$Lieum jCciftscIjf (tfmtrant w Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken BINNENLAND. BRONWATER Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j c: Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5206 WOENSDAG 27 JUNI 1934 15e Jaargang &&bertentieprij)tn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau - wordt berekend ƒ0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. EENEDEN DE MAAT Wij zijn het zoo langzamerhand al ge woon geraakt, dat jaarvergaderingen van moderne vakbonden meer politieke congres sen lijken dan economische conferenties; maar zoo erg, als het blijkens de verslagen in de roode pers, op het congres der roode transportarbeiders was, hebben we het nog niet gezien. De rede, welke de voorzitter, de heer Brautigam hield, droop van de politiek waarlijk niet van de beste soort. Er zat meer demagogie in, dan we ooit bij hèm hadden durven veronderstellen. De roode pers zelf heeft in de koppen, welke zij boven het verslag plaatste, met dikke lijnen het politieke karakter van de bijeenkomst onderstreept. Men leze ze slechts: „Regeering heeft geen oog voor middelen, die men elders wel aandurfde!" „Brautigam tegen de regeeringr'. „Ook op het wetgevend gebied schiet zij helaas te kort". „Landsbelangen opgeofferd". Nietwaar, uit deze schreeuwerige opschrif ten zou geen mensch kunnen afleiden, dat hier verslag van een congres van transport arbeiders gegeven wordt. Veel zou over deze verpolitiekte openings rede zijn te zeggen; we bepalen ons tot een algemeene en bizondere opmerking. De algemeene is dit, dat de spreker in het gebruikelijke sociaal-democratische jar gon de regeering aansprakelijk stelde voor de noodlottige gevolgen der crisis en de voorstelling wekte, alsof men in den Haag loert op het verderf der arbeidersklasse. Het doel, let wel het doel, waarnaar regee ring en werkgevers streven, een zoo laag mogelijk loonpeil, is nog lang niet bereikt. En van het kabinet-Colijn is niets te hopen. Men noemt hem redder uit de nood, maar „Van een regeering der versobering en Verarming zijn geen maatregelen ter verbe tering te verwachten." „Van een dergelijke regeering daden van grootere beteekenis te verlangen, staat ge lijk met de hoop te voeden, dat een mol bergen zou verzetten. De heer Colijn wordt geen Roosevelter. De mannenmoed van den Amerikaanschen president is onzen man der mannenbroeders vreemd.". Geen wonder, dat dergelijke verwaten taal er in ging bij de congressisten en dat men spontaan de Internationale aanhief. Die Brautigam kan het toch maar zeggen. Jade internationale zalmorgen heerschen op aard. De stumperds, die zoo luide en langdurig applaudiseerden zagen wel enkele dingen over 't hoofd. Ze vergaten b.v. dat het er met de internationale vakbeweging erbar melijk uitziet en dat de .morgen" van het heerschen telkens verschoven wordt. Ze vergaten ook, dat de spreker het uit geroepen had: „De financieele draagkracht van de bond is onvoldoende. Wil de bond zijn werk naar behooren verrichten, dan moet hij over geld, veel geld beschikken en maatregelen ter verbetering der financieele positie van de bond moeten daarom geno men, worden." Zij vergaten ook, dat de spreker, die thans zoo zelfbewust de staf brak aver do daden der regeering, nog maar kort geleden een en andermaal een treurig figuur sloeg als leider in een conflict te IJmuiden, waar de belangen zijner .volgelingen hopeloos verwaarloosd werden. Dat vergaten zij allemaal; doch wat zou dat.? Wie revolutionaire taal spreekt is hun man. Over de rest maken zij zich niet druk. „MET BLINDHEID GESLAGEN" De Nederlandsche regeering is volgens den spreker op het congres der roode trans portarbeiders „met blindheid geslagen". Dat wil dus zeggen, dat hij de dingen juist en goed ziet. Geef de S.D.A.P, de macht, en het is gedaan met de misère in ons land. Nu wordt het hoe langer hoe erger. Waarom is de regeering blind? Het antwoord luidt: Omdat de regeering van Nederland en allen, die met haar de lakens uitdeelen in dit land, in aanbidding zijn neerge zonken voor het gouden kalf, voor den harden, cynischen, koel-metalen veiligen gulden. Daarom de loonen naar beneden, de armzalige steun van de werkloozen gekort, alle cultureele en sociale arbeid gestopt, het volk ten ondergang gevoerd. Nog volgt een groot deel vap Neder land deze politiek. Nog heet Colijn de redder uit den nood. De geschiedschrij ver zal echter de regeering van Colijn schetsen als de tijd van een ramp, waar in aan star conservatief inzicht, aan ver ouderd financieel kapitalistisch beleid, de werkelijke belangen van het land zijn opgeofferd. Dit citaat zegt genoeg. En in andere ge deelten van de politieke rede komt het dui delijk uit, dat de leider der transportarbei ders devaluatie wil: waardevermindering van de gulden, zooals in Amerika, Enge land, Denemarken en Zweden geschiedde. Daar wonen de wijze regeerders. Het schijnt, dat de meerderheid in de S.D.A.P. deze meening is toegedaan. Echter vergete men niet, dat denkers in de S.D.A.P. deze devaluatie-politiek „een slag in den blinde'' noemen, en dat een man als Dr. J. v. d. Tempel nog pas in de roode pers betoogde: De werking van devaluatie komt in de grond der zaak wanneer men aan neemt, dat zij, zeker op de duur, onver mijdelijk tot verhooging van het natio naal prijsniveau leidt neer op een ver schuiving in de inkomens- en vermogens verhoudingen. Ten nadeele van de arbei ders en van de bezitters van in een vast bedrag luidende vorderingen. Ten voor deel e van de bezitters van goederen, grond, huizen, aandeélen in ondernemin gen, (voor zoover devaluatie geen nic moeilijkheden voor het bedrijfsleven schept) die allen hun bezit, in (verzwak te) guldens uitgedrukt, in waarde zien stijgen. Deze econoom en oud-vakvereenigingslei- der komt dus tot de conclusie, dat de „kapi talistische regeering-Colijn" de belangen der arbeidende bevolking beter dient dan die der kapitalisten. En toch beweert de leider van de Centrale Bond dat deze regeering met blindheid geslagen is. De verklaring is misschien deze, dat hij geen weg weet uit de moeilijkheden, waarin zijn organisatie, zonder, maar ook door zijn toedoen, gekomen is, en nu maar de gewone methode volgt: alle schuld op de regeering schuiven en eigen actie liefst onbesproken laten. Maar dan houdt zijn partijgenoot hem voor: Gij doet een slag in den blindei VERLAGING AMSTERDAMSCHE HAVENGELDEN OM TE BLIJVEN CONCURREEREN. In het Amsterdamsche Gemeenteblad is een voordracht verschenen, waarin wordt voorgesteld de havengelden te verlagen. In de uitvoerige toelichting tot deze voor dracht wordt er op gewezen dat de om standigheden, zoowel met betrekking tot de zeescheepvaart als tot de binnenvaart zich in de laatste jaren ongunstig hebben gewij zigd. In de zeescheepvaart zijn de vrachten tot een zeer laag peil gedaald. De reederijep berekenen dientengevolge zeer scherp naar welke haven zij haar schepen zullen zenden. Een gering verschil in kosten kan veroor zaken dat schepen, welke niet bepaald in Amsterdam moeten zijn, naar een andere haven worden gedirigeerd. De verschillen met andere havens worden dan gememo reerd. Onderhandelingen met Rotterdam gevoerd om tot dezelfde tarieven te komen, hebben niet tot volkomen overeenstemming kunnen leiden. De verschillende verlagingen welke worden voorgesteld zullen tot gevolg hebben dat de vermindering der opbrengst van het zeehavengeld voor passagiers- en vracht schepen met uitzondering van die welke zijn opgelegd, op rond f 190.000 wordt ge raamd. De derving van het havengeld, ver schuldigd wegens opgelegde schepen kan op rond f 12,000 worden geschat. Het verlagen van het havengeld voor bin nenvaartuigen geeft een mindere opbrengst van f 95.000 of samen rond f 297.000. B. en W. achten dit bedrag niet gering, doch de gemeente verkrijgt hierdoor, dat de haven, welke een harer voornaamste bron van welvaart is, het vermogen behoudt met andere havens te kunnen concurreeren. Ook andere bronnen van welvaart, han del en industrie, zullen daarvan den gun- stigen invloed ondervinden. HET CURAQAOGEDENKRAAM. Het Curacao-gedenkraam, aangeboden door de ingezetenen van Curacao, ter her innering aan het feit, dat dit gebiedsdeel 300 jaar geleden met Nederland werd ver- eenigd, zal Vrijdag a.s. in het Departement van Koloniën worden onthuld. Eerste Kamer ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN MET Eenhoofdige directie Ned. Bank Ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen Heerenveen-één Wijziging Spoorwegwet Vergadering van 26 Juni 1934 Gisteravond half 9 kwam de Eeuste Kamer bijeen. Aan de orde waren, behalve vier natu- ralisatievoonstellen, de wetsontwerpen. 1. wijziging der Bamkwet (eenhoofdige directie der Ned. Bank); 2. wijziging der begrooting van Economi sche Zaken voor 1934 (ontwikkeling en ont spanning van werkloozen); 3. verhooging begrooting van Koloniën voor 1934 (koeten verzending officieele stukken naar Indische regeering gedeeltelijk ten laste van het Moederland); 4. wijziging Indische Inkomstenbelasting; 5. vereeniging van de gemeenten xEngwir- den en Schoterland en wijziging van de grens tusschen de gemeenten Heerenveen Haskerland; 6. wijziging van de Spoorwegwet en van Locaalspoor- en Tramwegwet; 7. bevordering van samenwerking van de tramwegen in de provincie Noord-Brabant; wijziging en verhooging van het negende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1933 (Leening aan de N.V. Brabantsche Buurt spoorwegen cn Autodiensten (B.B.A.) te 's-Hertogenbosch; en 8. naasting van eenige locaalepoorwegen. De nummers 1 tot en met 5 werden zonder hooïdelijke stemming aangenomen. Bij no. 6 vroeg de heer S m e e n g e (Lib.) om vooral te denken aan de binnenschippers en hun niet te veel concurrentie aan te doen door de spoorwegen. De heer Jai.esen (R.K.) betoogde, dat het wetsontwerp alleen gericht was tegen de concurrentie door het autovervoer. De spoor wegen, die vervoersplicht hebben, moeten kunnen blijven conourreeren. Minister K a 1 f f betoogde hetzelfde. Hij zal eventueele klachten onderzoeken. Het wetsontwerp werd z. h. s. goedg k e u r d. Alleen de heer Smeenge was er De nummers 7 en 8 passeerden z. h. s. daarna werd de vergadering gesloten. PRINSES JULIANA IN ENGELAND HET DINER IN DE NEDERL. LEGATIE Prinses Juliana heeft.aangezeten aan diner, dat te harer eere is aangericht in' Nederlandsche legatie te Londen. Tot de veertig gasten behoordende Prins van Wales, de Graaf en de Gravin van Athlone, de Hertogin van Northumber land, de Markies en de Markiezin van Anglesey, Prins en Prinses Otto von Bis marck. De Prins van Wales en andere koninklijke gasten zaten met den gastheer en de j_ vrouw aan een tafel, welke was versierd met rozen die in zilveren vazen waren ge plaatst. Na het diner had een ontvangst plaats gevolgd door een bal in de bovenzalen van het gezantschapsgebouw, welke schitterend waren versierd met riddersporen, hortensia's en rozen. NU DE NIEUWE RIJWIEL PLAATJES KOMEN MIDDEL TEGEN DIEFSTAL Dezer dagen heetft op de stiohting „Zonne straal" een persconferentie plaats gehad, ter bespreking van een door den heer M. H o e- d e m a k e r van Amsterdam gevonden mid del ter bestrijding van de diefstal van rij wielplaatjes. Het denkbeeld van den heer Hoedemaker bestaat eenvoudig hierin, dat met speciale stempelmaohines in elk belastingmerk de volledige naam en adres van den eigenaar geponst wordt, tegen de geringe veigoeding an tien oent per gemerkt plaatje, terwijl de geheele opbrengst hiervan wordt afge staan aan de Stichting „Zonnestraal" en dus ten goede komt aan de tuberculose-bestrij- ding in Nederland. Waar de Posterijen zich bovendien bereid hebben verklaard, gemerkte belasting plaatjes, die verloren worden en door den vinder in een brievenbus worden gedepo neerd, tegen vergoeding van straf porto aan het ingeponste adres terug te bezorgen, mag verwacht worden, dat alle Nederlandsche wielrijders zich de kleine uitgave van tien cent zullen getroosten om burn rijwielplaat je te waarmerken en tegelijkertijd hel prachtige wérk van „Zonnestraal" te steu- Indien de Minister van Justitie, die zijn instemming met het denlklbeeld van den heer Hoedemaker heeft betuigd, ertoe zou kunnen bijdragen, dat de politie-autoriteiten van tijd tot tijd eens steekproeven hielden en de fietsers ervoor zorgen, dat alle plaat jes gemerkt zijn, zal een rijwieliplaatje voor dien onrechtmatigen eigenaar, hetzij deze het gevonden of ontvreemd heeft, geen waarde meer hebben en zal hopelijk aan de be staande moeilijkheden een einde komen. DE TILBURGSCHE TENTOONSTELLING. Aangezien minister Colijn Donderdag in ie Eerste Kamer aanwezig moet zijn en dientengevolge verhinderd is de industrieele tentoonstelling te Tilburg te openen, zal in zijn plaats de minister van Economische Zaken, Mr. Steenberghe, de openingsrede houden. ZAK-ADRESBOEK VAN HOTELS EN RESTAURANTS. Wij onvingen het „Officieel Zak-adresboek an Hotels en Restaurants in Nederland en N. O. Indië", uitgegeven door Lasschuit, Den Haag, in opdracht van de A.N.V.V. Het is een practische geïllustreerde uitgave, voor wie veel „tusschen de wielen" zit van groot belang! REGELING DER ONDERLINGE CONCURRENTIE Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake verbindende kracht van on dern em erso v ereenkomsten. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Diverse crisisverschijnselen hebben La verschillende bedrijfstakken een sterke be hoefte doen ontstaan naar regeling der on derlinge concurrentie. Bij herhaling doet zidh echter het ver schijnsel voor, dat het tot stand komen of ten uitvoer leggen van overeenkomsten van deze strekking afstuit op den onwil van enkelen, die niet tot het prijsgeven van eenige vrijheid bereid zijn. Bij de bemoeiin gen, die het Departement van Economische Zaken doorloopend met tal van bedrijfs takken heeft, kon meer dan eens worden vastgesteld, dat voor een dergelijk afzijdig blijven elke redelijke grond ontbrak, of al thans, dat de bezwaren, tegen toetreding in gebracht, niet onoverkomelijk waren. Niet zelden werd van de zijde der ,tot samenwer king bereidwilligen op de Regeering een beroep gedaan om het overgebleven verzet te helpen overwinnen Ingrijpen der regeering Op grond van het aanhangige wetsont werp tot wijziging van de Landbouw-Crisis- wet hoopt de Regeering binnenkort over de bevoegdheid te beschikken om op het door die wet bestreken gebied toetreding tot orga nisaties verplichtend te stellen. Daaronder vallen, behalve land- en tuinbouw en vis- scherij, ook enkele landbouwproducten ver werkende industrieën en de op den land bouw steunende handel. Op het overige ge bied van handel en nijverheid zijn de voor waarden voor vrijwillige organisatie in het algemeen gunstiger dan in de agrarische be drijfstakken en kan ook met minder ver strekkende bevoegdheid worden volstaan. De Regeering verwacht, dat deze bevoegd heid, waarvan zij zich voorstelt slechts ge bruik te maken, wanneer andere deugdelijke middelen falen, haar in staat zal stellen, aan het streven naar gezonde economische samenwerking den noodigen steun en lei ding te geven, indien daartoe in de betrok ken bedirijfskringen een ernstige wensch be staat. Daarbij zal zij er zorgvuldig voor waken, dat de in het algemeen belang en tot be houd van het Nederlandsche concurrentie vermogen noodi'geHanpassirig niet wordt ge schaad, integendeel, waar noodig, wordt be vorderd en dat de -belangen der consumen ten terdege zullen worden ontzien. Strekking van het ontwerp Het bereik der hier voorgestelde bevoegd heden strekt zich uit tot regelingen, getrof fen door en tusschen personen, die een be drijf uitoefenen in eendgen tal van handel of nijverheid in den ruimsten zin, of daarbij betrokken zijn. Onder het laatste gedeelte dezer omschrijving zal men ook moeten reke nen de scheepvaart. De Maatschappij tot be hartiging der Nationale Soheepvaartbelan- gen (B.E.N.A.S.) heeft, behalve haar taak inaaike financiering, mede ten doel samen werking te bevorderen tusschen scheepvaart maatschappijen; het laat zich denken, dat ook op dit gebied nog meer tot stand zou kunnen worden gebracht. Zoo noodig zou dan ook in dit opzicht van de bevoegdheden, dit wetsontwerp voorgesteld, een nuttig gebruik kunnen worden gemaakt. Zoowel de verbindendverklaring van art. 2 als de onvcrbindendiverklaring van art. 5 zullen slechts betrekking kunnen hebben op bedingen en besluiten, economische verhou dingen betreffende. Voor bedingen en beslui ten, waarvan het doel ligt in de sociale verhoudingen van den betreffenden bedrijfs tak, gelden de bepalingen van dit wetsont werp niet. Uiteraard treedt het dus ook niet op het terrein van het vraagstuk van de verbindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten. De sancties Ten aanzien van de sanctie, welke aan do ndet-naleving van beschikkingen krachtens dit ontwerp ware te binden, heeft de regee ring overwogen, of zij gezocht moest wor den op burgerrechtelijk, dan wel op straf- rechteiijik terrein. Strafbaarstelling van han delingen, als hier bedoeld, aoht de minister, verband met het karakter der te treffen regelingen en zoolang de noodzaak daarvan niet in de practijk gebleken is, minder op haar plaats. Voorshands zou hij dan ook aan een burgerrechtelijke sanctie de voorkeur willen geven. Met de instelling van een bijzonder orgaan, om als vertegenwoordiger van het algemeen belang ten behoeve van de nale ving vam krachtens dit ontwerp te geven beschikkingen werkzaam te zijn, kan naar 's ministers oordeel worden gewacht tot de behoefte daaraan zich doet gevoelen. Over dit ontwerp van wet is de economi sche raad gehoord. AFSCHEID BURGEMEESTER W. ROOSMALE NEPVEU APELDOORN 1934. Ter gelegenheid van het afscheid van Mr. W. Roosmale Nepveu als burgemees ter van Apeldoorn heeft het gemeentebe stuur van Apeldoorn een gedenkboek „Apel doorn 1934" doen verschijnen. De wethouder van Sociale Zaken D. Gosker heeft het samengesteld, met medewerking van dsn heer T. de Jong. Het boekje, dat met foto's en tcekeningen an den heer P. Bonk is versierd, geeft een duidelijk beeld van wat Apeldoorn biedt op velerlei gebied, waaronder het natuur schoon zeker niet dient to worden vergeten. BOOTTREIN m.s. „DEMPO" De boottrein, aansluiting gevend op het 29 dezer van Marseille vertrekkend m.s. „Dempo", zal den 2Sen Juni om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.28 van Rotterdam D.P en om 17.22 van Roosendaal vertrekken. „Lied om niet" Alles heeft zijn bestemde tijd U weet het, waarde lezer, da* ik, wat de spelling betreft, een meegaand mensch ben. Ik hoop en streef er naar, dat in mijn taal iets eigens schuilt of het zóó is, be oordeel ik niet maar wat de spelling aangaat kan ik zonder bezwaar schrijven, zooais anderen het vóórschrijven. Dus, toen minister Terpstra enkele over tolligheden van onze spelling afkapte, ging ik daar gaarne mee accoord en minister Marchant had dus wel een beetje gelijk, toen hij in de Kamer er op wees, dat ons blad het anti-rev. voorschrift volgt, al geldt dat helaas, zeg ik, niet voor elke rubriek Hoe het zij, ik kan me over het spelling vraagstuk niet opwinden: als besloten wordt, dat wij met Sept. de spelling-Mar- chant zullen schrijven, dan marchandeer ik mee; èls we vasthouden aan de Vries en Te Winkel met de noodige slijtageI dan noem ik dat geen „gedwongen Winkel nering" en begin ik geen revolutie. Maar juist, omdat ik zoo voor de vrede ben. hindert het mij wel eens, dat sommige tegenstanders van den minister nu en dan wel eens grof en onwaar uitvallen tegen de „vereen vou d i gers". Voor dertig jaar beweerde men, dat de „vereenvoudigers" willen schrijven, zooals een beschaafd mensch spreekt en thans ver telt men dat nog rond. Is dat eerlijk? Wie heeft ooit deze onzin beweerd? Onzin! om dat het eenvoudig met onze letterteekens onmogelijk is om te schrijven, zc men spreekt. Een beetje ergernis kwam ook over mij, toen ik een circulaire van professor Kamer- lingh Onnes, getiteld „Taalbederf", onder de oogen kreeg, die een kwasigrappig .ge dicht" maakte op de „Zesluizen" van mi nister Marchant". Het grappige in dit woord heb ik niet kunnen ontdekken, maar de professor, die zegt: we houden „de Zee" en willen dus geen .gesluizen", was zeldzaam verstrooid; want het „compromis" wil ook „zeesluizen", omdat ze de zéé afsluiten. En ik moet toch eigenlijk lachen, als een ernstig man 'k geloof dat het de „dich ter" van Mierlo was! bezwaar heeft fe- het woord „mens", omdat hij dan aan. „pens" denkt. Ja, wie met rijmwoorden werkt, kan rare combinaties maken. Maar, als ik zeg: dat pomp is lens, o mens! en geeft nu geen olie van Benz, dan denk xk heelemaal niet aan een koeiepens. Het verwondert mij, dat men nog geen „principieele" bezwaren oppert tegen „mens", b.v. dat de ch van „mensch" er op wijst, dat de mensch rechtop gaat en dus zijn adel uitbeeldt. Enfin, prof. Kamerlingh Onnes ontleedt zeer scherp en graaft zeer diep. Hij stuurde een stuk ifian de Staten-Generaal, waarin hij zijn ttpuw aan de Vries en Te Winkel demonstreert. Do „hooge heeren" zullen vreemd opzien; want, deze trouw ontdekt men in geen enkel Staatsstuk meer, zelfs niet in die van de departementen, die w gerden de spelling-Terpstra in te voeren. Immers, de professor spelt trouw: zijne algemeenheid, hunne lievelingen, eene eere- plaats, geene regeering. Helaas schrijft hij onk „een" drijfveer, wat toch minstens eene drijfveder moet zijn, ter onderscheiding van een drijvend veer (het enkelvoud van drijvende veren!). Ook vergeet de professor, dat partij vrouwelijk is en hij dus niet mag schrijven: een partij! Waarschijnlijk zijn dit echter pogingen om hiermee aan te toonen, „de dartelheid der taal, die zich onder een vrij volk tot jolijt leende" Ja ja, het is jolijt, als men schrijft: „de regent regent nat" of wanneer ik als oogst van één dag de volgende „fouten" van niet- vereenvoudigers registreer: een sneedig ant woord; op grond van den schoonen zin spreuk: den indrukwekkenden uitvaart ga deslaan; naar den letter van de wet; in den wereld verkeeren. Maar ach, het is de verkeerde wereld, volgens de grootmeesters onztr «celling. Waarom houdt men zich niet aan de voor schriften der ouden? En waarom zingt de professor „een lied om niet"? FANTASIE-RIJK GEDEPUTEERDE MAAR TUK OP HET GELD. Er speelt zich in de R.K. Staatspartij een naar drama af met Mr. J. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, vroeger wethouder .van Haarlem en lid der Tweede Kamer. Aanvankelijk scheen het of Mr. Bomans een leidende figuur in zijn partij zou wor den; doch reeds toen hij kamerlid was, bleek het, dat d e leider, Dr. Nolens, zijn doordraverijen nogal eens corrigeeren moest. Als wethouder van Haarlem scheen hij het vrij goed te maken, maar als oud-wet houder heeft hij het thans verbruid. Haar lem nam n.l. een verordening aan, waarbij op de wethouderspensioenen zou gekort worden. Drie van de vier gepensioneerde wethouders lieten vrijwillig een deel van hun pensioen vallen; Mr. Bomans echter weigerde. Zelfs schijnt hij te willen „rech ten" over zijn pensioen. Dat werd hem in zijn partij reeds zeer kwalijk genomen en de r.k. bladen spaar den hem niet. Daar is thans nog bijgekom<yi, dat Mr. J. J. van Bolhuis, als hoofdredacteur van de V r ij h e i d, in een open brief duidelijk heeft gesuggereerd dat Mr. Bomans, onder het pseudoniem J. B. van Rode (lees: J. Bomans van Berkenrode, de woonplaats van de gedeputeerde) een Mac Donald cyclus heeft geschreven: een soortement roman, waarin een Noord-Holl. gedeputeer de als fascistisch oud-huzarengeneraal op treedt en als prinses Juliana voor hem op zij gegaan is dictator wordt Eigenlijk kan zoon boek den schrijver, die zich zelf verheerlijkt, slechts belachelijk maken; maar de fascistische strekking en de schampere wijze, waarop over het Huis van Oranje geschreven is, maken de zaak ernstiger. Mr. Bomans is blijkbaar niet bereid op de open brief te antwoorden cn dit leidde er reeds toe, dat in sommige roomsch-kath. bladen met ernst gevraagd wordt, of Mr. Bomans wel gehandhaafd kan worden als vertegenwoordiger der r.k. staatspartij. Het is wel een wonderlijke geschiedenis. is het Voordeeligste Smakelijkste en Geneeskrachtigste HOLLANDSCHE TAFELWATER Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen blz. i Vergadering der Eerste Kamer. Blz. 2 Het voortbestaan van de Stahlhelm (N.S.DJFB.) schijnt na „de dolkstoot van Quetzin" ernstig bedreigd te worden. Sonnevanck bestaat morgen 25 jaar. Blz. 3 De Engelsche Clearingwet in derde lezing aam Blz. 5 Jaarvergadering van de Bond van Gerei. Man- nenvereeni gingen. Blz. 9 Te Utrecht is de jaarvergadering gehouden vaU de Chr. Psychologische Centrale. NED. MILITAIRE BOND i De Nederlandsche Militaire Bond vergader- do te Utrecht, onder leiding van den heetj J. J. C. v a n D ij k, lid der Tweede Kamer« In zijn openingswoord herdacht de voor» zitter het afsterven van den heer J. M. v. Stein Callenfels, die den Bond vela jaren met voorbeeldige trouw gediend heeft als secretaris-penningmeester. Dc jaarverslagen van hoofdbestuur en pen ningmeester lokten een breedvoerige be spreking uit, zulks in verhand met de ver! mindering van inkomsten waaronder de Bond te lijden heeft en wier terugslag doos de Tehuizen gevoeld wordi. In verband met een onderzoek, door eeni accountant ingesteld, over de vraag of da kapitaalspositievan den Bond in de balans volkomen juist wordt uitgedrukt, werd ha sloten de noodige veranderingen aan te brengen, waarbij echter kon worden vastge steld, dat er geen enkele aanmerking op het beheer van de bezittingen van den Bond ia Door het hoofdbestuur worden maatrega len genomen om het zoozeer gewenschto contact tusschen dit en de afdeelingen ta versterken. Ook werd door het H.B. een commissie benoemd, die de financieele positie van den Bond in studie nemen zal. Tot leden van het hoofdbestuur werden! gekozen de heeren H. A. Gregory, gep, kapt ter zee, en Mr. T. A. van Dij ken, lid van 'de Tweede Kamer. De voorzitter huldigde Ds. Grooto bij1 zijn aftreden als lid van het hoofdbestuur voor de wijze waarop hij deze taak heeft vervuld gedurende niet minder dan 38 jaren Vermelden wij nog, dat 'n hulde-tclegram gezonden werd aan H. M. de Koningin, dat bij de rondvraag nog tal van belangen wee den besproken, en dat Ds. Schoenma kers van Kampen ten slotte voorging in dankzegging. SALARISSEN VAN AMBTENAREN IN ENKHUIZEN VERHOOGING VOORGESCHREVEN De Minister van iBinnenlandsche Zaken heeft via Gedep. Staten van Noord-Holland aan het Gemeentebestuur van Enkhuizen la ten weten, dat naar zyn overtuiging de sa larissen van het secretarie-personeel dier ge meente, na invoering van een korting van 15% voor het jaar 1934, beneden een redelyk peil zijn gedaald. Een korting van 7% a 10% moet, naar do Standaard meldt, volgens den Minister voor bedoelde groep van administratief personeel s maximum worden beschouwd. Voor het overige personeel acht de Minis ter de verlaagde loonen nog wel te aanvaar- €n billen aan den wensch van deri Minister gevolg geven door de korting voor de salarissen van f 1800 en daarbeneden terug te brengen van 15 op 7H en voor de sala rissen boven f 1800 van 15 op 10%. JUWEELENDIE VEN Voor de Arnhemsdhe rechtbank hebben te- Rechtgestaan de 22-jarige winkelbediende E. A. en de winkelier J. W. H., beiden uit Arnhem, jIIkk avond van 23 April .1. ingebroken nebben in een perceel aan den Soos beek weg te De bet zig. De inbrekers 1 sbben i tijd-.n hoofddader een gevangenisstraf van 3 la-vr 'ti wijl hij tegen verd. H. een gevangenlasUaf v anden vorderde. Uitspraak 29 J-int a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1