VOEDT z°ifB.tt IUTBICIA heip» WEKELIJKSCHE B IJ LAGE GEGALVANISEERDE BADEN StoomWasch- en Strijkinrichtins: „Aurora" W. Spierenburg C.Wzn A. GRASMAYER ZOON BROS EN GEEN BREUK Het Boek voor de Vr,ouw Het nieuwste werk van Dr.J.Voorhoeve Het nieuwste werk van dr J. Voorhoe ve, den geliefden en populairen redacteur van „De Dokter in Huis", dat wij reeds eenigen tijd geleden aankondigden, is in ons bezit. Elders in ons blad wijdden wij er reeds een uit voerige bespreking aan, maar ook 01 deze plaats willen wij het niet zonde meer laten passceren Daarvoor is de medi sche arbeid, door dezen Christenarts in een veertigjarige loopbaan verricht, te bclang- Van deze veelzijdige, veelomvattende iarige practijk legt „Duizend Raadgevin- in Gezonde en Zieke Dagen" een zoo sprekend getu'genis af. We meenen dan terst niét beter te kunnen doen, dan ditmaal den oon jubilaris eens zelf te laten spreken, door 'mst. del van een drietal citaten uit zijn jongste boek.Onze lezoressen zullen dan voor zich zelf kunnen oordeelen, of het een begeerens- den waardige uitbreiding van haar boekenrij zou kunnen zijn. looit ike, ll« Brood brood zegt Dr Voorhoeve het vol neei gende: Het brood heeft van oudsher de hoofdrol gespeeld onder de voeclingsmidde- rkje len van den mensch. Vroeger gebruikte men het graan •rauw-geweekt, later maalde men ;che het tusschen steenen en bakte brood van het aldus verkregen volkoren meel. Tegenwoor dig wordt het graan in stalen cylinders ge malen en gezeefd, waardoor verschillende soorten moei verkregen worden, waarvan 't fijnste en witste tevens het armste is aan 0 vitaminen en minerale bestanddeelen. Vol- koren brood is goed voor menschen met krachtige spijsverteringsorganen. Bruin brood, roggebrood en Grahambrood oefenen door de mechanische werking der onverteerbare deeltje? een gunstigen invloed 'rïjj uit op het darmkanaal. Wittebrood, uit fijn gebuild tarwemeel, is gemakkelijk te ver teren en daarom voor menschen met een zwakke maag en voor ouden van dagen te [verkiezen. Uitsluitend gebruik ervan bevor dert echter chronische verstopping Brood moet goed uitgebakken zijn. Versch brood is nadeelig, het blijft als een klomp urenlang in de maag liggen. Het gemakkelijkst te ver teren is geroosterd brood en beschuit. Een citaat als dit geeft een goed denk beeld van de prettige, overzichtelijke, tevens compacte wijze, waarop de auteur zijn stof weet te behandelen. De tegenwoordige zoo vaak naar voren gebrachte nuttigheid van het volkorenbrood wordt hier tevens duide lijk belicht, dochniet overdreven! Laten we nu eens nagaan, wat dr Voor hoeve ons over Kinderhygicne vertelt. reu, Kinderhygièno Juiste voeding, zoo zegt hij allereerst, la van veel belang. Borstvoeding is voor zui gelingen dn beste; aldus gevoede kinderen krijgen zelden Engelsche ziekte. Veel groen ten, veel vruchten, een halve liter melk pci dag, weinig ei en vleesch, in 't geheel geen alcohol, daarbij veel licht en lucht in de kamer en veel oponthoud in de zon dat maakt gezonde kinderen. Moeder, laat uw kleintje niet over den grond kruipen. Deze is vuil en stoffig, en de kans, dat het vallen en zich bezeeren kan, is groot. Een looprek, een kinderbox, is voor hem een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer op een zonnige plek, tegen tocht be schermd en leg op den grond een molton deken, met een schoon laken bedekt Menige booze ervaring kan men den kin deren voor hun latere leven besparen, als men ze vroeg aan een grondige verpleging Van hot gebit gewent. Vooral is het goed dat de kinderen 's avonds voor het te bed gaan hun tanden flink poetsen met zuiver water en een zachten tandenborstel en daar na den mond flink uitspoelen. Het tanden krijgen der kleine kinderen kan verlicht worden, door het ontvangen van een violen-wortel. Door het bijten daar op wordt het doorbreken der tandjes bevor derd. Als een kind zich verslikt, klopt men het gewoonlijk op den rug. Beter is 'hieit, beide armen omhoog te heffen en een poosje zoo te houden. Daardoor wordt de slokdarm ver- Wijd en de hindernissen verdwijnen spoedig. In Amerika bestaat een over de geheele Vereeruede Staten verbreide vereeniging ter bevordering van de gezondheid der kinderen genoemd: „Child Health Organisation of America". Deze vereeniging propageert de volgende TOBBEN MET DE WASCH ONNOODIG! BB WIJ verzorgen Uw gebeele wasch, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurde goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! Kosteloos afhalen en thuisbezorgen in de meeste plaatsen. N.V. OE GOUOSCHE STOOMBLEEKERIJ Turfsingel 29 Tel. 2600 GOUDA gezondheidsregelen voor kinderen, waarmee wij onze instemming kunnen getuigen: 1. Een vol bad, minstens eenmaal per week 2. Lange nachtrust met open vensters. 3. Eiken dag een halve liter melk drinken, maar geen koffie of thee. 4. Eiken dag groenten of vruchten eten. 5. Eiken dag 3 of 4 glazen water drinken. 6. Eiken dag in de open lucht spelen. 7. Eiken ochtend voor stoelgang zorgen. Ons dunkt, bij deze Raadgevingen is „geen woord Fransch"; in duidelijke taal worden hier dingen gezegd, welke het behartigen waard zijn. Nemen wij nog tenslotte een citaat over. Mede-eters en puistjes Deze worden veroorzaakt door verstopping of ontsteking der smeerkliertjes, waardoor in het eene geval een vetworpje met een zwart puntje, in het andere een ontstoken puistje ontstaat. Het bij voorkeur optreden dezer hu'deuvelen in den leeftijd der geslach telijke ontwikkeling, wijst er op. dat sexuee- le momenten daarbij een rel spelen. Matij heid in het eten met vermijding van kaas en varkensvleesch, veel lichaamsbeweging, zorg voor goede huidverpleging, slapen met open ramen, zijn de beste atgemeene maat regelen om het bloed zuiver ie houden en onreinheid van de teint tegen te gaan. Hier toe kan ook inwendig gebruik van Sulfur jodaturn D 6 bijdragen. Ook plaatselijke aan wendingen zijn aan te bevelen: warme was- schingen met rasorcme-salicyl-zwavel zeep en wissel-aangezicht&baden. In hardnekkig-? gevallen komt nog het aangezichtsstoombad in aanmerking: men houdt het hoofd boven een pot dampend heet water, legt een doek over het hoofd en laat den stoom een tijd lang op de huid inwerken; daardoor worden de vetpropjes der porjën geweekt, zoodat men ze door voorzichtig uitdrukken met een schoonen handdoek kan verwijderen; na liet bad moet het gelaat met koud water gewas- schen en met verdunden alcohol of Fran- schen brandewijn afgewreven worden. Bij deze citaten zullen we het laten, ze zijn voldoende ter kenschetsing van Dr J. Voorhoeve's „Duizend Raadgevingen", het welk wij een ruime verspreiding toewen- schen. De uitgevers, La Rivière en Voor hoeve te Zwolle zorgden voor een zeer so lide, tevens zeer smaakvolle linnen band,, zoo één, die als het moet tegen een stootje kan. Een pracht handboek! Ons Eigen Honk Practische meubelen zijn heit ideaal van Iedere huisvrouw. Ze mogen niet te veel plaats innemen en moeten bovendien zoo veel mogelijk kunnen bergen. In de moderne woning hebben we bovendien vaak meube len noodig om iets te verbergen. Bijv. do buizen van de verwarming, die niet overal onder de ramen geplaatst zijn. De besite oplossing hiervoor is een kastje, zooals onze illustratie laat zien, dat van voren met een gordijn afgesloten wordt. Dit gordijn moet van zeer dun materiaal zijn, daar het de warmte door moet laten. Deze kastjes hebben het voordeel, dat men er iets op kan plaatsen. Maar ook de onder- ruimte kan prachtig als bergplaats gebruikt worden. Twee koperen stangen op wiet te grooten afstand van elkaar vormen schoenen rekjes. Op deze wijze kan men meer schoenen ber gen, dan op de gebruikelijke manier onder in een kast. Op de planken kan men boeken plaatsen en tijdschriften, die men graag bij de hand heeft. Hebben we een zit-slaapkamer, dan kun nen deze kastjes prachtig dienst doen als bergplaats voor dingen, die we liever niet in het gezicht zetten. Onder deze dingen verstaan we de toilet- benoodigdheden, die in een zitkamer nooit zoo aardig staan; borstels, schoencnwas, enz. Het gordijntje blijft dan gesloten, ter wijl we het voor de boekenplanken open kunnen schuiven. Er boven op komt tenslotte een mandje fruit, een plastiekje of iets dergelijks. Zoo verricht ons kastje twee diensten: het verbergt de lcelijke verwarmingsbuizen en bet vormt een prachtige bergruimte. Bo vendien, geschilderd in een mooi tintje, ver hoogt het 't gezellig aanzien van onze kamer HA NDWERKEN Een Zomermutsje De kleine coquette mutsjes worden nog aldoor en door dames van iederen leeftijd met evenveel plezier gedragen En het moet gezegd worden, ze zijn practisch en flatteus! Vooral de eigengemaakte mutsjes vallen zeer in den smaak van jonge meisjes. Een restje wol en in een paar uurtjes is zoon dingetje gehaakt We geven u hier een origineel model voor een zomermutsje. Hiervoor moeten we vie rende stukjes haken, zooals dat op afbeel ding I is aangegeven. Zijn deze vier ronde stukjes klaar, dan nemen we een niet te grooten ring en haken dien om met vasten. (Zie afbeelding II). Afbeelding III laat zien, hoe de ring be vestigd wordt tusschen de vier lapjes. Tenslotte worden deze stukken onderling verbonden (afb. IV) en eigenlijk is 't mutsje dan al klaar. Blijft nog over het afhechten der draadjes en liet oppersen. Het is een heerlijk luchtig dingske voor warme dagen; vervaardigd in een kleur con trasteerend of harmonieerend met 't jurkje zal het een alleraardigst geheel vormen. Enhet is jn een oogwenk klaar. Beschadiging van wollen stoffen Door motten In vernielzucht worden de motten maar alleen overtroffen door de ratten.,- Toeh-ts het niet de mot-zelf, die de schade aan de wollen goederen aanricht. De vlin dertjes, die we zien vliegen, gebruiken geen voedsel meer, dit zijn de wijfjes, die in dt meeste gevallen reeds hun eitjes gelegd en daarmee hun ecnige levenstaak vervuld hebben. Dit leggen van de eitjes heeft met groot overleg plaats. Het geschiedt uitsluitend op wol; op goederen van katoen zijde of an derq stoffen komt geen motbeschadiging voor. Uit wollen goederen kiest de mot zich het liefst gedragen kleeding. Ze legt de eitjes daarop, niet aan de buitenkant, maar zoekt en kruipt naar verborgen plekjes, in vouwen en kreukels waar de zonnestralen, die doo delijk zijn voor dc larven, niet kunnen door dringen. Zoo vindt men bij kleeren eitjes onder de armen, tuschen de kraag of in vouwen; op wollen vloerkleeden worden ze gelegd ondei kasten, onder kleedjes of andere voorwer pen, die lang op hun plaats blijven. De mot kruipt zelfs geheel onder het vloerkleed, om er haar eitjes te leggen. Daarom moet men nooit langs de wanden breede zoomen van een vast vloerkleed inslaan, ze worden toch maar door de motten vernield. Ook bontwerk is een geliefkoosde plaats voor motten. Uit de eitjes worden, afhankelijk van de warmte, na 6 k 9 dagen de larven, rupsjes, geboren; ze zijn nauwelijks met het bloote oog zichtbaar. Evenals alle rupsen vertoonen ze een enorme vraatzucht en gedurende 3 k 4 we ken al naar gelang het weer koeler of war mer is, vergasten ze zich aan onze wollen overgordijnen, wollen dekens, vloerkleeden en kleeren. «„Bleven ze daarbij nu nog maar op dezelf de plek dan was er nog vaak iets aan te doen, maar meestal vinden we de uitgevre ten gaatjes verdeeld over het geheele klee- dingstuk zoodat onzichtbaar repareeren niet mogelijk is en wij een meer of minder duur kieedingstuk nauwelijks nicer kunnen ge bruiken. Na 3 k 4 weken zijn de larven volwassen en verpoppen ze zich, waarna spoedigi de vlindertjes daaruit verschijnen, die op hun beurt weer onmiddellijk beginnen met eitjes te leggen, waaruit rupsjes geboren worden. Deze geschiedenis herhaalt zich tusschen April en October 3 i 5 maal, zoodat in één jaar de nakomelingschap van het eerste mottenpaar, gezien de honderden eitjes die telkens gelegd worden bij gunstige omstan digheden vele tienduizenden diertjes kan bedragen. Vandaar ook de ontzettende schade, dl»-, de motten jaarlijks kunnen aanrichten. Op welke wijze kunnen we nu deze ver woesting tegengaan en do bedrijvers ervan zelfs vernietigen? Ofschoon, zooals wij gezien hebben, de meeste vliegende motten reeds haar eitjes gelegd hebben, is het zaak ze zooveel mo gelijk te dooden, maar onze strijd moet in hoofdzaak g^aan tegen de vretende larven. Velen denken dat het voldoende is wan neer enkele motballetjes (kamfer of naph- taline), of wat peper in de kamer, kleeren- kist of kast worden gestrooid. Deze meening is echter geheel onjuist; men zou letterlijk hiervan een laag over de kleeren of't vloerkleed moeten strooien, n dan is het middel bijna even erg en duur. als de kwaal. Het beste is, winterkleeren en bontwerk vroeg in het voorjaar op een warme zonne dag in de zon te hangen en ze zoo dikwijls te keeren. dat alle deelen flink door de zon beschenen zijn. Alle eitjes en larven worden hierdoor gedood. Men hangt deze winterkleeren dan in een kussensloop of in een speciaal voor dit doel gemaakte zak van goedkoop katoen, welke dichtgenaaid wordt of zóó gebonden, dat geen mot kan binnendringen om eitjes te leggen. Naar zulke kleeren hoeft men niet meer om te zien. Men moet er echter mee rekening houden dat bij mooi weer de motten al in April in actie komen. Vloerkleeden, overgordijnen en andere wollen stoffen die voor motten bcreikbaa.- zijn kan men er tegen beschermen, door ze te bespuiten met een verstuivingsmiddel, zooals shelltox er. d.g. die doodelijk zijn vooi de larvenetijes, maar de wollen stoffen niei beschadigen. In het bijzonder moeten dan die plaatsen *>en goede beurt krijgen, welke m het bijzonder door de motten worden uit verkoren. dus onder kasten, kleedjes, langs de nmurplinten, in vouwen enz. Rekening er mee houdende, dat dc mot ten na 7 dagen uitkomen en de larven na ongeveer 3 weken volwassen zijn, moet men deze bespuiting minstens elke 3 weken her halen, maai beter is, ze elke week uit te voeren. Het voordeel hiervan is nog, dat men op deze.wijze zich ook grootendecls van vliegen, kakkerlakken, mieren, vlooien en alle andere insecten ontdoet. Ook de electrische stofzuiger Is een prach tig hulpmiddel voor de niotbestrijding. Vloer l'.Ieeden en overgordijnen, die regelmatig goed met de stofzuiger gereinigd worden, zullen niet gauw van mot tc lijden hebben. De mode van den dag Onze afbeelding toont u eenige zomermo dellen. Het meest gebruikte materiaal is or gandie, taft en crêpe de chine. Volants, plis sées, strikjes en ruches zijn erg gewild. Ook het kleine klokkende schootje, dat over dc rok valt, is zeer nieuw. WEKELIJKSCH KNIPPATROON Speciale aanbiedingen Door middel van de „speciale aanbieding*1 ■tellen wij onze lezeressen in de gelegen heid het patroon van een aardige zomerjurk te verkrijgen tegen de prijs van 38 cent per stuk. Voer digenen die nog niet weten, wat wij met deze speciale aanbieding bedoelen, het volgende: De patronen zijn in één maat te verkrijgen tegen genoemde prijs Deze maat is die van normaal figuur: bovenwijdte: 102 cM., taille-wijdte 82 c.M., heupwijdte; 107 cM. Door al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken vooi' het eigen figuur. Na 248: keurige japon van zwarte of don ker blauwe zijde met wit satijn gegarneerd. Heel aardig is de driekwart lange mouw. Benoodigd materiaal: 5 M zijde van 100 cM. breed cn 75 cM. satijn. No. 257: aardige wandel jurk van genopte zijde. Benoodigd: 5.50 M van 100 cM. breed en 30 cM. georgette voor de halsgarneering. Beide patronen zijn dus in de boven aan-» gegeven maat tegen de prijs van 38 cent tc verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen'' van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal1 postbox 175 te Amsterdam. Toezending geschiedt na- ontvangst van het verschuldigde bedrag dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel, of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt: vriendelijk verzocht, naast het nummer van het verlangde patroon ook naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de toesturing. lang 170 c.M., reclameprijs 5.25 DE GEZONDHEID IN HUIS J. v. d. TOORN Co. Rotterdam Mathenesserweg 77-79, Tel. 33628-36628 UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwaten VRAAGT TARIEVEN KEURCCLLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, uINOLEÜMS GROOTE SORTEER ING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONCURREERENDE Prijzenllll AANBEVELEND UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE 'E WEG NAAR 'T HART Zoutevlsch (4 pers.) Zorg dat V/z pond zoutevisch ca. 2 3 dagen in het water heeft staan uittrekken; verversch dit herhaaldelijk en zorg dat de visch goed onderstaat. Zet ze dan op met ruim kokend wal er zonder zout en kook ze hierin zachtjes gaar. Laat ze uitlekken, doch houd ze warm, cn dien ze met patorseliu- Doperwten (alt blik) (4 pers.) Open het blik doperwten en stort den inhoud op een vergiet, laat zorgvuldig uit lekken. Overgiet de doperwtjes'aan alle kan ten met kokend water, doe ze in een klein pannetje met i*aar eeitl. boter en snufje zout event, suiker, en laat ze op don stoom van kokend water ca. 15 min. zachtjes stoven. Op deze wijze verliezen de erwtjes den blik- smaak cn er bestaat geen kans op fijnikoken of losraken van de schilletjes. Aardappelpuree met ham. Breng 2 d.L. melk aan de kook met 3 eetl. boter, doe hierin 5 6 fijngestampte gekook te aardappelen en snufje nootmuskaat en bereid een aardappelpuree. Snijd 1 stukje gekookte ham in kleine stukjes, roer dez9 door de puree, doe alles in een beboterd muurvast schaaltje en laat er in den oven, bestrooid met paneermeel en klontjes boter, een kontje opkomen. Gekruid gehakt. Maak op de bekende wijze gehakt, maar meng er behalve zout, peper, nootmuskaat, bovendien zeer fijn gesnipperde ui, gehakt peterselie en kerrie door, waarvan de uien cn kerry in boter even gefruit zijn. Zorg dat de massa niet te week wordt. Russische soep. Bereiding: 2 L. bouillon trekken' van 250' Gram varkens- en 150 Gram rundvleesch, met eer) paar peperkorrels en wat zout. Er "een stuk of zes tomaten, aan stukjes, in gaar koken; bouillon zeeven en voegen bij wat 1111 boter gaar gesmoorde groenten, als sla, selderij, peterselie, een paar worteltjes en raapjes. De soep met do stukjes tomaat en bet vleesch even laten doorkoken en binden met wat bloem, aangemaakt met meLk of room. Ze' al of niet afwerken mot een eierdooier cn een paar lepels room. Eierkoek. Bereiding: een stuk of zes eieren met een paar lepels suiker en een weinig vanille, flink kloi>pen zonder dat ze schuimig worden; er dan y2 L. room of kokende melk, gebon den met een lepel maïzena bijroeren en het in een beboterden schotel, toegedekt, in een matig warmen oven of au bain marie later stijven. Opbrengen met kaneel en suiker. Ook wel door eiwit en beschuitkmim halen en ze even in boter opbakken. AndijvIe6Chotel. Bereiding: 4 sturiken andijvie, na 't fijn- snijden en wasschen met het aanhangende water laten gaar koken; er dan bij voeger. >A d.L. boillon of kalfsjus, i/2 d.L room. 25 Gram boter in 25 Gram bloem, wat zout en noot, een paar eierdooiers en het stijfge klopte eiwit. Dit met beschuitkruim cn Rep Ja. Bereiding: 150 Gram rtjst met tweemaal zooveel water (koud) aan de kook brengen, er dan wat zout en 50 Gram krenten aan toevoegen en ze langzaam gaar koken. Ze dan vermengen met 50 Gram boter, 50 Gram ^suiker en een weinig citroensap cn 1 L ap pelmoes. De rijst met krenten bedekken eii met beschuitkruim cn boter bedekt even in den oven plaatsen. Hamsoep. Bereiding: een kalfspoot en 200 Gram rund vleesch een paar uur laten trekken niet 2 L. water, wat zout, peperkorrels, kruidnagelen en laurierbladen; een paar uitjes donkei fruiten met 50 Gram boter en 60 Gram bloem; daar bijvoegen 50 Gram fijngesneden gekookte ham en de gezeefde al of niet ont vette bouillon; de soep nog even roerend laten doorkoken en afmaken met wat witte peper, een ei of een paar dooiers. Het vleesch aan stukjes in de soep geven. Saksische meelpudding. Bereiding: 125 Gr. boter tot room roeren, daar bijvoegen 4 geklopte eierdooiers, 12o Gram suiker, waarbij 1 lepeltje vanille en om beurten wat bloem (250 Gram) en melk (Ys L.); er ook nog aan toevoegen een meng sel van krenten, rozijnen en sucadc (in het geheel 125 Gram), een paar lepels cognac en het stijfgeklopte wit van 2 eieren. De pud ding V/2 uur au bain marie of ongeveer 1 uur in den oven plaatsen. Karnemelk met roggebrood en beschuit. Bereiding: 100 Gram roggebrood fijn ma ken en yermeugen met 50 üruui suiker cn 50 Gram boter. Dit op het vuur dooreen! w erken met het kruim van 5 beschuiten. Het geheel, na afkoeling overgioten met 1 L, karnemelk en y4 L room. ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: Versche ivorst, bloemkool drie in de pan. MAANDAG: Bloemkoolsoep, zoute vise fit worteltjes. DINSDAG: Baklappen, dopenvtcn uit blikjt aardappelpuree, turfjes met bessensap. WOENSDAG: Koninginnesoep, andijvie, kalft lappen. DONDEBDAG: Varkenslap jes, gestoofde uien, havermout. VRIJDAG: Gekruid gehakt, spinazie, vanil* levla. ZATERDAG: Harde eieren, witte booncn met mosterdsaus, fruit. STEREO 4 KANTE BESCHUIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9