gïimw ^rittódjc Courant Dagelijks verschijntnd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Hevige kloppartij tusschen N.S.B. en Fascisten Wetenschap. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 8ureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5180 MAANDAG 28 M£I 1934 f - 15e Jaargang ÜUtoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 'I* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 POLITIEKE VERWARRING Ontegenzeggelijk heerscht er op dit oogen- blik geen geringe politieke verwarring dooi de schorsing der behandeling van het Win kelsluitingswet e. Blijkbaar weet niemand raad om uit de impasse te geraken, waarin Kabinet en Parlement gekomen zijn door het o. i. verkeerde drijven der R.K. fractie. Vele kolommen zouden daarover te schrij ven zijn, maar wij zien daarin weinig heil. Het voornaamste is om twee dingen met nadruk te constateeren; primo, dat het geen pas gaf om een technisch ontwerp te denatureeren door een p r i n c i p i e,e 1 amendement voor te stellen en aan te ne men; en secundo, dat daaruit eigenlijk volgt, dat men willens en wetens op een conflict met minister Colijn heeft aange stuurd en bovendien de twee groepen der rechterzijde, roomsch-katholieken eener- zijds, christelijk-historischen en anti-revolu tionairen anderzijds scherp tegenover elkan der geplaatst heeft. Ondanks verschillende waarschuwingen heeft de r.k. fractie haar wil doorgezet. De vraag rijst, of zij daarvan wel veel plezier beleven zal. De r.k. pers althans jubelt ol- strekt niet over deze ovenvinning. Eer kan men "teleurstelling constateeren. Wij achten dat een gelukkig, teeken. Iets te laat, n.l. Donderdagavond, advi seerde de T ij d nog om het amendement in te trekken. Terecht wees het blad er op, dat de roode pers haar uiterste best deed om de door den minister onaannemelijk verklaarde wijziging aan te nemen. En het blad voegde er aan toe: „De ongelegenheid van minister Colijn nog te accentueeren zou de slechts denk bare politiek zijn. De gewenschte geringe verruiming der verkoopgelegenheid op Zon dag zou trouwens niet worden bereikt. Een overwonnen Colijn is mogelijk een exploi tabel object voor de oppositie, maar de •technische herziening en de verkoop-verrui ming waren meteen geschorst en kansloos. Zelfs de opvolger van mr. Verschuur zou haar weer moeilijk vlot krijgen." Toen, de beslissing gevallen was, schreef de R.K. Volkskrant in ongeveer ge lijke geest. De kansen voor verruiming van verkoop zijn niet gestegen maar gedaald en er is onnoodig een wig geslagen tusschen coalitiepartijen. Onnoodig, want principieel gezien hebben de protestantsch-rechtsche fracties toch eigenlijk geen ongelijk en ..al les te zamen, besluit het blad, is de behaal de overwinning er een, waarop we niet te hard roemen moeten, misschien in 't geheel niet roemen". Merkwaardig genoeg, gaan er in de vrij zinnige pers, welke uiteraard sterk gepor teerd was voor verruiming van verkoop op Zondag, soortgelijke stemmen op. Men vraagt zich ook daar af, welk nut er in 6chuilt om in dit twijfelachtige geval het ministerie een deuk toe te brengen. Zeker, meer dan één blad kan in de hou ding van minister Colijn niets anders zien, dan een verzet, dat gebaseerd is op een per soonlijke liefhebberij en daarmee doet men hem en al zijn geestverwanten onrecht aan; maar nergens merkt men iets van een ju bel over de „nederlaag", welke de minister leed en feitelijk hoopt niemand, dat dit on noodige conflict tot ernstige gevolgen mag leiden. Overigens is het wel eigenaardig, dat juist een minister als Dr. Colijn opnieuw over een incidenteel en betrekkelijk onder geschikt punt struikelt Zóó was het in 1925 toen een amende ment der S.G.P. over het gezantschap een einde maakte aan het leven van het kabi- net-Colijn; zoo is het nu weer met een amendement van weinig zakelijke bc- teekenis; hopelijk en waarschijnlijk met veel minder ernstige gevolgen. Hoe echter het r.k. Dagblad van Noord- Brabant hier „de schaduw van den heer Kersten ten tooneele kan zien verschijnen", is ons ten eenenmale een raadsel. En het spijt ons, dat dit blad het conflict eerder verscherpt dan verzacht EEN LOFFELIJK VOORBEELD Tot de gemeenten, die in zeer ernstige mate door de crisis worden geteisterd en onder de lasten der werkloosheid gebukt gaan, behoort Schiedam. Op een lijstje van recente datum, aan gevende een veertigtal gemeenten in volg orde naar de hoogste werkloosheidspercen tages, neemt Schiedam een der eerste rang nummers in. Schiedam zag zich voor de noodzakelijk heid gesteld op de b?grooting een zeer aanzienlijk bedrag uit te stooten. Schiedam kreeg de begrooting van Ged. Staten terug met de opmerking, dat in dez? zwaar gedrukte gemeente nog verschillen de met name genoemde financieele maat regelen dienden te worden getroffen. Werd het gemeentebestuur baloorig? Legde men uit wrevel het bijltje er bij neer? Onttrok men zich aan de inniening der voorstellen om straks de schoone rol te kunnen spelen van aan dit bedrijf niet te hebben meegewerkt? Dit deed men niet, omdat men zijn ver antwoordelijkheid aanvaardde. Dit deed men niet, omdat men zijD stad liefheeft. Dit deed men niet, want men sloeg do hand aan de ploeg, trachtte het gewestelijk college te overtuigen van de nood der stad en poogde in de weg van overleg te redden wat te redden viel. Deze moeite werd beloond. Het college van Gedeputeerde Staten bleek oor te hebben voor gegronde tegen werpingen, zoodat Burgemeester en Wet houders bij de Raad met voorstellen konden komen, die een niet-onaanzienlijke ver zachting beteekenden van hetgeen oorspron kelijk werd gevraagd. Tot voldoening stemt het te zien, dat ook de Raad het moeilijk tijdsgewricht ver stond, de nooden van land en stad be greep en de moeilijke voorbereidende arbeid van zijn dagelijksch bestuur op de juiste waarde wist te schatten. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat men geen bezwaren had tegen verschillende voorgestelde maatregelen, maar men liet het zwaarst wegen wat het zwaarste was. Alleen de communist was onvermurwbaar Maar deze dan ook alleen. Overigens steunde de heele Raad, met in begrip der sociaal-democraten, de voorstel len, die zonder hoofdelijke stemming wer den aanvaard. En de sociaal-democratische fractie te Schiedam gaf daarmee een loffelijk voor beeld aan het roode smaldeel der hoofdstad dat nog pas op dezelfde klip zoo jammerlijk schipbreuk leed. chr. esperanto-vereen. Jaarvergadering te Utrecht De Chr. Esperanto Vereen, hield in hotel des Pays Bas te Utrecht haar jaarvergadering onder leiding van den Voorzitter der Utrechtsche afdee- licg den heer P. Th. A. Goetze. De heer H. C. van Leeuwen sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op de groote vor deringen die de Vereeniging maakt en wekte de talrijke aanwezigen op tot groote activiteit en sterke propagandavoering. Notulen en jaarverslag werden goedgekeurd. Het financieel verslag gaf aanleiding tot eenige discussie, doch kon ook ieders goedkeuring wegdragen. Den penningmeester, de heer 7- D. B r a k e 1. werd lof toegezwaaid voor zijn goed beheer. Ds. M. A. van P e r n i s, van Doetinchem, hield daarna een rede over: „Kristaneco kaj Espe ranto" (Christendom en Esperanto). Na de pauze had een bestuursverkiezing plaats. De heeren J. D. Brakel en P. de Zeeuw werden herkozen. Tenslotte werd nog een Esperanto-film- vertooning gegeven door den heer Van Raven- s t e y n. uit Den Haag. Het was een goedgeslaag de jaarvergadering. Tenslotte zij nog vermeld, dat gezongen werd het Te Deum Laudamus; Psalm 118 vers 12 en 4 en Psalm 150 vers 1, alle in het Esperanto. scherp oordeel HET RECHT VAN WERKSTAKING. Het Geref. Jongelingsblad breekt den staf over de jongste brochure van den heer A. Schilder, over „Recht tot werkstaking", in relke brochure de heer S. o.a. met beroep op onderscheiden teksten betoogt, dat ook bij illekeurige en onrechtvaardige loonsverla gingen de arbeider geen recht tot werk staking heeft, daar de bijbel de plicht tot soberheid predikt en men dezen last niet door werkstaking van zich af mag werpen Het Geref. Jongelingsblad zegt, dat het „niet aarzelt, een zoodani?e toepassing van bijbelteksten op het sociale leven godde loos te noemen", omdat hier datgene wat „heilloos gevolg der zonde" is, „tot ordinan tie Gods geproclameerd wordt". „Waar le vensverruiming w'erd verkregen en zij zou den arbeider ten onrechte, zonder economi sche noodzaak, ontnomen worden, daar moet de staking als geoorloofd worden geacht, juist om aan Gods gebod (2 Tim. 3 17) te kunnen voldoen", welk gebod van den mensch vraagt, dat hij niet alleen arbeidt om zijn brood, maar ook om zijn taak als vader, als opvoeder, als kerklid, als staats burger, zoo goed mogelijk te kunnen ver vullen defensie-industrie" EEN GANSCH SCHEEVE VOORSTELLING Zeer terecht maakt o.i. Onze Banier, of-gaan van de Nat Chr. Onderofficieren- Vereenigfng captie op een artikel van mevr. J. C. van Amstelvan Löben Seis in D e Nederlander. De schrijfster verzet zich tegen de missive van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken tot strekking hebbende om vrouwelijke arbeidskrachten te doen vervangen door mannelijke. Zij somt tot de conclusie, dat zulks in strijd is met de Scheppingsordinantiën. Wij laten dit zwem men, zegt Onze Banier, doch de schrijf ster gaat verder en vraagt: „Of zou de Minister de meening zijn toegedaan, dat de arbeid voor oorlogs industrie in zijn volle omvang, in strijd is met de vrouwelijkheid? Een zienswijze, die iedere vrouw zal toejuichen. Immers, die industrie heeft als einddoel: levens vernietiging". Volkomen terecht, laat Onze Banier hierop volgen: „Dit is mis. We vinden het best, dat zonder noodzaak zoo min mogelijk vrou wen in deze industrie worden werkzaam gesteld. Maar niet om het ein.ddoel. Want dat is levensbescherming, levensverdedi ging. Althans ten onzent. Het leger is hier een vredesinstituut. Zooals de mobilisatietijd ons opnieuw heeft geleerd. Maar dan ook is de geheele bewapening van dat leger vredes-mate- riaal. Omdat een ongewapend leger de taak van afwending van de oorlog en be scherming van de vrede niet kan vervul len". een raadhuiskwestie te dongen (n.-br.) In een vorige vergadering der gemeente Dongen werd met 9 tegen 4 stemmen be sloten de reeds aangevangen verbouwing van het raadhuis stop te zetten en de plan nen voor deze verbouwing nader in studie te nemen. De burgemeesiter van Dongen heeft dit raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Intusschen was het raadhuis reeds ont ruimd. In verband met het raadsbesluit heeft Vrijdagmiddag een commissie uit Ged Staten van Noord-Brabant, bestaande uit de heeren A. van Rijen en Smits van Oyen, een bezoek aan Dongen gebracht, om met de leden van den Raad te vergaderen en te trachten het bewuste raadsbesluit te doen intrekken, iets wat voor zjover bekend nog nimmer te voren is gebeurd. De vertegenwoordigers van Ged. Staten wezen den Raad op de financieele gevolgen welke aan het besluit waren verbonden. Bii de besprekingen bleek dat de Raad wel van meening was, dat het Raadhuis moest wor den verbouwd, maar dat hij eerst gehoord wenschte te worden over de planner volgens welke de verbouwing zou geschieden. De vertegenwoordigers van Ged. Staten wezen er echter op, dat nu de Raad het crediet voor de verbouwing had gevoteerd, de aanbesteding op normale wijze hee" plaats gehad, en dat de Raad geen verdere zeggenschap heeft Volgens bij den Minister van Binnen- landsche Zaken ingewonnen inlichtingen zouden de kosten van chadevergoeding en dergelijke die zouden voortvloeien uit het Raadsbesluit tot stopzetting van de verbou wing, ten laste worden gelegd aan de Raads leden, die vóór het besluit hadden gestemd. Uitvoerige discussies hadden plaats, welke tenslotte eindigden met een met 7 tegen 3 stemmen genomen besluit om het besluit van den Raad tot stopzetting van het werk maar weer in te trekken, zoodat de verbou wing van het raadhuis gewoon doorgaat. de spellingstrijd De professoren aan de universiteit te Nij megen, aldus schrijft Dr. E. Kruisinga in het Vaderland (in nieuwe spelling) „hebben een nieuwe bijdrage tot de vrolik- heid geleverd door een adres aan de Minis ter van Onderwijs Het komieke ervan zal niet ieder lezer dadelik duidelik zijn gewor den: men moet namelik weten dat tot de ondertekenaren ook behoren een aantal vreemdelingen, waarvan de letterkundige faculteit in Nijmegen een aanzienlik getal bezit Deze heren verklaren, dat onze Nederland se taal ook nog is, „een deel van het erfgoed onzer vaderen, een nationale cultuurschat". Dat is een merkwaardige verklaring van de Duitsers Drerup, Baader, c.s., want men had tot nü toe gedacht ,dat Nederland en Duits land twee landen waren, terwijl volgens de genoemde heren ons land klaarblijkelijk niet alleen in zijn „kultur", maar ook in alle andere opzichten zo volkomen een provincie van Duitsland is, dat een Duitser kan spre ken van onze vaderen, als hij bedoelt de voorouders van de Nederlanders. Men zou kunnen aanvoeren, dat het stuk ook getekend is door een Fransman, de heet Dagens, maar ik mag aannemen dat deze niet genoeg Nederlands kent om de inhoud van he» adres, dat hij tekende, te begrijpen, tenzij hij gedacht heeft: Ohaouai a deux patries: la France, et la sienne. Heelernaal logies in orde in het ook dan niet, maar een patrioties mens kijkt niet zo nauw." illegale actie Wil men een voorbeeld van de illegale practijl» n der S.D.A.P., welke er slechts toe kunnen strekken, ons volk in internationale moeilijkheden te brengen? vraagt Volk en Vaderland van de N.S.B. En het blad antwoordt: De heer Zwertbroek heeft het onthuld in een vergadering van Varanen te Dordrecht. Volgens de Dordrechtsche Courant van 17 dezer zei de heer Zwert broek daar het volgende: „Hij had van het V.A.R.A.-hoofdbestuur machtiging gekregen om voor f 5000 een korte-golfzender voor de 80-meterband aan te schaffen. Deze zender, eerst voor telegrafie, maar later ook voor telefonie, werd gebouwd door Fruin. Bij een bezoek van de Vries en Zwerjbroek aan Berlijn werd hun een verzoek gedaan door de Duitsche partij-leiding om een telegra fische lijn HilversumBerlijn te schep pen. Deze kon dan ook in de ure des gevaans dienst doen. Voor dit laatste was echter de grootste geheimhouding noodle en om de V.A.R.A. zelf niet in moeilijk heden te brengen, besloot men om met een tweede korte-golfzender buiten de studio's te werken; in een afgelegen schuur of anders zoo dicht mogelijk bij de grens. Deze zender werd gebouwd door Fruin en diens vrouw. Deze zender is echter niet in Nederland gebleven, doch naar Praag gestuurd, na tuurlijk geheel uit elkaar en met ver schillende nuttelooze dingen erbij gevoegd om de douane te verschalken. Zwertbroek reisde via Berlijn naar Praag om daar met Fruin de installatie op to bouwen. Bij de~s gelegenheid fun geerde hij tevens als koerier tusschen Berlijn en Praag voor de SD.A.P." Hieruit blijkt, zoo concludeert het blad, het ware karakter der heeren. De illegale actie zit hun in het bloed. Ze kunnen het niet laten, in het duister te wroeten en hun ondermij ningsarbeid te voeren. BURGEMEESTERSJUBILEUM Op 1 Juni a.s. zal de heer S. Da Silva, burgemeester van Oostvonrnf den dag her denken, waarop hij vóór veertig jaar in staatsdienst trad. GEMENGD NIEUWS Tumult in een Haagsche vergaderzaal De Nationaal-Socialistische Beweging had Zaterdagmiddag een vergadering belegd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag, waar als spreker optrad de heer Kees Frenay. De vergadering, die zeer druk bezocht was, had in den beginne een behoorlijk verloop; er.werd eenige malen geïnterrum peerd en eenige personen, die zich niet van interrupties konden onthouden, werden uit de zaal verwijderd. In de buurt van het Gebouw was veel politie; politieke tegenstanders van de N. S. B., die zich op den Zwarteweg verzameld hadden, werden herhaaldelijk door de po litie tot doorloopen gemaand en toen dit niet hielp op krachtige wijze verspreid. Vechtpartij in de zaal Na de pauze is het echter in het Gebouw tot een ernstige vechtpartij gekomen. Er was aangekondigd, dat er na de pauze gelegenheid zou zijn tot debat Hiervoor had zich o.a. op gegeven de heer J. Baars, de bekende fascistische leider. Toen de pauze ten einde was en al len hun plaatsen weer hadden inge nomen, deelde de leider der vergade ring mede, dat men aan den heer Baars het woord niet zou verleenen. Hierop stonden Baars en een aantal geestverwanten op en uitten hun ver ontwaardiging over deze weigering. Toen Baars uitriep: „lafaards, waar om durf je mij niet te laten spre ken?", werd getracht hem te verwij deren. Hij verzette zich echter hierte gen en zijn vrienden kwamen hem te hulp. Spoedig ging men tot handtas telijkheden over, welke een ernstig karakter gingen dragen. Bebloede koppen Binnen enkele seconden was in het mid dengedeelte van de zaal het gevecht zoo goed als algemeen. N.S.B.-ers sloegen op de fascisten los, en omgekeerd, terwijl bei de partijen werden aangevallen door ver schillende in de zaal aanwezige communis ten. De verwarring was groot en er werden rake klappen uitgedeeld. Het duurde eenigen tijd alvorens de po litie in de gelegenheid was de vechtenden te scheiden en de orde te horstellen. In de gangen van het Gebouw voor K. en W. la gen verscheidene personen, die gewond wa ren of op een dusdanige wijze bewerkt, dat zij door kameraden de zaal uitgedragen moesten worden. Van ernstige verwondin gen is echter niets gebleken; wel hadden verscheidene personen vleeschwonden en schrammen opgeloopen. Eenigen zijn door de politie op hardhandige manier uit het Gebouw verwijderd. Na dit incident was de orde teruggekeerd en kon de vergadering voortgang hebben. Inmiddels had de leiding besloten een den heer Baars toch het woord te v «enen, waarop deze het podium beklom -n een korte rede hield. Om 6 uur was de vergadering afgeloopen, Toen is het 'buiten nog tot ernstige orde-verstoringen gekomen. Aanvankelijk was alles rustig en ver spreidden de vergaderingbezoekers zich or delijk. Op den Zuid-Oost-Buitensingel had zich echter een troepje verzameld, dat, na herhaaldelijk daartoe aangespoord te zijn door de politie, niet wilde doorloopen. De motorbrigade ging er toen op af en dwong den menschen uiteen te gaan. Hierbij schijnt een man te zijn aangereden, door de motor politie. De man viel op straat, doch in hoe verre hij gewond was, kon niet geconsta teerd worden, daar eenige kameraden hem dadelijk opnamen en naar zijn woning droegen in een hofje aan den Zuid-Oost-Bui tensingel. De politie werd toen heftig uitge scholden. Het publiek, dat voor het grootste deel uit bewoners van het hofje bestond, werd uiteen gejaagd en vluchtte het hofje in. Aanvankelijk liet de politie het daarbij, doch toen het schelden niet ophield, trok zij 't hofje in om de menschen te dwingen naar binnen te gaan. Nadat de agenten echter eenige pas sen gedaan hadden, werd plotseling een gedeelte van een grooten houten kist voor hun voeten gegooid, direct gevolgd door een partij glasscherven, die van 'n bovenverdieping rakelings langs het hoofd van een der ageten naar beneden kwamen, gelukkig zon der iemand te verwonden. Uit de huizen werd toen nog allerlei naar de politie geroepen, waarop de agenten hun sabel trokken en het hofje schoon veegden. Eensklaps werd uit een bovenver dieping een zware ijzeren staaf van een meter lengte naar beneden gewor pen, deze schramde een agent onbe duidend bij het oog. Toen werden de revolvers getrokken en werd geroepen, dat niemand zich voor de ramen mocht vertoonen of zich op de daken mocht bevinden. Alle ramen moesten dadelijk gesloten worden, anders zou er geschoten worden. Nadat nog eeni ge malen door politieruiters en mo torbrigade was opgetreden gelukte het eindelijk de rust te herstellen. Er bleef nog geruimen tijd politie in de buurt surveilleeren. ernstige auto- en motor botsing EEN DOODE EN TAL VAN GEWONDEN Zondagmiddag tegen half drie wil den twee motorrijders op de Rijksweg te Naarden passeeren, juist op het oogenblik, dat van de tegengestelde richting een auto uit Bussum naderde. De beide motorrijwielen raakten el kaar even aan, hetgeen tot gevolg had, een van de beide motors over den kop sloeg. De bestuurder van dit rijwiel werd door de ruit geslingerd van de auto uit Bussum, met het gevolg dat hij op slag werd gedood. De autobestuurder, de heer De Groot uit Amsterdam bekwam geen letsel, echter bekwam de naast hem zitten de heer Hannema uit Amsterdam een armfractuur. De twee motorrijder had ook een bui teling gemaakt en bleef met een her senschudding op den weg liggen. In zorgwekkenden toesitand is hij naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd Zijn naam en woonplaats zijn nog niet bekend. De om het leven gekomen mo torrijder is de 36-jarige H. Koppenol uit Bovenkerk (Z.H.) Zijn broer, die op de duo zat, kwam in een sloot te recht, doch werd niet gewond. De duo passagier van de andere motor, de heer Waaien uit Uithoorn werd slechts licht gewond. Eenige motorrijders, die in de file reden, botsten door de opstopping, die door het ongeval was ontstaan te gen elkaar. Hierbij werden eenige per sonen licht gewond. De auto van den heer De Groot had Slechts met een vaart van 75 KM. gereden, terwijl volgens ooggetuigen de beide motorrijders hun tempo had den opgevoerd - tot 100 K.M. auto in het merwedekanaal MOEDER EN KIND VERDRONKEN Men meldt ons uit Loenen: Zaterdagmiddag te vier uur had in de nabijheid van het station Nieuwer- sluis, gemeente Loenen, een zeer ern stig auto-ongeluk plaats, waarbij twee sorien, een 40-jarige vrouw en haar 5- jarig dochtertje, het leven verloren. De heer H. Elderenbosch moest op een ge geven moment uitwijken voor een wielrijd- ster om niet met haar in botsing te komen. Op die plaats was over de weg een uithol ling, waardoor de heer E. de macht over het stuur verloor. Mede door de tamelijk snelle vaart reed de auto het Merwedekanaal in. De heer Elderenbosch, die met zijn zoontje van 12 jaar voorin zat, wist zich tc redden. Ook het jongetje kon hij nog uit de auto te halen. Onmiddellijk schoot van alle kanter. hulp toe, Een voorbijvarend schip poogde de auto aan de lier te haken, wat na eenigen tijd gelukte. Toen de auto boven water werd gebracht en mevrouw E. en haar 5-jarig dochtertje uit de auto waren gehaald, bleken de levensre--'Cn reeds te zijn geweken. De burgemeester, rijks- en gemeentepolitie en manschappen van de politietroepen te Nieu- wersluis waren kort nadat het ongeluk ge beurde ter plaatse. Door dr. K. de Snoo en 'en veldwachter Quint werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De beide slachtoffers van dit ongeluk zijn naar het lijkenhuis te Loenen vervoerd. De heer Elderenbosch is gezagvoerder ter koopvaardij en is pas sedert eenigen tijd uil West Indië in Holland teruggekeerd. Hij is woonachtig te Haarlem. D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Zaterdagmiddag te omstreeks kwttrt over vijf is in de Oegstgeesterlaan te Leiden het tweejarig kind N. S. door een auto aan gereden en doodelïjk gewond. Het jongetje kwam in een onbewaakt oogenblik uit een der tuinen voor de huizen in de Oegstgees terlaan de straat oploopen. Een 16-jarig meisje riep 't terug waarna 't zich plotseling omdraaide en voor een personenauto liep die juist kwam aanrijden. De bestuurder, de boterhandelaar O. uit Wassenaar, trachtte nog het kind te ontwijken en vloog daardoor het trottoir op, maar het was reeds te laat. Het jongetje werd door de bumper van de auto aan de slaap getroffen. Het wc*d be wusteloos opgenomen en naar het Acade misch ziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Zaterdagmiddag is te R ij s s c n (Ov.) het 3-jarig zoontje van het echtpaar K. onder een auto geraakt en kort daarna tengevolge van de ernstige verwondingen overleden. De verloskundige, mej. Nielen uit de gemeente Beek, die door een vrachtauto, be stuurd door den chauffeur uit Echt van de Gasfabriek „De Swalmen" op een gevaarlijk kruispunt te Beek (L.) werd overreden en een dubbele beenfractuur en een hersen schudding en inwendige kneuzingen beliep, is in het Ziekenhuis te Sittard overleden. De dertienjarige K. te Hengelo (Ov.) die bij een verkeersongeval aldaar ernslig werd verwond is Zaterdag in het Algem. Ziekenhuis overleden. DE DIEFSTAL IN HET CULLINAN HOUSE Zaterdag is te Berlijn de Duitscher ge arresteerd, die eenigen tijd* geleden, juwee- len gestolen uit het Cullinan-House in de halverstraat, aan een buffetjuffrouw te Am sterdam had gegeven. Zijn signalement waa naar het buitenland gezonden en Zaterdag gelukte het de Berlijnsche politie den man te arresteeren. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Op een vergadering in Den Haag is het tot een vechtpartij gekomen tusschen N.S.B.-ers en fas cisten. Daarna is het op straat rumoerig geweest* Nabij het station Nieuwersluis is een auto in de Merwcde gereden, waarbij twee personen zijn ver dronken. een ernstige auto-botsing tc Naarden is een persoon gedood en zijn verschillende andere gc- Blz. 2 Genève voor de beslissing over de voortzetting an de Ontwapeningsconferentie. Regeeringscrisis in Roemenië. Vreesriijk autobus-ongeluk in Zuid-Frankrijk. Vuurwerk-ontploffing tc Alicante; 7 dooden en 32 gewonden. BIz. 3 Vergadering van de Vereen, van Chr. Technici Bh. 9 Algemeene vergadering van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden te Amers foort. op weg naar een familie feest DOOR EEN SNELTREIN VERMORZELD. Zaterdagmorgen had te Vriezenveen (Ov.) een tragisch ongeluk plaats. Het echtpaar Roolfs-Hulscher met twee kinderen begaf zich per rijwiel van Ittesbeck, een Duitsch grens- plaatsje, naar Goor voor een familie feest. Te Vriezenveen moesten ze een on- bewaakten spooroverweg passeeren. De beide kinderen waren reeds den overweg gepasseerd, toen de man zijn vrouw waarschuwde vcor een nade renden trein. Blijkbaar heeft de vrouw deze waarschuwing niet gehoord, want terwijl de heer R. van de fiets sprong reed zijn echtgenoote door en werd door den uit de richting Almelo ko menden trein gegrepen en meege sleurd en was terstond dood. Vreeselijk was de aanblik voor den man en de kinderen van het zwaar verminkte lijk van echtgenoote en moeder. De familie uit Goor, die de gasten verwachtte, werd opgebeld en was spoedig ter plaatse. EEN ONGELUKKIGE. De 23-jarige vrouw van een 65-jarigen arbeider te Dedemsvaart (Ov.) verkeert reeds geruimen tijd in zeer overspannen toestand, vermoedelijk tengevolge van huiselijke om standigheden. Onlangs wilde zij haar twee jeugdige kinderen van 4 en 5 jaar door ophanging van het leven berooven. tijdens de afwezigheid van haar man, die werkzaam is in de rijkswerkverschaffing. Gelukkig is het nog niet zoover gekomen. De burgemeester heeft terstond maatregelen getroffen om her haling te voorkomen. De vrouw verklaarde aan de politie, dat zij zelf ook een eind aan haar leven wilde maken. SERTA ROMANO ProL Dr. R. H. Woltjer Uitgave Wolters, Groningen De zesde druk van deze bloemlezing uit de werken van tien Latijnsche dichters be wijst wel, dat dit leesboek nog steeds met vrucht en tot genoegen van onze gymnasia en lycea gebruikt wordt. De eerste editie dateert van 1880 en is bezorgd door wijlen Prol. Dr. J. Woltjer. Het doel van de samen stelling van dit werk was, den leerlingen lectuur van Romeinsche dichters te ver schaffen, wier werken in hun geheel niet gemakkelijk te verkrijgen zijn. De vijfdo druk (1921) is grondig herzien door Prof. Dr. R. H. Woltjer; de t ex ten zijn nauw keurig vergeleken met die van de meest gezaghebbende buitcnlandsche (vooral En gelsche) edities. Deze zesde druk is opga nomen in de serie „Antieke Cultuur", keurig verzorgd uitgegeven door de firma J. B. Wolters te Groningen. Door verkorting, verkregen door *t schrap pen van bewijsplaatsen en parallellen is het den auteur gelukt het werk met ongeveer een vierde te verkleinen en daardoor kon de uitgever, de prijs aanmerkelijk redu- ceeren. Het werk bevat een selectie van de ge dichten van: Lucretius, Catullus, Tibullus, Propertius, Oridius niet de metamorpho- sen), Manilius, Persius, Lucanus, Martialis en Invenalis; alien auteurs uit de bloeitijd der Romeinsche literatuur (Ie eeuw v. Chr. en le eeuw na Chr.) en is bestemd in de eerste plaats voor leerlingen der hoogste klassen van gymnasia en lycea. Ook oud gymnasiasten en allen \oi>r wie het Latijn ,.a thing of beauty" is, en die het niet gaarne zouden willen verliezen, zal do lectuur van genoemd werk nuttig en aan genaam kunnen bezig houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1