DINSDAG 29 MEI 1934 Kerknieuws. - :j GEREF. KERKEN Tweetal: Te Kantens M. Geerts>ema cand. tc Zuiowoldc 'en B. 'Holwerda cand. te Houwerzijl. Beroepen: Tc IJmuiden-Oost, E. G. van Teylingen te Oosfcwolde (Oldainbt). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ober gum. F. H. No'.le, car.d. te Dordrecht. Aangenomen. Naar Warnsveld (toe:.), A. van der Hoeven te VoMenhove. Bedankt- Voor Winsum en Baard, H. A. Baudot te Klooster ter Apel. OUD-GEREF. GEM. Bedankt: Voor Apeldoorn, K. P. de Groot te Delft. DOOPSGEZ. SOC. Beroepen: te Amsterdam O. L. v. d. Veen te Groningen. ASCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zcadag 27 Mei nam Ds. A. H. J. G. van Voorthuizcn afscheid van de Gemeente te Rijss^n, wegens vertrek naar Wezep. Zi]n tekst was Mat ch e us 2S 20. Onderwerp: de blijvende Herder. Punten: le. Wie Hij is. 2e. Waartoe Hij blijft. 3e. Voor hoelang Hij blijft. Aan het einde van deze indrukwekkende plechtigheid werd Ds. van r Voorthuizen toegesproken door Ds. van Asoh van Wierden en door Ds. van Wieriogerv van Rijssen. Hem werd toegezongen Ps. 121 4. Mede aanwe zig was Ds. Hijman van Nijverdal. Voc-r het afscheid van Ds .C. M. v. d. Loo van de GercfKerk van Appelscha bestond vee! belangstelling. Aanwezig waren afgevaardig den van de Classis Assen en van een vijftal gena- buurde kerken. Ds. v. d. Loo bediende het woord naar aanlei ding" van Hand. 20 32a en sprak na afloop van de prediking hartelijke woorden van afscheid en dank in antwoord op korte toespraken van ouder ling J. Banga namens Kerkeraad en Gemeente, Ds. D. Drenlh van Zuidlaren namens de Classis. Ds. G. Oegema te Haulerwijk namens de Geref. Kerk aldaar en Ds. W. Scheele van Hoogersaiulde na mens de overige buurkerken. Aan leeraar en Gemeente werden toegezongen Ps. 134 3 en Ps. 146 3. Ook Ds. J. M. Snetblage, Ned. Herv. Pred. te Appelscha woonde als goede buur en vriend de plechtigheid bij. Zondagavond heeft Ds. A- D. M e e t e r, we- trek r Herv. Gemeente van Wageningen afscheid geno men, sprekende naar aanleiding van Eifeze 1:14. Ds. Gregory sprak den scheidenden leeraar, mede namens Gemeente, Kerkeraad en Ring hartelijk toe, waarna. Ps. 121 4 werd toegezongen. Ónder de aanwezigen bevonden ridh de burge meester van Wageningen en vele belangstellenden uit Amsterdam. Cand. K. Roubos te Driebergen hoopt Zendag 17 Juni zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Steggerda c.a.. na bevestigd te zijn door Ds. H. Visser van Doetanahem. JUBILEUM Ds. W. VERHOEF Ter aanvulling van ons benaht van gisteren diene nog, dat een speciale herdenkingsrede door Ds. Verhoef niet gehouden is: wel heeft de jubilaris enkele woorden aan dit ambtsjubileum gewijd. Des morgens sprak Ds. Verhoef in de Nooraerkerk, alwaar hij aan 't einde van den dienst werd toe gesproken door onderling v. d. Mey en de ge meente hem toezong de bekende zegenbede uit Ps 134 Des avonds trad Ds Verhoef op in de Oosterkcrk Hier werd hij toegesproken door ouderling Kroes en werd hem toegezongen Ps. 71 13. Overigens heeft het Ds. Verhoef j.l. Zondag, die tegelijk rijn 6Se verjaardag vierde, niet aan belangstelling ontbroken. SUPRA-NATIONALE GEBEDSBOND 'Men meldt ons: In de maand Juli zullen vanwege den Supra- Natdonalen Gebedsbond in het ..Zendingshuis" tc Amerongen 2 Conferenties en 2 Bijbel-Cursussen gehouden worden. De data voor de Conferenties zijn: 6—9 Juli en 20 —23 Juli: die voor de Bijbel-Cursussen. 9—16 Juli en 23—30 Juli. Elke Conferentie wordt dus ge volgd door een Bijbel-Gursus. In elke cursus-week worden twee Hollandsche 'en één Engelsohe cursus gegeven: deze laatste ■wordt geleid door Miss Edith Davis en niet ver taald. Gedurende de cursus-weken wordt des avonds te half acht een samenkomst gehouden, waarin Miss Ruth Paxson spreekt; dezie toespraken wor den echter wél vertaald. De sprekers en leiders voor deze Conferenties én Bijbelcursussen zijn: Miss Edith Davis, ex zendel. in Ohina; R. van Goethem, Evang. v. d. Belg. Evang. Zending te Mouscron; Johannes de Heer, Redacteur van „Het Zoeklicht" te Drie bergen; J. Knecht, Leeraar aan de Opl. school 'voor Evang. der B.E Z. te Brussel: Ds. J. H. B. v. Lierop, Pred. der B.E.Z. te Gent; Miss Ruth Paxson, ex.-zendel. in China; Ds. A. W. F. Waardenburg, Vrij Evang. Pued. te Wezep. Het Onderwerp voor deze Conferentie is: „De Opwekking van Gods kinderen in Europa." DE AFSCHEIDING VAN 1834 In het herdenkingsjaar van de Afscheiding in 1834 is niet alleen de 14e October datum van groote beteekenis. Immers, aan het oogenbltk, waarop de acte van afscheiding te Ulrum ender- teek'end werd door hen, die Ds. de Cock volgden, gaat een reeks gebeurtenissen vooraf, die in den keteD der historie onmisbaar waren. Reeds de 11e Maart, toen de Cock werd op- Kerkbestuur te verantwoorden, was zulk een datum. De 1 c April was een volgende dag van beteekenis: rendier het de Cock tractemeat de Ulrum- sche predikant ingehouden. In de dagen tussdhen 1 April en 15 Mei ligt de voorbereiding van de reis, door de Cock met den catechiseer meester T. de Wit van Wildervank naar de Resi dentie ondernomen, om persoonlijk den Koning een verzoekschrift te overhandigen. Op den 14en Mei had de audiëntie plaats, maar de Koning ontving de heeren VTïj koel, zoodat zij met weinig hoop op uitkomst naar huis terugkeerden. Deze verwachting bleek juist: nauwelijks 14 dagen later volgde op den 29en Mei, dus vandaag honderd jaren geleden het besluit tot afzetting. Dit besluit viel ongeveer vijf maanden na dat tot schorsing, eu heeft den weg naar dc Afschei ding gebaand. Het vonnis werd geveld zonder nader verhoor of onderzoek en alleen op grond van het in druk geven van het geschrift van Klok en de weigering om het te herroepen. In dat boekje had de Gock een voorrede geschre ven, waarin de Gezangbundel genoemd wordt „een tesamen geflanste Alkoran. waar de waarheid, die er noodig is te weten tot zaligheid, uit blindheid of trouweloosheid is verzwegenen voorts nog: .irenische minneliede ren, om de Gereformeerden al zingende van hun zaligmakende leer af tc helpen, en eerae valsche en leugeroleer in te voeren". Daarom heet het zingen der Gezangen hier, „strijdig met Gods Woord, een getier, dat na te laten best en Gode behagelijk Ds. de Cock zelf had aan het Prov. Kerkbestuur den dag tevoren, op 28 Mei, geschreven, dat hij eer hij den toren ging bouwen, de kosten overre- kend had. Van dat hij begonnen was het recht Gods togen het van God afwijkende menschdom te verdedigen, had hij al meermalen afzetting, bon den en boeien, uitbanning, confiscatie van goede ren. ja zelfs den doou voor oogen gehad Maar welke de uitkomsten ook mochten zij i hij hoopte :e over te laten aan den Heere." Samenwerking inzake gedenkteeken In ons blad van 8 Mei is bericht, dat het Geref. Comité voor de Afscheiding 1834 er met in ge slaagd is, zoodanige samenwerking te verkrijgen met het Ohr. Gercf. Comité, dat een gemeenschap pelijk gedenkteeken zou vv&rdcn aangebracht. Bij qadere informatie blijkt ons, dat deze mededee'ing onjuist is. De besprekingen over dit onderwerp zijn nog gaande. Men zal begrijpen, dat het opner men van deze tegenspraak ons evenzeer verheugt als "de (ten onrechte vermeende) loop van zaken ons leedwezen had gewekt. Het opstellen van een gedenkteeken van de Chr. Gref. Kerk te Ulrum is een plaatselijke aangelegenheid en ging buiten het Ohr. Geref. Comité om. Odk van een Bweeëerlei strooming in het Chr. Geref. Comité ten opzichte van een eventueel op te richten gemeenschappelijken gedenksteen is, naar ons van bevoegde zijde gemeld wordt, geen sprake. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Scherp conflict in de Hannoversche landskerk De landsbissohop der Dui tsche Evangelische kerk in Hannover, de bekende Luthersche voorman Dr. Mahrarens, 'heeft zich bij de Belijdenisbewe ging (oppositie tegen de Rijkskerkregeeriög) aange sloten. De directe aanleiding is het besluit van den Hannoverschen kerksenaat, -waarin de geloofsbe- weging der Duitscshe Christenen de meerderheid heeft, om de zelfstandigheid der Hannoversche landskerk op te heffen en de landskerk in te lijven bij de rijkskerk. Dr. Mahrarens verklaarde zich op grond van de rechten der belijdenis tegenstander van dit besluit en weigerde het te onderteeketien. Daarop werd het besluit door den kerksenaat zon der de handteekening van den landsbissdhop gepu bliceerd. Hieruit ontstond uiteraard een conflict. Te Hannover kwam 23 Mei j.l. een „belijdenissa- menkomst" bijeen, waar afgevaardigden van meer dan 600 Hannoversdhe gemeenten tegenwoordig waren, in welke Dr. Mahrarens zijn houding nader toelichtte. De vergadering sprak haar hartelijk ver trouwen in dr. Mahrarens uit en aanvaardde een besluit, thans gepubliceerd, waarin de Hannover sche belijdeniskerken van de rijkskerkregeering vragen het besluit van den Hannoverschen kerk senaat ongeldig te verklaren. De kerksenaat (die uit den landsbisschop en 6 andere leden bestaat) heeft dit beantwoord niet het publiceer en van een motie van wantrouwen in den landsbissdhop en het verzoek aan dé rijkskerkregeering om dr. Mahrarens oogenblikikelijk uit zijn ambt te ont- Dc Hamburgsdic landskerk Onder aanwezigheid van rijksbisschop Ludwig Müller en dien Redhtswalter dr. Jaeger heeft dc synode der Hamburgsche landskerk Donderdag 24 Mei to; opheffing harer zelfstandigheid en inlijving vn de rijkskerk besloten. Dc Vrije Nationale Synode vergadert. De Vrijé Nationale Synode der Duitsche Evan gelische belijdenisbeweging komt deze week onder leiding van den Westfaalschen praeses dr. Koch van Oeyenlhausen bijeen. Het agendum wijst op voortgang in de stichting van een nieuwe kerkge meenschap. De Westfaalsöhe behjdenissynode heeft zidh reeds tot den staat gewend om de ker kelijke belastingen in handen te krijgen, die haar naar oordeel toekomen. Het rijksministerie van financiën nam hierin nog geen Ook benoemde zij predikanten haar eigen kringen in die plaatsen, waar de predi kant „bisschoppelijk" blijft. Bn de nationale synode heeft op haar agendum het voorstel, om overal in het rijk de cënibralïsce- ring der landskerken onder den rijksbisschop op het krachtigst te weerstaan en tegenover deze neraens zelf de kenk in den zin der belijdenis te or ga ni seenen. Ds. V. DEDDENS Naar wij vernemen, is de toestand van Ds. Deddtens, Geref. Pred. te Rijswijk, bevredigend. De ongesteldheid heeft een normaal verloop. KORTE BERICHTEN In ons blad van 25 Mei j.l. vindt men onder Kerknieuws een verslag van de Chr. Geref. Pred.- Conferentie te Apeldoorn. De hierbovtn staande kop had moeten zijn „Theol. Schooldag te Apcl- De Kerkeraad der Geref. Kerk te N a al d w ij k heeft besloten tot afschaffing van het instituut van voorlezer in de kerk, welk besluit thans is uitge voerd. Het provinciaal Kerkbestuur van Zuidholland heeft benoemd tot vice-president volgens art. 17 al 1 Reg1!. Kerkvisitatie ds. J. F. Wachter, te ZENDING EN PHILANTROPIE DE WITTE VEEN-CONFERENTIE TE ERMELO Van 25-29 Augustus Voor de van 25—-29 Aug. te Ermelo te houden Conferenties der Witteveen-Vereeniging, zullen ó.a. als sprekers optreden met het onderwerp; Moeten wij zondaars blijven? Dr P. Stegenga AziiV tc Amsterdam: „Hoe moeten wij den Bijbel lezen?" Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. te Ermelo; „Helpt bidden?" Dr. A. K. Kuiper, te Amsterdam; „De, arbeid van Dr. N. Adriani in Midden-Celebes" MevrouwM. AdrianiGunning, te Hoenderloo. PASTOR FETLER EN DE COMMUNISTEN Openbaar debat? Terwijl Pastor Fetler, de bekende ex-pastor van, den Dom Evangel ia te Petersburg en thans wo nende te Riga, zijn drie lezingen in de Engelsohe kerk te Amsterdam hield, stonden bij iedere samen komst Communistische agenten in de straat bij den ingang van de kerk en verspreidden Bolsjcwistl- :lhe lectuur in de Holiandsohe taal. In de avond-samenkomst van Zaterdag j.l. heeft Pastor Fetler.de uitdaging tot een openbaar debat et de Comunisten van Amsterdam a an gen o- Hij stelde echter drie voorwaarden, o.a. dat de Communisten de grootste zaal van Amsterdam zouden huren, en dat iedere partij 30, 20 en 10 minuten mocht spreken. De Communisten hebben nu aan Moskou gevraagd, of het mag. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEFST Veertien sprekers. Op het Chr. Nationaal Zendxngsfeest, dat Woensdag 4 Juli op Middachten bij de Steeg wordt gehouden, zullen als sprekers optreden de heeren: G. Bakker, zendeling op Borneo: „Grepen uit het zendingsleven onder de Dajaks"; Ds. H. L. Both. pred. te Arnhem: „De groote oogst en de weinige arbeiders"; Exc. Dr. J. H. van Broekhuizen, Gezant der Unie van Zuid-Afrika: „Sie Sending en die natu- rellenvraagstuk in Suid-Afrika"; Ds. D. Grommelde» Zendingsdirector; „Een Ja- vaansch apostel op Bah"; Ds. W. J. L. Dake, zendeling-arts te Bandceng: „Uit de medische Zending op. West-Java": H. Gordeau en F. J. F. van Hasselt: Jeugdd- Ds. C. J. Hoekendijk, oud-zendeling van West lava, thans pred. te Bussum: „Zendingispro- blernen": Dr. H. Kaajan, pred. te Utrecht: „Wij wen- sdhen Jezus te zien": Os. H. Kluin, directeur Neerbosch: „Zijt daders des Woords"; IH. Lehman, zendeling in Suriname: „Hoe Suri- oame's slgvenkroost ais Christengemeente naar zelfstandigheid streeft": J. van de Weg, zendeling op West-Java: „De taak van dén Kerkeraad op het Zendingsveld"; Ds. R. Dijkstra, pred. te Amsterdam: Slotrede. Op den vooravond treden als sprekers op. Ds. J. H. Buinink, pred. te R'heden en Ds. H. J. Haok, predikant te Arnhem. KORTE BERICHTEN Zending. In etis verslag van 24 Mei j.l. over de Geref. Evangelisatie is een fout geslo pen. Het slot van dit verslag beginnende met- „Hierop volgde een zeer geanimeerde bespreking" enz., moet behalve de laatste zin geplaatst worden onder de rede van Ds. Wiersinga. Schoolnieuws. CHRISTELIJK LYCEUM ARNHEM Vrijdag jJ. had de jaarvergadering plaats van het Chr- Lyceum te Arnhem, onder leiding van den voorzitter, Dr. J. J. de Waal Malefijt. De aftredende bestuursleden P. Smeenk en J. P. van Lomkhuyzen werden 'herkozen en als nieuwe be stuursleden gekozen de heeren E. Jongsma, arts te Oosterbeek, (in de vacature Ds. H. L. Both die bedankte) en Ds. J. G. L. Brouwer, Ned. Herv. predikant te Oosterbeek. Bij de rondvraag werd er met nadruk op ge wezen, dat de ouders, die voor hun kinderen Christel ij k 'Middelbaar of V. H. Onderwijs begeeren, op hooge finantieelc lasten komen: dit springt temeer in het oog, indien zij in z.g. bui tengemeenten wonen. Die buitengemeenten me ten wettelijk financieel bijspringen voor kinderen, die openbaar M. of V. H. O. ontvangen in eer 'naburige gemeente, maar voor ouders, die voor thun kind Ghristeli,k M. of V.H O. begeeren, zijn zij tot niéts verplicht. Laatstgenoemde categorie van ouders bevoordeelen dus sterk de publieke VEREENIGING SCHOOLMUSEUM De Vereen. „Schoolmuseum" heeft Zaterdag j.l. te Goes een algemeene vergadering gehouden onder presidium van den heer C. Wit, Inspec teur L. O. te Middelburg. Blijkens het jaarverslag telt de Vereeniging 389 leden; (in Zeeland zijn p],m. 1000 onderwijzeressen). De aftredende bestuursleden de heeren C. Wit en W. de Wolf werden herkozen, terwijl gekozen werd de heer C. de Pree te Breskens. Naar aanleiding van een opmerking uit de ver- tjaderirig zegt dé voorzitter Sat Tifi,-- evenals de Inspecteur Stoopman te Goes, er aan wil mede werken dat de dag van de alg. vergadering van het Schoolmuseum als vrije dag zal worden be schouwd. Maar dan moet hij in het leerplan als zoodanig worden vastgesteld. Van deze vergade ring kan dan tevens een inspectie-vergadering, .ge maakt worden. Zij zal dan echter op een Woens dag te Middelburg gehouden moeten worden. In de middagvergadering sprak de heer K. Brants, oud-hoofd-inspectcur L.O. over: „Het kind en de v reld". In deze rede wekte de heer Brants de onder- wïjizers krachtig op bij de kinderen dc Volken- fcondsgedachte er in te brengen. „Onder de orvder wijzers is echter daarvoor te weinig enthousiasme. Maar laten ze toch nooit vergeten dat ze bouwers "zijn aan dc nieuwe kathedraal van land1, volk en menschheid." SCHOOL JUBILEUM DEN BOMMEL Op Vrijdag 1 Juni a.s. zal dc Chr. School te Den Bommel 25 jaar bestaan hebben, 's Morgens hoopt men dit feit met de leerlingen onder gebrui kelijke tractatie te herdenken, terwijl 's avonds in een samenkomst met ouders, leden, oud-leerlingen enz. dit jubileum zal gevierd worden. O.a. zullen daarbij twee predikanten, oud-leer lingen der school, als sprekers optreden: Ds. E. Emmen, van Noordhom, en Ds. J. C. A. van Loon, van Purmerend, HET VOORBEREIDEND (BEWAAR SCHOOL-) ONDERWIJS IN 1931 EN '1932 De invloed van de verhooging van den toelatingsleeltijd tot de lagere school. Dn afdeeling Ondenvijsstatistiek' van hel Conti aal Bureau voor de Statistiek heeft in Mcdedoelipg no. 21)1 de voorloopige cijfers gepubliceerd betreffende de aantallen scho len. leerlingen en leerkrachten bij het be- waarschoolonderwijs naar den toestand op 31 December 1932. Daarbij werden tevens voor het eerst de eindcijfers betrcfende het jaar 13931 opgenomen, terwijl in het belang van een gemakkelijke vergelijking ook de eind cijfers over de jaren 1930 en 1929 daaraan w erden toegevoegd. Aantal scholen Het aantal bewaarscholen, dat in 1929 nog 1785 bedroeg is via 1S50 in 1930 en 1900 in 1931 'thans tot 1917 gestegen. Het belangrijk ste gedeelte van dezen jaarlijkschen aan was met omstreeks 50 scholen moet gesteld worden op rekening van het Roomsch-Ka- tholiek onderwijs. Dit blijkt het beste, wan neer wij de aantallen scholen in het jaar 1.932 voor de afzonderlijke richtingen op geven, met daarachter tusschen haakjes ver meld het overeenkomstig getal in 1929. Open bare scholen '284 273), Protestantsch-Christe lijke 391 (360), Boomsch-Katholieke 1002 (896), overige bijzondere scholen 270 (256). Aantal leerlingen. Het totaal aantal leerlingen der gezamen lijke bewaarscholen bedroeg in 1929 174.045, steeg in 1930 met 4612 (2.7 in 1931 met 1173 (2.3%) en in 1932 met 8523 (1.7%;). Zooals de lezer ziet, overtreft de toename in 1932 die in dc vorige jaren belangrijk. De oorzaak moet gezocht worden in de ver hooging van den leeftijd van toelating tot de scholen voor gewoon lager onderwijs. Ge lijk bekend, is deze in 1932 van ö'/o jaar ge bracht op 5 jaar en 9 maanden. Als gevolg daarvan moe-sten tal van leerlingen, die vroeger reeds onmiddellijk tot de lagere school hadden kunnen worden toegelaten, noodgedwongen de bewaarschool nog een tijdlang blijven bezoeken. De normale afvoer van leerlingen bij het voorbereidend onder wijs werd op deze wijze belemmerd en heeft geleid tot een versterkte toename van bet leerlingontal. In 1933 is het 'tweede gedeelte van den zoo juist bedoelden maatregel in werking getreden en 'is de toelatingsleeftijd tot de school voor gewoon lager onderwijs op 6 jaar gebracht. Elet is dus waarschijn lijk, dat te zijner tijd ook de leerlingencij- fers over 1933 daardoor zullen worden be ïnvloed; daartegenover staat, dat in onder scheidene gemeenten in 1933 het voorberei dend onderwijs is opgeheven, zoodat de in vloed van het tweede gedeelte van den maat regel wellicht niet, 2:00 duidelijk zal zijn af te lezen als thans. De verdeeling van de aantallen leerlingen OAer de afzonderlijke richtingen in 1932 is aldus; openbaar 41.175, Protestantsch-Christe lijk 35.568. Roomsoh-Kathóliek 9S.925 en ove- rio- bijzonder 15.715. Wij geven thans nog de percentages van toename in de jaren 1930, 1931 en 1932 voor de richtingen afzonderlijk: openhaar 3.9; 0.8; 4.6%; Protestantsch-Christelijfc 2.1; 2.7; 4.4%; Rdomsch-Katholiek 2,9; 2.7; 4%; overig bij zonder 0.8; 3.3 10 In de statistiek van het Voorbereidend Onderwijs over 1929 was een staatje opgeno men, waarin vermeld werd het. aantal leer- tiiigou deé'hr-- '-a r^oli al enuitgedrukt in pro centen vanliet totaal aantaj. kinderep io;-den leeftijd van 3 3,/m. 6 jaar op de data, waar- oit een volkstelling werd gehouden. Dit staatje kon thans met behulp van de nu bekend geworden cijfers omtrent de leeftijds opbouw der bevolking naar den toestand op 31 December 1930 aangevuld worden.. Wij geven dit staatje hieronder. Toestand op Jongens Meisjes Totaal 31 Dec. 3S59 16,6 18,9 17,7 "1869 16,9 19,7 18,4 1879 20,4 23,1 21,7 1S89 23,2 24,7 24,- 1899 213,4 24,6 24,- 1909 25,2 22,5 23,9 1920 23.1 23,1 23,1 1930 27,3 27,- 27,1 Uit dit staatje zien wij, dat het gedeelte der daarvoor in aanmerking komende kinde ren, dat een' bewaarschool bezocht, in liet laatste jaar dus grooter was dan ooit te voren. Het onderwijzend personeel Wij geven thans de aantallen leerkrach ten in het jaar 1932 voor de richtingen af zonderlijk, met de overeenkomstige cijfers voor 1929 tusschen haakjes er achter. Hoofden en onderwijzeressen: Openbaar 1126 (1102); Protestantsch-Christelijk 996 (937); Roomsoh-Kafcholiek 2257 (2043); ove rig bijzonder 516 (507); totaal 4895 4589). Kweekeiingen: Openbaar 642 662); Protes 'tantsch-Christelijk 595 (480); Roomsch-Ka- tholick 382 (379); overig bijzonder 78 (48); Totaal 1697 (1569). Helpsters: Openbaar 85 (108); Protestantsch Christelijk 178 (140); Roomsch-Katholiek 332 285); overig bijzonder 89 (95); totaal 6S4 (628). Omtrent de sterkte der onderscheidens richtingen bij het bewaarschoolondcrwijs in 1932 lezen wij, dat 21,5 pCt. der leerlingen openbare scholen bezocht, 18,6 pCt. Prótes- ta n tsch-Ch ristel ijfce scholen, 51,7 pCt. R.- Katholieke scholen en 8,2 pCt. overige bij zondere scholen. Deze percentages wijken niet noemenswaard af van die in 1929. Met den bijzonderen groei van het leer lingental in 1932 is, vooral voor de open bare scholen, gepaard gegaan een toename van het gemiddeld aantal leerlingen per school. De desbetreffende gemiddelden zijn thans: Openbaar 145 (in 1931: 138); Protes tantsch-Christelijk 91 (89); Roomsch-Katho liek 99 (98); overig bijzonder 58 (54); alle scholen te zamen 9S (96). Voor meer gedetailleerde cijfers verwijzen wij den lezer naar de Mededeeling zelve. Op verzoek worden deze Mededeelingen kosteloos door het Centraal Bureau voor de Statistiek te s-Gravenhage verstrekt.) EXAMENS EXAMENS FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH ITALIAANSCH EN SPAANSCH In de Examenr-Gom missies voor de in Augustus en zoo noodig in 't laatst van Juli te houden cxainenis in de bovengenoemde vijf talen zijin be noemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor dc Fransahe, Spaansohe en Italiaansdhe talen: dr. K, Sneyders de Vogel, te Groninger); b. tot lid en voorzitter der oommissie voor de Hoogduitsche taal en letterkunde: dr. J. H. Schol te, te Amsterdam; c. tot hd en voorzitter der commissie voor de PROMOTIES UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de \vis- n natuurkunde de heer H P. Bottelier, geboren e IJmuiden, op proefschrift „Ubcr den Einfluss Lusserer Faktoren auf die Protoplasmastró- nung in der Avena-Koleoptile". ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Doet. ex; Class, letteren: de heer P. Tollenaar te Zwolle LEIDEN. Voorber. kerkelijk examen: de heer L R. Schol ten. Doet. examen Indisch recht: de heer Mr J. R AMSTERDAM. Cand. ex. klass. letteren: de Cand. ex. handelswetenschappen: de heeren' ECH'R Opgeroe de heer J. C. Maaskai schappen: de heer 'Ai EXAMENS-MACHINIST r diplom J G Brc 's-GRAVENHAGE. Geslaag de heeren L Smit, Den Held' Dordrecht Wetenschap- R. SCHUILING TACHTIG JAAR Dé befceaide geoloog. R, Schuiling heeft on der zeer groote bciang&föliing in zijn wo ning- te Deventer'zijn SOsten verjaai'dag ge vierd. Onder degenen, die den nog krachti« gen grijsaard kwomen gektkweneahen, be hoorden o.m. Prof. Oeöterreioh namens heli bestuur van den Geografiscben Kring, Dr v„ I-Iinten namens het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap, Prof. L. van Vuuiren na mens het Geografisch Instituut, Mr F. W. R, Wttewaail, burgemeester van Deventer. Voorts boden vele oud-leerliingen van den heer Sohuiling hun gelukwenschen aan en kwamen vele vrienden en kennissen ter receptie. Een zoon van den jubilaris, Dr H. U Schuiling, chef von den geografischen dienst van een Belgische mijnonderneming in den Congo, die dezer dagen hier te lande arri- veeirie, was mede ter receptie aanwezig. Juist op zijn verjaardag i6 verschenen hef eerste deel van den zesden geheel omge- werkten druk van Schuilings' „Nederland", meteen een vijftigjarig jubileum, want in 1894 verscheen de eerste druk. Het Nodeiiandsche volk mag dezen worker en zijn medearbeiders, de heeren H. J. Moer man en G. J. A. Mulder, wel dankbaar zijn voor dit boek, waarin in het IVe hoofdstuk voor het eerst, een poging gewaagd wordt om een schets te ontwerpen van de planten en dieren-associaties in Nederland. Deze geheel nieuwe dmik is het waardigei sluitstuk van Schuilings' levensarbeid. KLANK FILMEN XII,4) ONBEKENDE HELDEN Misschien" oordeelen sommigen mij oneer- biediK en harteloos, dat ik van „gesol" spre ken durf. Maar werkelijk: er zijn oogenblik- kcn. dat ik al dat eerbetoon rondom en na en bij bet graf van den Onbekenden Soldaat in verschillende Europeesche hoofdsteden bijna niet langer kan uitstaan. Ik was een tijd geleden in Londen. Hoog op een omnibus gezeten maakte ik een toer door deze stad der sleden en kwam ik, op weg naar Westminster voorbij de machtige Sint Pauls-Kathedraal. Onder den indrulï van alles, wat ik zag, werd ik plotseling op geschrikt door eeji waarschuwing van mijn medegezel, een Amsterdamsch advocaat: Pa* op. hoed afnemen; we komen liet graf van den Onbekenden Soldaat voorbij. In mijn verbouwereerdheid deed ik, wat van mij verlangd werd. Tegelijkertijd ook ergerde ik mij niet weinig over mij zelf. En' werkelijk verwachtte ik, dat mijn mede-pas sagiers zich niet wéinig over mij vermaken zouden. Deze vrees was echter ijdel. Allen hadden het hoofd ontbloot, terwijl we he: Graf voorbij reden. Toen ik later op den dag te voet voorbij den Cenotaaf kwam, had ik gelegenheid op te merken, dat van de honderd voorbijgan gers stellig méér dan negentig op de reeds beschreven wijze den Onbekenden Soldaat hun hulde brachten. En heel enkelen com- rnunistisch-gezinden. lichtte mijn medegezel mij in gingen zonder groet voorbij Oppervlakkig beschouwd ligt aan deze huldiging, dezen groet, een sympathieke ge dachte ton grondslag: de man, die hier be graven list, is de representant van tien- en honderdduizenden andere dooden, die voor 't vaderland stierven. In hem eert en dankt men die tallnozen voor hun zelfopoffering en Vaderlandsliefde. Maar ik vraag mij af. of het niet echt Zijn al die méér dan negentig-ten-honderd voorbijgangers doorgloeid van liefde endank baarheid? Zullen er niet ettelijken zijn, die den hoed af nemen, omdat dit nu eenmaai zoo behoort? Omdat het „staat"? En dan die telkens herhaalde kransleg- gingen door vreemde vorsten en diplomaten! In hun mooiste uniformen of onberispe lijke rok-costuums komen de heeren bij het Graf. Een paar minuten staan ze daar dan stil, niet diép gebogen hoofd. En ze denken... ja, misschien denken ze er wel aan, dat deze „plicht" wel een zeer zware corvée voor hen is. Maar het is noodig, dat ze dit doen; die krauslegging is immers een sleutel tot het hart van iiet volk? Schuilt in di;, a'les niet iets onwezenlijks, iets onwaarachtigs? Begrijpelijk is het, dat een volk zijn groota helden eert en hulde bewijst. Aan de Fran- schen behoort een Focli, aan de Engelschcn een French, aan de Duitsehcrs een Hinden burg. En nog talloos vele helden méér zijn er. die men dankbaar mag en kan zijn. Ik vraagxis het niet méér reëel en niet, veel doelmatiger, deze bekende helden tc eeren. te danken? Ik maak kennis met een onbekenden held I-Iet behoort tot één van de mooiste oogen- blikken in mijn leven, dat ik kennis maakte met één der bekende helden uit den Grootcn Oorlog. Om bepaalde redenen noem ik lie\er geen namen, maar ik vermeld al leen, dat ik uiterst vriendelijk ontvangen werd en dat het gesprek over alles-en-nog- wat liep. Alleenover den oorlog werd niet gesproken. Toen ik het huis van den held verlief, maakte ik mij zelf de grootste verwijten, dat ik niet meer gevraagd en ondervraagd had. Wat had deze held mij niet veel wetens waardigs kunnen vertellen! Mijn bescheiden heid was niet andere clan verlegenheid ge weest. beschuldigde ik mij. Ik was geheel onder den indruk van dit groote gebeuren. Tegenover dezen reus in de geschiedenis van den Grootcn Oorlog gevoelde ik mij zoo onaanzienlijk klein en nietig Welnu, dat gevoel van nietige kleinheid Jieb ik ook do vorige week weer gehad in een derdeklas-spoorcoupé tusschen Amster dam en Utrecht. Met een vriend uit Gouda zat ik te praten, toen deze plotseling één van onze medereizi gers scherp onderzoekend aanzag. „Vergis ik mij niet, dat ik u ken?" vroeg mijn vriend. De onbekende haalde even zijn schouders op. „Misschien niet", antwoordde hij toen. „In ieder geval ik ken en herken u niet". „Maar u bent toch een Gouwenaar even als ik?" ,.Ja, ik ben een Gouwenaar. Dat wil zeg gen: ik was het. Ik hen al langer dan vijf tien jaar in Indië geweest en voor dien tijd „Ik weet het: uw werk heeft u lot een zwerver gemaakt. En liet blijft u bevallen?" „Mij?" De gevraagde was verwonderd. '„Maar natuurlijk", zei hij toen, „ik moet dat werk doen. Ik kan niet anders. Maar soms het. is waar kun je er wel eens moede loos onder worden dat je zoo heel geen blij- vende verbetering ziet, geen enkele genezing Ik sta nu al jaren aaneen nu hier, dan daar aan het hoofd van één van onze ziekenhui zen, maar nog nooit is het gebeurd, dat een lijder aan lepra hersteld ontslagen kon worden". Lepra9" mengde ik mij thans in liet ge sprek. „Bedoelt u, dat u onder de melaat- sclien ïr. Indië werkt?" „Zoo is het", stemde de man mij toe. „Maar dat is toch een gevaarlijke arbeid?" vroeg ik. „Meent u?" kwam het met een glimlach. ,.TJ hebt dan een verkeerde voorstelling van die ziekte", volgde de inlichting. „Ik heb een kiek, waar ik op sta met twee melaatsc-he kinderen in beide armenNeen, voor die besmetting behoef je niet al le beangst te zijn. Men neemt vanzelf wel de noodige voor zorgen dat is men tegenover zich zelf en ten opzichte van 't werk verplicht, maar..." „Bent u dokter?" vroeg ik. „Of hoeft de een of andere vereeniging u afgevaardigd als zendeling?" „Ik werk voor het Leger", antwoordde de man, mij toen zijn naam noemend: kapitein Roelofs, of Roll's, gelijk hij ook wel genoemd wordt. Toen ben ik stil gaan zitten luisteren naar alles wat deze Hei!sleger-kapitein vertelde over zijn arbeid onder de Indiërs, vaak uren en uren ver van andere blanken verwijderd, alléén in de rimboe. Ik had niet den moed iets te vragen; ik had niet den moed, zijn verhaal te onderbreken. Luisteren moest ik, stil luisteren naar alles, wat deze held te vertellen wist. Een heerlijke en gezegende vrucht... Ileb ik niet. het recht dezen Leger-kapiteiri een held te noemen? Maar de melaatschheid is immers één dei- meest gevreesde ziekten. Wie tot de getrof fenen behoort is toch levend-dood? Denk aan de melaatschen onder Israel, die in strenge afzondering moesten wonen. Denk aan de lepra-lijders ten onzent in de middeleeuwen, die luid-kLapperend hun nadering moesten aankondigen, opdat ieder gezonde gelegen heid had, de gevaarlijke nabijheid van dezen lepra-zieke le ontvluchten. Kapitein Roelofs echter vlucht niet voor een melaatsobc hij zoekt hem op en hij leeft met hem. Dat felle lichaamslijden tracht hij te verzachten; de vaak onnoemo- lijk-zware geestesworsteling, die de zieke moet doormaken worstelt hij mee Vol ontzag heb ik geluisterd naar wat deze Onbekende Held te vertellen wist Ont zettend is de toestand der lepra-lijders en ja. naar menseheliike wijze van spreken is dat, wat kapitein Roelofs durft doen. even eens ontzettend. Maar neen: ontzettend is het niet, maar machtig en heerlijk, indrukwekkend en- schoon. Ende arbeid onder de melaat schen draagt som<? een onverwacht heerlijke en gezegende vrucht. „Er kwam een man bij mij", vertelde kapi tein Roelofs, „een Indo-Europeaan. Een mooie man was het: forsch gebouwd en edel van voorkomen. Hij had een zieken vinger en was daarmee naar een dokter gegaan, Maar deze de ziekte herkennend, had hem naar mij gezonden. Ik onderzocht den vinger, terwijl ik voeldi hoe angstig de man mij aanzag. „Zeker de een of andere besmetting?' vroeg hij mij. „Ja, wij kunnen hier in Indië niet te Voorzichtig zijn. De vrouwen zijn ziek; de mannen zijn ziek; de jonge kind; ren zijn „Het is niet de besmetting waaraan denkt", viel ik den man in dc rede. „Maar het ishet iskunt u het verdragen, als ik u de waarheid zeg?" „Zeg het", ze: do man. „Hel islepra". Wit ais een doode werd de man. Lepra? Dat betee.kende: ongeneeslijk ziek! Een ver- stootehe uit de samenleving! Een levend- dood zijn! Ik heb den man den vinger afgenomen... O ja. opereeren doen wij ook zelf, als het moetEn toen heb ik hem in één van de ziekenkamers gebracht ,,'s Avonds deed ik mijn gewonen rond gang langs de bedden, door al de kamers van ons ziekenhuis. Toen ik hij onzen nieuwen patient, kwam, zag ik hem niet op bed liggen. Waar was hij?Met mijn lantaarn lichtte ik het vertrek af en daar hing hij. Hij had er „een eind aan gemaakt". Beter een snelle dood dan liet langzaam afsterven van lid na lid „Ik heb hem afgesneden. O, wat hebbeu we ons best gedaan, den ongelukkige weer „hij" te brengenEn het gelukte. Dc ademhaling kwam terug. Na een poos deed hij de oogen open. „Dien blik vergeet ik nooit". „Waarom heb je mij d i t leven terug gegeven?" was het stille, vreeselijk verwijt, 'at in dien éénen oogopslag te lezen was. „Ik kan u zeggen: de man is tot aan mijn ertrek twee jaar bij mij gebleven. Eerst hebben we hem natuurlijk streng moeten bewaken, maar langzamerhand werd dit liet. meer noodig Wantwat gebeurde? „De melaatsche, die in zijn gezonde da- jenom God noch Gebod had gedacht, leer de bij ons den, Bijbel lezen en verstaan. Wat méér zegt: hij kwam tot innerlijke be keering. Hij kwam „uit" „En nu moet u hooren, wat d'ie man ge tuigen mocht, de man, d'ie onrein was. ,Ik dank God, heeft hij gezegd, dat Hij mij melaatsch heeft gemaakt. Vroeger wisï ik niet, dat ook mijn ziel melaatsch was. Nu weet ik het. Maar ik weet mu: méér. Ik wéét, dat Jezus' Bloed mijn melaatsche ziel gereinigd heeft.; gewasschen ben ik; zon den vrij door Jezus LiefdeZie, dit me laatsche lichaam sterft iederen dag iets meer af. Maar mijn ziel, o God zij ge loofd! mijn ziel zal ééuwig leven, rein "en heilig Goede reis, kapitein Roelofs Het speet mij, dat de aankomst in Utrecht aan de kennismaking met dezen onbeken den held een einde maakte. Ook spijt het mij, dat ik niet meer in de gelegenheid ben, méér van dezen Leger- kapitein en zijn arbeid te hooren. Kapitein Roelofs is reeds weer naar (Indië vertrok ken. Zijn verlof is ten einde. Zijn werk onder de lepra-zieken wacht hem. Ik weet niet, of kapitein Roelofs dezen Klankfilm onder de oogen zal krijgen. Mis schien is het maar goed ook, dat dit niet gebeurt. Hij zou mogelijk zeggen, dat hij te veel door mij geprezen wercl. Ik ontken dit laatste. Naar mijn meening is een man als deze Heilsleger-kapitein onaandoenlijk voor per soonlijken lof. Want ihij werkt door het geloof; hij werkt, omdat hij lief heeft. Het „Goede Beis", dat ik hem toeroep, beteekent, dat ik hem een heerlijken zegen op zijn mcnschlieveiulen ai-beid toewensch. Het beteekent, dat ik dezen werker Gods Zegen toebid. Voor kapitein Roelofs,' den' he'ld,"'dién ik thans heb leeren kennen, en voor alle andere helden, die, als hij, werken, omdat ze door Christus' Lieldc gedreven worden, ontbloot ik vol eerbied mijn hoofd. En andenyi met mij brengen hun hulde. Een hulde,1 die beteekent. dat wij God in den Hemel danken voor de groote liefde, die Hij aan deze onbekende, stille werkers, aan deze helden des geloofs, voor een lijdende en zuchtende menschh-ul in het hart heeft gegeven

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10