liiniasf Jjriitsdff (tfrntmitt w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 2n Omstreken BINNENLAND. abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50- Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'h CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5202 Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 22 JUNI 1934 15e Jaargang SfobrrtmtieprijjEn: Van 1 tot 5 regels1.17'/« Elke regel meer 0.22'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handélsadverlentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. De jarige mïnisier-presadent Dr H. Colijn 65 jaar Wij zijn de langste dag en Dr. H. Colijn is vandaag zijn vijf en zestigste levensjaar gepasseerd. Dat wil zeggen: dat verreweg het grootste deel van zijn levenstaak achter zijn rug ligt; zelfs al bereikt hij. wat wij hopen en bidden en wat raenschelijkerwijze gesproken zeer goed mogelijk is, de leeftijd der zeer ster ken. Bij de vele jaren, die God hem spaarde, komen er nog slechts enkele bij. Het grootste deel van de weg is afgelegd; óók het belangrijkste? Dat weten wij niet en dat weet Colijn niet; dat weet God alleen. We herinneren ons een persoonlijk gesprek met den premier, nu bijna 15 jaar geleden en we spraken over toe komstmogelijkheden. Vergeet niet, zei Dr. Colijn' toen in eens: „ik sta reeds aan de „verkeerde kant" van de vijftig". We hadden de uitdrukking nooit eer der gehoord, we hebben er vaak aan terug gedacht en dan vooral in verband met den spreker. We hebben slechts aan de waarheid der uitdrukking vaak getwijfeld: aan de verkeerde kant van de vijftig. Wij hadden toen iets meer van Colijn gezien en gehoord dan de groote massa van hem wist, die zijn legerorganisatie vóór 1914 óf vergeten was, óf nog maar slecht wist te waardeeren; wij wisten, wat wij aan hem hadden voor land en volk; doch sindsdien is velen wel dui delijk geworden, dat er van een „ver keerde" kant heelemaal geen sprake is; integendeel op het goede volgde het betere! Voor het ambtelijk leven moeten er regelingen zijn; het is maar gelukkig, dat een minister van 65 jaar geen pensioen behoeft te nemen; want zeker, God zou ook in deze leegte voorzien, maar er zullen thans weinigen in ons land zijn, die zouden wenschen, dat de jaardag van heden een einde maakte aan het minis tersambt van den jarigen minister. Het is juist andersom. Ons volk leeft hartelijk met deze jaardag mee en geeft er ieder op zijn wijze," uiting aan. Wij doen het met en voor onze lezers, die den man en zijn huis, maar ook den minister in zijn ambt van ganscher harte Gods zegen toè- iwenschen. Wij verheugen er ons in, dat Dr. Colijn voor ons staat en ons voorgaat als in de volle kracht zijns levens, ongebogen, on verzwakt, schijnbaar zonder vermoeid heid te kennen. Het is als God op bizondere wijze Zegent mogelijk om ondanks een zwakke gezondheid een zware taak te ver vullen, maar een stevige gezondheid en een krachtig zenuwgestel zijn voor den minister-president thans wel onontbeer lijk. Met blijsdhap voegen wij er echter aan toe, dat in dit „gezonde lichaam een ge zonde ziel huist"; d.w.z. dat het gave, onkreukbare karakter van den leider der regeering tenslotte alle minderwaardige critiek heeft overwonnen; dat ook zijn politieke tegenstanders van zijn eer lijke bedoelingen volmaakt overtuigd Dit is we! een groote politieke overwinning en een gelukwensch op deze jaardag waard en welke het mogelijk maakt, dat Dr. Colijn, hetzij in het tegen woordige ambt, hetzij op andere wijze; hetzij nog vele jaren dan wel gedurende onverwacht korte tijd; met zegen voor en instemming van ons volk, in elk geval onder waardeering van de groote massa, zijn arbeid voort kan zetten. Wij weten ten slotte niets. God alleen weet, wat Hij nog voor Colijn te doen heeft. Dus dragen wij hem in onze ge beden aan den trouwen Bondsgod op, want dan zal het wèl zijn, zoowel voor den persoon van den Minister en de zijnen, als voor ons land en volk. Colijn durft veel, omdat hij klein is Voor God: hij is een man uit één stuk, om dat hij zioh richt op het eene groote doel: de eere Gods; God zelf bewaTe en ver- sterke hem in dat geloofsvertrouwen, dat ook bij het klimmen der jaren de ware levensmoed geeft. DE NIEUWE MINISTER VAN ECON. ZAKEN MAANDAG IN FUNCTIE. Naar we vernemen, zal de nieuwe minir ter van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberg he, die Woensdagavond laat uit Cannes in zijn woning is teruggekeerd hedèn uit Goirle naar Den Haag vertrekken. Zaterdag zijn officieele beëediging zal plaats RIaandag neemt de nieuwe minister zijn departement van minister C o 1 ij n over. DE VERONTREINIGING VAN DE DINKEL AFVALSTOFFEN VAN EEN DUITSCHE FABRIEK. MAATREGELEN DER DUITSCHE AUTORITEITEN. Het in Westfalen ontspringend riviertje, de Djnke], dat zich schilderachtig door het Oostelijk c?el ran Twente slingert, om daar na Duitschland weer in te stroomen, om zich met de Vecht, te vereenigen, is den laatsten tijd op ergerlijke wijze door fa briekswater vervuild, als gevolg waarvan de visschen sterven en de schoonheid van het stroompje geheel verloren dreigde te gaan. Een onderzoek wees niri dat de afval stoffen van een Duitsche fabriek afkomstig waren. De heer H. J. van der Vegt te Zwolle, lid van de Provinciale Staten van Overijssel, richtte zieh in verband hier mede met vragen tot Ged. Staten. Hij vroeg o.m. of het geoorloofd was om vuil op een andermans erf te gooien. Ook in Duitschland zelf had men veel hinder van de vervuiling. Dc Dinkel stroomt midden door de stad Gronau en de burgemeester dier gemeente wendde zich tot de betrokken autoriteiten met het drin gend verzoek te willen bevorderen, dat aan dezen hoogst ongewenschten toestand een einde zou komen. Naar wij thans vernemen heeft een on derzoek uitgewezen, dat de afvalstoffen in de Duitsche plaats Epe op de Dinkel wor den gebracht, <n.l. door de textielfabriek van de firma Laurenz. De Landraad van de Kreis Ahaus, waarin Epe is gelegen, heeft thans aan de firma Laurenz gelast de niet noodzakelijke loozing van het afvalwater onmiddellijk- te staken op straffe van hoogs boeten. Men mag thans verwachten, dat aan de vervuiling van de Dinkel een eind gekomen is. PROV. STATEN VAN ZEELAND. In de vacature-Dumoleyn is tot lid van de Prov. Staten van Zeeland benoemd verklaard de heer J. W. Yienings te CÜhge. Gisterenavond had te Goirle een hartelijke huldiging plaats van Mr Steenberghe, de nieuwe minister van Economische Zaken, Onze foto werd genomen tijdens het dank woord van Mr Steenberghe. „Ik hoop zoo sprak hij o.m. met Gods hulp een goede minister te zijn. Eén ding beloof ik: ik zal in de allereerste plaats alle krachten inspan nen om, dc werkloosheid in Nederland te doen verminderend' CHRISTELIJKE AAMNEMERS- EN BOUWVAKPATROONSBOND DRUKBEZOCHTE JAAR VERGADERING TE ARNHEM De Ned. Ghr. Aannemers- en Bouwvak- patroonsbond heeft Donderdag j.l. zijn al gemeen© vergadering gehouden in restau rant „Royal" te Arnhem, welke druk bezocht „Tot bouwen geroepen" was de titel waaronder de voorzitter, de heer J. S w a r t s uit Groningen, een ope ningswoord sprak. Deze tijden; aldus spr., hebben ook hun goede zijde: er komt aller- we-ge een. erkenning, dat het zonder Gods ge boden niet goed kan gaan. Er zijn groepen die de Ghr: beginselen voor het Staatsleven juist richtsnoer achten, al wil spr. buiten beschouwing laten hoe cleze beginselen wor den opgevat. Voor het maatschappelijk leven meent men echter veelal met .neutrale" or ganisatie te kunnen volstaan. Zelfs mannen van positief Christelijke beginselen, mannen diie zeer dikwijls een vooraanstaande plaats In het Kerkelijke en Staatkundige leven in nemen, meeuen nog, dat het niet noodig is op hei maatschappelijk terrein, overeen komstig hun beginsel zich te órganiseeren. Door velen, niet- en verkeerd-georganiseer de patroons, wordt een verkeerde scheiding gemaakt tusschen het natuurlijke leven en het geestelijk leven. Zij zien niet voldoende in dat iedere arbeid, geestelijke en aardsche, voor de eeuwigheid of voor den tijd, voor God gedaan moet worden. Wij móéten allen te zamen, en. een ieder afzonderlijk, bidden en-werken houwen en strijden, ook voor onzen Bond, tot eer van onzen God, tot heil van onze leden en tot meerderen groei van onzen Bond (applaus). Het gecombineerd verslag van secretaris en penningmeester gewaagde van een voor uitgang" in ledental. Op 1 Januari j.L be droeg dit 313 (inmiddels reeds opgeloopen tot 3-12 leden). Bestuursverkieznlg Met algemeene stemmen werd de heer ,J. S wa r t s daarna als voorzitter herkozen, t Tot leden van het hoofdbestuur werdén bij enkele candidaatstelilng gekozen Se heer-en J. v. d. Molen (Groningen), ,R. R. cl-e Groot (Friesland), M. Fokkens (Geldér- land), C. J. Smalienbroek (Drenthe), G. J. Veldwijk (Noord-Holland), W J. Goddijr» (Utrecht), J Heeling (Overijsel) en C. Schel- levis (Zuid-Holland).Voor Noord-Brabant werd gekozen de heer C. B. Timmermans. Uitkeering bij overlijden Door de afd. Apeldoorn was een voorstel ingediend inzake uitkeering aan weeduwen bij eventueel overlijden Van een der leden. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur zeer sympathiek staat tegenover dit denk beeld. Hij stelde voor om dit puint in de af- deelingen te onderzoeken. Tevens kan dan bezien worden of de bijdrage per lid mis schien kan worden teruggebracht van 2, (zooals weid voorgesteld) op 1.—. Bij de bespreking kwam de wensohelijkheid naar voren, dat ook weezen eventueel onder de regeling zullen vallen. Ook dit zal in de af- deelingen besproken worden. Het Werkverruïmingsfonds Aan de orde kwam vervolgens een vraag van de afd. Arnhem en Groningen inzake de bedoeling van 'het WerkverniLmingslonds ten aanzien van het bouwbedrijf. De voorzitter zeide dat het moeilijk was om richtlijnen te geven. De meening van den bond is ook niet gevraagd. In de Werkverruimingscommissie heeft geen ver tegenwoordiger v an den Bond zitting. Desgevraagd werd medegedeeld, dat hier toe ook geen vertegenwoordigers van orga nisaties, doch uitsluitend personen zijn aan gezocht. Dit kwam spr. echter verdacht Is liet, zoo vroeg hij, toevallig, dat wel werden aangezocht de voorzitter van den R.-K. Aanneimersbond en de oud-voorzit ter der Alg. Patroons vere© naging? Spr. is zoo om er aan te twijfelen of dit inderdaad toevallig is. De secretaris heeft omtrent de plannen van de regeering van het Werkverruimings fonds, ten aanzien van het bouw- en aan nemersbedrijf inlichtingen gevraagd bij den Minister-president. Deze verwees naar het geen hij hieromtrent in de Kamer gezegd heeft. Lezing van de Handelingen maakte de zaak niet veel duidelijker. De vraag is: wie voert de werken uit? De minister ant woordde op een soortgelijke vraag in de Kamer: „de gewone uitvoerders van wer ken". Dit zijn dus naast overheids- en semi-oveiiheiidlsinstellingen ook do particu liere bedrijven. Veel meer kan spr. niet zeg- gten. Wel zeide 'hij toe, dat het hoofdbestuur gaarne zijn medewerking ®al verleenen iiir dien een der l-edien plannen heeft die z. i. voor uitvoering als werkverruiming in aan merking komen. Wat het door de rogeering toegezegde imiiddenstanidsc-rediet betreft, waarvan Spr. een nadere uiteenzetting gaf, stelde Spr. -namens het Hoofdbestuur voor om den Mi nisterraad te verzoeken om voor het onder zoek dat thans door de Middenstandsbank zal geschieden, plaatselijke commissies te benoemen. Deze Commissies kunnen dan mede de aanvragen om crediet beoordeelen, al zullen zij dan ook uitsluitend een advisee- rende stem kunnen bezitten. Anders vreest Spr., dat. niet name onze organisatie mis schien stiefmoederlijk behandeld zal wor den. Besloten werd overeenkomstig liet voor van het Hoofdbestuur een verzoek, aan dien Ministerraad te richten. Door de afd. Arnhem was gevraagd of het niet wen sabel ijk is een contraot-eommis sie uit werkgevers en werknemers gevormd te benoemen die de richtige naleving van de collectieve arbeidsvoorwaarden zal heb ben te control eeren. De voorzitter zeide per soonlijik hiervoor niet te gevoelen. De plaat selijike besturen kunnen deze controle reeds uitoefenen; de werknemers bedoelen echter met een contractcommissie' wat meer: nl. mede-beoordeeling van het werk, den prijs enz. Meerdere leden voerdten over dit punt het woord. Het resultaat was, dat besloten werd de benoeming van contract-cornanis- De af dueling Arnhem had verder voorge steld een contract-commissie uit patroons- en architecten-organisaties te vormen om gemeenschappelijk de beunhazerij in het be drijf te bestrijden. De voorzitter zeide, dat v er wezenlij king van dit plan slechts moge lijk is, bij goede samenwerking bij de an dere organisaties, en landelijk ontbreekt deze nog al te zeer. Nu is het bijzonder op merkelijk, dat een soortgelijk voorstel op de a.s. vergadering van den Algemeenen Patroonsbond behandeld zal worden. Want reeds in 1932, en sindsdien meerdere ma len, heeft de N.C.A.B.B. op nauwere samen werking tusschen de organisaties aange drongen. Telkens ontving men van den A.P.B. echter een afwijzend antwoord. Stelt men prijs op zelfstandigheid in organisa tie dan kan de bond met opnieuw een ver zoek om samenwerking doen, al blijft het hoofdbestuur nog steeds gaarne tot overleg bereid. Met applaus keurde de vergadering dit stand-punt van het hoofdbestuur goed. Inmiddels kan plaatselijk getracht worden tot Samenwerking te komen. In Groningen kwam b.v. een prachtig reglement van sa menwerking tot stand. Bij de rondvraag werden nog tal van huis houdelijke zaken naar voren gebracht; o.m. werd op het belang van gemeenschappelijke ziekteverzekering gewezen. VEREEN. NEDERL. FABRIAAT „AANPASSINGSPROBLEMEN" Heden heeft dc Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" onder presidium van den heer K. F., van de n Berg te Ameie- foort haai- aJgemocne ledenvergadering ge houden. De voorzitter zeide in zijn openingsrede, over 't onderwerp Aanpassingsproblemen", o.m.: Willen wij met overtuiging kunnen blij ven opkomen voor de leus om niet in het buitenland te koopen die goederen, welke even goed en even goedkoop in het binnen land geleverd kunnen worden het zij hiei nogmaals ^toogd dan moeten wij ook inderdaad de zekerheid hebben, dat de Ne- derlandsche industrie op ,d<m duur kan blijven concurreeren met het laagst leve rende land. Het ware struisvogelpolitiek, onze oogen te sluiten voor concurrentie- gevaren, welke wij niet op normale wijze het hoofd zouden kunnen bieden. Eocono- misch niet verantwoorde Iconen moeten ver laagd worden. Het stemt tot tevredenheid, dat hij de uitvoering van het 60-millioenen- plan hiermede terdoge rekening zal worden gehouden. Verruiming van werkgelegenheid staat daarbij op den voorgrond en wij twijfelen niet, of de betrokken commissie zal uitste kend werk kunnen verrichten, indien zij in derdaad. tracht te voldoen aan de hoofd voorwaarde, dat de geboden steun het eco nomisch aanpassingsproces niet zal belem meren.- Moge eien zekere mate van overheids ingrijpen daarbij niet altijd te vermijden zijn, het voorbeeld ven Amerika leert or ma-ar ei te duidelijk, hoe spoedig de ind- strie zelf haar bekomst heeft van een ove heidsbemcieiing, welke tot een zekere ge dwongen: kart el leering leidt. Wij voor ons zijn nog steeds van meening, dat het begin sel van de vrij© concurrentie, ook al moge die oogensohijnlijk tot een zekere destruc: van kapitaal leiden wat intussohén nog niet gelijk staat met wat men destruotiev concurrentie pleegt te noemen op den duur tot de meest gezonde toestanden leidt Moge een verstandig regeeringsbeleid en wij hebben niet de minste reden daaraan te twijfelen ons behoeden voor dure proef nemingen. In een verzwakte volkshuishou ding is slechts d-e uiterste soberheid op ha a i plaats. Nieuwe krachtsontplooiing, waarbij onze vereeniging haar aandeel krijgt bij te dragen, kan ons dan door deze zorgvolle tijden heenhelpen. In den aard van het Ne- derlandsche volk ligt het zeker niet, bij de pakken neer te zitten. Mogien wij dan tenslotte belooning vinden in de vruchten vau onzen arbeid. Ook den strijd om het dagelijksoh bestaan'geldt de waarheid: het werken is van hooger ore" dan het bereikte resultaat zelf. In dien geest zullen ook wij onze, taak in het ko mende 'jaaar moeten opvatten. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester, clen heer H. F. R. S n o e k, ver melden wij, dat de reizende tentoonstellin gen eten groot succes hadden. Met groote waardeering moet gewag wór den gemaakt van de overal ondervonden medewerking van plaatselijke autoritei ten: In totaal werden deze tentoonstellingen be zocht door ongeveer 36.000 personen, ter wijl de filmvoorstellingen, die aan elke ten toonstelling voorafgingen, werden bezocht door ongeveer 3600 personen. In totaal werden, met behulp van het materiaal. behoorende tot ons filmarchief, 132 bijeenkomsten georganiseerd. Gebruikmakend van ons materiaal behoo- rend tot onze af deeling „Industriecle lezin gen met lichtbeelden" hadden 26 bijeenkom sten plaats. Aan vlugschriftjes, wandkaarten en an-' de* soortgelijk propagandamateriaal, wer den gedurende deze verslagperiode on; veer 25.000 exemplaren' verspreid. Tenslotte werd door Dr E. J. To bi een lezing gebonden over liet onderwerp: „De NederlandsChe fabrikant en de Nederland- sohe winkelier", waarin hij er o.m. op wees, dat meer samenwerking ook op het gebied van reclame, voor beide genoemde partijen ra.n zeer groot belang is. Spr. roerde ook de zoo brandende kwestie der bedrijfsordening aan. Een nauwer contact zal kunnen bijdra gen tot een beter begrip van de wederzijd- sohe bezwaren en moeilijkheden. Ook op dit terrein kan de Noderlandsohe fabrikant door ernstig onderzoek der te bereiken mo gelijkheden en nauwe samenwerking met de winkeli ensorgan isaties een goodwill kweeken, die hem straks zonder twijfel te stade zal komen. GEWELDIGE FABRIEKSBRAND TE NIJMEGEN DE R0BINS0N-SCH0ENFABRIEKEN IN DE ASCH GELEGD Donderdagmiddag te ongeveer 2 uur is een felle brand uitgebroken in de Robinson-Schoenfahricken te Nijme gen. De brand greep met groote snel heid om zich heen, zoodat na korten tijd een groot gedeelte van de fabriek in brand stond. Het geheele complex- werd in de'asch gelegd. De brand breidde zich zoo snel uit, dat de arbeiders zich slechts met de grootste moeite in veiligheid konden stellen, nadat het voornaamste van de boekhouding en enkele meubelstuk ken gered waren. Het loon der arbei ders en verdere bescheiden borg men zoo goed mogelijk in de safe, die doo»- de brandweer, welke inmiddels van twee zijden met de bestrijding was begonnen, werd natgehouden. Het was te vier uur nog niet zeker of deze safe den brand had doorstaan. Eén groote ruïne Te ongeveer vijf uur was het vuur groo- tendeels gebluscht. Ontzettend heeft de brand huisgehouden. Magazijn, kantoor fabriek zijn geheel verwoest. Aan de linker zijde is het dak ingestort, terwijl aai achterzijde een groot deel van den muur het begeven heeft. Binnen de muren is de chaos verschrikkelijk. Van het geheele com plex is niets meer over dan een groote ruïne, waarin slechts het grootste deel der muren en een deel van het dak zijn over gebleven. Hier en daar smeulde het vuur nog he vig na, waarbij de brandweer zich tot na- blusschen kon beperken. De geheele voor raad, die men schatte op 50.000 paar schoe nen, is vernield, evenals de machineries Het vermoeden werd uitgesproken, dat het werk eerst over zes of zeven maandpn her vat kan worden. Schade van een hali millioeu Nader meldt men ons: Gisteravond tien uur was de brandweer nog bezig met de nablussching. Toen de brand op zijn felst was, heeft de brandweer het vuur met 12 spuiten bestreden, doch stond desalniettemin vrijwel machteloos te genover de vuurzee. Het interieur van de fabriek is totaal vernield. Men raamt de schade op f 500.000. De schade is door verzekering gedekt, terwijl de directie tevens tegen bedrijfsrisi co was verzekerd, zoodat de werknemers hun loon niet zullen derven. Aan het perso neel wordt 7SV^ pet. van het loon gedurende de stagnatie uitbetaald. Naar wij vernemen zal dc fabriek binnen den korst mogelijken tijd in haar ouden vorm worden opgebouwd, voorzien van de meest moderne nieu we installaties. De oorzaak van den brand De brand is uitgebroken in de stanzerij. waar een vonk uit de schouwmachine op een plaat celluloid viel. In een oogwenk stond de geheele afdeeling in lichter laaie en voordat de brandweer ter plaatse kon zijn ,had het vuur zich over een groot ge deelte van de fabriek verspreid. De fabriek, die gelegen is aan den Groesbeekschen wee beslaat een groote oppervlakte. Het geheel' fabrieksterrein is meer dan 200 M. lang en de fabriek heeft een frontbreedte van 40 M. Tegen 3 uur stond het geheele fabrieksge bouw in lichter-laaie. De bovenverdieping was reeds geheel uitgebrand en de brand weer zal waarschijnlijk niet in staat zijn het vuur te bluschen, voordat alles, wat zich in het gebouw bevindt, door het is verwoest. Tegen 4 uur was de toestand aldus, dat van het bovengedeelte der fa briek alleen de muren -nog stonden. Elk oogenblik zou het dak kunnen instorten. Onder leiding van den Commissaris van Politie Van der Mark is de geheele omge ving van de fabriek afgezet Van de inventaris der fabriek kon niets wórden gered. Alleen de papieren van het kantoor konden in veiligheid worden ge bracht. Een ander gedeelte bevindt zich in de safe en men vertrouwt, dat deze behou den zal blijven. Tengevolge van dezen brand zullen on geveer 300 arbeiders hui ten werk komen. ROOFOVERVAL DOOR EEN GEMASKERDE BIJ EEN 84 JARIGE VROUW HET OUDJE WERD VASTGEBONDEN EN 700 GEROOFD. Hedennacht' is een brutale inbraak ge pleegd te Sliedrecht. Om pl.ih. 1 uur wérd de 84-jarige'.wed. K. Bons-Van Rees wakker door gerammel aan de deur. Zij ging naar beneden en werd omver ge- loopen door een gemaskerd persoon, die on der bedreiging haar te zullen dooden, de sleutels van de brandkast eischte. De oude vrouw gaf deze over, waarna de indringei de vrouw met een gordijnkoord vastbond. Nadat hij pl.m. f 700 had gestolen, is hij ver dwenen. Door de politie is reeds een persoon aan gehouden, die door de vrouw werd herkend. Hij zegt niets van het geval te weten. Op last van den officier van justitie te Dordrecht is de politie-deskundige Tas uit Rotterdam'hedon naar Sliedrecht gekomen, om een onderzoek in te ^tellen. De dader heeft zich toegang verschaft door een gat door een blind van een raam te boren. Op AANVRAGE zenden wij gaarne CATALOGUS van MEDDENS' VACANT! E-UITRUSTING uit voorraad leverbaar f55.- DEN HAAG Hofweg 11 Voornaamste Nietsws. Dit nummer bestaat uit-TWEE bladen Dc nieuwe Minister van Economische Zaken ir. M. Steenberghe wordt Zaterdag bt-ëcdigd en eemt Maandag het departement van dr. Colijn Blz. 2 Barthou's diplomatieke reis naar Boekarest. Het vergaan van dc „Dresden". Blz. 5 De Schooldag van de Theol. School der Geref. Kerken tc Kampen. Blz. 8 In dc Tweede Kamer is dc mctic-Tilanus inzake de Spellingvereenvoudiging behandeld. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen ONDER DEN TREIN GEDOOD De conducteur, die bij het uitstappen uit den trein te Ierseke kwam te vallen en overreden werd, is aan de gevolgen zijn beide beenen werden afgereden overle den. De ongelukkige, de hoofdconducteur Davidse uit Yenlo, was gehuwd en vader van twee kinderen. FRAUDE BIJ EEN ONTVANGER In verband met do fraude ten kantore van den rijksontvanger te Echt (L.) is een on derzoek ingesteld, naar aanleiding waarvan de ontvanger M. uit zijn ambt is geschorst. Rechtzaken. GEVAARLIJKE SUJETTEN De Rechtbank to Amsterdam veroordeeld© wee broers, een los-wcrkmnn cn een Ultermu- :or. wegens poging tot diefstal met braak lesp ot twee jaar en twee en een half Jua, gevun- renisstraf. In den nacht van 5 op 6 Mei werd de lioelof ltike bezoeker,-j werden neg Uidig later gearresteerd. Beide verdachter divistcn. Het O.M. had vier en dn OUDERS, DIE HUN KIND LIETEN DOODHONGEREN De rechtbank^ tc^Zwulle veroordeelde hel van den Raad van Ops ter I van Üpsterland, dien h(| - had genoemd, nadat hc rdszitting verder b(j te \v>

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1