TWEE VOORTREKKERS Noodkreet der Hotelhouders HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl VACANTIE IN DE BOSSGHEN ZATERDAG 9 JUNI 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Dr. H. Pierson's honderdste geboortedag op 10 Juni „GETUIGEN EN REDDEN." Zij, die aan de zelfkant der samenlc flum strijdperk zoeken of vinden, en daar overwinningen behalen, 'belhooren iiiet tot de meest eclatante figuren op de volkstri-; ibuiie. Het zijn de stille, stoere werkers ■wier wapen liet gebed, wier schild hei Woord, en wier kroon een onvergelijkbard zegen is. Zulk een held bij Godes gratie if Hendrik Pierson geweest, de man, wiepn honderdste geboortedag morgen herdacht wordt. Dit rijke en rijk gezegende leven heelt zich inzonderheid- bewogen op en om de duistere wereld, waarin het meisje, de jonge- Uochter en de jonge vrouw hun tragisch be staan van vleugel-verzengende vlinder.' hebben, de wereld, die, gelijk de zonde ïr al haar openbaringsvormen, een schandvlek der natie is. Merkwaardig broedertrio: de theoloog-lite rator Allard Pierson, de financier N. G. Pierson onde man van het getuigen en ree' den: Hendrik Pierson, wiens aanvankelijk Br H. Pierson dienen van het Woord is overgegaan in het dienen van hen, voor wie dat woord geen lamp meer \oor hun voet was, zoodat ze af dwaalden, struikelden, vielen. Omdat hij een zeer hoogen leeftijd, bereikte 89 jaar staan Dr. H. Pierson en zijn levensv niet zóó ver van ons af als zijn geboorteda tum zou doen verwachten, 't Is nog slechts elf jaren geleden, dat de grijze strijder i« huize van zijn zoon Ds. Pierson te Gronin gen, tot heerlijkheid bevorderd werd; op Aug. 1923 ging de schokkende tijding doe het land: de diichter der Vluchtheuvelzangen os niet meer. Het levenswerk van Zetten. •Hoewel het aanvankelk anders scheen, iheeft het Réveil, inde sfeer waarvan Pier son geboren is, in werkelijkheid zijn levens richting bepaald. Pas 23 jaren oud aanvaard de bij liet predikambt te Heinenoord; in IS6i> volgde de verbintenis aan de kerk van 's-IIei •togenbosch en in 1S77, dus op de volle mld daghoogto des levens, kwam Ds. Piersou naar Zetten, bet woord, dat wc als de sa menvatting van zijn grootste levenswerk tuogen zien. Hier komt ons een andere naam in de her innering: Heldring, naar wieri het complex gestichten genoemd is, dat als een monu ment van liefde en ontferming om Christus' wil in het midden van ons volksleven ver rezen is. Pierson echter zou meer doen. ach ter het gebroken aardewerk, dat hier met geduld en gebed werd getracht te hcelen, zag hij de oorzaken der ellende door de ontucht veroorzaakt. En het is Piersons onverwelkbare eere geweest, dat hij den strijd heeft aangebonden tegen do instellin gen, die liet .beeld van den Nederlandse-hen Staat als een gif hadden aangetast: bet bor deel. dc reglementeering tier prostitutie. Overwinning bij de wet. In drie wetten vinden wij de overwinning in dezen, met onverzettelijk geduld en hei ligen Ijver gevoerde oorlog tegen tie onze delijkheid verankerd: de Kinderwetten (1901- 1905), dc wet op het onderzoek naar het vaderschap (1907) en de Zedelijkheidsvvetten (1911). En terwijl Pierson, gesierd met rijke gaven van mond en pen, den kamp in en buiten het. Parlement stuwde, bouwde bij te Zetten voort aan de toevluchtsoorden, die de honderden minderjarigen konden opnemen in een omgeving, waar de zonde geen ziekte genoemd werd, doch de zondares voorwerp van liefdevolle zorg en nimmer falende hoop op herstel was. Horstel maar dan zoo, dat de weg terug geheel kon afgelegd worden. Mitsdien: niet alleen een tehuis, maar ook een school voor de gevallenen, opdat zij langs den weg van 'doeltreffende opleiding weer een plaats in de maatschappij konden hervinden. Toen de oorlog kwam. Op den dag, dat Europa in vuur en vlam gezet werd 2 Augustus 1911 nam Dr Pierson afscheid van zijn arbeid in de Vluchtheuvelkerk te Zetten. Die oorlog zou opnieuw ontketenen een stroom van ellende op het gebied der moraal, maar voor zijn land bad de gezegende strijder nog juist in tijds dc wettelijke middelen zien vast stellen, die tot beteugeling der openbare, on zedelijkheid, tot bestraffing der verleiders en tot bescheiming der minderjarigen moesten medewerken. Op den lOOen geboortedag van Dr. Pier sou verdringen zich de herinneringen aan dc veelzijdigheid zijner talenten; wij denken aan eijn Vhichth.euvelzangen; aan zijn groo- te kanselwelsprekendheid; aan zijn plei dooien op congressen in binnen- en buiten land: aan zijn onovertroffen vertelkunst voor do. kleintjes der ongehuwde moeders; aan zijn arbeid voor de pers in blad en boek; kortom, con ten volle geslaagd leven, waarin verwerkelijkt werd, wat eons van den va der der geloovigen gevraagd word: wees een zegeu. Erkenning van verdienste. Van mcnschelijke zijde heeft bot niet ont broken aan erkenning dor verdiensten, in dezen geloofsheld vereenigd. In het docto raat honoris causa van de Groningsche Uni versiteit huldigde de wetenschap hom. Als commandeur, zoowel in de orde van den Ne derlandsche Leeuw ais van Oranje-Nassau. droeg Dr. Pierson de eereteckencn van de overheid. En iu de Vluchtheuvelkerk te Zut- te.ii houdt een geschilderd raam met de af beelding van dé gelijkenis van den gevon den penning (het door Dr. Pierson aangege ven zegel voor de Vluchtheuvclgenieente) de heugenis aan hem wakker. Hij zag in die gelijkenis de roeping der gemeente geteekena die zich heeft te bukken in het stof oi zoeken degenen, die door haar onachtzaam heid zijn gestruikeld of gevallen. De tijd moge de gedachtenis aan dit benij denswaardige leven vervagen, in de eeuwig lieid zal God openbaren, wat Zijn kind Dr. Pierson aan deze Zijn minsten gedaan -heeft De gedachtenisviering. Blijkens mededeelingen in „'De Getuige", liet orgaan der Middernachtzend-ings Vereen., zal op 19 Juli te 2 uur in de Vluchtheuvel kerk te Zetten het. eeuwfeest van Pierson's jgeboorie worden gevierd. Dr. J. Laimnierts an Buercn zal spieken over bet onderwerp: Getuigen en reddenjin het leven van wijlen )r. H. Pierson". Deze gedachtenisviering is ecombineerd met de conferentie voor In wendige Zending, van 17—19 Juli op hel asteel in het naburige Hemmen vanvvegi en Centr. Bond voor Inw. Zending en Ghr. 'hilantr. Inrichtingen te houden. Ds. J. E. Vonkenberg viert zijn veertigjarig ambtsjubileum Een onzer medewerkers schrijft ons: Ds. J. E. Vonkenberg, thans emeritus-prodi kant te Hilversum, stichter, vele. jaren zitter en enkele jaren directeur van den Ned. Bond van Jongelingsverecnigingen op Geref. grondslag, herdenkt a.s. Zondag den dag waarop hij vóór veertig jaren in het. pre dikambt in de Geref. Kerk te Voorthuizen werd bevestigd. Lange jaren heeft de jubilaris met zijn or ganisatie, doorhem klein en -nietig.in 18SS te Amsterdam in 'n klein lokaaltje met en kele vrienden opgericht, die hij heeft uitge bouwd tot. een van de grootste en sterkste jeugdorganisaties in ons vaderland, in ons land op den voorgrond gestaan. Dr. A. Kuy- per sprak eenmaal van den Geref. Jongelings bond als van de .groeiende Deputatenver- gadering". Nu God aan Ds. Vonkenberg het voorrecht geeft dat bij den dag herdenken mag waarop hij voor veertig jaar in de hei lige bediening gesteld werd, zij het dan dat zijn gezondheidstoestand hem genoopt heeft reeds in Der. j.l. emeritaat aan te agen, mogen we op zijn persoon en mach tig levenswerk wel even het volle licht la ten vallen, nu duizenden in den lande mot dankbaarheid herdenken wat zij voor hun geestelijke vorming aan Vonkenberg met zijn groot organisatorisch talent hebben le danken, ook al zijn zij in de dagen dat zij aan de Geref. Jeugdbeweging deelnamen hel niet altijd in alle dingen met de leiding eens geweest. Op die centrale plaats heeft bij in deze da gen van herdenken, recht. Jan Engelbcrt Vonkenberg werd 23 Oct, 1SG0 tc Amsterdam geboren. Hij ontving zijn opleiding aan liet, Stedelijk Gymnasium en studeerde theologie aan de Vrije Univer siteit, waar Kuyper, Rutgers -en Weltjer zijn leermeesters zijn geweest. In 1893 werd hij eandidaat. Het beroep naai- de kerk van Mr. Dr. Willem v. d. Bergih te Voortbuizen werd aangenomen en 10 Juni 1S94 werd de jonge Vonkenberg aldaar bev estigd om er dienzelf den -dag zijn intrede te doen, sprekende Ps. 2 vs. 6. Na een zesjarig verblijf in eiste gemeente vertrok dc jubilaris naai Barendrecht. waar hij tien jaar arbeidde. Toen werd een beroep aangenomen naar 't lakbije Zvvijndrecht waar eveneens 10 jaar gewerkt werd en waar Ds.Vonkenberg in'19 onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Een jaar later verleen ie de classis Dordrecht hem eervol emeritaat n verband niet zijn benoeming tot directeur an den bond', die bij stichtte. Ds. Vonken berg vestigde zich daarop metterwoon te Amersfoort, waar ook bet bondsbureau ge vestigd werd. Slechts drie jaar is Ds. V. als directeur werkzaam geweest. Daarop stelde bij zich wederom beroepbaar en uit enkele beroepen werd dat naar Huizen (N.H.) aan genomen, aan welke kerk hij zic,h 1(3 Sept.. 1923 verbond en waar bij goed werk heeft ebt. In Deci j.l. verleende de classis Hilversum hem op medisch advies eervol itaat en vestigde Ds. Vonkenberg zich metterwoon te Hilverusm. De Duitsche devPzenregelmg Het water tot aan de lippen en de noodvlag geheschen De jongste Duitsche Deviezenrogeling voor reizigers naar Nederland, heeft de Nederlandsche hoteliers en de Alg. Vereeni- giug voor Vreemdelingenverkeer te hoop doen loopen. Met name de eerstgenoemden voelen zich daardoor met een ramp be dreigd. in 1933 was liet nog zoo, dat Duitschcrs 209 mark per persoon en per maand naar Nederland mochten meenemen. Voor aller lei andere landen was het 500 en 700 mark. Hoewel onze Regeering bij de jongste on derhandelingen met Duitschland heeft ge tracht voor Nederland een gunstiger devie zen regeling voor het jaar 1934 te verkrijgen, is dit niet mogen gelukken. De toestand is zelfs nog ongunstiger geworden. Bepaald is nl., dat Duitsche reizigers naar Nederland in het vervolg slechts R.M. 50 in contanten n de resteerende R.M 150 in een cheque mogen meenemen. Met de verzilvering der cheques gaat liet echter niet vlot. Voor uit betaling verkregen wordt- verloopen van drie tot tien dagen. Gevolg: er komen bijna geen Duitschers die voorheen een belang Bs J. E. VONKENBERG Naast als voorzitter en directeur heeft hij de Geref. Joiigelingsbond tal van jaren ge diend als redacteur van het Geref. Jonge- lingsblad, als schrijver van tal van leidra den en meerdere brochures. Daarnaast waren zijn openingsredevoeringen op den jaarlijk- schen Bondsdag evenementen in het bondsle- en. Ds. Vonkenberg toch is in hooge mate ui oorspronkelijk redenaar, wiens klare gingstrant en rake humor in den -bond sprees ooixlelij-k waren. Naast zijn levenswerk: de Geref. Jonge- lingsbond, thans een van de grootste jeugd- •ganisaties in ons vaderland, liceft de ju bilaris ook aan allerlei ander werk, zoowel plaatselijk als nationaal zich gegeven, lier innerd moge bier worden aan zijn oorlogs- schepping: bet .Centraal Nat. Gomtié voor tijdelijke militaire tehuizen, dat vooral in liet Zuiden, in den mobilisatietijd ons land met. Ghr. Mil. Tehuizen ais met een net overdekt heeft en waarvan Ds. Vonken berg voorzitter is geweest. Nog maakt, hij deel uit, van het hoofdbestuur vail den Ned Mil. Bond. oris was Ds. Vonkenberg lid van den Centr. Jeugdraad, lid van het hoofdbestuur den Bond van dir. Openbare leeszalen examinator van dir. Nat. Schoolonderwijs an den Schoolraad v oor de scholen met den Bijbel. "m de anti-rev. partij is hij een over tuigd aanhanger. Van ue Centrale Ridder kerk van die partij was hij voorzitter er an de plaatselijke kiesverceni-ging tc Voort- iuizen, Barendrecht, Zvvijndrecht en Amers foort voorzitter of bestuurslid. Ook de Chr. School had de liefde van zijn 'nart en hij diende haar als voorzitter zoowel te Voort huizen als te Barendrecht en Zvvijndrecht. het bestuur van dc Chr. leeszaal te Hii- uni maakt hij nog deel uit en in liet s-comité te Huizen bad -hij eveneens zit ting- Daarnaast, trad hij begrijpelijkerwijs ook n de Geref. Kerken op den voorgrond. De Jasses waaronder zijn standplaatsen.- res opteerden vaardigden hem meermalen af naar de Part. Syn. en die vaardigden hem ook bij herhaling af naar de Gen. Synode. Ook werd hij door de classes Apeldoorn Dordrecht, Amsterdam eb Hilversum be noemd tot kerkvisitator. Met dc pen heeft de jubilaris zich eveneens onbetuigd gelaten. Naast zijn vele penne- v luchten voor den Gerei. Jon ge lingsbond en in het Geref. Jongelingsblad beeft hij in verschillende organen geschreven. Met Ds. v. Griethuizen beeft Ds. Vonkenberg de Vc- luwscbe -bladen geredigeerd en voorts was hij medewerker van bet Geref. Weekblad en van „De Fakkel". Zijn laatste geschrift is geweest een brochure door hem met Ds. lom van Hilversum geschreven in opdracht van de classis Amsterdam, houdend een pleidooi den vroegdoop, onder den titel: „Zoo ■haast men dezelve hebben kan'. verdiensten van Ds. Vonkenberg wor' dien reeds in 1903 erkend door zijn benoe ming tot riclder in de orde van Oranje Nas- i, In 1920 werd hij bevorderd tot officier die orde. Js. Vonkenberg is voornemens zijn jubi leum niet, publiek te vieren. Maar het zaJ hem op zijn gedenkdag zeker niet aan tal schriftelijke gelukwcnschen ontbreken- rijk contingent vormden van de ons land bezopkende vreemdelingen meer naar ons land. Ovey onze oostergrenzen is trou- ens van officieeie zijde het standpunt aan bevolen: Duitschers moeten zoo min moge lijk naar het buitenland reizen, maar er dienen zooveel mogelijk vreemdelingen, voor men goedkoope „registermarken" en be- lapgrijke spoorvraclitreducties ter beschik king stelt, naar Duitscliland te worden ge- lolt. Deze omstandigheden zijn aanleiding ge pest, dat de Algem. Neclerl. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer en de Ned. Bond van Werkgevers in Hotel- Restaurant-Café- en Aanverwante Bedrijven „Horecaf" gisteren den Haag een vergadering hebben ge houden, waar dc situatie in den breedc is besproken. De bijeenkomst werd geleid door den heer C. R. T. Baron Krayen- h o ff, voorzitter der ANVV. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat practisch de deur voor het vreemde lingenverkeer van Duitschland naar Neder land op slot is. Wat te pijnlijker is, omdat de Rcgeering in dit opzicht de hotellerie ft> weinig steunt en het vreemdelingenverkeer te weinig stimuleert Bij velen- zoo werd van andere zijde op gemerkt, is het water tot aan de lippen ge stegen. Daarvoor zijn natuurlijke, maar ook kunstmatige oorzaken aan te wijzen. Tot deze laatste belioorcn met name de Duit sche deviezenmaatregelen; ook andere lan den, die door allerlei middelen 't iouristcn ROFFELRIJMEN. Meer vertier AMSTERDAM. 7 Jul wüfeJd zal dit i-dt aangenomen, dc levendigheid i Dat heeft Amsterdam net noodig, Juist in deze crisistijd: Meer vertier, meer metropoolsche Dronkemansgezelligheid Niet voor niets wordt er gemopperd In de Amsterdamsche Raad Dat de hoofdstad van dc honger Binnenkort te gronde gaat. Dat het maximum bereikt is Wat belastingdruk betreft, En vooral: dat de Regeering Mokums armoe niet beseft. O. ik iveet wel, zulk een voorstel Doei een raadslid aan de hand Om een kleine kans te geven Aan dc arme „middenstand" Maar ik vraag toch zeer bescheiden Als ik zoo'n berichtje lees: Wacht de hoofdstad meerder welvaart, Echte welvaartvan café's? Als elk middel dan tenslotte Hier toelaatbaar wordt geacht, Als van grooter drank-ellende Waarlijk uitkomst wordt verwacht, Laten wij dan trouwer bidden Om Gods bijstand voor de stad Die Gods hulp in de ellende Zoo bizonder noodig had. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Door een verblijf in een Zomerhuisje, worden Uwe vacantie-genoegens verhoogd en Uwe uitgaven verlaagd. VRAAGT PROSPECTUS KAMPEER-CENTR. „C0LDENH0VE" EERBEEK (Vel.) TELEFOON No. 57 wezen in en naar eigen land steunen, gaan niet geheel vrij uit. Op liet gebied van het internationale reiswezen bestaat de oude wederkeerigheid niet meer. Het Nederlandsche hotelwezen kan, ondanks de genomen aanpassingsmaat regelen, niet meer tegen den stroom van buitenlandsche protectie 011 dumping op. Duitschland wil nog wel iets doen- maar vraagt daartegenover concessies op handels gebied. Dc Regeering wenscht echter de be trokken objecten nog nie.t uit handen to geven. Wat moet er nu gebeuren? Wie thans in het- buitenland gaat reizen, benadeelt z'n eigen land en doet alleen ■eeds aan Duitschland een overschot be houden v an 25 millioen, dat het naar eigen ijfers op liet touristenverkeer Duitschland Nederland en omgekeerd laatstelijk nog kon boeken. Als Hollandsehe touristen in eigen land blijven aan den Duitschen Rijn begrijpt mén reeds, dat zulks nu geschieden gaat maken we het aan de Regeering gemakke lijker om Duitschland te bewegen wat toe schietelijker te worden. Zij, die zoo hande len, steunen haar in den strijd tegen dum ping door middel van de ,-reismarken". Met dat goedkoope geld, dat eigenlijk ons eigen geld is Duitschland staat bij ons zwaar in het krijt wordt onze eigen welvaart bestreden. Van de Regeering moet worden gevraagd een belasting op passen van f 1 per dag verblijf in het buitenland. Na deze stern van „Horecaf" kwamen de hotelhouders zelf los. Opnieuw werd gewezen, o.a. door den heer Zeiler (Bergen attn Zee) op de drei gende debacle voor het hotel bedrijf en dat be teekent ongeluk voor tienduizenden an deren: leveranciers, ambachtslieden en over heid. Zeker 90 pet en tegenwoordig nog meer van de inkomsten van de hotels loeit weer door naar anderen. In het buitenland wordt het hotelwezen tl velerlei vorm door de overheid gesteund en beschermd. Ons noemt men daardoor en anvvegp. dc valuta te duur. De toestand is onhoudbaar. De Regeering moet helpen. Zij kan dat doen door de hotels te ontlasten van allerlei heffingen op zuivelproducten, door een verbod gedurende drie jaar om Liefhebbers van de watersport kunnen in Vinkeveen hun hart ophalen. Er zijn schitterende plassen, waarover dc watervogels scheren, waar dc wind het i~uischend riet in beweging brengt en waaraan de watermolens staan. Be Clir. Vereen, voor Vreemde lingenverkeer, welke aldaar gevestigd is, stelt alle pogingen in 'l werk vacantiegangers naar hun mooie dorp te trekken. RUBRIEK, ZONDAG 10 JUNI BLOEMENDAAL 245. 9 M. 10.00 v.m. en 5.C0 n.m. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk. In beide diensten zal voor gaan Ds. Brussaard. NED. CHR. RADIO VEREENIG1NG 9.30—9.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Nieu we Oosterkerk) te Rotterdam. Voorganger: Ds. F. C. MeijS er. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zeglengrcet. 3. Zingen. Ps. 2 7: 5. 4. De Wet des Heeren. 5 .Zingen. Ps. 116 10. 6. Schriftlezing. 7. Gebed. 8. Tekst. Ps. 43 5. 9. Zingen: Ps. 130 1. 2. 3 en 4. 10. Prediking: -I). 11. Zingen: Ps. 42 7. 12. Prediking (II). 13. Dankgebed. 14. Zingen: Ps. 43 5 en 4. 15. Zegen. 16. Orgelspel. Daarna tot 12.15 om. gramofoonmuziek. 5.00-6.45 r. m. Kerkdienst mt de Ned. Hcrv. Kerk (Groote Kerk) te Rijnsburg. Voorganger: Dr. Ph. Peter. Organist: Adr. Koelen. 1. Orgelspel. 2. Gemeentezang. Ps. S4 en 5. 3. Votum en zegen. 4. Voor lezing der Geioorsar ikelen, waarna de ge meente zingt: Ps. 48 6. 5. Schriftlezing: 1 Johannes I. 6. Voorgebed. 7. Inleidend woord. 8. Teksten: Joh. 13 30b en Openb. 21 25b. 9. Zingen: Ps. 77 5 en 6. 10. Prediking. (I). 11. Tusscheozang: Gez. 27. Prediking (II). 13. Dankgebed. 14. Nazang: Ps. 138 4. 15. Zegenbede. 16. Orgelspel. 6.45—7.45 n.m. Gewijde muziek door Mach 'teld Hagenbeek, sopraan. Ferdinand Kloek, Studio-orgel. a. Voorlichting door den Hei-li gen Geest. 1. Psalm 119 9, 10 en 53. 2. Uw juk is zacht, uw last is licht. 3. Het klndlschap Gods. 4. Orgelspel, b. Blijdschap door den Heiligen Geest. 5. Heiland, 'k heb me aan U gegeven. 6. 'ik Ga welgemoed voorwaarts. 7. Er is een land. 8. O, heer lijk heil voor mij bereid, c. Vervulling door den heiligen Geest. 9. Orgelspel. 10. Blin kende Stad. li. Van de vreugde des Hemels 12. Avondzang. BUITENT AND 8.50—9.35 v.m. Keulen 455.9 M.: Evangeli sche morgenwijding uit Erkath. xn.m.v. het Kerkkoor o.l.v. Bö'.lert. Spreker: Pfarrer Winter. 1. Allein Gott in der Höh' sei ühr. 2. Gebed. 3. Bijbellezing Jes. V I: 1—8. 4. 1st Gott für mich. so trete glcich alles wider mich. 5. Prediking. 6. Mein Schöpfer steh mir bei. 8.15 nra. Daventry 1500 M.t Kerkdienst. I. Hymne ..Praise my soul, the Kina of Heaven". 2. Belijdenis en Dankzegging. 3. Psalm I. 4 .Tekstlezing. 5. Jubilate. 6. Gebe den. 7. Hymne „The Kingdom kome, on 'bended knee". 8. Preek door Rev. Sorald, O. Soper. 9. Hymne „Turn 'back. O man". 10. Zegen. Aan ihet orgel: Arnold Golds- ibrou-gh. MAANDAG 11 JUNI HUIZEN 1875 M. NED. CHR RADIO-VEP.EENIGING S.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonmuziek 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. N. P. E. G. v. Uchelen. II.00—11.30 Lezen van Chr. lectuur. Voor gelezen wordt: ..Het Paradijs-verhaal". (Uit: „Merkwaardig denken" van D. K. Wielenga). 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. 12.0012.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.30—2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart in de Lutherschc Kerk, Kloveniers burgwal. te Amsterdam. 2.00—2.35 n.m. Orkestmuziek (gr.pl.). 2.35—3.15 n.m. „Beantwoorden van vragen over kamerplanten", door A. J. Herwig. 3.15—3.45 n.m. Cursus knippen en stofver- 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing dcor Ds. L. J. van Leeuwen. 5.00—6.30 n.m. Concert: Mevr. Elisabeth Glastra van Loon. sopraan. Mevr. Jear.cc v. d. Rosière—v. Eramerick, alt. C. v. d. Beek, violoncel. A v. d. Rosière, piano. 6.30-7.00 n.m. Vragenuur je. 7.00-±7.15 nm. PoHtieher.chten én pers berichten van net Ned. Chr. Persbureau. ±7.157.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksche gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Vragenuurtje. 8.00—9.00 n.m. Het Christelijk Radio-koor, o.l.v. J. Couvé. afgewisseld door bespeling van het Studio-orgel door S P. Visser. 1. Werpt uw zorgen op den Heer, Mendels sohn. 2. Wie tot aan het einde volhardt, Mendelssohn. 3. Het Vaderhuis, Duitsche melodie, C. de Wolf. 4. O, mijn ziel! houd goeden meed, Rosenmüller; harm. Adr. En gels. 5. Gloria, G. Rochlich: harm. Adr. En gels. 6. Orgelsoli: a. Marche des Rois Ma- ges. b. Prazludium in G gr. t., Bach. 7. Wat zij; gij toch o ziele! zoo verslagen, Frey- lingrhaussens G. B. 1704: harm. J. S. Bach. 8 .Kom Heer Jezus, Zone Gods. Oude me lodie uit het G. B. der Moravische Broeders 1531; harm-. J. S. Bach. 9. Wat winden dat er ruischen, Op. 4, Gransjean. 10. Ik hoor trompetten klinken, Martens. 11. Orgelsoli: a. Andante tranquillo, Parnell. b. Noël lan- guedocien in f W. t., Guilraant. 12. Is zoet en winst te sterven. Uit den Singcnde Swaen; Oud-Ned. Melodie: harm. Adr. En gels. 13. Al wou ik, hoe zou ik. Joh. Wa genaar. 14. O Heer, wij buigen voor U neer, Maker. 15. Dankt, dankt nu allen God, Criiger. 9.00—9.30 n.m. Mevr. Matty Vigeli-us: „De Kunst van dep Pottenbakker". 9.30—10.00 n.m. Bespeling van het Studio- orgel door S. P. Visser. 10.00-10.10 n.m. Vaz Dias. 10.1012.00 Gramoroonplaten. Eerste ge deelte: Rich. Strauss-programma. HÏT.VEPSUM 301-5 M. V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.R.A 10.15 Frans Nienhuys draagt voor: Frag ment uit „Het lied der korenvelden", Fc- 10.35 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 11.00 „De eerste pianoles". Fragment u'-i „Letje" van Top Naeff, voor te drage:t door Frans Nienhuys. 11.20 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.00 Klein-VARA-Ensembie o.l.v. Frits Bakels. 12.30 mm. Gvrrjioiooumuziek. 12.45 n.-Ti. Klein-VARA-Ersemble o.I.v. Frits BakeJs. 1.15 nun. Gramofoonmuziek. 1.30 n.m. Klein-VARA-Ensemblc o.l.v. Frits Bakels. 2 00 n.m. Verzorging zender. 215 n.m. Gramofoonrauz ek. 2.30 n.m. Voor de vrouwen. Mevr. Dr. E. J. de Vries—Bruins: „Geneeskundig schooltoezicht". 3.00 n.m. Concert. Louis Sdhuyer, cello eo mevr. Malka Sluzewski, piano. 3.30 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 400 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30 n.m. Na schooltijd. Janny van Oogen De Flierefluiters o.l.v. Jan van der n.m.v. Alb. de Booy, zang. 1. Overgang naar den versterkten 5.00 n.i Hors 5.58 n.m. zender. 6.00 n.m. Kinsbergc J-dhan Jong, orgel en Nathan van Muzikaal babbeltje. Piet Tiggers spreekt over: Mozart en zijn Jupiter sym phonic K. V. 551". 7.15 nm. Muziek en natuur. (Gr.platen). 7.30 n.ra. Neerlands natuur. I. „Vogeltjes zien en hoor an". Causerie door Jan P. Strij- 7.50 n.m. Muziek en natuur. (Gr.platen). 8 00 nm. Herhaling SO.S.-berichten en Vaz Dias. 8.10 n.m. VARA-orkest o.!a\ Hugo de Groot. mm.v. Samuel Brill, cello. Saint- Saëns-programma 8.45'n.m. Mevr. G. van Nierop—Ritterhaus t pianobegeleiding van Cor Steyn. VARA-orkest o.l.v. Hugo de 9.00 9.30 n.n „Het is verboden" Slab. voo 9.45 n.m. 10.15 n.m 10.30 nm 11.00 nit „Oud papier". Een fragment uit Vaz Dias. Daarna: gramofoon- VARA-orkest o.l.v. Hugo de Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND 7.20 -n.ra. Leipzig 382.2 M.: „Der Rosenka- valier", opera van Rich Strauss. 7.50 nm. Daventry 1500 M.: „The treaty of Versailles and after". „How the treaty looks of Italy to-day". S.20 nm. Parijs (Radio) 1648.4 M.t „Lea brigands", van Offenbach. 8 20 n.m. Oslo 1186 M.: Octet van Svend- 8.25 n.m. Ween en 506.8 M.: „Eine Alpen- sinfonie" van Richard Strauss. 8.50 n.m. Straatsburg 349.2 M.: Sainb-Saëns 9.20 n.m. Warschau 1411 M.: Richard Strauss-concert. 10.20 n.m. Milaan 368.8 M.: Kamermuziek. 10.25 n.ra. Kalundborg 1261 M.: Richard Strauss-concert. niéuwe hotels te openen en door ecn extra belasting op buitenlandsche passen. De heer De Groot (Berg en Dal) sprak in gelijken geest en zeide, dat hij en anderen naar extreme richtingen gaan neigen, ooi- dat de Regeering het hotelbedrijf eenvoudig in den steek laat. In België bemoeit zelfs de Koning zich met het tourisme. Ons na- deelig toeristensaldo bedraagt ongeveer vijf tig millioen. Van het onverstandig naar extremisme neigen werd overigens niet veel meer ge rept, hoewel anderen er wel op wezen- dat het niets-doen der Regeering een goedwil lende groep burgei's lot „anarchisten" maakt venschen, die verder van hotelhouders- zijde gemaakt werden, concentreerden zich vrijwel op hetgeen door den lieer Pfeiffer als woordvoerder van „Horecaf" cn den heer Zeiler was aanbevolen. Een uitzondering maakte do deputatie an den Kon. Ned. Middenstandsbond, die an een actie voor het reizen in eigen land veinig verwachtte- al wenschte zij wel, dat zal worden opgekomen tegen eenzijdige be nadeeling. Vooral van liet luisteren door de Regeering naar de adviezen van den midden stand werd veel goeds verwacht en verder van „verordening en saneering". Dit laat ste was ernstig bedoeld, maar het „hoe" van de zaak werd niet onthuld. Dit stand- r/iorZlll6tl>fADPIEK Filiaal in ROTTERDAM: le PIJNACKERSTRAAT 1 li. Telefoon <3123 punt vond echter geen steun ander de aan wezigen. Namens de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Duitschland sprak Dr M eiz Hij wees op het verband tusschen vreemde lingenverkeer en export. De Kamer van Koophandel is bereid te pogen, een bepaal de regeling voor liet toeristenverkeer to verkrijgen- als men hier meent, dat dit do oplossing kan zijn. Tenslotte werd het bestuur gemachtigd- de vergadering wilde tot daden komen 0111 het gesprokene in een aan de Regeering aan te bieden rapport te venverken, waar voor de redevoeringen van de heeren Pfeif fer en Zeiler den grondslag zouden vormen. Dc besproken denkbeelden zullen daarbij als advies in overweging worden gegeven. Ook zal op spoed worden aangedrongen. Na dit besluit werd de vergadering ge sloten. EEN AANSTAAND A.N.W.B.- JUBILEUM De oud-burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma, zal 21 September a.s. niet minder dan vijftig jaren aan het hoofd staan van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland. De A.N.W.B. is uitgegroeid tot een mach tig lichaam, in welks dienst velen een be staan vinden en waarbij thans meer dan honderdduizend leden zijn aangesloten. Dit feit zal ongetwijfeld den man, die in het groot maken van den Bond zijn levenswerk gevonden heeft, bij het bereiken van den verren mijlpaal op zijn levensweg tot blijd schap en dankbaarheid stemmen. Zijn aangeboren bescheidenheid zal niet kunnen beletten dat talloos velen hem bij zijn aanstaand jubileum zullen weten te vinden en te eeren als een der groote pio niers op toeristisch gebied in ons land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10