MAANDAG 18 JUNI 1934 VER. TOT VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING Het compromis-voorstel bezien uit verschillende gezichtshoeken SPOEDIGE INVOERING WORDT TEGEMOET GEZIEN De algemeene vergadering van de „Ver- oeniging tot Vereenvoudiging van onze spel ling" is Zaterdag te Den Haag gehouden. Voorzitter was Prof. Dr. J. J. Salverda Ter vergadering werden enkele referaten gehouden. Dr. Si bold S. Smeding, directeur-hoofdredacteur der Middelburg- sche Crt-, sprak over de dagbladpers t vereenvoudiging. l de spelling- Spr. betoogde dat men over het algemeen in de dagbladwereld voor spellingvereen voudiging niet sterk voelt, omdat de samen stellers dier bladen betrekkelijk spelender wijs hun instrument, de taal. lianteeren. De empirische kennis der woordgeslachten is bij de redacteuren groot. Vandaar dat het gemakkelijk te verklaren is, dat zij in de fout vervallen te meenen, dat de spelling niet ingewikkeld of onlogisch is. Spr behandelt dan de tot nu toe aange nomen houding der dagbladen tegenover de Vereenvoudigde spelling; de liberale opvat ting is die der eenheid en orde in het engere redactioneele deel met. daarnaast de ordelijke vrijheid voor inzenders en losse medewerkers; de conservatieve en aanvan kelijk overheerschende opvatting was die van het onverbiddelijke „neen". Tegenover de hypothetische vraag: „Wat zal onze houding moeten zijn bij een offi- cieele invoering eener vereenvoudigde spel ling?'' staat het mecrendeel der dagbladen, naar spr.'s meening, nuchter en verstandig. De tendenz meent spr. aldus te kunnen aan duiden: „Geen anarchie in onze kolommen, maar als er officieel van regeeringswege eon andere spelling wordt ingevoerd, dan zullen we die, blijmoedig of met tegenzin, in elk geval aanvaarden." Als er een regeeringsregeling komt, dip op de scholen wordt ingevoerd, dan zullen dc dagbladen zeker willen inzien, dat er hun maar één weg openstaat om de dan onontkoombare warwinkel van de over gangstijd zoo snel mogelijk op te ruimen: krachtige medewerking. De heer Jules E. Gerzon sprak over: Spellingvereenvoudiging en de handel. In handelskringen zal men meer nog dan elders, wanorde moeten veroordeelen. Laat de handel niet vergeten, aldus spr., dat. wanneer deze poging mislukt., er nog een reeks van jaren zal moeten voorbijgaan, voordat van de jongelieden, die van de scholen komen, zal kunnen worden ver wacht, dat zij aan de minimum eisch die de handel moet stellen: „het schrijven van eenvoudige brieven zonder spelfouten zul len kunnen voldoen. Bovendien brengt dit compromis-voorstel zulk een geringe veran dering- in het woordbeeld, dat, wanneer do spelling-Marchant eenmaal zal zijn inge voerd, het niet lang zal duren, of de handel zal kunnen vergeten, dat er eenmaal een spelling-misère is geweest. Dr.- M. J. L a n g e v e 1 d sprak ov«r „de beteekenis van spellingvereenvoudiging voor het M. O. en het V. H. O.", waarna de heer Th J. Thijssen, lid der Tweede Ka mer, handelde over „Spellingwijziging en de Lagere School". De heer J. Tersteeg sprak over „de uitgevers en het spellingcompromis". Uitstel van invoering der nieuwe regels is vol spr. erger dan invoering per 1 Sept. a.s. men tusschen twee kwaden moet kiezen, ligt het minste kwaad in het voorstel van den minister. Ten slotte hield prof. dr. C. G. N. d V o o y s een rede over cle De beschouwingen in de groote pers, die graadmeter van de openbare meening, al dus spr., zijn ons zeer meegevallen. Met uit zondering van het Algemeen Handelsblad is de stemming vrij gunstig: de onzerzijds gedane concessies worden gewaardeerd. Hoewel soms niet zonder tegenzin, zijn de meeste persorganen die wij vroeger tot onze tegenstanders rekenden, blijkbaar bereid om eigen voorkeur ter zijde te stellen, mits daardoor de zoo gewenschte eenheid en orde tot stand komt. Van welke aard is de tegenstand? Opmer kelijk is dat cle voorstellen ten onzichte van de spelling in engere zin het minste verzet ontmoetten. De verklaring zal wel zijn dat het „Comité van Eenheid", waarin zich de erzetbeweging concentreerde, voorstellen deed die van het Regeerings-compromis slechts weinig verschilden en die dus ook in cle behoudende kringen als onvermijde lijke concessies beschouwd werden. Anders stond het met de afschaffing van de buigings-n. Het lijdt geen twijfel dat deze maatregel door tallooze Nederlanders be schouwd zal worden als de bevrijding van een last. Nu is het merkwaardig dat de te genstanders hun zwaarste geschut opstellen voor een stelling die feitelijk vooral na de concessie die Minister Terpstra voor het onderwijs deed als verloren te beschou wen is. De argumenten, die voor het behoud van deze n aangevoerd worden, zijn weinig steekhoudend. Men berdept zich op het be kende feit dat, in allerlei dialecten in be paald phonetisch verband de n bij vanouds mannelijke woorden (ook in de nomina tief!) nog bestaat. Alsof daardoor het be staan van cle n als naamvals-teeken ge rechtvaardigd werd! Anderen doen een pa thetisch beroep op alle Nederlanders. Nu het spellingcompromis van Minister Marchant eenige weken in liet middelpunt van de publieke belangstelling gestaan heeft, is cle tijd gekomen om het terrein van cle strijd te overzien en de balans op te ma ken. Dat er tegenstanders uit allerlei krin gen, al of niet tot oordeelen bevoegd, aan het woord zouden komen, was te voorzien Invoering van elke eenigszins ingrijpende spellingwijziging zal een botsing van belan gen veroorzaken. De oudere generatie, sinds jaren aan de oude woordbeelden gewend, voelt zich onbehaaglijk; de jongere, voor wie de vereenvoudigde spelling geleidelijk min der ongewoon geworden is, voelt minder be zwaren; de jongste generatie, de meest be langhebbende bij toekomstige spellingvei'be tering, kan nog niet meespreken. Dat een meerderheid van het Nederland- sclie volk uit eigen beweging op spelling verandering zou aandringen, is uitgesloten: bij een referendum zou de uitslag te voren vaststaan. Maar mag de meerderheid van de volwassenen, wanneer liun gevraagd wordt, zich ter wille van het opgroeiend ge slacht tijdelijk een kleine last te getroosten, eigen belangen laten voorgaan en een be slissend woord van protest spreken? Vol gens spr. niet, wanneer deskundigen met klem betoogen dat vereenvoudiging in het belang van het volksonderwijs, en boven dien een stambelang is. Dan is de overheid ten volle verantwoord om regelend op te treden en een nieuwe eenheid op vereen voudigde grondslag te vestigen. Van bijzonder gewicht is dus, dat de voor naamste onderwijsorganisaties, de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, en Volks onderwijs, dat ook het Algemeen Neder- land-sch Verbond en de Ned. Zuid-Afrikaan- sche vereeniging hun adhaesie betuigd heb ben aan het compromis. Daar wegen niet tegen op cle ontevreden schrijvers van inge zonden stukken, evenmin de individualisti sche letterkundigen en de groep van pro- testeerende hoogleeraren, die in sommige dagbladen vereenzelvigd werden met „d e" letterkundigen en „de" hoogleeraren! om het „erfgoed onzer vaderen" te eerbiedigen. Tegelijk verklaren zij zich bereid om een groot deel van dat „erfgoed" prijs te geven! Weer anderen roepen het schrikbeeld op van stijlontaarcling. Dat zou indruk kunnen maken wanneer de afschaffing van de bui gings-n alleen in theorie bepleit werd. Nie mand zou dan kunnen bewijzen dat klaar en kernachtig proza, dat voortreffelijke ver zen geschreven konden worden zonder die n. Maar liu is dat bewijs sinds ëen kwart eeuw geleverd, niet alleen door auteurs die de vereenvoudigde spelling geheel toepas sen. maar ook door verscheidene die in de spelling overigens aan De Vries en Te Win kel getrouw bleven. De Minister heeft in zijn radiorede de las tigste tegenstanders diegenen genoemd die op uitstel aandringen, die hernieuwd over leg verlangen in een breede staatscommis sie. Maar er zijn al twee commissies jaren lang aan het werk geweest. De uitkomsten van zulk een „veelzijdige" commissie den ongetwijfeld groote gelijkenis vertoonen met die van de Staatscommissie 1918, met een riieerderheids- en een minderheids advies. In 1937 zou de Minister van Onder wijs voor dezelfde beslissing staan als i; 1934. Wij, vereenvoudigers hebben, ter wille van de eenheid, een deel van onze voorstel len opgeofferd en duidelijk te kennen gege ven dat ten opzichte van de buigings-n een compromis op paedagogische en weten schappelijke gronden onaanvaardbaar was. De weg naar de spellingvrede ligt open: moge cle Regeering deze gelegenheid niet voorbij laten gaan! Een motie. Na deze lezingen werd nog van gedachten gewisseld, wat zich hoofdzakelijk bepaalde tot de voorgestelde uitzonderingen in het compromis-voorstel opgenomen. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING Kerknieuws. NED. HERV. KERK ngenomen: Naar Brouwershaven, G. J. de Nie. hulppred. tc Nijmegen. Naar Batenburg Niftrik, J. H. Jansen, Rotterdam. GEREF. KERKEN ie roepen: Te 's-Gravenhage-West, A. de Bondt te Leiden. Aangenomen: Naar Stellendam-Melissant, cand. H. de Valk te Rotterdam. Naar IJmuiden- Oost, E. G. van Teylingen te Oostwold (Qld.). Bedankt: Voor Loppersum, G. van Duinen. Legerpred. O.I. Voor Hazerswoude, cand. H. de Valk te Rotterdam. HERST. EV. LUTH. GEM. dankt: Voor Den Helder, W. Spliethoff te O en N. Pekela. INDISCHE KERK .roepen. L. Nieuwpoort, pred. Ger. Ker ken H. V. te Middelburg. JUBILEUM Ds. A. W. VOORS Gisteren heeft Ds. A. W. Voors. Directeur der Marfha-stiohting te Alphen a. d. Rijn, in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum, op uitnoodiging van den kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente tc Heino (zijn eerste standplaats) aldaar een gedach teniswoord gesproken in de Ned. Herv. kerk naar aanleiding van Matth. 13:3b. Dinsdagavond 19 Juni zal te Alphen a. d. Rijn het jubileum herdacht worden. Deze samenkomst, onder leiding van Dr. J. Riemens te Leiden, is belegd op initiatief van eenige vrienden uit de Ned. Herv. Gemeente en de S'ichtingsgemeente te Alphen a. d. Rijn en het Classicaal Bestuur van Leiden. In de algemeene vergadering der Vereen. Vrijzinnige Hervormden iis o.m. besproken het werp-AJ-gem. Reglement, door dc Vereeniging Kerkopbouw ingediend bij de Synode der Ned- Herv. Kerk. Het hoofdbestuur bleek van oordeel, dat het ontwerp van Kerkopbouw zooveel princdpieele taktiscbe problemen raakt, dat alleen in een menkomst speciaal aan dat ontwerp gewijd, deze -uchtbaar kunnen worden besproken. De vergadering ging accoord met dit plan. De Prov. Ver. v. Vrijz. Hervormden in Drente had een motie ingediend, door het HR. onmiddellijk overgenomen, waarin de vergadering uitgenoodigd werd de wehschélijkheid uit te spreken, dat. onge acht de bezwaren die de leden van de Alg. Sy node der N. H. Kenk tegen het reorganisatie-voor- van de Ver. „Kerkopbouw" mogen hebben, dit voorstel bij eerste behandeling voorloopig moge worden aangenomen, opdat het al thans door de kerk in haar geheel kan worden beoordeeld. Ook dit voorstel is aangenomen. Voorts is volledig goedgekeurd het rappest in zake het Godsdienstonderwijs in de Openbare School, waarvan wij in ons blad van 13 Juni mel ding hebben gemaakt. EEN SNEED1G ANTWOORD Wesley zou een keer voor een vergadering edellieden en hovelingen spreken. Hij koos als tekst: „Gij addeTengcbroedsels". Het as een preek, die hij als een sdierpe pijl op de consciënties richtte, zooals hij dat alleen maar kon. Een der toehoorders, een graaf, was woedend. ..Die preek had ge voor tuchthuisboeven ten houden", snauwde hij. „O neen", antwoordde Wesley, „dan zou ik tot tekst hebben gekozen: „Zie het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt"! PROTESTANTSCH VLAANDEREN In de op I Juni gehouden vergadering van het bestuur der vereeniging Protestantsch Vlaanderen en een arbitragecommissie ter oplossing van ge schillen die over de gestie van den Nederlandsohen vertegenwoordiger dezer vereeniging den heer J. H. Soheps te Den Dolder ontstaan waren, werd (gelijk we reeds publiceerden) een accoord bereikt, waarin o.a. uitdrukkelijk werd uitgesproken, dat op de onbaatzuchtigheid van den heer Scheps (die publiek in twijfel getrokken was) geen aanmerking was te maken. Hieraan moet thans nog worden toegevoegd, dat de toen benoemde commissie tot nazien van kas en bescheiden van den heer Scheps bestaande uit de heeren Ds. W. A. van Griethuy- sen te Brussel en den accountant der Silo-vereeni ging den heer H. Routiaux, bedoelde besoheic^i en het kasboek hebben nagezien en ons machtigen tot de verklaring „dat uit de overgelegde stukken blijkt, dat de rekening van ontvangsten en uit gaven in orde is". Hiermede is dus blijkbaar de heer Scheps ten eenenmale gerehabiliteerd. „De leden van de Vereeniging tot vereen voudiging van onze spelling, in algem vergadering op Zaterdag 16 Juni te 's-Gra- venhage bijeen, spreken de wensch uit, dat het compromis-voorstel van minister Mar chant zoo spoedig mogelijk zal worden ver wezenlijkt," DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Predikanten in de gevangenis In de laatste editie van Zaterdag j.i. konden we nog opnemen een telegram uit Berlijn, vermelden de het proces van de zeven jonge Mecklenburgschc predikanten, die beschuldigd waren van opruiing ongehoorzaamheid aan de wet, en geweigerd hadden van den kansel de aankondiging van het Centraal Kerkbestuur voor te lezen. Dit proces is slechts als proefneming gevoerd. De zaak werd behandeld voor een van de speciale gerechtshoven, na de revolutie ingesteld. In hooger beroep kan men dan niet gaan. Naar verluidt is in den loop van dc behandeling aan het licht ge komen, dat het proces meer is gevoerd op instiga- van kerkelijke dan van politieke autoriteiten. Drie predikanten zijn veroordeeld tot resp. 6. 4 3 maanden gev. straf en boeten van 1000 mark, vee anderen tot een maand gev.straf en 700 mark boete. Een predikant werd vrijgesproken. Meer processen Een volgend proces is dat tegen Pastor Hesse, den bekenden Geref. predikant te Elberfeld, die 11 Juni j.l. van het Bisdom Keulen-Aken de mededee- ling heeft gekregen, dat een kerkelijk tuchtproces tegen hem geopend is. Deze vooraanstaande ver dediger van het wezen en de toekomst der Be- Hjdeniskerk in het Rijnland geeft in de Reform. Kirchenzeitg. van 17 Juni blijk, den strijd met alle kracht te willen doorzetten. Met verontwaardiging wijst hij af het ontwerp eener „Kerkenorde de Rijnsohe kerk-provincie", waarvan de a< ming z.i. gelijk staat met het einde van de pres- byteriaal-Synodale Kerkenorde en met het einde der Rijnsche Evangel. Kerk als kerk. Er zullen dan geen gemeenten meer zijn, doch „afdeelinger de Duitsch-Christelijke hierarchic". „De plaat selijke gemeente wordt dan volkomen onder voog dij gebracht". De finanóeele zelfstandigheid der gemeenten zal eveneens verdwijnen. En het recht terzake van het beroepen van predikanten zal vervagen in de eindbeslissing van den bisschop. Met zulke bedreigingen van de essentieele be teekenis der Belijdeniskerk voor oogen, ziet Pastor Hesse den strijd geboden. „Wij hebben slecht: :n antwoord en roepen alle Rijnlandsche gemeen- :n op, zich met ons te scharen rond het Woord i te zeggen: Met onzen wil: n o o i tl" Rechterlijk vonni: Te Bochum heeft de rechtbank een merkwaai dige uitspraak gedaan. In civiel proces werd door den in meerderheid Duitsch-Christelïjken kerke- een verordening vastgesteld, waarbij aan der predikant die met de belijdenisbeweging meegaat, op straf van 1000 M. boete het betreden der kerl verboden werd en de sleutels der kerk op'wederon 1000 M. boete van hem afgeëischt werden. De rechtbank heeft in kort geding dezer verordening jor rechtskundig ongeldig verklaard. KERKBOUW Te Mariënberg (O.), waar de godsdienst oefeningen der Geref. Kerk sedert de institueerin_ in 1928. werden gehouden in een houten noodkerk, zal thans een geheel nieuwe kerk worden ge bouwd. De aanbesteding zal plaats hebben op 29 Juni as. Architect is de heer A Wiersma te Bedum. DIENT ELKANDER! Het voorbeeld van Haarlem vindt navolging: in de Delftsche Kerkbode deelt Ds. Hagen mee, dat enkele van zijn meisjes-catechisanten een aardig plan hebben gevormd. „Deze meisjes zijn nl. te weten gekomen, dat sommige moeders weinig of nooit naar de kerk kunnen gaan, omdat ze niemand hebben, die op de kinderen past. In normale gevallen doen dit de vaders. Maar er zijn gezinnen, waar dit niet ge beurt, waar het zelfs niet kan. Welhu, in die gezinnen willen zij zich aanbieden om onder kerktijd op te passen. Natuurlijk zonder belooning". GETUIGENIS VAN EEN VRIJDENKER Professor Heegaurd. van de Unr peiilhagen, was voorheen leider van de Vrijdenkers- vereeniging in Denemarken. Onlangs verscheen de geheel herziene druk van zijn handboek over de paedagogiek. Aan de voorrede oi.Jeent het Kerkbl. der Geref. Kerken in H. V.. dat hij geheel van inzicht is veranderd en tot het Christelijk geloofsstandpunt is overgegaan. Hij schrijft o.a.: „Door de ervaringen van het leven met zijn lij den en smarten is mijn ziel geraakt ën het funda ment waarop ik vroeger bouwde is verbrijzeld. Ik meende, dat dë wetenschap een veilige en vaste plaats van rust zou zijn. Deze inbeelding is me ontnomen; toen de stormen kwamen en mijn ziel in droefheid werd gehuld, braken de koorden der wetenschap als draden af. Toen greep ik naar de hulp, die velen voor mij gezocht hebben; ik vond de vrede in het geloof aan God. Wanneer het in nerlijk duister wordt en iedere hoop schijnt te ver gaan, dan is er slechts één plaats waar het anker houdt, namelijk het eenvoudig maar levend geloof in Jezus Christus". ZENDING EN PHILANTRQPIE Ds. K. VAN DIJK Friesland's oudste missionaire predikant der Geref. Kerken, Ds. K. v. Dijk, komt het volgend DINSDAG 19 JUNI HUIZEN 1875 M. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10:30—11.00 Muziekuitzending voor fabrie ken, 11.0011.30 Gramofoonmuziek. II.30—12-00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 1-2.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.00 n.m. Lunchconcert door Harry Stafford en zijn Hollandsch Orkest. 1.00—1.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.15—2.00 n.m. Vervolg van het lunchcon cert door het ensemble Stafford. 2-00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje. „Kathe Kol- witz" door mej. Riet Aalberse. 3.00—4.00 n.m. Modecursus door mevr. H. Cuppens Geurs (adres: Lakerstraat 28, Eind hoven) 28e les. 3.00—3.30: Knippen, naaien en hoedenma- ken voor beginnenden. 3.30—4.00: Opleiding coupeuse-leerares; en hoedenmaken voor gevorderden. H.I.R.O, 4.00 n.m. Uitzending voor de Theosofische Vereeniging Ned. Atd. I. Finlandia, een sym phonisch gedicht van Sibelius, door een Symphonie-orkest o.l.v. Malcolm Sargent. His Masters Voice C 1827. 2. Lezing door mevr. S. Gompertsvan Embdec over: „Mevrouw Blavatsky en de Theosofische Vereeniging". 4.35 n.m. Uitzending voor de Ned. Bond ter bestrijding der Vivisectie, m-m.v. mevr. J. Kuiper—Roos (zang) en den heer E. W. Kuiper (piano). Lezing door Mr. Dr. D. Albers. over „De strijd tegen de Vivisectie" 5.10 n.m. Sluiting. K.R.O. 4.00—5.10 n.m. Op last van den minister afgestaan aan de HIRO. 5.10—6.00 n.m. Gramofoonmuz. „Faust", opera in 6 acten van Charles Gounod, in verkorte bewerking van Weigert en Maeder 6.00—6.15 n.m. Gramofoonmuziek. 6.15—7.00 n.m. De KRO-boys o.l.v. P. Lus- tenhouwer. 7.00—7.15 n.m .Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. Vragen van heden en toe komst. Het Katholiek herstel op Maat schappelijk (Sociaal-Economisch) gebied. III. „Leekenapostolaat naar Quadragesimo Anno", door Rector J. Bots. 7.35—7.45 non. Gramofoonmuziek. 7.45—8.30 n.m. Solistenconcert door het Orkest o.l.v. Henri Hermans (als gast) m.m.v. José Candel, sopraan. 1. Sinfonia Bes gr. t., Joh. Christ. Bach. 2. Aria „Saet- ta di Cupido", J. Haydn. Soliste: José CA- deL 3. Ballet-Suite, Max Reger. a. Entrée b. Colombine. c. Harlequin, d. Pierrot et Pierrette, e. Valse d'Amour. Finale. 4. a. Aria uit de opera „Idomeneo", W. A. Mo zart b. Wiegenlied. Soliste: José Candel, 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias, 8.35—8.45 n.m. Gramofoonmuziek. 8.459.35 n.m. Vervolg van het solisten» concert door het Orkest o.l.v. Henri Her. mans (als gast) m.m.v. Piet Hartvelt (vioal) 9.35—10.00 n.m. Gramofoonmuziek. 10.00-11.30 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 11.30—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01—10.00 Gramofoonmu/ziek. 10.01 -r-10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gewijde muziek. 10.30—11.00 Vioolrecital door Bori» Lenskj A. d. vleugel: Egbert Veen, 11.00—11.30 Kook- en balepraatje mevr. R. Lotgering—Hillebrand. „Eenvou dig een gemakkeijk te bereiden maaltijden" 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. 12.01 1.45 n.m. Illustratieve filmmuzie] door het Rembrandt-Theater-orkest o.l.v Daaf Hartogs. Gramofoonmuziek. Pianorecital door Gerar< i. Knipcursus door mevr. Rees. 31e les. 1. Verzorging zender, a. Gramofoonmuziek. l. Radio-kinder-koorzang I.45-2.30 n. 2.30-3.00 n.i Bunk. 3.00-4.00 n.r de Leeuw va 4.00-4.15 n.i 4.15-4.30 n.: 4.30-5.00 n.r Jacob Hamel. 5.00—5.30 n.m. Verhalen voor kleinere kin deren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30—7.25 n.m. Dinerconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 7.25—7.30 n.m. Overschakeling op den ver sterkten zender. 7.308.00 n.m. Cello-recital door Rafaè Lanes. A. d. vleugel: Egbert Veen. 8.01—8.05 n.m. Vaz Dias. 8.05—9.45 n.m. Concert door Kovacs Lajo en zijn orkest. Soliste: Maria Eisner, sopraa 9.4510.00 n.m. Wat de naald doorgeeft 10.0011.00 n.m. Concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Artu Rubinstein, piano. II.00—11.10 n.m. Vaz Dias. 11.10 n.m.—12.00 Aansluiting met hotc „Hamdorff" te Laren (N.H.). 12.00 Sluiting. BUITENLAND 7.30 n.m. Weenen 506.8 M.: Mis in e kT. van Bruckner. 8.20 n.m. Radio Suisse Romande 443.1 Rl „Waxrloo", luisterspel van Theo Fleiscl 8.25 n.m. München 405.4 M. „Der Waf. fenschmded", opera van Lortzing. 8.50 n.m. Straatsburg 349.2 M.: „Barbt bleue", opera buffa van Offenbaah. 9.05 n.m. Motala 1389 M.: Concert (Brahms, Prokofieff, Massenet). 9.35 n.m. Brussel (Fransch) 483.9 M, Fraosche muziek. (Debussy, Pierné, d'Indy 9.50 n.m. North Reg. 449.1 M.: Ge programma. 10.00 n.m. Montc Ceneri 257.1 M.t ,.Zeve temperamenten". (Gran 10.10 n.m. Daventry 1500 M.: „The Cer< menie of the Keys". 10.50 n.m. Scottish Reg, 373.1 M. Schol sche muziek. Ds. P. H. VAN EIJK Volgens de laatste berichten, die uit Indië zijn ontvangen, was Ds. P. H. van Eijk. missionair pre dikant te Solo. nog steeds lijdende. KAGAWA. Volgens de Allgem. Mission snachiïchten heeft Toyohiko Kagawa, de bekende leider der Christelijke beweging in Japan, dezen arbeid voor een groot deel moeten loslaten, omdat de inkrimping van den financieelen steun voor verschillende zijner philantropische inrichtingen hem verplichtte zijn kracht geheel op behoud dezer inrichtingen te zetten. Er is juist een boek van Kagawa in het Nederlandsch verschenen» „Een tarwekorrel", waarop wij nog terugkomen. „JACHIN" Dc 60e jaarvergadering van de Geref. Zondags- schoolverg. „Jachin" zal gehouden worden op 11 Tuii a.s. te Vlaardingen (in dé Geref. Kerk aan de Binnensingel). Vooraf gaat een bidstond op 10 Juli, waar Ds. J. Douma te Arnhem zal voorgaan. In de jaarvergadering, die onder presidium van Prof. Grosheide staat, zal de heer A. Boot een referaat houden over „Ontstaan en verdere groei der Zondagsschool in Nederland" (met het oog op het a.s. honderdjarige bestaan) en mej. G. Ing- wersen van Amsterdam over „Het vertellen der Bijb. Geschiedenis aan de jongste leerlingen onzer Zondagsscholen". NED. CHR. BLINDENBOND Het 10-jarig bestaan van den Ned. Ghr. Blin- denbond wordt op twee manieren herdacht: blij vend met een jubileumnummer van het orgaan „De Blindengids", en voorbijgaand met een samenkomst op 27 Juni a.s. in de Engelsohe Kerk op het Be gijnenhof aan het Spui te Amsterdam. Het jubileumnummer heeft een feestelijken vang en bevat bijdragen in verband met 10-jarig bestaan van dien Bond, o.a. van Diepenhorst, Dr. J. W. Gunning, Ds. F. Meyster, Ds. B. J. C. Rijnders en de heeren I Diemer, Q. A. de Ridder en Amth. Folrner. In de samenkomst van 27 Juni zullen muziek zang afwisselen de toespraken van den Bondsvoo zitter, den heer Th. W. Aris, Ds. S. Dijkstra, D D. Sikkel en Ds. C. F. Westermann. De 10e jaai vergadering van den Bond wordt den d.o.v. gehouden te Amsterdam en daar zal de heer 11 Murtnik van Hilversum een causerie houden zijn ervaringen in binnen- en buitenland. Gedenkende het bescheiden aandeel, dat blinde hebben in het algemeen mededoogen en de taten daarvan, bevelen wij de lezing ve jubileumnummer van de Blindengids ten aan. Het is verkrijgbaar Damstraat 16 b, Rotte: dam en nog beter is een abonnement, dat slecht f 1 per jaar van u vraagt. - lis GIFTEN EN LEGATEN De diaconie van de Geref. kerk van d eiH Haag-Zuid ontving nu reeds sedert 1 Yz jaai van een echtpaar der gemeente, dat onbekend is een maandehjksche gift van honderd gulden. Wijlen Mej. Wed. Ooijevader-Hortensius Woerden heeft kleine legaten vermaakt aan tal v; Zendings- en philanthropische instellingen, tot e gezamenlijk bedrag van f 1600. Conferentie van Arbeiders in Gods Koninkrijk Ter voorbereiding van een Veldtocht voor een wereld-omvattend Getuigenis voor den Bijbel zich te vereenigen tot een getuigenis voor de zedelijke waarde en de geestelijke kracht van den bijbel, die den geest ver licht, de ziel verlost, het leven van perso nen verandert en verbetering brengt in de verhoudingen der natiën. Deze conferentie erplichi zich daarom plannen te beramen _n in samenwerking met anderen uit te voeren, opdat aan de wereld zulk een ge tuigenis voor den bijbel gegeven worde; en dat zoo mogelijk culmineerend in een gelijktijdig wereld-wijd getuigenis. De groote dag Maandag in „Spurgeons Tabernacle" was de groot:te dag van de Christen-wer- kers-conferentie. Toen werd er inderdaad gewerkt en afgewerkt! Admiraal Sir ITarry Stileman opende met een vriendeiijk-ernstige toespraak over het Schriftwoord: „Hebt gij mij lief", waarin hij opmerkte „wie het geschreven Woord critiseert, critiseert 't Levende Woord" en leidde daarop den dienst der gebeden. In een morgen- en middagvergadering wer den toen tien resoluties van achter de be stuurstafel gelezen en toegelicht, vanuit de zaal besproken en geamendeerd en met ap plaus door de vergadering aangenc-men. Pij enkele van deze resoluties willen we kort stilstaan, omdat de EngeJsche toestan den daaruit kenbaar worden. Als algemeene basis waarop alle 'deelnemers elkander zouden kunnen vinden, werd uitgesproken, dat: „De bijbel is Gods authentieke Boodschap aan de menschheid en van zulk een bij zondere waarde en van hoog belang, dat niemand hem moet verachten. Hoe meer aan zijn openbaringen, vermaningen er. uitnoodigingei'. geloof en gehoorzaamheid geschonken wordt, des te meer zullen aller lei zegeningen volgen voor personen, vol- kpren en voor de heele wereld," In resolutie I werd allereerst uitgespro ken. dat de tijd voor heel de christenheid over de gansche wereld was gekomen Bjj het voorlezen dezer woorden gingen onste gedachten uit naar Rusland, waar plannen beraamd worden, dat in het jaar 1937 alle herinnering aan den godsdienst, het grootste land van ons werelddeel zal zijn uitgeroeid, en door middel van den Moscou-zender zongt men, dat het wereld wijd ook toi zijn recht komt. Heerlijk, dat tegenover dien antichristelijken geest de Geest van Christus Zijn volk ook inspireert tot daden van getuigen, die Hem en Zijn Woord belijden voor het oog der volkeren van de gelieele aarde. In 'resolutie TI wordt de noodzakelijkheid uitgesproken, dat het christenvolk in mee tings met dit plan moet worden bekend gemaakt, opdat nationaal en internationaal het Getuigenis zou worden voorbereid. Op de medewerking van de pers om den bijbel bekendheid te verschaffen, werd in een volgende resolutie de aandacht gevestigd: door een advertentie-rampagn* in leidende nieuwsbladen dacht men dat te bereiken, terwijl een aparte perscommissie WESTMINSTER ABBEY, Londen, In het kerkhuis van deze kathedraal werd de opening svergadering van de Londensche Conferentie gehouden. werd benoemd om de vele voorstellen vingerwijzigingen in deze richting nader in studie, te nemen. Een advertentie-campagne in leidende nieuwsbladen voor den bijbel! Heert Eng< land dan zoo vraagt allicht cenvva mijn lezers geen christelijke daghladpei waar van redactie-wege ongevraagd en or betaald op het groote belang van den bijbel gewezen wordt?, Neen, een dagbladpers met den hijbei, heeft Engeland niet. Wel natuurlijk een Christelijke Zondagspers, waaronder heel goede zelf.s, maar een christelijke dagblad pers, waarin ook de vragen van den dag bij het licht van den bijbel bezien en be oordeeld worden, bezit Engeland niet. Een pijnlijk gemis! Op de conferentie werd dat ook terdege gevoeld. Aan de waarlijk groote vergade ringen op den Nationalen Bijbeldag, was door een Londensch dagblad slechts met een halven kolom aandacht gewijd. Als iets bijzonders werd dat van acihte de be stuurstafel meegedeeld. Het werd gezien als een bewijs van vermeerderde belang stelling van de zijde van het publiek in bijbel en godsdienst. Toen gingen onze gedachten even naar het eigen kleine land, aan de overzijde van de zee, waar we in langdurige worsteling toch een pers met den Bijbel die behoorlijk voor den dag kan komen, verkregen hebben. Jaonder het aanhooren van verdere resoluties vermenigvuldigden zich de ge dachten in mij. Ik hoorde toch klagen over het feit, dat de christelijke uitgevers niet mee konden komen en ik dacht onder meer aan eien firma, in Kampen, die met eten pracht van uitgaven vriend en vijand in bewondering zet. Om ook de radio te ge bruiken, teneinde door dagelijiksche schrift lezing en voordrachten den bijbel in de huizen te brengenniet. een van de tien1 resoluties, welke zich daarover uit sprak. Toen de buitenlandsche bezoekers op de werkvergadering in Spurgeons Tabernacle nog eens gelegenheid kregen om iets over eigen land met betrekking tot den bijbel te verteilen, meende iilc clan ook niet onver meld te mogen laten, hoe wij in ons land 'een Radio met den B ij b.Q 1 mochten bezitten, zcodat een vergadering als de Nationale Bijbeldag ongetwijfeld draadloos zou zijn uitgezonden. Dat Nederland ook mocht bezitten een dagbladpers met den B ij b e 1 en dat „De Rotterdammer" zelfs zoo actief was geweest mij naar deze conferentie te zenden, om van haar christe lijke belangstelling blijk te geven. Datd^ccl de christen-werkers van Brit- tan je goed! Een blad van overzee, dat in een veld tocht voor den Bijbel zoo groote interesse toonde' een dankbaar applaus had „De Rotterdammer" in Spurgeons Tabernacle daarvoor in ontvangst te nemenl Dat ik mijn Alma Mater, onze Vrije Universiteit met den Bijbel niet vergat, spreekt vanzelf. Daar hoor de men van opl Mijn vriend, rev. Innes zou juist dien middag resolutie acht verdedigen en zien aangenomen, waarin werd gevraagd om de instelling van een opvoedkundige com missie, omdat de lagere scholen en ook de kweekscholen en theologische scholen ont kerstend of verroomscht dreigden te wor den, zoodat voor een kerstening van de openbare school den strijd gevoerd zou worden. Aan een strijd voor een v r ij e school met den bijbel schijnen de Engel- sche protestantsche christenen voorloopig nog niet toe te zijn; zij bevindien zich nog in het eerste stadium van Groen; de Room- schen echter reeds in het tweede: die heb ben reeds eigen Roomsche lagere scholen, waardoor zij veel protestantsche kinderen tot zich trekken. Toen ik dan vertelde, dat Nederland ïn de Vrije Universiteit een Hoogeschool met. den Bijbel bezitten mocht, waar ook het onderwijs in de rechtsgeleerde faculteit ge richt moest zijn naar de beginselen van de Heilige Schrift (die ook volgens de basis van de Engelsche Fellowship hoogste auto riteit in alle zaken van geloof en leven is) toen werd het even stil in de vergadering. Ongetwijfeld werd dat mede veroorzaakt, doordat de bejaarde Dr Unmack mij op eenvoudig-enthousiaste wijze uit 't Duitsch in het Engelsch vertaalde. Men kon mer ken. dat de samenwerking met de hoog- lecraren van Amsterdam en Kampen inni ge banden had gelegd! We hoorden onzen geliefden broedei) i-- dien „De Rotterdammer" maar eens extri fijn aan zijn lezers „ten toon moest stellen]V3 zelf de resolutie verdedigen, waarin tot d de oprichting werd besloten van een waarvoor ïeeds een prachtig hpis geschoil ken was. Doel van dit instituut zal zijn dl1 uitlegging van het Woord Gods als regth voor geloot en leven in elke Europeesch y taal te bevorderen, en om arbeiders en ai beidsters in Gods Koninkrijk, studenten ej predikanten van alle nationaliteiten op t leiden in de kunst zielen te winnen met hei Woord Gods. Vooral door de afgevaardigden uit dl landen, waar de protestantsche kerk zwa 1 is: België. Frankrijk, Italië (en in geda ten hoorde ik de Oekraïners ook) w deze stichting zeer gewenscht. In de canties, wanneer andere scholen en univerl1 siteiten gesloten zullen zijn, zal (het Intent: Bijbel Instituut open zijn, zoodat studenten en professoren dan eventueel naar Londen kunnen gaan. Professoren ook, nl. om cos, leges te geven of voordrachten te houden daar het onderwijs aan het Instituut eie wetenschappclijken grondslag zal hebben.] In gedachten zag ik reeds andere gastei van overzee naar Londen trejeken, wagj tegen de continentale secretaris zich w< met verzetten zal. Met den wensch in hét geloof, dat Go Zijn zege! op het werk der conferentie wij de zetten door met Zijn Geest werkers ei| gevers te bezielen, werd deze werk-vereil dermg m Spurgeons Tabernacle gesloterl s Avonds nog een flink bezochte open] i bare vergadering, waarin we den „poor olJ fellow van den Methodisten tempel cl Amerikas bijbelleeraar voor het laats! mochten beluisteren en deze „groote com ferentie ter voorbereiding van een veldloclij voor een wereld omvattend Getuigenis voo den bijbel was geëindigd. Moge Gods zegen rijkelijk op af baar beid rusten. Ds F. DRESSELHUIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8