MAANDAG 25 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 f* BUITENLAND DE NA-DEINING VAN VON PAPENS CRITIEK Het was Zondag een week geleden, dat IVice-kanselier Von Papen zijn geruchtma kende rede heeft gehouden. Dc crisis, die sommigen daarvan ver wachtten, is niet gekomen. Von Papen is Jiog steeds vice-kanselièr en heeft zelfs al weer een rede voor 2100 vrouwen uit het Saai-gebied gehouden in de plaats van Hit- Ier, die verhinderd was. Von Papen is ook niet naar Neudeck ge weest, na Hitier. Men vertelt, dat hij zijn voorgenomen bezoek aan Rijkspresident Von Hindenburg heeft nagelaten, omdat Hitier het hem, ter voorkoming van nieuwe praatjes, had afgeraden. Het schijnt dus wel, dat kanselier envice- kanselier het weer tamelijk wel eens zijn. Dit is trouwens in overeenstemming met het door de „Times" medegedeelde, dat Hitler in het geschil tusschen den conserva tief Von Papen en de radicalen in de natio- naal-socialistische partij, aan de zijde van den eerstgenoemde staat en van plan is het radicalisme, dat zich o.a. manifesteert in zijn optreden tegen kerk en r.-katholieke jeugdbeweging, tegen te gaan. De deining, die Von Papens publieke uit val tegen het stoute radicalisme in de na- tionaal-socialistische partij heeft veroor zaakt, duurt evenwel nog voort. En het is opvallend, dat een der voornaamste adju danten van Hitier, de Rijkspropaganda-mi- nister Dr. Goebbels elke gelegenheid aan grijpt om de vice-kanselier en diens critiek onder handen te- nemen. Goebbels heeft Zondag op den gouw partijdag te Essen een rede gehouden, waar in hij o.a. zeide: Niemand geloove, dat onze vijanden zich Voor goed hebben verborgen in hun muizen gaten. Zij zitten daar, maar zij wachten tot hun uur slaat. Niemand geloove, dat wij dg- ze vijanden niet zien. Als wij ze met rust la ten, is dat slechts daarom, om ze uit hun holen te lokken. Hun wordt niets geschon ken. Ik ben van meening. dat het nationaal- socialistischc opvoedingswerk het grootste succes heeft geboekt bij de arbeiders. Do arbeider is verstandig. Hij weet, geschoold door een periode van leed van tientallen jaren, te goed, dat hem de gebraden duiven niet in de mond vliegen. De val van het nationaal-socialisme wordt niet gewenscht door de arbei ders, maar door de voorname hoeren, die het nationaal-socialisme slechts als iets tijdelijks zien. Toen de revolu tie uitbrak, liepen zij met vliegende vaandels naar ons over, en toen zij zagen, dat zij niet met open armen ontvangen werden, trokken zij zich in hun piuilhoek terug. Daar opponeeren zij in heel kleinen kring. Men over schatte hen niet, want zij hebben geen mogelijkheden, het volk te beïnvloe den. Zij treden bovendien in verschil lende vormen op: nu eens als reserve officier, dan weer als intellectueel, als journalist, als geestelijke. Men moet goede oogen hebben om dat soort men- sch|n te herkennen. Het zou absoluut verkeerd zijn, wanneer het nationaal- socialisme met deze kliek ging twis ten. Het nationaal-socialisme moet 't volk over deze heeren voorlichten. Het volk moet deze lieden leeren ken nen en het volk moet weten, dat dit eigenlijk dezelfde kliek is, die wij voor en tijdens den oorlog hebben meege maakt. Zij heeft niets geleerd en zal vandaag precies hetzelfde doen wat zij gisteren gedaan heeft. Men zal uit de houding van Goebbels moeten opmaken, dat hij althans niet veel gevoelt met de gematigde houding, welke Hitier schijnt te willen aannemen. Dan heeft de „Führer" in Goering een volgzamer adjudant. Deze heeft b.v. pas een bevelschrift uitgevaardigd, waarin het den nieuwlichters op godsdienstig gebied verbo den wordt zich te beroepen op het nationaal- socialistisch program. Goering moet ook in andere opzichten een vermeerderde sympa thie voor het conservatieve clement en een verminderde sympathie voor de radicalisee ring aan den dag leggen. Wij moeten nu maar weer eens afwach ten of er werkelijk veranderingen ten goede zullen komen in de daadwerkelijke houding van de nationaal-socialistische instanties tegenover het aan de kerken gebonden re- ligieuse leven. Men moet er benieuwd naar zijn of er hier werkelijke leiding zal uit gaan van den Leider. We kunnen ons het gevoel niet ontveinzen, dat het Hitier heel moeilijk valt tegen het radicalisme is zijn partij met ibeslistheid en kracht op te tre den. Men zou van een man, die persoonlijk met zoo groote macht bekleed is, immers een forscher houding verwachten dan de Duitsche volkskanselier thans te aanschou wen geeft. In dit verband is tenslotte nog wel inte ressant het oordeel over den toestand, dat de (roode) „Daily Herald") op Huize Doorn zegt te hebben vernomen. Wij geven dit oordeel meer curiositeitshnlve weer dan dat we er groote waarde aan hechten. Een persoon, die „tot dc huishouding van kien ex-keizer behoort en dagelijks met de zen in contact is", zou tot den man van de Herald gezegd hebben, dat het Duitsche volk wel eens gauwer dan men denkt, den keizer zou kunnen terugroepen. De. zegsman ver telde, dat Huize Doom en Hitier niets van lelkander moeten hebben, en dat die weder- zijdsche houding zelfs geleid heeft tot een complete breuk tusschen den ex-Keizer en den vroegeren kroonprins Wilhelm, die lid van de nazi-partij is. Tusschen vader eD zoon heeft zich deswege een hevige scène afgespeeld en sindsdien heeft de ex-kroon prins zijn verschijnen op nazi-feesten wat beperkt Wat dèn volgt is interessanter en doet ons denken aan de beschouwing over de Rijksweer, welke we in het nnmmer van Zaterdag j.l. hebben weergegeven. Volgens den zegsman van de „Daily He rald" is de laatste weken nauwe overeen stemming bereikt tusschen Huize Doorn en de generaals van de Duitsche Rijksweer, die aandrong op Hindenburg uitoefenen om zich van Hitier te ontdoen. Zij -moeten daar met den dag meer succes mee hebben. Men verwacht op Doorn dan ook niet, dat Hit- Ier den volgenden winter zal halen. Gene raal von Blomberg, de Rijksweerminister en zijn officieren, venvachten een opstand van de Duitsche arbeiders. Misschien zul len zij trachten zich in de armen van het communisme te storten. Om dat te verhin deren, beraamt de Rijksweer de instelling van een militaire dictatuur en de afkon diging van de Krijgswet. Dc volgende stap zou zijn, dat men on middellijk een einde zou maken aan de anti-Joodsche campagne. (Men weet, dat de cx-kcizer, die vele joden onder zijn vrienden telt, het anti-semiet isme der nazi's als het toppunt yan dwaasheid beschouwt). Vervolgens zouden de nieuwe leiders van Duitschland financieelen steun bij Amerika zoeken. De plannen van den legerstaf zijn kant en klaar. Men zou Hitier toestaan zich per vliegtuig naar Italië te begeven. Vice- kanselier Von Papen zou op zijn post blij ven om dc vriendschappelijke betrekkingen met het Vaticaan te herstellen. Baron von Neurath zou onmiddellijk stappen doen Duitscliland tot den Volkenbond terug te brengen. Men zou dit beschouwen als groote concessies aan Groot-Brittannië en Frank rijk en hierop steunen de groote verwach tingen van den ex-keizer, dat men in stel dér Hohenzollerns zal toestemmen. Tot zoover de „Daily Herald". Zooals ge zegd. wij hechten weinig waarde aan deze, overigens aardig gecombineerde, specula- SPOORWEGBOTSING NABIJ PARIJS Een dicht met reizigers bezette trein, die Zondagavond te 22,25 uur van het Gare St. Lazare te Parijs ver trok is nabij Houilles, Departement Seine ct Oise, in botsing gekomen met een trein met spoorwegmateriaal. Vol gens de tot nog toe ontvangen berich ten werden bij de botsing, die aan zienlijke materieels schade veroor zaakte en eenige wagens van den personentrein ernstig beschadigde, twee personen gedood en een dertigtal In totaal 43 personen gewond PARIJS, "25 Juni. Nader wordt gemeld, dat in totaal 13 personen min of meer ernstig zijn gewond Het ongeluk gebeurde kort voor middernacht. Een volle personentrein reed daar tegen een leege goederentrein op, welke tengevolge van onvoldoende stoomdruk op de haan stil stond. Bij de (botsing schoven enkele wagens in elkaar, andere sprongen uit de rails. Ver- sdheidene reizigers, w.o. drie met zware schedel- en bekkenbreuken, zijn in het zie kenhuis van Nauterre opgenomen. Anderen konden na verbonden te zijn 'hun reis voort- Eerst na langdurige pogingen gehukte het den machinist, die beklemd zat tussolien ijzeren staven, uit zijn gevaarlijke positie te bevrijden. De laatste berichten omtrent het spoorweg ongeluk melden, dat de machinist aan zijn zware verwondingen is overleden. 'Het spoorwegongeluk heeft 1 doode, S vaar- en 39 lichtgewonden geèischL Het "bericht, dat onmiddellijk na het ge beurde te Parijs de ronde deed, dat twee doo- den te betreuren zouden zijn, wordt niet be- estigd. De treinbotsing zou gemakkelijk tot een groote ramp hebben kunnen leiden, daar op hetzelfde oogenfblik op een nevenspoor de sneltrein CherbourgParijs naderde. Geluk kig waren geen wrakstukken welke den sneltrein tot ontsporing hadden kunnen bren gen, op de sporen neergekomen. ERNSTIGE STRAATONLUSTEN TE LORIENT Hit Parijs: In verschillende Fransche pro- 'inciesteden is het Zaterdag en Zondag tot onlusten gekomen, waardoor politie en gen darmerie genoodzaakt waren, krachtdadig in te grijpen. Vooral te Lorient kwam het tot ernstige botsingen, toen communisten en socialisten protesteerden tegen een be tooging van de organisatie „Croix de Feu". Met steenen en andere voorwerpen werden politie en mobiele garde, die de betoogers wilden uiteendrijven, gebombardeerd. Een luitenant werd door een steen midden in 't gezicht geraakt. De politie was den toe stand niet langer meester en kreeg ver sterking van de marine-brandweer, die de menigte met eenige stralen uiteen wilde drijven, doch eveneens aangevallen werd, zoodat de politie en de mobiele garde ten slotte van haar vuurwapenen gebruik ging maken. Het gevecht, dat af en toe zeer hef tig was, duurde tot één uur 's nachts. Toen was de politie weer meester van den toe stand. Een groot aantal personen werd ge arresteerd. Vijftien leden der mobiele garde, vier politie-mannen en vier marine-brand weerlieden liepen verwondingen op. Uit Parijs: Een stoet van 500 oorlogsver minkten heeft Zondag gedemonstreerd te gen de verlaging der pensioenen. Onder het geroep „Onze pensioenen" en van andere kreten gaven zij uiting aan hun misnoegen tegenover de ministers van Financiën en Pensioenen. De stoet trok eerst langs de opera en vervolgens in de richting van de Are de Triomphe. Daarbij werd den man nen echter den weg versperd door politie mannen. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij enkele beambten licht werden ge wond. DOOR VLOEDGOLF MEEGESLEURD. Zaterdag zijn aan het strand van Biarritz vijf badgasten door een vloedgolf in zee ge sleurd Verscheiden reddingsbooten voeren ter stond uit en slaagden er in alle vijf perso- op te pikken. Bij twee hunner hadden de pogingen, om door hot toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, echter geen succes. BLINDHEID-EPIDEMIE. Door muskietensteek In drie Mexicaansche staten en ook in de omgeving der hoofdstad zijn vele gevallen an blindheid, veroorzaakt door den steek an een zwarte muskiet, voorgekomen. De overheid stelt krachtige pogingen in 't werk om de epidemie te stuiten voor deze zich over het geheele land heeft uitgebreid. Tien tallen gezinnen zijn reeds uit Oaxaca ge vlucht, om aan deze .vreeselijke epidemie te ontkomen. HITTE IN AMERIKA. Te New-York was het gisteren 90 graden in de schaduw, in steden van het Midden- Westen (Oklahama-City, Omaha) zelfs meer dan 100 graden. De mênschen ontvluchtten New-York en trokken naar het platteland en naar de zee. De parken in de stad we melden van menscnen, die er den nachtI wilden doorbrengen. DE KINDERVERLAMMING TE LOS ANGELES. Te Los Angeles zijn de zwembaden ge sloten, omdat ze besmet zijn verklaard mét verwekker van de kinderverlamming, die tal van slachtoffers maakt in de stad an de film, EEN NIEUW CHINEESCH-JAPANSCH INCIDENT. Bomaanslag te Amoi Uit Shanghai: In den nacht, van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden eem bom gpworpen in een Japansch hotel te Amoi, die volgens tot nu toe ontvangen offieieele berichten geen slachtoffers heeft gemaakt. Het Japansche consulaat-generaal ver klaart tc hebben geconstateerd, dat de bom door een groep Chineezcn is geworpen heeft bij de Chineesche autoriteiten een protest-nota ingediend, terwijl tevens ver klaard werd, dat het Japansche consulaat- generaal zich gedwongen ziet, de Japansche regeering te verzoeken, de Japansche onder danen te Amoi te beschermen door het zen den van oorlogsschepen. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de bom niet door Chineesche onderdanen is geworpen. Ter handhaving van de rust en orde in de stad hebben de Chineesche autoriteiten den staat van beleg over Amoi afgekondigd. DE OUDSTE MAN LIGT OP STERVEN. De 155-jarige Turk Zora Aga ligt in een ziekenhuis te Istanboel op sterven. HET CONFLICT OM CATALONIE. Heden werd te Madrid een kabinetscrisii venvacht in verband met het verschil van meening tusschen het. kabinet en de regec- ringspartijon over de oplossing der Catalaan- sche kwestie. Speciaal de Accion Popular en de agrariërs weigeren de formule te aan vaarden, welke de regeering voor de bijleg ging van het conflict tusschen Madrid Catalonië heeft opgesteld. Gemengd Nieuws. DE STRAFZAAK TE BERLIJN Zaterdagmiddag deed liet Kammergericht te Berlijn, een instantie gelijk aan het ge rechtshof hier te lande, uitspraak in hoogcr beroep tegen de beide Nederlanders, die op provocatie van Dr. Samtcr naar Berlijn gin gen om deviezen te smokkelen en die daar werden gearresteerd. Zij werden in eerste instantie tot resp. drie en een half en drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld, benevens tot een hooge geldboete. Het gerechtshof heeft het beroep verworpen en de uitspraak bevestigd, zoodat de straf dezelfde is geble ven. De verdediging had een beroep gedaan op de opgezette provocatie van dr. Sainter, doch de kwestie-Samter is tijdens de behan deling buiten beschouwing gebleven. Sam- ter heeft geruimen tijd te Amsterdam zijn slachtoffers gezocht en is, juist toen de Am- sterdamsclie justitie hom wiJde arrestewen, gevlucht. AUTO- EN MOTOR-ONGEVALLEN Bij M u i d e n is op den Muiderstraatweg de 25-jarige Amsterdammer W. J. S. aange reden door een motorrijder, tengevolge waarvan hij over den weg geslingerd werd en een onderbeen brak. Op dienzelfden straatweg is een melkauto in een sloot terecht gekomen. Do vier per sonen, die op den wagen zaten, kwamen in het water terecht. Met een nat pak en on- beteekenende wonden kwamen zij er, zij het erg geschrokken, af. Do wagen werd be schadigd en is later op het droge gebracht. Te Amsterdam zijn op den hoek >van de Pi eter Baststraat en de Balthasar Flo- reszstraat een auto uit Vinkeveen en een Citax op elkaar gereden. De botsing was zoo hevig, dat de Citax kantelde. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden, een dame en een heer, er goed af. Beide passa giers werden door den G.G.D. naar het Tcs- selschade-ziekcnhuis gebracht. De dame was erg overstuur door den schrik en de heer had verwondingen vaan een zijner han den. Beide zijn later naar huis vertrokken. Te Amersfoort werden door een mo torist twee kinderen ernstig gewond. De een, een meisje, kreeg een hersenschudding, de ander, een knaapje, werd eveneens ern stig gewond. Te B i e i s w ij k ls een personenauto, be stuurd door zekeren van Dijk uit Bleiswijk, doordat de 'bestuurder de maoht over het stuur kwijt raakte, in een sloot langs den weg gereden, waardoor de wagen over den kop sloeg en ibesohadigd werd. Wonder bo en wonder werd van D. slechts lioht ver- Te De Bilt reden op den Looydijk een vrachtauto van Van Gend en Loos en een auto bestuurd door den directeur der Utrechtsche Asphaltfabriek W. v. d. Berg, op elkaar in, doordat het uitzicht ter plaatse slecht is. V. d. B. werd ernstig gewond per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Hij bekwam een diepe worde boven den neus in het voorhoofd, terwijl hij ook de rechter hand verwondde. Voorts klaagde hij over pijn de heupstreek. De luxe auto werd geheel vernield. De vrachtauto was zwaar beschadigd. Te Oldebroek wendde vóór de Ned. Herv kerk, om een motorist te ontwijken, een auto bestuurder het stuur naar links, doch op het zelfde oogenblik kwam uit tegenovergestelde •ichting een motorrijwiel met zijspan, welke door de auto werd aangereden. De auto botste hierna tegen het ijzeren hek bij de kerk op, hetwelk ineengedrukt werd; ook het zijspan van de motorfiets was danig bescha digd en de auto eenigszins. De persoon, die in het zijspan gezeten was, zekere L. Heideman, wonende te Amsterdam, geraakte tengevolge de botsing eenige oogenblikken buiten bewustzijn, doch kwam spoedig weder bij. Hij werd bij den arts W. B. Haanschoten binnen gedragen, die H., die over inwendige pijn klaagde, onderzocht. De getroffene kon des middags naar het O. L. Vr. Gasthuis te Am- st.erdm j>er ziekenauto ter nadere ziekenhuis behandeling worden overgebracht. Te Amsterdam is in de Utrechtsche- straat bij de Keizersgracht een man van 41 jaar door een motorfiets aangereden. (Met een gebroken been werd hij naar het Binnen Gast huis vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. Zaterdagmiddag Is de heer H. Blommaert uit Haarlem, die zich per motorrijwiel met zijsjiau naar Coiïtich begaf, te Brasschaet (België) tegen een boom gereden. Daarbij brak het zijspan van het motorrijwiel af. Het motorrijwiel kwam in de sloot terecht. De 34-jarige vrouw van den heer B., die in het zijspan zat, was op slag dood; de 14- jarigc dochter is met een gebroken been nnar het Stuyvenberg-gasthuis te Antwer pen overgebracht, waar zij eenige uren la ter het bewustzijn nog niet had lierkreggn. De heer B. zelf bleef ongedeerd. GROOTE BRAND TE SOMEREN TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Zaterdagmiddag te omstreeks 1 uur brak in de Fagelstraat te Someren (N.Br.) brand uit in de kapitale boerderij, bewoond door A. van der Hurk. Dc bocrdei'.j was met riet cn stroo bedekt en stond spoedig in lichter laaie. Het vuur sloeg weldra over naar de' op 50 K.M. afstand gelegen boerderij W. van de Warenburg. Wegens gebrek water kon de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niets uitrichten, waardoor bei de boerderijen geheel in vlammen opgingen. Met behulp van een brandbluschapparaat kon men voorkomen dat ook nog een derde boerderij, waarop het vuur was overgesla gen, door den brand vernield werd. Beide boerderijen waren slechts laag verzekerd. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGEBRAND SCHADE OP 50.000 GULDEN GESCHAT. Zondagavond omstreeks zes uur is brand uitgebroken in dc groote nieuwe bloembol- lcnschuur der N.V. de Groot Co. to, Hille- gom. De schuur is een groot steenen ge bouw, dat op het oogenblik van het uitbre ken van den brand leeg stond. De brand weer uit Hillegom was spoedig met twee brandspuiten aanwezig. Ook de brandweei uit Bloemendaal cn Lisse was geroepen. De brandweer uit Bloemendaal beeft ook in derdaad aan de blussching medegeholpcn, doch die van Lisse behoefde geen water te geven. Het gebouw is zoo goed als geheel uitgebrand. De schade wordt op 50.000 gul den geschat. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk gezocht worden bij een fout in de centrale verwarming. De eigena ren waren verzekerd. WAARSCHUWING TEGEN EEN ..CREDIETINSTELLING" ONGEWENSCHTE PRAKTIJKEN. Naar wij vernemen, houdt de justitie zich gedurende den laatsten tijd bezig met de eenigszins duistere zaken van een instel ling, die zich aankondigt met. den weidschen titel van „Nederlandsch Hypotheek-, Cre- diet- en Administratiekantoor Vóór 15 No vember 1933 was deze instelling gevestigd te Schiebroek, daarna tot 9 Juni 1934 aan den Noordlandschenweg 1 d te 's-Graven- zandc cn sedert laatstgenoemden datum aan de Chasséstraat 73, hoek Conradkade, te Den Haag. De burgemeester van 's-Gravcnzande geeft nu reeds hoewel dc justitie, die een groot aantal bescheiden in beslag heeft genomen, met haar nader onderzoek nog bezig is in overweging, groote voorzichtigheid te be trachten bij het aangaan van relaties met genoemd Administratiekantoor. Dit kantoor werd in naam gehouden door ■erschillende personen, doch in werkelijk heid wordt de zaak gedreven door Brantje Sevinga, geboren in Kollummerland, den 3en September 1902, van beroep assuradeur. Thans wordt het kantoor genoemd C. V. Nederlandsche Hypotheek-, Crediêt- en Ad ministratiekantoor, met als beheerend ven noot. Klaas Nieboer, beëedigd makelaar te Nijkerk. Het kantoor h'oudt zich bezig met het ver- lecnen (althans het beloven) van spaarcre- dicten tegen een lage rente aan aanvragers, die lid moeten worden van het kantoor te gen een lidmaatschapsbijdrage van f 6 por jaar, en die, wanneer hun aangevraagd cre- diet is goedgekeurd, V/2 moeten storten van dc aangevraagde som, als onkosten- bijdrage. Overigens worden de voorwaarden voor credietverkrijging herhaaldelijk gewij- 1. De aanvragers worden in den waan gebracht, dat het gevraagd crediet betrekke lijk gauw wordt verleend, doch bij onder zoek is niet gebleken, dat door het kantoor na 3 October 1933 credieten zijn uitgekeerd. De werkwijze van het kantoor heeft tot ge- olg, dat het. grootste gedeelte der crediet- .anvragers na eenigen tijd, gedurende wel ke zij als spaarbijdrage f 0.40 per aange vraagde f 100 moeten storten, doch zich geen crediet zien toegewezen, het gevraagd crediet opzeggen, in welk geval de hijdra- gen voor lidmaatschap en informatiekosten hen verloren zijn. AAN OVERSPANNING BEZWEKEN De zestien-jarige mej. S. uit Rotterdam kwam van de Wassen aarsche Slag, bij Was senaar, waar zij den middag aan het strand had doorgebracht. Zij reed per fiets de vrij steile helling van de Hooge Klip op, en boven gekomen stortte zij ineen. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd overge bracht naar het politiebureau te Wasse naar. Het voorloopig onderzoek heeft uit gewezen, dat als doodsoorzaak moet worden aangenomen, te groote krachtsinspanning bij het fietsen tegen den heuvel op. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Een hevig onweer heeft Zondagmiddag boven een groot deel van Midden-Limburg gewoed. In het gehucht Pcy. bij Echt, is de bliksem ingeslagen in de woning van den arbeider D. Verkooicn. Do man, die '48 jaar oud is, en vader van negen kinderen is, werd op slag gedood. BRANDEN. Te AImkerk is de boerderij van A. C. van Breugel tot den grond toe afgebrand. Inboedel cn landbouwgereedschappen gin gen verloren. Eenig klein vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Te Groot-Ammers ontstand brand in de woning van den paardenkoopman A. den Ouden. Het huis, dat 'met riet bedekt was, stond in een oogwenk in lichter laaie, en brandde tot den grond toe af. De brand eer slaagde er met moeite in een aangren zende woning te behouden. Te Steen deren ontstond door onbe kende oorzaak brand in de kapitale boer derij van den heer Veenhuis. Aangewak kerd door den feilen wind sloeg het vuur over naar de schuur van de naastbijgelegen boerderij van den landbouwer Hulshof, ter wijl voorts nog vlam vatte de 200 M. verder relegen boerderij van den heer Giescn. Deze boerderij kon echter behouden blijven even als het woonhuis van den heer Hulshof. De den tot den grond toe af. Dc brandweer die ter plaatse aanwezig was, kon wegens ge brek aan bluschwatcr niets uitrichten. Een aantal varkens kwam in de vlammen om. De schade, die ongeveer f 15000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Te W o r m e r v e e r is de groote boer derij met hooiberging van dc erven De Boer tot den grond afgebrand. De schade wordt gedeeltelijk door .verzekering gedekt» Oor zaak onbekend. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN EEN DOODE, TWEE GEWONDEN. Zaterdagmorgen te omstreeks 4 uur reed een vijftal jongelui in een open auto op den weg langs het Balgzandkanaal te Anna Paulowna op weg naar dc T. T. races tc Assen. De bestuurder, de 19-jarige P. II. Perk uit Zaandam, die met zeer groote snel heid reed, raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed van den dijk. De inzittenden Mej. M. Perk, zuster van den bestuurder, J. Louman uit Zaandam en M. van Wijk en H. van Wijk, beiden uit Wassenaar, werden uit den wagen geslingerd. Louman bekwam ernstige inwendige kneuzingen en een bek kenfractuur. Hij moest in het ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen, waar hij overleden is. Mej. van Wijk kreeg een been- en armbreuk en moest naar huis worden vervoerd. De bestuurder werd licht gewond, terwijl de beide andere personen Mej. M, Perk en H. van Wijk, ongedeerd bleven. De auto werd ernstig beschadigd. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN VIER GEWONDEN. Jn den nacht van Zaterdag op Zondag tusschen Apeldoorn en Zwolle, op den Groo- tenweg, een auto met groote snelheid tegen een boom gereden. De wagen kwam van dc T, T. races te Assen. Van de vier inzitten den van de auto zijn twee personen ernstig- en twee minder ernstig gewond. De gewon den zijn allen naar hun woonplaats, Geleen, vervoerd. DE ROOFOVERVAL TE VOORSCHOTEN De slager G., uit Veur, die als verdacht den roofoverval te hebben gepleegd in het café „De Gouden Leeuw", te Voorschoten, het huis van bewaring te Den Haag is i gebracht, is na verhoor door den rechter-com is op vrije voeten gesteld. MOTORIST LEVEND VERBRAND. Men meldt ons uit Nis pen: Zaterdag avond reed de 33-jarige Dans uit Essen per motorrijwiel op den Calmpthoutschc Steen weg in de richting van Antwerpen. Door onbekende oorzaak reed hij tegen een boom met het gevolg, dat zijn motor in brand vloog. De bestuurder kon zich niet van on der den gevallen motor bevrijden en kwam in de .vlammen om. ERNSTIGE VAL Te Amsterdam is een 2-jarig kindje, 'dat in een onbewaakt oogenblik uit een raam der eerste verdieping van het perceel Zwa nenburgerstraat was gevallen, met een her senschudding opgenomen en overgebracht naar het Nieuw Israëlitisch Ziekenhuis. Te Amsterdam is een 17-jarig meisje op de Weteringschans uit een tram gevallen Met een ernstige schedelbreuk is zij door den G.G.D. naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd. DE COMMISSIE-SPOORHOUT. De commissie-Spoorhout heeft verklaard, dat haar onderzoek thans voorloopig Beëindigd is. Eerst als de resultaten van het accountants onderzoek haar volledig zullen bekend zijn, zal de commissie, na vergelijking van die re sultaten met de haar reeds schriftelijk over gelegde en de door haar nog verder te verza melen gegevens, zich kunnen zetten aan het trekken van conclusies en aan het ontwerpen van haar rapport. DE ROOFOVERVAL TE SLIEDRECHT In verband met de plaats gehad hebben de roofoverval te Sliedrecht, vernemen we neg, dat door den politie-deskundige Tas, uit Rotterdam, op de plaats van het mis drijf eenige foto's zijn gemaakt. Voorts is nog een persoon aangehouden, doch deze is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De bejaarde vrouw maakt het weer goed, hoe wel de schrik haar nog wel ceiflgszins ze nuwachtig maakt. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. DE ZIEKTE VAN WEIL Te Sprang (N.-B.) is een geval van 'de ziekte Van Weil geconstateerd. De patiënt is werkzaam geweest bij het graafwerk in den fcuitenpolder aan de gemeentelijke werkverschaffing. DOODELIJK TRAMONGELUK De 73-jarige koetsier F. Flippo, die dezer dagen te Delft by een botsing tusschen de tram en een rouwrijtuig van den dijk werd geslingerd en ernstig verwond, is thans over leden. Met hem is een van de laatste oude koetsiers van Delft heengegaan. EEN DURE VERGISSING Een aannemer te Bussum betaalde dezer dagen zijn leveranciers. Na de betaling kwam hy tot de ontdekking, dat hij een bankbiljet van f 1000 miste. Hij vermoedt nu, dat hij dit in plaats van f 100 aan een van de leve- "ers gegeven heeft. Geen der crediteuren echter zeide bij navraag f 1000 te hebben ontvangen. De aannemer heeft nu de politie met het geval in kennis gesteld welke een onderzoek instelt. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Een gedeelte op de IMookerheide achter hét station Mook bij Nijmegen is door heidebrand vernield. Ruim 4 H.A. jong dennenhout en uitgestrekte heide is totaal verbrand. De brandweer van Mook, geassisteerd door die Nijmegen, wist uitbreiding te voorkomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoor zichtigheid van wandelaars. Te Oss ontstond een heidebrand in een stuk heidegrond ter hoogte van de Vierwin- den. Tengevolge van de droogte plantte het vuur zich met groote snelheid voort. De brandweer, die gealarmeerd werd, was spoe dig ter plaatse. Door middel van slaan met takken is men erin geslaagd het vuur vry spoedig te bedwingen. Een perceel heide met struikgewas is echter in de vlammen verloren Jgaan. DE DOODELIJKE DAMP Te Zwolle ontdekte een medekoistganger, dat in een huis aan het Kleine Grachtje ze kere G. J, Mulder bewusteloos lag. Het bleek dat hij een gasverstikking had. Met een zuur stofapparaat gelukte het na eenigen tijd de levensgeesten weer op te wekken. UIT DE CABINE GESLINGERD EN GEDOOD Zaterdagavond werd de 24-jarige B'. Holst uit Enschedé, die met nog twee andere per sonen in de cabine van een vrachtauto was gezeten, waarvan men d# portieren had weggenomen, onder het rijden tusschen Renkum en Ootmarsum, op straat geslin gerd. Met een zware hersenschudding werd hij opgenomen. Dr. Wortelboer uit Ootmar sum verleende hulp. In den nacht \an Za terdag op Zondag is de man cverledenj Weerbericht. Hoogste stand te Wisby 7GS.1. Laagste stand te Reykjavik 749.9. Stand vanmorgen half twaalf 759.1. WEERBERICHT Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag is de Oosteeedepressic op gevuld en verder O.-waarts getrokken. De hooge drukking op den oceaan ten W. van Schotland, heeft zich over de Noordzee uit gebreid, en bevindt zich thans over Z.-Scan- dinavië ende Z.-Oostzee. Op IJsland blijft do depressie aanhouden. Een secondaire uitloo- •per daarvan strekt zich via Ierland en Enge land tot over W.-Frankrijk en ons land uit. Deze uitlooper beteekent voor ons land een betrekkelijk groote onweerskans. Reeds thans zijn ten Z. van ons land bier en daar zware neerslagen gevallen (Calais 28 mM.). Tengevolge van den inval der koelere W. winden zijn in Frankrijk over i algemeen sinds gisteren de temperature i gedaald. Over ons land, Z.-Scandinavië en Duitsch land zijn deze Msteger., terwijl zij in het overige gebied onveranderd bleven. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 21.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 JUNI. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens '4-11 uu£ WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 2.27 2.43 Maastricht 40.60 40.66 Rreisach 3.36 1.18 Venlo 30.74 10.75 Kehl 2.58 2.24 Lobith 8.77 8,80 Maxan 0.00 3.66 Nijmegen 6.54 6,57 Diedesheim 0.13 0.37 St Andries 1,60 1,62 Mannheim 2.53 2.18 Arnhem 6.73 6.76 Lohr 0.62 0.62 Vreeswijk Iw 0.01 0,00 0.00 0.11 Wester voort 7.29 7,33 -- 132 1.06 Deventer 123 1,33 Caub 3.34 1.09 Kampen -0.13 -0,07 1.C3 1.06 Eysden 40.60 40.56 Coblens 1.38 1.17 Grevenblcht 27.76 27,65 Trier 0.19 0.16 Venlo 10.79 10,75 Keulen 0.80 0.58 Grave (sluis) 3.76 3.75 Iiührort 0.84 0.94 St Andries 0.60 0,80 1.00 1.31 Gorknm 1.71' 1^0 0.00 0.06 Dordrecht 3.34 1,84 Dusseldorf" .0.00 0.04 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche 26 Jun Delfzijl 30.19 22.43 Hellevoetsl. Terschelling 7^3 19.57 Willemstad' Haningen 8.20 20.55 Brouwersh. pen Helder 6.20 18.40 Zierikzee Ijinuiden 1.44 14.15 Wemeldinge H.vHolland l.o3 13.26 Vlissingen Scheveningen 3.10 15.39 Terneuzen \j.oj i Rotterdam 2.55 16.34 Hansweert 1.15 j 2.36 15.06 0.57 13.25 1.27 14.00 VAN DE TORENSPITS GEVALLEN Saterdag is de arbeider Schilleman, toieri hy bezig was in de spits van den in aanbouw zijnden toren van de H. Hartkerk aan den Zwolscheweg te Deventer gevallen en op een der ga anderyen terecht gekomen. Hy is in bewusteloozen toestand en met zware inwen dige kneuzingen naar het St. Josephzieken- huis vervoerd. DOOR REVOLVERSCHOT GEDOOD. Te Eygelshoven (L.) ie een secretarie beambte by het schoonmaken van een revol ver door een schot getroffen en gedood. INVALLEN IN NACHTHUIZEN De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een inval gedaan in een tweetal nachthuizen op den Achterburgwal. In beide gevallen werd overtreding van de drankwet geconstateerd BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag om half vier is de 18-jarige W. v. d. Hurk, sigarenmaker en woonachtig te Eindhoven, bij het zwemmen in het Eind- hovensch Kanaal verdronken. Na een uur is het gelukt het lijk op te halen. Zondagmiddag is te Lutterade (L.) een 22-jarig meisje bij het zwemmen verdronken» VECHTPARTIJEN. Te Amsterdam hebben in de Lange Hout straat in den nacht van Zaterdag op Zondag buren twist gekregen over meubelen. Deze burenruzie liep zoo hoog, dat de politie moest ingrypen. Met den gummistok heeft zij de twistenden gescheiden en aan het tumult een einde gemaakt. Op het Waterlooplein te Amsterdam ont stond twist tusschen een marktkoopman en iemand uit Rotterdam over een oude veete. Van beide kanten werd door anderen party] getrokken, waardoor een vechtpartij ontstond. De politie moest ingrypen. Door een der toegeschoten agenten werd om vrees aan te jagen een schot gelost. Een der vechtenden werd gearresteerd. DOOR ZONNESTEEEK GETROFFEN Op het Stille Strand te Scheveningen werd Zondagmiddag de zestig-jarige Duit- schers A. P., wonende op de Paviljoens gracht te Den Haag, door een zonnesteek getroffen. De man werd door den G.G.D. naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd, waar hij in hoogst ernstigen toestand werd opgenomen. 's Avonds was de man nog steeds bewus teloos, terwijl zijn toestand als ernstig werd beschouwd. DOOR DEN TREIN GEDOOD De 57-jarige H. v. B. uit Amersfoort, dia Zaterdag bij Birkhoven aldaar op een on- J vaakten overweg door een trein werd ge grepen, is tijdens het vervoer in den bagage wagen aan de gevolgen oyerleden»

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2