De Blijde Incomste van den nieuwen Burgemeester DINSDAG 29 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD RAADSAGENDA Dc Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 4 Juni 1934. des namiddags te t\v ee uur, in het gebouw „Tot nut van 't Algemeen". De vergadering zal zoo noo- dig, des avonds worden vortgezet. Te behandelen onderwerpen: le Benoeming van een opzichter bij den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettings- diens'. 9 2e. Benoeming van een onderwijzeres aan de school vcor buitengewoon lager onderwijs- 3e Voorstel: a. tot benoeming van 4 school artsen voor het tijdvak 1 April 1934—1 April 1936; b. om goed te keuren, dut aan het raadsbesluit van 26 Juli 1933, betreffende het opdragen van het medisch toezicht op de leerlingen van de buitengewone school voor lager onderwijs aan een psychiater-specia list. voorloopig geen uitvoering wordt ge geven. 4e. Praeadvies op het verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag uit zijn betrek king van leeraar in het Engelsch aan de Ge meentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en aan de aan die kweekschool verbonden afzonderlijke cursus sen 5e Praeadvies op het verzoek van den heer A. MeerLurg om eervol ontslag uit zijn be trekking van onderwijzer aan de Leerschool. Ce. Praeadvies op het verzoek van Mej. E. I. C. Plasschaert om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de o 1. school aan de Paul Krugerstraat A. 7e Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan een 5-tal onderwijzers en één onderwijzeres bij het openbaar lager on derwijs. wegens opheffing van hun be trekking. tie Begrooting, dienst 1934, van het Heili ge Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 9e. Voorstel tot goedkeuring van de reke ning over 1932 van het le plan van de Ver- eeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen en tot beschik baarstelling van gelden aan genoemde Ver- eeniging in verband met het nadeelig sal do van die rekening. 10e Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1933, waarvan dc raming te laag is gebleken, als mede tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 11e Voorstel tot beschikbaarstelling van strookjes gemeentegrond aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eelectriciteit ten be hoeve van den bouw van transformator- huisjes. 12e Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van gedeel ten grond en water, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie L no. 1459 ged.. ge legen aan en nabij de Aloëlana, van de N. V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Ons Eigendom". 13e. Voorstel tot het verleenen van goed keuring aan de N. V. Leidsche Duinwater- Maatschappij tot het uitvoeren van werken ten behoeve van een uitbreiding vfin den watervanig. lie. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van een geslo ten wegdek op de Jan van Goyenkade en het opdragen van de uitvoering van dat werk aan de N.V, De Geruischlooze Weg te Heem stede. 15e. Voorstel: a tot wijziging van de ver ordening op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden; b. tot wijziging van de verorde ning op de invordering van de belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk lieden; c. tot opnieuw vaststelling van de verordeningen sub a en b. 16e. Voorstel: a. tot erplaatsing van een gedeelte van de veemarkt, uitbreiding van hel marktterrein, aan de Lammermarkt en tot inrichting van parkeerterreinen op eer. gedeelte van het Schuttersveld en aan de Steenstraat; b. tot aankoop van een gedeel te van den tuin der Leidsche Broodfabriek, ten behoeve van de uitbreiding bedoeld sub a; c. tot slooping van eenige perceelen aan de Lammermarkt; d tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling; e. om adres van de afdeeling Leiden van den Ned. Bond Tan Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, ter zake van de verplaatsing van een gedeelte van de veemarkt, als afgedaan te beschouwen. 17e Voorstel; a. tot vaststelling van een verordening op het Verkeer te land: b. tot wijziging van de verordening op dc Straat- politit; c. tot vaststelling van een verorde ning, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie, bedoeld in art. 6 der verordening op het Verkeer fe land; d. om het adres van de Leidsche Koetsicrsvereeniging „Verbetering zij ons Streven" in zake het rij verkeer op de Korte Mare. als afgedaan te beschouwen. lSe. Voorstel om in te trekken het raads besluit van 16 April 1934 inzake verhooging van liet over 1934 aan de Vereeniging Schoolkinderklee-ling en Schoolkindervoe- glement van Orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Leiden. 20e. Praeadvies op dc motie van den heer van Rosmalen in zake het vervangen van mannelijke suppoosten aan het Stedelijk Museum „de Lakenhal" door vrouwelijke. 21e Interpellatie van den heer Kuipers in zake de belooning van de suppoosten aan het. Stedelijk Museum „de Lakenhal". 22e Interpellatie van den heer van Stra len in zake de demping van hot Levendaal en de doortrekking van de Oegstgeesterlaan en de Mariénpoelstraat. P.V. „HET OOSTEN" LEIDEN Stedelijk concours vanaf Noyan. afstand ca. 300 K M., als onderdeel van 'het Nationaal con cours van genoemd station, georganiseerd door bovengenoemde vereeniging. ter gelegenheid van haar 10-jarig bes-taan. Ingekorfd 196 duiven. Gelost om 10 uur vm„ met straffe Noord-Wind en koud weer. De eerste duif werd geconstateerd om 4 uur 3 min. 23 sec. No. 40 om 4 uur 38 50 sec. Uitslag: Th. Houthoff 1. 5. 7. 39; I. Monteba 2, 22. 34; W. Hartevelt 3. 8. 21; A. P. v. d. Voort 4. 17. 18. 25; A. Stoeke 6. 11. 13. 37; M. G. Vinkenstein 9, 32; W. Bey 10. 31; H. Zaalberg 12; W. le Mair 14, 19. 27; J. Sdhippers 15. 28. 29, 36; H. Vecht 16; H. E. Ghristiaanse 20, 23; N. Hoogervorst 24. 26; C. Geel 30, 38, 40; D. Cossee 33. J. M. A. Ldk 35. Concours vanaf Noyon, afstand ca. 300 K.M., tellende voor het Kampioenschap korten afstand. De uitslag van deze vluaht voor de leden van bo vengenoemde vereeniging luidt als volgt: Th. Houthoff 1, 2. 5. 21, 31. 35. 38; A. Stoeke 3. 6. 8. 22. 24. 28: W. Bey 4. 17. 27. 29: H Zaal berg 7; J. Schippers 9 14. 15. 20: H. Vecht 10. 37, 39; H. E. Ghristiaanse 11. 12. 30, 33. 36. 40: N. Hoogervorst 13. 16, 26; D. Cossee 18; C. Geel 19. 23. 25. 32. 34. De eerstgeconstateer'1" duif bereikte een gemid delde snelheid van 8" 3 en werd om 4 3.23 ge constateerd. In concc-as waren 121 duiven. 3 OCTOBER-VEREENIGING MEI VERG ADERING Gisteravond is in „In den Vergulden Turk" de Meivergadering gehouden van de 3-Octo- bervereeni&ing. Zooals gewoonlijk was ook thans de be langstelling niet zoo heel groot. De Voorzitter, de heer W. van der Laan. opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom aan allen. Gaarne had spr. de opkomst grooter ge zien in verband met de belangrijkheid van de agenda. Het gering aantal aanwezigen behoeft intusschen aan de goede behande ling geen afbreuk te doen. De secretaris, de heer N. G. Spaargaren las de notulen, die onveranderd werden vastge- eld. Als leden van de kascommissie werden be noemd de heeren Laurens Bosch, E. H Moens en E. v. Nieuwlande. In behandeling kwam daarna het feest- plan 1934. In verband met het feit dat dit jaar een lustrum jaar is (Leiden Ontzet is 360 jaar geleden) heeft het bestuur gemeend dat de optocht ditmaal weer historisch moet zijn. De gemeentearchivaris, Mr. Dr. J. W. Verburgt heeft twee plannen voorloopig uit gewerkt, die hij aan de vergadering zal ont vouwen. Mr. Verburgt kreeg daarna dadelijk het woord. Spr. zeide dat het eerste plan tot onderwerp heeft: Markante of op den \oor grond tredende gebeurtenissen of omstan digheden van de Nederlandsche Gewesten Het is zeer moeilijk voor elk der zeven ge westen een optochtgroep samen te stellen. Voor Holland zijn er onderwerpen ge«oeg (Leidens Ontzet, Gouden Eeuw, Oost Indi sche compagnie). Voor de andere provincies is het moeilijker Spr. heeft zich daartoe ge wend tot de verschillende archivarissen der gewesten. Voor Utrooht werd genoemd: de Unie van Utrecht Voor Gelderland was het zeer moeilijk een onderwerp te vinden. Ten slotte heeft men gedacht aan de intocht van Karei van Gel re in 1442 in Arnhem. Voo. Zeeland werd genoemd: De overgang van Middelburg naar den Prins van Oranje. Voor Groningen werd de keus uit vier on derwerpen gelaten w.o. de reductie van Groningen in 1594, het beleg van Groningen in 1672. De archivaris van Friesland geeft overweging een groep samen te stellen t bekende Friezen en Friezinnen van 15S01795. Voor Overijssel werd gedacht aan de inhuldiging van Bisschop Jan van Diest op de Spoldeisberg te Zwolle. om- Het tweede plan heeft tot onderwerp de huldiging van keizer Maximiliaan van Oostenrijk, regent der Nederlanden, in Lei den op 10 Aug. 150S Spr. deelde over dit plan verschillende historische bijzonderhe den mede en zette uiteen hoe deze gebeurte nis in een optocht kon worden voorgesteld De groote hoofdgroep zou dus gewijd zijn aan de huldiging van de Keiz-. van Oosten rijk. Daarnaast zal een kleine groen gewijd worden aan de landvoogdes, die in de plaats van Maximiliaan regeerde over Holland. Ook deze groep lichtte spr. nader toe. Bij de bespreking die op de plannen volg de zeide de heer Breebaart dat z.i. het tweede plan -de voorkeur moet hebben De heer Geytenbeck sloot zich hierbij aan. De iheer P. Boot Jr. zeide dat een optocht, die samengesteld wordt uit verschillende gebeur tenissen z.i. groote aantrekkelijkheid heeft. Spr» wilde daarom „een lans breken voor het eerste plan. Dit plan ware uit te breiden tot de elf provinciën en dan gelooft spr. dat hieruit een uitstekende optocht kan groeien. De heer Van Cittert meende dat er alles te zeggen was voor het tweede plan. Spr. vreesde dat het eerste plan zal worden „be leg na beleg". De heer Parmentier geloofde dat het eerste plan nadere bestudeering ver diende. Er zijn naar zijn meening in de ver schillende provinciën wel markante gebeur tenissen te vinden. Dr. Verburgt bestreedt de meeninf van de eeren Boot en Parmentier. Besloten werd de keuze tusschen de beide plannen aan het bestuur over te laten. De voorzitter zegde dr. Verburgt dank voor zijn uiteenzetting en liet vele werk dat hij reeds in de plannen heeft gehad Tenslott.e werden de overige deelen van het programma die tradioneel geworden zijn goedgekeurd. De heer Geytenbeek drong aan op een extra attractie bij de uitdeeling var haring en wittebrood. Getracht zal worden de sluiting van het feestterrein (Schutters eld) op een later uur gesteld te krijgen. Nadat nog enkele ondergeschikte punten ter sprake waren gebracht werd de vergad? ring gesloten. LEIDSCHE POLITIE-SPORTVER. 40 K.M. PROPAGANDAMARSCH Odk ditmaal weer heeft de L.P.S.V. haar jaar- lijlksahen 40 K.M. marsöh uitgeschreven en wel op Zaterdag 9 Juni a.s. Het bestuur heeft dit jaar een geheel parcours samengesteld vol variaties, zooals duin. bosch en zee. Daar verwacht wordt, dat een groot ital deelnemers uit alle oorden des lands den marsch zullen deelnemen, is getracht het allen zooveel mogelijk naar den zin te maken. Het is thans het vierde jaar dat de L. P. S. V. een 40 K.M. mansch organiseert, zoodat men veilig .kan aannemen, dat de organisatie in goede handen is. Reeds in 1931 nam de LP.S.V. het initiatief om hier ter stede een dergelijke marsch te organiseeren en wist direot de belangstelling var de wandelaars en het publiek te trekken. De deel name is dan ook altijd zeer groot geweest. Evenals de voorgaande jaren is ook thans de plaats van vertrek en aankomst de voormalige School voor Zeevaart aan het Noordeinde te Leiden. Bedoeld gebouw, dat aan dit deel schitte rend beantwoordt, wordt in gereedheid gebracht, om de 'honderden vvandelaars(sters) waardig ontvangen. De kleedgelegenlheid voor de dames op de tweede en die voor de heeren op de eer- verdieping. In het gebouw is een kamer ingericht voor medische behandeling. Op 9 Juni des namiddags om 2.15 precies, vindt de start plaats vanaf het terrein £an bedoelde voormalige School voor Zeevaart. De inschrijving staat voor een ieder open. wel voor dames als voor heeren die den leeftijd van 16 jaren bereikt hebben. De insdirijvingen worden ingewacht bij M. F. Frank, Evertsenstraat no. 22 en bij P. Dijkstra, Bronkhorststraat no. 20a. beiden te Leiden. Bij de inschrijvingen moet het verschuldigde be drag ad f 0.70 per deelnemer vergezeld gaan. In schrijvingen zender dnleggeld worden terzijde gelegd. Direct na afloop van den marsch zal den deel nemers het L.P.S.V. kruis in geheel nieuwe uitvoe ring worden uitgereikt, benevens extra prijzen voor iedere groep van m'nstens 10 deelnemers (9tcrs) met leider, voor de grootste mooiste groep. GEEN SPREEKUUR De Weth. van Sociale Zaken, de heer mr A. J. Romijn. is verhinderd morgen spreek uur te houden. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Bij de viering van liet vijfde eeuwfeest C. J. EGGINK t Zondagmidda? is in den ouderdom van 77 jaar de heer C. J. Eggnnk de eeuwige rust ingegaan. Met hem is heengegaan een man met een bijzonder karakter, die gedurende ele jaren, vooral in het kerkelijk leven in onze stad een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Hij was ouderling van de Ned. Herv. Gem., voorzitter van de kiesvorecni- ging van deze kerk, voorzitter van de ge combineerde besturen vergadering der kerke lijke kiesverecnigmgen, vice-voorzitter van de Leidsche Vereenvging tot bevordering van de Zendingszaak, vele jaren bestuurslid van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging, terwijl -hij vooral ook veel van zijn uitste kende gaven heeft gegeven aan de Chr. Wijk- vereeniginig „Levendaal". De heer Eggink was een man van weinig woorden, een stille werker. Hij gaf zich echter geheel en met groote liefde aan het werk, dat hij op zich genomen had. Dat was zeer veel en zijn verscheiden laat dan ook in vele kleinere en grootere kringen een leege plaats achter. De laatste maal dat wij zijn naam hebben genoemd was bij het jubileum van Ds M. J. Punselie. Tot het vieren van diens jubileum heeft hij het'initiatief genomen. Het eigen lijke werk, dat aan de voorbereiding verbon den was, moest hij aan anderen overlaten, omdat zijn gezondheidstoestand reeds lang eel te wenschen .heeft overgelaten. Hoe groot was zijn blijdschap toen hij, tegen de verwachting in, toch nog bij de huldiging tegenwoordig kon zijn. Daar leefde hij in. In de vreugde van anderen. Zooals hij ook in donkere dagen aan hun zijde stond. Bij zeer elen zal zijn verscheiden groote ontroering wekken. Hij is ingegaan in de rust, die er overblijft voor het volk van God. De teraardebestelling van het stoffelijk erschot zal plaats hebben Donderdag a.s. te 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof. ZILVEREN JUBILEUM T. EN D. Woensdagavond geeft de jubileerende Har monic-kapel T. en D. een tuinconcert in Oud Hoi tuszicht. Na afloop daarvan zal liet corps een korte wandeling door de stad maken. De route is: Witte Singel. Noordeinde. Kort Rapenburg, Prineessekade Haarlemmerstr.- Pelikaanstraat, Hooigracht (naar het repe titielokaal). Deze wandeling heeft plaats tus schen 10 en 11 uur. OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de Hage naar J. W. A., die er zijn werk van maakte kaïnerverhuursters op te lichten. Hij kwam schijnbaar met het oogmerk om kamers te huren, vroeg dan zijn a.s. hospita om een glas water en kaapte, terwijl zij dit gmg halen, alles wat binnen zijn bereik lag. Zoo heeft hij in Den Haag en Leiden vnrschil- lende slachtoffers gemaakt PLANTSOEN-CONCERT. Vrijdag 1 Juni aa. zal de Harmonie-Kapel „T. en D", directeur de heer J. Noordanus, Sr.. het derde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereenigin- gen verzorgen. Het concert wordt gegeven in het Plant soen (Musis Sacrum), 's avonds 8 uur precies. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Eventueel uitstel van het concert zal op de bekende wijze worden aangekondigd door de kaarten aan het politic-bureau, politie posthuis aan de Strandstraat, Postkantoor en de brugwachtershuizen. Programma: 1. Jubileum-Marsch, J. Noordanus Sr. 2. Ouverture „Piqué Dame", F. v. Sappel 3. Grüsz an's Herzliebchen, W. BÖhme. - 4. A. Tunis, J. Batat. 5. Suite d' Orchestre Freia, J. Noord:"v<« Sr. a. Preludium an allegro. b. Andante, solo voor clarinet. c. Menuette Nimphendans. d. Finale allegro con spirito. Pauze. 6. Ars longa vita brevis, marsch, J. Noor danus Sr. 7. Hourida, wals, E. Gillet. 8. Nach beriihmten Meisters, E. Scherts. 9. Auf Waelie, marsch, G. Rosey. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting De Zijl 18 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 17% gr C BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J van Rijn—Lainan z.; A Mulder —den Hecten z.; M Vogelz: OverdUkd< ï-iil ink fl:: M A den Riet—Sllngftr- C Prins— Vellekoop z.; A N Hatrog—Offerman d.; M CancianBosman z H Kuivennoven F M van Bruggenv d Klu-gt wed 78 j.: C J Egtrink wedn 77 j.H F StJpestelin z 2 J.; E van Eök dr 17 j. GEVAARLIJK. Zaterdag werd een persoon ontdekt langs de spoorlijn. De politie ging hem achterna. Het bleek, dat hij onder invloed van sterken drank was. HAZERSWOUDE AANRIJDING De 19-jarige ijscoventer M. N., die nu* zijn wa gen op den Voorweg reed. werd door een passcee- rende luxe-auto aangereden, met het gevolg dat hij met een ernstig beenfractuur werd opöenomen en naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. 1iurgerlijke stand. BEVALLEN: C Marcel!»—van RUt M C v d Ploeg—Zuldwük z.; G van Tol—van Tol z.\ P Zandstra—van Vliet z.; T BIJlsma—Veenstru ONDERTROUWD: M G van Klaveren 2 j en G Bos 25 j.; H Strik 26 j en C Lnngendam 21 J J M Schoonden Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN WERKKAMP C.N.V. Gister is de eerste groep personen van de Ch. Besturenbond vertrokken naar het werk kamp van het Chr. Nat. Vakverbond te Noord- wi.jkerhout. Veertien dagen zal het verblijf duren, terwijl in Juli de tweede groep zal gaan VERKEER STELLING. Evenals het op werkdagen is geschied heeft men ook het verkeer in de Bruggestraat op Zondag willen weten. Zondag hebben werkloo- zen in contra-prestatie deze telling verricht. martha-stich ting. De Martha-Stichting ontving van S. te A. een gift van f 300. kennisgeving. Wegens werkzaamheden aan het buizennet zal de Waterleiding op Woensdag 30 Mei a.s. vanaf Pompstation tot Bontapaal en vanaf Openbare School Oudshoornscheweg tot en met Gnephoek en Woubrugscheweg alsmede het dorp Woubrugge na 10 uur namiddag genif"» '1"worden afgesloten. A. R. C. In een goed gespeelden wedstrijd voor de halve eindstrijd om de Quick Boys beker wist ARC I van Fides Facta I uit Leiden te winnen met 82. NA DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN. Na afloop van de roeiwedstrijden Zaterdag avond laat heeft een student, komende van de roeiwedstrijden, een verpleegde van de Martha Stichting aangereden in de Broggestraat, waardoor diens been verwond werd. In hotel -,'s Molenaarsbrug" heeft een groep ran'de Universiteit te Catania, zal de Leid- studenten zich van hun minder goede zijde sclie Universiteit vertegenwoordigd worden doen zien. Een de studenten vermelde name- door prof. dr C. de Boei'. lijk het buffet van het hotel. 3 j; J P J Voets 28 j cn H KATWIJK AAN ZEE AANRIJDING. Door den heer H. O., wonende aan de Meerburgkade, werd aangifte gedaan dat zijn 7-jarig zoontje op den Sluisvveg door een onbekend gebleven motorrijder werd aangereden, waardoor hij verwondingen be kwam. In verband met het door de politie ingestelde ondrzoek gelukte het den motor- tijder, te Den Haag woonachtig, aan te hou den. Deze- verklaarde, dat het ventje spe lenderwijs over een zijner kameraadjes was gevallen en 't hom onmogelijk was een aan rijding te voorkomen. VAN WIE? Op het politiebureau is een heerenrijwiel te bevragen, dat onbeheerd op straat werd aangetroffen. DE BRUG OVER DE BUITENSLUIS. Bij de groote reparatie, die de brug over de Buitensluis heeft ondergaan, bleken .ie beide gedenksteenen, waarvan de grootste bijna 3000 K.G. weegt, ernstig door den tand des tijds te hebben geleden. De zwaar ste steen, het wapen van „Rijnland" voor stellende, was in twee stpkken gebroken, doch is na de restauratie in keurigen staat weder geplaatst De andere steen, met het opschrift „Vereeniging van de Noordzee met den Rijn. aangevangen den 77en Aug. 1804 en beëindigd den 12en October 1807". was in vele stukken gebroken en is door een geheel nieuwe met hetzelfde opschrift ver vangen. VISSCHERIJ-EXAMENS. Het certificaat in kennis der internatio nale bepalingen ter voorkoming van aan varing op zee is, na gehouden examen, toe gekend aan: A. Schaap, Corn. Bamhoorn, Gerrit de Mol, Jan Hoek, D. v. d. Plas, Corn. v. d. Plas, KI. v. Duijvenvoorde, allen alhier, en Willem van Dijk uit Wassenaar. Allen zijn leerlingen van de Visscherijschool alhier. Rijksgedelegeerde was kapitein J. H. Götz, lid van de examen-commissie voor stuurlieden. burgerlijke stand. BEVALLEN: J Ouwehand—van RUn d.; N Delft—Boom z.; G van DuiJn—BerkheU d.: M Rhjjn—Haasnoot d.; J GEHUWD: T v d I KOUDEKERK MUZdCALE RONDGANG Gisteravond ma-iktz «het fanfarecorps ..Kunst ne Arbeid", onder leidjjj van haar directeur de heei J. van der Kaalj te Leiden, een muz:ka!e wande ling door de gemeent'. hetgeen velen uit hun hui teren. terwijl een groote menigte met belangstelling het muziekgezelschap volgde. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: J Buitenhuis 64 j vrouw van J van Ommerlng. BEVALLEN: W J P van d VeldenKuiper d. LISSE KORFBAL De korfbalclub „An.mo" speelde een wedstrijd met „tonego" IV van Wassenaar, welke eindigde met 7—0 in het voordeel van „Animo". ARBEIDSBEMIDDELING Bij de gem. arbeidsbeurs stonden als werkzoe kenden in de afgeloopen week ingeschreven: 285 landarbeiders, 8 schippersknechten, 10 timmerlie den, 5 metselaars, 5 opperlieden. 3 loodgieters, 1 behanger. 1 machinist, 4 chauffeurs, 3 bakkers knechten, 2 rijwieknonteurs. 3 fabrieksarbeiders, 2 transportarbeiders. 1 kellner, 1 monteur. 1 mach. houtbewerker, 2 kantoorbedienden. 1 bankwerker, 1 kabelmcn* "ur, 1 kistenmaker, 1 winkel bed i 1 incasseerder. 1 kantoorjuffrouw; in totaal 342 (v. j. 277). BEVOLKING Gevestigd: mej. W. M. Zonneveld, van Leiden; wed. C. v. Putten, van Zeist; mevr. A. M. van Nieuwenhuixen, van Schiedam; C. M. v. Grieken, van Uden; mej. Koomen, van Noordwijkerhout; mej. G. Schrijvers, van Noordwijk. Vertrokken naar: Doesburg L. M. Meijnen; Lei den M. van Veen; Haarlem mej. P. C. Kerkvliet; Heerhugowaard mej. M. M. Tijssen; Heemstede mej. C. Veenman; Sassenheim mej. P. v. Stein; Noord-whout Me). A. C. Mooljekind; Haarlem A. v. d. Laan; Heemstede Mej. G. A. v. d. Berg; Hillegom Mej. E. v. Dijk geb. Vaneveld. NOORDWIJK V.V.V. „NOORDWIJK VOORUIT" Na de tot stand gekomen fusie tusschen de vereeniging Zeebad en V.V.V. werd gister avond de eerste vergadering gehouden door de nieuwe vereeniging, in hotel Centraal al hier. De opening geschiedde door den waarne- menden voorzitter, den heer Liefferink, die voorstelde de vereeniging den naam „V.V.V. Noord-wijk Vooruit" te geven. Aldus wordt besloten. Hierna wordt voorgelezen het concept der nieuwe statuen, waaruit wij vernamen dat het bestuur uit 9 leden zal bestaan, uit welks midden "het dagelijksch bestuur zal worden geformeerd. Er zal zijn een vaste commissie van hotel en pensionhouders, waarin 2 leden van het bestuur vertegen woordigd zullen zijn. Voorts zullen 2 be stuursleden zitting hebben in een te benoe men vaste reclame commissie. Na eenige discussie worden de statuten aangenomen. De bestuursverkiezing leidde tot bet vol gende resultaat: tot voorzitter werd geko zen de heer A. Vermeulen, die zijn benoe ming voorloopig voor een jaar aanvaardde. Tot overige bestuursleden werden gekozen de heeren: Th. Verloop, C. de Graaf, E. El- zinga, A. J. van Vliet, E. C. Urlus, C. den Hollander, L. A. Roozen en S. P. C. v Wel> Vervolgens wordt de begrooting voorgele zen, waarna onder applaus burgemeester v. -d. Mortes tot eerevoorzitter en de heer Adr. Dorsman tot eerelid worden benoemd Na de rondvraag, die hierna volgde, werd de vergadering gesloten, HAZERSWOUDE RIJTOEREN DOOR HET DORP Plechtige installatie in de Raadszaal D. de Bruijn IJzn Hedenmiddag kwart voor 2 werd aan de grens der gemeente Hazerswoude-Zoeter- woude. bij de zoogenaamde Kippenbrug in den Rijksstraatweg de nieuwe Burgemees ter, de heer A Warnaar met zijn echtge- noote door den Raad van Hazerswoude en (jen gemeente-secretaris verwelkomd. De oudste Wethouder, de heer D. de B r u ij n IJzn., heette de heer en mevrouw Het welkom. Het is mij een voorrecht, aldus Spr. U op dit oogenblik aan ds grens onzer ge meente namens den Raad en de Burgerij te mo gen begroeten. U staat gereed wel dra het ambt van Burgemeester de zer gemeente te aanvaarden. Het zal ons aan genaam zijn U vooraf door deze gemeente te gelei den. Hierop stelde de heer de Bruijn de raads leden aan den nieuwen Burgemeester en zijn echtgenoote voor. Een dochtertje van het raadslid, den heer N. P. K a p t e i n bood mevr. Warnaar bl ie men aan, welke door haar onder woorden van hartelijken dank werden aanvaard. Na de begroeting namen de heer en me vrouw Warnaar, alsmede de wethouders, de raadsleden en de gemeente-secretaris, plaats in rijtuigen, en werd een rijtoer gemaakt langs den Rijndijk, welke door de vele vlag gen een feestelijk aanzien had. De schoolkin- an de betrokken scholen stonden langs den weg opgesteld, begroetten den nieuwen Burgemeester, zongen dezen toe en boden hem bloemen aan. Aan de grens Hazerswoude-Alphen aan den Rijn werd gekeerd en ging het terug den Gemeenteweg op naar het dorp Hazers woude. Aan het begin van het Dorp stond het Muziekkorps opgesteld, dat de rijtui gen door de met vlaggen versierde Dorps straat onder het spelen van vroolijke ma- ziek voorging naar het Raadhuis. De Installatie. Te samen met de Wethouders, de Raads leden en den Gemeente-Secretaris ging Burgemeester Warnaar het Raadhuis binnen. Nadat allen hadden plaats genomen open de de plaatsvervangend voorzitter, de heer D. de Bruijn IJzn. de vergadering nief gebod en deed mededeeling van het besluit tot benoeming van den heer A. Warnaai tot Burgemeester dezer gemeente en van hei schrijven van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie betreffende zijn beëedigin, Toespraak Weth. D. de Bruijn IJzn. Niet gaarne zou ik, zoo sprak Wethouder De ruijn hierna o.m., nu U gereed staat niet opgewektheid Uw arbeid aan te van gen, door al te droefgeestige beschouwin gen Uw en ons aller blijdschap willen ver minderen. Wel staat Uw ambtsaanvaarding onder het beslag van don ernstigen en zorgvollen tijd waarin wij leven. Het is U niet onbekend, dat ook in de meenle onzer inwoning de gevolgen van de wereldcrisis zich op pijnlijke wijze doen gevoelen. De hoofdbronnen van inkomsten. Landbouw, Boom- en Groentenkweekerlj, worden ernstig bedreigd in hun voortbe staan. Als gevolg daarvan baart de werk loosheid het Gemeentebestuur groote zorg. Doch hoe zeer dit alles van belang is bij het aanvaarden van Uw ambt, zij U toe- gewenscht do hulpe van den Almachtigen God. Geve Hij U gezondheid en kracht, scherpte van inzicht en kloek verstand, ook geduld en vertrouwen. Ik heb thans de eer U de ambtsketen te mogen omhangen en de voorzittershamer te overhandigen. Nadat deze plechtigheid was geschieu nam de nieuwe burgemeester het woord. Rede van den nieuwen burgemeester Het is mij een behoefte, aldus spr.. allereerste plaats mijn ootmoedigen dank uit tc spreken aan God, Die al les zoo heeft be schikt en be stuurd, dat ik op dezen dag dit mooie en gewich tige ambt mag aanvaarden. Ik betuig mijn eerbiedigen dank aan H. M. de Ko ningin, Wie het behaagd heeft mi j tot Burgemeester van deze aan- lijke Gemeente te benoemen. Eveneens dank ik den Minister raad, die U door mijn ambtsvoorgangei bij zijn afscheid op liet hart werd gebon den, om er voor te waken, dat deze finan- cieele zelfstandigheid ook in de toekomst wordt gehandhaafd. Over de handhaving van het gezag, zegt spr., behoef ik in dezen kring niet veel te zeggen. Zoowel gij als de geheele burgerij, zijt overtuigd van de groote beteekenis van een krachtige gezagshandhaving. Gij, heeren Raadsleden, neemt Uw plaats hier in als vertegenwoordigers van ver schillende politieke partijen. Dit zal tot gevolg hebben, dat er ook wel eens verschil van meening is. Dit hindert niet, ik behom niet tot degenen, die van het partijenstel sel niets dan kwaad weten te zeggen. Maar verschil van inzicht inzako een bepaald punt of principe mag er nooit toe leiden, dat de samenwerking in andere zaken, waar deze wel mogelijk is, ook maar eenigs zins minder hartelijk of minder algemeen zou zijn. Verder wenscht spr. uit te spreken, dat hij zich gaarne geheel aan de gemeente en belangen harer burgerij zal geven. Ik hoop, dat niemand zal aarzelen een beroep op mijn tijd of werkkracht te doen, indien hij meent dat daartoe aanleiding bestaat. Bij dit alles gevoel ik mij in de eerste plaats afhankelijk van Gods onmisbaren zegen. Maar mijn taak zal in zeer groote mate orden verlicht als ik bij de vervulling daarvan mag ondervinden de hartelijke steun en medewerking van heeren Wethou ders en Raadsleden, Secretaris en Ambtena ren, Politie en allen die verder onze Ge- ieente in de een of andere functie dienen. Ik heb in de jaren die achter mij liggen, zegt Spr., veel in de wereld rondgezworven maar het Hollandsche volk en het Holland- sche leven en het Hollandsche land zijn mij steeds lief gebleven. Ik twijfel dan ook niet of ik zal mij hier met mijn vrouw en gezin, Uw midden, thuis gevoelen. Zoo aanvaard ik deze gewichtige taak in het vertrouwen op God's bijstand, onder m roepling van uw aller medewerking, met de bede d-at God onize gezamenlijke arbeid moge zegenen, opdat wij met vaste hand onze mooie Gemeente door de moeilijke te genwoordige omstandigheden mogen heen- sturen. God geve spoedige verandering ten goedo opdat ook hier voor iederen nij veren Burger eer mag gevonden worden arbeid en brood, en wij ons gezamenlijk weer in een gezonde irelvaart van ons goede dorp zullen kunnen erbliiden. Rede wethouder De Jong Wethouder A. J. de Jong sprak daarna den Burgemeester toe en zeide o.m.: De overgang van het vrije- naar het amb telijk leven zullen van u een groote aanpas sing vragen om daar aan te gewennen. Het verheugt ons daarom dat wij vanuit Sassenheim gehoord hebben van Uw groote werklust en arbeidsprestatie, welke zeker noodig zullen zijn om U in Uw nieuw ambt in te werken en dat met omzichtigheid uit te oefenen. Wij hopen dat U de belangen van onze gemeente altijd op de beste wijze zult be hartigen en dat U steeds met zelfbeiheer- sóhing en rechtschapenheid dc onderwernen die aan de orde komen onbevooroordeeld zult behandelen en de besluiten, zult "uit voeren. Steunend op uw christelijk beginsel twij felen wij daar ook niet aan en verwachten dat U door wijs beleid het vertrouwen der ingezetenen zult winnen en bovendien een dracht het kenmerk van Uw bestuur moge zijn. Dan kunnen wij er zeker van zijn dat met God's zegen onder Uw bestuur onze ge meente een tijdperk van gezonde ontwikke ling zal tegemoet gaan en zal het leider schap voor U een genoegen en voor ons een zegen zijn. De gemeentesecretaris, de heer B. den ra ver, dankte den burgen ster voor de arme en vriendelijke woon n, waarmede, hij ook hem is tegengetreden. Hartelijk hoop ik aldus spr., dat er tusschen U en mij een uitstekende verhouding moge bestaan en wij in goede harmonie, in de beste samen werking tot heil en in het welzijn van Ha zerswoude mogen werkzaam zijn. In de laatste jaren vóór deze Crisis hadden de gemeenten gelegenheid zich aan te pas sen aan de eischen van den modernen tijd. Dit heeft deze gemeente naar vermogen ge daan. Thans leven we in een periode waar in het voor alles geboden is de belasting der ingezetenen tot het hoogst noodzakelijke te beperken en uit de inkomsten der gemeente bet hoogst mogelijke nuttire profijt te trek ken. Dit is voorzeker geen gemakkelijke taak. Hartelijk hoop ik, aldus besloot spr., dat God U daartoe wijsheid en kracht moge schenken. Op het verdere verloop der plechtigheid hopen wij morgen nader terug te komen. A. Warnaar Jzn Bihnenlandsche Zaken den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, die mij voor deze benoeming hebben willen voordragen. En ook dank ik van ganscher harte voor de groote belangstellng, die ik, zoowel bij mijn benoeming als op dezen dag heb mo gen ondervinden, zoowel van de bevolking van Hazerswoude als van vele andere vrienden en bekenden. En ten slotte dank ik inzonderheid U. mijnheer de loco-burgemeester, voor alles wat U gedurende de vacature voor deze gemeente hebt willen doen. Zoo aanvaard ik de taak die mij hier wacht met groote dankbaarheid. Is het in het algemeen reeds gevaarlijk vooraf te veel over plannen en voornemens te spreken, onder de tegenwoordige om standigheden is dit wel in dubbele mate het geval. De geweldige crisis waaronder de sche wereld nu reeds bijna gedurende een vijftal jaren gebukt gaat, ging ook aan Hazerswoude niet voorbij. Toch behoeft de toestand niet te donker te worden ingezien. De schuldenlast der gemeente is gelukkig nog niet onrustbarend en de financieele zelfstandigheid werd be waard. Gaarne wil ik verklaren, dat ook ik mtj wensch te richten naar den .vaderlijken Radio Nieuws. Programma 4: 8.20—8.50 Parljs R: 12.20—: Daventry; 14.20—17.35 Midland Rog; 17. 18.20 Een der Eng. „National" zenders: 18. 18.40 Deutschl-sender; 18.4013 Daventry. 19.30 Loc. uitz. Tuinpraatje door den hee Jonker, chef afd. Gem.-plantaoenen- 19.10 Loc ultz. Sportpraatje door den heer J. Jansgen (ournaislt); 2021.20 Londen R; I —22.20 Keulen; 22.20afl.; Daventry •14.20 Brussel Fr; 1.30—17.15 Kalundborg» 17.15—19.50 Brussel Fr; 19.50—20.20 Keulen: 20.20—20.50 Luxemburg: 20.50—22.40 Deutsc'.U.- sender; 22.40afloop: Keulen Programma 4: 8.20—8.50 ParUs R; 12.20—14.25 Daventry: 14.25—17.35 Londen Reg: 17.35—18.20 Een der Eng. „Nat." zenders: 18.2021.05 Lon den Reg; 21.05—22.50 Parijs R; 22.50afl.: Lon den Reg iel Fr; 23afloop: Programma 4: 8.208.50 Parjj3 R; 12.2014.20 Daventry: 14.20—15.45 Londen Reg; 15.45—17.35 North Reg: 17.35—18.20 Een dor Eng. „Nat." zenders; 18.2019.05 Daventry; 19.05afloop: Midland Reg VRIJDAG 1 JUNI Programma 3: 8—12.20 Deutschl-sender: 12.20 —15.20 eulen; 15.20—17.20 Kalundborg; 17.20— 18 20 Keulen: 18.20—19.35 Brussel Fr; 19.25 21.20 Deutschl-sender: 21.20—21.50 Keulen; 21.50—23 Brussel VI: 23—afl: Deutschl-sender. Programma 4: 8.20—8.5o Parijs R; 12.20—17.35 Londen Reg: 17.35—18.20 Een der Eng. „Nat." zenders: 18.2019.20 Loudon of Midi. Reg; 19.20 23 Luxemburg; 23afloop: Daventry;

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6