Toelating en verblijf van vreemdelingen WOENSDAG 13 JUNI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Vele onzer oude steden zijn beroemd om haar mooie grachten. Daarom zijn die steden vooral door schil ders zoo gezocht en ziet men overat in het buitenland schilderijen van Hollandsche grachten. Zij, die zich echter bezig houden met volksgezondheids- en verkeersproblemen, hebben vaak voor die be roemde grachtjes minder bewondering. Uit die overwegingen werd ook besloten de Vijzelgracht te Amsterdam te dempen. Tot de brug van de Prinsengracht is dit werk at voltooid. Fieseler, de winnaar van den wedstrijd om het wereldkampioenschap l De eerste spaden worden door jeugdige werkloozen van de A. te Amsterdam een rijwiel- en wandelpad aan te leggen V. J. in den grond gestoken om op den ringspoordijk Een kijkje in den punt van de te Friedrichshafen in aanbouw zijnde L. Z. 129. NIEUWE INSTRUCTIES VOOR DE POLITIE Naar wij vomemen heeft de Repeering lezer dagen de volgende nadere instructies lan de politie autoriteiten gegeven met be- jrekking tot toelating en verblijf van ver jchillende soorten vluchtelingen, zoomede tan zekere categorieën van Oost-Europee- Iche vreemdelingen. Voor zoover de reeds hier verblijvende Huchtelineen betreft, wordt geen verande- ting gebracht in de tegenwoordige gedrags- fjn. I Uitleiding heeft derhalve voorshands niet Maats. Onverlet blijft de bevoegdheid van |p politie den vreemdelingen op politieke p justitieele gronden verder verblijf hier lande te ontzeggen. j Hieronder vallen b.v. de revolutionaire lementen, vrcemde'ingen met crimineele ntecedenten enz.; voor zoover vertrek uit ns land van revolutionaire elementen op ianmaning niet plaats vindt hetgeen literaard controle van de politie op dit ver rek niet uitsluit zal het Departement 1 ian Justitie m officieele uitleiding naar L Initschland vooraf te kennen zijn. m Ten aanzien van nieuw aankomende Vluchtelingen van Duitsche nationaliteit zal iet in de vorige aanschrijving ingenomen Mme standpunt niet gehandhaafd kunnen De omstandigheden maken het noodzake- ijk de nog steeds voortdurende instrooming Innvael doenlijk verder te keeren. Dientengevolge wordt voorgeschreven, dat joor de doorlaatposten op de paspoorten Ier bedoelde vluchtelingen een aanteeke- iing kan worden geplaatst, bv. bezoek voor {wee weken, aangevende de reden van de lomst hier te lande, welke aanteekening toer den belanghebbende een aanwijzing is, lat zijn verblijf hier te lande slechts van per tijdelijken aard zal zijn. Scherper toezicht dient ook te worden ge- ppfend op het hebben van voldoende mid- lelen van bestaan. In gevallen, waarin aannemelijk wordt ge laakt, dat terugkeer naar Duitschland on- liddellijk lijfsgevaar voor de betrokkenen medebrengen, zal voorloopig toestem- ....g tot verblijf op Nederlandsch gebied •vorden verleend en ware, indien het geval laartoe aanleiding geeft, in overleg te tre- hn met den Inspecteur der Koninklijke Marechaussee, bureau grensbewaking en vreemdelingen dienst, 20 Binnenhof, Den Haag, (telefoon 111813), teneinde de verdere gedragslijn vast te stellen. Uitleiding van rechtstreeks uit Duitsch land gekomen vluchtelingen naar andere Staten dan Duitschland blijft achterwege. De vluchtelingen zullen niet aan werk of aan de mogeüjkb«ü<i tot yoltooiioff der tech nische studie te helpen zijn; integendeel ware dit voor den vervolge zooveel doenlijk te voorkomen Uitgezonderd wordt hiervan de arbeid in de werkkolonie in den Wieringermeerpolder voor den tijd van drie jaren. Nederlandsche belangen kunnen uitzon deringen op het bovenstaande wettigen. Hierover beslist als regel de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling van het Depar tement van Sociale Zaken, aangezien deze beslissingen öc uan de Departementen van Sociale en Economische Zaken toevertrouw de materieele belangen zullen betreffen. De politie zal zich ter informatie rechtstreeks tot den directeur van dezen Dienst kunnen ven den. B.Staatloozen Aan de hier te lande verblijvende Staat- looze vluchtelingen zal. ir. afwijking van de vorige circulaire., voorloopig het verblijf op dezelfde voorwaarden als aan vluchtelingen van Duitsche nationaliteit worden toege kend Nieuw aankomende Staatlooze vluchtelin gen, die geen Nederlandsch visum op hun paspoort hebben en die niet waarschijnlijk aen maken ,dat terugkeer naar Duitsch land onmiddellijk lijfsgevaar voor hen zal medebrengen, zullen niet worden doorge laten of, indien zij desondanks in eenige Nederlandsche gemeente worden aangetrof fen, terstond naar Duitschland worden teruggeleid C. Vluchtelingen van andere dan Duitsche nationaliteit, geen Staatloozen zijnde. Ten aanzien van de reeds hier verblijven de vluchtelingen van andere dan Duitsche nationaliteit, geen Staatlooze zijnde, zal zoo veel mogelijk worden bevorderd, dat zij zich vrijwillig, hetzij naar hun eigen land, hetzij naar elders zullen begeven. Indien zij hier- niet voldoen zal. voor zoover mogelijk, tot uitleiding naar het eigen land van de vluchtelingen worden overgegaan. Van uitleiding naar een ander land dan waartoe de vluchteling behoort, wordt af gezien. Van nieuw aangekomen vluchtelingen van andere dan Duitsche nationaliteit, geen Staatlooze zijnde, zal do binnenkomst zoo veel mogelijk worden beperkt. Hoewel niet. als ten aanzien van Duitsche onderdanen, verdragsrechtelijke bepalingen de bevoegdheid tot wering aan de grenzen beperken, kan ten aanzien van deze niet- Dutische vluchtelingen, nog verder worden gegaan met de weigering tot toelating van het Nederlandsch gebied door hen, die het eventueel vereischte visum niet bezitten óf zonder meer terug te wijzen, óf naarDuitsch land terug te leiden. Ook hier echter zal een uitzondering worden gemaakt voor die genen. wien bij verder verblijf op het Duit- txOie gehied Üjtagev&ar tL-aisL D. Poolsche onderdanen en andere personen uit Oost-Europa, niet vallende onder de categorie vluch telingen. De Poolsche onderdanen en andere perso nen uit 't Oosten van Europa, die de laat ste jaren hier te lande gekomen zijn, en zich alhier gevestigd hebben, blijken herhaalde lijk zich eon visum voor toelating verschaft te hebben onder valsche voorwendselen, door het te doen voorkomen alsof zij zich slechts voorbijgaand in Nederland willen ophouden. Bij twijfel kan dit blijken uit de vragenlijsten, die de vreemdelingen voor 't verkrijgen van het visum bij de Nederland sche consulaire ambtenaren in het buiten land ingevuld hebben en van welke vra genlijsten het hoofd van de plaatselijke po litie zoo noodig een afschrift aan die consu laire ambtenaren rechtstreeks kan opvra gen Een njet onaanzienlijk aantal van deze uit Oost-Europa afkomstige personen is hier te lande aanwezig. De politie zou dit kun nen nagaan. De betrokken vreemdelingen kunnen in de gelegenheid gesteld worden vrijwillig te vertrekken waarheen zij wil len, naar hun vaderland terug, naar Duitsch land of naar elders te hunner keuze. Bij niet-vrij willig vertrek zal uitleiding naai* het land waarvan zij onderdaan zijn, zooveel mogelijk worden bevorderd. Te de zer zake zal overleg moeten worden ge pleegd met het Departement van Buiten- landsche Zaken. Verschillende onder hen verblijven reeds twee jaren of langer in ons land en onder vinden er eerst thans de nadeelige gevolgen van, dat zij, in strijd met hun verklaring bij de aanvrage van het visum, zich hier te lande duurzaam hebben trachten te vesti gen. Er bestaat reden ten aanzien van de- zo vreemdelingen, met handhaving van het beginsel, dat zij uiteindelijk ons land zullen moeten verlaten, hij hun uitleiding met ge matigdheid te werk te gaan en eventueele aan overijling gepaard gaande hardheden te voorkomen. Anderzijds zij men wel in dachtig, dat niet, door voorloopig verder verblijf hier te lande toe te staan, de ver wijdering van de bedoelde vreemdelingen meer moeilijkheden ondervinden zal, doordat b.v. thans nog geldige papieren, waarop vertrek naar het buitenland kan plaats vinden, hun geldigheid verliezen. In gevallen., waarin de identiteitspapieren der personen in kwestie hun geldigheid ver loren hebben of de nationaliteit niet voldoen de vaststaat (landen der oude Donau-mo- narchie), is de Minister van Buitenland- sche Zaken bereid voor elk geval in overleg té treden met de betrokken buitenlandsche regeering (uitgesloten met de Sovjet-regee ring, waarmede niet kan worden onderhan deld). De hoofden van plaatselijke politie kunnen zich voor deze gevallen rechtstreeks met den Minister van Buitenlandsche Za ken in verbinding stellen. Verblijven deze Oost-Europeesche vreem delingen reeds van vóór 1 Januari 1931 in ons land, dan ware verder verblijf toe te staan (uiteraard behoudens ongunstige ele menten). Bovenstaande regelen gelden uiteraard niet voor diegenen, die niet onder de cate gorie vluchtelingen, noch onder de catego- het seizoen c CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN DE ALGEMEENE VERGADERING In de voortgezette eerste zitting van den Chr. Bond van Belastingambtenaren, welke gisteren en heden te Zwolle in 30e jaarver gadering bijeen was, werd na het openings oord van den voorzitter mededeeling ge daan van de ingekomen berichten van de A.R. en Chr.-Historische kamerfractie, dat afgevaardigden de vergadering zullen bij- ■onen, terwijl afgevaardigden van het C. N. V. en het Permanent Comité aanwezig waren. Staande werd door de aanwezigen een coord ter nagedachtenis van de in 1933 overleden leden en een in 1934 overleden eerelid aangehoord. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram verzonden. Het verslag van den secretaris werd zon der opmerking goedgekeurd. Het aantal districten, waarin de Bond is erdeeld, bleef acht. Door de oprichting van de afdeeling Harderwijk-Amersfoort klom het aantal afdeelingen tot 40. Het aantal leden verminderde van 1400 tot 1395. Hier- an behooren er 1151 tot den actieven en 244 tot den administratieven dienst Het aantal vrouwelijke leden bedraagt slechts 16. Met de vakopleiding ging het niet ge heel naar wensch. Het aantal inteekenaars liep in een jaar terug van 627 tot 532, ter wijl dit aantal op 1 Jan. 1931 732 bedroeg. Het financieel verslag van den penning meester, de heer J. van Keulen, gaf blijk an een gezond financieel leven. Het sala ris van den Bondssecretaris werd op diens verzoek verlaagd. De vakopleiding gaf een tekort van f 400.Het Fonds „Steun in Nood" kon heel wat leed verzachten. De in komsten bedroegen in totaal f 21517.83, de uitgaven f 20302.16. „Steun in nood" ont ving f 754.34 en schonk aan 13 leden f 202. Op 1 Jan. 1934 was uitstaande aan 26 leden f 4337.30. Het saldo van de bondskas be droeg op 1 Jan. 1933 f 11946.S7, op 1 Jan. '34 f 12902.45. Op 1 Jan. 1933 had de vakoplei ding een nadeelig saldo van f 920.99. op 1 Jan. 1934 van f 315.03. Op de begroot,ng voor 1934 is een batig saldo geraamd van f445 en 'n contributie-ontvangst van f19700. Het jaarverslag van den penningmeester werd ongewijzigd vastgesteld. Het bestuursbeleid en de redactie van het orgaan werden besproken. De heer A. van Est uit Utrecht werd bij enkele candidaatstelling herkozen als lid van de commissie voor geschillen. Namens het dagelijksch bestuur van het C.N.V. voerdé de heer Stapelkamp 't woord. De heer I. Vermeulen, secretaris van het Permanent Comité, sprak namens dit comité. De aftredende bestuursleden de heeren C. Marees, P. Meijdam en J. Kooijman worden met groote meerderheid van stemmen her kozen. De heer F. Elders nam afscheid van de vergadering als hoofdbestuurslid. De Voorzitter spelde den heer Elders het gou den C.N.V. insigne op de borst. Aan de hee ren J. van Keulen te Rotterdam, P. Meij dam te Zoeterwoude, C. Tjadens te Gronin gen en P. Spek te Amsterdam, die allen tien jaren of langer lid van het hoofdbe stuur zijn geweest en aan den aftredenden heer F. Elders, werden stoffelijke blijken van waardeering aangeboden. Hierna werd HOUTBEWERKERS. MEUBELMAKERS, ENZ. JAARVERSLAGEN EN BENOEMINGEN. Na het openingswoord van den voorzitter kwamen enkele kleinere huishoudelijke za ken aan de orde en eenige ingekomen stuk ken. Bericht kwam in, dat de heer Kruit hof. die namens het C.N.V. zou spreken, op weg naar het station een ongeluk heeft ge- _.en en in het ziekenhuis is opgenomen. Namens den Bond werd hem een telegram gezonden. De voorzitter van den R.K. houtbewerkers bond „SL Antonius", de heer De Groot, sprak vervolgens de vergadering toe. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer Joh. C. Brouwer van Hillegersberg, ont- leenen we, dat de bond in de drie verslag jaren waarover het verslag loopt steeg met ""04 leden en klom tot 3743 op 31 Dec. j.l. De Bond kreeg in Rotterdam een eigen bondsgebouw. 1 Jan. j.l. bedroeg het aantal afdeelingen 66. 12 nieuwe afd. werden op gericht en slechts een paar moesten opge- ;n. Het verslag van den secretaris, dat 94 pagina's druk beslaat, geeft een uitvoe rig overzicht van de gevoerde acties in de verschillende bedrijven waar de leden werk zaam zijn. Het verslag van den penningmeester, den heer A. Th. Baart te Rotterdam, maakt melding van een eindcijfer wat de winst en verliesrekening betreft van f 69.129.56 en wat de balans betreft van f 45.779.59. Het eindcijfer van de werkloozenkas bedraagt over 1933 totaal f 166.462.55. Over 1933 werd uitgekeerd totaal f 157.706.80. Na eenige opmerkingen werden de jaar verslagen goedgekeurd, evenals het be stuursbeleid en de redactie van het orgaan. De verkiezing van een eindredacteur heeft tot resultaat, dat de penningmeester, de heer A. Th. Baart, deze functie voorloo pig zal blijven waarnemen. De heer Joh. C. Brouwer werd bij enkele candidaatstelling herkozen als bezoldigd stuurder. Ongesalarieerde bestuursleden werden gekozen. De vergadering hield zich voorts bezig met de voorstellen ingediend door 't hoofd bestuur en de verschillende atdeelingen Deze besprekingen droegen een vertrouwe lijk karakter. Na afloop van het congres zal hedenmid dag een gemeenschappelijk bezoek worden gebracht aan het graf van den overleden bondsvoorzitter te Schiedam, waarop na mens den Bond een gedenkteeken zal wor den onthuld. ook aan den heer Post uit Meppel het gou den C.N.V. insigne aangeboden. De vergadering benoemde tot eereleden de oud-leden Vellinga en T. de Back, thans beiden woonachtig te Soest. De Voorzitter memoreerde in den breede het vele, dat deze heeren voor den Bond hebben gedaan De vergadering werd hierop door de hee ren Vellinga en de Back toegesproken. Na het zingen van „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen", werd de middag1- vergadering geschorst. ROFFELRIJMEN. Gruwelijk argument Dat men aan de overzijde, Uiterst links, wat meer bepaald Om de scheppings-ordinantie In het leven weinig maalt Heeft zich hierin afgeteekend: Dat men gaarne aan de vrouw Absoluut gelijke rechten Met den man verleenen zou. Eerlijk moeten wij bekennen Dat bij ons niet het verzet Tegen zulke dwaze eischcn Heeft beantwoord aan Gods wet. De praktijk heeft uitgewezen Dat Gods souverein gebod Niet onschuldig wordt vertreden En niet ongestraft bespot. De praktijk heeft uitgewezen Ook bij de S.D.A.P.: In de Kamers, Staten, Raden, Telt de vrouw bijkans niet mee. Nu de onderwijsminister Komt met een ontwerp van wet Die de dame die gaat trouwen Buiten onze scholen zet, Om zoo mogelijk wat grooter Kans te geven aan den man Nu zoo menig onderwijzer Geen emplooi meer vinden kan, Valt de roode pers verbitterd Op de rechterzijde aan Die zoo'n gruwel van een voorstel Openlijk durft voor te staan. Welke vieze argumenten Men daarbij onmisbaar acht Kan je lezen in het knipsel Dat hieibij is aangebracht. 'k Heb er niets aan toe te voegen; 'k Haal het slechts als voorbeeld aan Dat wij tegen zulke mensehen Krachtig móéten durven staan. (Nadruk verboden.) LEO LENS „GROEN VAN PRINSTERER" De algemeene vergadering De Vereeniging van Burgemeesters, Wethou ders en Gem.-Secretarissen ..Groen van Prinste- rer" is voornemens op 20 Juni as. te Nijmegen haar algemeene vergadering te houden. Behalve de verslagen en een bestuursverkiezing periodieke aftreding van de heere T a 1 s m a, Dr. de Lange en Laernoes) vermeldt de agenda het onderwerp ..Werken voor Steun", in te leiden door den heer P. A. C o 1 ij n. burgemeester van Alphea a. d. Rijn. Ue werkzaamheden aan de spoorbaan in de omgeving van het Centraal Station te Amsterdam in verband met het nieuw te bouwen Muideipoort- station, waardoor de emplacementen ook veranderd dienen te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5