JfUrotttt? Ceiitscljr (üournnt w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken „PRINCESS" CHEMISCH REINIGEN VERVEN ülbonmmentsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang 9t>bertentitprij?£n: Van 1 tot 5 regels 1.I71/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 5195 DONDERDAG 14 JUNI 1934 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo- vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné'sgeve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. In het laatste nummer van „Kerk en Vrede" neemt de hoofdredacteur, de heer J. J. Buskcs Jr., die zich maar „een gewone dominé" noemt, den voorzitter van de ge lijknamige vereeniging, Prof. Heering in be scherming tegen Prof. Eerdmans e. a., die op grond van een artikel van Prof. Heering in het Aprilnummer van genoemd orgaan van een „bekeering" in „Kerk en Vrede" spraken. De hoofdredacteur verwijt in scherpe be woordingen den Leidschen professor, dat deze zich aan „oppervlakkige critiek'' schul dig maakt en de „gewone dominé" betwij felt of de wijze, waarop de professor exege- liseert, wel „getuigt van „studie en zekere wetenschappelijke ontwikkeling", welke de professor onmisbaar acht voor godsdien stige voorgangers". Wij kunnen deze polemiek laten voor wat zij is, dóch waar ook wij melding heb ben gemaakt van „de bekeering in Kerk en Vrede" en waar deze vereeniging in het laatst dezer week vergadert, veroorlooven wij ons (die zelfs geen gewone dominé zijn) een korte exegese met een enkele kanttee- kening op het bedoelde artikel van Prof. Heering in het nummer van 1 April, waar uit ongetwijfeld een gewijzigde opvatting Ipreekt, al is het niet die, waarop Prol. Eerdmans doelde. De voorzitter van „K. en V." heeft met ontroering gade geslagen, hoe zijn mede standers van vrijzinnig- en sociaal-democra- tischen huize overstag zijn gegaan ten aan zien van het vraagstuk der ontwapening. I Hij erkent (men zie het citaat elders in dit nummer), dat „K. en V." een misslag heeft begaan, toen zij samenwerking zocht met andere ontwapenaars, die zich alleen door verstandelijke overwegingen lieten lei den; want, zegt hij: Het mèg ons niet onverschillig zijn, om welke redenen men ontwapent. De I nationale ontwapening is alleen op gods dienstige en ze.delijke gronden gereclit- I vaardigd, en alleen op deze basis, als zij 1 sterk is, kan zij zich staande houden. De verstandige argumenten gelden natuur lijk óók mee, maar moeten gevat zijn i n de zedelijke: anders houden zij geen stand. Voor deze daad dit blijkt thans wel is het Nederlandsche volk, ook het overgroote deel van hen, die voor ontwapening stemden, nog lang niet rijp. Men kan respect hebben voor deze ruiter lijke erkenning, dat een onjuiste taktiek is gevolgd; maar de critiek mag daarbij toch niet achterwege blijven. De vraag dringt zich op: wat zijn dit voor leiders van een diep-principieele beweging, die niet van meetaf inzagen, dat hel bondgenootschap met een totaal verpolitiekte partij als de S.D.A.P. op verkeerd spoor moest voeren? Wij hebben meer dan eens gewezen op het bedenkelijke verschijnsel dat de hoofd redacteur van „K. en V." tevens medewer ker vvés aan het soc.-dem. weekblad „Oor- of Vrede". De vergissing was wel zoo primordiaal, dat men voortaan wel eenige bescheidenheid in acht mag nemen bij de beoordeeling van anderer opvatting. Voorts lijkt het ons gewenscht, dat alsnog een nadere verklaring gegeven wordt van e formuleering, zooals Prof. Hee ring die wenscht.Hij stelt n.l. voor in de omschrijving van het doel in te lasschen de woorden: „zonder afwijzing van politie en grenswacht"; want, zoo zegt hij, „we zijn dan voortaan bevrijd van het telkens terug- komentP misverstand, als zouden we krach tens ons beginsel politie en grenswacht ver werpen." Ondanks de stelligheid, waarmeee Ds. Buskes beweert, dat hierin niets nieuws schuilt, is het ons niet duidelijk, wat men met een politie en een grenswacht wil be ginnen, als men „wat er ook gebeure de oorlog wil afzweren en liever onrecht wil lijden, dan onrecht doen", omdat, vol gens de voorgestelde beginselverklaring „Evangelie en oorlog (ook de verdedigings- "'•j "T oorlog en de burgeroorlog) een onverzoen- en chl P'k® tegenstelling vormen, en dat God van «>ns eischt, ons van deelname of steun aan oorlog te onthouden." n geo spel lei iiasi moe dat evalli n. Wi ;I Eet BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS NOTARIAAT leek H. A. Bajining', cand--.no Rijn; Arnhem. J. H. de Groef, c,ind._not. ment Dordrecht (vac.-D /VV. S. Har: li. F. Reijnvaaci, ca.nd.-not. te Zwi> bepaald, dat de notari-ecle standpla; dreeht (vac.-T. Breekveld) niet z plaats hebben. CONSULAIRE DIENST De minister van Bnitenlaiidsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de vice-consul dsr Nederlanden te Bello Horizonte (Brazlliè) met elanghebbenden VHssi.ng^n, voor de eilanden Walcheren en Noord-Beveland, alsmede voor het karnton Oostburg: 2. de heer F. V. de Groof erkend en MR. M. P. L. STEENBERGHE Het is thans tamelijk zeker, dat over een paar weken cle benoeming kan afkomen van Mr. M. L. Steenberghc, voorzitter der R.-K. Werkgeversvereeniiging, tot Minister van Economische Zaken. De heer Steen- berghe vertoeft op dit oogenblik in Zuid- Frankrijk, om daar een noodzakelijke korte vacantie door te brengen vóór zijn eve'n- tucele benoeming. DE PRINSES NAAR ENGELAND Naar uij vernemen, zal Prinses Juliana, die zoo als bekend is. morgen naar Engeland gaat, o.m. ook een bezoek brengen aan de Richmond Royal Horse Show. welke van Donderdag tot en met Za terdag wordt gehouden. De Prinses zal daarbij in gezelschap zijn van den hertog en de hertogin van York. den graaf van Athlone. Prinses Alice, de Markiezin van Cam bridge en Prinses Victoria. PASPOORTEN VOOR BELGIE De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland schrijft ons: In een door ons aan de pers verstrekt bericht hebben wij medegedeeld dat Nederlanders voor een bezoek aan België en Luxemburg kunnen volstaan met een paspoort, waarvan de geldigheid niet lan ger dan vijf jaar is verstreken. Het bleek cos ech ter uit ontvangen berichten, dat Nederlanders aan de Belgische grens moeilijkheden ondervonden hadden als zij in het bezit waren van een derge lijke pas. Daarom hebben wij ons tot de bevoegde autoriteiten in Brussel gewend met de vraag of onze mededeel'ing wel juist was. Wij ontvingen heden een bevestigend antwoord, zoodat men inder daad toegang in België heeft met een niet langer dan vijf jaar vervallen pas. Van Belgische zijdie is ons toegezegd, dat instructies zullen worden ge zonden aan de beambten aan de grens, teneinde verdere moeilijkheden te voorkomen. DE ZUID-HOLLANDSCHE WATERSCHAPS- BOND Onder presidium van Mr. P. B1 u s s van Oud A 1 b 1 a s heeft gister te Gouda de alg. verga dering plaats gehad van den Zuid-Holilandschen Waterschapsbond. Hij herdacht het verscheiden van wijlen den heer Mr. C. P. Z a a Jj e r. Aan den overledene heeft het bestuur een zijner beste en meest op den voorgrond tredende leden verlo- In den aanvang van 1934 waren 3S1 water schappen aJ-s lid van den bond ingeschreven. Bo vendien telde de bend 341 persoonlijke en 38 bui tengewone leden. De voorzitter, Mr. P. Blussé van Oud-Alblas. die zitting heeft voor IJsselmonde en het eiland van Dordrecht, werd herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. C. P .Zaaijer werd gekozen de heer W. C. J. J- ba ron van Voorst tot Voorst, dijkgraaf van Delfland, te 's-Gravenhage. MINISTER DE WILDE NAAR LIMBURG De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. De Wilde, zal a.s. Zaterdag een bezoek brengen aan de gemeente Geleen. Hij zal vergezeld zijn van den commissaris der Koningin in de provincie Limburg en en kele leden van Ged. Staten. Vermoedelijk zal de minister nog enkele andere plaatsen ui de mijnstreek beizoeken. HOUTBEWERKERS. MEUBELMAKERS, ENZ. OVERDRACHT GRAFMONUMENT A. VAN DER HEIJDEN De ontslapen Voorzitter dankbaar herdacht VERGADERING VAN 13 JUNI. Te 9 uur heropent de voorzitter de verga dering. De rapporten van de salariscommissie, betreffende salaris en pensioen van de hoofdbestuursleden, worden met algemeene stemmen aangenomen. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer Stapelkamp, die zal spreken na mens het C.N.V. Hij doet eerst de gerust- stellende mededceling, dat het ongeluk van den heer Kruithof niet van ernstigen aard is. De heer Stapelkamp wijst op de open plaats, die ontstaan is door het overlijden van den voorzitter. Maar toch is gebleken, dat het werk blijft, al gaan de werkers van ons. Wij kunnen met blijdschap zeggen.dat onze organisatie nog haar volle kracht bezit. Wellicht komt daar verandering in. Maar laten wij dan bedenken, dat niet het getal beslist, doch de liefde, waarmee wij, ieder met eigen capaciteit, voor het werk van God arbeiden. God blijft getrouw; laten wij staan in de eenheid van geloof en liefde, dan zullen de goden van den tijd ons nooit losslaan van het anker van ons geloof. Vervolgens wordt het woord gevoerd door den heer Post van den Internationalen Bond van Chr. Houtbewerkers. Deze stelt de vraag, o« een internationale samenwerking in onzen tijd nog reden van bestaan heeft. Al bezitten wij nü niet veel beteekenis, wij laten ons niet ontmoedigen. De Int. Bond van Chr. Houtbewerkers is gekrompen, maar wij zijn niet van plan het bijltje er bij neer te leggen. Ook in Duitschland zal het, als wij ons niet bedrie gen, een kwestie van tijd zijn; Duitschland komt weer terug. Spr. spoort aan tot sa menwerking. Beide sprekers worden door den voorzit ter bedankt. De lieer Oosterbeek, die voor het laatst als hoofdbestuurder aanwezig is, spreekt een afscheidswoord. De Voorzitter dankt den heer Ooster. beek voor zijn werk in de 15 jaren, dat hij hoofdbestuurder is geweest. Daarna is de rondvraag aan de orde, waarvan door verscheidene aanwezigen ge bruikt wordt gemaakt.. De voorzitter sluit nu de vergadering en de heer Stapelkamp eindigt met dankgebed. Grafmonument A. v. d. Heyden Na de vergadering begaven de aanwezi gen zich naar Schiedam voor de overdracht van het monument op het graf van wijleu A. v. d. Heyden. Om ongeveer 4 uur gistermiddag waren op de algemeene begraafplaats aanwezig 't hoofdbestuur van den Bond, alsmede tal van afgevaardigden van dezen bond uit 't geheele land, benevens mevr. de Wed. v. d. Heyden-Vredcnberg en familieleden van deii overledene en de heer J. v. d. Post, secretaris van den R. K. Houtbewerkers- Nadat dc talrijke aanwezigen zich rond om het graf hadden geschaard, sprak de heer H. D i e d e r i k, voorzitter van het uitvoerend comité, de volgende rede uit: Mevrouw Van der Heyden. zoons en doch ters, hoofdbestuur, afgevaardigden en leden van onzen N.C.H.M.B. Evenals bij een eerste steenlegging velen zich opmaken om getuige te zijn van d't plechtig gebeuren, zijn wij ook heden in groote "getale bijeengekomen om getuige te zijn van een laatste steenlegging, een steen, welke een leven vol van zorg en toewijding, vol van kracht en energie afsluit. Een steen, welke den band niet verbreekt, doch in de toekomst hecht en sterk zal maken, tusschen hen die hem aanboden en haar die hem straks wel zal aanvaarden. Laat deze steen de tolk zijn van onze groote dankbaarheid en sympathie, welke wij, le den van den N.C..H.M.B hein, eens onzen Bondsvoorzitter, toedroegen, dankbaar voor zijn onverdroten arbeid. Ja, evenals wij konden getuigen bij zijn teraardebesteling op 19 Maart l.l.van zijn krachtige, energieke leiding, een leiding waardoor bij in ue dertig jaren dat hij on zen Bond bestuurde, hem van niet af op bouwde en hom plaatste op het standpunt hetwelk wij thans in de rij der Christelijke Vakbeweging innemen. Voorwaar een zware taak, overlatend voor hem wiens werk het zal worden zijn arbeid voort te zetten. Mochten wij op 19 Maart. 1.1. wijzen op de groote liefde en het medeleven welke Van Van der Heyden had voor het welzijn van de aan hem toevertrouwde leden van onzen N.C.H.M.B., dat wij dit niet kunnen verge ten, getuigt onze aanwezigheid hedenmid dag aan zijn graf. Hedenmiddag, waarop staat te gebeuren wat wij op 19 Maart ons voornamen, te weten: tot een tastbaar bewijs komen van onze dankbaarheid voor hetgeen vriend Van der Heyden, als Bondsvoorzitter, voor ons deed. Dc afd. Rotterdam nam in deze het initiatief en op haar rondschrijven ant woordden spontaan alle afdeelingen van onzen Bond, leefden alle leden mede om hem op waardige wijze dank te brengen voor al datgene wat hij voor ons deed. Aan hen, die achterblijven, moge dit mo nument bewijzen dat de band door hem ge legd, niet verbroken is, doch onze toewij ding, door deze daad, op lien is overge gaan, die zooveel en vaak hem afstonden om \oor ons te kunnen arbeiden. Dank zij de medewerking van den steen houwer, den heer J. van der Well, meenen wij, als Commissie van Voorbereiding, er in geslaagd te zijn. uiting te geven aan het geen de leden van den N.C.H.M.B. beoogden: het doen plaatsen van een gedenkteeken op het graf van wijlen hun Bondsvoorzitter, vriend A. v. d. Heyden Een woord van dank tevens voor het aan wezig zijn niet alleen van ons hoofdbestuur, maar ook van de afgevaardigden, welke hiermede onzen geheelen N.C.H.M.B. ver tegenwoordigen. Bij het overdragen van het gedenkteeken aan de vrouw en de kinde ren van wijleri onzen vriend Van der Hey den wordt hiermede bezegeld, dat de band der vriendschap in de toekomst niet verbroken behoeft te worden. Hierna had de onthulling plaats, waarna de heer Diederiks vervolgde: Mevrouw van der Heyden, Thans is het oogenblik aangebroken waar op wij ons, als Commissie, van onze taak zien ontheven en aan u en uwe kinderen willen verzoeken dit gedenkteeken op het graf van hem in wien u uw man, de kin deren hun vader verloren en wij onzen Bondsvoorzitter, te aanvaarden. Laat dit gedenkteeken u vertellen van 't groote leed door u geleden niet alleen, maar tevens dat wij allen dit met u medegeleefd hebben en gevoeld. Dat dit grafmonument er toe bijdrage om den vriendschapsband voor heden en de toekomst zoo vast aaneen te binden dat u zich gedragen voelt door dj zegenbede van al onze 'eden. Laat dit eenvoudig en kloek grafmonu ment getuigen vai. de kracht van hem, wiens stoffelijk omhulsel het bedekt en,zoo onze God het wil, ir- lengte van jaren d» aanblik ervan u een opbeuring zijn. Laat het Vrede door Recht., door hem ge propageerd, door ons worden nagekomen, dan pas zullen wij hem in alles eeren eD navolgen. Wij bidden u en uwe kinderen Gods on- misbaren zegen toe op uw verder levens pad, dat Hij der weduwe man en der wee zen Vader zij. Vrienden, laat ons deze plechtige gebeur tenis besluiten met het gezamenlijk zingen van het 4de vers van Psalm 121: De Heer zal U steeds gade sl^an, Opdat Hij in gevaar Uw ziel voor ramp bewaar. De Heer, 't zij ge in of uit moogt gaan, En waar ge U heen moogt spoeden, Zal eeuwig U behoeden. Namens mevr. de Wed. v. d. Heyden en de aanwezige familieleden sprak een zoon van den overledene woorden van dank voor de hulde, die door dit gedenkteeken aan den overledene is gebracht. De familie zal gaarne dit grafmonument aanvaarden en onderhouden. Spr. eindigt met de beste wen. schen voor den Bond, die den overledene zoo lief was en waarvoor hij zoo heeft ge streden. Namens den R. K. Houtbewerkersbond sprak nog de heer J. v. d. Post, die met wijlen den heer A. v. d. Heyden zoo dikwijls op de meest aangename wijze heeft samen gewerkt. Niet alleen nationaal maar ook interna tionaal heeft spr. den heer v. d. Heyden zien strijden voor de belangen van den arbeider. Op zijn laatste reis door Luxemburg heeft spr. hem nog vergezeld en toen werd be speurd, dat zijn krachten het bijna niet meer toelieten om zijn werk te doen. Toch hield hij vol tot het uiterste van zijn kracht. Zijn lichtend voorbeeld moge velen tot een spoorslag zijn om ook hun beste kracht te geven op het terrein van de Christelijke vakorganisatie. De aanwezigen ontvingen daarna gele genheid om grafmonument te bezichti gen. Het monument is vervaardigd door den heer J. v. d. Well, steenhouwer te Rotter dam en gemaakt van hardsteen. De hori zontaal opgerichte steen bevat met gouden letters op zwartgepolijste ondergrond de woorden: J. A. v. d. HEYDEN, Bondsvoorzitter 1-4 1916 tot 15-3 1934. Uit waardeering door de leden van den N.C.H.M.B. ..KERK EN VREDE'* DE VERGISSING, WELKE MEN DAAR BEGAAN HEEFT. Ter orienteering volgt hier een cit?at uit „Kerk en Vrede" van 15 April 1334, waarin Prof. Heering erkent, dat hij en de zijnen in hun „vredesactie" geruimen tijd on 1 (roode) verkeerde paard gewed hebben: „De ontwapeningspartijen heuben harde lessen moeten leeren, maar wij ook. Wij zijn gedwongen geworden om in te zien. dat wij in zake nationale ontwapening ons be vonden in gevaarlijk bondgenootschap en op een gevaarlijke weg. Want hadden de ontwapeningspartijen men stelle voer een oogenblik het geval mede met hulp van „Kerk en Vrede" een stembusoverwin ning behaald en ware de NeierlandscV oorlogsmacht dan tot een politiemacht her leid, tot oorlogsverzet niet bekwaam, dni zou dat dit blijkt, nu achteraf een vooze overwinning zijn geweest! De moreeie krachten, om deze groote daad en haar ge volgen te dragen, zouden op geen stukkev; na aanwezig zijn geweest! Indien dan Hitler of een ander oorloos gevaar was verrezen, dan zou (want de wind zou dan opeens „om" zijn, zooals hij nu reeds bezig is om te gaan) dc woede van het volk, ook van het kiezersvolk der ont wapeningspartijen, zich tegen de leiders hebben gekeerd met het heftige verwijt: „Waartoe hebt gij ons gebracht!" Zulk een overwinning dat zien wij thans in hadden we niet mogen wenschen." NEDERL. DAGBLADPERS JAARVERGADERING- De Vereen, de Nederl. Dagbladpers heeft te Den Haag in haar jaarvergadering voor zien in 3 vacatures. Het bestuur bestaat thans uit dc heeren J. W. Henny (L. D.), voorz; Mr. F. G- C. J. M. Teulings (Hgzn), vice-voorz; H. Nijgh (N-R.C.), penningmeester; Mr. H. Dikkers, (Pr. Ov. Zw.), C. 1VL Dokter (L. KW. Peerehoom (U.D.), A. D. Sijthoff, secretaris. Geen bestuurslid is de heer W. G. J- Veen- hoven. EEN NIEUWE HEFFING OP KOFFIE Naar de Standaard verneemt, zal ter compensatie van de afschaffing van de tij delijke opcenten op suiker en thee een nieu we heffing gelegd worden op koffie. Ver wacht wordt dat deze heffing tegen 1 Juli zal ingaan. PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL De zemerzittiag van de Prov. Staten van Over ijssel wordt geopend Dinsdag 26 Juni des avonds half 8. De tweede vergadering ls bepaald op 12 Iuli, die zoo ooodig zal worden voortgezet op 13 Tuli GEMENGD NIEUWS HUISINSTORTING ROTTERDAM TE ZES KINDEREN BEDOLVEN EN GEWOND Terwijl een aantal jongens er in speel den is een oud, wrak huis, staande op een hofje aan de Crispijnlaan te Rot terdam onder donderend geraas inge- Zes jongens werden onder het vallen de puin bedolven, maar konden spoedig worden bevrijd. Zij zijn allen min of meer gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Het ingestorte huis was een onbewoon baar verklaarde woning, toebehoorende aan den heer A. J. H. Middendorf, een pandje één v rdieping, met een vliering en een schuin pannendak. Toen het een paar jaar geleden door de Bouwpolitie voor bewoning erd afgekeurd, samen met een soortgelijk huisje aan de overzijde van het hofje, beeft een houten hek aangebracht, dat de twee krotjes van de rest van het hofje af scheidde. De jeugd uit' de omgeving heeft echter al spoedig de twee huisjes als speeldomein ver- d, het werden .roovcrsholen", die regel matig, 's avonds door de jongens uit de buurt wei-den bezet en van waaruit allerlei fan tastische ondernemingen werden opgezet Uiteraard bepriefde de lieve jeugd haar krachten op de constitutie van de twee huis jes en van het thans ingestorte verdwenen successievelijk heel wat spanten en dakpan nen, terwijl er geen ruit meer heel was. De jongens werden wel herhaaldelijk door der. opzichter Smit en door dc buurtbcwo ners weggejaagd, maar de attractie was ti groot: zij keerden telkens terug. Ook gisteravond werd het „hol van Kaar.' al spoedig door een aantal jongens voor hun spelen ingenoi. en. Om kwart voor zeven ren er een veertiental jongens in en om het huis aan het ravotten toen plotseling het huisje ondcx- luid geraas instortte. Eerst kwam de schoorsteen naar heneden, die de restanten van het dak meesleurde. De vlie ring ken de vracht van het vallende puin niet dragen en stortte eveneens in en ook gedeelten van de muren werden meege trokken. Het geraas van de instorting ging verge zeld van het gehuil der doodelijk verschrikte kinderen. De jongens, die buiten het huis hadden gespeeld, holden luid schreeuwend weg en uit dfr puinhoop klonk gejammer van be delvenen. De bewoners van het hofje stroomden naar buiten en ook uit de Crispijnlaan zelf snel de men toe. Boven den puinhoop dwarrelde een stofwolk op. Die bewoners van het hofje, de werklie den C. en J. Rijnders en J. Hoogstad waren de eersten, die het reddingswerk aanpakten. Afgaande op het geschreeuw van de bedol ven kinderen drongen zij door de stofwolk heen naar binnen en trachtten door het weg ruimen van groote steenhoopen de kinderen te bereiken. Spoedig had men er twee bevrijd en uit de situuatie ter plaatse begreep men, dat er een goeeden kans was om ook de anderen met spoed te bevrijden. De vliering was nl. slechts aan een kant ingezakt en hing nog schuin naar beneden. De bedolven jongens bleken juist onder het aldus gevormde kunstmatige en niet heel veilige afdak te zitten cff riepen luid om hulp. Consternatie Terwijl de eerste twee jongens werden be vrijd, ze bleken beide gewond te zijn, was in het nauwe hofje een geweldige conster natie ontstaan. Het gerucht van de instor ting had zich snel in de omgeving verbreid, men sprak al van vier dooden en alle vaders en moeders uit de buurt, die hun zoon niet thuis hadden, dus practisoh alle buurtbew ners stortten zich op het hofje om zekerheid te hebben over het lot van hun kinderen. In het gedrang dreigden nieuwe ongeluk ken te gebeuren en de reddes werden in hun werk ten zeerste belemmerd. BehaUe de genoemden waren ook man- schappn van slangenwagen 27 onder lei ding van onderbrandmeester J. van Sweth en P. L. van Breemen in vereeniging met eenige agenten van politie naar de puinhoop getrokken om de nog bedelvenen te be vrijden. Het gedrang werd echter zoo groot, dat de politie op andere wijze moest ingrij pen. Onder hevigen tegenstand hebben de politiemannen, toen het goedschiks niet ging met de gummistok het hofje en een gedeel te van de Crispijnlaan moeten schoonvegen. Zes gewonden Inmiddels werd met kracht doorgewerkt aan de bevrijding van de slachtoffers. N, half uur had men zes jongens gevonden, die alle min of meer gewond waren, deele huilend, voor een ander deel versuft werden ze binnen de afzetting even op streek geholpen. De groote vraag was nu. of nog niet een jongen onder de pui nen bedolven lag. Van de familie van Berkel uit de Chrispijnlaan waren twee jongens gered, maar een der jongens meende, dat ook zijn broer Leentji had meegespeeld en deze werd dus vermist Op dit gerucht werd weer koortsachtig be gonnen met het ©pruiminpswerk, waarbij men stelselmatig alle puin doorzocht tot men de vloer had bereikt. Er werd echter niets gevonden en juist toen men tot deze con clusie kwam werd medegedeeld, dat „Leen tje" rustig thuis zat. Er waren zes jongens gered ,die alle min of meer gewond waren. De 11-jarige F. van Heezen bleek een hoofd wonde te hebben opgeloopen, evenals de 8- jarige J. Geluk, die ook ontvellingen aan armen en beenen had. De 9 jarige P. van Berkel had wonden aan den rechter onderarm, maar zijn 14-jarig broertje F. van Berkel was Jeelijker getrof fen en bleek later zijn linker onderbeen te hebben gebroken. Het ergst was er wel toe de 15-jarige H. Ket, die oen hersenschud ding had opgeloopen. Op 12-jarige A. Winkel bleek slechts aan do rechter knie verwond te zijn. Met twee auto's van den Geneeskundigen Princess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. Q VAN BLADEL - WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BU.1 Algemeene vergadering van den Bond van Ned« Chr. Houtbewerkers. Overdracht van een gedenk- op het graf van wijlen den heer A. van der Heijden. Te Rotterdam stortte een krotwoning in, waarbij s jongens werden gewond. Blz. 2 Goebbels heeft te Warschau een rede uitge* sproken. Kuramoto, de te Nanking vermiste Japansche ce-consul, is gevonden; hij was levensmoe weg- geloopen. Hitier en zijn gevolg zijn vanmorgen naar Italië gevlogen voor de ontmoeting met Mussolini te Stra. Litwinof had een onderhoud met Von Neurath. De mogelijkheid van een conferentie tusschen Roosevelt en Hirota op Hawaii. Catalonië stoort zich niet meer aan Madrid; in overweegt een afzonderlijke Catalaansche republiek uit te roepen. „De Rudolphstichting den Chr. Bond Blz. 3 Dc algemeene vergadering van dc Maatschappij voor Ned. Letterkunde. De schrijver A. den Doolaard heeft het hem toegekende aandeel in den Mei-prijs geweigerd. Blz. 5 Dc bcgrooting van het Zuiderzeefonds is doot dc Eerste Kamer aangenomen. Jaarvergadering van „Bartimeus", Vereen, tof Chr. opvoeding en onderwijs voor blinde kinderen* 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO Dienst zijn de gewonden naar het zieken huis aan den Toolsingel vervoerd. De meesto van hen konden na verbonden te zijn naati de ouderlijke woning terug keeren. Begrijpelijkerwijs heeft het gebeurde in do volkrijke buurt van de oude binnenstad groo te opschudding veroorzaakt. Na de eerste verwarring zorgde de politie voor een deug delijke afzettinT. Op het gerucht van de instorting zijn be halve slanrenwagen 27 nog verschillende an dere brandweerploegen uitgerukt. Ook de motorreservewagen verscheen spoedig met hoofdopzichter Pc-llenkoff en de eerste op zichter Way. Personeel van de reserve heeft, voor zoo ver noodig nog gevaarlijke muurstukken weg geruimd. Van de hoogere brandweerleiding zegen we hoofdman L A. van Gunsteren. Toen de licht gewonde jongens weer thuis kwamen verstomden spoedig do geruchten over dooden, die hij de instorting zouden zijn gevallen. MliftiUacdl's Poedecs i/ecdci^teei otlz pijtten. s Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist HET HOOFD VERPLETTERD Te Eindhoven reed de 8-jarige W. S. op den Biesterweg met zyn fiets 'n zeer zwaar gela den, door 'n paard getrokken, vrachtwagen tege moet. De jongen fietste met een been tusschen het frame. Precies voor den vrachtwagen kwam de jongen te vallen, zoodat een voorwiel van den wagen over zijn hoofd ging. Het hoofd werd geheel verpletterd. Het lijkje werd naar het politiebureau overge bracht. Den voorman, de 18-jarige T. v. O., treft geen schuld. DE BRAND TE VELDDRÏEL Omtrent de huisvesting der slachtoffers van den grooten brand te Velddriel deelt de bur gemeester van Kerkdriel mede, dat het groot ste gedeelte van de getroffen gezinnen is on dergebracht bij familie en kennissen. Uiter aard was dit niet voor allen mogelijk. Aan vijf groote families is van gemeentewege onder dak verschaft in een leegstaande boterfabriek n onteigende huizen, welke ontruimd wa in verband met den aanleg van den nieu- verkeersweg ter plaatse. Het crisiscomité heeft aan de slachtoffers de noodige kite ren verschaft, terwijl liefdadige instellingen de voedselvoorziening verzorgen. Daar de verbrande huizen alle van rieten da in waren voorzien, konden de panden zeer onvoldoende worden verzekerd. Als gevolg hier van zijn de meeste bewoners door de ramp van hun heele bezit beroofd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1