan Ned. Chr. Houtbewerkers, meubelmakers en behangers; Ned. Chr. Bond v. Arbeiders in de Kleedingindustrie; Permanent Comité uit de Chr. Organisaties an Personeel in Publieken Dienst; Ned. Bond van C.hr. Prot. Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht"; Amsterdamsche Chr. Besturenbond; Ned. Chr. Bond \an arbeiders in de voedings- en genotmiddelenindustrie; Ned. Chr. Bond Fabrieks- en Transportarbeiders; Ned Chr. Bond van Personeel in Publ. Dienst; Ned. Bond van Chr. Technici; Voorzitter der Nat. Landstormcommissie, generaal Duy- maer van Twist; bestuur der Chr. Midden- standsbedrijfsvereeniging; H. Diemer, dir.- hoofdred. van De Rotterdammer, oud-voor zitter van het C.N.V.; Nieuwe Utrechtsche Courant; Chr. Bond van Verzekeringsagen ten; C.N.V.-personeel; directie Incassobank; Ned. Vakcentrale; Chr. Bond van arbeiders in de textielindustrie Unitas; Ned. Chr. Bond van Landarbeiders; afd. Utrecht Bond Pers. in Publ. Dienst; Utr. Chr. Besturen bond; Ned. Chr. Grafische Bond; Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag; :hr. Werkmeestersbond; Chr. Middenstands ereeniging; Bond van Geref. Jeugdorgani saties; Patrimoniu;m; afd. Utr. Chr. Bond an Technici; Ruys' Handelsvereeniging; Chr. Nat. Werkmansbond; Bond van Chr. Kleermakers; Chr. Muziekgezelschap de Ba- iin te Utrecht. De voorzitter van het C.N.V., de heer K. r u i th o f, sprak aan het einde der recep- e een slotwoord, waarin hij dankzegde >or de betoonde belangstelling. Dat B. en A van Utrecht de eersten waren die ons complimenteerden en dus de overheid dc eerste was om waardeering voor ons werk te toonen hebben wij zeer op prijs gesteld. Degenen die telegrammen en bloemstukken zonden, wordt zeer dank gebracht, evenals allen die door hun komst belangstelden in werk- en geluk wenschten met den ze gen die God ons in ons werk schonk. Ook op meer blijvende wijze is hulde gebracht. Spr. dankte zeer de organisaties voor hun dioone geschenk. In het C.N.V.-bestuur zoo als het nu is saamgesteld heeft niemand meer zitting van de-genen die het C.N.V. hebben gesticht in 1909. We zijn dus allen zekeren zin nakomers, al zijn er wel in het CN.V.-bestuur die reeds medewerkten in een Chr. organisatie, zooals spr., die lei ding gaf aan een bond die iets later tot het C.N.V. toetrad. Onze oude vrienden Verveld Quispel waren hier en wij verheugen erover dat deze heide veteranen hier mochten zijn. Het is verheugend dat we ook den voorzitter van I. C. Ven. van het Zwit- sersche Vakverbond in ons midden moch ten hebben. Aanvaard namens het C.N.V.- bestuur allen onzen hartelijken dank (dave rend applaus). Dadelijk na afloop van deze drukbezochte receptie gegaf men zich naai* de groote zaal an K. en W., die zic^x spoedig voor het grootste deel vulde. Hier werd vertoond ae film „Opgang" welke als jubileumgeschenk aan het bestuui as aangeboden. Deze film is opgenomen door de filmassociatie Visie. Men achtte het niet verantwoord om in dezen tijd gelden uit te trekken voor een normaalfilm, laat staan een geluidsfilm, en heeft het middel an de smalfilm tebaat genomen. Het wil ons voorkomen, dat voor een doel als dit: propaganda te maken, misschien de smalfilm nog meer geëigend is dan de maalfilm, omdat juist bij de smalfilm het aankomt op het detail en men met een kei gegeven soms een zeer rake typeering weet te geven. De filmassociatie Visie, van (klarinet) en Rud. Bartz hoorn), voerde ver volgens uit „Largo Mysterioso" van Anton Averkainj). Ds A. S. TALMA welke wij meerdere zeer fraaie smalfilms zagen, heeft ook nu weer een zeer goed ge slaagde film gebracht, die wolkomen aan haar doel zal beantwoorden. De film doet eenicerniate denken aan de film van het R.K. Werkliedenverbond „Kentering", maar dit. wordt veroorzaakt door het feit dat het zelfde onderwerp behandeld wordt, name lijk de opheffing van het proletariaat uit verdrukking cn armoede, langs den weg van organisatie. Er zijn verrassende vond sten gedaan, zoo b.v. het gedeelte dat laat zien den voorzitter als sigarenmaker, met een overgang als leider wan de massa, geor ganiseerd in liet C.N.V. Deze overgang is zeer suggestief weergegeven. Evenzoo is het mot den penningmeester, den heer Ruppert, wiens hoofd ..barst" van de cijfers. De secre taris Amelink dampend als een schoorsteen, is weergegeven in vollen ijver aan De Gids werkend. Stapelkamp teekent als maar stukken en Schipper wordt in triumf rond gedragen cn tot eereburger benoemd var het Ruige Veld. Dit wil niet zeggen, dat het oen film is van personen het tegendeel is het geval, niet de personen worden naar voren geschoven, maar het doel, de zaak, waarom het gaat. De opening van de film met Tollens standbeeld en weergave van gedeelten van zijn lied over ai-men en rij ken, lijkt ons welgeslaagd. De groei van het C.N.V. wordt getypeerd door eb en vloed van de zee. Dit gedeelte is wat langdradig, met name is niet goed uitgekomen, de enor me wal in 1926, waardoor dan de snelle groei daarna toch beter geaccentueerd had kunnen worden. Het is zeer goed gezien, dat niet alle mo gelijke bondskantoren en -bestuurders zijn opgenomen in deze film. Het is de rolprent van de vak centrale en dat moest wor den aangegeven. De film geeft te te zien hoe de ontwikke ling ging: de opgang. Eerst geen rechtsposi tie voor den werknemer, zóó of zóó of zóó geschiedde het om positieverbetering te ver krijgen: onderdanig smeeken, of verzoek schriften indienen, staking als het niet an ders kon. Maar dit pas toen de organisati» gekomen was, wat wordt aangegeven dool mcnschenmenigten, die ordeloos wandelen, en dan zich in aaneengesloten rijen voegen: de organisatie. En dan wordt het ontwikke lingswerk aangegeven: medezeggenschap en bedrijfsorganisatie: Leerdams Glasfabriek wordt als voorbeeld gesteld. Het TBC.-fonds Draagt Elkanders Lasten wordt getypeerd door het verblijf op Sonnevanck, de druk kerij Edecea is verfilmd en het jeugdwerk besluit de rolprent, omdat het heenwijst naar de toekomst. In het komende seizoen zal de film op vele plaatsen in hèt geheele land worden vertoond, de leden der aange sloten organisaties zullen dus instaat zijn zich straks zelf een oordeel over „opgang' te vormen. Men bleek, gistermiddag zeer voldaan over hetgeen tot stand is gebracht. Minister Slotemaker de Bruine zeide, dat hij Zaterdag een rede houden zou en vanavond een woordje zou zeggen (ge lach). Spr. walde nu twee woorden van dank spreken. Het eene geldt het CJs.V. Wat het CjN.V. doet door de werkkampen, en door onzen vriend Schipper beschikbaar te stellen voor vee1! moreel werk, geeft u recht op dank mijnerzijds. Het. tweede woord van idlank is omdat ge mij hebt wil len uitnoodligen. We helbben reeds saaimgewerkt toen het eerste begin nog beginnen moest. Ci'itiek is tusscihen ons wel voorgekomen i komt nog wel voor. Maar vertrouwen en ïloof aai het waarachtig willen is er. Spr. wilde aan dit woord een woord van dank tot God toevoegen en dit wordt dan een gebed tot God. Spr. weet namens ambtgenooten te spreken als hij zegt, dat ®ij gedragen worden door het besef dat zij het werk doen om Gods wil, gesteund door God en zoolang het Hem behaagt. God zegene u in uw wei'k, zoo eandgide de Minister. Toespraak Minister De Wilde Minister De Wilde was deze avond komen niet om het woord te voeren maar om zich te verheugen over het. feit, dat het C.N.V. 25 jaar bestaat. Spr heeft zich steeds 'n den groei en toeneming van het C.N.V. erheugd en gezien dat het doél is zwakke te steunen en te sterken, maar in den weg van orde en gehoorzaamheid aan Gods Woord. Uw werk is een schild vo< De Feestavond in Tivoli DRIE MINISTERS AANWEZIG ONTROEREND WOORD VAN DR. COLIJN De groote zaal v an Ti void was zeer goed bezet. Langs 't podium varen de bloemstuk ken geplaatst, die vanaf K. en W. naar de feestzaal waren overgebracht. Toen het bestuur met de eeregasten het poium betrad weerklonk een luid ap plaus. Tegenwoordig waren de Minister- President Dr. H. Co lij n, Min, Mr J A de Wild e, Min. van Binnenlandsche Zaken, en Min.. Prof. Dr Slotemaker de Bruine, Min. van Sociale Zaken. De opening De Voarz. de heer K. Kruithof open de de bijeenkomst dbor te doen zingen het „Dankt, dankt nu allen God", voor 'te gaan in gebed en een openingswoord te spreken, waarin hij allereerst de drie Ministers zeer hartelijk welkom heette, alsmede andere sprekers en zich voorts verheugde over de goedie opkomst Toespraak Min. Colijn Z.Exc. Min. Dr H, Colijn, met applaus begroet, zeide dat hij Zondag door een preek was getroffen welke verband hield miet de (belegering van Samaria. In de 'hiariheilijike omstandigheden komt de profeet Eliza zeggen, dat morgen weer voedsel zal worden verkocht in de stad'. Vier melaat- scluen gaan naar de legerplaats dor Syriërs en vinden deze verlaten en na zich verza digd te hebben komen ze tot de erkenning: wij doen niet recht, deze dag is een dag van goede boodschap; laat ons heengaan en het Huis des Konings boodschappen. Deze tekst 'heeft spr. bezig gehouden. Ons overkomt in het leven ook vaak dat wij nalatig zijn in onze dankbaarheid aan God. Dat gemis aan dankbaarheid is een der vele zonden waaa- onder ons leven elke dag lijdt. Spr. wil getuigen van de dankbaanheid, welke hem .vervult voor het feit, dat het C.N.V. zijn 25-jarig jubileum vieren mag. De weg welke begaan moest worden was vaak rotsachtig maar nu mag men toch getui gen van bloei. Juist naarmate de druk groo ter werd is het ledental gestegen. De laats die ge inneemt naar het cijfer is bescheiden. Meet naai- het cijfer de kracht van uw invloed niet af! Soms kan een en kele persoon, een kleine partij, een groep van mensehen, een invloed oefenen, welke ver uitgaat boven liet getal, dat zij verte genwoordigen. Dat is ook zoo met u. Be denkt altijd dat wie vast omklemt een be- Dr H. COLIJN giinsel, dat miet' uit den mensch is beginsel het leven in draagt daarom zoo sterk is, omdat achter dat begniisel staat Hij Die regeert den hemel en de aarde, Daarom ziet spr. het werk van het C.N.V. als lichtpunt aan een overigens in onzent tijd zoo duisteren hemel, ldiühtpunlt voor uzelf, voor onts land. voor de regeerimg. Daarom is deze dag voor de regee rimg een dag van goede boodschap. De regeering yan Nederland mocht op dezen dag van goede boodschap niet stil blijven. Spr. besloot met de bede, dat God bij den voortduur den arbeid van het C.N.V. zegene en tot een zegen stelle voor ons land en voor ons volk. (applaus). De Voorzitter dankte den minister president en dn hem de regeering zeer har telijk voor deze woorden. Staande hiief de vergadering daarop het Wilhelmus aan en het Mijn Schild en mijn Betrouwen. Het Utrechtsch Sextet, bestaande uit de Mr J. A. DE WILDE zwakken, maai- ook vam grooten steun de overheid. Dat is van bet eekenis in diezen tijd. Gij kunt grooten invloed oefenen in ons vaderland. De moeilijkheid waarbn v leven is allerminst voorbij. Wij gaan nog moeilijke tijden- 'tege moet en dan is het van grooten steun voor de regeering als zij weet dat ach ter haar staat een phalanx van man nen en vrouwen, die werkzaam wil len zijn tot steun voor de zwakken maar in den genoemden weg. Sprekers ambtgenoot Minister Slotemaker de Bruine moet vaak zeer moeilijke be slissingen nemen, beslissingen die hij anders zou nemen wanneer hij vrij stond en niet gedwongen word door de tijdsom standigheden, beslissingen ook die anders vaak zijn dan gij ze zoudt willen. Maai- dan is het hem toch tot steun, dat gij hem begrijpt en door banden des geloofs aan hem verbonden zijl. Gij zijt met uw Verbond n*i 25 jaar ge spaard. Uw invloed is groot geweest. Mijn innige bede is, dat gij zult mogen voort gaan in de toekomst in de kracht en mogendheid des Heeren (applaus). Toespraak Dr. C. Bouma Dr. C. Bouma, Geref. predikant te Den Haag, sprak over: „Gezien en vooruitzien". Dit jubileum aldius spr. is anders Prof. Dr J. R. SLOTE3SÏAKER DE BRUINE dan een1 feest van de bedendaagsche menschiheid, zonder God en zonder reden. Het is een luisteren naar de stem van de geschiedenis van de Christelijke sociale be weging in ons land. Deze geschiedenis spreekt van groote mannen, van geweldigen strijd en van grooten zegen. Want dit jubi leum is een monument van Gods trouw. De strijd des geestes wordt zwaarder. Daarom zal, ntaarmate de eindstrijd nadert, steeds duidelijker worden, dat 'hier slechts twee froniten zijn: voor of tegen den Chris tus Gods. De onrust der tijdien bij dit jubileum roept ons toe, de oogen goed open te heb ben voor wat komt. Dat dringt in de eerste plaats om te bewaren en te bewaken de Christelijke beginselen waarop het CjN.V. ii Verdere roeping is het voeren van sterke propaganda, opdat ieder, die het Zoonschap van Christus erkent, de g zijde kieze. De man en vrouw van Christelijk soaiale belijdenis moet in oude en jonge vuisten omhoog heffen liet vaandel der genade; de kruisbanier tot in Gods handen drageiu Declamatie De 'bekende declamator, de heer J. L. Feyten uit Utrecht, declameerde en ver tolkte „Licjl uit 1848" van Da Costa c i had een zeer aandachtig gehoor.é Een dankbaar applaus beloonde hem nadat hij zijn decla matie beëindigd had. Dr. Colijn complimenteerde den declama tor met de gelukkige keuze van het lied!. Utrecht Sextet deed zich weer hooien, aama de pauze intrad. Toespraak dr. De Vrijer. Na de pauze werd lied 16. het Strijdlied, uit den liederenbundel van het C.N.V, ge zongen („Hoe talrijk ook de vijand zij'*) en was het woord aan Dr. M. J. A. d e V;.r ij e r, Ned. Herv. predikant te Amstcixlarru. Deze ïaf een feestwoord over het onderwerp: ..Coöperatief Discipelschap". Tussohen de wij-dkigsure in don Dom, van 's morgens en de groote samenkomst, waar Z.Exc. Proif. Slotemaker de Bruine zal spreken is de feestavond geplaatst. Ja, een feest! En dat deze benarde tijtellen, benard door werk loosheid en internationale verwikkelingen. En dat ook, terwijl een christen dikwijls moeilijk den zuiveren toon van de vreugde in hoogeren stijl weet te vinden. Maar de aanleiding tot ons feest van he 'dienavond ligt dieper dan in het 25-jarig be staan eener vereeniging als het C.N.V. De aanleiding is de in Christus geschonken blijdschap.' ITij is dc Rots. Een christen moge trillen op die Rots, de Rots zelve trilt niet Onze blijdschap voor tijd en eeuwigheid is: het discipel schap van Christus. Alle discipelen van Hem behooren bijeen als de punten van één cirkel. Wij praten niet, nooh keuvelen, noch willen het Chris tendom als oen franje aan een ongeheiligd leven. Maar wij willen een maatschappijefijk leven uit het beginsel der erbarming en ge rechtigheid ons in Clvristiuis geschonken. Dal is: coöperatief discipelschap! Het C.N.V moge nog vele jaren een der machtige mo toren tot dit coöperatief discipelsohap blij- De heer L. Feyten bracht daarna „Scheepspraat" van Huygcns ten gehoore er wist ook nu zijn gehoor weer geheel mee te nemen door zijn. groote zeggingskracht. Het. Utrechtsch Sextet bracht nu nog ver schillende hoerenliedjes van Julius Rönt gen ten gehoore en oogstten een luid ap plaus. Daarmee was het einde van den feestavond genaderd. Sluiting De voorzitter, de heer K. Kruithof, sprak een kort woord van dank en daarna werd gezongen Psalm SI6: „Want God de Heer zoo goed zoo mild, is 't allen tijd een Zon en Schild". Daarna ging de secretaris, de heer C. Stapelkamp voor in dank gebed. De vergadering zong tenslotte het bestuur nog de zegenbede uit Psalm 134 toe. eisch voor de richtïge behartiging van 'do belangen der werklieden in het bijzonder en de maatschappij in het algemeen was naar het oordeel van Patrimonium de bevorde ring der vakorganisatie. In verband daar mee werd het Chr. Arbeidssecretariaat in gesteld. Het Chr. Arbeidssecretariaat was dus niet een door de vakorganisatie zelf in het leven geroepen centrale. Lag het misschien daar aan, dat het geen blijvertje is geweest? zoo vroeg spr. zich af. Die vraag is makkelijker te stellen dan te beantwoorden. Patiinio- lium en de Chr. Nat. Werkmansbond had- len wel besloten om af te zien van eigen akorganisatie, doch met liet C. A. S. vlotte het allerminst. Reeds eind 1907 had dan ook het hoofdbestuur van Unitas de Chr. vak organisaties opgewekt tot meerdere eenheid komen. Het C.A.S. was bereid in die rich ting medewerking tc verleenen? Op 16 Jan. 1908 vond een vergadering plaats te Amster dam. bijeengeroepen door het hoofdbestuur Unitas, waarin de wenschelijkheid van oprichting eener Chr. Vakcentrale bepleit werd. Hier ontving het C.A.S. opdracht een plan daarvoor in elkaar te zetten. Op 30 April werd opnnieuw vergaderd en een commissie benoemd, die statuten voor het nieuwe Vakverbond zou ontwerpen. Aller lei tegenstand moest toen nog overwonnen worden. De vrienden H. Verveld en H. J. Stins en H, Diemer en L. F. van Wagenin- M. V. Smit kwamen bijeen en beslo ten door te zetten. Spr. schetste vervolgens de verdere cint^/ wikkeling in don aanvang, memoreerde T*é totstandkoming van „de Gids". Spr. gaf i, meerdere citaten, waaruit bleek, dat de ar<- beid voor het C.N.V. met groote kracht we/d voortgezet. u Evenwel, de teleurstellingen bleven /niet uit. De oprichters van het C.N.V. wen^chten niet minder dan in het C.N.V. vooc-aiie Ka tholieke en Prot. Chr. en interco^fcssioneele vakorganisaties een beschermend dak te maken, waaronder allen gronden schuilen en vanwaar aller kracht kon uitgaan. Toch - is dit goedbedoelde Jtögen jammerlijk mis lukt door de tuss^hênkomst van het Epis copaat. Het kw-mii vast te staap dat de R.K. hun eigen veg zouden gaan. Dit was een groote teleurstelling. Evenwel, de mensch wikt, G.bd beschikt, ook in de gangen van het organisatorisch leven. Ruim vier jaar na de oprichting van het C.N.V. werd in rIls*erc'am ^oc' Conferentie gehou- A Stins werd een der meest vooraan- Buitengewone Algem. Vergadering BLIJDE EN DROEVE HERINNERINGEN HERDENKINGSREDE VAN DEN VOORZITTER Vanochtend kwam het. jubileerende Ver bond in buitengewone algemeene vergade ring bijeen. Na de gebruikelijke opening hield de voorzitter, de heer K. kruithof, een herdenkingsrede, waaraan we liet vol gende ontleenen: Spr. releveerde allereerst de gebeurtenis sen vai* den eersten feestdag en achtte het een voorrecht, dat liet Verbond naar den titel van de smalfilm nog in opgang is. Dat wij even wel bewaard mo gen blijven voor he.t pogen om te willen blinken in eigen kracht. Wij moeten onze sterkte nimmer zoeken in eigen voortreffelijkheid, in ons getal, in onze kracht of macht. Slechts een enkele greep kon spr. doen uit het vele dat het Verbond in zijn 25-jarig bestaan doormaakte: bovendien geven de boekwerken van den heer Hagoort voldoen de gegevens. Vóór de oprichting van het Verbond heeft het aan goed bedoelde pogingen om de C.hr. vakbeweging tot stand tc doen komen, niet ontbroken. Voora] wijlen Ds. A. S. Tal- K. Kruithof heeren Jan Wagenaar (piano), Cor Kwant ma wilde spr. hier met grooten eerbied noe- Job. Vank (hobo), Jo van Ginkel |men. Patrimonium is meermalen, niet ge heel ten onrechte, de bakermat genoemd van dc Clir. vakbeweging. Reeds in 1890 deed het een poging om tot oprichting van vakvereenigingen te geraken. Later kwamen ecnige nationale Chr. vakorganisaties tot stand, o. m. Unitas. Spr. memoreerde in den breede het rapport dat namens Patrimo nium werd uitgebracht door Ds. A. S. Tal- ma en J. Huizinga, De meest 'dringende den. staande figuren in het R.K. Werkliedenver bond. 28 April 1932 is hij te Heerlen over leden. Bij zijn plechtige uitvaart was ik, ins Verbond vertegenwoordigend, aanwezig. Was Unitas eerst jammerlijk verscheurd door de scheiding, later bloeide het weer op en het kon zich na niet to langen tijd in volle kracht weer ontplooien. Op 1 April 1.1. telde Unitas 52 afdeelingen met in totaal 5305 leden. Het R.K.W. en het C.N.V. levei* ih goede vriendschap naast elkander voort. Interna tionaal hebben wij onszelf in één verbond saamverbonden. God heeft èn het R.K.W. èn ons Verbond rijk gezegend. Op 1 April 1934 had het R.K. W. in totaal 191244 leden. Doch ook wij heb ben ruime stof om God te danken voor de van Hem ontvangen zegeningen. Toen ons Verbond op 1 Juli 1908 zijn werkzaamheden aanving, bestond het uit tien organisaties met in totaal 5306 leden. Op 1 April 1.1. dus kort voor dit ons zilveren feest, was ons Verbond uitgegroeid tot 22 organisaties met een totaal van 116.688 leden. Dat zal ik. nog meer zeggen? Over eigen werk wensch ik niets te zeggen, aldus spr. Zal ik verhalen van de adresveranderingen van het Verbond, over de wisselingen in ons bestuur, en zijn saamstelling? Van het feit, dat onze Chr. vakbeweging een 100-tal gesalarieerde bestuurders telt, waarvan een 5-tal en, inbegrepen onze propagandist in algemeenen dienst, zelfs een zestal perso nen in directen dienst van ons Verbond werkzaam zijn? Van de financiën van ons Verbond, met name van ons op 1 Juli 1919 in het leven geroepen fonds Draagt Elkan- wers Lasten tot bestrijding der gevolgen en voorkoming van de t.b.c. hetwelk in de 15 jaar van zijn bestaan, zooveel leed heeft verzacht Van ons vacantie-oord of de eigen drukkerij? Van ons Fonds tot uitkeering bij werkstaking? Van ons Centraal Beleggings fonds of van ons Centraal Fondsjpt crediet- verstrekking aan exploitatie van eigen ge bouwen? Van onze Besturenbonden en van de door die besturenbonden verrichtte en te verrichten werkzaamheden? Van ons jeugd werk en onze werkloozenzorg? Van onze vertegenwoordiging in onderscheidene colle ges? Van onze verhouding tot andere orga nisaties? Neen, dit alles wilde spr. niet doen, om dat in het jubileummnmmer van de Gids dit alles op duidelijke wijze is uiteengezet. Wel gevoelde spr. zich verplicht dankbaar te gedenkerf hen, die ons door den dood ontvielen. Naast H. Stins, dien spr. reeds noemde, gedenken wij onzen vroegeren twee den voorzitter M. W. Smit. zoomede A. v. d. Heyden, die in zijn leven deel uitmaakte van het algemeen bestuur. Hun nagedach tenis houden wij, om hun werk voor ons Verbond verricht, in dankbare erkentenis. Dankbaar gedenken wij ook Ds. A. S. Tal- ma, Ds. J. C. Sikkel, Dr. A. Kuyper, Dr. J. Th. de Visser, Jhr. Mr. A. S. dc Savornin Lohmonn en Mr. Th. Heemskerk, allen man nen, aan wie onze Chr. Vakbeweging direct of indirect veel dank verschuldigd is. Bij de overdenking van den weg in wel ken de Heere ons Verbond nu 25 jaren heeft geleid, kan het niet anders of het jubelt in onze ziel: „Ja, ons hart is in I-Iem verblijd. Onze blijdschap en dank en daarmee be sloot spr. zijn gedachtcniswoord vatten wij samen in een dubbele bede: (Bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja het werk onzer handen bevestig dat. Wij bidden tenslotte: „Uwe goedertieren heid, Heere, zij over ons, gelijk als wij op U hopen" .(applaus). Het vacar.tkocnd le Putton (GUL) van Kd ft&ft

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5