rtidDb WOENSDAG 13 JUNI 1934 DERDE BLAD PAG. o Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hoogvliet, F. A. Nolle cand. te Dordrecht. Te Amsterdam (hulppred. voor den Duitschen dienst)., H. Fischer, cand. te Bo- chum. Te Lage Vuursohe, J. v. Rootselaar te Hagestein. Aangenomen: Naar Sprang, W. Bousema, cand. te Hoogkerk. Bedank 1: Voor Langerak a. d. Lek. Kam perveen e.a. Willige Langerak, oand. W. Bouse ma te Hoogkerk. GEREF. GEM. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Na ruim 6-jarige arbeid aldaar nam Zendag avond j.l. de heer K. de Vries afscheid als leeren.d ouderling in de Geref. Kerk van Poortvliet. Hij sprak naar aanleiding van 1 Cor. 2 1—6. Na afloop richtte hij toespraken o.a. tot kerkeraad, consulent, predikant der naburige gemeende, gemeentebestuur en schoolbestuur. Op hartelijke wijze werden deze toespraken beant woord door den heer H. TJseldijk namens de ker keraad; Dr. C. Veltenaar als consulent, Ds. C. A. Vreugden'hil namens de zusterkerk Oud-Vosse- meer; de heer D. Qronkers als burgemeester heer J. Looyenga als hoofd der school. Toegezon gen werd Ps. J21 :4 en 134:3. Uit al deze toe spraken- bleek, dat de heer de Vries zich de ach ting, waardeering en liefde van velen had weten Zondagmorgen jJ. werd Ds. R. J. D. B rekamp te Werkendam in de Ned. Herv. Kerk In zijn ambelijke bediening bevestigd door Ds. A. D. Meeter van Watergraafsmeer. Als tekst had Ds. Meeter gekozen Math. 13 3b „Zie, een zaaier ging uit om te zaaien". Des middags volgde in rede door Ds. Beere- kamp, die sprak over de woorden: „Want zonder ml] kunt gij niets doen" (Joh. 15:5b). Hierna volgden toespraken door ouderling Dam, Ds. Dingstee van Almkerk namens den Ring ,.A!m- kerk" en door Ds. de Leeuw van Sleeuwljk als consulent der gemeente. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Ps. 20 1 Ds. R. K. DIJKSTERHUIS f Te Gronngen is in 80-jarlgen ouderdom leden Ds. R. K. Dijksterhuis, em. Ned. Herv. pre dikant Ds. J. VAN GIFFEN A.s. Vrijdag mag Ds. J. v. Giffen, em. predi kant te 's-Gravenihage het zeldzame feit herdenken dat hij voor 55 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Jans van Giffen, die de neslor is van de predikanten der Evangelische richting, werd 23 Oct. 1851 te Wijekei (Fr.) waar zijn vader pre dikant was, geboren. Hij was aanvankelijk be stemd voor den dienst der Ned. Posterijen, maar wensohte de voetstappen van zijn vader te drukken en zich eveneens voor te bereiden tol het predik ambt. Daartoe bezocht hij het gymnasium te Sneek, en zag kans in 4 Jaar tijds aan de Rijks universiteit te Groningen,, zijn fcheol. studie te vol brengen. Prof. Dr. Hofs ede de Groot Sr. gaf hem privaatcolleges en daardoor werd zijn hart gewon nen voor de Evang. richting. Candidaat geworden voor het Prov. kerkbestuur van Grcn'ngen, aan vaardde de jubilaris 15 Juni 1879 het predikambt in zijn eerste gemeente te Noordihorn. In 1884 ver trok Ds. v. Giffen naar Geesteren. In 1886 werd het beroep aangenomen naar Blankenham, welke standplaats in 1888 met Diever verwisseld werd. Hier was Ds. v. Giffen scriba en quaestor van ring en classicaal bestuur en sec. lid van..het Prov. kerkbestuur van Dren'.he. In 1893 vertrok Ds. v. Giffen naar. Heerenveen, waar .zijn grootvader1 eveneens predikant is geweest .ïri 1898 ging het naar Zozum en in 1901 deed de jubilaris intrude te Zutphen, waar hij ook predikant was van het krankzinnigengesticht. In 1902 reeds nam hij een beroep aan naar App'ngedam, waar Ds. v. Giffen predikant was van de strafgevangenis voor vrou wen. In 1904 deed de jubilaris in rede te Zuid- horn en in 1908 deed hij te Goutum in zijn laatste gemeente intrede, waar hij heeft'gearbeid tot 1926 toen hem na een diensttijd van 47 jaar eervol emeritaat verleend werd. In tal van gemeenten heeft de 82-jarige grijsaard in zijn emeritaatstijd nog Zondags het Woord bediend. Ds. J. ZWEEDIJK Zondag heeft Ds. J. Zweedijk, em. Ned Herv predikant te Oud-Vossemeer den dav herdacht, waarop hij voor 40 jaar in zijn ambt werd bevestigd. De jubilaris aanvaard de in 1894 te Noordeloos het predikambt Vandaar vertrok hij in 1897 naar FijnaaH (Br.) waar hem in 1919 eervol emoritaa» verleend werd. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Hitlerbeeltenlssen op het altaar. De staatssecretaris van den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hitler heeft aan den secretaris van de Belijdenis-synode te Ber- lijn-Brandenburg ds. Jacobi gemeld, dat do rijkskanselier kennis genomen had van do klacht van rle zij-de van voormelde synode dat zijn beeltenis hier en daar in Luther- sche kerkien op het altaar geplaatst werd, dat „de rijkskanselier dergelijke dingen op de meest besliste wijze afkeurt en verordend heeft, dat herhaling van zoodanige voor vallen belet wordt." Merkwaardig is bij dit antwoord van den Rijkskanselier, dat-de Rijkskerkregeering op de klacht van Ds Jacobi een scherp ge steld dementi publiceerde, uit hetwelk nieu- Prof. Haitjema CONFERENTIE „KERK HERSTEL" OP KASTEEL HEMMEN Voor deze conferentie was er dit jaar wel bijzondere belangstelling. S0 deelne mers vonden onderdak op hot kasteel, maar (Verschillende deelnemers moesten nog worden afgewezen. Na de ontvangst der gasten werd ge opend met het zingen van Psalm 25:2, waarna de voorzitter, Prof. Haitjema, een gedeelte voorlas uit Matthcus 16 en voor ging in gobed. Hij heet de gasten welkom, in het hijizon- der diegenen onder hen, die lid zijn van dc vereeniging Kerkopbouw, terwijl het hem van harte verheugt, dat Prof. Aalders •bereid gevonden werd over het kerkelijk raagstuk te spreken in de huidige om standigheden. Prof. Haitjema neemt dan het woord over het onderwerp: Kerkherstel aohterwaai ts gericht? Rede Prof. Haitjema Na eenige inleidende opmerkingen over de gevaarlijk-polemische formuleering van zijn onderwerp, waardoor zoo licht oen weinig opbouwende welk-st in theologische aohermutsfitincon geerte tot zelf verantwoor ding geprik keld wordt, ver iledigdc de spr de volgende acht stellingen I. De nood zakelijkheid van een reor ganisatie onzer kerk mag niet in eerste aan leg worden toe gelicht met den geweldig bewogen tijd, die het West- Europeesche Christendom thans doorleeft maar moet voor alles betuigd worden met een hartstochte lijk beroep op Gods recht op de belijdenis Zijns naams in onze kerk. II. Het voornaamste motief tot reorgani- satei eischt derhalve ook thans erkenning van geestverwantschap met de oude, schijn baar zoo bekende reorganisatie-beweging der 19de eeuw, zonder dat die samenhang met hot verleden evenwel het heden- daagsch reorganisatiestreven „achterwaarts gericht" doet worden. III. Deze welbewuste aansluiting bij uit da historie onzer kerk zoo bekende klach- het kerkelijk niet belijden vai' den naam des Heeren, is iets andere dan he4 „Weten veel achter zich te hebben" aar traditie, confessie en liturgie, waarvan Ds Noordmans en anderen telkens met voor liefde spreken. IV. Bewogenheid over het geweldige van de tijd, waarin wij thans leven, geeft ons geen recht tot loochening van het actueele belang der richting-tegenstellingen die in de Hervormde Kerk van th^ns ;zoo donkere schaduwen werpen. V. Het alarm-roepen tegen den Baiils dienst van de ras- en bloedvereerders heef» bij onze kerkorde-vragen heel gemakkelijk als gevolg, dat men naar den schijn een front maakt tegen het twintigste eeuwsche heidendom-, en in de eigep: gelederen intus schen de Baaisdienaars van het eenzijdige spiritualisme en het idealisme als bontlge nootch eert. VI. Het reken-en met de verticale lijn van „boven naar beneden" heeft niet alleen bc- teekenis voor het persoonlijk geloofsleven, doch bezit tegelijkertijd kerkrechterlijke actualiteit omdat de geloofshouding in het christendom wezenlijk betrokken is op de kerkelijke prediking en sacraments-bedie ning. VII. De beginselen van actueele Kerkorde kunnen en mogen derhalve niet door worden afgelezen uit wat wij achter ons en voor ons „in de zondige horizontale wer kelijkheid" zien, maar moeten afgeleid blij ven uit Schri't en Belijdenis. VIII. De concrete toepassing van die be ginselen eischt in onzen tijd een zeer scherp zien van wat vlak voor ons en rondom ons is; even stellig echter een nauwkeurig om zien. van wat achter ons is, opdat wij, groo- te fouten van het verleden vermijdende, uat het kerkelijk moeras werkelijk bevrijd ra ken. In de open lucht werd over dit referaat in een levendige discussie, waarhij zeer be langrijke punten werden geraakt,, van ge dachten gewisseld. Des avonds sprak Prof. Dr W. J. Aalders van Groningen, over het onderwerp'; Wat nu? Over deze rede hebben, wij gisteren slag gegeven. Op de vele hem gestelde vragen gaf Prof. Aalders een duidelijk en principieel ant woord. Enkele vragen aan het adres van Kerkherstel werden door den voorzitter be- VERGADERING VAN DINSDAG Om half 10 worJt Dinsdagochtend de con ferentie voortgezet. Ds. Berkel uit Apel doorn leidt de morgenwijding, waarna het woord wordt gegeven aan Ds Postrna Ou.den-boseh voor zijn referaat over: we moeilijkheden voortkwamen. De Rijk; kanselier gaat thans echter op do klacht ii desavoueert daarmee het dementi van do Rijkskcikregeering en komt abn den wensoh dei- Belijdienissynode op zeer besliste wijze tegemoet De kernvragen, die gisteren aan de orde zijn gekomen, moeten nu bezinken. Vanmor gen willen wij afdalen tot de practised dingen. De practisc-he arbeid voor kerkherstel- hangt volkomen samen met het ka.rakter van ons Verbond. Bij onzen practischen ar beid blijven wij als leden van het Verbbno reëel gevoelen onze gebondenheid 'aan; de kerk. De kerk is op allerlei vragen van 'het leven niet ingegaan. Op allerlei terreinen van het leven is zij als kerk niet opge"- treden. In de geestelijke kentering van heden wordt beseft, dat onze tijd arm is, alsi zij, heeft een kerk, die zwijgt. Kerkherstel is geboren uit een gevoel- van ontroering en teleurstelling, waaruit zich echter losmaakte het geloof, dat God het werk Zijner handen niet laat varen. In de weinige jaren van zijn bestaan heeft het Verbond tot Kerkherstel een eigen ge schiedenis gemaakt, waarbij het zijn ei-gén karakter heeft bewaard. Zijn oorspronkelijke breede basis bleef be- houden, omdat men blijft gevoelen, dat éqn behooren te zijn, die van Christus zijn. 'Kerkherstel heeft tot taak zichzelf over- l»odig te maken. Tentbewoners moeten wij zijn. Daarom zou het jammer wezen, wan neer Kerkherstel zóó georganiseerd werd. dat de beweging zou verstollen. Het tijdje- lijk karakter moet bewaard blijven, opdat Kerkherstel niet worde een „actie in per manentie". Vernieuwing van de kerk is niet onmiddellijk te venvachten. Maar we moe ten bereid, zijn, het „moment" te zien en aan te durven. Voor de practische punten is belangrijk, dat de mogelijkheid van gesprek met Kerk opbouw altijd blijve. Laat ons toezien, dat die mogelijkheid niet verloren gaat Hét gesprek moet gaande blijven. Een tweede practischc aangelegenheid is het gesprek met de richtingen. Hierbij dient als het belangrijkste, punt gezien te worden, de erkenning van Christus den Hifi land als Verlosser en Heer. Nog niet zoo lang geleden scheen de kwestie .van de rich tin-gen een uitgemaakte, een doodgelooperi zaak. Nu is het anders geworden. Laten wij in Kerkherstel leeren, elkanders verschillep te verdragen. Een dorde is het gesprek over het begin sel. Veelal vond men daarover weinig bezin ning. Beginselen werden gehuldigd, zonder dat zij waren geestelijk bezit. Ook daarin komt verandering. Onze tijd werkt daaraah wel geweldig mee. Zoo werpt bijvoorbeeld de kwestie der werklpozensteun^ allerl^ geestelijke vragen op. 'Eri wij gaan"meer en meer ontdekken, dat er een groot terrein js van braakliggend land, waar wij een taan 'hebben. Verder zijn' er: het Réveil, Woodibrook, Houseparty. Deze dingen leeren. tins, dat wii ons getrouw te stellen hebben voor Got! In het. leven van den predikant geschiedt zoovoel op goed geluk. Dit geldt zoowel htjt gebed, als de studie en het contact met dé menschen. De meiischelijke omgang met el kaar is onder pr-tyjikante» zoo noodig. jl Wat dé taak v-fen den.predikant tfp zichzelf aangaat, zegt.-spreker., dat hij-als.'„Herdei- en Leeraar" inderdaad (niet alieen geïso leerd op den kansel) het Woord heeft te verkondigen. Verkondiging des Woords gei schied-t ook als men zwijgt en verdragen kan. Het geheclc zijn van den predikant, zijn gaan door de gemeente, moet daarvan getuigen. De mogelijkheden tot kerkherstel worden besprongen door moeilijkheden. De tijd is voorbij, dat men hoog opzag tegen den predikant. Thans wordt de pre dikant zeer. vaak gezien als de man die buiten het leven staat en zijn ambt als verouderd instituut. Met de volkstelling wordt heel wat gesold Zonder af te doen aan de ernst der cijfers, wil sprekor waarschuwen er zich niet dood op te staren. Laat ons voor alles vasthou den de verkondiging van het Evangelie en de belijdenis van Christus in Zijn volheid. Met de waarschuwing, clat men practiscïv niets zal kannen doen, zonder het besé' dat God met ons meegaat, eindigt spreke: zijn referaat, dat met grootc aandacht werd aangehoord. Een uitvoerige nabespreking vond in df open lucht plaats, waarin verschille'nde punten nader werden belicht, o.a. weid naar voren gebracht dat Kerkherstel als Beweging dan toch een gerichte bèwe- ging wil zijn, en dus als concrete grootheid eenige organisatie niet aan ontberen. De conferentie, die bijzonder geslaagd mag heeten, werd door den voorzitter ge sloten en door Dr Evcn'huis met gebed be ëindigd, DE GEREFORMEERDEN OP CURACAO Naar wij vernemen is bij d-eputaten voor de geestelijke belangen der militairen vanwege de Gen. Synode der Geref. Kerken ingekomen het eerste rapport van Ds. H. W. Kroeze, die I Maart j.l. in opdracht van de Gen. Synode door te Geref. Kerk van Den Haag-Wes: is uitgezon den voor het werk onder de verstrooide Geref. op Curacao. Aan dit rapport ontlcenen we dat het echtpaar Kroeze, cod-anks het onstuimig weer een voorspoe dige réis' heeft gehad en 18 Maart aan boord een korte kerkdiens. kon gehouden worden, door Ds Kroeze geleid en bijgewoond door 16 personen, wat gezien het ger.ng aantal Ho!!, passagiers zeer 'bevredigend ken worden genoemd. Zondagmorgen 25 Maart arriveerden Ds. en mevr. Kroeze in goeden welstand te Willemstad, Curasao's haven-plaats. Aan den avond van dien dag vond een begroetlngssamenkomst plaats, ge organiseerd door den Geref. kr.ng op Curagao, waarbij de heer H. Tiesma uiting gaf aan de dank bare blijdschap van de Geref. op Curasao, de overkomst van Ds, Kroeze. Ds. Kroeze slaagde er In een uistekende woning :te huren. 1 April j.l. kon voor het eerst worden -gepreekt. De diensten werden voorlooplg gehouden .n een gehuurd vereenlgingsgefcouw, waarin cok Ds. J.. Gispen, van Groningen, tijdens zijn verblijf ïn die West, het Woord bediende. De diensten worden gehouden in den morgen om 10.15 uur i 's avonds om 8 uur en Ds. Kroeze heeft gezorj. dat er ruime publicatie aan gegeven wordt. Zelfs een R.K. blad neemt de preekbeur en op. Hoewel bet aantal kerkgangers vrij stabiel blijft is het toch bi vergel'ljk-ng met de Geref. die er wonen, zeer gering. Daarbij moet gerekend, dat er ook nlet- Geref. onder de predilcng komen, v.n. uit de krin gen van de Marmiers en PoliLe-beambten. Tweemaal moch. Ds. Kroeze reeds den H. Doop bedienen en eenmaal een persoon tot het afleggen van openbare belijdenis Ds. Kroeze ontvangt van de autoriteiten welwil lende medewerking en zij hebben hem op logsschip overtocht aangebeden als hij naar Aruba moet. Ds. Kroeze ontdek, op zijn bezoeken telkens mensohen d.e van Geref. afkomst blijken te en heeft nu al een lijst van 109 personen, krachtens doc-p en belijdenis tot de Geref. Kerken behooren. De meestcn van he den teruggebracht. Onder de mil» airen, met niers, wacht Ds. Kroeze Curagao niet geschikt is middel van mil. tehuizen, beid moeten worden verricht, terwijl Ds. Kroeze oordeelt dat hij aan boord van de schepen even eens geschikt arbeidsterrein heeft gevonden. Ook beeft hij zijn aandacht gerichi op de mil. politie, waarbij speciaal wordt gedacht aan het scheppen van gelegenheid voor geregeld kerk categorie. Naar wij vernemen heeft zich een comité ge vormd tot bevordering van de Zondagsrust op de Visschersvloot. Dit comité heef: thans een circu laire verspreid onder de visschers en voor hun schepen wandcartons beschikbaar gesteld waarin zij worden opgewekt alles, te doen wat in hun vermogen is om de Zondagsrust en de Zondags heiliging te bevorderen. Het comité dat zich voor stel; nog meerdere actie te ontplooien, wordt ge vormd door een twintigtal heeren w.o. 10 predi kanten en 10 personen die allen een min of meer vooraanstaande plaats innemen in den kring van den Ned. Bond van Chr. Fabri-eks- en Transport arbeiders. Het zijn de Ned. Herv. predikanten: Ds. L. Boer te Schevenlngcn: Ds. W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee; Ds. A. Luteyn te Nijkerk (voorheen te- Vlaard.'ngen); Ds. P. Bras te Kat wijk aan Zee; de Geref. predikanten ds. G. W. Akkerhuls te Maassluis; Ds. B. Bouma te Noord- wijk aan Zee; Ds. J. G. Feenstra te Schevenl-ngen; Ds,: H. J. Helda te Vlaardingen; Ds. H. Th. Ing- wersen te Katwijk aan Zee en de Chr. Geref. pre- djkarri, Ds. Joh, v. d. Vegt te Vlaardingen, bene vens de heeren W. StrIJbis te Den Haag, voorzit ter en; Spodstra te Den Haag, seer. Ivan hét hoofdbestuur van den Ned, Bfend van Qir. Fa- brieks- en Transportarbeiders: W. Clement te Vlqardingen; D. de Jong te Katwijk aan Zee; A Krijger te IJmuiden; D. v. d. Nie: te Noordwijk aan Zee: C. v. d. Steen te Scheveningen: J. v. d. Steen te den Haag; J. Verzijden te Maassluis en C. v. d. Wiel te Noordwijk aan Zee. {ïwk. Wijl bearbeiding door p;rsconil)ke ZENDING EN PHILANTHROPE Dr. SCHABERT IN ONS LAND Naar wij vernemen hopen Dr. O. Schabert van Riga en Rector E. Ste.'nwand van Derpat ons land te bezoeken van 16—28 Juli in verband met de vergaderingen der Innere Mission te Hemmen. Bij die gelegenheid, zijn zij voornemens enkele spreekbeurten te vervullen o.a. Dinsdag 17 Juli te Amsterdam en Vrijdag 20 Juli te Rotterdam. Wie een samenkomst wenscht te organ:sieren, ge lieve zich te wenden tot Dr. F. J. Krop, Herv Predikant. Wïflebrorduspleui 19. Rotterdam, die de touraée samenstel: in verband met den Cen traal Bond voor Inwendige Zending. KINDERZORG „HUIZE VOORDORP" Dezer dagen heeft de Vereeniging „Kin- derzorg" in haar gebouw „Nieuw Voor dorp" te Voorschoten haar algemeenc ver gadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. R. Snoeck Henckmans, gehou den. In het jaarverslag werd herinnerd aan het 30-jarig bestaan der vereeniging en aan de oprichting van „Kinderzorg" op 2 Nov. 1903. In 190Ö werd het eerste gebouw m gebruik genomen 27 Mei 1909 werd het nieuwe gebouw „Nieuw Voordorp" ingewijd. Gedurende 30 jaren is de arbeid voor kinderbescherming en kinderzorg verricht Begin 1934 werd het 1000ste kind aan „Kin derzorg" toevertrouwd. "i afloop van de vergadering is dp eerste DONDERDAG 14 JUNI HUIZEN 1875 M- K.R.O. 8.00—9.15 Morgenooncert. 11.00— 11.30 Gramofocnmuziek. 11.30—12.00 Godsd.enstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.01-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—2.00 run. Lunchconcert. NED CHR RADIO VEREENIGING 10.0010.15 Gramofoonmuriek. 10.15—10.45 n.m. Morgendiens:, door Ds. C. F. Westermann. 10.45—11.00 Leger des Hells-kwar tiert Je. 2.003.00 n.m. Cursus fraaie handwerken. 3.00—3.30 n.m. Vrouwenhalfuurtje. „Lees zaalervaringen", door mej. A. Kruyswijk. 3.30— 3.45 n.m. Gramofoonmuziek. Richard Tauber, tenor. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 00—5.00 nzn. Bijbellezing door Ds. L. Nieuwpoort. 5.00—5.30 njn, Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Ster.voort. „Een om slag voor den Omroepg'.ds". 5.30—6.00 njn. „Beroemde zangers en zan geessen". (Gr .platen). 6.00—6.45 n.m. Viool-recital dcor mej. Han- ny Scheffeiaar Klots. A .d. vleugel: mej. Emmy van Eden. 6.45—7.00 n.m C.N.V.-kwartiertje. Spre ker: A. Stapelkamp. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé 8.00—8.30 n.m. Christelijk Fanfarecorps „Soli Deo Gloria", te Delft, o.l.v. J. H. ter Braak. 8.309.00 nrn. Cyclus Beroepskeuze. VII. „Mijn jongen wil architect worden: moe; ik hem dit ontraden, ja of neen?", door Ir. M. C. A. Me schke, bi., architect B.N.A. 9.00-9.30 n.m. „Soli Deo Gloria". 9 30-9.40 n.m. Va: Dias. 9.40-10.40 nrn. Concert. 10.40—11.30 urn. Gramofoonpflaten. HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 n.m. Gramofocnmuziek. 10.01 10.15 n.m. Morgenwijding. 10.15—10.30 nm. Gramofoonrouziek. 10.30—11.00 Pianorecital door Ali Baart- scheer. Chopm-programma 11.00-11.30 n.m. Knipcursus kinderkle ding door mevr. Ida de Leeuw—Van Rees. 11.30—12.00 Voortzetting pianorecital docr Ali Baartscheer. 12.01—2.15 n.m. Lunchconcert door het Ensemble Rentmeester. 2.15—2.45 nm. Julia de Gruyter draagt voor: „Stafke onderwijst", door Ds. J. G. Schoup. 2.45—3.00 nm. Gramofoonmuziek 3.00—3.45 n.m. Vervolg knipcursus door mevr. Ida de Leeuw—Van Rees. 26e les. 4.00—4.30 n.m. Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30— 5.00 nm. Gramofoonmuziek. 5.00—5.30 n.m. Halfuur voor grootere kin deren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30—6.45 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest. 6 45—7.00 n.m. J. Pino. Nabeschouwing over de wedstrijd der Ken. Zeil- en Roeiver. en de Telegraaf bekerwedstrijd en. 7.00—8.00 nm. Orgelconcert door Pierre Palla. Solisten: Jac. Wolf, tenor, en Boris Lensky, viool. 8.01-8.05 nm. Vaz Dias. 8.05—9.00 nm. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Albert v. Raalte. Soliste: Made leine de Valmalète, piano. 9.00—9.30 n.m. H. Hollander houdt nabe schouwingen over de voetbalwedstrijden in Italië. 9.30—10.25 nm. Concert door het Omroep orkest oJ.v. Albert van Raalte. Soliste: Te- rese Gerson, mezzo-sopraan. 10 25—11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 11.10.—12.00 nm. Kovacs Lajos en zijn or kest. BUITENLAND 5.20 n.m. Parijs (Radio) 1648.4 M.: Poly- eucte" van Comeille. 8.20 nm. Sympho- nieconcert o.l.v. Hermann Abendroth. (Wag ner. Reger. Strauss). 6.45 n.m. Weenen 506.8 M.: „Siegfried" van Wagner. 8.20 n.m. Daventry 1500 M» ..Quartet"; een luisterspel. 8.30 n.m. Londen Reg. 342.1 M.; Eerste be drijf van Rossini's „La Ceneren'-ola". 9.05 nm. Rome 420.8 M.: Symphonie-ooa- 9.05 m .Milaan 368.8 M.: „Salomc", ope- 3 Richard Strauss. steen gelegd voor den nieuwen vleugel, die aan het gebouw „Nieuw Voordorp" gebouwd wordt. De plechtigheid werd verricht door den heer J. R. Snoeck Henkemans. Schoolnieuws. CHR. H.B.S. APELDOORN benoemd tot leeraar in Staathuishoudkunde en Staatsinrichting aan de Chr. H.B.S. te Apeldoorn: Mr. Dr. Joh. H. Scheurer te Amersfoort en in handelswetenschappen de heer J. Bromet te Am- ONDERWIJSRAAD Wij' orttvlngen het verslag van de werkzaam heden van den Onderwijsraad gedurende het jaar 1933—1934. De Raad ts In dit tijdperk niet in plenaire zilting bijeen geweest. Op 11 April 1934 ontving de Raad van den Minister een verzoek om advies over een ontwerp wet tot regeling der grondslagen het onderwijs, met daarbij gevoegde Memorie van Toelichting. De Raad heeft een aanvang gemaakt met de bestudeering van dit JUBILEUM M. KEULEMANS De heer M. Keulemans, hoofd der Chr. Ulo school te Amstelveen, heeft onder groote belangstelling zijn 25-jarig jubileum gevierd. Vele fraaie geschenken en ongeveer 25 bloemstukken •erden den jubilaris als blijk van waardeering oor zijn werk en opleiding aangeboden. SCHOOLJUBILEUM TE HUIZEN De Chr. Schoolvereeniging „Eben-Haëzer" te Huizen, die dit jaar 50 jaar zal bestaan hoopt dit jubileum in de Septembermaand op eenvoudige wijze te gedenken. Begonnen met de school aan de Achterbaan, heeft de ereeniging thans vier flinke scholen. Het is de bedoeling afzonderlijke samen komsten te houden van oud-leerlingen, leer lingen en ouders met genoodigden. GODSDIENSTONDERWIJS OP DE OPENBARE SCHOOL In het rapport, aan de Ver. van Vrijz. Her vormden uitgebracht, over de vraag: „Bo- staat de wenec-helijkheid dat de openbare onderwijzers van vrijz. richting op de open bare school Godsdienstonderwijs kunnen geven?", lezen wij o.m. de volgende opmer kelijke conclusie: „Door het grootere aantal schoolkinderen, die vrijz. Godsdienstonderwijs zallen ont vangen in de toekomst, zal in vele gevallen ook de belangstelling voor de catechisatie en voor dit onderwijs op de middelbare scholen worden gewekt, waardoor het aan tal oudore, die voor hun kinderen Gods dienstonderwijs wenschen, vanzelf zal too nemen." Aandacht verdient ook, dat het rapport waakzaamheid voorschrijft- tegen het mis bruiken van het Godsdienstonderwijs op de Openb. schol „als afweer ten opzichte van de Bijz. school." Gemengd Nieuws BRAND OP EEN DUITSCH STOOMSCHIP. Men meldt ons uit Terneuzen: Aan boord van het Duitsche s.s. „Sesostris" van de Hamburg-Packèt Lyn, isin het tus- schenruim waarin tabak was opgeslagen, brand uitgebroken. De „Sesostris" is nabij Walsoor den blijven liggen, waarna de zich aan boord bevindende passagiers, door het Duitsche s.s. „Keppler" van de Neptunus Lijn zyn overge nomen, terwy'l de „Keppler" door het over pompen van water den brand tracht te stuiten. Zeer waarschijnlijk is deze ontstaan door broeiing in een der kolenbunkers. Te Terneuzen en Antwerpen liggende sleep- booten zijn ter assistentie derwaarts vertrok ken. Een later bericht meldt, dat de „Sesostris" hedenmorgen, begeleid door eenige sleepboo- ten, zyn reis naar Antwerpen heeft voortge zet, waar getracht zal worden den brand ver der te blusschen. Het schip is ongeveer 8000 ton groot en kwam van Zuid-Amerika. DE DRONKEN FAMILIE Zondagmiddag omstreeks 2 uur heeft de politie te Groningen krachtdadig moeten op treden tegen een drietal beschonken mannen, den 54-jarigen los-arbeider E. D. en zijn beide s, den 24-jarigen H. D. en den 27-jarigen K. D. De vader en de jongste zoon maakten de straat onveilig, waarom twee agenten van politie de heeren wilden opbrengen. K. D. wilde een der agenten op den rug springen, hetgeen echter door een anderen agent verhinderd werd. Er ontstond nu zoo'n herige vechtpartij, dat de politieagenten zich genoodzaakt zagen van hun wapens gebruik te maken. Met sabel en gummistok werd het weerspannig drietal bewerkt. -E. D. werd bij de worsteling aan het hoofd gewond. Toen K. D. kwam te vallen, waarbij bij zijn enkel brak en zoodoende buiten gevecht werd ge steld, slaagde de politie er in de beide arres tanten, die zich op den grond hadden laten 'allen, naar het politieposthuis over te bren gen. K. D. is naar het Academisch Ziekenhuis ergebracht en daar opgenomen, KLANKFILMEN DE HEL VAN HET LEGIOEN ONTVLUCHT IN SIDI-BEL-ABBES Niet langer dan zes dagen ben ik met de andoren in Saint Jean opgesloten gebleven, maar ik verzeker u, dat die tijd zes dagen ook zes dagen te lang is geweest. Want het gaat er in Saint Jean alles behalve heilig aan toe. 't Schijnt, of de Legioen-leiding et alles op gezet heeft, de legioenairen lot halve beesten te maken. Er wordt in dat fort in Marseille ontzet tend veel gedronken. De wijn vloeit, er bij groote hoeveelheden. U denkt nu natuur lijk aan Bordeaux en andere soorten Fran- sche wijnen, doch hoe goedkoop meij ook in Frankrijk kan drinken voor dei» legioenair is dat alles onbereikbaar. En nf heeft men voor hem een wijntje gecreiiorjl dat in overeenstemming is met de inhou l van zijn beurs. De legioenair kan Pinarri drinken, maar deze Pinard heeft nooit een wijnstok gezien. Het bocht is van alcohj'l en wijnsteen gemaakt en heeft een buiten gewoon wrangen smaak. Maar of dit vui|e goedje gedronken wordt! De eigenaardigheid van dezen Pinard is, dat zelfs de grootste dronkaard in minder dan geen tijd volkomen buiten westen en geheel machteloos wordt. Je hebt een ge voel. of je geradhr°akt bent, maar en daarom is het zoowel de verkoopers als do verbruikers te doe- je vergeet. Voor den tijd van enkelq uren vergeet je, waar je -bent en'wat je toekomst is. En heel je verleden vergeet je. Aan niets, aan niemand denk jo meor. Toen de zes dagen van Saint Jean voorbij waren, heb ik enkele uren van geluk gehad Het was gedurende den overtocht naai-; Afrika, naar Oran. Een zeereis is altijd vol van bekoring voor! mij. Dat golfgebruis, dat klotsen van hut water tegen de kiel, dat witte schuim hecA- stuivend naar alle kanten nooit word ik moe, om daarnaar te zien. En dan dat langzaam aan verdwijnen van de kust, van de menschen en huizen, van de kerktorens en heuvels of bergen het maakt mij stil en honderd en één gedachten bestormen mij dan. Gedurende deze reis heb ik oven volmaakt kunnen vergeten. Wat gaf ik er om, dat wij, legioenairen, als \ee op een hoop ge dreven werden, toen wij aan boord kwamen Ja ook, de verachting, do klaarblijkelijke afschuw, die velen van de passagiers voo1' ons schenen te koesteren, lieten mij geheel onverschillig. Ik was op zee, en rondom mij as dé onbegrensde watervlakte en boven lij was dc helder-blauwe lucht van het Middellandsche Zee-gebied Den volgenden morgen arriveerden wij In Oran. Ik weet hiervan niets-, merkwaardigs ertellen. Alleen herinner ik mij, dat alle legioenairen hier tot op den schedel kaalgeknipt werden. Een alleszins voortref felijke maatregel. Want, zoo ergens tei wereld, groeit op den Afrikaanschen grond en inzonderheid aan en op de lichamen van legioenairen het ongedierte in. weelderiger .ervloed. Van Oran waar we voor enkele uron in een werkelijk zeer zindelijk depot van het Legioen waren ondergebracht en waai ons een goede en verkwikkende maaltijd werd opgediend ging het per trein naa Sidi-Bel-Abbes. Sidi-Bel-Abbes, een min of meer Europee sche stad met Arabische achterbuurten, is het hoofddepot van het Legioen. Er staan groote kazernes. En honderden legioenairen worden hier voor den zwarcn dienst in het Legioen opgeleid. Daarover vertel ik straks nog wel meer. Ik wil u nu eerst iets mede deel en over mijn eersten dag. was na aankomst in de kazerne1 als een zak op mijn bed neergevallen, gerad braakt als ik was door den ontzettend-ver moeienden spoortocht door het Noorden vai Afrika, Eddy Pearson, dc zestienjarige En gelsohman, had een bed naast mij gekregen n hij ook was meer dan vermoeid. Géén an ons beiden had lust tot praten: slapen vilden we, moesten we. Heelemaal futlod? waren we. Den volgenden morgen werd ik wakker door het blazen van de reveille. Mijn hoofd voelde nog zwaar en mijn leden, armen en leenen, waren als lood. Maar ik moest op staan. Bleef ik liggen, al was het ook maar enkele minuten, dan wachtte mij voor dit 'vergrijp de cachot Plotseling kwam een korporaal onze slaap zaal binnen. Nu is een Legioenkorporaai buitengewoon machtig heer, veel mear dan hier te lande. Hij gebiedt, hij beveelt en wee ieder, die niet terstond doet, wat hem gezegd wordt. De korporaal straft on verbiddelijk en kersversche legioenairen voor al zijn aan zijn heerschzucht en straflust Oergegeven. Die korporaal dan kwam binnen. Zijn eerste woord, zijn welkomstwoord, was niet veel minder dan een beschimping, al be doelde hij er dien dag misschien niet an- ders mee dan een ruwe scherts. ,',Deboiit les morts", buWerde zijn stem door de zaal. „De dooden moeten opstaan.' De „dooden" dat waren wij, Eddy, de Engelschman en ik, en al de andere legioe nairen. „Dooden", verlorenen waren we >or de wereld daarbuiten. „Dooden" waren e, om wie niemand zich meer bekommer 3. De korporaal werd op den voet gevolgd door een aantal oude soldaten, die kleeding stukken over den arm droegen, kleding stukken voor ons. Eddy en ik kregen een broek en een jas en een paar schoenen naar het hoofd gegooid, onze legioenair-uit rusting. Paste het een of het ander niet. dan mochten we met een ander ruilen, zoo 's ons genadiglijk werd toegestaan. Onder het oog van den meester, den kor poraal, haastten wc ons, <lo soldatenplunje aan te trekken. Ja, het ging. Zoowel Eddy als ik, konden tevreden zijn: we behoefden ruilen niet to denken. Gelukkig, wan* nu hadden we gelegenheid, op ons gemal» de binnen-gebrachte koffie te nuttigen. Koffie? Bah, wat een drank was dat. Hel goedje was woliawaar bruin van kleur legioenairen behoeven geen melk in hun café maar dat was ook dc eenige overeen komst met de gewone koffie. Ik geloof sinds dien tijd, dat het werkelijk waar is, wat er gezegd wordt al kan ik het bewijs hiervan niet leveren dat de eigenlijke koffie over den kazernemuur terecht komt, waar Joden of Arabieren er een spotprijsje voor betalen: een niet onwelkome bijver dienste voor het keuken-personeel, of voor heel wat „hoogeren" dan koks en hun maats? Kregen we niets te clcn bij onze „koffie"? Neen, want we moesten maar dadelijk wen nen aan de eetgewoonten, die er in het Le gioen heerechen: om 11 uur 's morgens en om 5 uur 's middags een warme maaltijd, en per dag 600 gram brood. Hongerhalzen, die terstond Tiun dagelijksche portie naar binnen slaan, hobben dus van 5 uur des avonds tot 11 uur den anderen morgen niets te eten. Na de koffie om een uur of zeven worden we naar de douche gebracht. Een lekker verkwikkend bad was dat. We voel den ons tenminste rein en opgelucht, toen we even daarna naar het regiments-bureau werden gedirigeerd, om ons nummer te halen. Ja, dat nummer is voor den legioenair iets onmisbaars. Hij is zelf niet meer dan een nummer. Er gaan zooveel nummers op marsch; er keeren zooveel nummers terug. Nummers zijn het, die voor Frankrijk hun leven moeten wagen tegen de Abd El Krims tegen de Rif-Kabylen, tegen de roof- en moordlustige Arabische stammen. Nummers zijn het, die op ieder bevel van hun meer deren met de grootste nauwgezetheid ach: moeten slaan, willen ze niet voor zoo-cn- zoovoel dagen in de kazerne-gevangenis te recht komen. Nummers zijn de legioeimiren géén menschen. Ik kreeg nummer 23539. Op en top legioenair was ik nu. Wat ik reeds wist en ».at de kleeren-op- kooper-in Saint Jean bovendien ook voor speld had, gebeurde thans. De burgerklce- ren, die ik nog bezat, moest ik weg-docn, verkoopen. Een verkoop onder dwang wa> het alzoo. Deze verkoop-organisatie staat onder toe zicht van een luitenant. Maar de koopers zijn Joden. Ja, ook daar ginds verloochenen de zonen van het Oude Volk hun handels geest niet. 't Is alleen maar jammer, da* die menschen heel wat haat en wrok op hun hoofd verzamelen door de ellendige prijzen, die ze uitbetalen. En nnrl< ..ijds weten ze het „nemen" in toepassing te bren gen. De pachters van de can tine bijvoor beeld zijn strijk en zet Joden. Nu, die menschen betalen schrikbarend hoogc pacht sommen aan het Legioen-departement men süreekt van wel 40.000 franc per jaar en desniettegenstaande zijn ze in oen. paar jaar „binnen". Ik heb cantinc-pach- ters gekend, die schatrijk waren geworden. Maar om op dien klcerenhandel terug te komen ik mocht nog van geluk spieken, omdat ik één der hoogstaangeslagenen bleek. Niet minder dan zes franc kreeg ik voor mijn spulletje, terwijl er waren, die met een vermogen van drie franc werden afgescheept Rrrrrtweer een andere film. En dat alles op één dag. Naar den dokter moesten we, om ingeënt te worden. Gewetensbezwaren? Tien tegen één, dat geen enkele legioenair die bezet. Maar als dit liet geval zou geweest zijn, zou de dokter er eenvoudig niet mee ge rekend bobben. Het bevel luidde: „Arm bloot', en enkele prikken in den bovenarm moesten als pre ventief tegen 'de pokken dienst doen. Daar na klonk het: „Bovenlijf bloot", en een flinke injectie in het schouderblad moe-St den patient tegen tvphus beveiligen. Van het eigenlijke excerceercn en an der militaire oefeningen kwam dezen eer sten dag natuurlijk niet veel terecht. Maar niet één of hij leerde dezen dag. wat hem het allernoodzakelijkst was te weten. Twee bevelen waren ddt. Het eerste was „Rom- wat zooveel zeggen wil als ..Inruk ken'; het tweede „Rabiot", of wel „Eten na- hulcn", wat \oor den meestal zeer bongo- rigen cniocnair een werkelijk blijde bood schap is, al wordt dat bevel dikwijls met snauw en een vloek gegeven

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9