Gewijzigde methode van werk verschaffing DINSDAG 5 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE MOEILIJKHEDEN TE GENEVE HENDERSON WIL NAAR BERLIJN VERDAGING OF VOORTZETTING? Naar Maandagmiddag om vijf uur to Genève uitlekte, heeft de president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, resolutie voorgesteld, waardoor het presi dium opdracht krijgt alle goed geachte stappen te doen tot redding der conferentie. Het zou er daarbij in de eerste plaats op aankomen Duitschland weer aan de onder handelingen der conferentie te doen deel nemen. Henderson zou zich bereid hebben verklaard te dien einde naar Berlijn te gaan. Barthou verklaarde tegen een verdaging te zijn en niets van bezoekeu aan Berlijn te .verwachten. De Russische delegatie heeft Maandag middag het presidium der Ontwapenings conferentie de volgende resolutie .voorge legd: De hoofdcommissie besluit: 1. Direct de onderbroken werkzaamhe den der ingediende voorstellen voor verdra gen van wederzijdsche hulpverleening, zoo mede voor de definieering van het begrip „aanvaller" te hervatten. 2. De conferentie aan te hevelen als ple naire conferentie bijeen te komen, wegens het zeer bijzondere belang, dat op dit oogen- blik gelegen is in een uitgebreide en on onderbroken organisatie en de handhaving van den vrede. Voorts zal de voortduuu der conferentie voor de verhindering en beperking der wa pening permanent worden verklaard, door de conferentie tegelijkertijd de op dracht te geven een „anderen naam aan to nemen" met het volgende doel: a. voorzitting der werkzaamheden met het doel een overeenstemimng te bereiken over een verdrag tot vermindering en be perking der bewapeningen: b. overeenstemming en goedkeuring te bewerken van beslissingen en maatregelen, welke nieuwe veiligheidsgaranties geven; c. te besluiten tot alle maatregelen, wel ke geschikt zijn tot voorkoming van een ge wapend conflict; d. de controle op de ten uitvoerlegging van het verdrag en de beslissingen der conferentie; e. consultatie hij mogelijke schending der internationale verdragen met het oog op de handhaving van den vrede. De verandering van den naam der con ferentie zal op geen enkele wijze van in- .vloed zijn op de bestaande betrekkingen tus schen de conferentie en den Volkenbond. Namens de zes neutrale staten (o.w. Nederland) heeft de Zweedsche minis ter van buitenlandsche zaken, Sandler, het woord gevoerd. Deze legde er den nadruk op, dat veiligheid slechts mogelijk is teza men met ontwapening. Norman Davls' overtuiging Norman Davis sprak als zijn overtuiging uit, dat de werkzaamheden der conferentie zonder terugkeer van Duitschland tot mis lukking zijn gedoemd. Ook de veiligheids- kwestie zou, volgens Norman Davis, niet zonder Duitschland kunnen worden opge lost Eden aan het woord Eden verklaarde in ziju toespraak in de geheime zitting van het presidium, dat men thans moet overgaan tot een bespre king der groote politieke kwesties. De on dernomen pogingen hebben- meeningsver- schillen naar voren gebracht Wanneer men een compromis zou kunnen vinden, zou essentieele voortgang zijn bereikt. Men moet een methode van ondeiiiandelen vin den om tot overeenstemming te komen zon der doelloos nieuwe commissies te benoe men. Hij acht het niet juist, het veld der conferenties uit te breiden op de wijze zoo als door Litwinof is voorgesteld. Het Turk- sche voorstel der regionale pacten schijnt iets aantrekkelijks te hebben. Zij zijn tegen niemand gericht. Zij zouden ongetwijfeld de werkzaamheden der conferentie verge makkelijken, doch de conferentie heeft niet tot taak bij de uitwerking van dergelijke overeenkomsten behulpzaam te zijn. Eden besloot zijn toespraak met de ver klaring. dat zijn delegatie zal deelnemen aan nieuwe pogingen, welke zullen worden ondernomen ter verwezenlijking van hei hoofddoel der conferentie. De belangrijkste taak is een compromis tusschen de opvat tingen der vier nota's door een methode van onderhandeling of door andere metho den te zoeken. Eden zou het betreuren, wanneer de conferentie kwesties zou be spreken, welke het gevaar zouden opleve ren, dat haar gezag zou verminderen. De zitting verdaagd Na een geheime zitting, welke bijna vier uur heeft geduurd is hel presidium dei- ontwapeningsconferentie tegen half acht uiteen gegaan tot Dinsdagmiddag. Uit Washington: De Amerikaansche ge volmachtigde Norman Davis heeft van zijn rogeering opdracht ontvangen zoo spoedig mogelijk na beëindiging van zijn missie te Genève naar Londen te gaan om met de Britsche regeering te onderhandelen ovet de voorbereiding der vlootconferentie. Bo vendien zal de regeering der Vereenigde Staten admiraal Leigh en commander Wil kinson zenden, die op negen dezer naar Londen zullen vertrekken. De onderhande lingen zullen de tweede helft van Juni aanvangen. Door middel van een nieuwe wet wordt een nieuwe weg ingeslagen Wat beteekent „Arbeitseinsatz"? De verhouding tusschen stad en land Het loonvraagstuk HET POLITIESCHANDAAL IN BELGIE REQUISITOIR wie zich zooals bekend, verschillende c< missarissen van politie bevinden. Dezen worden beschuldigd voordeel te hebben ge trokken uit verkoop van benzine en olie door Pauwels. De advocaat-generaal sprak er zijn ver wondering over uit dat de beklaagden zich voor deze zaken hebben geleend, daar zij toch salarissen van 50.000 tot 90.000 francs per jaar genoten. De eisch zal heden worden gesteld. Men schrijft ons uit Berlijn 1 Juni: De Duitsche rijksregeering heeft weer eens een nieuwe wet uitgevaardigd. Op zich zelf is dat niets bijzonders, want sedert men de zoogenaamde volksvertegenwoordi ging alleen nog maar uit decoratieve ov wegingen hoogstens een paar maal per jaar de Ivroll-opera commandeert, om parig met hooggeheven arm alle maatrege len der overheid zonder commentaar goed te keuren verschijnen op de voorpagina's der gehoorzame pers vrij geregeld nieuwe of gewijzigde verordeningen, welke het autöritatieve karakter van de Wilhelmstr kenschetsen. Ditmaal gaat het echter om een wet, welke nauw samenhangt met het moeilijk vraagstuk der werkverschaffing, om probleem dus, waar ook andere landen mee gemoeid zijn; men heeft namelijk een ter regeling van den „Arbeitseinsatz" uitge vaardigd. Het spreekt vanzelf, dat wc eerst eenigszins beduusd vragen: wat beteekent dat eigenlijk, „Arbeitseinsatz"? We hebben hier met een formuleering te doen, welke is uitgegaan van den wetgever zelf met een nieuw woord dus. Menbeschouwt deze uit drukking als een verbetering van de vroe- uitdrukking: arbeidsmarkt Men was van oordeel, dat het vroegere woord het werk te zeer als een rnarktproduct kentee- kende en zocht derhalve naar een nieuwe formuleering. Zoo ontstond dan het weinig zeggende woord „arbeidsinzet". Zoo nieuw en onverstaanbaar deze nieu we formuleering op ons werkt, zoo moeilijk erstaanbaar is ook de wet, welke een nieuwen weg inzake het vraagstuk werkloosheid inslaat Vroegere wetten gin gen er immers meestal op uit werk te ver schaffen; deze nieuwe wet is er daarentegen slechts op bedacht, de werkverschaffing systematisch in te deelen, een nauwer con tact te verkrijgen tusschen het werk en den werkman. Het tot dusver verkregen resultaat der algemeene werkverschaffing werd eigenlijk slechts behaald door de verregaande finan- cieele ondersteuning van overheidswege eenerzijds en door de medewerking van handel en industrie anderzijds. Men wist heel goed, dat vroegere regeeringen niet den moed, misschien ook niet de mogelijk heid hebben gehad, door middel van dwang maatregelen den draak der werkloosheid te lijf te gaan. Nu het er voer de gansche wereld echter op aankwam, de beteeken is van het nationaal-socialistisch bewind practischen vorm te bewijzen, lag het in de logische lijn, dat men door middel van dwang den weg voor werkverschaffing baande. Natuurlijk was het resultaat in de ver schillende takken der industrie niet overal hetzelfde, waren de kansen in de verschil lende streken van het rijk niet overal aan elkaar gelijk. Hiervan was het gevolg, dat vele plattelandbewoners naai- de stad of een bepaald industriegebied gingen, om er werk te verkrijgen. Zij namen vaak de plaats in, welke oorspronkelijk was gedacht voor een werkloozen stadsbewoner, terwijl men juist op het platteland over een tekort aan werkkrachten begon te klagen. Er ont stond een uitwisseling tusschen de steden en het platteland, welke allerminst in de bedoeling der rijksregeering had gelegen. Zoo kwam men door middel van statis tische gegevens einde Maart tot de ontdek king, dat in groote steden van minstens 100.000 inwoners op elke duizend inwoners gemiddeld nog 81 werkloozen voorkomen, terwijl in kleinere steden en op het platte land met 23,5 op duizend de toestand heol wat beter bleek. De nieuwe wet geeft derhalve aan Dr. Syrup, den president van het rijksinstituut voor werkverschaffing de bevoegdheid den toestroom van het platteland en uit klei ner steden naar plaatsen, waar de werk loosheid nog vrij groot is, te verbieden. Men spreekt in zoo'n geval van „Beschafti- gungsperre für Zuziohende", van een ver bod dus voor werkverschaffing aan nieuwe inwoners. Deze regeling doet echter niets af aan de vrijheid van beweging voor lederen staatsburger, hij kan gaan wonen, waar hij wil, mag echter jjeen aanspraak meer maken op werkverschaffing, wanneer hem van te voren is meegedeeld, dat hij onder de gegeven omstandigheden hiervoor mot in aanmerking komt In Berlijn heeft men van deze wettelijke regeling gebruik gemaakt en Hamburg zal weldra dit voorbeeld moeten volgen. Zulk een verbod van werkverschaffing mag na tuurlijk niet al te streng worden gehand haafd, het mag hoogstens een tijdelijke „Sperre" zijn onder zeer ongunstige, tijds omstandigheden; ook kunnen er onder be paalde omstandighedn wel eens uitzonde ringen op den harden regel gemaakt wor den. Van bevoegde zijde is mij verzekerd, dat het uiterlijk effect van deze wet stren ger is dan de toepassing in het pracstische leven. Naast zulk een verbod in bepaalde groote steden heeft deze wet ook voorzien in een doortastend optreden in het industriegebied; hier wil men voorloopig geen landarbeiders meer aan het werk zetten, een boerenjon gen mag dus niet, om het duidelijk te zeg gen, fabrieksarbeider worden. Deze ingrij pende maatregel zal, wanneer zij konse- kwent wordt doorgezet, van ingrijpende in vloed blijken voor de naaste toekomst: men bevordert hierdoor een systematische in deeling van de arbeidende bevolking, laat de keuze van beroep dus niet meer zooals vroeger geheel aan den arbeider zelf over. Men gaat zelfs nog een stap verder: werk gevers kunnen onder bepaalde omstandig- digheden gedwongen worden, arbeiders, die van het platteland naar de fabriek geko men zijn, weer te ontslaan. Op die manier hoopt men een meer logische indeeling van de arbeidende bevolking te kunnen be reiken. Op den eersten blik krijgt men als bui tenstaander de indruk, dat deze wetgeving bepaalde voordeelen, maar minstens even groote gevaren met zich meebrengt Men laat derhalve nu reeds doorschemeren, dat het hierbij niet om een schematische toe passing te doen 19 en deelt zelfs officieel mee, dat aan een bureaucratlschen dwang door niemand wordt gedacht! De wet wordt aangekondigd in den vorm van een volmacht aan den president van het rijksinstituut voor werkverschaffing, dr. Syrup en deze zal hiervan vooral in den eersten tijd waarschijnlijk slechts in zeer ernstige gevallen gebruik gaan maken. Door middel van een streng verbod, zoogenaamde „Sperrmassnahmen", zal men er niet in slagen, den plattelandbewoner van de stad, den stedeling uit de provincie te houden. Wij weten uit persoonlijke ervaring, welk en aantrekkingskracht het platteland voor ons stadsbewoners heelt en kunnen dus ook iiet omgekeerde begrijpen. Hier raken het zwakke punt in deze nieuwe wetgeving aan: hoe zal haar uitwerking op den duur zijn? Zal men de aantrekkingskracht van de wereldstad bij de boerenbevolking kunnen veiminderen? Men spreekt tegenwoordig van een „beroepsethos" en bedoelt hiermee het plichtsbewustzijn voor iederen arbeider, on verschillig, of hij van 't land of uit de stad komt. Speciaal den boerenstand wil Darré bevorderen en hij maakt propagandatoch- ten naar alle deelen van het'Derde Rijk, om dit ideaal te verwezenlijken. Wellicht is in dit geval een raadgeving toegestaan: de wo ningen in de provincie en op het platteland laten in menig opzicht te wenschen over; ze zijn veelal te klein voor het aantal bewoners en kunnen met de huizen in de groote stad vaak niet vergeleken wordn. Hier is dus heel wat te verbeteren. En tenslotte: wij, bewoners der wereld stad, beschouwen het als een voordeel, neer gezonde menschen van het platteland hiereen komen, zij brengen een natuurlijk heid meer, waarvan wij slechts kunnen lee- ren en een betere verhouding tusschen stad en land kan hierdoor op den duur slechts bevorderd worden. GRONDWETSFEEST IN ITALIË In heel Intalië werd Maandag het grond wetsfeest gevierd en in alle steden hadden militaire revues plaats, met deelneming der fascistische troepen en oud-combattanten. De koning inspecteerde de troepen van het garnizoen der hoofdstad en te Napels in specteerde de kroonprins de troepen aldaar. Uit Gent: Aangezien de socialistische wet houder Balthasar geweigerd heeft, ontslag te nemen in verband met de transacties, welke hij met de Bank van Arbeid heeft ge sloten, heeft de gouverneur van Oost-VIaan- deren dit ontslag verleend en het desbetref fende document onderteekend, dat opgezon den is naar den minister van binnenland- sche zaken. De socialistische partij belegt tegen Woens dagavond eon groote vergadering, om de zaak te besproken. AUTO TEGEN BOOM 3 DOODEN Uit Brussel: In de buurt van Gent is een auto met 4 inzittenden tegen een boom ge reden. -Drie inzittenden werden op slag ge dood. De vierde is stervende. DE VOLKENBONDSRAAD Gistermiddag om twaalf uur veertig heeft de Volkenbondsraad de revolutie betreffende het Saai-plebisciet zonder eenige wijziging met algemeene stemmen aangenomen. Tevoren hadflen nog verschillende leden van den Volkenbondsraad, o.a. Eden, dc Poolsche Minister van Buitenlandsche Za ken Back, en de Tsjechische Minister van Buitenlandsche Zaken Benesj het woord ge voerd en hun vreugd uitgesproken over dp bereikte overeenstemming. KONING GEORGE VAN ENGELAND Uit Londen: Koning George heeft Zondag zijn 69sten verjaardag in den kring van zijn familie op het Buckingham Palace gevierd Maandag vond te Londen de officieele feestvieringplaats. In het Hyde Park wer den 21 saluutschoten afgevuurd, waarna de Koning de vaandelparade bijwoonde. Ter gelegenheid van den 69sten verjaardag van den koning van Engeland is Eden be noemd tot lid van dén Privy Council. DRIE BOEREN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Uit Madrid: Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in verscheidene huizen van van een dorp nabij Santander. Drie boeren werden door den bliksem ©edood en vier kinderen zwaar gewond. OOSTENRIJKSCHE NATIONAAL SOCIA LISTEN VAN STAATSBURGERSCHAP VERVALLEN VERKLAARD Uit Weenen: Dertig personen zijn van hun Oostenrijksch staatsburgerschap vervallen verklaard. Het zijn in hoofdzaak lieden die als functionarissen van den nationaal soci- listischen „strijdring van Oostenrijkers" in Duitschland hebben gewerkt on de propa ganda oproep mede hebben onderteekend. Dezer dagen is de wacht in het Oostenrijk- sche concentratiekamp Woellersdorf, die tot nu toe uit gendarmen en leden van de Heim- wehr bestond, door een afdeeiing van bondsleger vervangen. Zestien gendarmen zijn gearresteerd als ver dacht van samenspanning met te Woellers dorf opgesloten nationaal-socialisten. DE GEVOLGEN DER DROOGTE IN AMERIKA Uit Chicago: Door de ontzettende droogte het Midden-Westen zijn tot nu toe 154 per- men om het leven gekomen. De materieele schade wordt op meer dan 200 millioen dollar geschat. SVEN HEDIN IN HANDEN VAN OHINEESCHE BANDIETEN Uit Stockholm: Na vele maanden is thans voor het eerst weer bericht ontvangen van de reeds verloren gewaande Sven Hedin-expeditie. In een uit Korla in de provincie Sinkiang ge dateerd telegram deelt prof. Sven Hedin mede, dat hij en zijn begeleiders door bandieten ge- angen genomen zijn, doch thans, nu Korla door Chineesche regeeringstroepen veroverd weer in vrijheid zijn gesteld. De expeditie keert naar Peking terug. DE MEISJES TE REMLEH GEBOYCOT Om de hebzucht der vaders Dg jeugdige Mnhamedanon te Remleh na bij Jaffa, hebben aangekondigd, dat zij de plaatselijke meisjes zullen boycotten. Het Is daar namelijk de gewoonte, dat de mannen hun toekomstige vrouwen koopen en zij verklaren thans, dat de vaders voor hun dochters een te hoogen prijs vragen. De vrijgezellen hebben daarom verklaard, dat zij vrouwen uit Cyprus zullen impor teeren, tenzij de prijzen der vrouwen ver- tagd worden. EINDE DER DROOGTE IN RUSLAND Uit Moskou. De droogte in Rusland r qeëindigd. Sinds verscheidene dagen vallen er zware regens ia de voornaamste korecproduceerende atrekea. ENGELAND EN DE OORLOGS SCHULDEN Sir Ronald Lindsay heeft te Washing ton de Britsche nota over de oorlogs schulden overhandigd. Daarin wordt ver klaard, dat Engeland het noodzakelijk acht de betaling op 15 dezer uit te stellen. DE CORPORATIEVE ORDE IN ITALIË WORDT 1 JULI A.S. DEFINITIEF GEVESTIGD Mussolini heeft de vorige week ter uitvoe ring van de corporatie-wet de decreten uit gevaardigd waardoor de acht corporaties van de eerste der drie groote corporatie- groepen definitief zijn ingesteld. Naar de Italiaansche bladen melden, zal nu ook zeer spoedig de tweede groep wor den geconstitueerd en vrijwel onmiddellijk daarna ook de derde. Tot de tweede groep behooren de corpora ties voor het productieproces, waarin indus trie en handel elkaar opvolgen. n.l.: de cor poratie voor de metaalindustrie, de corpo ratie voor de dhemische industrie, de klee dingcorporatie, de corporatie voor de papier industrie en het drukkersbedrijf, de bouw corporatie, de corporatie voor waterleiding, gas- en electriciteit, de corporatie der es- tractievo industrieën en de corporatie voor de glas- en ceramische industrie, In de derde groep, welke in ieder geval voor 1 Juli a.s. definitief geconstitueerd zal worden, zijn de corporaties ingedeeld voor productieve bedrijvigheden in den ruimsten zin, o.a. d ecorporatie voor vrije beroepen en kunsten. Zoo zal dus reeds binnen een maand de nieuwe corporatieve orde definitief worden ingevoerd. Hoewel men van het nieuwe systeem niet reeds terstond wonderen verwacht, heeft men toch het vaste voore vertrouwen, dat het in de zware economische crisis, welke Italië op het oogenblik doormaakt, spoedig een aanzienlijke verbetering zal brengen. 18e INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE JUSTIN GODART VOORZITTER Uit Genève: de 18e internationale arbeids- conferentie is te dezer stede geopend. Van de niet-leden van don Volkenbond, zijn de Ver eenigde Staten en Egypte door waarnemers vertegenwoordigd. Tot voorzitter van de conferentie werd de Franschc regeeringsveriegenwoordiger en de voormalige minister van arbeid, Justin Go- dart, gekozen. In zijn openingswoord besprak de presi dent der arbeidsconferentie in het kort de verschillende op de agenda voorkomende kwesties, in het bijzonder die van den ar beidstijd en den stand der ratificatie van de verschillende sociale verdragen. Hij verklaar de, dat de economische revolutie een geheel ander aanzien heeft dan de politieke. Zij wordt niet zoo zeer te weeg gebracht door den geest en door het ideaal, als wel door de materie. Een essentieele fonpule van het evenwicht ligt in dat doel van het verdrag van Versailles, dat tot taak heeft de prin cipos der internationale arbeidsorganisatie in te schakelen in den internationalen toe stand. I-Iet arbeidsredht is oorspronkelijk op gevat, als een geheel van beschermingsmaat regelen. Doch hel verdrag zelf wil nog meer. Het wil dat de verwezenlijking van de vol ledige sociale gerechtigheid voor den ar beid wordt nagestreefd. Uit dien hoofde heeft de arbeidsconferentie verleden jaar de 40-urige arbeidsweek niet slechts nis een voorbijgaand geneesmiddel voor de tijdelijke noodtoestand, de>r werkloosheid onder oogeu gezien, maar als een permanente mogelijk heid de arbeiders te laten deelnemen aan de Deze beoogen de voortdurende vrijmaking pretsaties van den tecbnischen vooruitgang, van den mensch voor zijn familieleven, voor zijn maatschappelijk leven en voor zijn in nerlijke leven. TWINTIG BOEREN BEDOLVEN Uit Boekarest: In de gemeente Oratem werden 20 boeren aan den voet van een berg bij het graven naar leem door een aard\ erschuiving bedolven. De ter hulp geijlde dorpsbewoners kon den lot nu slechts één doode bergen. Van do redding der overigen kan geen sprake zijn. WAAROM IS PEMBROKE STEPHENS UIT DUITSCHLAND GEZET? Uit Londen: Pembroke Stephens, de Engel- sche journalist, die uit Duitschland gezet is, publiceert in de „Daily Express" een artikel over de redenen, die tot zijn uitzetting ge leid hebben. Deze redenen zijn vooral te zoeken in zijn artikelen over de herbewapening van Duitschland en de behandeling van de Joden. De nationaal-socialisten zijn, aldus ver klaart hij. niet in staat geweest, zijn artike len te weerleggen. De puitenlandsrhe journalisten in Duitsch land ontvangen uitsluitend slechts gunsti ge berichten en zijn dus verplicht er zelf op uit te trekken om poolshoogte te nemen. Daarbij moet zeer voorzichtig te werk wor den gegaan. De telefoongesprekken van journalisten worden op gramofoonplaten opgenomen en een onvoorzichtig woord is voldoende, om naar eep concentratiekamp gezonden te worden. TERWIJL DE MANNEN WEG WAREN Geheel dorp verbrand. Het geheele dorp Donja Pologa in Joego Slavië is door brand verwoest- ondanks dc krachtige pogingen der vrouwen om het vuur meester te worden. De brand brak uit op een marktdag, toen alle mannelijke inwoners naar de nabijgelegen stad Tetovo waren gegaan. De vrouwen slaagden erin haar kinderen en vee te redden, doch de sterke wind wakkerde do vlakken z66 sterk aan, dat ztf haar meube len niet meer uit de met riet gedekte wonin gen konden halen. KANIBAEISME IN DE OEKRAÏNE Door den honger gedreven. In de Oekraine, het van nature zoo gezegende nd van de rijke oogsten, dat onder de sovjet- heerschappij in een ruin? is herschapen, woedt de hongersnood nog steeds met onverminderde woede In het dorp Nemyztod, dat oog maar enkele jaren geleden 700 inwoners telde, staan op het oogenblik alle huiz enleeg. In het dorp Sarobrod zijo er van de 3000 inwo- ts ongeveer 1200 van honger gestorven. Ondanks de strenge maatregelen, die de regee ring heeft getroffen, om het kanibaRsme tegen te gaan, worden voortdurend gevallen gemeld, dat ouders hun kinderen hebben opgegeten. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TWEE GEWONDEN. Men meldt ons uit Zaandam: Hedenmorgen werd de brandweer al hier gealarmeerd voor een felle brand in de houtmeelfabriek De Haan aan den Kal verringdijk, toebehoorende aan de Gebr. Groot te Zaandijk. De bewoners van de buurtschap Het Kalf, en ook verder in den omtrek, werden opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek dat er in de fabriek een ontploffing had plaats gehad. Er bevonden zich drie personen in de fabriek toen de ontploffing geschiedde. Twee hunner waren bezig met het vervoeren van balen meel. Beide man nen, de 40-jarige D. Slop en de 27-jari- ge P. Hille, werden tegen den grond geslagen, terwijl hun kleeren in brand vlogen. Zij snelden onmiddellijk naar buiten en sprongen in een nabij gele gen sloot. Hun verwondingen waren echter van dien aard, dat overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Het terrein van den brand was voor de brandweer moeilijk te benaderen en de spuiten moesten met schuiten en motorbooten ter plaatse worden gebracht. Het gebouw is geheel afge brand. GROOTE BRAND BIJ HEUSDEN BOERDERIJ, WONING EN DRIE SCHUREN IN DE ASCH GELEGD. Maandagmiddag omstreeks halféén is brand ontstaan in de kapitale boer derij van den landbouwer Straver te Babylonienbroek bij Heusden. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door dat kinderen met vuur speelden. Het vuur verspreidde zich zeer snel en de brandweer van het dorp Babylonien broek stond machteloos tegenover de zen brand. Spoedig stonden twee schu ren, behoorende bij deze boerderij, eveneens in lichter laaie. Assistentie van de brandweer uit de omliggende dorpen Aalburg, Wijk, Giessen, Alm- kerk en Meeuwen werd ingeroepen, doch ondanks krachtig optreden kon niet verhinderd worden, dat ook de schuur van den landbouwer L., als mede de woning van de G., die in de nabijheid waren gelegen, vlam vatten. Omstreeks 3 uur in den middag was men zoover met blusschen gekomen, dat verdere uitbreiding niet gevreesd behoefde te worden. Alle genoemde perceelen brandden tot den grond toe af. Voorraden en inboedels gingen ver loren. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De schade, die op niet minder dan f 30.000 geschat wordt, wordt door verzekering gedekt EEN AANKLACHT TEGEN Dr, SANTER De zaak tegen de twee Hollanders, die in Berlijn zijn gearresteerd wegens het smok kelen van deviezen en waarvan de hooger beroep-behandeling op 2 Juni jl. zou plaats hebben, is uitgesteld tot 23 Tuni. Mr. van Baren is naar Berlijn geweest en heeft zach daar in verbinding gesteld met de autoritei ten. Op zijn aandringen is de behandeling tot genoemden datum aangehouden. Het offi cieel rapport dat door de Amsterdamsche politie is opgema'akt, zal dan in het bezit der Duitsche autoriteiten zijn en ter terecht zitting in het geding worden gebracht. Officieel is thans een aanklacht tegen Dr Santer ingediend bij de Amsterdamsche jus titie wegens oplichting of poging tot oplich ting, op grond van het feit, dat hij Hollan ders verlokte effecten te koopen met de wetenschap, dat ze in Berlijn in beslag zou den worden genomen en dus voor den koo- per waardeloos waren. Hij spiegelde den koopers voor, dat zij op legale wijze de stukken in Berlijn konden verhandelen en gaf hen daartoe de noodige adressen. Wan neer de kooper zich dan met deze adressen in verbinding stelden, werden zij gear resteerd. Reeds verscheidene personen zijn op deze wijze het slachtoffer geworden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Amsterdam is in de Bickerstraat ee jarig meisje onder een auto geraakt. Het lin kerachterwiel ging over het lichaampje, met het gevolg, dat de kleine onmiddellijk dood was. Den chauffeur treft geen 6chuld. DOOR EEN SCHEERIÏES BESLECHT Op de Lijnbaansgracht hebben een 28-jarige chauffeur en een 41-jarige opperman twist met elkander gekregen. Van woorden kwam het tot daden, met het gevolg, dat de chauffeur eenige en ij wonden opliep, dfé de ander hem, vermoedelijk met een scheermes, heeft toege bracht. De opperman is door de politie gehouden. DOOR EEN LOCOMOTIEF AANGEREDEN. Het treinverkeer op de lijn naar Amstelveen ondervond 8 minuten vertraging, doordat op den overweg van het klooster een 29-jarige man, die eenige planken droeg, bij het over steken met een locomotief in aanraking kwam. De man werd met een lichte hersenschudding naar zijn woning vervoerd. Rechtzaken. DE A.V.RO. GEDAGVAARD DOOR HET BUMA Het Hlb. meent te weren, dat het bureau voor auteursrechten, het Buma, de A.V.R.O. gedagvaard heeft ter behandeling van een zaak in kort geding betreffend© de betaling van auteursrechten. In de dagvaarding zijn opgenomen 32 gevallen, waarin de A.V.R.O muziekstukken zou hebben uitgevoerd, waarvoor de door het Buma gevraagde rech ten niet ten volle zijn betaald. Het Buma eischt bij een verbod tot uitzending van werken, waarvoor de omroepvereeniging de gevraagde sotn aan auteursrechten niet wil betalen, de bepaling, dat de A.V.R.O een dwangsom van 1500 zal moeten betalen voor elk muziekstuk, dat zij uitzendt, zonder ten volle de door Buma gestelde eischen te zijn Weerbericht Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Thorshavn 770.8. Laagste stand te Marseille 752.8. Stand vanmorgen halftwaalf 760.4. WEERBER'CHT Zwakke tot matige N. tot. O. wind, meest' half bewolkt, weinig of geen regen, iets BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking bleef zich over Scan* dinavië uitbreiden en nam ook in het N.W. in diepte toe. De ondiepe depressies ver plaatste zich naar Polen en Z. Frankrijk. Op de oceaan ligt een uitgebreide ondiepe de pressie. Bij de Noordzee klaarde de lucht Qp. In Duitschland is de lucht nog zwaar be wolkt en valt nog regen in het O. Zuid- Frankrijk had plaatselijk onweer. Overigens wordt weinig regen gemeld. In Scandinavië klaart de lucht eveneens op. Ofschoon uit de Oostzee nog kleine storingen kunnen komen, kan vrij zonnig weer worden verwacht imet iets hoogere temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 JUNI. Van 's avonds 9.45 uur tot 's morgens 4.12 uuf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Pheinfelden 2.05 2.07 Breisach 1.03 1.03 Venln Jtehl 2.1« 2.13 Lobith Maxau 3.56 3.53 Nijmegen Piedesheim Mannheim Lohr Mainz Bingen Caub Fms Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 3/6 3.53 0.47 0 57 2.12 9.17 0.82 0.35 0.02 0.04 1.29 1.23 0.10 0.09 0.71 0.69 0.83 0.81 0.00 1.21 0.00 0.05 0.05 0.05 1.43 1,44 Arnhem 6.81 6.80 Vreeswijk lw 0.09 0,09 Wester voort 7.43 7,43 Deventer 139 1,39 Kampen -0.13 -0,26 Eysden 00.00 00.00 Grevenblcht 27S4 27,46 Venlo 10.89 10,79 Grave (sluis) 419 4.18 St Andries 0.4') 0,35 Gorkum 0.31 1,51 Dordrecht 1.03 1,24 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tfld) 6 unl Delfzijl 6.13 18.24 Hellevoetsl. 10.09 22.42 Terschelling 3.22 15.39 Willemstad 11.02 23.32 Harilngen 4.06 16.35 Bronwersh. 9.91 91.54 Den Helder 2.01 14.05 Zierikzee 9.46 22.07 IJmuMen 10.20 22.51 Wemeldinge lOdO 22,v6 H. vHolland 9.27 22.08 Vllssingen &39 21.03 Scheveningen 10.47 23.25 Teraeuzen 9.08 2184 Rotterdam 11.42 23x4 Hansweert 9.45 22.02 De A.V.R.O stelt zich in deze quaestie op het standpunt, dat auteursrechten gevraagd mogen worden en ook moeten worden be taald, doch de sommen, die het Buma eischt in onevenredige verhouding staan tot die, welke gevorderd worden voor de uitvoering van muziekstukken, indien zij niet worden uitgezonden en dus kleiner publiek berei ken. De rechten, die het Buma thans jaar lijks van den geheelen omroep eischen, be- loopen ongeveer 180.000. Het kort geding zal Donderdag 7 Juni die nen voor den president der Amsterdamsche Rechtbank. ONVOLDOENDE NAVIGATIE Zee, straft de Raad den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om «la kapitein te varen op een achlp als bedoekl bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van 14 dagen. Inzake de stranding tijdens mist, van den motorlogger Rijnmond I" ICW 42, ter hoogte van Wijk aan Zee. de stranding van de ..Proef I" IJM 24. nabij Wijk aam Zee, de stranding van de .Johanna Maria" KW 124. eveneens bij Wijk aan Zee, de stranding van de ..Plot en Leendert Huibert" KW 3 ter hoogte van Wijk aan Zee en de stranding vam do „IJszee" IJM 167 tijdens mist bij Petten straft de Raad do kapiteins dier schepen met dezelfde straf. De Hooge Raad heeft arreat gewezen inzake het beroep van den officier van Justitie te Den Kaag tegen een vonnis van de Haagsohe recht bank. waarbij met vernietiging van een vonnlo van den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn, S. J. P., melkboer te Woubrugge. Is ontslagen van rechtsvervolging terzake dat hij te Woubrugge in zijn woning een inriohtlng tot het bereiden van boter heeft gehad, zonder te zijn ingeschre ven bij de crlslszuivoleentrale. De rechtbank heeft overwogen dat art Ibis van het nieuwe crlslszulvelbeslult 1932 verbin dende kraoht mist, omdat het de grenzen van de crisiszuivelwet, waarop het steunt, over schrijdt De Hooge Raad heeft thans ln cassatie over wogen, dat, al moge de crisiszulvelwot de ver- deellng van de daarin genoemde producten w.o boter, regelen, en niet do voortbrenging daar van, niettemin het hebben vam een karn als re gel zal lelden tot het verkoopen en afleveren, derhalve tot het verdeelen daarvan. Op dezen grond werd het vonnis vernietigd, het bewezen verklaarde strafbaargesteld en da gerequireerde veroordeeld tot f 3 boete_ subj. 1 dag hechtenis. DE VLAG MET DE BEZEM De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie, beroep van Dr. C. A A. H., rijksleider van do N.S.B.A.B., die door de Haagscho rechtbank is veroordeeld tot 5 boete wegens het hebben van een stalbezem boven het trottoir voor het partijgebouw te Den Haag, zonder dat daarvoor vergunning was verleend. Faillissement ntgc«proken GRO.VNIGEN. H Engelkes. bakker. Finster- wolde. Rc: mr C J J W van Grocningen; c'ur.t mr E Post, Winschoten Simons, koopman, Winschoten, Langestraat K Pais, kooi r H E Timmermans,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2