MAANDAG 11 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND WAT TE GENEVE IS UITGEBROED Erkenning van Rusland door Tsjecho-Slowakije en Roemenië GARANTIES TU3SCHEN RUSLAND EN ROEMENIE President Lebrun heeft Barthou hij zijn terugkeer uit Genève geluk gewenscht met de door hem in de Volkenbondsstad bereik te resultaten. En in den Franschen minis terraad heeft de premier hem bedankt voor den te Genève verrichten arbeid. De Franscho bladen zijn algemeen van meening, dat het ontwerp-resolutie in Ge- vcve een groot persoonlijk succes is van Barthou en van de Fransche diplomatie. Barthou heeft niet alleen de manoeuvre, waardoor aan Frankrijk de verantwoorde lijkheid voor het mislukken der conferentie, zou worden opgelegd, doen mislukken, maar ook zijn oorspronkelijke resolutie met ge ringe wijzigingen doorgezet, zoodat liet Fransche veiligheidsstandpunt tenslotte toch heeft gezegevierd. Voor alles heeft Barthou de Fransch-Engelsche vriendschap gered en tegelijkertijd de Franscsh-Engelsch Amerikaansche, in September 1933 bij de onderhandelingen in Parijs geschapen mo- reele grond, weer hersteld. Dit is zoo onge veer een samenvatting van de voornaamste gedachte, welke de bladen tot uiting bren gen, die bovendien de eerste uitwerking van het Fransche succes zien in de uitnoo- diging van Mac Donald aan Barthou om Daar Londen te komen. „Wij hebben ons met Engeland weer ver zoend, aldus de „Oeuvre", zoodat de nota van 17 April geen hinderpaal meer vormt voor onze goede betrekkingen, ofschoon wij geenszins hebben toegegeven. Wij hebben ons standpunt tegenover Duitschland ge handhaafd en door Engeland, Amerika en geheel Europa de Fransch-Russische conti nentale politiek, welke wij in den vervolge willen voeren, doen erkennen. Toch zijn er gelukkig ook nog Fransche binden, die de gebeurtenissen te Genève niet uitsluitend zien uit eng-Franschen ge zichtshoek. Zoo schrijft de „Journal": „De toekomst hangt meer af van de gebeurtenissen bui ten Genève dan van kunstmatige middelen, die uitsluitend bestemd zijn tot vermeid!ng van een openlijke breuk". En ook de „Echo de Paris" houdt het compromis voor zeer bescheiden en zelfs voor uiterst vaag. fn- tusschen houdt het de conferentie eonig" maanden in leven. Tijdens deze termijn zal men echter kunnen vaststellc-n of het mo gelijk is Duitschland te winnen voor oen terugkeer naar Genève". De Engelsche pérs is niet enthousiast over de te Genève aanvaarde formule, wel ke men hoogstens ten goede rekent, dat er een meer verzoeningsgezinde atmosfeer door is geschapen. De mogelijkheid van een terugkoeren van Duitschland naar Ge nève wordt zeer sceptisch beoordeeld. Nog anders staat de Italiaansche pers te genover het compromis, dat zij scherp af wijst. De opschriften van de uitvoerige be richten uit Genève noemen de opgestelde formule algemeen een poging tot inaskee- ren van het volledige bankroet der confe rentie, Italië heeft daar geen deel aan en zal in geval het vertegenwoordigd wordt in de te vormen comité's slechts als waar nemer optreden. De „Popoio d' Italia" onderwerpt de re- solutlo punt voor punt aan een bijtende kritiek en schrijft dat de Franschen en En- gelschen een overeenstemming hebben tot stand gebracht, die in feite berust op dub belzinnigheden. De Italiaansche delegatie heeft niet het minste aandeel gehad in de opstelling van een zoo weinig eerlijke for mule. De punten van de formule kunnen beschouwd worden als een poging van Frankrijk om onder de bescherming van den Volkenbond bondgenootschappen te sluiten. Verschillende punten zijn volkomen absurd. Intusschen gebeuren er in betrekking tot het Oosten van Europa dingen, die van wer kelijke beteekenis zijn. Zaterdag hebben Tsjecho-Slowakije en Roemenië besloten Sovjet-Rusland officieel te erkennen en diplomatieke betrekkingen met dat land aan te knoopen. Verwacht wordt, dat Joego Slavië zich deze week nog bij dezen stap zal aansluiten. Tevens wordt medegedeeld, dat Rusland en Roemenië besloten hebben elkanders sou- vereiniteit volledig te ontzien, waarmee nu dus ook de sinds het einde van den oorlog nog hangende kwestie van Bessara- bië, dat toen bij Roemenië gevoegd is, ge regeld is. Is dit laatste van beteekenis voor den vrede in Oost-Europa voor Rusland in het bijzonder is van belang, dat de heide landen zich in de overeenkomsten verplich ten in hun gebied geen organisatie op te richten, te steunen of toe te latten, welke ten doel heeft een gewapenden strijd tegen den anderen staat te ontketenen of met ge weld het politieke of sociale regime aan te vallen, tot daden van terreur aan te sporen of dergelijke daden tegen officieele verte genwoordigers der landen voor te bereiden. Beide landen verplichten zich verder te verbieden, dat wapens, munitie, uitrustings stukken en ieder soort van oorlogsmateriaal voor dergelijke organisaties bestemd, zullen worden uitgevoerd. Sovjet-Rusland, dat zich langen tijd heeft moeten vergenoegen met de positie weflike het zelf had gekozen, doordat het weigerde de schulden van het Tsaren-regiem over te nemen, komt zoo langer hoe meer wederom in normale verhouding tot de overige staten der wereld te staan. Men erktent den bolsje- wistisclien staat 6teeds meer als voldongen feit en de landen, die dit nog altijd niet wenschen te doen, komen hierdoor steeds meer in de uitzonderingsposities VEERBOOT BIJ CALCUTTA GEKAPSEISD Vele dooden Zaterdagmorgen is op de Hooglv in do nabijheid van Calcutta een groote veerboot bij een plotselinge windstoot gekapseisd. Er bevonden zich 200 menschen aan boord. In de verwarring kon nog niet vastgesteld wor den. hoe groot het aantal slachtoffers is; men vreest echter, dat het aantal de 100 zal benaderen. DE ORKAAN IN SAN SALVADOR Ruim 300 dooden Uit San Salvador: Volgens de jongste be richten zijn ten gevolge van den orkaan in Salvador ruim 300 menschen om hert, leven gekomen. Vooral in het district La Paz, waar 250 dooden te .betreuren zijn» is de schade aanzienlijk. Naar schatting van de regeering vertegenwoordigt de schade aan openbare werken aangericht 10 millioen dol lar. Het parlement heeft onmiddellijk alle invoerrechten op voedingsmiddelen afge schaft, terwijl de regeering een bedrag be schikbaar heeft gesteld w>r het herstel van de wegen. DE DYNAMIET-AANSLAGEN IN OOSTENRIJK VERSCHERPTE BEWAKINGSDIENST OP DE SPOORWEGEN MAATREGELEN DER REGEER ING. Een derde spoorwegaanslag in Oostenrijk Is tusschen Spitz en Aggsbach ontdekt. De rails waren met dynamiet vernield. Dc nieuwe bomaanslag wordt in verband gebracht met een excursie van diplomaten welke Zaterdag door de regeering voor het geheele Corps Diplomatique in Wachau ge organiseerd was. De politic stelt een uitge breid onderzoek in, over het resultaat waar van echter nog niets naders bekend is Verder zijn in den loop van Zondag nog op vele plaatsen aanslagen gebeurd. Te Weenen werden bommen geworpen in het postkantoor Weenen-Doebling, in het ge bouw der Christelijk Duitschc Turners, en in een synagoge in het 8ste district, terwij) op vele plaatsen papieren bommen ontplof ten. In bijna alle gevallen werd ernstige matcrieele schade aangericht. Te Felixdorf aan den Aspang-spoorweg werden, evenals in de omgeving van Wee nen, de rails beschadigd Op het traject. Graz-Boeda had men op Stiermarkensch ge bied de rails opgeblazen. Men had dit ech ter tijdig ontdekt en wist met vuursignalcn den machinist van den naderenden snel trein tijdig te waarschuwen, zoodat een ern stige ramp werd voorkomen. In de geheele omgeving van Weenen, zoowel op den West- 6üoorweg als op den Franz Josef-spoorweg en den Oost. en Zuid-spoorweg zijn min of meer ernstige aanslagen gepleegd. Zondagmiddag is de Ministerraad in bui tengewone zitting bijeengekomen om tegen maatregelen tegen de vele aanslagen te bf* ramen. Te Weenen zijn reeds buitengewone voor zorgsmaatregelen genomen. De Tiroolsche landsregeering heeft een verscherpten bewakingsdienst op de spoor wegen ingesteld, waaraan patrouilles van het Bondsleger zullen deelnemen. Deze pa trouilles hebben opdracht, onverbiddellijb van de wapens gebruik te maken tegenover saboteurs. Soortgelijke maatregelen zullen getroffen worden voor het geheele Oostenrijksche spoorwegnet Van de spoorwegaanslagen, die in de om geving van Weenen zijn gepleegd, bleek, naar nader gemeld wordt, die op den West spoorweg de ernstigste te zijn. Een dubbel spoor werd in de lucht geblazen, zoodat het verkeer omgeleid moest worden. In de Zondag gehouden buitengewoni vergadering van het Ooetenrijksche kabinet in verband met de steeds in aantal toeno mende spoorvvegaanslagen is besloten, dat elke gemeente een vrijwillige plaat selijke af weer-brigade zal instellen Wanneer zij bij de uitoefening van hun speciale bewakingstaak in het belang van de algemeene veiligheid bestaande voor schriften zouden overtreden, behoeven zij in het algemeen, indien de overtredingen gerechtvaardigd kunnen worden, geen ver volging te vreezen. De belooningen voor aangiften, die rtot ontdekking van aanslagen en andere misdrijven kunnen leiden, zullen verhoogd worden. Do reeering is voornemens het publiek onmiddellijk en volledig op de hoogte te stellen van alle gebeurtenissen. Binnenkort zullen' wettelijke bepalingen in werking treden, waardoor snel en ge streng opgetreden zal kunnen worden, in het bijzonder door toepassing van de doodstraf. De regeering spreekt de overtuiging uit, dat de bevolking den ernst van den toe stand inziet en alle mogelijke medewerking zal verleenen. DE BIJEENKOMST HITLERMUSSOLINI Plaats en datum nog niet bekend Uit Berlijn: Naar aanleiding van de be richten over een aanstaande ontmoeting tusschen rijskanselier Hitler en Mussolini wordt van bevoegde zijde verklaard, dat een dergelijke ontmoeting wel overwogen wordt, dat echter nog mets definitief be kend is over plaats en tijd van samenkomst Op zijn vroegst in October Uit Parijs: Barthou heeft in den minis terraad uitvoerige mededeelingen gedaan over twee uitnoodigingen die hem zijn ge worden. Mac Donald heeft hem uitgenóo- digd naar Londen te komen, terwijl Mus solini een uitnoodiging tot hem heeft ge richt voor een samenkomst te Venetië of te Rome. Volgens de „Intransigeant" zal een reis van Barthou naar Italië op zijn vroegst in October plaats vinden. Hetzelfde blad betoogt in een artikel.dat Frankrijk terecht op het standpunt staat, dat er te veel kwesties onopgelost zijn, dan dat zij in een tijd van 48 uur zouden kun nen worden afgehandeld. Orn een definitie ve mislukking te vermijden, heeft Barthou althans voorloopig van een reis naar Italië afgezien. Intusschen aldus het blad zou Italië een belangrijke rol kunnen spe len door te bemiddelen tusschen Frankrijk en Duitschland. Indien Mussolini in dezen zin werkt, kan hij veel voor den vrede doen. POLITIEKE ONLUSTEN TE GRENOBLE Uit Parijs: De voordrachten, die de recht- sche Kamerafgevaardigde Henriot op zijn politieke propaganda-reizen in verschillen de deelen van Frankrijk houdt, wekken overal de verontwaardiging van linksche kringen en leiden op tal van plaatsen tot botsingen met socialisten en communisten. Te Grenoble kwam het Zondag tot botsin gen met links-georiënteerde vergadering-be zoekers, die don voortgang der vergadering wilden verhinderen, en politie, waarbij ver scheidene bezoekers gewond werden. Onder de gewonden bevonden zich ook eenige po- JAPANSCHE CONSULAIRE AMBTENAAR VERMOORD. Uit Tokio: Volgens een officieel rapport, dat op het ministerie van Buitenlandsche Zaken op 9 Juni is ontvangen, wordt Hi- deaki Koeramoto, ambtenaar op het Japan- sche consulaat-generaal te Nanking, sedert 8 Mei vermist. Een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat Koeromatoe ontvoerd is. Japansche autoriteiten gelooven, dat hij het slachtoffer is geworden van het feit, dat het Japansche consulaat-generaal zulke hechte relaties onderhoudt met de Chinee- sche gendarmerie, CUBA VOLKOMEN SOUVEREIN. Te Washington: Zaterdag heeft de uitwis seling plaats gevonden van de ratificatie, oorkonden van het onlangs gesloten poli tieke verdrag tusschen de Vereen. Staten van Amerika en Cuba. Daarmede is Cuba een volkomen souvereine staat geworden. HET NATIONALE FRONT Onderlinge wrijving tusschen de voor malige „Staalhelm" en de „S. A." (Van onzen Duitschen correspondent) Mijn gedachten gaan terug naar Bad Harzburg, naar de langvormige zaal van het nogal nuchter aandoende Kurhaus. waar Oc tober 1931 met veel ophef hat „Harzburger Front", de broederlijke vereenigin-g van twee groote nationale organisaties, de Staalhelm en de S. A. formeel tot stand gebracht werd. Men kon 'hier van een „gemischte Geselischaft" spreken, ook al waren het allen Duitschers, die het als hun hoogste le venstaak beschouwden, aan het marxistisch bewind der republiek van Weimar een eind te maken. Ongeveer terzelfder tijd November 1918, waren beide organisaties in het leven ge roepen: de Staalhelm, Bond van Duitsche Frontsoldaten op initiatief van Frans Seicl- te, kapitein der reserve in Noord-D-uitsch- land, de Natioraal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij onder leiding van Adolf Hitler te Miinchen. Beiden streefden met bun aanhangers eenzelfde doel na: herleving van bot nationaal bewustzijn, herstel van een onafLankeliiken Duirtschen eenheidsstaat. Twaalf moeilijke jaren was ieder zijn eigen weg gegaan, menigmaal had men elkaar op hatelijke wijze dwars gezeten in de over •heel Duitschland veitbreide partijorganen „Völkischcr Beobachtcr" en „Staalhelm' maar eindelijk was dan toch de dag der ver zoening aangebroken. Het Nationale Front werd tot stand gebracht Hitier en Seldte reikten elkaar de hand en gingen aan dezelf de tafel met hun gevolg beraadslagen. Veel practische beteekenis mag dit „Harz burger Front" niet toegemeten worden; twee sterk uiteenloopende groepen trachten ge meenschappelijke belangen te ontdekken, maar overzagen, dat van beiden kant groo te offers gebracht moesten worden, wilde men tot kameraadschappelijke samenwer king komen. Tot dc Staalhelm behoorden de ,JUost-F,l- •biers", dc groot-grondbezitters uit Pomme- ren en Oost-Pruisen, de magnaten, die op hun bezittingen arbeiders op staanden voet ontslag gaven, zoodra men had vastgesteld, dat ze in hun hart nat ionaal-socialisten wa ren! Op samenkomsten van de Staalhelm zag men de voorname frontsoldaten met oen borst vol hooge ordeteekenen verschijnen; diepe buigingen maken voor hun eereleden, prins Ei tel Frits en prins Oscar van Hohen- zollern; vol trots over het feit, dat hoogge plaatst officieren uit het voormalige kei zerlijke leger als doodgewone menschen met hen verkeerden en juist deze „Standesdün- kel" was een der ve'e redenen, waarom de S. A. met den Staalhelm niet kameraad- schapplijk wilde verkeeren. HiIer wist in don loop der jaren het pro letariaat, den mot aal arbeider en den timmer man, den schoorsteenveger en den vuilnis man voor zijn gedachten te winnen-, hij be riep zich nimmer op vroegere prestaties, be kommerde zich persoonlijk om het lot van tienduizenden werkloozen, fanatieke com munisten, die alleen nog maar van Moskou heil verwachtten en zijn succes was zoo groot, dat ook anderen, zelfs prinsen van koninklijken bloede onder den invloed van zooveel logische doortastendheid achter Hit- Ier aanliepen. Deze frappante tegenstelling tusschen den aristocratischen Staalhelm en cle proletari sche N. S. D. A. P. is tot op den huldigen dag blijven voortbestaan. In hun hart heb ben de nazi's hun naaste geestverwanten dit marchnndoeren met de vroegere regeering, deze zoogenaamde passiviteit op politiek ge bied, hun beroep op vroegere frontpresstaties nooit vergeven. Achter de coulissen van het politieke leven speelt zich sedert maanden een broederstrijd af, welke thans haar einde tegemoet schijnt te gaan, zonder dat de ar- gelooze buitenwereld er veel van merkt o' beseft. Generaal-majoor Jhr. yon der Golitz gaf desgevraagd eens zijn zienswijze over het Harzburger Front aldus te kennen: „Het practische effect is uitgebleven. Men hoopte, door middel van een nationale samenwer king de wedergeboorte van Duitschland te beleven, maar men had zich vergist. Wie zooals ik vrienden in beide gelederen heelt, die wist al dadelijk, dat. deze vereeniging van Staalhelm en N.S.D.A.P. slechts uiterlijk be stond. Daarom is de herinnering aan Harz burg snel uitgestorven." Geheel uitgestorven is deze herinnering echter niet. Zii herleefde op het oogenblik, toen rijksminister Röhm. de rijksleider der S. A. van zijn collega Seldte een geleidelijke overgang der brave Staalhelmmannen tot de stonmafdeelingen verlangde. Als eerste of fer van dit streven naar gelijkschakeling moest de brave Duesterberg ten val gebracht worden naar het heette, wiil hij van niet- arische afkomst was, in werkelijkheid, om dat Seldte de leiding van den Staalhelm voor zichzelf verlangde. Een venijnige strijd ontstond tusschen hem en Röhm, die voet bij 6tuk hield. Seldte's „Jungmann-schaft" ging over naar de actieve S. A. Kameraden van 35 tot 45 jaar vormen tegenwoordig de S. A Reserve I, terwijl de brave frontsolda ten van hoogeren leeftijd, overwegend ver- eenigingen „KyffhèLuser" e- d. de Reserve II mogen uitmaken. Zoo is dan in in April 193-4 de eens zoo zelfbewuste Staalhelm met huid en haar ingelijfd bij de N.SD.A.P. ook al heeft men bij wijze van troost den naam „Nat. Soz. Frontkiimpferbund" toegestaan. Maar al werd deze „frontsoldatenbond" of ficieel door Hindenburg en Hitier erkend- lang niet alle vroegre leden van de Staal- helmorganisatie zijn ertoe overgegaan; inte gendeel: duizenden jonge mannen zijn over- geloopen tot de S. A. en S.S. Zij voelden zich door Seldte aan hun lot overgelaten, verkocht en verraden en de verbittering is algemeen. Waarom wilde Seldte eerst van het hakenkruis niets weten? Waarom hand haafde hij onzen groet „Front heil"en is hij een half jaar later achter onzen rug om overgeloopen, van ons absolute gehoorzaam heid eischende? Zoo hoort men door zijn vroegere aanhangers redeneeren en men verzekerde mij, dat van de ruim twee mil lion staalhelmmannen slechts 200.000 man nen van rijperen leeftijd Seldte trouw ge bleven zijn. In nationaal-socialistische kringen be schouwt men deze laatste aanhangers van den „Bundesführer Seldte" als reactionaire elementen. De Hitlerjeugd heeft echter een natuurlijken afkeer van het begrip reactio nair. Zij newnt een kwast en verfpot en gaat 's nachts langs de straten van Berlijn, om overal op do breede boulevards neer te schrij ven „Wee met de reactiel" Röhm zit zelf met zulk een overvloed van volgelingen eenigszins in zijn maag. Hij wil de de ovcrloopers van 25 tot 40 jaar door middol van een cursus laten voorbereiden als rijksweersoldaten, want zoo redeneerde hij waarschijnlük. als straks de onderhande lingen te Genève op niets uitliepen, dan zal de rijksregeling zich geheel losmaken van de eischen, welke de rampzalige vrede van Versailles nog altijd stelt! Generaal von Blomberg en generaal von Fritsch voelen toor zulk soort uitbreiding der rijksweer echter heel weinig. De sym pathie tusschen het zoogenaamde legertje der honderdduizend en de S. A. was nooit erg groot. Voor; 1 <le zwart geüniformeerde S. S. komt den veldgrijzen rijksweersoldaat te arrogant voor in zijn optreden. Men komt dus eerlang voor de groote moeilijkheid te staan: wat moet er met de honderdduizen den S. A. en S. S. mannen begonnen worden, wanneer deze bij een eventueel e uitbreiding van het leger niet kunnen overgenomen wor- dn door de rijksweer? Berlijn, 6 Juni 1934. BELGISCH KABINET VRIJWEL GEVORMD Uit Brussel: Graaf De Broqueville heeft zijn besprekingen over cle vorming van een nieuw kabinet grootendeels beëindigd. De nieuwe ministerlijst staat zoo goed als vast. Minister van buitenlandsche zaken wordt Jaspar, tot dusverre minister van finan ciën, die ook reeds van 1920 tot 1924 bui tenlandsche zaken heeft beheerd. De Vla- fing Sap zal financiën overnemen. Van Cauwelaert zal huiten het ministerie van industrie waarschijnlijk ook landbouw op zich nemen. Als ministers zonder porte feuille zullen de vice-gouverneur der Natio nale Bunk, Van Cecland, en dc katholieke senator Van Overberg tot dc regeering toe treden. Het nieuwe ministerie zal zijn voor naamste taak zoeken in de ordening van het economisch leven en de financiën. Daar om noemt men het reeds thans het ministe ric van het economisch herstel en het is in verband daarmede van bijzondere beteeke nis, dat Van Cauwelaert de beide gewich tigste portefeuilles houdt. Gezegd wordt, dat cle regeering van het parlement speciale volmachten zal vragen. Minister van De fensie blijft de liberaal Deveze. DE STRIJD TEGEN DE WERK LOOSHEID IN DUITSCHLAND De vronw naar de huishouding. Bevordering van huwelijken. Uit München: In de commissie voor de economische politiek der N.SD.A.P., die thans hier ver gadert, heeft staatssecretaris Rcinhardt een rede gehouden, waarin hij sprak over den strijd tegen de werkloosheid en uitvoerig de maatregelen voor de werkverschaffing en de financiering cr van uiteenzette. In de komende weken en maanden zouden vol gens spreker wederom 300.000 a 500.000 werkloozen te werk worden gesteld, terwijl bij den landbouw binnenkort 300.000 per sonen werk zouden vinden. Door de wet tot het overplaatsen van vrou welijke arbeidskrachter naar de huishou ding en door de wet tot het bevorderen van het huwelijk is een vermindering der werk loosheid van 300.000 verkregen. De opleving in de meubel- en huisraad-industrie heelt eveneens een gunstige uitwerking op de ar beidsmarkt gehad. De wet tot het verstrekken van huwelijks- leeningen zal van kracht blijven zoolang er huwbare vrouwelijke arbeidskrachten zijn. Door deze nieuwe huwelijken zijn ook jaarlijks 200.000 woningen meer noodig. Aan het slot van zijn lang betoog ver klaarde staatssecretaris Reinhardt, dat het aantal werkloozen op het oogenblik nog 2y« milioen bedraagt, doch dat dit aantal in cle aanstaande zes maanden met een millioen zou verminderen, terwijl men het stijgen dor werkloosheid in den winter zal trach ten te verhoeden en hoopt binnen twee jaar de geheele werkloosheid te doen ver dwijnen. DE ..LEVIATHAN" WEER IN DE VAART. 1 Na 18 maanden te zijn opgelegd geweest, is het Amerikaansche mailschip Zaterdag weer voor het eerst uit New-York vertrok ken. met 560 passagiers aan boord, d. i. een vijfde van het aantal dat het vervoe ren kan. De „Leviathan" is de vroegere „Vaterland", het schip, der Hamburg—Arae- rikalijn, dat na den oorlog aan Amerika moest worden uitgeleverd. Het is 59.957 bru to ree. ton groot en 290 M. lang. Land- en Tuinbouw. DE STAND VAN KERSEN EN BESSEN Door de Dlre de Staatscoura dann omtrent i Voor een verdere goede ontwikkeling van 't fruit Is de hoeveelheid neerslag ln hc-t voor jaar te gering geweest-^De gornmtee plaatsen reeda do gevolgen van de langdurige ^Elders werd de vruohtzetting tegengewerkt door het aanhoudende gure weder gedurende de m Da stand der vroege kersen Is ln zuidelijk Gelderland goed. In Limburg en Utrecht goed tot zeer goed, ln Noordbrabant matig en ln Zeeland vrij goed. In tegenstelling met het vorige Jaar la de stand der meikersen op som mige plaatsen ln de jonge boomgaarden beter dan ln do oudere. Uit Gelderland wordt gemeld dat hier en daar. hoofdzakelijk ln de niet be- spo'ten boomgaarden rupsenvreterü optreedt Dooreengenomen belooft het vroege kersenge- waa echcer goed jrkelUk minder zün ^De^stand der roode en witte bossen kan goed tot zeer goed worden genoemd, behalve in Zc-- land, jgj H| i'ting niet goed geslaagd ,B. is» v.w.„ ovlncle ls slechts matig, mede ton gevolge vau het in vril sterke mate optreden van het ruien welk verschünBel even eens btj bepaalde bessensoorten ln Friesland word waargenomen. De zwarte bossen vertoonen oveneens een goeden tot vrij goeden stand. Hoewel de bloei van dit laatste gewas zeer goed was, schlint de vruchtzetting vooral in Gelderland land slechts matig 'te zUn vorlQopen. king 1931 IA. in het reglement Rundvt regollng, in de Crlsls-Varkensbeschlkkingen l Crisis-Hulsslachtingsbeschlkkng en in het R< glemen't Varkenshouderij VEILINGEN TE BEVERWIJK Voorloopige regeling omtrent ge zamenlijk veilen. In verband met het van regeeringswege voor geschreven gezamenlUko vollen, zün de Cöop. Vereen. De VrtJe Veiling" en de R.K. Veiling- vereen. „Kennemcrland" tot een voorloopige regeling gekomei de gebouw gebruikt worden. commissie met voor- imtrent een definitieve regeling voudiglng van administraties en emballagemoellllkheden geregeld worden, kan pas een definitieve regeling ge maakt worden. DALING VAN DE REICHSMARK EN ONZE TUINBOUW WEGVLOEIEN VAN DEVIEZEN De plotselinge daling van de koers van de Duitsche mark heeft in den Tuinbiuw dn terugslag doen zien. Daar men vreest, dat de Mark nog verder zal vallen, mis schien wel met. sprongen, ondervinden de vellingen daarvan de ernstige gevolgen. De exporteurs durven niet meer zoo goed naar Duitschland verkoopen, omdat ze het /eer groote risico loopen, dat ze door de dal up van de Reichsmark belangrijke verliezen zullen lijden. En waar Duitschland nog al tijd verreweg onze grootste afnemer is van groenten, dreigt voor den tuinder het ge vaar, dat hij met zijn producten zal blijven zitten. Dit ontbreekt nog maar aan het lot van den tuinder. Intusschen wordt door de georganiseerde veiling het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland alle moeite gedaan om hel gevaar te bezweren en reeds Woensdag na dat Dinsdag een scherpe daling van do koers plaats had, die Woensdag zich voort zette, heeft genoemd Centraal Bureau aan de Minister van Economische Zaken op dit ernstig verschijnsel gewezen en do aan dacht gevestigd „op de steeds groeiende en zeer ernstige onrust, welke in cle kringen van den Nederlandschen tuinbouw en tuiu- bouw-exporthandcl veroorzaakt wordt door den uitorst lobielen toestand van de Duit sche Reichsmark. De vrees voor een totale ineenstorting van het Duitsche betaalmiddel wordt, aldus heet het in dit schrijven, voortdurend groo- t.er en daarmede stijgt bij de exporteurs de onzekerheid, welke ondanks do Neder Jandsch-Duitsche deviezen-overeenkomst ge durende een zeker tijdsverloop bestaat om trent cle betaling hunner vorderingen. Deze onzekerheid heeft den uitvoer onzer producten naar Duitschland thans reeds zeer ernstig geschaad, eenerzijds doordat verscheidene exporteurs geen verder risico meer od zich willen nemen en hun handel eenvoudig stop zetten, anderzijds doordat talrijke exporteurs slechts bereid zijn oio tegen zeer lage inkoopsprijzen nog zendin gen naar Duitschland te bewerkstelligen Het gevolg hiervan is geweest, dat de prijzen onzer producten deze weck plo;se- ling zeer sterk zijn gedaald, terwijl belang rijke partijen onverkocht zijn gebleven. Om deze redenen verzoeken wij Uwe Ex cellentie dringend maatregelen te willen nemen, opdat het voor onzen export, zoo on draaglijk koersrisico worde uitgeschakeld. Wij veroorloven ons Uwe Excellentie cr op te wijzen, dat do maanden Juni, Juli en Augustus voor den Nederlandschen Tuin bouw het hoogtepunt zijner productie vor men, zoodat iedere dag uitstel voor don tuinbouw onberekenbare schade beteekeul Zoo men ziet is door het C. B. voor Vei lingen dadelijk den Minister gewaar schuwd. Het is waarlijk geen sinecure om thans Minister van Economische Zaken te zijn Los nu zulke moeilijkheden maar ceiis snel en afdoende op. Laat ons hopen, dat dr. Col ij n, die heel wat in zijn mars heelt., ook hiereen weg weet. Ook worden, volgens „de Tuinderij",waar aan we dit ontleenden, de voor ons bestem de deviezen door buitenlanders weggepikt. Zoo gaan leveranciers uit het buitenland, die niet veel van Duitschland koopen, hun producten over Nederland aan Duitschland leveren, en laten zich met voor Nederl. verkoopers bestemde deviezen betalen. Hier door wordt zoowel Duitschland als Neder land gedupeerd. Duitschland mist de gehee le controle op zijn invoer en zal lijden door deviezeugebrek en de Nederlandsche leve rancier zal op zijn geld nog langer moeten wachten dan nu reeds het geval is als hij tenminste het nog zou krijgen. Over deze aangelegenheid wordt te Ber lijn tusschen de Nederlandsche en de Duit sche regeering onderhandeld. BLOEMENTENTOONSTELLING Algemeene Vereenlging voor Bloembollen "uit aeclt ons mede. dat het ultv tu dc bouw van het hoofdgebouw di sche tentoonstellingen dat op de te tal worden opgericht, ft opge rma Gcbr. J. H c-n y J van aer runen ie *»™.=tede. welke ooi tal bouwen het Warenhuis, dat voor vervroeg den bloei van bolgewassen is bestemd en eei viertal bruggen die de terreinen onderling ve binden^erconatructle van belde eerstgenoemd' gebouwen ls. na gehouden inschrüving gegun. aan de firma de Vries Robbé te Gorinchem. RESULTATEN DER CRISISPACHTWET Omtrent do rosultaten van de Crisispachtwet in 't tijdvak 1 Juli 1932—31 Maart 1934 (negen maanden) deelt het Centraal Bureau voor Sta tistiek mede: In totaal bedroeg het aantal verzoeksc ten tot geheele of gedeeltelijke ontheffing betaling van een pachttermtJn, ingediend 1 de in Juli 1933 gepul bleek, dat ln de eerste "on mommen in werking van de Crisispachtwet (van 1 Juli 193: tot en mot 30 April 1933) 20.103 verzoekschrif ten werden ingediend- Da&rbU vergeleken is 'L totaalcijfer der eerste negen maanden (3.913) Maart 1934 4.345 zaken aanhangig. In genoemd tijdsverloop werden beëindigd 4.136 verzoekschriften. zaken 8.414 of 82.5 pot 50 pet of 65.6 Laai aantal beslissingen; Rechtzaken. Voor den politierechter te Haarlem stond recht de heer P. J. S. Schmidt, voorzitter van O.S.P., terzake van opruiing. In een vergadering te Zaandam zou hij enkele maanden geleden o.a hebben gezegd: „Ik kan hier ndet alles zeggen, want er is poii'.de in de zaal, maar als jullie goed luisteren, begrijpen juüie me wel. Het proletariaat is momenteel ongewapend, doch wanneer morgen de mobilisatie afkomt, is de toestand anders, dan staat het proletariaat niet voor, doch achter de machinegeweren en kaoormen en de kapitalisten voor. Begrijpen jullie me goed?". De Officier van Justitie eischte vier maanden gevanganisstraf. Mr. S. de Ruyter—de Zeeuw pleitte vrijspraak. Nadat de heer Schmidt zelf nog een lang pleidooi had gehouden, veroordeelde de politierechter hem tot drie maanden gevangenisstraf. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand te T-horshavn 767.3. Laagste stand te Riga 752.7. Stand vanmorgen lialftwaalf 762.3. WEERBEIUCHT Meest matige N.W. tot N.O. wind, lialf tot BUITENLANDSCH WEERBERICHT De daa'igebieden van de luchtdruk, vanuit het N. Scandinavië binnentrekkend, vormden een afzonderlijke depressie in het N.O., welke gistermorgen over Finland lag en heden over het O.-Oostzegebied. Het doordringen dezer depressie deed do laatste resten der abnormale warmte, welke in Scandinavië heeft geheerscht, verdwijnen. De lvooge druk in (het N.W. blijft stationnair en blijft om- n door gebieden van lage luchtdruk, welke N. om Greenland heentrekken en een stdtionnaire depressie tusschen Ier'and en de zoren. In Frankrijk, Zweden en Z.-Duitsch land is het mooi droog zomerweer met niet te groote warmte. De koele hiehtmassa's die zich om de depressie in het N.O. bewegen, zullen waarschijnlijk in O.-Duitschland buiig weer veroorzaken, dat echter niet tot onze omgeving zal reiken. Alleen krachtige zon nestralen overdag zuller in staat zijn in ons land zomcrtemperatmir te veroorzaken, ter wijl de nacht koel zal blijven. 12 JUNI. Van 's avonds 9.50 uur tot 's morgens 4.10 uur WATERSTANDEN RIVIEREN K-tii Dietfeshe Khhrort ÏVesel 2 13 3.61 3.."6 Nijmegen 6.72 6,75 st Ananes 1.85 1,66 Arnhem ii.87 6.1-9 Vreeswijk lw 0.02 0,05 Westervoort 7.48 7,49 Deventer 141 1,44 Kampen -O.ftl -0,13 Eysden 46.04 0.00 Grevenbicht 27.83 27,94 Venlo 10.87 10,78 Grave (sluis) 3.74 4.22 St Andries 0.87 0,69 Gorkum 1.17 1,16' Dordrecht 0.89 0.86 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 lunl Dehztjl 11.33 23.53 Hellevoetsl. 3.04 15.30 Terschelling 8.48 21.07 Willemstad 3.57 16.24 Har. Ingen 9.15 2i'.co Bromversh. 2.16 14.42 "en Helder 7.20 19.40 Zierikzee 2.51 15.18 Unmi'.en 3.06 IJ.81 Wemeldlnge 3.11 l ,18 H. vHolland 2.21 14.4 i Vllssingen 1.20 13.44 Schevcnlngen Ingezonden Stukken GEREF. KERK VAN BLOEMENDAAL Het raag van algemeene bekendheid geacht ivoidcn dat een paar maanden geleden de nieu- t\e radio-installatie van do Geieiormeorde Kerk ran Bloemendaal ln gebruik genomen werd; liervan werd in dag- en weekbladen moer of minder uitvoerig melding gemaakt. BIJ die gelegenheid werd door den pastor-loc! door Mr Monnik, op was opgebouwd, die had, m den domsgebreken niet meer ten volle aan het doel loodat de noodzakelijkheid eigen middok 1 dienst gedaa.. :en tijd wegens ouder- affin r zich deed Met tjver werden de voorbereidende maatrege len daartoe aangevangen en krachtig voortge zet: dat daarbij vele moeilijkheden van mate- rlcelen. maar niet in het minst van financleeler aard overwonnen moesten worden behoeft nau welijks betoogd. De autoriteiten verleenden de grootst moge lijke medewerking terwijl nagenoeg het geheel benoodigde bedrag door giften en renteloo; voorschotten bijeengebracht werd. zooda't b> sloten kon worden tot bestelling van een nlei matig eiken Zondag de ochtend- en avondgods- Uit honderden de een of andere reden van persooniuKo du- wonlng der godsdienstoefening verstoken z(jn, blijkt hoe zser deze uitzending op prüs gesteld wordt. Niet alleen z(J. die door omstandigheden verhinderd 7ün naar Gods Huls op te gaan om daar Zijn Woord te hooren verkondigen; vinden in de ratilouitzendlng een compensatie voor dat gemis, ook voor hen. die van het Woord de3 Heeren vervreemd zün of daarvan nimmer ge hoord hebben, kan de uitzending tot rijken zegen zün. Het zou met dezulken kunnen gaan als den man die komende langs een kerkge bouw, door het gezang der Gemeente aangetrok ken, naar binnen ging en door do prediking des Woords '/.'jö aangegrepen werd, dat hU begeerig word méér daarvan te weten en ten slot'te tot beltldenis van zonde kwam en een getrouw dis cipel van Christus werd. De verkondiging van Gods Woord per radio Is dus niet alleen tot stichting en of bemoediging van zieken of oudi voor dozen arbeid in Gods Koninkrijk spreekt, terwijl, vooral in de eersto weken na de inge bruikneming van den nieuwen zender, rtJkelUk Want'ehet° 1 dien in g var achiedt, met de radio-uitzending eiken Zondag tweemaal, groote kosten van exploitatie en slii- tage gemoeid zijn zooals onderhoud electricl- teic. verwarming van dr- zendkamer in vochtige dagen, lampen, belasting, enz., ongeacht dc terugbetaling van de renteloozo voorschotten, en dat die kosten uit de gewone Inkomsten van deze kleine gemeente, vooral in de huidige tiids Idden later.de. of dit bedri tootellik vast, dat or groote kos- den züp. is staat In de lar reken vloeien de giften iet bijzonder de aandacht te vestigen, vele luisteraars, door de liefde van r Zün Woord n Getuigenis, zieli gedrom rbeld met hun gaven te ste rken aldui linkriik, re-ver llefhê" Het pest-gironummer van den penningmees- er der radio-commissie ls: 167316. J. H. G. COENDERMAN. Bloemendaal. Mei 1934. Kastanjelaan 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2