Jlictuwe geitecttf (iourant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Jubileum Utrechtsche Zendings- vereeniging Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5182 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 30 MEI 1934 15e Jaargang gtbbrrtentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.I71/» Elke regel meer f 0.22 'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 'IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt ai de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. TEGENSTELLINGEN Naar onze smaak heeft de Tweede Kamer al te gemakkelijk toegegeven aan de wensch der Regeering om de leeftijdsgrens der leden van de Raad van State niet tot zeventig jaar te verlagen, maar op vijf en zeventig to stellen. We zouden er niet weer over geschreven hebben, als eenige leden der Eerste Kamer, waar het wetsontwerp nu ook aangenomen is, geen ernstig verzet tegen deze bevoor rechting hadden aangeteekend. Het kon wel niet veel baten, want de Eer ste Kamer kan geen amendement voorstel len en verwerping van de wet zou ook geen .baat'brengen; maar liet is toch goed, dat men hier de bezwaren voelt en zegt. Het geval op zich zelf, we herhalen het gaarne, zegt niet veel; het gaat er om, dat de massa deze houding der Regeering niet kan begrijpen en het oordeel van dé (r.k.) Tijd onderschrijft: „De verklaring geenszins rechtvaardi ging van het Regeeringsvoorstcl ten voordeele van de leden van den Raad van State, kan slechts gegeven worden door toepassing van het bekende gezegde, dat hij die 't dichtste bij het vuur zit, zich het beste warmt." Terecht maakt het blad ook nog een ver gelijking tusschen burgemeesters en leden van de Raad van State. Want tegen het vrij onverwacht ontslag van burgemeesters op Vijf eri zestigjarige leeftijd kan men nage noeg alle 'bedenkingen aanvoeren, welke de Regeering bezigt om de staatsraden te be schermen. Immers, de burgemeesters hadden er ook niet op gerekend: „Het spreekt van zelf dat vooral hij de overgang velen, die deze nieuwe bepa ling niet konden voorzien, zich teleurge steld en gedupeerd gevoelen. De eene heeft in zijn gemeente nog kort geleden een huis gebouwd of gekocht, wat hij niet zou gedaan hebben als hem bekend geweest ware, dat hij na luttele jaren zijn ontslag zou krijgen.' Een tweede zou zijn kinderen een min der langdurige of minder kostbare op voeding en opleiding hebben gegeven, een volgende zou niet dezelfde finan- cieele verplichtingen op zich genomen hebben tegenover verzekeringsmaat schappijen en zoo verder. Nochtans, de Regeeringsmaatregel wordt vrij algemeen, ook door belang hebbenden, als redelijk aanvaard, on danks ernstige inconvenienten." De wijze, waarop de Regeering haar mee- fting ten aanzien van hooge ambtsdragers Verdedigt, is niet" bevorderlijk om tevreden heid over haar andere maatregelen te wek ken; zoo wordt ons dagelijks in brieven van meelevende lezers verzekerd. Hetzelfde moet gezegd worden van die colleges van Gedeputeerde Staten, welke voor zich zelf genoegen nemen met een zeer bescheiden loonkorting en de gemeenten dwingen de bezoldiging van haar personeel Steeds weer te verlagen. Terwijl daarbij soms nog de inconsekwen- tie gevoegd wordt, dat gemeenten, welke eind 1933 de belastingen tot abnormaal hoog peil opvoerden en daarom ook salaris verlaging van burgemeester en secretaris voorstelden, thans nog te vergeefs op ant woord van Ged. Staten wachten. Wij kunnen dergelijke methodes niet be wonderen. Zij verhoogen het prestige der overheidscolleges niet; ze verzwaren noode- loos de taak der goedwillende raadsleden, die bereid zijn hun stem aan harde maat regelen te geven en zij kweeken verzet bij de burgerij, wier lasten verhoogd en bij do werkloozen, wier steun verlaagd wordt. OUDE VOOROORDEELEN „Oude vooroor deel en moeten weg", aldus de titel boven een kroniek van Dr. Henn Polak in de roode pers, We kunnen ons zoo voorstellen, dat zijn lezers al bij voorbaat in de handen klapten. Natuurlijk, oude vooroordeelen moeten weg bij'al de achterlijke lui, die niet gegrepen zijn door het ideaal der opstuwende, alles- bverwinnende sociaal-democratie Wacht even! Wanneer vooraanstaande feoc.-democraten tegenwoordig over .voor oordeel en" schrijven, dan denken ze vaker aan het conservatisme in eigen dan in vreemde kring. Met de roode pers zelf staat het anders: voor haar redactie is de onaan gename taak weggelegd, om achterlijke standpunten van roode organisaties zoolang te verdedigen, tot een congres door een ra dicale zwenking aan die verplichting een einde maakt. Aldus, Dr. Polak heeft het over „oude vooroordeelen" in de aan langzame aderver kalking lijdende S.D.A.P. Deze moet begrij pen en toonen, dat „het Nederlandsche Volk een eenheid is, niet slechts een staatkun dige, maar een natuurlijke". „Deze eenheid uit zich op allerlei wijzen, o. a. in symbo len. Van deze zinnebeelden zijn de nationale vlag en het nationale lied de voornaamste zooals lied en vlag ook van bepaalde groepeeringen in het volk, politieke en andere, de bijzonderste symbolen zijn." En waar dit zoo is, concludeert hij: bestaat er geen reden, waarom Neder landers zouden weigeren het zinnebeel dige volkslied te zingeii, tenzij de ge schiedenis of (en) de inhoud van het liedvan zulken aard zijn, dat daarin gerechte aanleiding zou gelegen wezen om het af te wijzen. Daarvan is echter bij liet Wilhelmus geen sprake. Daarom is hij met den heer Boekman in de Sociaal-Democraat van oordeel, dat „de Stem des Volks" "zich onlangs ver giste, toen zij weigerde het Wilhelmus mee te zingen; want zeer terecht merkt hij op, dat men zulks niet mag nalaten, „omdat sommigen, vooral de fascisten, het misbrui ken, het bij alle gelegenheden, met of zon der rechtstreeksche aanleiding, aanheffen bij wijze van tegen ons gerichte demonstra tie". Wij zijn erkentelijk voor dit oordeel. Want hiermee is toegegeven, dat het aan heffen van het Wilhelmus op zich zelf geen demonstratie tegen de S.D.A.P. behoeft te beteekenen, zooals de redactie in een on derschrift nog eens herhaalt. Deze redactie zegt, dat zij de weigering zeer begrijpelijk acht, want „als „De Stem" zou deelnemen, dan kreeg zij in eigen be weging moeilijkheden en ook met eigen le den,. die dan het lied moesten gaan repetee- ren, dat zoo hardnekkig tientallen jaren lang tegen onze beweging is gezongen". Dit is onjuist De -S.D.A.P. is begonnen het Wilhelmus als een partijlied van ande ren te beschouwen, als de antipode van de Internationale, en nu valt het natuurlijk moeilijk om zich van dit „oude vooroordeel" los te maken. Dat is begrijpelijk; maar het blijft plicht. Wil de. S.D.A.P. niet geheel verstarren en versteenen, dan zal ze gedurig een verfris- schend nationaal bad moeten nemen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE LANDMACHT BU Kon. besluit la benoemd tot res. Ie lult bu zün tegenwoordige regiment, do res. 2e luit A Koens van het reg. motorartillerie. CONSULAIRE DIENST conaulaat-g bevorderd 1 ial der Nederlanden te Montreal DE HEER LIEVEGOED TE GENEVE De heer A. J. L i e v e g o e d, chef van de Nederlandsche Regeerings-persdienst, is naar Genève gereisd, om voeling te krijgen met de chefs van de regeeringsdiensten uit andere landen en met de talrijke internationale jour nalisten, die. met het oog op de bijeenkomst de onwapeningsconferentie, thans in de Volkenbonsstad vertoeven. Het 75-Jarig Beslaan herdacht Grooie belang stelling voor de Feestelijke samenkomst Ontvangst door het gemeentebestuur Gisteren heeft de Utrechtsche Zending; vereeniging haar vijf en zeventigjarig be staan herdacht. Om twee uur vond in het Dienstgebouw aan het Domplein,1 een feestelijke sar komst plaats, waarvoor groote belangstelling bestond. Dr. J. F. Beereris, voorzitter der Utrecht sche Zendingsvereen. opende met te laten zingen Psalm 138 vers 1 en 3, las daarna den 103en Psalm voor en sprak na het'ope ningsgebed, een kort openingswoord Spr. heette allen hartelijk welkom, inzon derheid Ds. v .d. Meen, vertegenwordiger van de Synode; voorts de vertegenwoordi gers van het Classicaal Bestuur, Kerkeraad, Kerkvoogden en de afgevaardigden van zus tervereenigingen in stad en land. Wij gedenken vandaag, aldus spr. hoe 75 jaar geleden de>ze Utrechtsche Zendings Ver iging is opgericht. Waarom was dat nöo- dig? Er was toch een jaar daarvoor een Ne derlandsche Vereeniging tot stand geko- Was dat separatisme? Neen. Er was in de bepalingen van de Ned. Zendingsvereen te veel dat niet in de bestaande behoefte oorzag. Van een samensmelting met de N.Z.V. (in 868 voorgesteld) wilde men niet weten. Het stempel dat de U.Z.V. droeg was eenigszins aristoecratisch. Dit trad naar voren in het absoluut souvereine karakter van het hoofd bestuur. Tot 190-4 bleef de toestand ongewij zigd. Na dien tijd werd allen leden het stem recht toegekend. Iets van dat oude karakter de Utrechtsche Zendingsvereenigmg blijve toch behouden want dan kan de volle erantwoordelijkheid gedragen worden. Spr. gaf daarna een overzicht van het verk dat -door de Vereeniging in de afge- loopen 75 jaren was tot stand gebracht. Vele moeilijkheden moesten getrotseerd worden, doch des Heeren Zegen rust immer op de ar beid der Zending in het algemeen en van de jubileerende vereeniging in het bijzonder. Spr. herdacht voorts de drie oud-voorzitters hun werk voor de vereeniging gedaan, nl. Ds. Verhoef, Prof. Valeton en Prof. Dr Cramer. Laatstgenoemde voerde ook het woord in de avondsamehkomst. Wij ontveinzen zoo besloot Dr. Beereiis de groote moeilijkheden niet, maar met den ouden Gamaliel zeggen wij: „Gods werk kin niet verbroken worden"; en met den Psalmdichter: „Wij zijn begonnen, maar de Heere zal het voleindigen". Vervolgens deed Dr. Beer ens mededee- ling van de ingekomen blijken van mede leven met dezen feestdag. Zoo waren er o.a. van de Zendingscommissie Duinoord Kerk; het Comité voor Zendingsarbeid te Dor drecht; de Classicale Zendingsvereeniging van Zut.phen enz. enz. Hierna voerden verschillende afgevaar digden het woord. In de eerste plaats Dr. v. d. Meen namens de Synode, die eenerzijds er op wees dat het Zendingswerk beter aan vereenigingen dan de Kerk toevertrouwd is en anderzijds aandrong op een kerkelijke belangstelling 'oord en daad. Dat de Synode niet al tijd even nauwgezet de vo-rsctmften t.a.v. de zendingsarbeid naleeft bleek ook weder uit dit betoog van den vertegenwoordiger dier Synode. Aohtereenvolgens voerden nog het woord de heeren: Van W ij k (namens het Ned. Bijbel Genootschap)Ds. Burger (na mens de Zendingsvereenigingen van Walche ren); en Van Leeuwen (namens de vereeniging van de aid. Zendingscorpora ties te Leiden). Hierna kregen de broeders J. B ij 1 e f e 1 d i J. A. Rooseboom (beiden met verlo' hier te lande) gelegenheid om een en ander in hun werk te getuigen. Broeder B ij 1 o f e 1 d sprak achtereenvol gens over: de timmerschool, de cocosaan- plantingen en bijzonderheden op Halmaheira Met groote moeilijkheden heeft men hier te kampen. Spr. wijst op de geestelijke vol doening van het contact houden met oud leerlingen der school; op de verantwoorde lijkheid der hier gevestigde Kerkeraden en op de eigenaardige volksgewoonten. Met de bede om krachtige gebedssteun en mede werking besloot zendeling Bijlefeld zijn oordracht. Vervolgens sprak zendeling Roose- ioom over: „Problemen bij het werk op Halmaheira". Spr. wees in de eerste plaats op de nood zakelijkheid om de Evangelieprediking als hoofdpunt te houden en stond vervolgens stil bij de opleiding tot Evangelieprediker •oor deze streken. Deze opleiding is volgens spr. lang niet in tensief genoeg en bij de practische werkzaam heden brengt deze onvoldoende opleiding groote moeilijkheden mede. Er is een tekort in geschiktheid. Financieele, economische en geestelijke problemen doen zioh veelvuldig op Halma heira voor, doch een grooter aantal arbei ders zou veel verlichten kunnen. Zendeling Rooseboom eindigde met het uitspreken van den wensch dat men nog eens zou komen tot de uitzending van meerdere arbeiders naar dit groote arbeidsveld, een wensch die wellicht in vervulling zal gaan, wanneer bedenkt dat dezer dagen 5.000 bijeen gebracht is voor de uitzending van een nieu wen missionaris. Nadat alle aanwezigen nog gezongen had- Als ik omringd door tegenspoed Bezwijken moet Sohenkt Gij mij leven! Ontvangst door 't Gemeentebestuur Na afloop van dit samenzijn ging het bestuur in de jubileerende vereeniging. met een aantal leden naar de overzijde van het Domplein, naar Dr. J. F. BEERENS Voorzitter der jubileerende U. Z. V. den Domtoren. Het gemeentebestuur van Utrecht had namelijk aan de vereeniging een officicele ontvangst aangeboden in de Miohaelkapel. De Burgemeester, Mr. G. A. W. ter Pelkwijk heeft bij gelegenheid van deze ontvangst een rede gehouden, waaraan we het volgende onfieenen: Volgens oude eerbiedwaardige gewoonte, speeit het carillon van den Domtoren op de heele uren een van de psalmen of gezangen en op de halve uren een wereldlijk lied, bij voorkeur een nationale melodie. Het is U niet ontgaan, dat in deze dagen de klokken doen hooren de muziek van Psalm 133 „Ai, ziet! hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen vaa 't zelfde huis als broeders samen Met opzet is deze psalfm gekozen: op de halve •en hoort Gij de eenvoudige melodie van het Waldecklied: „Waldeck, mein Heb Heimatland" ■Meim Waldeck lebe hoch!" Het Is om de nage dachtenis van onze Koningin-Moeder te eeren, dat thans telken tire over de stad wordt gehoord de psalm van de liefde: „waar liefde woont gebiedt de Heer den zegen: daar woont Hij zelf, daar wordt Zijn heil verkregen en 't leven tot in eeuwigheid", woorden zoo vaak bij groote gebeur tenissen de Konigin-Moeder toegezongen, omdat algemeen gevoeld werd, hoezeer zij pasten bij deze Koninklijke Vrouwe. Ik vestig bij dezè samenkomst op de carillon- uziek Uwe aandacht, omdat ik weet, dat ook in Uw lering het heengaan van de Koningin-Moeder diep is gevoeld. H.M. de Koningin-Moeder heeft altijd met de zending met hart en ziel medegeleefd. Gij hebt daarvan telkens de treffendste bewijzen ondervonden: Zij was voor U een persoonlijkheid, die Gij met groote droefheid mist door Hare arme gevoelens voor Uw werk. Wij zijn thans samen in de Kapel, gewijd aan den aartsengel Michaël, St. Michaël, den bewaker in het Paradijs, die later die Wachter is gewor- m van veie onzer Kerken. Deze plek grond getuigt van den moeilijken strijd gedurende eeuwen en eeuwen van de groote zendelingen in het verleden tegen de heidenen, tegen ongeloof. Voor degenen, die wel eens ont moedigd zijn, omdat zij niet spoedig resultaten zien i hun werk, leert de geschiedenis ook hier, wat volharding, met taaie wilskracht, moeizaam geduldig werken kan worden bereikt, wat het Geloof vermag! De Domtoren, waarin wij ons bevinden, wordt bekroond door het beeld van den heiligen Marti- Sint Maarten, den beschermheilige van Utrecht, niet alleen bekend om zijn zorg voor de men en lijdendien, maar ook en niet i«n het minst i hetgeen "hij gedaan heeft voor de uitbreiding n het Christendom. Hier in de stad van dezen beschermheilige zijn 75 jaren geleden mannen samengekomen om te stichten de Utrechtsche Zendingsverèenlging, er uitgaande, dat niet eigen eer en roem, maar :re Gods en het zielenheil van den naaste ons boven alles ter harte behooren te gaan. Den 1 Mei van het volgend jaar, I860, werd de Iste Zendingsdaggevierd, die aanving met een samenkomst in de Janskerk. Van eten aanvang af bleek, dat Uw vereeniging in wijden kring liefde en belangstelling ontmoette. Uwe vereeniging stelde zich aanstonds op het goede en sympathieke stand punt, dat er practisch gewerkt moest worden, dat behoefte was aan Christelijk wenken, leven en getuigen. Het is ons een voorrecht U ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan van Uwe vereeniging van gemeentewege thans te ontvangen tegenover U onze heilwenschen uit te spreken. Met eerbied en met ontzag denken wij aan het sle en moeilijke werk. dat van Uwentwege is verricht Vanuit deze stad zijn gedurende de drie kwart eeuw van Uw bestaan mannen en vrouwen getogen naar ver afgelegen streken van ons Indië hun zegenrijken arbeid te volbrengen, met toe wijding en met groote zelfopoffering. Met groote waardeering dienken wij in het bij zonder aan de vrouwen en de mannen van de daad. Moge het rusteloos werken van Uwe zendelingen die gevolg geven aan hunne verheven roeping, ook in de komende jaren vrucht dragen! Moge ook in de komende jaren Uw arbeid ge zegend zijn en Uw werk in het teeken van „de liefde", aan de schare, welke zich daaraan wijdt, stof geven tot dankbare vreugde en tot verblijding! Deze rede werd beantwoord door d'en Voorzit ter der jubileerende vereeniging Dr. J. F. In de Domkerk had 's avonds een goed bezochte samenkomst plaats, waar als sprekers optraden Ds. F. Be er ens, Ned. Herv. predikant te Utrecht, Zendeling F. J. F. van Hasselt, en Prof. Dr. J. A. Cramer, hoogleeraar te Utrecht. De Cbr. Oratorium-Vereeniging, directeur de heer Ant. v. d. H o r s t, verleende welwillende me dewerking. AANKOOP VAN LUCHTDOEL GESCHUT Naar aanleiding van de mededeelingen, in sommige bladen, o. a. de s.d. arbeiders pers, verschenen in verband met proefne mingen met luchtdoelgeschut, wordt het volgende bericht: Voor de luchtverdediging van den afsluit dijk der Zuiderzee is bij de begrooting voor 1934 gerekend op beschikbaarstelling uit het Zuiderzeefonds van een bedrag van f 2,250,000 voor de aanschaffing van lucht doelgeschut, luistertoestellen en zoeklichten. Ten einde bij dezen in uitzicht gestelden aankoop van luchtdoelmateriaal zoo oecono- misch mogelijk te werk te gaan, is aan aantal fabrikanten offerte gevraagd luchtdoelgeschut, vuurleidingstoestellen enz voor eenige batterijen met de daarbij be- hoorende reserve. Deze aanbiedingen zijn in handen gesteld van een door den minister van defensie in gestelde commissie, welke de aanbiedingen zal onderzoeken en den minister voorstel len zal doen. Deze aanschaffing is noodig ten gevolge van den door de uitvoering van de Zuider zeewerken tot stand gekomen gewijzigden waterstaatkundigen toestand en staat der halve met den algemeenen politieken toe stand in Europa in geenerkf verband. De mededeelingen betreffende een reeds gemaakte keus zijn voorbarig, aangezien het onderzoek der commissie nog niet is af- geloopen en nog geenerlei voorstellen zijn gedaan. CALV. JURISTEN VEREEN. SAMENSTELLING VAN HET BESTUUR. In zijn laatste bestuursvergadering heeft het Bestuur der Calvinistische Juristen Ver eeniging zich aldus geconstitueerd; Dr. J. Donner, voorzitter; Exc. Dr. J. A. de Wilde, vice-voorzitter; Mr. T. A. van Dijken en Prof. Dr. P. S. Gerbrandy, leden; Dr. Joh. H. Scheurer, secr.-penningm., Korte Berg straat 15, Amersfoort. De volgende ledenvergadering werd be paald op Woensdag vóór Hemelvaartsdag 1935 te Amersfoort. Als onderwerp ter bespreking op die ledenvergadering van 1935 koos het Bestuur „Partijwezen en volkseenheid". RADIO-DISTRIBUTIE DOOR P.T.T. Naar „Het Volk" bericht, zal het Staats bedrijf der P.T.T. er binnenkort toe over gaan, haar telefoonnet te exploiteeren voor radiodistributie. Te Hilversum of Noordwjjk zal een centrale ontvanginrichting worden ge bouwd. De ontvangst zal aldaar worden gecontroleerd en geregeld, waarna via de telefoonkabels vier programma's door het geheele land zullen kunnen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met te Engchedé en Delft een distributiebedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk bestaat geen radio-distributie, noch van overheidswege, noch van par ticulieren. De eerste aansluitingen te Ensche- d zullen vermoedelijk in den loop van October gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staats bedrijf der P. T. T., overal dit distributie systeem door te voeren, waar plaatselijke behoefte bestaat en de uitvoering technisch mogelijk is. BOUW VAN BRAZIL1AANSCHE OORLOGSBODEMS EEN ORDER VAN 40 MILLIOEN Zal Nederland dit werk krijgen? Naar de Maasbode verneemt worden de besprekingen van een tweetal Rotterdam- sche, de Vlissingsche en een Amsterdam- sche scheepswerf met de, Braziliaansche re geering over den bouw van een aantal oor logsschepen, kruisers etc. nog steeds vi gzet. Op 20 Februari is de gepensionneerde vice-admiraal van onze vloot, jhr. G. L. Schorer, als gemachtigde o.a. van Wilton- Feijenoord, de Rotterdamsche Droogdok en de Kon. Mij. „De Schelde" naar Rio de Ja neiro vertrokken om besprekingen over dit vlootbouwplan te voeren. Het betreft hier 'n zeer groote transactie. Men noemt een be drag van circa veertig millioen Holland sche guldens. Een dergelijke order zou hier dus heel wat werk aan den winkel kunnen brengen. Intusschen bedenke men wel, dat het nog lang niet zeker is, dat de order in Neder land uitgevoerd zal worden. Brazilië heeft n.l. ook reeds in andere landen, o.a. in Japan met dit bouwplan voor oorlogsbodems geleurd. Maar het is steeds afgesprongen op de manir, waarop de betaling geregeld zou worden. Naar men weet, kan Brazilië niet beta len, merkte de zegsman van het blad zeei typisch op. Daarom wil het grootendeels in nationale voortbrengsels, bij uitstek, koffie, betalen, een product waar Neder land toch al niet erg happig op is en waar van het bovendien in lengte van dagen zelfs nog niet voor enkele tientallen mil- lioenen guldens zal kunnen opdriken. Afgewacht zal dus dienen te worden of de betalingsmoeilijkheden een belemmering voor de order zullen zijn. DE NEDERLANDSCH-ENGELSCHE ONDERHANDELNGEN In antwoord op een vraag heeft de En- gelsche minister van handel Runciman meegedeeld, dat hij hoopte, dat de onder handelingen met Nederland in de eerste helft van Juni zouden kunnen beginen. Eenise Warmwaterbron In Nederland Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. I Het 75-jarig bestaan der Utrechtsche Zendings vereeniging is te Utrecht herdacht. Blz. 2 Henderson, Norman Davis en Litwinof hebben in de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferen tie gesproken. Litwinof wil den nadruk leggen op de veiligheid en niet meer op den stand der be wapening. Te Genève zou in principe overeenstemming inzake de Saarkwestie zijn bereikt. Berucht communist in Hongarije gearresteerd. Cuba onafhankelijk van de Ver. Staten ver- De zaak Onnes van Nijenrode. Blz. 3 Prof. Dr. L. Bouman, hoogleeraar te Utrecht, zal dezer dagen naar Indië gaan. De Berlijnsche Transferconferentie, is zonder practische resultaten te hebben bereikt, uiteen gegaan. Blz. 5 De Eerste Kamer heeft o.m. het wetsontwerp betreffende de bevoegdheid en de samenstelling van de Raad van State aangenomen. Blz. 9 Minister Marchant over het bezwaar van het weglaten van de buigings-n. ONZE UITVOER De Engelsche minister voor de Dominions, Thomas, heeft in antwoord op een in het La gerhuis gestelde vraag nopens den invoer van in Nederland vervaardigd henneptouw in Ca nada meegedeeld, dat het in Groot-Brittannië vervaardigde henneptouw niet in aanmerking komt voor het preferentieele invoerrecht in Canada, omdat meer dan 50 pCt. van den kostprijs voortspruit uit de kosten van de grondstoffen, welke niet in het Britsche Rijk groeien. De minister zeide niettemin een onder zoek te zullen instellen. FUSIE TUSSCHEN N.S.B. EN NATIONAAL HERSTEL? Naar verluidt, worden er onderhandelin gen gevoerd tusschen de Nationaal-Socialis- tische Beweging en het Nationaal Herstel om tot samensmelting te komen. De onder handelingen zouden worden gevoerd tus schen ir. B. Wiegersma voor de N. S. B. en generaal Snijders yoor het Verbond voor Nationaal Herstel. DE DIESELTREINEN. Thans is een derde deel in gebruik. Zooals men in het spoorboekje kan zien, zal het aantal Dieseltreinen, die werkelijk Dieseltreinen zullen zijn, als alles klaar is, ruim honderd bedragen, waarbij dan de treinen RotterdamDen HaagGouda voor twee geteld zijn. Ingaande 28 dezer nu is er een nieuwe regeling in werking getreden, waarbij onge veer een derde deel der volgens de dienst regeling rijdende E.M.-treinen, werkelijk Dieseltreinen zullen zijn, terwijl 2/3 deel nog imitatie is. Welke treinen werkelijk Dieseltreinen zijn, blijft voorloopig nog geheim. DE LUCHTLIJN AMSTERDAM—HULL—LIVERPOOL. Engelsche gasten op Schiphol. In verband met de a.s. opening van de luchtlijn AmsterdamHull—Liverpool zijn gisteren op Schiphol een aantal Engelsche gasten aangekomen, w.oi de Lord Mayor van Huil. Ter ontvangst waren aanwezig de burge meester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, terwijl het gemeentebestuur mede vertegen- vvoordigu was door de wethouders J. ter Haar jr., Mr. G. Kropman, Jac. Rustige, den gemeentesecretaris mr. S. J. van Lier en den directeur vau de handelsinrichtin gen de heer Eoogerd. BOOTTREIN „CHR. HUYGENS" De Stoomvaart-Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers in aanslui ting op het d.d. 1 Juni a.s. van Genua ver trekkende s.s. „Chrietiaa.n Huygcns" Don derdagmorgen 31 Mei om 8.51 u. van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.58 u., van Arnhem 10.54 j., van Nijmegen 11.31, van de aansluitende trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. S.23 u., Amsterdam W.P. 8.47 u., Rotterdam Maas 8.34 u. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen oxa 7.31 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1