JHcu we %xiftsdjc Qtmrmt w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. „Groen van Prinsterer" CHEMISCH REINIGEN VERVEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd .is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/* ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5201 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 21 JUNI 1934 15e Jaargang atibcrtentuprij?em Van I tot 5 regels I.17'/j Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenliën per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wjj zoo vele vriendelijke woorden van dank In ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. MILITAIRE BEVEILIGING Vooral de roomsch-kath. pers in de zuide lijke provinciën dringt in de laatste weken met nadruk aan op meer beveiliging dei- grenzen, vooral om te beletten, dat ons land eventueel het slagveld van West-Europa zou worden, als doortrekkende legertroepen elkander daar zouden ontmoeten. Wij kunnen ons deze actie zeer goed in denken, al durven wij, wijl ondeskundig, over de doelmatigheid geen oordeel uit te spreken. Doch ook zij, die meenen, dat ons land in geval van oorlog, zijn zelfstandigheid het best kan bewaren, door de strijdkrachten zoo spoedig mogelijk te concentreeren bin nen de Hollandsche waterlinie, zullen de juistheid toegeven van de conclusie, waar mee de reserve-majoor der Cavalerie, de heer H. Math on, een beschouwing over dit onderwerp in „Mavors" besluit: „Tüsschen België en de Rijnstreek in, lig gen onze Zuidelijke provincies. En is het dan niet duidelijk, dat de bevol king van deze provincies, die naar beide zijden ziet wat in de buurlanden gebeurt, ongerust wordt terwijl zij ziet, dat hier in dit opzicht niets geschiedt om het eigen land te beschermen? Is het wonder, dat men niet alleen vraagt ©m behoud van de tegenwoordige leger- sterkte, maar zelfs óm uitbreiding daarvan en dat men tegen verhooging der militaire uitgaven niet opziet; als dat noodig is, om te voorkomen wat men terecht als 't ergste van alles beschouwt, n.I. om den oorlog in het eigen land te hebben?" Immers, aldus deze schrijver, „hier in 't Zuiden wéét men, dat men in 1914 voor de verschrikkingen van den oorlog gespaard is gebleven, dank zij de paraatheid onzer toen malige weermacht. Hier wéét men, dat in '14 om Limburg heen marcheerende Duitsche troepen „ruit Weihnachten zu Hause" rekenden tezijn, zoodat er geen, sprake, van was zooals onze nationale ontwapenaars het later heb hen voorgesteld dat de Duitsche legerlei ding de Nederlandsche neutraliteit heeft ontzien uit economische overwegingen om gedux-ende de lange oorlogsduur te kunnen profiteeren van die neutraliteit voor de voorziening op allerlei gebied. Hier ziet men, wat onze Zuidelijke bu ren er voor over hebben om een herhaling -te voorkomen, van hetgeen men aan den 'lijve heeft ondervonden." Bij Maaseyck ziet men, „zoodra men de Belgische grens heeft overschreden, op ver schillende wegenknooppunten gebetonneer- de mitrailleuropstellingen, waar vóór, op een paar honderd meter afstand aan weers zijden van de weg, steenen palen, die blijk baar dienen moeten voor de verankering van hindernissen." Dat ook Duitschland de noodige maat regelen tegen overrompeling heeft, voorbe reid, is aan geen twijfel onderhevig. In do Rijnstreek kan men de (weliswaar nog on gewapende) S.A. mannen in rijwiel- en mo torrijwiel-colonnes zien oefenen, om straks, zoo noodig „die Verteidigung und den hin- haltenden Kampf zu starken". Ods land dient, soo ooordeelt de heer Mathon, dit voorbeeld te volgen en het kan z i. dit het best doen door een veiligheids wacht voor de plaatselijke verdediging. Deze zou niet gevoerd kunnen worden dooi de burgerij, doch zou natuurlijk regionaal georganiseei-d moeten worden. Het ware ge- wenscht, „dat onze Nederlandsche Jager korpsen verdeeld werden over verschillende grensplaatsen- In elk dier plaatsen zou steeds een kem van vrijwilligers onder de wapens moeten zijn, terwijl voorts het tot .die korpsen behoox-Qnd personeel zou moe ten bestaan uit dienstplichtigen, die in de onmiddellijke omgeving wonen. Op die wijze is het mogelijk om op het eerste alarmsig naal, dus zonder afkondiging der mobilisa tie, den troep gereed te hebben." De schrijver is van oordeel, dat de pre mie, welke Nederland op deze wijze zou be talen ter voorkoming van te worden betrok ken in de volgende oorlog, slechts laag zou zijn. OFF1C1EELE BERICHTEN BURGEMEESTER Bij Kon. besluit Is met ingang van 1 Juli '34 lenoemd tot_ burgemeester der gemeente Eügels Beijens. met toekonning van plichtige vaandrigs van de le con ilsoldaten J. J. Bleeker, N. F. H'. C. Schrok, S. J. de Vlette ieuwenhuis en H. G. Smit. alle gezondheid de dienst- pagnle hos- ol, S. Dru.k- ïkhovst van het 3e reg. veldartillerie ei n reserve-eerste-luitenant voor special, R. Akkerman van het Vrijwillig land- A. Tenreiro Rodric PRINSES JULIANA IN ENGELAND Maandag a.s. zal in de Nederlandsche Lega tie te Londen een diner gegeven worden ter van H. K. H. Prinses Juliana. De Prins Wales zal bij dit diner aanwezig zijn. NEDERLAND--ENGELAND ONGEGROND JAPANSCH BERICHT Zooals wij in ons naschi-ift reeds deden door schemeren hechtten wij weinig geloof aan de mededeelingen uit Japansche bron over een EngelschrNederlandsche overeenkomst. Thans vernemen.wij van officieele zijde, dat een over eenkomgt over een gezamenlijk optreden van Nederland en Engeland in het Verre Oosten in het geheel niet bestaat. RUSLAND LID VAN DEN VOLKENBOND? EEN PROTEST Hot Comité voor Nationale Samenwer king, van welke organisatie oud-Minister J. J. C. van Dijk voorzitter en luitenant- kolonel A. J. Rooseboom secretaris is. zendt ons een protest dat door de Inter nationale Vereeniging tegen de Derde In ternationale gerioht is tot den Volkenbond, de verschillende Regeeringen, de Volken- bondsvereenigingen, de Internationale In stituten en tenslotte tot het publiek, met betrekking tot de event.ueele toelating van de Unie vanSocialistisohe Sovjet Republie ken tot den- Volkenbond. DE N.C.R.V. EN OOSTENRIJK De gebeurtenissen in de laatste weken in Oostenrijk hebben de Nederlandsche Christe lijke. Reisvereeniging geplaatst voor een moeilijke beslissing. In het reisplan 1934 waren opgenomen reizen naar Oostenrijk. Ih een vervroegde vergader'"'- van het hoofdibestuur is besloten voor dit jaar de Oostenrijksohe reizen te doen vervallen en daaronder de Vereenigingsreis naar Salz burg. Het heeft geoordeeld de verantwoordelijk heid van het doorgaan van de genoemde reizen gelet op den toestand van heden het feit, dat thans die beslissing moet vallen niet te kunnen dragen. Ter vervanging van de reis naar-Satzlburg nu-ingevoegd een nieuw reisplan naar de Sachsische Schweiz en Tsjec.ho-Slowakije, dat o.m. een-bezoek aan Leipzig en een ver blijf in het zoo interessante Praa0- bevat. Dit plan past geheel in het raam van de vervalllen reis. De data zijxi gelijk. De prijs blijft.op hetzelfde niveau. Het reisdoel ligt in dezelfde richting. Men raadplege verder de advertenties. Rapport der Staatscommissie uitgebracht Naar wij van welingelichte zijde verne men ,heeft de Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 12 Februari 1934, met de opdracht de noodzakelijk he id en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andex-e voorzieningen met betrekking tol het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen door per sonen, wier staatkundig streven kennelijk jerioht is op verandering dei- staatsinstellin gen met toepassing of bevordering van onwet tige middelen, haar .Verslag aan de-Regee ring uitgebracht. Vereeniging van Calv. burgemeesters, wethouders en gem. secretarissen De algemeene vergadering C. P. J. Dommisse Onder presidium van den heer C P. J. Dommisse, oud-burgemeester van Maas sluis, kwam bovengenoemde vereeniging gisteren te Nijmegen in jaariijksche ;alge- mpene vergadering büeen. De voorzitter opende de vergadering en hield daarna de openingsrede Spr. heette allen hartelijk welkom in Nij megen, welke stad hij schetste als een van de oudste Nederland iche steden, welke wij bezitten. Uitvoe rig ging spr'. in op de geschiedenis van Nijmegen. De diplomatieke in ternationale onder- handelingen, aldus vervolgde spr., zul- lexx in een nabije toekoxnst een nieuwe geest van de staats lieden verlangen, in staat om de huidige viaagstukken, welke veel verschillen van de vroeger internationale kwesties,, heter te hegrijpen (Washbum-Child). Met begrijpen zal het o.i. échter alleen niet gaan en men zal moeten leeren ver- staan'? dat men, volgens Gods gebod, moet rekening houden met de belangen naaste. F.r is veel stof tot dankbaarheid, dat ons Nederlandsche volk te midden der wereld moeilijkheden nog mag weten geregeerd te worden door een Vorstin, die Haar vertrou wen .bouwt op den Koning der koningen, Die alle dingen regeert en tot op den dag van heden het nog wonder wel heeft ge maakt. - Groot is biet verlies, dat zij had door het verscheiden van Haar geliefde Moeder, wijlen H.M. Koningin Emma, maar blijven', is de troost, dat ze in het geloof in Haar Heiland ontsliep. Moge onze Landsregeenng met onze Vorstin zegen en wisheid van God ontvan gen om met goed beleid ons land en volk te blijven regeeren in de vreeze Gods. opdat men versta, dat gerechtigheid een volk ver hoogt, maar de zonde een schandvlek dei U Hierna bracht de secretaris, de heer P. A Alphen aan den C o 1 ij n, burgemeester Rijn, het jaarverslag uit, Daaraan ontleenen dat het ledental steeg tot 165,_maar hA^Tcien het verrichten van arbeid" zou zijn af aantal begunstigers terugliep tot 6o. H©u ver slag weidde voorts uit over de kwestie van de handhaving van ambtsdragers, die met bereid zijn tot steun aan het wettig gezag, zulks in verband met het referaai-Beumer op de vorige jaarvergadering. Het orgaan „De Magistratuur" verscheen regelmatig, zonder noemenswaardige kosten ■oor de vereeniging. Het verslag van den penningmeester, den heer M Jouwstra, van Bedum, maakt melding van f 1375,1 U/2 aan uitgaven en derhalve een batig saldo var, f 655.34 De aftredende bestuursleden, de heeren .T. J Ta-lsma, burgemeester van Kamerik en-Zegveld; Dr J. de. Lange, gem-secre- taris van Utrecht en P. G. Laernoes, wet houder van Vlissingen, werden herkozen. Hierna was het woord aan den heer P. A. Col ij n, om te refereeren ov „Werken voor steun" Het zooveel besproken vraagstuk der con traprestatie, waarbij het na de onlangs af gekomen ministerieele beschikking niet meer alleen gaat om het princi pieel wenschelij ke, doch ook om het practisch uit voerbare, heeft reeds een geschie spr. allereerst uit een zette. Reeds onder het vorigo Ministerie hebben onderscheiden ge meente-besturen getracht toestem ming te krijgen om de werkloo- zen voor het door hen genoten steun bedrag arbeid te doen verrichten. Uitvloeisel wa ren die plannen van de gedachte, dat de Overheid de bevoegdheid heeft voor den te verleenen steun den wederdienst ta vorderen en dat een gebruik ma ken van die voegdbeid was wenscht. Althans dit beginsel zal Vóór bij 't Dag. Bestuur der Gemeente Boskoop, toen het in Mei 1933, vrijwel onmiddellijk na het optre den van bet nieuw Ministerie, verzocht toe 'i-llen staan, dat werklooze arbeiders zouden worden te werk gesteld tot door hen. telkenmale het ontvangen steunbedrag, berekend naar het normaal geldende loon, erdiend. De gedachte van loon- druk- was derhalve hierbij uitgesloten. De wenschen van het Dag.Bestuur van Bos koop zijn echter maar tën deele ingewilligd. Niet werd toegestaan, dat bij de bepaling van den duur der tewerkstelling het steun bedrag zou worden gedeeld door het n 0 r- verdiende loon, doch hiervoor moet worden aangenomen het werkver- c h a f f i ri gs 10 0 n. Hierdoor werd het element van de gewone werkverschaffing weer inge schoven en dit heeft tot beteekenende en niet gewensclite consequenties ge leid. was tevens een zoo groot mogelijk aantal personen weder aan arbeid te helpen op een minder kostbare wijze, dan dit bij de tot dusver gevolgde manier van werkverschaf fing mogelijk was. Tweeërlei dient daarbij onder de oogen te worden gezien: I. Dat het voortzetten op groote schaal van de gewone werkverschaffing de draag kracht der publieke kassen te boven zou gaan; II. Of de Overheid in beginsel het recht heeft van den steuntrekkende een derge lijke contra-prestatie te vorderen, als het systeem bedoelt. Wat het sub. I. genoemde betreft, wees spr. erop, dat geen enkele gémeente, zélfs niet bij gunstige conjunctuur, zich de weel de kan veroorloven honderden arbeiders bezig te houden en den last van de meestal daaraan verbondon kapitaalsuitgaven te dragen. Hoe zou dat dan mogelijk zijn voor gemeenten die aan, of nabij den financiee- len. ondergang zijn? Nu is door het Rijk bepaald, dat de aan de gemeentebesturen uit te keeren bedra gen voor werkloozensteun over 1934 niet meer zullen bedragen dan f 45 millioen te genover f 76 millioen in '33. Daardoor wordt de zaak voor de gemeenten nog moeilijker. Men mag, wat het steunbedrag betreft, hier cn daar echter franje wegknippen, vaneen belangrijke verlaging der normen zal voor alsnog geen sprake kunnen zijn, daar al thans ten platte lande de steunbedragen tot een minimum zijn teruggebracht, dat nau welijks voldoende is om in den ergstennood te voorzien Op de werkverschaffing daarentegen is wèl belangrijke besparing mogelijk en het strekst als men het apparaat .werkver schaffing" ter zijde stelt en vervangt door het zeer eenvoudige, zeer rationeele „werken voor steun"; Wat het sub II genoemde betreft, spr. meent, dat de Overheid inderdaad in begin sel het recht heeft van de door haar on dersteunden arbeid als contra-prestatie te vorderen Als men zich op het standpunt stelt, dat die steunverleening in wezen niets anders is dan h u 1 pverleening, dan ligt daarin aldus spr. toch opgesloten, dat de Overheid voorwaarden stellen mag, waarop die hulp zal worden verleend, ge lijk zij dat ook in velerhanden vorm en op velerlei wijze doet Spr. vermag niet in te zien, waarom juist onder al die 1 ërlff>n voor s'M te' sluiten. Het moge als element in de steuriverleèning nieuw zijn, de Armenwet kent hét wel. Bovendien het heft in zekér opzicht den arbeider uit den steun uit, hij behoeft zich niet langer een overtollig lid der samenleving te weten, hij werkt weer tegen het volle uurloon. Daarom betreurt spr. het, dat men instede van het juiste beginsel: het normale loon, het werkversGhaffings- loon heeft ingeschoven. Op grond der in een tweetal gemeenten opgedane ervaring zegt spr., dat het stelsel belangrijke voordeelen in zich sluit, zoowel voor deu werklooze als voor de gemeen schap. Waar in de toekomst van de tot dusver gevolgde methode van werkverschaf fing geen sprake meer zal kunnen zijn, gaat het voor den werklooze om: „Steuntrekken voor niets",.of „Het presteeren van arbeid voor dien steun". Voor den arbeider is het van het allergrootste belang ingeschakeld te blijven in de wereld van den arbeid. Bij het werken voor steun blijft hij gevrijwaard voor het tot niets doen gedoemd zijn mis scliien voor vele jaren. En mochten er on verhoopt arbeiders zijn,«die allen arbeid ook dien in- contraprestatie schuwen, dan is het voor dezulken toch zeker meer dan tijd, dat ze desnoods met gepasten dwang naar de wereld van den arbeid worden teruggevoerd. Behoudens van de extremis tische elementen en van enkele soc.-dem. (de laatsten blijkbaar onder invloed afwijzend standpunt hunner partijgenooten in verschillende gemeenteraden), kan wor den gezegd, dat de billijkheid van het systeem door de arbeiders wordt erkend, vooral nu op het steunbedrag een toeslag van 10 pet. wordt verleend, waarop spr. nog nader terugkomt. Voor de gemeenschap zijn aldus spr. de voordeelen zeer voor de hand liggend, tenminste wanneer het systeem niet wordt ontzield door er van te maken een gewijzig de vorm van werkverschaffing, waar liet thans maar al te zeer op begint te lijken. Ware 't stelsel der contra-prestatie van den aanvang der crisis toegepast, dan zou de steunregeling in veler oogen sympathie ker zijn geweest dan thans het geval is. De financieele besparing, welke het „wer ken voor steun" geeft in vergelijking met de gewone wijze van werkverschaffing, is zeer beteekenend. Wel duurt het werk lan ger, als de arbeiders maar ongeveer 4 dagen per week werken, doch dit is waar hol vinden van geschikte objecten steeds moei lijker wordt in 't algemeen geen bezwaar, terwijl daardoor de kapitaalsuitgaven, die er mogelijk nog aan verbonden zijn, ook over een langer tijdsverloop verdeeld wor den. Spr. acht het minder gewenscht, dat de objecten, waaraan de, werkloozen zullen wer kon, door den Minister moeten worden goed gekeurd. Gevreesd wordt, dat dit er toe zal leiden, dat de gemeenten weer gaan zoeken naar objecten van beteekenenden omvang, waardoor tal van kleine werkjes, waarmede men juist de gemeenschap zoo dienen kan, wellicht buiten beschouwing zullen blijven. Spr. acht het gewenscht, dat de ge meenten het recht krijgen een zeker percentage der gesteunden te werk te stellen op de wijze en de plaats, waar dit het gemeentebestuur goeddunkt, onder deze beperking natuurlijk, dat alleen werkzaamheden worden ver richt, die anders niet zouden gebeu ren. Een vrijheid, waarvoor toch zeker iets te 1 zeggen is, zoowel om het stelsel een goede kans te geven, als uithoofde van het feit, dat de gemeenten zulk een belangrijk deel der kosten hebben te dragen. De toepassing van het stelsel bespreken de, maakte spr. een enkele opmerking over het voorschrift, dat voor de bepaling van het aantal uren. dat gewerkt moet worden, het steunbedrag der loopende week moet worden genomen (eerst was dit dat der afgeloopen week, wat spr. beter lijkt). De ervaring heeft voorts geleerd, dat in 't algemeen hoofden van gezinnen ongeveer vier weken, kostgangers twee dagen per week hebben te werken. Spr. wees er voorts op, dat moet worden vastgehouden aan het stelsel van „stempelen" op de dagen, waarop niet wordt gewerkt. Als de plaats, waar gewerkt moet worden, op belangrijken afstand van het centrum der gemeente is gelegen, wordt loopverlet berekend (het loopverlet van de geheele week wordt bij elkaar geteld en gekort op den werktijd van den laatsten werkdag). Het benoodigde gereedschap wordt van ge meentewege verstrekt, aan bouwvakarbei ders wordt voor gebruik van eigen gereed schap een billijke vergoeding toegekend. Alle tewcrkgestelden zijn tegen ongevallen verzekerd, waarbij echter de voorzorg dient te worden genomen, dat hij voorkomende ongevallen de bedragen aan de gemeente worden uitgekeerd. Spr. kwam hierna tot den te verleenen toeslag. Deze wordt gemotiveerd door de slijtage aan l>leeren en schoeisel er meerdere levensonderhoud. Aanvankelijk had spr. tegen dien toeslag bezwaren, doch nu bijna voortdurend wordt gewerkt, is de billijkheid duidelijker naar voren getreden van zulk een toeslag, die 10 bedraagt waarvoor dan weder in aansluiting aan j steunbedrag moet worden gewerkt. De ge meentebesturen zijn echter vrij in het al of niet verleenen van dien toeslag. Wat de werkprestatie betreft, aanvanke lijk liet deze bij sommige elementen nog al te wenschen over. Geleidelijk kon in verre weg de meeste gevallen in dagtaak worden gewerkt en na eenige kleine, strubbelingen zijn de resultaten oolc in dit opzicht bevre digend. In enkele gevallen konden straf maatregelen niet achterwege blijven, welke bestonden in een extra tewerkstelling. Doch uitsluiting van den steun behoefde in geen enkel geval te worden toegepast. Resumeerende meent Spr. te mogen zeggen, dat de Minister aan het ver langen van veel gemeentebesturen is tegemoet gekomen, doch naar Spr.'s meeuiug niet voldoende. Een tweede stap zal moeten volgen, n.I. het ver leenen van meer vrijheid aan de ge meentebesturen, een vrijheid eeniger- mate evenredig aan het aandeel, dat liet gemeentebestuur in de lasten van de werkloozenzorg draagt. Op het referaat' volgde een geanimeerde discussie. De heer F. Eikerbout, van Leiden, hoorde met genoegen dat ref. niet de loonen uit de werkverschaffing wilde zien genomen als maatstaf voor de loonen in de vrije be drijven. Met inl. betreurt' spr. dat de Regee ring het systeem Boskoop-Alphen niet heeft aanvaard. Oók in kleinere objecten moet werk gezocht. Inzake de beschouwing van den inl. over het stempelen op de dagen dat niet gewerkt wordt is spr. van tegenoverge steld gevoelen. Wat is een redelijke dag taak? Als christenen fis het onze taak te zorgen dat de werkloozen kunnen rondkomeïi. Burgemeester N ie uwenh uy zen, van Schoonhoven, betreurt dat de gemeentebe sturen inzake het uurloon niet meer vrij heid is gelaten. Burgemeester Jansen M a n e s c h ij n, van Zwijndrecht, verschilde in enkele pun ten met den ref. Hij stelde de zaak wat te gemakkelijk door te meenen dat als we •naar contraprestaties invoeren, we er wel komen. Maar inl. heeft zelf geen werkobjec- ten kunnen aangeven. We kunnen wel werk zoeken, maar dat is toch maar in het klein. Spr. is niet voor zulk een groote vrijheid aan gemeentebesturen die men niet in verzoeking moet brengen dingen te gaan doen die niet recht zijn. Ref. wil de werk verschaffing afschaffen en daarvoor laten werken voor de steun. Daardoor komt hij in flagranten strijd met. de circulaire van den minister. Spr. ontwikkelde tal van be zwaren tegen deze idee van den ref. De hoe veelheid werk komt bij uitvoering als con traprestatie voor steun duurder dan in de werkverschaffing en brengt de gemeenten ook geen voordeel. Er zit, spr. erkent dat, franje aan de werkverschaffing. Maar dat is ook bij de steun zoo. Spr. ziet een nadeel in het wer ken voor steun. Het werken in de werkver schaffing heeft ons geleerd dat het geven van een uurloon verkeerd is. Bij het wer ken om steun mist men de factor der werk verschaffing, n.I. dat men zich moet inspan nen om te komen tot het gestelde bedrag. Bij het toepassen van de gedachte van den ref. moet men wel zeer voorzichtig zijn. Het vraagstuk der werkloosheid heeft zeer kanten. Burgemeester Br am er, van Harden- berg, merkte op, dat wat men in Boskoop Alphen doet alleen maar kan in gemeen ten met coll. arbeidscontracten. Men ver geet dat er gemeenten zijn waar men geen 35 maar slechts 20 a 22 ct. uurloou mag betalen. Meerdere geriieenten zijn te ■Toeg overgegaan tot invoering van een iteunregeling. Burgemeester Wam aar, van Hazers- woude, wees er op dat tegenwoordig de steunregeling brengt tot de gekste toestan den. Het gaat om het vinden van de juiste weg en dan geeft spr. de naam cadeau. De werkverschaffing mist een voldoende con trole op de gezinsinkomsten, wat bij de steunregeling niet het geval is. Hierna diende de heer Colijn van Repliek. Gemeentebesturen die van oordeel zijn dat bij de contraprestatie het normale uur loon moet worden genomen als maatstaf, kunnen dc wenschelijkh "id daarvan bij den minister bepleiten. Bij contraprestatie zijn meer menschen Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Vereer., van Calvinistische burgemeesters, wethouders en secretarissen „Groen van Prinste rer" heeft te Nijmegen de jaarvergadering ge houden. De Staatscommissie met betrekking tot htt be kleeden van het lidmaatschap van vertegen cv oor- digende lichamen door revolutionairen, heeft haar verslag aan de regeering uitgebracht. BIx. 2 De opwinding over Von Papens rede. Het verbod van verspreiding door Hitier bekrachtigd. Te Zwolle heeft een 80-jarige man een schot gelost op zijn schoondochter en daarna zich zelf van het leven beroofd. dc valschcmunters- In de jaarvergadering van dc Ned. Handel Maatschappij werd gister afscheid genomen van Dr. C. J. K. van Aalst en werd tot zijn opvolger benoemd Mr. D. Crena de Iongh. BIz. 5 Heden is te Kampen de Schooldag gehouden van de Theologische School der Geref. Kerken. In de aula van de Theol. School te Kampen heeft Prof. Dr. K. Schilder een rede gehouden over „Dc dogmatische beteekenis van dc Afschei ding voor onze tijd". De Tweede Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp inzake belasting van goederen in dc doode hand geschorst. Daarna is begonnen met de behandeling van het Verkeersfonds. 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO aan het werk dan bij de werkverschaffing. De gemeente Alphen was aan het eind en zou indien zij op den weg der werkverschaf fing was voortgegaan, noodlijdend zijn ge worden en is het nu niet. Dit moet elk bur gemeester voor eigen gemeente bezien. Spr. heeft de sterke overtuiging en elke dag sterkt hem daar in, dat de weg die hij nu insloeg, veel besparing brengt. De kleine werkzaamheden vallen wat mee. De heer Jansen vergat in zijn betoog de factor van het psychologisch element in de contrapres tatie. Men breidt ook gemeentebesturen in de verleiding door hen geen vrijheid te ge ven. Het ontslaan van los personeel om het' werk in contraprestatie te laten verrichten is natuurlijk niet in orde. En Boskoop kreeg op haar verzoek om te mogen beginnen met werk in contraprestatie als eerste bescheid van den minister, dat geen arbeider, noch losse noch vaste mag worden ontslagen. Het is wel mogelijk dat het werk in contrapres tatie duurder wordt. Om de begrooting slui tend te maken levert de contraprestatie per jaar voordcel op, al is het misschien per M3 duurder Wanneer men eenmaal een paar jaar de steunregeling heeft gehad gaat het er om die practisch zooveel mogelijk dienst baar te maken aan het algemeen nut. Als men de werkverschaffing een paar jaar heeft, zal men eens moeten zien hoe lang dit is vol te houden. De plicht om te werken voor een mensch wordt er echter niet door ontkend. Wat de heer Warnaar opmerkte vraagt een apart referaat De Voorzitter dankte den referent voor zijn actueel onderwerp. De vergadering besloot een telegram van: hulde en trouw te zenden aan H. M. de Ko ningin en gelukwenschen te richten tot Dr. H. Colijn, die morgen zijn 65sten verjaardag viert en tot burgemeester Craamsma le Bolsward, die zijn koperen huwelijksfeest vierde. Burgemeester M. Fcrnhout, van Mid delburg, sloot de vergadering met gebed. BOOTTREIN NEDERLAND De Stoomv. Mij. Nederland meldt: De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het Maandagmorgen 25 Juni a.s. te Genua arriveeren- de m.s. Marnix van St. Aldegonde, welk schip gelijk reeds gemeld, vandaar weer naar Indië zal terugkeeren. zal tengevolge van de sterke bezetting vanaf Basel in drie decJcn worden gesplitst. Aan komst in Nederland op Dinsdagmorgen 26 Juni te Zevenaar trein I om 7.IS uur, trein II om S.02, Nijmegen trein III om 7.56, Arnhem I 8.14, III 9.08. Utrecht C.S. I 9.00, II. 9.10, III 10.00, Den Haag S.S. I 9.56 II 10.06. De aansluitende trein Amsterdam W.P. I 9.47 III 10.46, Amsterdam C.S. 1 10.02, III 11.01, Rotterdam Maas I i0.31, III 11.50. Passagiers die niet van den slaapwagen gebruik maken zullen met trein I arrivceren. PUROL

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1