Onze in- en uitvoer BEWEZEN!! I. 1 PBendienPoLonfaLr. Haarden „HANSA" A. S. F. KORRELS 17 x 15 x 18 A.S. F. KORRELS O NS PRAATUURTJE lAbD- Eb TUINBOUW No. 243 Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Veel grooter invoer van kunstmeststoffen We gebruiken nog veel buitenlandsch krachtvoeder Wanneer men de cijfers der in- en uit voeren over de eerste vier maanden van dit jaar nagaat, dan valt ons in de eerste plaats op de groote toename der ingevoerde kunstmeststoffen vergeleken met het vorig jaar. Zoo is de invoer van chili bijna acht maal zoo groot als in hetzelfde tijdvak 1933, nl. 10735 ton (tegen 1425 ton). Kalk salpeter is met bijna 50 pet. vermeerderd 19.925 (13.913), Kalkammonsalpeter vervijf voudigd 14.998 (2.798). Met de kalizouten is het nog veel meer vooruitgegaan zooals wel te vermoeden viel nu de Spaansche kali de markt geheel ver anderde en de prijzen geweldig deed duike len. De Kainietinvoer verdrievoudigde c.a. 9600 (tegen c.a. 3200), Patentkali 10.340 (tegen 1889), Kalizout 40 pet 17.700 (tegen 6400). Kalizout 20 pet. 115.800 (tegen 23.700). Bij superfosfaat waarvan wij meer uit- dan invoeren was het uitvoeroversohot in genoemd tijdvak van 1934 c.a. 110.000 ton tegen 84.000 ton in 1933. De invoer van slakkenmeel verdubbelde ongeveer (132.500 tegen 69.500). Zwavelzure Ammoniak, dat ook een voerproduct is, had in 1934 een uitvoerover- schot van 31.000 ton, maar in 1933 van ruim 130.000 ton. Wat de granen en peulvruchten betreft kan het volgende opgemerkt worden: Tarwe wferd 92.500 ton minder ingevoerd en 36.500 ton meer uitgevoerd, een verschil dus van 129.000 ton. De maisinvoer vermin derde van 489.000 ton in 1933 tot 379.000 ton in 1934, maar de rogge-invoer liep op van 53.000 tot 92.000 ton in genoemd tijdvak en de gerst van 106.000 tot 134.000 ton. De haver invoer is niet zoo groot en liep toch nog terug van 44.000 tot 13.000 ton. De uitvoer van groene erwten liep wat op, ml. van 1600 ton tot 1950 ton, die van Waal sqhe-, wier-, paarde en duiveboonen vertoon den een invoeroverschot van 4500 ton tegen nog geen 900 ton in het vorig jaar. Van bruine boonen verminderde de uitvoer van 1600 op 1400 ton. terwijl van andere boonei. de invoer-overschotten sterk omhoog liepen en wel van 3300 ton tot 15400 ton. Uit deze dorre cijfers blijkt zonneklaar, dat we nog heel wat voedsel >udt andere lan den betrekken. Voor een deel ten behoeve van de menschen, doch ook voor een groot deel voor veevoeder. Wat dit laatste aangaat, zien we, dat de lijnzaadiinvoer weliswaar verminderde van 146.000 tot 113.000 ton dus met 33.000 ton maar dat die van sojaboonen, grondnoten én copra die zoowel voor menschelijk ge bruik (margarine)als voor veevoeder (de vee koeken) benut worden, de invoer beduidend Ic gestegen. De sojaboonen van 15.600 ton tot 37.600, de grondnoten van 45.000 tot 13.000 en de copra van 12.400 tot 21.600 ton Reeds in het buitenland bereide voeder koeken en meel ervan kwamen ook nog in groote hoeveelheden in ons land. Zelfs, on danks de misère met het melkvee, liep de invoer nog op. Zoo was het invoer overschot van lijnkoeken 31.300 ton In 1934 tegen 26.700 in 1933 van grondnoten-koeken 16000 ton tegen 8000, van Sojakoeken 14.300 tegen 9550 en cocoskoeken 23100 tegen 7000. POKori krögbaar In fleaschen van 40 cC, 11.75 en (3.- btJ de bloem- en zaad- wlnkele, met gratia aanwüzing der 1 Deze cijfers zijn wel opvallend. Inplaats, dat door rundveebeperking en lage melk en zuivelprijzen de veevoederinvoer daalde, zien we een beduidende vermeerdering dien invoer. Laten we nu hopen, dat de vermeerderde afname van kunstmeststoffen de productie van veevoeder in eigen land zal doen g roo ten. Reeds bijna twintig jaar trachtten wij de boeren er toe te bewegen hun eigen veevoe derfabrikanten te zijn, zooals we het in 1917 eens uitdrukten en later meermalen her haalden. Doch we kregen weinig aanhang Alleen in den laatsten tijd dachten we, dal er een andere geest kwam. Doch met bovenstaande cijfers voor ons twijfelen we er weer aan of het wel genoeg tot de betrokkenen is doorgedrongen, dat we nu men overal onze producten weert, en we ook zelf meer voor veevoeder kunnen zorgen, het meer en meer plicht wox-dt een gezonder bedrijfspolitiek te voeren.. Want ongezond is het om, terwijl ons land meer voeder kan leveren in het buitenland veevoeder te koopen, waar dat buitenland onze veeproducten niet meer wil afnemen. Dahlia' s verzorgen De dahlia is een goede bekende en ziet men thans in de meeste tuinen in minder of meer groot aantal en sooiten. 't Is dan ook een zeer sohoone en dankbare plant, die ons wel eens een mooie versiering in de kamer bezorgt, daar de afgesneden bloem op vvalei het long doet. De lage, de Mignon dahlia's waaronder er prachtexemplaren zijn, vooral onder de enkelbloeonigen uitgezonderd, maar anders io het voor alle dalia's noodig, dat ze aange- bondlen worden aan een stevige stok, waar voor men het best de gladde tonkinstokken kan gebruiken. Dat aanbinden moet tijdens de groei nog al een6 herhaald worden, wamt ge weet, de dahlia is ee.i goede groeier heeft heel wat blad, dlus heel wat windvang, zoodat bij niet aanbinden of als de top, die niet aangebonden is wat lang wordt, een flinke wind, bij een donderbui b.v. de gehee- le plant kan nekken. Dat gevaar moet zoo veel mogelijk voorkomen worden. Laat op een knol zioh niet te veel, drie, hoogstens vier scheuten ontwikkelen. Ver schijnen er meer dan neemt men de overige, natuurlijk de zwakste, weg. Men kan van een enkele scheut ook wel twee of drie krij gen als het, geva.1 zioh voordoet, dat er maar een of twee scheuten zioh ontwikkelen. Men gaat dan spoedig de top uit de eene scheut knijpen en er ontwikkelten zioh daaruit meerdere zijeoheuten, waarvan men er zoo veel behoudt als men voor een goede pol noo dig aoht, samen hoogstens vier. eenigen tijd groeien nijpen we weer de toppen er uit, om krachtige zijsoheuten te krijgen, die mooie bloemen geven. Als men dit nalaat, dam humt op de hoofdschout een minder groote bloem, die de geheele ontwik keling van de plant remt. Door dit innijpen krijgt men krachtiger plant, en meer en mooier bloemen. Aan de nu komende zijscheuten nijpen we de daaraan zioh ontwikkelende zijscheutjes tijdig weg, d.vv.z. als deze nog jong is en nog niet veel vam de plant gevergd heeft. De alleronderste laten we staan, omdat die als de bloem uitgebloeid of afgesneden is, tot ontwikkeling van nieuwe bloemen zul len komen en we dus doorloopend bloem houden. Ook met deze zioh ontwikkelende zij scheuten handelt m«n als zoopas gezegd: de jonge zijscheutjes wegnemen. Men wil wel eens een beetje chili bij de planten doen. Dit kan geen kwaad, doch niet te veel en vooral niet als de bloemen er al volop aanzitten. Dit is niet goed voor de knollen. Zoo'n knol gaat in den. winter heel licht rottlen. Tegen de lastige, griezelige oorwormen, die nogal eens wak op de dahlia's voor komen, is het goed omgekeerde bloempotjes met houtwol op een stokje naast de planten te zetten, of dakpannen of laippen op grond te leggen. Daarin en daaronder ki pen die oorwormen graag. Men kan ze dam olken morgen vangen en dooden. Dit doo den gaat heel gemakkelijk met wat petro leum. Een paan- duiuppels is voldoende zoo'n diertje te dooden. J/amerhortensia's in den tuin Meerdere lezeressen en lezers hebben een hortensia in de kamer of hebben er een ge had en nu zijn er die deze graag in het le ven zot.den houden, door deze b.v. in den tuin te planten. Dat kun heel gemakkelijk. Als de plant uitgebloeid is, snijdt men de takken, waaraan deze bloemen zatien, goed diep in. Dat wil zeggen, niet het topje eu- maar uit nemen, neen, kort bij den grond af snijden, vlak boven een paar goed ontwik kelde oogen, die in de oksels der bladeren sta in. Men moet wel bedenken, dat de Hortensia geen kalk kan verdiragten. De grond moet iets zuurachtig zijn en kumusrijk, dus niet enkel zand of enkel grond. De buiten geplante Hortensia moet in den winter een beetje beschut worden. Niet de voet van de plant, zooals we dat met de meeste tuinplanten doen, doch de knoppen. Een beetje stroo of ruigte er om binden; los jesweg is goed. Als de knoppen maar goed beschermd zijn. Zoo men weet is de blauwe kleur vam de H- rtlensUi niet de natuurlijke kleai. Deze is kunstmatig aangebracht, bij een oorspron kelijk rose Hortensia. E)en witte laat zich niet blauwkleuren en de rose ged-a<ep zich nog verschillend. De eene soort „blauwt" veel mooier dan de andere. Men verkrijgt deze blauwkleuring door in den herfst aan iedere plant een paplepel amoniak-aluin te geven en dit in het voor jaar te herhalen. Vroeger deed men het wel door roestige spijkers in de aarde van de pot te doen, doch hiermede krijgt men niet steeds een mooie blauwkleuring. Het „wit" in de planten 't Is thans de tijd en ook het weer, dat de rozen en andere planten ,,in het wit gaan loopen", d,w.z. diat een korstje vuil-wit, net als is het schimmel op de bladeren en op de knoppen komt. Soms is het donkergrijs tot loodkleurig. Hierdoor kunnen de planten zeer lijden en de geheele bloei verloren gaan. 't Is trou- s een heeil leelijk gezicht, zoo'n plant, die ander de meeldauw zit. Men heeft tegen deze hardnekkige kwaal enkele goede middelen. In de eerste plaats is daar bloem van zwa tel. Dt moet men op de aangetaste planten 9tuiven al6 de zon fel schijnt. Alleen dan Andera helpt het niet. Men behoeft daar geen dikke laag op te poeieren. Een beetje is al voldoende. Wil de zon maar niet fel schijnen of maakt men bezwaar tegen zwavelpoeder, dat heel, heel fijn moet zijn, dan is er nog een tweede middel. Dat is 6alicylzuur (Aspirine is toch maar overal goed voor). Daar hebt ge de drogist oor noodig. Koop 1 gram salicylzuur en doe diat, of laat dat doen door den drogist, in 10 gram brandspiritus. Dit doet men omdat salicylzuur slecht in water oplost. In brand spiritus wel. Deze oplossing van 1 gram salicylzuur op 10 gram brandspiritus, doet men in ter. En hiermede bespuit men de aangetaste planten. Men doet dit alleen als de zon niet schijnt en laat het na als het zonnig weer Maar denk er aan: Niet zoolang wachten tot de planten ei" onder zitten. Hoe vlugigi men er bij is met het bestrijden van kwalen en vreterij, hoe meer kans op succes bij dp bestrijding. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN Berioliten uit Noord-Amerika maken voort durend melding van droogte en van de ern stige gevolgen daarvan voor de veevoeder voorziening. Ofschoon wij de laatste jarei niets van Noord-Amerika betrekken, heeft zooi ets toch altijd invloed, te meer, omdat lint in Europa ook vrij droog is. Gevolg van een en ander is een vastere veevodermarkt Mais liep wat hooger, gerst belangrijk hooger. De vraag naar gerst wint het in het aanbod en de disponibele cn spoedig gew.ich te partijen zijn een premie waard. Rogge bleef vrij constant de heele week; de Duit- sclie is vrijwel op en nu gaat het om Pool- sche partijen, die ondanks de invoerbelean- meringen nog doorgekomen zijn. Tarwe voor voeder is ook schaarsoh; de regeering is niet meer met regeeringstarwe aan do markt, ila ver ontmoet wat meer belangstelling en is natuurlijk thans zeer schaarsoh, gevolg van de maandenlange rust. De prijzen van lijnkoeken zijn de laatste week niet noemenswaard veranderd. Het is op het oogenblik feiteliik het eenige artikel «aarvan ruim aanbod is; artikelen als cocos koek, palmpitkoek, grondnotenkoek en ook sovaschroot «orden óf in het geheel niet óf in zeer beperkte kwantiteiten aangeboden. MESTSTOFFEN STIKSTOFMESTSTOFFEN. De afgeloo- pen week was vrijwel gelijk aan de vorige. Een vrij goede vraag, het vergevorderde sei zoen in aanmerking genomen, waarbij na tuurlijk de salpetermeetstoffen vooraan ston den. Op het prijsvciioop heeft dit alles ech ter geen invloed. liet is en blijft een seizoen, waarin voor iemand, die vooruit gezorgd en gekocht heeft, op zijn gunstigst niets te veidienen en in de meeste gevallen iets te verliezen viel. THOMASMEEL. De werken in België en Luxemburg blijven hun vaste stemming be houden, terwijl er van de zijde van Frank rijk in het eind der week weer verschillende aanbiedingen zijn gedaan. Zoowel via de zee kust met kleine zeescheepjes, als via Stnaats burg en den Rijn wordt verscheept. Deze her nieuwde activiteit met Fransch thomasmeel op de Nederlandsohe markt wijst er natuur lijk op, dat het clouaneverkeer tusschen Frankrijk en Duiteqhkv.d nog niet geregeld is. De markt was dus in de afgeloopcn week iets ruimer. De laatst-betaalde Belgische prij zen blijken nog te hoog voor onze markt te zijn. Het uitvoeroversohot van België-Luxem- burg i6: April 1934: 20.000 ton; April 1933: 28.400 ton; en is in deze maand dus aanmer kelijk kleiner dan het vorige jaar. Het water op den IJsel is nog steeds zeer laag, zoodat men bijna niet bevrachten kan. SUPERFOSFAAT. Alhoewel vanuit België een offerte gemaakt is voor het nieuwe sei zoen is er toch nog steeds geen belangstel ling. Men weet inderdaad nog niet wat de Nederlandsohe fabriekten en de voornaam ste Belgische zullen gaa- doen. KALIZOUTEN. Het blijkt meer en meer, dat men op tal van plaatsen tracht kalizou ten te verkoopen, voor sommige artikelen iets beneden de tegenwoordige prijzen. Dat geschiedt niet alleen door handelaren mef Spaansche en Russische kali, doch ook han delaren, die syndikaatekali verkoopen, no- teeren een enkel artikel iets beneden de hui dige prijzen, alhoewel het Syndikaat nog in het geheel niet officieel aan de markt is. Doelmatige rantsoenen voor mestvarkens Op verzoek van de Nederlandsche Var kenscentrale zijn door het Centraal Veevoe- derfoureau in Nederland een aantal wenken opgesteld inzake het op doelmatige wijze mesten van varkens. De Nederlandsche Vi kenscentrale meent goed te doen deze wt._ ken onder de aandacht van varkenshou ders te brengen cn raadt deze in hun eigen belang aan do gegeven aanwijzingen zooveel mogelijk op te volgen. ALGEMEENE AANWIJZINGEN Een mestrantsoen bestaat als regel voor een groot deel uit graaumeel (soms kookte aardappelen) met daarnaast een aan vullend eiwitrijk voer en zouter Gunstig werken: rogge-, gerst-, tarwe-, cocos-, palmpit-, erwten-, nrecl en ondermelk. Niet ongunstig werken: diermeel, vleesch- meel, kaaswei, grondnotenschroot cn soya- schroot. Neem als zouten geslibt krjjt en landbouw- zout. Als regel 1 geslibt krijt en Vz landbouwzout van het totaal gewicht van graanmeel en eiwitrijk voer. Desgevvenscht kan in de jeugd en in den wintertijd tot 50 K.G. levend gewicht 0.25 AFRASTERING VAN WEIDEN STAALDRAAD VLECHTWERK Prima verzinkt onovertroffen sterk Nu ook verkrijgbaar op rollen van elke lengte tot 100 Meters aan een stuk Gemakkeli'kc aanleg zonder speciaal werktuig! Groote besparing aan palen! Prijs vanaf 13.per 100 strekkende Meter voor vee-weiden. HANSA, Blerick/Venlo, Ottostr. 7, Telefoon Venlo 840 levertraan of 0.025 dohyfral worden bij gegeven Aan te raden is per dag per dier tot 60 Kg. levend gewicht steeds een kleine hoe veelheid groenvoer of bieten te geven. Ver anderingen in rantsoenen moeten steeds ge leidelijk plaats hebben. Tot zooveel mogelijk voorkomen van week of slecht smakend spek bedenke men: 1. slechts weinig maïsmeel te gebruiken. 2. na 60 Kg. levend gewicht geen jong en elig gras aan de varkens te verstrekken. 3. na 50 Kg. levend gewicht geen visch- meel of haringmeel te geven. MESTEN ZONDER ONDERMELK Neem als graanmeel een der volgende mengsels: Voor varkens beneden 50 Kg. levend ge wicht gerst met Vi rogge of Va gerst met V? rogge cn V, tarwe ol' Vz gerst met Va mais en Va rogge. Voor varkens boven 50 Kg. levend ge- icht: V3 gerst met 2/, rogge of Vz gerst met Vz rogge of gerst met rogge en Neem als eiwitrijk voer: Vz haringmeel of vischmeel en Vz soy of grondn.schroot. Vz diermeel en Vz haringmeel of visch-> meel. Vz diermeel en Vz grondnotenschroot Vz diermeel en Vz soyaschroot. Voeder nu: Beneden 50 Kg. per Kg. graanmeel 0.130 Kg. eiwitvóer; Boven 50 Kg. per Kg. graanmeel 0.100 Kg. eiwitvóer Men kan ook mengen: Beneden 50 Kg levend gewicht: 75 deelen graanmeel, 13 deelen eiwitvóer, 10 deelen tanvegries, 1 deel gesl. krijt, Vz deel land bouwzout. Boven 50 Kg. levend gewicht: S0 deelen graanmeel, 9 deelen eiwitvóer, 10 deelen cocosmeel, 1 deel gesl. krijt, 1 deel land bouwzout. Boven 100 Kg. levend gewicht: 90 deelen graanmeel, 2 deelen eiwitvóer, 8 deelen cos- of erwtenmeel, 1 deel erwtenmeel, Vz deel krijt, Vz deel zout. METSTEN MET GESTOOMDE OF GEKOOKTE AARDAPPELEN Men geve naast een der volgende aanvul lingen a, b, c of d per dag per dier zoovel gestoomde aardappelen als de dieren wil len opnemen. Tevens al naar de hoeveelheid aardappe len een grootere of kleinere hoeveelheid fosforzure voederkalk. Gemiddeld een eet lepel per dag per dier, alsmede zout a. 1 Kg. graanmeel cn 4 liter ondermelkj b. 1 Kg. graanmeel en 6 liter wei en 1.5— 2 ons eiwitvóer; c. 0.7 Kg. graanmeel en 3 ons eiwitvóer en 2 liter ondermelk; d. 0.7 Kg. graanmeel en 2 ons eiwitvóer. MESTEN MET ONDERMELK Ondermelk dient óf geheel zuur óf geheel zoet te worden gegeven In overgang van zoet naar zuur is de ondermelk het meest gevaarlijk. Heel goed is het daarom 01 ondermelk in de warme jaargetijden als zo de fabriek thuis komt, aan te zuren met wat karnemelk of desnoods met ondermelk. Op 10 liter ondermelk, Vz liter karnemelk. Goed doorroeren en daarna 24 uur laten staan. I. Neem als graanmengsel een mengsel als boven is aangegeven. Beneden 30 Kg. per Kg. graanmeel, 3 liter ondeimelk; 3050 Kg. per Kg. graanmeel, 2 liter ondermelk; en boven 50 Kg. per Kg. graanmeel 1—lVz liter ondermelk II. Van 3090 Kg. levend gewicht, naast volop graanmeel, per dag per dier 3 liter ondermelk. MESTEN MET KAASWEI) Neem als graanmeel een mengsel als bo rn aangegeven. Beneden 50 Kg. naast volop graanmeel 6 liter wei en 1.5 ons eiwitrijk voer. Boven 50 Kg., naast volop graanmeel 6 li ter wei en 1 ons eiwitrijk voer. Boven 100 Kg., naast volop graanmeel, 6 liter wei en Vz ons eiwitrijk voer. VOLLEDIGE BEMESTING VAN AARDBEIEN (Gegarandeerde analyse: 17 Stikstof, 15 Fosforzuur en 18 Kali) Onmiddellijk opneembare, volledige meststof in korrelvorm, waarin stikstof in salpeter- en in ammoniakvorm. Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bekende meststof in baaltjes a 50 Kg. Inlichtingen omtrent bij Uw leverancier en bij de fabrikanten: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek, Maliebaan 81, UTRECHT Men kan het allen menscthen moeilijk naai den zin maken. Zelfs den lezers van ons blad niet. Dat zijn nu (jammer) wel niet alle menschen, maar toch heel veel. Ook bij die lezers zijn er wel tegenstrijdige belan gen, zijn er wel tegenstrijdige opvattingen, wat niet geheel met hun inzichten strookt, En als die menschen nu eens iets lezen, dan zijn er daarbij weer enkele, die dadelijk naar de pen grijpen, deze in de inkt (niet ingal, dat doen onze lezers niet) doopen en gaan schrijven. Niets op tegen. Mits ze maar met goede argumenten komen. Niet met hatelijkheden. Van dit laatste heb ik, gelukkig, niet zoo\e-el last. En, mits ze maar goed lezen. Alles goed lezen. Ook wat in on'dere gedeelten staat.. Ook wat in de dagelijksche rubrieken staat. Die dat doet weet wel, dat MALTA-AARDAPPELEN TOT DE MONOPOLI E-PROÏHJCTEN BEHOORT want dat heeft wel in ons blad gestaan. En Ook, dat er dus extra rechten van gelieven worden. Maar dat verandert aan wat wij schreven niet veel. Ze kwamen bij groote hoeveelheden binnen. Is dat waar of niet? Ze bedreigen onze vroege aardappelen on danks d-e cent of vier, die er door verschil lende rechten op komen. Dat de vroege aardappelen er door tegengewerkt worden is evenzeer waar. Zulke dingen bewijst men nieL Die bestaan. Dat iemand, die belang heeft bij den invoer van Malta-aardappelen het niet goed vindt, dat de Praatjesmaker, die. gelukkig, geen persoonlijk belang meer heeft bij in- of uitvoer, de belangen van vele telers van vroege aardappelen ewaarder acht. dan die van een enkele im porteur is te begrijpen. Dat neem ik geen mensch kwalijk. Maar meer als ooit moet men de zaak van nationaal standpunt be kijken. En nu moeten we leven en laten leven- Of zooals, iemand die het niet eens was met onze aanval op de Malta's, ten ge rieve van onze tuinders, die vroege aard appelen telen, het zei: VOEREN WE NIET IN, DAN MOETEN WE OOK NIET OP 'UITVOER REKENEN Ja, dat is in 't algemeen genomen een waar woord. Als alle landen zich daar maar aan hielden. Dan zou het internationaal handelsverkeer weer gaan 'bloeien tot zegen van de producenten in de verschuilen lan den. Dat wij aan andere landen na verreke ning van wat we in het geheel uitvoerden nog een kleine 500 millioen toe moeten be talen, omdat we zulke goede afnemers zijn, is in een 'bloeitijd niet zoo erg. Doch als we zelf voor onze producten niets krijgen, is het hard om te moeten zeggen: er komt nog extra voor 500 millioen (zuiver is 't 483.1 mil lioen gulden) over onze grens, waaronder ook Malta-aardappelen uit Italië, dat voor 16.7 millioen gulden aan ons levert en maar voor 13.9 millioen gulden van ons betrekt (de briefschrijver vroeg of ik dat eens bij gelegenheid aan onze lezers wilde laten zien)). Gedachtig aan de goede opmerking: voeren we niets in, dan moeten we ook niet op uitvoer rekenen, kunnen - e dus, wat de Malta's aangaat, een tamelijk sterk stand punt innemen. Een stérker standpunt, dan dat van die h y-pot heekihouder, welke MISBRUIK VAN ZIJN HYPO THEEK MAAKT OM DAAR DOOR GRONDEIGENAAR TE WORDEN Het heeft in de Handelingen van de Twee de Kamer der Staten Generaal gestaan. Te genspraak vonden we nergens. We nemen dus aan, dat de feiten waar zijn. Iemand in Groningen had een hypotheek op zijn 'boer derij tegen 5 Vroeg vermindering. Ge weigerd. Kon Nov ember verleden jaar rente niet betalen, doch deed dit in termijnen met bijberekening van de rente. De laatste ter mijn op 16 Maart 1.1. Dus tamelijk vlug, en per 1 Mei was de hypotheek opge zegd. Een aanbod om 3000 gulden, dat een schoonzuster hem leenen wilde, af te los sen, werd geweigerd. De hypotheekhoudei wil de boerderij zelf bezitten, zooals bleek uit het voorstel, dat hij deed: de boer zou hem de boerderij in eigendom overdragen en als pachter blijven wonen voor een pacht ruim zoo groot als de hypotheekrente, plus lasten .plus onderhoud en alleenmet twee solide borgen. Dit kon niet aanvaard en nu wordt de zaak verkocht. Dat noem ik misbruik maken van over macht om zich te verrijken. Zulke gevallen, waarvan dit als voorbeeld op de vergade ring van de Melkfederatie is voorgelezen en op vel 1936 der Handelingen voorkomt, toonen, dat er spoedig iets voor de hypo- theekboer gedaan moet worden. Er moeten reeds meerdere door opzeccine- van de hy potheek tot groote armoede zijn gebracht 't Is moeilijk, moeilijker als met de pacht om deze zaak te regelen, dat stem ik toe Doch voor gevallen als deze, waarbij de hy potheekrente, al is het wel met eenige ver traging, doch zonder ecnig geldelijk verlies (immers de laatste hypotheekrente wondt wel in termijnen betaald, doch met bij'be- rekening van de rente) moet hulp kunnen geboden worden. Zoo moet hulp geboden aan allerlei cate gorieën van menschen. Er is geen enkele tak m bedrijf, die het goed maakt. Daar zitten nu Er is'al niet veel geteeld en toch raakt men er mede verlegen. Duitschland, dat altijd heel veel nam. komt nu niet met groote g. Engeland staat maar een gering con tingent toe en dan neg met een invoerrecht an twee gulden per zak van 50 Kg. Voor het -binnenland is het kwantum te groot en de prijzen, wegens groote aanvoer, te laag om nog iets goed te maken. Maar vernieti gen wil de Regeering de aardappels niet zoo het schijnt. Het droevig verschijn sel. dat duizenden en nog eens duizenden zakken aardappels od de vaalt terecht kwa men zal dus niet meer plaats vinden, naar e hopen. Thans worden de aardappelen, die den eenen dag de minimumprijs niet konden halen, den volgenden dag weer aangeboden, maar dan het eerst, terwijl de minimum prijs ervoor tien cent lager wordt gesteld. Zoo wordt voorkomen, dat de aanvoeren te sterk worden. Anders zou.' *1 er veel te veel groen gerooid worden, om maar aan wat geld te komen vaak. Bovendien wordt Daarom moeten de aardappelen, die -bestemd zijn voor export, gemerkt zijn door het U.C.B., als bewijs, dat de kwaliteit voldoet aan de eisohen, die men aan een goede port-aardappel mag stellen. Dit middel werkt meteen als een reclame voor de goe de kwaliteit onzer aardappelen bij onze af Meer dan ooit zal op het kweeken van kwaliteit goed gelet worden. Als er teeltge- 'breken aan voorkomen, als ze niet heel goed gesorteerd zijn, of op welke wijze dan ook niet voldoen aan strenge eisohen voor goede waar te stellen, dan vallen ze buiten de minimum-prijsregeling, doch worden in genomen voor de regecringscommissaris, die ze met 75 cent per 100 Kg. laat betalen. Dat is wel een prikkel om goed op te letten, bij sorteeren enz. Een ander voor-zomerproduct is DE AARiDBEI, DIE THANS OOK VEEL UIT HET WEST- LAND KOMT Zoo werd in Mei voor meer dan 6S00 gulden aardbeien geveild aan de Coöperatieve veiling te Naaldwijk, deels van onder het platte glas, deels uit stookkassen. Men kan het allen nog niet goed, dat houden van aardbeien in de stookkas. Het vraagt veel oplettendheid en zorg. Dat doet trouwens het geheele stookbedrijf. Doch voor aard beien worden weer andere eischcn gesteld, dan voor druiven, perziken, tomaten, enz. Maar met alle nieuwe dingen gaat het zoo. Als het al te gemakkelijk was, was het ook niet goed. Dan kreeg men door te groote invoeren weer geen prijzen. Dc kans is wel groot, dat de aarbeiteelt in het Wcstland nog beduidend zal toenemen. waarom dat niet sterker doorgedreven wordt. Dc heer Louwes, Regcerings-commis- saris voor de Tarwe enz., mag dan in Am sterdam op de vergadering van de Holland- sche Mij. v. Landb. zeggen, dat het publiek het niet wil, dat noemen wij geen argu ment. Daar moet wat anders achter zitten wat, dat weet ik niet. Doch met de dood doener, dat het publick het niet wil, ligt het er wel wat al te dik op, dat dit maar een praatje is. Voor 1914 was zoovvat alles melkbrood. En heusch, dc Regeeringscom- mis^ctrissen, ook de heer Louwes, zijn niet zoo rieel bang voor het publiek. Ze hebben wel andere dingen doorgevoerd tegen het publiek in. Dat hindert niet, als het goed is. Waarom zou het? Maar nu het publiek er voor plaatsen, neen, hoogedelgestrenge, maak dat de kat wijs. Waarom zou men geen verplichting k> nen opleggen om door witte- en tarwebrood melk te verwerken in plaats van water. Zooveel diuurder wordt het brood daardoor In Menaldum, een Friesohe gemeente, nam de burgemeester het initiatief om de- propaganda voor liet gebruik van nicer melkbrood te bevorderen. Op de vergadering van melkveehouders is liet reeds de heer Noord-ermeer, dlie op dat aanbeeld hamert, 't Moet er meer en meer van komen, 'k Geloof dat het nog beter is, dan dat een enkeling niet aan dc borrel, doch aan de melk geraakt, door drie a vier liter per dag te drinken. Een goede reclame heeft altijd succes. Zooals ook succes zullen hebben de Meer dan menschen regeling en mcnschen- afspraken. Als God ingrijpt is iets altijd af. Men confereerde tc Londen over de maatregelen, die men nemen kon 0111 de ongewensohte toestand, door groote tarwe- o verschot ten ontstaan, te vermijden. Men werd het niet zoo gauw eens. Ieder wilde er natuurlijk een voordeeltje uit halen. Maai de groote droogte kwam en teisterde Ameri ka, zooals ze ook de Donaulanden teistert Men hoorde van de daardoor dreigende mis oogst enging naai- liuis. Een droogtp als in geen halve eeuw voorkwam, dreigt dc oogst te liaheercu. Ondertusschen kwa men geruchten, dat er weer in groote hoe veelheid regen was gevallen, 't Kan zijn. 't Kan ook zijn, dat liet een beursalarm- tijding is. Die gebruikt men ook wel eens. Hoe het zij, de raming op 1 Juni door het Departement van Landbouw- in Amerika is beduidend lager dan de vorige oogst. Maar Daar zaten de boeren en de Varkenscentralo "—logen mee zoo liet schijnt. Reeds is door ---ï organisatie, de Coöp. Landbouwbank en Handelsvereen. te Almelo, aan de Minister van Economische Zaken een telegram ge zonden waarin wordt meegedeeld, dat door liet maandenlang uitstellen der afneming van baeonvarkens een ophooping is ont staan van vette varkens boven het ge- viplit van 120 Kg. In totaal liggen er in de naaste omgeving van Almelo ongeveer 6500 varkens boven het aangegeven gewicht op allevering te wachten. Geschiedt dit niet spoedig, dan zullen do boeren genoodzaakt zijn de dieren te verkoopen beneden pro ductieprijs. Dringend worden daarom maat regelen gevraagd, teneinde de landbouwers /oor groote schade te behoeden. Groote schade misschien niet, maar v groote last geeft het vooral nu in tijden we thans beleven, nu naslaan cn vergelijken zoo vaak noodig is, dat het nog niet is verschenen. Voor eenige jaren verscheen het verslag ;FCr bepaald jaar vrij geregeld in Julil Augustus van het daarop volgend jaar. Toen had men het verslag wel noodig, zeer zeker, doch lang niet zoo dringend als thans. En n.V.nu we er dagelijks naar willen grijpen, blijft het maanden en maanden wachten. Het komt maar niet. Wat voorstelling moet de buitenstaander krijgen van de energie van de Directie van den Landliouw. We hebben uit den treure gewezen op deze laks heid, deze achterstand, die niet noodig is. Eu we vreezen, dat we er nog wel eens op zul len moeten wijzen. Tenzij do krachtige hand van dr. Colijn ze eens bij de kraag krijgt. En dat zal wel gebeuren, als deze hot maar eens opmerkt, wat er en waar het mankeert. We wachten dus maar weer af. Tot dc volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8