liiruiur |TciïtsrljP Courant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken De jonge minister Felle brand in Zuid-Beijerland HOLLANDIA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5199 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 19 JUNI 1934 15e Jaargang 9bbertentieprij)cn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Va Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berek.end 0.10 -rgeeft t Om Ariu 2 kT. „Barbi Scho IC zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan I Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stjjl, ais men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo. vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. DIE VOOR EEN ZWARE TAAK STAAT Nauwlijks was Mr. Verschuur als minister van Economische Zaken afge treden, of als zijn opvolger werd ge noemd' Mr. M. P. L. Steenberghe, de jeugdige voorzitter van de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging, bestuurslid en lid van vele corporaties en commissies, meermalen regeeringsvertegenwoordi- ger op belangrijke congressen; regee- ringsgedelegeerde en met eère bij de onderhandelingen over een Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag directeur van een belangrijke textiel fabriek; bovendien geen streber, want 't vorig jaar weigerde hij een Kamer- candidatuur te aanvaarden; en nauwiijkë 35 jaar oud. De nieuwe minister moet dus wel bizondere gaven en capaciteiten .bezit ten want het moge dan soms gemakke lijk gaan-in een commissie of tot be stuurslid benoemd te worden; het is minder gemakkelijk die plaats met eere in te nemen en het gewekte vertrou- Ven niet te beschamen, maar te ver- D|ïïoogen. Van meetaf schijnt wel vast gestaan te hebben, dat Mr. Steenberghe als mi nister zbu optreden. En toen minister Colijn onlangs verklaarde, dat de nieu-; we ambtsdrager ongeveer half Juni het klopt preciesin functie zou tre den, stond natuurlijk reeds vast, wie zeersi1: opvolger van Mr. Verschuur zou wor den. De Minister-president heeft van de tusschentijdsche waarneming van dit zwaarste der departementen gebruik gemaakt om zich goed van de gang der dingen op de hoogte te stellen, waar door hij straks met meer kennis van zaken dan gewoonlijk zich een oordeel kan vormen over de maatregelen en voorstellen van zijn jongen medewer ker op wiens schouders de zwaarste regeeringstaak gaat drukken. Dat is een groot voordeel, omdat er voor alles kdbinets-politiek gevoerd moet worden; doch vooral ook, omdat bij het economische departement het Zwaartepunt ligt. Het is daarom ook zoo begrijpelijk, jgli^'dat de benoeming even op zich liet wachten. Immers, theoretisch gespro ken, zaten Colijn en Steenberghe, wat de handelspolitiek betreft, waarschijn lijk niet op één stoel. De laatste is lid van de Vereeniging voor Actieve Han delspolitiek en dat zegt wel iets. Maar, behoeft het eenige verbazing nut 4te wekken, dat in deze tijden alle theo retische en academische debatten over vrijhandel of bescherming gestaakt worden en dat men enkel vraagtwat regrmoeten wij doen voor het lijfsbehoud van ons volk? Dr. Colijn is vrijhandelaar, met hart en ziel. Maar hij is ook werkelijkheids man en hij loopt niet met zijn hoofd tegen een economische muur. Behoeft het dan nóg verwondering, dat deze twee elkander vonden, en dat het slui ten van een accoord weinig moeite kostte? Mogelijk wordt van liberale zijde wel gezucht: nu gaat het met het kabinet- 'Colijn de verkeerde kant uit, nu sturen we recht op het baken der protectie aan. Anderzijds zal de S.D.A.P. niet op houden het volk te vertellenmet zoo'p jaa sloten open oli pel edacl ie \i dentei co ou dei it eie gastei werkgever aan het hoofd van dit depar tement en nog wel onder algemeene lei ding van D'r. Colijn wordt de politiek ■van loonverlaging en kapitaalbescher ming geaccentueerd. Wij vreezen het één noch het ander Eenvoudig omdat we overtuigd zijn, dat de nieuwe minister in samenwer king met zijn oudere ambtgenooten slechts dat zal doen, wat noodzakelijk is in crisistijd. Wij willen echter ook niet vergeten, dat Mr. Steenberghe een open oog voor i sociale rechtvaardigheid bleek te heb ben en daarom het volle vertrouwen van heel zijn partij in al haar schakee ringen geniet. Dit is een 'politiek voordeel van niet geringe beteekenis. Het stemt tot voJdpening, dat de roomsch-kath. minister Verschuur kon vervangen worden door een even be kwaam geloofsgenoot en de politieke verhoudingen dus niet gewijzigd wor den. Het geeft te meer voldoening, om dat deze eenigszins gedurfde keuze ook politiek gesproken het kabinet- Colijn niet weinig versterken en zijn positie verstevigen zal. Al met al begroeten we dus den nieuwen minister met waardeering en vertrouwen. Moge hij in moeilijke tij den en onder moeilijke omstandigheden Hem weten te vinden, op. Wien wij al leen ons vertrouwen mogen stellen. BINNENLAND BURGEM. MR. S. DE MONCHY NEEMT AFSCHEID VAN ARNHEM. In de gehouden vergadering van den Arn hemschen gemeenteraad heeft burgem. S. J. R. de Monchy, die met ingang van 1 Juli a.s. benoemd is tot burgemeester van Den Haag, afscheid genomen. Hij heeft den Gemeenteraad dank gezegd voor de samen werking die hij van hen mocht ondervin den, benevens een woord van dank gespro ken tot de .wethouders, ambtenaren en alle Arnhemmers, die hem in den loop der ja ren blijken van genegenheid en vriendschap gaven of hem bereidwillig terzijde stonden. Ook dankte, de burgemeester den gemeen te-secretaris en het politiecorps. De burgemeester is vervolgens in harte lijke bewoordingen toegesproken door den oudst-aamvezigen wethouder den lieer H. G. J. v. d. Sand, namens de wethouders en door het oudste raadslid, den lieer J. W. A. Zoetbergen, DE AUTOBUSKWESTIE OP DEN AFSLUITDIJK VERGADERING VAN DE GEDUPEERDEN. Naar aanleiding van de op den Afsluit dijk plaats gehad hebbende inbeslagneming vqn autobussen in verband met vermeend geconstateerde overtredingen van de Wet op Openbare Vervoermiddelen, meer spe ciaal betreffende het inwerking houden van e>en autobusdienst zonder de vereischte ver gunningen van Gedeputeerde Staten, werd te Amsterdam een vergadering van de ge dupeerden gehouden. Het presidium van deze vergadering werd waargenomen door den heer T. Z e i I's t r a uit Sneek, die het doel van de vergadering uiteenzette, n.l. een modus te vinden om aan de Wet op Openbare Vervoermiddelen te voldoen, teneinde inbeslagneming, als geschied, te voorkomen. Na verschillende besprekingen werd, op voorstel van den rechtskundige, met alge meene stemmen besloten aan Z.Ex. den Minister van Justitie een schrijven te zen den, waarin wordt verzocht ten spoedigste eenige richtlijnen te willen aangeven, op dat de autobusondernemers zouden kunnen weten, in welke een strafvervolging, althans inbeslagneming te vreezen was. Besloten werd tenslotte nog binnenkort nogmaals een vergadering te houden. J,SONNEVANCK"-DAG Het Oir. Sanatorium „Sonnevamck" te Harderwijk viert 2S Juni a.s. csijn 25-jarig be staan. I-Iet bestuur hoopt dien dag zeer veel vrienden op het. sanatorium te mogen ont vangen en in het bijzonder verwacht het alle oud-patiënten, die daartoe in de gele genheid zijn. Ze worden gratis vervoerd van het station naar het „Sanatorium". Zie ver der de advertentie in dit nummer'. WATERSCHAP HERFTE Ged. Staten van Overijssel hadden bij be sluit van 14 November 1933 hun goedkeu ring onthouden aan de begrooting 1933 van het waterschap Herfte zooals zij ook goed keuring hadden geweigerd aan de begroo- ting van een vorig dienstjaar, omdat daar bij ó.m. geen rekening was gehouden met het bezit van eigendommen en met schul den, ontstaan uit de werken, djie door het voorloopig bestuur waren tot stand gebracht. Het definitief bestuur, dat de begroeting op maakte, ontkende hot bestaan van dat be zit en van die schulden, omdat de werken volgens beslissing van de Kroon in strijd met het reglement tot 9t.and waren geko men. De Kroon vernietigde liet 'besluit van Ged. Staten en keurde de begroeting 1932 alsnog goed. Met vernietiging van het be sluit van Ged. Staten van li November heeft de Kroon thans ook goedkeuring aan de be grooting 1933 verleend. J. S. RuppertJr. NED. LUTH. BOND VOOR CHR. SOCIALE ACTIE OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER Maandag werd de algemeene vergadering van bovengênoemden Bond. te Gouda ge houden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter. de heer J. S. Ruppert Jr., het 25- jarig amibts- en hu welijksjubileum van ds. J. J. Simon, pre dikant bij de Lulh. Gem. te Gouda. Ook memoreert spr. het aanstaand jubileum van het Chr. Nat. Vakverbond en dat van den Ned. LuLii. Bond voor Ghr. Soc. Actie, waarbij hij wees op het groote voorrecht van een zelfstandige Christ, vakbeweging. Van de afdeelingen die aan de oprichting van den Bond mede werkten, zijn er nog twee, die ook nu nog daarbij behooren, n.l. Haarlem en Schiedam; de derde, Amsterdam, leidt een afzonderlijk bestaan Zij heeft echter een waardige plaats vervangster in de sinds 1928 bestaande af deel ing Amsterdam. Van de twee oude af deelingen, zal Haarlem op 3 Augustus van dit jaar 35 jaar bestaan en heeft Schiedam in dit voorjaar haar 25-jarig bestaan her dacht. Op 26 Januari 1935 zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de Bond is opge richt. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat voorlichting op het gebied der beginselen hoog noodig is. In dit verband wérd gewe zen op een Nederlandse he uitgave van „Lutherdum und sociale Frage". Spr. wees in het vervolg Van zijn rede op, wat thans het beginsel vordert, zich meer dan anders met de staatkundige ontwikkeling moet bezig houden Spr. lichtte een en ander toe met wat in andere landen gesohiedt, met name in Rusland, Iialië Duitschland. Wel is er in Nederland nog geen corpo ratieve, geen totaal-Staat., maar door de fi- naneieele, economische en politieke .verhou dingen tusschen de vólkeren daartoe ge dwongen, heeft ook onze Overheid meer dan ooit is geschied, zich met' het financieele, economische en sociale leven der maatschap pij te bemoeien. De invloed van den Staat op de maatschappelijke ontwikkeling is door de aangediende omstandigheden dermate toegenomen, -dat liet' onmogelijk is sociale actie te voeren, zonder zich van de Staats bemoeiing rekenschap te geven. Meer dan voorheen dient bij de volvoering van de sociale taak aandacht geschonken aan de staatkundige beteekenis daarvan. Ook moet men zich principieel bezinnen ten aanzien van de goddelijke roeping van de overheid tegenover de beschouwingen van fascisme en n a t iona a 1 -socia 1 i sm e Aan de andere zijde vestigde Spr.- de aan dacht erop, dat Calvinistische schrijvers in hun voorlichting, waarvoor men alle waar deering moet hebben, met name de ontwik keling in Duitschland voor een deel toe schrijven aan den invloed van Gather en het Lutheranisme, wat nader werd toege licht. Spr. noemde dit oordeel ondankbaar, er op wijzend, wat de Nederlandsche Cal vinisten aan Lutheranen als Stahl en an deren hebben te danken. Dit oordeel is ook onbillijk, gezien de ontzaglijke taak van Luther. Het is eveneens onjuist, wat Spr. aan de hand van de Augsburgsohe Confes sie aantoonde. Wel zeer duidelijk en onomwonden wordt in deze Confessie de macht van den Staat principieel aan den Goddelijken wil onder worpen. Er is dus in tweeërlei opzicht positie kie zen noodzakelijk, ©enerzijds tegen die gees ten van den tijd, die het, Christendom ais leven bewegende.' kracht van het terrein des openbaren levens willen verdringen, ander zijds tegen hen, die oordeelen dat het Lu theranisme daartoe geen inspiratie en krach ten biedt, al is er eenige aanleiding toe, daar het Lutheranisme niet die kracht heeft be toond en die ontwikkeling heeft verkregen als uit - de beteekenis van zijn beginselen mocht worden afgeleid. Spr. besloot met den wensöh, dat er meer onderzoek der beginse len moge komen en God geloof, geloofs kracht, geloofsmoed en liefde voor Zijn dienst moge schenken. Het verslag vam den secretaris, den heer H. W. Sell we er (Amsterdam), waaruit wij noteeren, dat het ledental steeg van 104 tot 114, werd zonder bespreking goedge keurd. Ook het verslag van den penningmeester, dat met een klein winstsaldo sloot, ver- weirf de goedkeuring, evenals de begroo- iing voor 1934. Bij het verslag van d'en ad ministrateur van 'het. orgaan, den beer J. Meyer A.J.zn. (Utrecht), werd gesproken over de propaganda, die tot dusver weinig voortgang vindt. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Zwolle, waar men het 25-jarig bestaan van den Bond hoopt te herdenken. De he&ren T. H. Hendriksen,(Zwolle! en H. W. S c h w e e r (Amsterdam) werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Namens de drie vertegenwoordigde orga nisaties sprak die heer K. Kruithof de vergadering toe. Over dit onderwerp sprak in de middag- bijeenkomst ds. W. F. ten Rou\elaar, van Zwolle. Spr. bestreed de opvatting als zou het Lutheranisme geen ruggegraat geven voor iliet openbare leven. De Augsburgsche con fessie .bouwt geen menschelijke theorieën, doch baseert zich op den Bijbel. Het Luther- sche beginsel as: God spreekt in de eerste plaats. Onze tijd vraagt bewust geloof in 'het „Heer, wat wilt Gij, dat ik doen zal". Het streven naar eenheid in onzen tijd mag niet leiden tot vervlakking. Christus moet in het midden staan. Kerk en Staat mogen elkaar niet overheersohen, doch moeten sa menwerken. Ook de Staat is een Goddelijke instelling. Onze. taak is te gehoorzamen aan •de overheid. Meent men dat in bijzondere gevallen niet te kunnen doen, dan drage men dat alleen met zijn God, zonder de propa ganda daarin te betrekken. Als de Kerk van Christus in gevaar komt, hebben vrij pal te staan, zooals Rus land en Duitschland dat leeren. De Augsburgsche confessie brengt alles tot God terug. In dat licht moeten we ook de sociale verhoudingen zien. Geen oplos sing van sociale misstanden kan er zijn dan alleen van Christus uit. Op dit referaat volgde eenige bespreking, waarna de vergadering werd gesloten. De al- gevaardigden war endaarna de gasten der Goudschè afdeeling bij een boottocht op de Reeuwijksche plassen. VERMINDERDE WELVAART LEIDT NOODWENDIG TOT LAGER LEVENSPEIL „Het 'spreekt vanzelf, dat. verminderde welvaart dwingt tot een verlaagd levenspeil. Zoolang de welvaart op laag peil staat, moet ook liet levenspeil terug", schrijft de Vrij z. Democraat. Maar het is ook begrijpe lijk, zoo lezen we in een hoofdartikel in hetzelfde nummer van dit blad, dat velen aan deze waarheid gaan twijfelen. Want, als zij, .die loonsverlaging moesten ondergaan, lezen van de 500 of nog meer Ne derlanders, die naar .Milaan trokken om een voetbalwedstrijd te zien, hetwelk toch min stens eten uitgaaf .van een kwart millioen. Ne- derJandsche guldens vorderde; als zij lezen van de millioenen te laag aangegeven vermogens .en inkomens, welke te lage aangifte mede een reden is geweest om verlaging van het levenspeil als noodza kelijk te beschouwen; als zij op Zon- en feestdagen hun eenigste genot zien bederven door de duizende, stof opjagende auto's; dan begrijpen zij de nood der tijden niet meer, dan gelooven zij niet meer in een sis, die alle lagen der bevolking drukt, dan voelen zij er niets meer voor om door eigen verdere versobering het algemeene levenspeil verder naar beneden te brengen RIJKSWEG DEN HAAG—AMSTERDAM Het wegvak bewesten Oegstgeest van den weg AmsterdamSasseniheimHaagsche Schouw's-Gravenhage (Rijkswegenplan '32 No. 4), voor zoover gelegen tusschen de Post brug in de gemeente Sassenheim en den tijdelijken verbindingsweg tusschen den nieuwen en den bestaanden Rijksweg nabij het Groene Kerkje in de gemeente Oegst geest, is heden opengesteld voor het open baar verkeer. PROPAGANDA VOOR HET BOEK Door samenwerking van den Nederland 'schen uitgeversbond met de commissie voor 'de collectieve reclame voor het in Nederland uitgegeven boek is besloten in den Oranje- trein een wagon te laten meeloopen, die ge heel aan het Nederlandsche boek is gewijd. UIT DE ANTIREV. PARTIJ GEMEENTE-POLITIEK IN ENSCHEDE Reorganisatie na de samenvoeging. Met; ingang van 1 Mei 1934, het tijdstip van de vereeniging der gemeenten Enschede en Lonneker, hebben zich de antirevolutionai ren aldaar, georganiseerd in 6 kiesver gingen, waarvan de'namen nog nader zullen vastgesteld worden. Opgeheven is de Staten-Centrale Enschedé, vroeger voor de beide gemeenten; inplaats daarvan is nu opgetreden een Centraal Be stuur voor de 6 kiesvereenigingen. gevormd door de voorzitters en secretarissen dier ver eenagingen, aangevuld met een lid van elk der onderdeelen. Voorzitter van dat Centraal Bestuur, evenals van de kies vereen. Ensche dé-CcntrUm is de héér A. Schmal. De candidaatstelling op 4 Juni. Bij deze tusschentijdsche raadsverkiezing komt de an<ti-rev. partij uit met de volgende candidatenlijst: 1. J. Heres (wethouder), 2. A. Buy (thans raadslid), 3. G. Elhorst (thans lid der Gedep. Staten van Overijssel), 4. A. Sein, 5 J. Buiten/bos (thans raadslid); 6. K. Boerma,, 7. J. Vunderink, 8. A. Bootsma, 9. A. Sohuite (Glanerbrug), 10. R. Blokzijl], 11. R. Luiten, 12. G. Smit, 13. K Otter (Glaaierbrug), 14. J. van der, StelL De heer G. J. Koerselman, 1 Mei wethouder van Lonneker, oorspronkelijk ook op de can- datenilijst voorkomende, wenschte niet in aanmerking te komen, terwijl de heer H. Kok, tot 1 Mei raadslid in Lonneker, niet meer verkiesbaar is, wijl hij slaat in dienst der gemeente Enschedé. De burgemeester van De Lier de heer J. H. Crezée op de Liersche dom, waar een verre kijker is geplaatst ten behoeve van hel vreemdelingenbezoek: GEMENGD NIEUWS BAKKERIJ MET WINKEL EN TWEE WOONHUIZEN IN DE ASCH GELEGD In den afgeloopen nacht heeft een felle brand in de kom der gemeente Zuid-Beijerland een bakkerij met win kel en woonhuis en een belendend perceel in de asch gelegd. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men vreesde, dat een ge- heele rij langs den dijk staande wo ningen een prooi der vlammen zou worden en met de heugenis aan den kerkbrand op 30 Maart 1932, toen het vuur ook naar de overzijde van de smalle Dorpsstraat oversloeg, achtten de autoriteiten het raadzaam om uit alle plaatsen in de omgeving groot materiaal ter assistentie in te roepen. Omstreeks kwart over één werd de vrouw in bakker A. Maris, die zijn zaak heeft aan de Dorpsstraat 76, wakker door het ge knetter van vlammen. Zij wekte haar man en in panische schrik ontdekte men, dat de bakkerij in brand stond. Deze bakkerij lag in het achterste ge deelte van het pand, waarvan de voorzijde werd ingenomen door een winkel i woon kamer. Met een paar trapjes naar om laai kwam men in de slaapkamer, terwijl in een opkamer boven de winkel de slaapkamer was van de kinderen van 4 en 2 jaar. Door duisternis en rook heen renden de ouders naar boven en het gelukte hen elk :n kleine uit de bedstedi te redden. Korten tijd daarna had het vuur de slaap vertrekken bereikt en spoedig sloegen de lammen hoog boven het dak uit. Vermoedelijk is de brand ontstaan achter den oven in een partij stookseJ en via tas rijshout heeft het vuur in eenige oogen- blikken de bakkerij in laaienden vuurgloed gezet. Een vrij felle Z.W. wind wakkerde de vlammen aan en spoedig' stónd het pand van voop tot achter in lichter laaie, terwijl ook het belendende perceel 75, dat bewoond werd door de 81-jarige wed. Kluyfhoofd met haar dienstbode, werd aangetast. Beide vrouwen konden tijdig worden gewekt en werden bij'buren ondergebracht, terwijl het bakkersgezin bij familieleden een onder komen vond. De brand breidde zich onheilspellend uit De felle roode gloed verlichtte de smalle Dorpsstraat op den dijk fantastisch en een vonkenregen stoof de lucht in. niet alle ge vaar voor verdere uitbreiding van de brand. De brandweer van Zuid-Beijerland onder leiding van opperbrandimeester Boer, nikte met'de handspuit uit, maar vóór men kwart over twee water kon geven was gebleken, dat men met dit materiaal mach teloos zou staan tegen het geweld var vuur. De Kilwaterleiding tc 's-Gravendee! werd gewaarschuwd, dat hooger druk moest worden gegeven en de te Oud-Beijerland woonachtige burgemeester van Zuid-Beijer land, de heer Bekking, vond het raadzaam telefonisch assistentie in te roepen te Nieuw- Beijerland, Oud-Beijerland, 's-Gravendeel en Rotterdam. De motorspuiten van Nieuw-Beijerland en Rotterdam zijn daarop uitgerukt en spuit van Nieuw-Beijerland, met oppybrand meester Simons, die ook bij de kerkbrand zoo nuttig werk heeft verricht, was spoedig ter plaatse en kou met het groote materiaal aan het blussohingswerk deelnemen. De groote Fox-spuit uit Rotterdam, die met hoofdman Keeman en hoofdopzichter Pellenkoft om half drie uitrukte heeft ech ter eerst na het begraan van talrijke dool wegen het doel bereikt. Het eiland Hoeksche Waard is nog heel slecht door den A.N.W.B. met wegwijzer, bedaoht en wie in het holle van den nacht, onbekend met de kronkelingen des dijks en de verrassingen van zijwegen, van Nieuw- naar Oud en van Oud- naar Zuid-Beijerland rijdt, loopt gevaar zijn einddoel telkens weer als een luchtspiegeling' in de Sahara terug te zien wijken Zoo geviel het, dat de andere zoo snelle Rotterdamsche motorspudt thans eerst ter plaatse kwam toen haar hulp niet meer noodig was. Aanvankelijk had het er uitgezien, of behalve de twee panden, die reeds door het vuur verteerd werden ook het hoekhuis bij de kruising van Dorpsstraat en Nieuwland- schenweg geslachtofferd zou worden. De bewoners, de koopman M. Bakker met rouw en drie kinderen hebben dan ook de lucht moeten nemen. Het gelukte echter met behulp van vijf stralen zooveel water op de belendende perceelen te werpen, dat deze behouden konden blijven, terwijl de brand na een uur werken gebluscht was. De felle vonkenregen heeft nog een oogen- blik gedreigd de boerderij van den oppeibrandmeester aan te steken, maar ge lukkig heeft men tijdig het gevaar ontdekt en door nauwlettend toezicht verdere uit breiding weten te voorkomen. Personeel van het nabijgelegen Raadhuis heeft tijdig het archief en waardevolle paperassen in vei ligheid gesteld, toen de brand zoo fel was, dat men op een snelle uitbreiding voorbereid moest zijn. Tegen vijf uur meende men de naiblus- schlng reeds zoo lang te hebben voortgezet, dat tot het omhalen van de muren der twee verwoeste panden kon worden overgegaan. Terwijl men daarmee bezig was laaide ech ter plotseling het vuur weer op in een schuur achter het huis van den heer Bakker. Ook dit gevaar kon echter worden be dwongen. Toen kon men de ruïne verder gaan slechten. Naar \yij vernemen was de bakkerij van Maris tegen brand verzekerd, evenals hel huis van de wed. Kluyfhoord. IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE IAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bli.1 Dc nieuwe Minister van Economische Zaken. Door een Llle brand werd te Zuid-Beyerland een bakkerij met winkel en twee woonhuizen in de asch gelegd. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsont werp tot vaststelling van een nieuw tariex invoerrechten. DOOR EEN REVOLVERSCHOT GEDOOD Te Geeeteren was de gemeenteveldwach ter bezig zijn geladen revolver sohocin te maken, toen het wapen plotseling afging en den eigenaar doodde. De ongelukkige was vader van dirie kinderen; GEWELDIGE BOSCHBRAND IN BRABANT VROUW ERNSTIG GEWOND. VEE IN VLAMMEN TWEE BOERDERIJEN IN ASCH GELEGD Gistermiddag omstreeks één uur is in een. der schuren van het gehucht Giersbergen (gemöente Drunen) brand uitgebroken. Het vuur sloeg spoedig over op twee boerderijen van de families Van der Meyden en Brekel- mans, welke binnen zeer korten tijd in lichter laai stonden. De vrouw van Van der Meyden, die haar kindje van vier weken uit het brandende huis haalde, kreeg ernstige brandwonden, evenals het kind, zoodat onmiddellijk ge neeskundige hulp noodig was. Aangezien ile mannen naar het veld waren, kon men het vuur niet bestlijden, zoodat al spoedig een groote landbouwschuur werd aangetast Vier varkens, 40 kippen en een koe kwa men in de vlammen om. Het aangrenzende bosch werd aangetast en zonder dat men het vuur in zijn vernie lend werk kon stuiten, brandden weldra eenige hectoren dennenbosch. Een geluk kige omstandigheid mag wel genoemd wor den het feit, dat de wind van het gehucht af stond, zoodat de andere boerderijen van Giersbergen geen gevaar liepen. Door de geweldige droogte stond binnen betrekke lijk korten tijd een groote oppervlakte bosch in brand. Aan blusschcn viel vrijwel niet te denken. De politie van Drunen, alsmede de mare chaussee van Waalwijk, hielpen bij het blus schingswerk, dat voornamelijk geschiedde door bewoners uit de omstreken. Een geweldige rookontwikkeling vond plaats, zoodat de brand tot ver in den om trek te zien vvas. Tenslotte bleek, dat blus- schen ondoenlijk was en men beperkte zich er toe te zorgen, dat de vernielende vlam men tenslotte niet over den verkeersweg NieuwkuykHelvoiit konden komen. Dank zij dezen weg is de brand bedwongen. Omstreeks 23 HA. bosch en heidegrond is verbrand. Deze grond behoorde aan ver schillende eigenaren toe. De huizen waren niet of laag verzekerd. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk. Omstreeks vier uur in den middag-was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. DE DOODELIJKE DAMP Te Utrecht is in de Nieuwe Daalstraat een 55-jarige vrouw door g-asveretikking om het leven gekomen. Land- en Tuinbouw. Op de gehouden vergadering van het B&stuur der G.O.M.v.L. werd bestoten: aan het Konink lijk Ne-dorlandsch Landbouwcomtté te verzoe ken bij de Aardappel Centrale te willen aan dringen op verlenging van de maximum lengte de Gold ensche II i bepaalde aardappel 'nkitje-s), K^rsteling, enz., i. die alleen in do lengte i o cm. tot 10 11 c.m. .1 worden verzocht de mogelijkheid verwegen om te geraken tot verla- hooge tarieven, die van overhelds- en op de verschillende diensten, in r de hooge abottoir-kosten. Aan dc Rijk-sbijenteelt-ec te dringen op steun voor de bijenhouders i de Commissie inzake crlslastcun in Gelder- d om in bijzondere gevallen aan ontginnInga vijl de mogelijkheid, voor d oorschot te krijgen, zal w tan de Crlsl-szuiveloentrale ooht de uitbetaling van de ;oe te willen bespoediLgen. onderzocht. >rden ver- t 5 per

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1