liirtunr JTrttosdjr (ümuautt w Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij weketijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang Sbbtrtenlieprijjcn: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer0.22 'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/> Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 5192 MAANDAG 11 JUNI 1934 E zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo- vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. VOORZICHTIG BESTUUR Al moet worden toegestemd, dat de hui dige crisis voor een zeer belangrijk deel oorzaak is van de zorgvolle toestand der financiën van vele publieke lichamen, lang niet altijd gaan de bestuurders zelf vrijuit. In meer dan een college werden met on geëvenaarde luchthartigheid gelden voor allerhande doeleinden gevoteerd en werd geen rekening gehouden met een mogelijke keer in de toestand. Van het gewestelijk bestuur van Zuid- Holland evenwel mag allerminst worden getuigd, dat men een kortzichtig financieel beleid voerdo en zonder genoegzaam over leg de financiën der provincie beheerde. Voorzichtig en soliede was het beleid door verschillende opeenvolgende college"» van Gedeputeerde Staten gevoerd in het be lang van de opbouw der provincie. Zuid-Holland heeft de kunst verstaan •volledig rekening te houden met de eischen des tijds op allerhande gebied, maar zich daarbij onthouden van wilde experimenten, die de gewestelijke financiën in gevaar konden brengen. Dit deze politiek met succes werd be kroond, vindt zijn oorzaak voornamelijk hierin, dat men niet verviel in de fout otn zooveel mogelijk te trekken binnen de hnng der gewestelijke bemoeiingen, maar ijj voorkeur ruimte liet aan het particulier initiatief, waarbij dan wel aan de zelfstan dige actie uit de vrije maatschappij her haaldelijk hulp werd verleend. •Zoo geschiedde het op het gebied der I electriciteitsvoorziening, welke de provincie niet zelfstandig in handen nam door op richting van een centraal bedrijf, maar waarbij men zich bepaalde tot organisa- en regeling en de exploitatie in handen liet van een zestal gemeentelijk'' bedrijven. Niet anders verliepen de zaken op het 6tuk der krankzinnigenverpleging: niet tot bouw van dure provinciale gestichten werd overgegaan, maar met bestaande in stellingen werden collectieve contracten to» verpleging afgesloten. n dit voorzichtige bestuur in het ver leden, dat ook in het heden wordt voort gezet, plukt men thans in Zuid-Holland de vruchten. LOFWAARDIG INITIATIEF Wanneer het tegenwoordige college van Gedeputeerden in Zuid-Holland blijk geeft, men ten aanzien van de te volgen linancieele politiek wenscht te blijven in lijn van vroegere colleges, valt dit voor waar te nemen bij de maatregelen, ge troffen ten aanzien van de verpleging van armlastige krankzinnigen. Op formeele gronden zou men kunnen be- toogen, dat het provinciaal bestuur met de gestichtsbesturen overeenkomsten van ver pleging sluit en bij deze onderhandelingen eischen kan stellen, maar dat men overi gens op de wijze van exploitatie en verple ging allen invloed mist. De werkelijkheid is, dat de post „kosten van krankzinnigenverpleging" een belang rijk percentage vormt van de uitgaven on elke gemeente-begrooting, welke begrooting de goedkeuring behoeft van Gedeputeerde Staten. Ook is waar, dat de meeste provinciën een zeker gedeelte betalen in de kosten van krankzinnigenverpleging der gemeonteu, zoodat het peil der verpleegprijzen ook van invloed is op het provinciaal budget. In het algemeen kan men voorts betoogen dat het gewenscht is, dat ook deze kosten meegaan met de daling der kosten van net maatschappelijk leven, opdat gemeenten en particulieren in staat worden gesteld om hun taak in dit opzicht naar behooren te blijven vervullen. Vandaar dat wij met belangstelling en Instemming uit het pas verschenen verslag der provincie kennis namen van hetgeen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hel» ben gedaan in de weg van onderhandeling met de gestichtsbesturen, teneinde de ko=» ten van verpleging omlaag te brengen. Wanneer een vergelijkend staatje do ver lagingen aangeeft, die bij verschillende go. stichten voor 1933 en 1934 werden bereikt en de besparingen voor de provincie wor den geraamd op f 135.000.mag dit bedrag zeker niet geheel op het credit worden ge schreven van de activiteit der Gedeputcei- den, omdat verschillende verlagingen ook zonder dit initiatief zouden zijn tot stand gebracht Maar aan de andere kant mag niet wo>* den ontkend, dat zonder de drang van dit college en zonder de prikkel van het bijeen gebrachte vergelijkende materiaal menig voorstel tot verlaging ware achterwege ge bleven. Bovendien mag niet worden vergeten, dat Gedeputeerde Staten uitsluitend aangaven het bedrag, dat voor de provincie werd bespaard, terwijl de bezuiniging, die aan ieenten en particulieren ten goede komt, vele malen grooter is. En daarom is er plaats om te spreken an een lofwaardig initiatief. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST r H P D Stark Saffl (Marokko). bi-zluit van den gouverneur-g -Indië iö de benoeming REGENT GEVANGENISSEN ROTTERDAM ia°v«zoèk,!èrvoi1Sontsniagrv".l^end I.a°nd'v2n Do minister van Justitie brengt k-achtens aachtigirg van H.M. de Koningin ter kennis an belanghebbenden, dat te Tilburg eon zesde lotarleole standplaats zal worden gevestigd Verzoekschriften om benoeming op de nieu- WATERSCHAPSBESTUREN KloO»terhuizt- 2e. in de prov. Friesland: tot düksgedeputeer- i van het waterschap het Oud Bildt, A R Waa rnaar te St Jacobi Parochie: 3e. in de prov. Utrecht: o. tot voorzitter van st waterschap Eemiies, A J Looxma van Wei eren baron Rengcrs, te Amersfoort; b. tot eemraad van het waterschap Eemnes. J Prin- •n. te Eemnes; c. tot heemraad in het water schap Eemnes, R A van 't Klooster, to Eemnei B van Donkelaar te Eemnes: Ie. in de prov. Noord-Holland: a. tot dijk graaf van het heemraadschap Wierlngen Doves i Prl 5e. In de prov. Zeeland: M Bardoel, te Ravenstein cn E L Jai tavenateln; 7e. in de prov. Limburg: Wiim d-Holland en Zuid- Tolland: tot'hoogheemraad van het hoogheem- .aadsehap Rijnland, J Blemond, te Nieuw-Ven- nep (Haarlemmermeer) en ie aan W van Sloot Heerhugowaard op z«n verzoek ontslag ver- id als dijkgraaf in d«*n polder Hoerhugo- ird (prov. Noord-Holland). SCHULDVORDERINGEN OP DUITSCHLAND BETALING VAN SCRIPS Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de betaling van renten betreffende ..Rcichsschuldhuchforderungen" over 't eer ste halfjaar 1934 door tusschenkomst van de Vereeniging voor den Effectenhandel, te Amsterdam, zal geschieden en niet door den Postcheque- er. Girodienst. In verband hier mede moeten de voor deze betalingen door de Kom ersionskases für Deutsche Ausland- schulden te Berlijn uitgegeven scrips dooi de houders bij een bankinstelling worden ingeleverd en derhalve niet meer zooals tot dusver aan het Centraal Girokantoor wor den gezonden. UITVOERING BEDRIJFSRADENWET Naar het Vad. verneemt heeft de Commis sie van Advies- bedoeld in art 8 der Bc- driifsradenwet. dezer dagen een belangrijke uitspraak gedaan. Zij heeft nl. met op één na alcemeenc stemmen besloten, den Minis ter van Sociale Zaken te adviseeren, alvo rens over te gaan tot instelling van een Bedrijfsraad, eerst verordenende bevoegd heid aan deze organen toe te kennen. Hier toe zal wetswijziging noodzakelijk zijn. Men dient er echter rekening mede te hou den, dat de eenige tegenstemmer de ver tegenwoordiger was van de belangrijkste werkgeversgroep, zoodat niet de conclusie mag worden getrokken- dat dit standpunt van Je commissie van advies door het ge- heele bedrijfsleven wordt gedeeld. NIEUWE TIJDREGELING DE REGEERING STELT VOOR DE GREENWICHTIJD IN TE VOEREN DE ZOMERTIJD BLIJFT BEHOUDEN Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot invoering van de middelbare tijd van Greenwich als de wettelijke tijd in Nederland. Greenwichtijd is 20 minuten later dan Amsterdamsohe tijd. Als dit ontwerp wet wordt, krijgen we dezelfde tijd als in Frankrijk, België en Engeland. Des zomers is er ook nog gelijkheid met Duitsoli- land. Dit land is nu n.l. 40 minu ten bij ons aohter, en kent geen zomertijd. In zijn memorie van toelichting herinnert de minister van binnenlandscbe zaken er aan dat in de motie van orde van den heer can der Waerden c.s., aangenomen in de vergadering der Tweede Kamer van 23 No vember 1933, de regeering werd uitgenoo- digd, tweeërlei vraagpunten te bezien: le. de regeling van den wettelijken tijd; 2e. de regeling van den zomertijd. Het thans ingediende wetsontwerp is het resultaat van de overwogingen der regeo ring te dezer zake. Wat de regeling van den wettelijken tijd betreft is iu aanmerking genomen, dat uit kringen van wetenschap, handel en verkeer het verlangen is kenbaar gemaakt, dat Ne derland zijn uitzonderingspositie ten op zichte van de wereldtijdregeling zou verla ten en zich zou voegen in de internationale zonetijdregeling, volgens welke voor ons land zou moeten gelden de West-Europee- sche tijd. Ook naar de meening van de re geering is het gewenscht, niet in het minst met het oog op de behoeften van het lucht vaartverkeer, draadlooze uitzendingen en het internationaal wetenschappelijk waar- nemingsverkeer, dat Nederland, gelijk an dere landen reeds deden, zijn eigen natiö nale tijdregeling prijsgeeft en den wereld tijd, volgens de indeeling van het aardop pervlak in 24 strooken van 15 lengtegraden waarin de tijd telkens een uur verschilt, aanvaardt. Artikel 1 van het wetsontwerp, bepalend „de wettelijke tijd in Nederland is de mid delbare tijd van Greenwich", bedoelt, die aanpassing te bewerkstelligen. De zomertijd Het vraagstuk van den zomertijd meent de regeering te moeten bezien in het licht van hetgeen herhaaldelijk is gebleken, de wensch van een ze9r groot deel van de bevolking te zijn. Meer dan eens is tot uiting gekomen, dat men in het alge meen het behoud van den zomer tijd op prijs stelt. Geenszins blind voor de bezwaren, welke de zomertijd voor enkele be volkingsgroepen medebrengt, heeft de regeering gezocht naar een mid del, om daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Zij meent, dat een wijziging van de regeling van den wettelijken tijd, met behoud van het uur-verschil busschen zomer en winter, reeds aanmerkelijk aan deze benvaren tegemoet komt Door het aanvaarden toch van den West-Europeesehen tijd als wettelij ken tijd wordt het leven 20 minuten verlaat, in zomer en winter. In deze 20 minuten, aan het begin en het einde van den zonne-dag, vertoonen zich de inconveniënten van den zo mertijd uiteraard het scherpst Deze worden thans derhalve aan merkelijk in beteekenis verminderd. De minister vestigt er hierbij de aandacht op, dat de z.g. „Tijdcommissie" in haar in het jaar 1924 uitgebracht rapport, een rege ling, als thans voorgesteld, heeft voorge dragen, mede met het oog op het onder vangen van de meest ernstige practische bezwaren van den zomertijd. voorgestelde regeling brengt voorts mede, dat gedurende het grootste deel van het jaar in Nederland dezelfde tijd geldt als bij de meer derheid «onzer naburen, terwijl ge durende de periode van den zomertijd ten deze volledige gelijkheid met Duitschland België, Engeland en Fankrijk zal bestaan Gelijktijdigheid ten aanzien van den invang van den zomertijd in verschillen de West-Europeesche landen is een wensch die bij overigens gelijke tijdregeling, 6terker naar voren komt. Langs der -veg van inter nationale besnreking kan worden getracht. in dit opzicht de noodige eeniheid te bereiken. Voorgesteld wordt deze wet waarvan art. 2 regelt de vervanging in de bestaande wettelijke regeling van de woorden: „mid delbare zonnetijd van Amsterdam" door bedoelde wettelijke tijd (art. 1) te doen in werking treden op een nader te bepalen tijdstip. WETHOUDERSPENSIOENEN VRIJWILLIGE KORTING IN HAARLEM B. en W. van Haarlem hebben praeadvies uitgebracht over een motie van de raad ter zake van vermindering van de wethouders- pensioenen. Zij doelen daarin o.m. mee, dat prof. mr. E. M. Meyers te Leiden, om ad vies gevraagd, van meening is, dat er geen wettig bezwaar bestaat de loopendc pen sioenen alsnog te verminderen. De raadscommissie besliste met 4 tegen 2 stemmen, dat het h.i. zoowel juridisch als moreel geoorloofd is tot vermindering te be sluiten. Intusschen hebben drie der vier gepon- sionneerde wethouders meegedeeld, dat zij 15 pet. van hun pensioen in de gemeente kas zullen terugstorten en B en W. stellen nu de raad voor, dit aanbod te aanvaar den en tevens den vierden wethouder te verzoeken hetzelfde voorbeeld te volgen. DE HUWENDE ONDERWIJZERES WIJZIGING DER LAGER ONDERWIJSWET 1920 EEN WETSONTWERP TOT REGELING VAN HET ONTSLAG BIJ HUWELIJK INGEDIEND Bi) de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 37 der Lager- onderwijswet 1920. Do minister herinnert in de Memorie van Toelichting aan de behandeling van de kwestie van ontslag van een onderwijzeres bij huwelijk door burgemeester en wethou ders in de Tweede Kamer Een amendement-Zijlstra is toen ingetrok ken na een verklaring van de regeering. dat zij een wettelijke voorziening in da; vraagstuk zou bevorderen, opdat de Staten- Generaal zich daarover zouden kunnen uit spreken. Tegengestelde standpunten Over de vraag, of een gehuwde vrouw be hoort te zijn uitgesloten van het ambt van onderwijzeres, ook al is zii voor de waar neming geschikt, wordt verschillend gedacht Eenerzij ds heeft men tegen die uitsluiting bezwaar, omdat de vrijheid, ook van de ge huwde vrouw, zoo min mogelijk moet wor den beperkt. Anderzijds meent men, dat noodzakelijk het gezin moet tekort komen, wanneer de gehuwde vrouw de functie van onderwijzeres gaat vervullen. De uitersten naderen elkaar Deze tegenstrijdige prin- cipieele standpunten zijn den laatsten tijd om oppor tunistische redenen elk ander genaderd. In onzen tijd I zijn tallooze huisvaders onder de onderwijzers zonder emplooi, en in nog grooter getale vin-den ongehiuw- de onderwijzers geen plaats. Het wordt terecht, als een misstand ge voeld, wanneer naast hen onderwij zeressen in dienst zijn, die reeds in haar echtgenoot een kostwinner heb ben voor het gezin, veelal eveneens met een ambtelijk inkomen. De minister acht de meest aan nemelijke oplossing, dat de wet be paalt hetgeen thans de gemeente raad bevoegd is te bepalen, dat de onderwijzeres, die in he thu- welijk treedt, worde ontsla gen. De gehuwde onderwijzeres De positie van de thans gehuwde onder wijzeres wenschte de minister onaangetast te laten. In het algemeen is cr bezwaar te gen, aan een gezin, dat zich op een be- aid verzekerd inkomen heeft ingesteld, daarnaar een woning heeft gekozen, daarnaar de op voeding der kinderen heeft bepaald, een belangrijk deel van dat inkom ente ontne men. Maar bovendien, voor velen van haar zou een uitzondering mogelijk moeten zijn, die bezwaarlijk zonder sluitende algemeene regelingen zoude zijn te brengen: voor kost winners, voor de voltooiing van de opvoe ding van kinderen, enzoovoort. Hier zou tenslotte een arbitraire beslissing moeten worden gelegd in handen van den minister, waartegen de minister bedenkingen heeft. En wat het b ij zonder onder w ij s betreft, zou door deze bevoegdheid inbreuk worden gemaakt op de vrijheid van beslis sing van het bijzonder onderwijs. De minister acht het niet wenschelijk de beperking te handhaven, die voorkomt in het tegenwoordige vierde lid van art 38, met betrekking tot den leeftijd van 45 jaren Voor het verleenen van ontslag aan een onderwijzeres van 45 jaren of ouder, die in het huwelijk treedt, gelden evenzeer de hier voor ontwikkelde motieven, ontleend werkverruiming en tegengaan van cumu latie. Het verleenen van ontslag aan een onder wijzeres, die in het huwelijk treedt, brengt mede, dat in het algemeen in het ver volg een gehuwde vrouw niet tot onderwijzeres moet kunnen wor den benoemd. Intusschen is de minister van oordeel, dat deze regel in tweeërlei op zicht uitzondering behoort te lijden. In de eerste plaats zijn de gemeentebe sturen verplicht, ter voorkoming, dat de jaarwedde van een benoemden onderwijzer op de rijksvergoeding in mindering wordt gebraoht, in voorkomende geval' ook een gehuwde onderwijzeres, tevens wachtgeldster in de va ture te benoemen. In de tweede olaats kunnen zich gevallen voordoen, die het wenschelijk maken een gehuwd- vrouw to» onderwij ze res te benoeme Het gemeente bestuur Mn zich dan tot den minister wen den en indien deze voor- zoodanige benoe ming gewichtige redenen aanwezig aoht, kan hij beslissen, dat in dit geval de jaarwedde niet in mindering op do rijksvergoeding zal worden gebracht. Ten slotte wijst de minister er op. dat het voorschrift, dat een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op dien grond wordt ont slagen, slechts betrekking kan hebben op een onderwijzeres, verbonden aan een openbare lagere school. Wil men ook in dit opzioht eenzelfden maatregel tref fen ten aanzien van de onderwijzeressen verbonden aan bijzondere lagere scholen, waarvoor trouwens dezelfde mo tieven gelden als bij het openbaar onderwijs dan kan dit slechts geschieden in den vorm van een voorwaarde in df regeling der subsidieering. Naar wij vernemen is do Christelijke Illustratie „De Spiegel" in Duitschland ver boden. DE UITWIJZING VAN VREEMDE LINGEN Verblijfsvergunning bij levensgevaar. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Minis- r van Justitie dezer dagen een nieuwe circulaire tot de politie-autoriteiten gericht, in verband met nieuwe voorschriften voor de behandeling van vluchtelingen en vrcem delingen, die hier de grens zijn overgoko- Voor de vluchtelingen, die recht streeks uit Duitschland naar Neder land komen is vastgesteld, dat zij niet meer naar andere landen kunnen worden uitgeleid. In gevallen, waarin aannemelijk kan worden gemaakt, dat de terugkeer der voor uitwijzing iu aanmerking komende vluchtelingen onmiddellijk levensgevaar ten gevolge kan hebben, wordt bepaald, dat zij voorloopig op Nederlandsch gebied mogen blijven. De vluchtelingen moeten zooveel mogelijk rijvvillig genoodzaakt worden naar het eigen land terug te gaan. Geschiedt zulks niet vrijwillig, dan moet uitlevering aan het eigen land geschieden. Van het uitgeleiden naar andere landen van deze categorie moet voortaan worden afgezien. Het gevolg van deze circulaire zal o. m. zijn, dat uit te wijzen vreemdelingen niei meer naar België worden gebracht, van waar zij zoo dikwijls reeds dadelijk woer naar Nederland werden teruggevoerd. Bogoljuboff wint de 24e partij om bet wereld' kampioenschap schaken. Bk. 5 Een artikel over de voorgestelde wijziging van de schrijfwijze der Nederlandschc taal. Ingediend is een wetsontwerp houdende eenige ettelijke regelen nopens het afbetalingsbedrijf. Blz. 8 Ingediend is een wetsontwerp tot wettelijke re- ling van de overeenkomst van koop cn verkoop op afbetaling. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND ROTTERDAM DAPPERE REDDING Zondagavond om half zeven is de dertien jarige jongen H. J. v d. V., wonende in de Bosboom Toussaintstraat, die oo de Prins Hendrikkade te Rotterdam fietste, ter hoog te van de Anjerstraat in de Koningshaven gereden. De 41-jarige F. Dijk uit de Slag- hekstraat, die ook op de Prins Hendrikkade fietste, zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong den drenkeling dadelijk na en hem boven water te brengen. Met behulp van eenige burgers wist men den jongen op den wal te trekken. Redder en geredde werden op het pplitiebureau aan de Nas- saukade van droge kleeren voorzien U* fiets werd later opgehaald. AAN ZIJN PINK BLIJVEN HANGEN TWEE JONGE DIEFJES GEPAKT Verleden week werd ingebroken in dc koek- en chocoladefabriek van de firnia G. J. van Buuren en Zn. aan den Delftweg Overschie. Het waren blijkbaar snoeplustige inbrekers geweest, die zich tevreden had den gesteld met het medenemen van een partijtje schocolade. Als gevolg van deze inbraak genoot de fabriek extra politietoezicht, omdat men te recht in de veronderstelling verkeerde, dat. de dieven als de chocolade op was, wel eens terug konden keeren. En jawel: gisteravond om negen uur ont dekten surveilleerende agenten twee jeug dige inbrekers, waarvan er een boven op een brandladder staande, bezig was een deur te forceeren Toen de jongen de politie in de gateu kreeg wilde hij ijlings de vlucht nemen en rende de trap af. Daarbij is hij echter uit gegleden en met zijn rechter-pink tusschen de spijlen van de ladder blijven hangen Bij zijn pogingen om zich los te werken (de jongen hing tusschen hemel en aarde) is de pink geheel afgerukt Natuurlijk kon do jeugdige inbreker het bleek te zijn de veertien-jarige A. den H. toch niet aan de politic ontsnappen. Zijn verwonding maakte het noodig. dat hij onmiddellijk naar Eudokia werd overge bracht, waar operatief is ingegrepen. De tweede inbreker, de zeventien-jarig» A. is op het fabrieksterrein door de poli tie gearresteerd en in bewaring gesteld. DOODELIJK ONGEVAL Om half tien Zondagavond is een zeei ernstig ongeluk gebeurd in do Blanken- burgstraat. Op den hoek van deze straat en de Dordtschestraatweg werd een wielrijd- ster door een auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. In bewusteloozen toestann werd het slachtoffer door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl gt bracht Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij reeds overleden aan de gevolgen van een schedelbreuk. De identiteit van de verongelukt* kon eerst eenigen tijd later worden vastgesteld Het is de achttienjarige mej. J. Gort, die aan de Dordtschestraatweg heeft gewoond MAN EN VROUW IN HET ZIEKENHUIS NA EEN MOTORBOTSING Zondagavond om kwart voor acht is op den hoek van dc West-Kruiskade en cl mi Westersingel een ernstig verkeersongeluk gebeurd. De 35-jarige motorrijder II, B Sloot uit de Roderijschestraat, met op de duo zijn 34-jarige echtgenoote, botste tegen een auto, waarbij man en vrouw zoodanig Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 lij dc Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot invoering van den Greenwichtijd als ettelijken tijd in ons land. Een wetsontwerp is ingediend inzake ontslag m onderwijzeressen bij huwelijk. Blz. 2 De ontvangst van het Geneefsche compromis in Frankrijk, Engeland en Italië. Sovjet-Rusland erkend door Tsjecho-Slowakije Roemenië. Rusland cn Roemenië geven elkander garanties. De dynamiet-aanslagen in Oostenrijk duren voort. De regeering neemt scherpe maatregelen. Behalve naar Londen is Barthou ook naar Rome Het bezoek i Hitier 1 Mussolini. ACCOUNTANTSKANTOOR J. C. P A U P T I T BELASTINGADVIEZEN gewond werden, dat zij in het ziekenhui* Bergweg moesten worden opgenomen. l)e man had een ernstige hoofdwonde beko men, de vrouw een hoofdwonde en een hersenschudding. De motor had over de Kruiskade in «le richting van den Coolsingel gereden. Op den hoek van den Westersingel stond een touringcar stil, om passagiers te laten uit stappen. Juist reed toen de auto, die vaat de Westersingel kwam, de Kruiskade op, maar daar de touringcar het uitzicht be lemmerde, had de motorrijder deze auto niet tijdig opgemerkt, wat tengevolge had, dat hij er met een flinke vaart tegen op botste. De motor werd zwaar, de auto licht beschadigd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Den Haag is Zaterdagnamiddag te on geveer half zes op den Benoorden Hout- schenweg, bij de Alkemadelaan. de 24-jari- ge mejuffrouw L. H. W. v. D., wonende aan de BrcLtnerlaan, die daar fietste- aangere den door een auto, bestuurd door den heer W v. W. De G. G. D. heeft haar met een bekkenfractuur naaj: het Diaconessenhuis „Bronovo" gebracht, waar zij 's avonds is overleden De politie heeft de auto in be slag genomen en tegen v. W. proces-verbaal opgemaakt, daar de voetrem niet werkte en de autobestuurder een niet meer geldig rij bewijs had. Denkelijk is het ongeluk aan mej. van D. te wijten* daar geen .voorrang zou zijn verleend. TWEE BROERTJES VERDRONKEN EEN KAMERAADJE WAS ER BIJ* MAAR VERTELDE HET EERST 's AVONDS Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag is in de Laakhaven een droevig ongeluk gebeurd, waarbij twee jongetjes zijn verdronken. De broertjes G. en F. H. v. d H., wonende in de Van der Vegtstraat, waren in de Pe troleumhaven aan het spelen op een partij balken en trachtten allerlei voorwerpen, die in het water voorbijdreven, op te visschen. Op een gegeven oogenblik verloren zij hun evenwicht en vielen voorover in het De beide knaapjes zonken onmiddellijk en kwamen niet meer boven. Een kameraadje, een jongetje van ruim 4 jaar* die eenigen tijd met hen gespeeld had, cn het ongeluk zag gebeuren, ging naar huis, maar vertelde niets. Eerst in den loop van den avond deelde hij zijn vader mede, dat twee jongetjes, met wie hij gespeeld had, in het water waren gevallen. De vader* die echter niet wist met wie zijn zoontje gespeeeld had, schonk niet veel aandacht aan dit verhaal. Eerst vanochtend vernam hij, dat twee jongetjes vermist werden en toen kwam hem het verhaal van zijn zoontje weer in de gedachten. Hij waarschuwde dadelijk de politie en ging met zijn zoontje naar de plaats, waar het ongeluk gebeurd was. Het jongetje kon vrij nauwkeurig deze plaats aangeven. De politie, die dadelijk is gaan dreggen, haalde kort na elkaar de beide lijkjes op. Deze werden naar het Ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht. FELLE BRAND TE VELDHOVEN Te Veldhoven (N.-Br.) brak brand uit in ce werkplaats van C. van M. In nvnder dan geen tijd sloeg het vuur over naar de naastbijgelegen woning, bewoond door P. van W. Ook du huis brandde tot den grond toe af. Het vuur woedde zoo fel, dat de vlammen over sloegen naar het aan de overzijde van den weg gelegen perceel van S. Daar dit huis met riet was gedekt stond ook dit perceel weldra in lichter laaie. De brandweer was intusschen op het terrein verschenen en weldra kon water worden gegeven. Met hard werken gelukte het de brandweer om verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Uit de woningen kon zoo goed als niets worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. een groot deel wordt de schade door verze kering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1