Barthou's resolutie aangenomen BINNENLAND, ZATERDAG 9 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Veiligheid, luchtvaart en handel in wapenen opnieuw in studie Algemeene wensch tot terugkeer van Duitschland Vertwijfeling omgeslagen in hoop, zegt Norman Davis. Dc resolutie van Barthou is, met enkele wijzigingen, door het bureau der Ontwape ningsconferentie aangenomen. Italic, Polen, Hongarije en Perzië alleen hadden bezwa ren tegen de resolutie. Zoo kon de Italiaan- sche gedelegeerde Di Sorogna zijn stem niet aan de resolutie geven, omdat daarin nief uitdrukkelijk erkend was, dat de conferen tie geenerlei practisch werk verrichten kan, zoolang niet een aantal politieke vraagstuk ken tevoren zijn opgelost. In die „politieke vraagstukken" neemt tuurlijk de Duitsche kwestie de eerste plaat in. Men kèn nu eenmaal met de ontwape ningshesprekingen niet vooruit zoolang dr werkelijke gelijkgerechtigdheid van Duitseh land niet is erkend. En dio gelijkgereeh tigdheid brengt nu eenmaal onverbiddellijk mee dat öf Frankrijk en de andere landen hun bewapening verminderen tot het peil van dc Duitsche bewapening, óf dat een ar coord wordt gesloten, waarbij de herbewa pening van Duitschland tot het peil waar op dc anderen hun bewapening verminde ren wordt toegestaan. Dit mag niet uit het oog verloren wordau nu men het te Genève weer ééns is. Waarvore is men het ééns geworden? Df t is van eigenlijk belang. En dan moet w zegd, dat men er alleen in geslaagd is eei compromis te vinden voor de methoc'e waarop de Ontwapeningsconferentie neg verder gerekt kan worden, in de hoop, d;.t over pnkele weken de politieke lucht zóóveel opgeklaard zal zijn, dat men wat meer kans zal hebben om elkanders standpunt te naderen als het over de ontwapening materie zelf gaat Barthou heeft over het algemeen zijn zin gekregen: de commissie over de regiona e veiligheidsverdragen, over de nalevingv waarborgen, over de luchtvaart en over wapenfahricage en -handel zullen, ondanl de afwezigheid van Duitschland en ve moedelijk ook van de Italianen aan lv:t werk worden gezet. De voornaamste concessie van Barthou aan Eden is, dat de resolutie uitdrukkeli.'k van den terugkeer van Duitschland nab.r Genève spreekt als voorwaarde voor het eindsucces der conferentie, al heeft m< aan Barthou weer toegegeven, dat niet h 't bureau maar de indivueele regeeringi u pogingen daartoe moeten doen. Barthou had bij de toelichting van c! resolutie zijn gemoedelijkheid volkomen 1 rug gekregen. Van belang was zijn uitdruk kelijke herhaling in het openbaar van drn Franschen wensch naar Duitschlands terug keer en zijn verklaring, dat Frankrijk gee nerlei omsingelingspolitiek tegen Duitsch land voeren wil en dat dit volstrekt niet de bedoeling der regionale veiligheidsver dragen is. Zoo kan men na de stormachtige disces sies van de laatste dagen zeggen: eind goéd al goed. Ook al is dit „eind" als zéér ,J~ trekkelijk op te vatten. Dat Eden en Norman Davis hun vreugde uitspraken over de verbeterde atmosfeer, inmiddels te begrijpen. Davis gewaagde zelfs van een omslaan der conferentie van ver twijfeling tot hoop. De zes ex-„neutrale" staten aanvaardden, de resolutie bij monde van Sandler, omdat het échec der conferentie daardoor al hans voor het oogenblik vermeden is en dc mogelijkheid voor de oplossing der po litieke vraagstukken erdoor wordt ge opend. Maandag komt nu de algemeene com missie bijeen om de eindbeslissing te nemen. Barthou naar Londen Inmiddels heeft Bartheu een uitnoodiging van Mac Donald aangenomen om begin Juli te Londen met hem te komen confe- reeren. eerste Fransche persstem De overenstemming die te Genève op het laatste oogenblik ten aanzien van de ont- wern-resolutie tot stand is gekomen, waste Parijs zoo laat bekend, dat nog slechts een onkel blad erop kon reageeren. Het „Jour nal des Debats" schrijft naar aanleiding van de passage betreffende Duitschland, dat wanneer de Duitschers slechts op een tee- ken wachten om naar Genève terug te kee- ren, zij in deze passage een soort uitnoo diging zouden kunnen zien. In werkelijk heid heeft men echter in het geheel geen haast. Het valt niet te betwijfelen, dat de Ontwapeningsconferentie zeer goed, ja zelfs beter, zonder de Duitschers kan werken tot dat betere tijden komen, zoodat de confe rentie thans met strenger in acht neming der omstandigheden den tekst van een over eenkomst kan voorbereiden. Oudstrijders vragen directe onder handelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Uit Parijs: Een districtscongres van oor logsinvaliden en oudstrijders te Mühlhau- sen heeft een resolutie aangenomen, waarin ten aanzien van Duitschland en Frankrijk directe onderhandelingen van volk tot volk werden geëischt, opdat de aanwezige ge schilpunten beter belicht zullen kunnen worden en men eerder tot wederzijdsche concessies zal komen, alvorens de kwes ties voor den Volkenbond worden gebracht. Ook ten aanzien van de volksstemming in hot Saargehied acht de resolutie een derge lijke procedure gewenscht. Het congres eischt volledige inlichtingen omtrent de politieke, economische en agrarische gevol gen van de Saarstemming. Tenslotte werd erop gewezen, dat in de meeste Europeesche landen de generatie, die aan het front is geweest, aan het be wind is, en dat ook de Fransche oud-front strijders dc zaak van den vrede en Frank rijk onschatbare diensten kunnen bewijzen, indien het land dat wil. De inhoud der resolutie De op grond van de Engelsch-Fransch- Itdliaanschc overeenkomst door de Fran sche delegatie ter ontwapeningsconferentie uitgewerkte resolutie, welke Vrijdagmiddag aan het presidium der conferentie werd voorgelegd, heeft den volgenden inhoud. De hoofdcommissie neemt de voorstellen, wefke haar door de groote mogendheden zijn voorgelegd, in overweging. Zij houdt rekening met de opmerkingen welke in het Engelsche memorandum en in de Duitsche verklaring zijn gemaakt. Zij is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de conferentie haar werkzaamheden voortzet om tot een algemeene conventie .omtrent de vermindering en beperking der hewanening te komen. Zij is vastbesloten de reeds begonnen stu dies onverwijld voort te zetten. Ten eerste, zij verzoekt het presidium met "de middelen, welke het daartoe geschikt acht. een oplossing der hangende kwesties tc zoeken, behoudens de bijzondere bespre kingen, welke de regeeringen eventueel zullen inleiden om het eindsucces door den I terugkeer van Duitschland te vergemakke- I lijken. Ten tweede, onder vaststelling van de bij zondere beteekenis welke de studie en de oplossing van bepaalde vanaf het begin der algemeene besprekingen op den voorgrond getreden vraagstukken hebben, neemt de hoofdcommissie het volgende besluit: I. De veiligheid. a. Daar de resultaten van de vroeger* studies der conferentie sedert een jaar het sluiten van bepaulde regionale veiligheids verdragen in Europa mogelijk hebben ge maakt, besluit de hoofdcommissie een spe ciale commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben die voorstudies voort te zetten, welke het voor noodzakelijk houdt, om het sluiten van nieuwe overeenkomsten van gelijken aard. waarover buiten de con ferentie onderhandeld zou kunnen worden, te vergemakkelijken. Het zal de taak der hoofdcommissie zijn, de eventueels besprekingen van deze over eenkomsten tot de algemeene conventie vast te stellen. b. De hoofdcommisie besluit een speciale commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben, de kwesties van de uitvoerings garanties te bestudeeren en de studies be treffende de controle te hervatten. II. Luchtvaart. De hoofdcommisie geelt haar luchtvaartscommissie opdracht onmid dellijk de bestudeering van de in haar reso lutie van 23 Juli 1932 onder de rubriek „Luchtstrijdkrachten" aangeduide kwesties weder te hervatten. III. Wapenfabricage en wapenhandel. Zij verzoekt de speciale commissie voor de kwestie van den wapenhandel haar werk te hervatten. Het bureau heeft tot taak de resultaten van dit werk samen te vatten. Ten derde, de hoofdcommissie laat liet aan hot. presidium over op het geschikte oogenblik de noodige maatregelen te ne men, opdat zij, wanneer de voorzitter haar bijeenroept, een zoo volledig mogelijke ont- werpconventie voor zich krijgt. Ten vierde, aangezien het voorstel van de Russische delegatie om de conferentie on der de benaming van vredesconferentie per manent te verklaren, een nauwkeurige stu die vereischt, verzoekt de hoofdcommissie den voorzitter dit voorstel aan de regeerin gen voor te leggen. ROOSEVELTS PLAN VOOR SOCIALE VERZEKERING. Uit Washington: Een groot plan van so ciale verzekering ten voordeele van deAme- De overeenstemming die te Genève op het door Roosevelt in een boodschap aan congres uiteengezet. Het plan beoogt: beveiliging van den hui- selijken haard, van de broodwinning en van de sociale verzekering. Roosevelt hoopt aan het a.s. congres een nationaal plan aan te bieden inzake de ontwikkeling en het gebruik der nationale hulpbronnen te land en te water gedurende "in lange periode. Dit brengt mede, dat millioenen hectaren grond, tot nu toe door den landbouw benut, worden prijsgegeven en vervangen door bo teren groad. Wat de sociale verzekering betreft, meent Roosevelt, dat de noodige gelden voor deze verzekering moeten worden gevonden door bijdx-agen en niet door ver-hooging der alge meene belastingen. De staten moeten voor een groot deel in de adrninistratiekosten bijdragen, tei-wijl aan de federale regeering het plaatsen en bevei ligen der reserves moet worden overgelaten. De sociale verzekering is betrekkelijk nog weinig ontwikkeld in de Ver. Staten, waar geen enkel plan van nationale verzekering bestaat tegen werkloosheid. SAN SALVADOR GETEISTERD. Door orkaan met wolkbreuk Uit New-York: Volgens een draadloos be richt is San Salvador door een vreeselijken orkaan, gepaard met wolkbrtuk, geteisterd. Talrijke groote gebouwen in de hoofdstad zijn ten deole vernield. In de woonwijken werden talrijke huizen volkomen verwoest. Tengevolge van de stopzetting der ver keersmiddelen en van het licht- en kracht- bedrijf, heeft de regeering zich gedwongen gezien, den staat van beleg af te kondigen. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn bij den orkaan acht raenschen omgekomen. Het aantal dakloozen bedraagt 500. De schade wordt op 1 y2 millioen dollar geschat ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN KLEINE ENTENTE EN RUSLAND. Uit Praag: Het Tsjecho Slowaaksche pers bureau meldt uit Genève: Te Genève hebben Vrijdag beraadslagingen plaats gevonden tus schen de vertegenwoordigers der drie staten der Kleine Entente Titulescoe, Jaftitsj en Dr. Benesj met den vertegenwoordiger van Sovjet Rusland, den Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinov. Het voornaamste onderwerp dezer beraad slaging vormde de kwestie van het normale dilpomatieke betrekkingen van de staten der Kleine Entente met Sovjet Rusland en wel met het oog op de plotselinge nieuwe politieke ontwikkeling en de gebeurtenissen in Europa, In hoofdzaak evenwel met het oog op de on derhandelingen in zake een regionaal veilig heidspact voor het Oosten. Tot deze beraadsla gingen geven ook aanleiding de onderhande lingen over een mogelijk toetreden van Sovjet Rusland tot den Volkenbond. De resultaten dezer beraadslagingen zullen binnen eenige dagen worden gepubliceerd. DE REGEERING VAN LITHAUEN AFGETREDEN. De regeering van Lithauen is Vrijdag avond in baar geheel afgetreden. De Presi dent der Republiek Smetana heeft de do- missionaire ministers met de afhandeling der loopende zaken belast-, DE ARBEIDSCONFERENTIE De besprekingen te Genève Uit Genève: Ter arbeidsconferentle heb ben gisterochtend de vertegenwoordigers der werkgevers hun bezwaren tegen de in voering van de 40-uren-week aldus gemo tiveerd, dat zij de deelneming aan de ter bestudeering van de kwestie te benoemen commissie van de hand wijzen. Tenslotte werd een compromis gevonden doordat de vertegenwoordiger der Italiaan- sche werkgevers Scialetti, die zich ten gunste van de 40 uren-week had uitgespro ken, als eenig vertegenwoordiger van zijn groep naar de commissie werd afgevaar digd en benoemd is tot vice-president dezer commissie: i DE STAATSGREEP VAN WOLDEMARAS NIEUW COMMUNIQUE. Uit Kowno: Over den Woldemaras-putsch wordt door het officieele Litausche Tele graaf agentschap een nieuw communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: „Naar wij vernemen, hebben in den nacht van 6 op 7 Juni militaire afdeelingen on der het voorwendsel van een proef-alarm in werkelijkheid haar kazernes verlaten en een groep officieren heeft gepoogd, groepen der manschappen voor de doorvoering der politieke doeleinden dezer officierengroep te winnen. Al dergelijke pogingen konden onmiddel lijk, toen het doel ervan duidelijk aan den dag kwam, verijdeld worden. De afdeelingen werden naar haar kazer nes teruggezonden. Onder voorzitterschap van generaal Ta- masauska is een speciale commissie ge vormd, die de aangelegenheid zal onderzoe ken en de verantwoordelijkheden zal vast stellen. Twintig officieren zijn gearresteerd. In het leger is de normale dienst weer hervat. Bij alle ti'oependeelen heerscht rust en discipline. Do houding van Woldemaras Woklemaras, die bij zijn verhoor ver klaarde, zich geheel als geïnterneerde van de opstandelingen te hebben beschouwd, doch die zich bij zijn vertrek uit zijn ver banningsoord tegenover de bewakende be ambten reeds als overwinnaar had gedra gen, is naar een provinciale gevangenis overgebracht De plaats wordt geheim ge houden. TWEE ERNSTIGE BOMAANSLAGEN IN OOSTENRIJK WEENEN. 9 Juni. In den afgeloopen nacht zijn twee ernstige bomaanslagen ge pleegd op spoorbruggen van de groote in ternationale lijnen. Rij Vöcklamarkt, op de lijn Weenen— Salsburg Innsbruckurich, is een bom ge worpen op de spoorbrug, waardoor, volgens mededceling van de politie, de brug zooda- nis is beschadigd, d^t het verkeer waar schijnlijk zes dagen niet zal kunnen pas- seeren. De sneltrein WeenenParijs, welke tien minuten va den aanslag ter plaatse arri veerde. kon nog bijtijds tot staan worden gebracht Een tweede bomaanslag is gepleegd op de lijn WeenenTriest, tusschen Zemmerin en Breitenstein. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Nader wordt gemeld: De beide laatste spoorwegaanslagen heb ben in Oostenrijk groot opzien gebaard. De aanslagen waren ditmaal veel grondiger voorbereid dan de aanslagen tijdens de Pinksterdagen. Hot verkeer is dan ook veel xnstieer verstoord. Op de Westbaan moeten de treinen tot aan de vernielde brug naar Vöcklamarkt rijden. Daar moeten de reizigers uitstappen en van een vluggebouwden noodbrug naar de andere kant gaan. waar zij dan kunnen overstappen op een gereedstaande trein. Op de Zuidbaan is bet internationale D.- trein-verkeer omgeleid naar de Westbaan ia BruckLeobenSeltztal. Dat beteekent 'oor alle uit het Zuiden komende treinen een vertraging van velo uren. Hedenmorgen hebben deskundigen een onderzoek ingesteld, teneinde na te gaan binnen hoeveel tijd men het viaduct van de Zuidbaan, dat vernield is, weer voor ge bruik gereed kan maken. Het personenverkeer wordt door overstap pen in stand gehouden. Het onderzoek naar de daders is onvei wij ld ter hand genomen. ZUIVERINGSACTIE IN DE N.SDJLP. Uit Karlsruhe: Reed6 herhaalde malen werd aangekondigd, dat de Nationaal-So cialistische Partij van „onzuivere elemen ten" bevrijd zou worden. Deze zuivering schijnt thans in Baden te beginnen. Zij ge schiedt echter in anderen vorm, dan ver moed werd, daar niet vroegere Marxisten worden uitgesloten, doch leden van do oegere Duitech-Nationale Partij, voor zoo- »r zij na Maait 1933 tot de N.S.D.A.P. zijn toegetreden. De royementebrieven zijn gelijkluidend en mechanisch vermenigvuldigd*. Over de reden van het royement wordt nig gezegd; in den verderen inhoud van den brief wordt echter de verwachting uitgespro ken, dat de geroyeerde ten gunste van de paitij zal afzien van de terugbetaling van de beide jaarlijksche bijdragen, welke hij heeft gedaan. De jaarlijksohe contributie bedraagt 20 Mark. Het installatiegeld is ver schillend, doch bedraagt als regel ook 20 Mark, zoodat het hier gaat om bedragen van "1 Mark in totaal. Gerekend naar het aantal royementen in kleine plaatsen, kan worden aangenomen, dat de zuiveringsactie over het geheeOe rijk verscheiden honderdduizenden personen zal treffen. Vermoedelijk zullen sleahts weini gen trachten de betaalde contributie terug te krijgen. EEN AANVAL OP DE JEUGD De bekende schrijver en philosoof José Ortega y Gasset, heeft onlange in een l€ voor de studenten van de Universiteit van Velladol'id verklaard, dat Europa in de af geloopen 17 jaar te veel aandacht heeft be steed aan de jeugd, iets wat hij zeer riskant noemde. Het oude Griekenlande ging ten grondie door het toedoen van een jongeman, Alcibiades. Het oude Rome, dat 6teunde op de menschen van middebaren leeftijd, weid heersoher van de werefld. De jeugd leidt geduizen.de de laatste jaren en stompzinnig bestaan, een leven, ■aarin het drinken van cocktails, naaiktloo- perij in de badplaatsen en alle soorten van ongezond vermee/k de hoofdrol spelen, en dat terwijl de moeilijkheden des levens van dag tot dag grooter worden. De jonge mensdh ging denken dat de wereled hem toebehoorde. Dit is de fout, welke Europa heeft gemaakt Een hervorming van de algemeene opvat ting in Europa, is derhalve noodzakelijk. Het is niet voldoende voor een mensch, om jong te zijn. Hij zal nauw moeten samen werken met de generaties van middelbaren PSYCHISCHE HYGIENE LEZING VAN Dr. A. HUTTER. Gister hielcl der Vereeniging tot Chr. ver zorging van Zenuwlijders in Nederland te Zeist haar algemeene vergadering. In dc middagvergadering hield Dj-. A. Hiuitter van Loosduinen een lezing over het onderwerp „Psychische hygiëne". Spr. wees er op, dat tot de zorg voor de geestelijke volksgezondheid allereerst het werk in de inrichting behoort. Baanbrekend was 't werk der Christelijke Vereeniging voor Zenuwlijders en voor Krankzinnigen. Nader wordt stilgestaan bij de sociale psychische hygiène, voor- en nazorg in de maatschappij. Uitvoerig wordt uiteen gezet hoe dit groeide in Amerika, België, Frank rijk ook in Nederland. Het opireden van den socialen psychiater naast andere sociale werkers ,is een verschijnsel van die ver andering. Als voorbeeld wordt het werken van de Vereeniging ,yBr. Schroeder van der Kolk" in den Haag beschreven. De psychiatrische inrichting is slechts een episode in den strijd tegen psychische ziek ten. Clifford Bui-s is hierin voorgegaan; hij kwam er toe na zelf zielziek geweest te zijn. Als 54-jarige is hij nu de leider der wereldbeweging. Spr. beschrijft eerst de velerlei zorg voor het liind, vooral 't abnor male kind. Voorts wordt verder teruggegaan naar de geboorte en de psychische hygiëne van moeder en jong-geborene beschreven. De tijd van het moeder-worden ï's een heer lijke doch een moeilijke en gevaarlijke tijd. Spr. gaat tenslotte nog verder terug en bespreekt de zorg voor de kiem, zooals de rassen-hygiëne dat doet (eugenetiek) en be spreekt de gevaren van dit humanistisch streven, ook de gevaren voor de dieper op gevatte hygiëne van den geest; die gees' naar zijn eeuwige bestemming gezien. Ste rilisatie is zedelijk niet geoorloofd, ter ras sen-verbetering. Vervolgens wordt stilge staan bij de positief eugenetische taak van het Christendom, die in drieërlei ethische streving volbraoht kan worden: in persoon lijke, in sociale en in organische ethiek, in den zin die de Duitsoher Bavinik daaraan hecht. Deze generatie is verantwoordelijk voor de toekomende. „Brum prüfe wer sich ewig ibindet". Zoo komt van zelf in 't ge zichtsveld de taak van den geestelijke in de zorg voor geestelijke volksgezondheid, De beteekenis der zonde is moeilijk te over- schatten. Uit den strijd van drift en geest worden de zenuwziekten geboi'en en 'n goe de zielzorg, zonder eenzijdig moraliseeren- kan veel ten goede werken. Spr. wijst op de monniksgeloften, op het geheiligd drift- leven en wekt op tot belangstelling voor al die belangrijke vragen. Nadat spr. nog de invloed der lichamelijke onvolwaardigheid (zintuigen, kreupelheid) heeft toegelicht, staat spreker stil bij het net van nazorg, dat over ons land komt. Hij wekt op tot vulling der organisatie vormen met de echte barmhartigheid- uit het geloof. HET HITTENVERHAAL SCHRIJFSTER MET VEEL FANTASIE Ook de Zeeuw heeft dezer dagen afge rekend met de schrijfster in „Volksonder wijs", die zulk een roerend verfhaal wiet op te hangen over de Geref. hit te Kapelle. En het blad besloot zijn be&ohouwing met de volgende alles afdoende mededeoldng: „fnlusschen zijn zij, die in het artikeltje in „Volksonderwijs" warden besdhuldiigd, in de liberale ,Mid-delburgeche Couramt" ireeds volkicmen gerehabiliteerd. Een verslag gever, die ter plaatse een onderzoek instel de, deelt mede, dat de schrijfster in „Volks onderwijs" haar beschuldigingen aan het adres van „de broeders der Geref. School" (bedoeld is de Chr. Nat. School) niet kaïn be wijzen, maar dat ze deze construeerde uit zekere gegevens. Verder, dat de betrokkene nader verklaarde, dat bij de financieele hulp die hem werd verleend geen school ter sprake is gekomen en dat hij geheel uit eigen overwegingen zijn kinderen van de cpenbaire school heeft genomen". ..RUST EEN WEINIG" Het jaarverslag van „Rust een Weinig", Christelijk Tehuis voor on- en minvermogen de zwakken en rustbehoevenden te Dieren (Gld.) vermeldt een achteruitgang in hot bedrag dat per verpleegdag werd ontvangen. Was dit in 1930 nog 1.38, 't daalde in 1931 1932 nesp. tot fl.14 en fl.terwijl in 1933 slechts 0.83 per verpleegdag werd ont vangen. Het bij te passen bedrag wordt dus steeds grooter. Het verslag zegt verder: Het totaal aantal verpleegdagen ln bedroeg 3946, zoodat elke patiënt gemiddeld 47 dagen bij ons was. (Het vorig jaar warpu deze cijfers resp. 3814 en 40). Reeds een vorig jaar constateerden wij dat de ondervoeding toenam, met als gevolg een groot ere gewïchtstoename bij onze pa tiënten, Voor belangstellenden deelen wij mede, dat in 1933 deze toename was bij 46 pat. van 15 kg., bij 26 pat van 510 kg. en bij 11 pat. van 10—15 kg. De rekening winst- en verlies toont een nadeelig saldo van f553.63. De Japansch-Nederlandsche handelsbe sprekingen te Batavia zijn geopend met een Engelsche rede van den heer M e ye r Ran- n e f t, waarin deze er op wees, dat do rich ting, welke de Nederlandsche handelspoli tiek heeft ingeslagen, zeker niet voortvloeit uit agressieve redenen, maar alleen uit het besef, dat in deze geheel nieuwe wereld verhouding wij gedwongen zijn door de eenvoudige noodzaak om een gerechtvaar digde positie te handhaven. Natuurlijk zal ook in de nieuwe verhoudingen altijd plaats zijn voor het internationaal verkeer, zij het volgens nieuwe banen. Deze toespraak werd door den heer N a- gaoka in het Fransch beantwoord, waar in hij zeide: Ik stel u voor ons best te doen ons aan te passen aan het beginsel der co- existentie en gezamenlijken bloei door op de meest openhartige wijze eikaars inzich ten uit te wisselen in den geest van samen werking en vergelijk. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Dinsdag'a.s. om 2 uur namiddags, zal in een der grafelijke zalen te 's-Gravenhage en wel in de z.g. Rolzaal (Binnenhof 8) de loting voor den dienstplicht plaats hebben voor de lichting 1936. Tot deze lichting ko- in hei algemeen te behooren zij, die in 1936 20 jaar oud worden, m. a. w. die in 1916 geboren zijn. Deze jongelieden moeten zich in Januai'i 1935 voor den dienstplicht laten inschrijven. Dat nu al geloot wordt houdt voornamelijk verband met do aan melding yoor de vooroefeningen. DE ZONDAGSRUST OP DE VISSCHERSVLOOT OPROEP AAN DE ZEELIEDEN. Het ging den laatste® tijd met het gods dienstig leven aan boord van onze visschers- schepen niet zooals het behoort te gaan en zooals het ook al was toen niet alles ideaal vroeger was. De Bijbel kwam meer en meer in onbruik, met den eerbied voor den tot den dienst van God bestemden wekelijkschen rustdag werd steeds minder gerekend. In één woord, een geestelijk verwordingsproces greep steeds verder om zich heen en het leven aan boord vertoonde hoe langer hoe minder van de christelijke sfeer, die er eertijds den toon aangaf. Dit verschijnsel hee.ft velen met zorg ver vuld en deed hen, in het belang van de geestelijke belangen der Nederlandsche zee lieden, middelen beramen om den oxitchriste lijkenden geest te bestrijden en weder te ko men tot herstel van den ouden toestand. Personen van onderscheiden kerkelijke richting, waaronder verschillende predikan ten. uit de zeeplaatsen: Maassluis, Schev- ningen, Noordwijk aan Zee, IJmuiden, Nij- kerk en den Haag hebben zich deze taak gesteld, en zijn, na gehouden overleg, aan het werk getogen. Om te beginnen hebben ze zich met een circulaire gericht tot onze Nederlandsche zeelieden. De inhoud achten we van zoo danige beteekenis, dat we daaraan gaarne eenige plaatsruimte afstaan. We lezen dan in het hoogst ernstige stuk o.a. het vol gende: Wij gevoelen diep de moeilijkheden, die gij hebt, geestelijk en maatschappelijk. Gij lijdt onder do druk; maar gij erkent met ons. dat deze druk niet omgaat buiten het bestuur Gods. Daarom zijt gij U ook bewust, dat de te genspoed van thans ons niet mag afleiden van Hem; maar dat wij ons tot Hem heb ben te keeren en van Hem verheffing moo ten verwachten. Wij dringen er ten sterkste op aan, tot de oude paden, de vi-oegere, goede gewoonten op de visschersvloot terug te keeren. Gods Woord moet weer in eere komen. Alle da gen dient samen te worden gebeden en msenschappelijk uit den Bijbel te worden geleten. Bijzonder op den dag des Heeren helbt gij opzettelijk bijeenkomsten te houden tot het lezen van een preek, tot gebed en gezang. Laat niemand dat verzuimen en ieder met alle macht daartoe meewerken. Dat zal het geestelijk leven van Uzelf kunnen opbouwen en de jongens, die van de school af in het zeeleven komen, voor afdwaling en zonde bewaren. Wijst ze op het schip, onder het werk en in de buitenlandsche havens de veilige weg. Dat zulke zielen niet éénmaal van Uw hand mogen geëischt worden. Alleen de goede belijdenis en het goede voorbeeld werkt reinigend onder Gods zegen. Nog één groot bezwaar ligt ons op het hart. Het komt, naar wij vernemen, voor, dat er behalve het zesmaal visschen per week bovendien nog een Zaterdagavondschot wordt gedaan. Daartegen getuigen wij met alle krachL Waar moet het met de Zondagsrust, de hei liging van 's Heeren dag heen, wanneer dat ingang mocht vinden? Wij achten dat een miskenning van de gave Gods in Zijn dag en een absolute belemmering van alle ware dienst des Heeren. Wij raden U aan, daartegen zoo sterk mogelijk positie te nemen. Beperkt U, ook om 's Heeren wil op Zijn dag tot het aller- noodigste. Bedenkt: Wie dank offert, zal Mij eer en; en wie zijn weg wel aanstelt, dien zal ik Gods heil doen zien. Bij dit beroep op het christelijk geweten heeft het Comité het echter niet gelaten. Het heeft ook een kaart laten vervaar digen, die op alle loggers zal worden opge hangen en waarmee het zich op de vol gende wijze richt tot de Nederlandsche zeelieden: Bedenkt uw roeping. Houdt allen uw beginsel in eere aan boord in uw arbeid en in buitenlandsche havens. Leeft, zooals God dat wil, thuis en op zee. Onderzoekt de Heilige Schrift eiken dag en volhardt in persoonlijk en gemeenschap pelijk gebed. Weest op den dag des Heeren getrouw in het onderhouden der Godsdienstoefening. Weert de spot niet het heilige, alle mis bruik van Gods naam, weiger alle kaart- en lotspel en vermijdt lage, vuile taal. Laten de jongens, die met u varen, goede van u leeren door uw woord en le venswandel. We hopen van harte, dat veler hart voor deze woorden geopend zal zijn en dat alle christelijke zeelieden aan boord weer recht christelijk zullen gaan leven. Weerbericht ORANJE EN ZUID-AFRIKA Het Engelsche blad „The Herald" in Pot- chefstroom is kwaad op het andere plaatse lijke blad „Die Weste", omdat dit meer plaats heeft ingeruimd aan het overlijden van koningin Emma dan aan het bezoek van den Engelschen prins George. „Die Weste" antwoordt daarop misschien weer te lang naar dc zin van „The Herald" en helaas te lang voor onze beperkte ruimte, schrijft het maandblad „Zuid-Afrika". Het wijst op de afkomst van den Afrika ner, de houding van koningin Wilhelmina tijdens de Tweede Vrijheidsoorlog en stelt haar tegenover de houding van het Engel sche koningshuis. Het besluit: „Die Afrikaners het die Oranjehuis lief en eerbiedig die huis, en treur met die volk van Nederland met die dood van die Koningin-moeder. Die Afrika ners kan die Engelse koninklike huis nie lief hê nie, in ander geval sou hy 'n huige laar wees. Die Engelse huis het die Afrika ner vervolg, verneder en wil verpletter. Ons het as gas die Prins met Afrikaanse gas- vryheid ontvang en niks meer nie." KANAAL ZUID-BEVELAND De Staten-Generaal hebben de onteigenings wet strekkende tot verbreeding van het kanaal door Zuid-Be vel and tot ©tand laten komen. Voorloopig ©baat thans aan de uit voering van dat werk, waartegen wij ons sinds twee jaar hardnekkig hebben verzet, niets meer in de weg; schrijft het „Dagblad in Noord-Brabant". Maar het blad vervolgt.' Hoezeer wij ons tegen het wetsontwerp in zake Zuid-Beveland hebben gekeerd, toch is er reden om met tevredenheid naar het ver- Hoogste stand te Akureyri 774.9. Laagste stand te Warschau en La Coruna 761.6. Stand vanmorgen halftwaalf 768.0. WEERBER'CHT Zwakke tot matige O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, aanvankelijk droog warm weer, later koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noorden nam iets in beteekenis af, en ver legde zijn kern naar IJsland. Een secundair maximum ligt over de Noordzee. Daalgebie- den van de luchtdruk trekken hoog door het Noorden en doen in Scandinavië de bai-ometer geleidelijk dalen. Zij zullen ten slotte de nog steeds aanwezige depressie in het Oosten weer versterken, en den wind ook hier te lande naar Noord doen terug gaan, wat een inval van koude in het voor uitzicht stelt. De depressie in het Westen houdt dn Engeland en om het Kanaal de winden op Oost. In ons land en in Frankrijk werd het Iet9 warmer. In Zweden verdwijnen de hoogs temperaturen langzamerhand. Er viel nergens regen van beteekenis. Het is niet waarschijnlijk, dat de te verwachte afkoeling met onweer of regen gepaard cal VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 JUNI. Van 's avonds 9.47 uur tot 's morgens 4.10 uui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.13 2.13 Rrelsach 1.18 1.18 Kehl 2.32 2.32 Mftxan 3.56 3.56 Dledeshelm 0.40 0.40 Mannheim 2.15 2.15 Lohr 0.83 0.83 Mninz Hingen Kms Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.03 0.04 136 1.16 1.21 1.21 1.07 l.u7 0.05 l'.oï 0.75 0.76 0.76 0.76 1.10 1.10 0.12 0.12 0.i4 0.14 Heden Vorig Maastricht 40.79 40.70 Venlo 10.78 10.79 Lobith 9.01 9,01 Nijmegen 6.75 6,75 St Andrles 1,66 1,63 Arnhem 6.89 6.88 Vreeswijk lw 0.05 0,13 Westervoort 7,49 7,49 Deventer 144 j,41 Kampen -0.13 -0,10 Eysden 00.00 46.16 Grevonbicht 27.94 28,00 Venlo 10.78 10,95 Grave (sluis) 4.2u 3.92 St Andries 0.69 0,53 Gorkum 1.16 1,24 Dordrecht 0.86 0,98 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl Terschelling Harllngen Den Helder IJmuiden H van Holland Scheveningen Rotterdam Hellevoetslula Willemstad Brouwershaven Zlerlkzee Wemeldlnge Vlissingen 10 Juni. 10.08 22.21 7.21 19.37 1.42 14,06 3 02 15.28 3.32 16.10 2,22 14.49 3.15 6144 leden en met vertrouwen in die toekomst fe blikklen. „Want hoezeer de aanneming ons spijt, van de andere kont hebben, eerst de neder laag van minister Van Kamebeek, later het vervroegd vertrek van minister Beelaerts van Blokland, het verzaken van minister Colijn aan een nieuw verdrag met België tijdens de duur van het huidige bewind, en tenslotte het zorgvuldig amkleeden door de regeering van het wetsontwerp voor Zuid- Beveland met verklaringen, dat dit wets ontwerp hoegenaamd niets met de Belgische aangelegenheden te maken heeft, meer dan afdoende gedemonstreerd, hoe hopeloos de situatie is van degenen, die erop speculeeren om vroeg of laat het Nederlandsche volk weer eens met een al oef niet gecamoufleerd Moerdijkkanaal vanuit de Antwerpsohe ha ven^ tot in het Hollandsch Diop te verras1' Eensgezindheid onder de werknemers* Y/„\r XT iu'° sovorma wonat door de Ver. van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden de Koopvaardij geleid hebben ran het 28 Juni a.s. afloopend organisaties van scheepsoffi- zeelieden. Ofschoon de mogelijkheid .t de Bond van Werkgevers zloh, in iet de huidige situatie in het soheep- omtrent op het oogenblik niets i mede te deelen. Wij vernemen echter dait, waarneer er onder handelingen over een nieuw te sluiten contract zullen worden gevoerd de drlo genoemde werk nemersorganisaties daarbij, evenals het geval ia geweest bij de staking ln het scheepvaartbe drijf; gezamenlijk zullen optreden. Het is dan de Contactcommissie, van werknemers Sn de 'aardij, uit vertegenwoordigers dezer or- igesteld, welke haar belangen ganlsatles i w behartigen. Zijn wij wel" Ingelicht"1 een eventueel voorstel tot ver- beslist afwijzend stand- wordt laging der gages punt l.ngeni

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2