Geref. Evangelisatie-Commissies Chr. Handels en Kantoorbedienden Eindelijk had zij rust gevonden! MAANDAG 28 MEI 1934 DE DERDE DAG OP WOUDSCHOTEN (Slot) Tweede spreker op den derden dag der Zomerconferentie vanwege het Verhand van Geref. Evangel. Commissies was de heer P. Storm van Rotterdam, die een referaat hield over „Evangelisatie bniten onze grenzen." In zijn inleiding wijst spr. er op, dat het Zendingsbureau der Geref. Kerken voor dit onderwerp weinig of geen bronnen bezit. Gegevens van eenige buitenlandsche Ker ken stelden spr. in staat om een vluchtig overzicht te geven over de Evangelisatie- arbeid ip enkele landen. In Schotland werkt de Home-Mission van the. Church of Scotland. Duizenden ont vluchten de dichtbevolkte steden en vor men vlak bij die steden nieuwe buitenwij ken, waar echter geen Kerken verrijzen. Vandaar, dat er door het geheele land, in alle Kerken een machtige beweging is ont staan, om die nieuwe wijken te bewerken. The Call to the Church en the Church in the midst van de Schotsche Kerk teekenen de ernst en de omvang van dit Evangelisa tiewerk. Een tweede trek in het Angel-Saksische Evangelisatiewerk is deze, dat zoowel de jongelings- en meisjes- als de vrouwen- en mannenvereenigingen, niet zooals in ons land, het doel vinden in eigen geestelijke opbouw en organisatie, maar dat al deze groepen praktisch en daadwerkelijk een Evangelisatietaak aanvaarden en in dit werk mede arbeiden. Het officieele jaarboek van de Kerk van Engeland wijdt 100 bladzijden aan Home- Mission. Deze werkt vooral op de vloot en onder de militairen. De Methodistische Ker ken werken vocgal in de armere buurten van Londen. In Amerika begint men den strijd ook krachtig aan te vatten. Teekenend is een geschriftje als dit: „the present crisis as a summons to... spiritual advance", een oproep die onderteekend is en uitgaat van 30 protestantsche kerkgroe- pen, onder welke 2 Reformed Churches, om vattende 27.000.000 zielen. Dr. H. Beets heeft 16 classicale Evange lisatie-commissies, die 6 Evangelisten en een groot aantal vrijwilligers hebben. In België zijn slechts 60.000 Protestanten, een klein maar ijverig groepje. De Eglisc Chrétienne Missionnaire Beige heeft 30 Kerken en 16 Kerken in wording. De „Silo-zending", gesticht door Ds. N. de Jonge werkt uitsluitend onder de Vlamin gen. De Norton-zending. uitgaande van een Amerikaansch comité, heeft 36 Kerken en 66 Evangelisten. Behalve de Eglise Métho- diste werkt in Belgie onze eigen Geref. Kerk met 1 Evangelisatie-predikant, Ds. Lauwers. Op 5 plaatsen werd een nieuwe Kerk gesticht. In Frankrijk zijn slechts 700.000 Protestan ten, waaronder dan ook gerekend worden de 21X1.000 Lutherschen en Calvinisten, die in 1918 in Elzas-Lotharingen bij Frankrijk zijn gekomen. De grootste groep is La So- ciété Centrale Evangélique. De eigenaar dige beweging „La Cause" evangeliseert door lectuur, radio, gramofoonplaten en groepsvorming. Onder de armsten van Pa rijs en andere groote centra werkt La Mis sion Populaire Evangélique. In Spanje arbeidt o. m. een Nederland- sche groep: „Het Evangelie in Spanje". Mooi werk wordt verricht in Andalusië, Malaga en Barcelona. In Duitschland werkt het Centraal Comi té voor inwendige zending. De nieuwe poli tieke constellatie bracht ook hier verande ring. 19 Nov. 1933 moest het Gcsetzblatt der deutschen evangelischen Kirche van 10 Nov. '33 in alle Kerken worden voorgelezen. Het is een alleszins merkwaardige bewe ging. Te vreezen is, dat er bij den tegen- woordigen strijd om de vrijheid der Kerk \an Evangelisatiewerk niet veel komen zal. Ten slotte vestigt spr. nog de aandacht op het werk van het Leger des Heils. van Ivagawa in Japan en van Berger in Zwit serland. Een groot leger, aldus spr., trekt zoo op, door des Heeren Geest geleid. Zijns is de macht in hemel en op aarde, en Zijn enge len brengen iederen dag voor Zijn troon de zielen, die Hem hebben gezocht en gevon den. Bespreking Referaat-Storm. Naar aanleiding van dit referaat werd van Belgische zijde o.a. het volgende opgemerkt. Het werk van onze Geref. Kerk in België is niet het grootste, maar wel het krachtigste en meest systematische. De Norton-beweging heeft helaas een sterk adventistisehe inslag, waarvan vaak de bezwaren worden onder vonden. Ten opzichte van de Roomschen treedt men niet zoozeer apologetisch op als wel rechtstreeks positief verkondigend het Woord. Er is een goede uitweg voor onze Candida ten om in België te werken. In zökeren zin is het jammer dat de corespondentie met de Belgische Zen dingskerk is verbroken, daar in die Kerk plaats geweest zou zijn voor menige Candidaat in onze Kerken. Kenden de Candidaten Fransch, dan kon den ze ook in Frankrijk nog veel werk vin den. Door het werk van Ds. Maaskant is reeds veel contact verkregen met Fransche predikanten; het Kort Begrip is thans in het Fransch vertaald, terwijl de Catechismus van Calvijn al in 't Fransch verschenen is. In de middagvergadering refereerde Dr. W. G. Harrenste in van Amsterdam Evangelisatie in de groote stad De groote stad aldus spr. is geen eenheid, maar valt uiteen in verschillende gedeelten en wijken, die allerminst een einheitlich karakter vertoonen. Toch heeft aan den anderen kant de groo te stad ook weer iets aparts in haar geheel, waardoor ze zich onderscheidt van het platte land. In dit verband is te wijzen op de zucht naar verstrooiing: de uithuizigheid, mede als gevolg van de woningtoestanden; de sportaanbidding; het losse leven door dans huizen en het nachtleven; liet jachtige en zenuwsloopende, dat telkens om nieuwe prikkels raagt; het gebrek aan contact met gcestv crwanten en het gemakkelijke contact met andersdenkenden; de greep, die gedaan wordt naar de jeugd in buurtvereenigingen. speeltuinbeweging, A J. C.; het gemengdo huwelijk; de afval van God en Zijn dienst; de moeilijkheid van de Kerk om haar leden ast te houden enz. Het is heel moeilijk om een juist beeld van de toestanden en de gevaren te krijgen, maar arbeid in de Middemachtzending, do gevangenis en persoonlijke aanraking met de stadsbevolking gedurende jaren bevestigt den indruk, dat het derde geslacht in de groote stad geestelijk aan het afzakken is, als dit met het tweede geslacht al niet ge beurd is. De resultaten der volkstelling bewijzen, dat in de groote stad de onkerkelijkheid on rustbarend toeneemt. Trouwens, de Kerk is er verdwijnend klein, ongeveer 1 Gerefor meerde op de 30 inwoners. De Evangelisatie kan werken op de vol gende manieren: a. Af en toe een massa-aanval doen als door de Kerstboodschap, het verspreiden van duizenden wandteksten in een bepaalde buurt, huiis aan huis. b. De persoonlijke bearbeiding, zoodat ieder een bepaalden persoon gedurende lan- geren tijd op de korrel neemt. c. De door de Kerk georganiseerde, systhe- matische Evangelisatie. Deze laatste heeft weer tweeërlei wijze van aanpak: a. Beginnen met de jeugd, dan de rijpere jeugd vasthouden en via de jeugd de gezin nen. 'b. De massa bereiken door tractaatver- spreiding en park prediking en uit de massa de enkelingen en hun gezinnen vasthouden. Goede organisatie is eisch, een centraal- verband met commissies. Opleiding van ai'beiders is noodig, men brenge ze samen in kringen, die studeeren over de beste methoden en de meest practi- sche wijze van aanpakken. Men werke direct aan op de Kerk, brenge de menschen in de Kerk en op catechisatie. Verschil bestaat over de vraag of men heel de stad tegelijk moet aanpakken, or voorloopig zich op een bepaald stadsdeel meer speciaal moet richten. Dit alles wordt toegelicht met voorbeelden uit de praktijk. Ten slotte werd deze uitnemend geslaagde conferentie gesloten door den Secretaris van het Verband, Ds. Goris van Apeldoqyn. ALGEMEENE VERGADERING TE AMERSFOORT De behandeling van de verschillende voorstellen Te Amersfoort is de algemeene vergade ring gehouden van de Nederl. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Nadat Vrijdaga\ond het. verslag van den oenningmeester met algemeene stemmen goedgekeurd, werd de vergadering tot Zaterdagmorgen geschorst. De secretaris, de heer Fuykschot eindigde met dankzegging. Zaterdagmorgen half tien werd de verga dering heropend en de begi-ooting voor het jaar 193-i aan de orde gesteld. Door enkele afgevaardigden werd o.a. aan gedrongen op het besteden van meer geld oor bet jeugdwerk en het beschikbaar stel len van meer gelden voor het werk in do afdeelingen. Inzonderheid in enkele groote afdeelingen neemt het werk steeds in om vang toe en daarvoor kon wel eens wat meer geld noodig zijn. De penningmeester en de voorzitter beant woorden de gemaakte opmerkingen en ver strekken enkele inlichtingen, die de verga dering bevredigen. De begrooting wordt daar na zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De verdeeling van de gelden van het onder steuningsfonds wordt zonder discussie goed gekeurd. Bij de behandeling van het verslag van „Ons Beginsel" wordt het voor el-Sneek, een enquête onder de leden w zien in gesteld om de wenschen te peilen, die ten opzichte van den inhoud bestaan, tegelijk bespreking gegeven. Een uitgebreide be spreking, die echter geen concrete wenschen over den inhoud naar voren brengt, wordt over den inhoud van het orgaan en over do nsclielijkheid van samensmelting van het orgaan „de Christelijke Handelsreiziger" met liet vereenigingsorgaan „Ons Beginsel" gevoerd. De voorzitter beantwoordt de gestelde vra gen en opmerkingen voor de commissie van edactie, waarna Sn eek haar voorstel toe licht. Aangezien daarna het voorstel niet wordt gesteund woordt de bespreking daar na gesloten. De voorzitter vraagt en ver krijgt liet vertrouwen van de vergadering de zaak van eventueele samensmelting van de, „Chr. Handelsreiziger" en „Ons Beginsel", tot een aller bevredigende oplossing te bren gen. De verslagen van 't Ondersteuningsfonds, de Werkloozenkas en de Nationale Vakgroep worden zonder discussie goedgekeurd. Bij de behandeling van het verslag van het Crisis-Steunfonds spreekt de voorzitter van de betreffende commissie de heer P. Coree, een woord van aanbeveling voor dit fonds. Aan het einde der vergadering wvdt voor dit doel een collecte gehouden. Het in een voorstel vervatte verzoek van de afdeeling Amsterdam om machtiging tot afwijking van de tot heden gevolgde en in het algemeen afdeelingsreglement vastga legde wijze van organisatie der groote af deelingen, vindt uit de vergadering bestrij ding. De heer Vermeulen, secretaris dier af deeling, verdedigt de voorgenomen maatre gelen, die als nroef zijn bedoeld om de leden meer in het werk te betrekken. Daarna wordt het verzoek toegestaan. Ds. G. Bos, Ned. Herv. predikant te De demsvaart spreekt vervolgens de vergade ring toe naar aanleiding van de woorden: „Onze lampen gaan uit". Hij heeft liet ver zoek van het hoofdbestuur opgevolgd, hoe wel hij eigenlijk meent niet in staat te zijn een opwekkend woord in deze droeve tijden te spreken. Toch heeft hij gevoeld te moeten ko men. Spreker ziet in de gelijkenis van de wijze en de dwaze maagden en in dezen moeilij ken tijd den vooravond van het bruilofts feest. Als de bruidegom in aantocht is komt er een crisis. Juist in dien tijd mogen wij ge looven dat er een sterke presentie van God is. Nu we, na een periode van welvaart, waarin de gedachte ging heerschen, dat wij er met de wereld langzamerhand waren, in de diepte zijn neergeplofd, nu gaat het licht ous ontbreken onze lampen gaan uit. Wij zend op den internationalen, den nationalen en den organisatie-arbeid, herhaalt spreker, dat op alle gdbied van de kracht van het geloof zoo weinig is te merken, dat onze lampen uitgaan, dat van de militia Qhristi zoo heel weinig is te zien. Wij zijn en noemen ons Calvinisten. Als dit niet zoo was, zou. er geen christelijk- sociale actie zijn. Wij zijn dragers van be ginselen, maar leven wij ook uit hetgeen achter die beginselen ligt. Wij propageeren, maar getuigen wij ook. Of gaan onze lam pen uit, Te midden van de groote werkloosheid, een zware geesel Gods, komt echter het vroe ger zoo gesmade en verafschuwde „arbeiden" weer tot ee.r. Er zijn er die thans op hun knieën zouden willen gaan om arbeid te krijgen. Onze lampen gaan uit maar Gods lampen gaan voor ons branden. Hier is de zegen van de crisis. Wij komen steeds meer met ledige handen; God maakt ze ledig. Daarin ligt een groote zegen, want nu is er kans dat we leeren naar het kruis van Chris tus te zien. Alles breekt bij de handen af en we staan ledig en open voor den alzien den God. Hij kan ons, nu het donker is aar. den vooravond van het feest, het licht ont steken van het feest, God roept ons tot dat feest. Daar is het licht. Na korte pauze worden de voorstellen van de afdeeling-Roterdam, inzake de wijze van behandeling van de agenda op de algemeene vergadering en van het hoofdbestuur inzake de besteding van de gelden van het jubile umfonds aangenomen, en deze goed ge slaagde vergadering beëindigd. Onuitroeibaar gespuis? Thans is gebleken, dat vele bestrijdingsmiddelen tegen ratten en muizen bij onvoldoende werking bet ongedierte voor verdere verdelging ongevoelig maken, op dezelfde wijze als ingeente personen niet meer vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Slechts het werkelijk maagvergjf Rodent, dat op ratten en muizen een fatale aantrekkingskracht uitoefent, is in staat elke rat en muis volkomen uit te roeien. Waarom zoudt U nog langer last van muizen en ratten hebben Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos a 90 ct zal U veel last en schade besparen. Imp.: Fa. B, Meindersma - Den Haag. B54 De Amsterdamsche ballast-maatschappij is dezer dagen begonnen met de voorbereiding van den pijlerbouw voor de voetgangers brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk.— Een baggermolen in actie. ZEVENDE NATIONALE BIJBELDAG VIJF MINUTEN-REDE VAN DS F. DRESSELHUIS Ds. F. Dresselhuis van Oldeboom heeft op den 7den Nationalen Bijbeldag te Londen de volgende rede uitgesproken: Beste Vrienden! Mijn vaderland is Nederland. Het is een klein land, waar echter groote liefde voor den bijhel woont. De Schriften zijn voor ons, voor de bijbelsche Christenen van Nederland, geheel geïnspireerd en volkomen be trouwbaar, in al le zaken van ge loof en leven. Daarom wenschen Ds F. Dresselhuis en willen we ook, dat een ieder in alle aangelegen heden, God zal vragen: „Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal?" Dit boek, de bijbel, moet zijn hèt boek van alle menschen! Het „Net'erlandsche Bijbelgenootschap" brengt den bijbel in alle prijzen binnen het bereik van het Nederlandsohe volk en van de vele volkeren, die er leven in onze ko loniën in Oost- en West Indië. Nieuwe ver talingen verschijnen er voortdurend. In het vorige jaar is het N. Testament eveneens in het Friesch vertaald geworden, omdat, de Friezen daar -bijzonder op gesteld waren. Het „Ned Bijbelgenootschap" is zoo als gij weten zult een dochter van het ,3ritsch en Buitenlandsch". Een zeer oude dochter is het. In dit jaar viert zij haar 120sten geboortedag. Haast even oud is zij dus als haar Britsche moeder.*) Voor dit jaar van Herdenking heeft het N. B. G. zijn „Plan 1934" Zoo mogelijk wil het in alle Nederlandsche gezinnen den bij bel brengen. Daartoe beeft het een beroep gedaan op verschillende Christelijke orga nisaties, onder meer op de Christelijke ar beiders, opdat dit -doel bereikt mag worden. Do Bijbel in het gezin De Ke rken zijn natuurlijk ook actief in het verspreiden van den bijhel. Zij heb ben in deze aangelegenheid zelfs allereerst een taak! Meerdere kerken hebben daarom de goede gewoonte aan jonggehuwden op hun trouw dag een bijbel uit te reiken. En ook dit is naar het mij wil voorkomen een zeer goede gewoonte, die ik heel gaarne ook in Engeland en overal elders zou willen zien: de huisvader leest, eiken dag, meestal aan den maaltijd, wanneer heel liet gezin bijeen is, een hoofdstuk of een gedeelte ervan uit de Hciliae Schrift. Zijn z'n kinderen nog zeer jong (vier of zes)dan gebruikt hij wel, eens per dag een kinderbijbel, met mooie platen. Het. gereformeerde (hervo rende) volk van Nederland heeft niet vergeten de woor den van Calvijn, dat elk gezin moet wezen een kerk-in-het-klein. De vader behoort een priester te zijn, die in z'n gebed zijn woorden brengt tot God; de vader behoort ook een profeet te zijn, die in de Schritf'ezing Gods Woo"d brengt tot zich zelf en zijn vrouw en kinderen. Dit, mijn beste vrienden, is ook een goe de Bijbel-Dag. En dit is elke dag! De kerken hebben Gods Woord ook te brengen tot de groo+e massa des volks, die Deze is 130 jaar oud. DINSDAG 29 MEI HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10-30 Gramo.'oonmuzick. 1030—11.00 Muziekuitzending voor fabrie- 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11-30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12.152.00 n.m. Lunchconcert door het Or kest O.I.V. Marinus van 't Woud. 2.00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje, a. „Leer- arbeid" (Boekbespreking) door mevr. A. Pelsky. b. „De geschiedenis van den aard appel" door mevr. N. Schutte. 3.00—-4.00 njn. Modecursus door mevr. H. Cuppens Geurs. 25e les. 3.003-30; Knip pen, naaien en hoedemnaken voor beginnen- den. 3.30—4.00: Opleiding coupeuse- leerares en hoedenmaken voor gevorderden. 4.00—4.15 Verzorging zender. 4.15—430 n.m. Voordracht door Annie Zeeuw v. d. Laan. 4.304.45 n.m. Gramofoonmuziek. 4.45—5.00 n.m. „H. Sacramentsdag in de Liturgische zangen der H. Kerk" door Pa ters Cantoren der Benedictijner Abdij St Jozef Gerieve Coesfeld (Weslfalen). 5.00—5.15 n.m. Gramofoonmuziek. 5-15—5.30 D.m. Vervolg van bet program ma der Paters Cantoren der Benedictijner Abdij Coesfeld. 5.30—5.45 n.m. „Orvieto de stad van Sa cramentsdag" door Jan van den Hoek. 5.45—6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.00—7.00 njn. De Kro-fcoys oJ.v. Piet Lustenhouwcr. 7.007.15 run. Politieberichten. 7.15—735 n.m. Vragen van heden en toe komst. „Streven naar herstel". Het Katho liek herstel op maatschappelijk (sociaal- economisch) gebied. I. .Het Herstelpro gramma van Quadragesimo Anno" door Pa ter D. Beaufort. 7.35—8.15 njn. Klavier-recital (voor vier handen) door Jan Nieland en Albert Thu- nis. Negen Europeesche Serenades. 8.15—8.20 n.m. „Een opwekkend woord over het a.s. Stadionconcert op 2 Juni a.s." door Herman v. d. EerenbeemL 8.20—830 n.m. Gramofoonmuziek. 8.30—835 n.m. Vaz Dias. 835—9.15 n.m. Travin's groot Russisch Ensemble .Troika". 9.15—9.25 n.m. De a.s. Vijfde Zwemcursus door S. P. J. Borsten. „Waarom 2 9.2510.00 n.m .Gramofoonmuziek. 10.00—10.30 njn. „Troika". 10.30-1035 njn. Vaz Dias. 10.35—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand. „Zoet- watervisch". 11.00—12.00 Orgelconcert door Feike As- ma. Solist: Herman van Born, viool. 12.01—2.15 tun. Lunchconcert door het Om roeporkest o-l-v. Nico Treep. 2.15230 n.m. Gramofoonmuziek. 230—3.00 n.m. Pianorecital door Jan Odé. 3 004.00 njn. Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 28e les. 4.00—4.15 njn. Verzorging zender. 4.154.30 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30—5.00 n.m. Radio-kinder-koorzang o.l.v, Jacob Hamel. 5 00— 5.30 n.m. Verhalen voor kleinere kla deren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30—6.30 njn. Kovacs Lajos en zijn orkest R.V.U. 630—7.00 njn. Cursus van 7 lezingem „Groote verkeersproblemen van dezen tijd". Derde lezing: „Het motor-wegverkeer", Prof. Ir. H. van Breen, oud-Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Ban- A.V.R.O. 7.00—7.30 njn. Gramofoonmuziek. 7308.00 t» m. „Het ABC van den bergtoe- rist". Causerie door Mr. G. E. Krusemao (Reislezingen 1934). 8.01—S.05 n.m. Vaz Dias. 8.05—930 njn. Kovacs Lajos en zijn orkest Een programma met verrassende wendingen, 9.30—9.50 n.m. Internationale chansons door L. W. Nijland. 9.50—11.00 n.m. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Alexander Moskowsky, viool. 11.00-11.10 n.m. Vaz Dias. 11.10 n.m.—12.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND 6.50 n.m. Boedapest 549.5 Mj Wagners ..Siegfried". 7.20 n.m. Midland Regional 3914 M.: „Bauemkantate" van Joh. Seb. Bach. 8.20 n.m. Weenen 506.8 M.: „Der Wider- spenstigen Zahmung"; van Herman GoetX met Wanda Achsel e.a. 8.20 n.m. Brussel (Fransch) 483.9 Mj Ged. uit „Die Walküre" van Rich. Wagner^ m.m.v. G. Wouters. 8.35 n.m. Koningsbergen 291 M.: Concert Zesde serenade van Mozart en vijfde sym phonic van Schubert. 8.55 n.m. London Regional 342.1 M.: „Pic ture People". 9.20 n.m. München 405.4 M.t „Die Liebes» messe"; koorwerk van Hermann Zilcher. 9.20 n.m. Monte Ceneri 257.1 M.: Concert (O.m. „Variations sympheniques" van Boellmann) 9.55 n.m. Stuttgart 522.6 M.j Symphonie- concert (Liszt-Haydn) 10.50 n.m. Daventry 1500 M.: Derde tedrljl van „Arabella"; opera van Rich. Strauss. geheel vergeten is, dat de bijbel Gods Woord is. In veel plaatisen brengen sommige ge meenteleden daarom bijbels en godsdienstige lectuur naar hen, die nooit een godsdienst oefening meer bezoeken. (Evangelisatie- De „Verecniging tot verspreiding van de Heilige Schrift" heeft in dit opzicht een groot werk verricht. De bijt-»! moet zijn hèt boeik van alle menschen! Dat wil voor de kerk-zelve zeggen, dat we moeien hebben een kerk met den bijbel. Ook .roeten we hebben een school met den bijbel! In Nederland hebben we gelukkig chris telijke d a g-bladen en een ervan „De Rot terdammer" is zoo vriendelijk geweest mij naar dit congres te zenden! Ook moeten we hebben een radio met den bijbel, zooak we die in Nederland bezitten, De bijbel hèt boek /an alle menschen, omdat het brengt den Heiland der volkeren, onzen Heere Jezus Christus. Het gehe m van Engelands grootheid zoo heef koningin Victoria gezegd was de oijbel. 7oo moet het zijn de heele wereld over. FEUILLETON Naar het Engelsch (20 „Vertel mij alles", zei hij. „Laat er geen misverstand tusschen ons heerscbeo. Li bent mij verplicht, geheel uit te spreken." „Mijzelve ben ik het ook verplicht. Ik zal het je alles vertellen. Waarom niet? Ik hoel er mij niet over te schamen Je praat over het verleden? Heb je vergeten, dat je twee maal weigerde mij te trouwen: op Sutto*.i thorpe, omdat je arm was, en dien avond op den Hall, omdat ik rijk was. En nu is de toestand weer veranderd: iij bent rijk en ik ben arm en denk je nu, dat ik nederig tot je zal komen?Zou ik da.i m het geheel geen trots, geen eerbied voor mijzelve mogen hebben?" „Je zoudt niets ten offer hoeven fc bren gen. als je er in toestemde, mij te trcuvvpn Jeanne. Ik ben niet rijk; ik kan het go.-d doen, maar er komt nog heel wat kijken »oor de opvoeding van de jongens. Het i3 geen schitterende toekomst, die ik je bied. Bovendien; als je dat liever had, zoud-ni Jij en ik samen naar Suttonthorpe kunnen teruggaan en ik zou met genoegen weer hard willen werken. De Hemel weet. da* Ik mijn leven, zooals het nu is. dan al lei ronder leeg vindt; ik heb geen enkelen keer sinds ik op den He" kwam. een echt. ge lukkigen dag gekend door mijn voortaurerd Verlangen naar jou. Wil je met mij mee naar Suttonthorpe gaan, Jeanne?" „O, neen, en duizendmaal neen! Maar wel vind ik liet een mooi voorstel van je.' Haar gezichtje was nu veel zachter vun uitdrukking en de tranen stonden haar in de oogen. „Het doet mij denken aan het geen ik mij wel eens voorgesteld heb, eer Tante stierf. Misschien zou je mij later, als je oud en eenzaam was, want de longe vogels zouden weggevlogen zijn u»t het nest, vragen, om bij je te komen. Ik zou dan ook oud en vergrijsd zijn en hal verplegen zeker moe en dan zouden wij nog een heelen tijd gelukkig kunnen zijn." Keith voelde zich diep ontroerd. Zijn eigen liefde leek hem zelfzuchtig bij de trouw, waarop zij doelde. „Laat die droom zich dan nu verwezen lijken, Jeanne!" smookte hij. „Ik ben al oud en eenzamer kan ik mij nooit voelen." Maar zij schudde het hoofd. „Neen, nii kan ik niet komen; dat heeft die arme Tante onmogelijk gemaakt Daar om bezorgde het mij zoo'n schok, toen ik hoorde, dat ze jon den Hall had nagelaten; dat kan ik je nu wel vertellen. Ik geloot, dat ik bijna flauw viel, toen Mr. Richardson het mij mededeelde. Ik weet, dat zij het ge daan had. om ons tot elkaar te brengen; om het jou mogelijk te maken mij te trouwen. Hoe weinig kendo ze mij eigenlijk!" Ze keek naar hem met teederen glim lach, maar die wekte geen hoop in zijn hart: zij had immers gezegd, dat zij nü niet bij hem zou komen. Roerloos bleef hij haar aanstaren, als een man, die zijn doodvon nis heeft gehoord. „En nu zal ik je nog eens iets anders ven tellen," ging zij voort. „Misschien dat ik nooit meer in de gelegenheid zal komen om je dit mee te deelen. En toch wilde ik graag, dat je het wist: ik ben niet op Süt- tonthorpe gekomen, geheel als spion. Ik ikvoelde toén al voor je en kon de ver zoeking niet weerstaan om je te leeren kennen. Herinner je je nog wel dien avond, toen je Miss de Roseville kwam opzoeken?... Ik zat aan het orgel, achter de gordijnen en ik heb je bespied en ieder woord verstaan. Ik vond je den besten man, dien ik ooit gezien had, en daar ik wist, dat ik je op de gewone wijze toch nooit ontmoeten zou, maakte ik gebruik van de gelegenheid, die zich voordeed; dus, zooals je ziet, ben ik méér verantwoordelijk voor het met elkaar in aanraking komen, dan je zeker wel dacht, Maar ik heb er wel zwaar voor moeten boe ten." Er ging een bel. Ineens hield zij op met spreken en zei: „Dat is mijn patiënt, Nu moet ik gaan. Ik ben toch al veel langer weggebleven, dan ik gezegd had." Keith vatte haar hand en sloot die teedei- ■n de zijne. „Zijn moeder zei, dat hij niet lang meer ■even zalWil je wel gelooven, Jeanne, dat ik hem uit den grond van mijn hart benijd?Ik kan nu niet meer mijn zaak bij je bepleiten en je meelij wil ik niet wek ken, als ik je liefde niet krijgen kan." „Arme man!" zei ze zacht „Als ik kor» «ou ik doen, wat je vraagt! Maar ik kan niet. En nü naar mijn patiënt!" „Wat heeft hij?" „Tering in het laatste stadium cn hij is oas vijf en twintig." „Maar, Jeanne, wees toch voorzichtig! Toen wendde hij zich om en zij dacht al, uat hij gaan wilde, zonder een enkel woora van vaarwel, toen hij zich omkeerde en haar rn teedere omarming sloot, terwijl hij plechtig sprak: „Liefste, ik zal je nooit weer lastig val len. Ik zal je niet u-eer komen opzoeken en je ook niet schrijven, Ik heb gedaan al wat ik kon, maar met mijn woorden mocht ik niets bereiken. Je weet, hoe ik denk over deze dingen: dat ze in Hooger Hand zijn en ik heb het vaste vertrouwen dat, als ik je waard ben, en het is Zijn wil, je toch tot mij komen zult Daarom zal ik wach tenVaarwel!" Toen ging hij heen; kalm en waardig. Had hij Jeanne de trap zien opgaan, de oogen vol tranen en met de grootste moeite haar snikken bedwingend, dan zou hij haar niet harteloos hebben gevonden. HOOFDSTUK XII. Zuster Landon en Zuster Montrose zaten in de kleine zitkamer, die voor de zusters was bestemd, in de Stockford-Stichting. Jeanne was bezig met een hoed en Meggie met een groote, witte schort. Het zou ge zelliger zijn geweest, om wat dichter bij het vuur te zitten, maar ze profiteerden van hef beetje daglicht, dat anders niet sterk meer was. zoo 's middags tegen vieren, op het eind van de maand December. •„Het is een alleraardigste toque," zei Zuster Meggie, terwijl zij met bewondering keek naar het smaakvolle hoedje, dat Jeanne met kritischen blik op armslengte hield. „Als er ooit iets van mij te maken is dan zal het daarmee zijn! Ik zal je nooit trenneg kunnen danken voor al de moeite, die je je voor mij geeft!" „Zwijg daar nu van, Meggie, en jij naait mijn schorten!" „Wil je wel gelooven, Jeanne, dat het toch een ongeluk is, als je zoo echt leelijk bent? Ik heb nooit eenige romance doorgemaakt: geen man, die mij ooit verlangde te trou- „Maar, Meggie, net of een huwelijk nu altijd moet zijn het doel, waarnaar wij streven!'.'..... En dat nog al een moderne, werkende vrouw, die zoo iets zegt! Me dunkt dat zijn we toch al lang te boven!" „Dénk je?Ik geloof, dat wij het nooit te boven ziin!" „Nu, ik verzeker je, dat ik toch in het geheel niet naar een echtgenoot verlang," be tuigde Jeanne met warmte. „Och, het ligt nu eenmaal in de mensche- lijke natuur om niet te geven om hetgeen wij hebben of krijgen kunnen. Ik kan nu ook niet zeggen, dat ik een bepaalden man als echtgenoot op het oog heb, maar daar om zou ik toch graag eens „gevraagd" zijn... Dat zou zoo'n voldoening wezen. Maar wie zou er nu liefde kunnen opvatten voor een vrouw met kalfsoogen, een neus als een mopshond en een gezicht vol sproeten?" „Je hecht te veel waarde aan een lief gezichtje, Meggie! Maar omtrent dit punt schijnen wij het nu eenmaal tocli niet eens te worden." „Nu, dan is 't misschien maar het beste dat wij er af stappen, want laten wij die paar dagen, dat wij nog samen zijn, niet met kibbelen doorbrengen. Hoe kom jo er bij om zoo van ons weg te gaan, Jeanne?" ,Jk heb altijd verlangd, om kinderen fp •oplegen en nu ei* juist zoo'n goede gelegen heid in Londen vrij komt, om mij daar een" ctra op toe te leggen „Wacht, tot je een eigen baby te verzor- zorgen zult hebben, Jeantje. Dat is nog vrü wat beterl" „Ik ben van het jaar heel gelukkig ge weest: bij drie van mijn patrénten waren baby's. Wil je wel gelooven, dat het mij tranen kostte, om afscheid te nemen van die zachte, hulpelooze wichtjes?" „Nu, als je dan bij ons komt logeeren, dan kan je je hart eens ophalen! Zoowat ieder jaar komt er eentje bij en moeder zegt dat ze allen liefde meebrengenMijns inziens was het beter als ze ieder wat geld mee brachten. Maar ik ben ook al veel te praktisch, niet waar, jou sentimenteel ding?" „O, je weet niet, hoezeer ik er naar ver* lang om met je mee naar huis te gaan!" „Zeg, Joanne, ik vertelde dokter Forbes, dat je na de vacantie niet meer terug kwam, en je hadt eens moeten zien: de arme man zag groen en grijs van teleurstel* ling! Ik had waarlijk met hem te doenl" Een tijdlang werkten de vriendinnen zwij"- gend voort. Toen vouwde Zuster Montrose haar schort op en Jeanne zette de toque op haar knie. Hoor eens, ik vind het zonde en jam* r, dat mijn leelijk gezicht zich naar» onder zou vertoonen. Aan.mij is toch u .1 eer te behalen! Zet ze liever op je eigen lie! snoetje, óf heb je een gelofte gedaan, om nooit je uniform uit te laten?" „Dat kon wel eens wezen!" „O. wat zou ik je toch graag eons in het wit zien. Toe, neem je jnpon mep, die in koffer ligt en draag die bij ons op Kerst* mis'" Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8