Vereeniging Kerkopbouw ZATERDAG 26 ME! 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 In de Doopsgezinde Kerk aan de Oude Gracht te Utrecht heeft gister de alge- meene voorjaarsvergadering plaats gehad van de Vereeniging „Kerkopbouw". De vergadering werd om twee uur ge opend door den voorzitter, Prof. Dr. A. M. Brouwer, dio het openingswoord uitsprak. Spr. heette de aanwezigen wel kom, waarna hij zeide, dat belangrijke vra gen aan de orde zijn gesteld. Is de kerk een eigensoortig lichaam waar over niemand "heerschen mag dan Christus alleen, of is het een van de vele corporaties waarover de overheid haar bestuursmacht heeft uit te strekken? Is opwekking door den geest niet het allereerste dat noodig is? In welk opzicht houdt dat verband met kerkelijk leven en met de organisatie der kerk? Of valt de kerk buiten de mogelijk heid van een geestelijke opwekking? Zoo niet, wat is dan de beteekenis van reorga nisatie-pogingen en van al den arbeid die Kerkopbouw verricht, in het licht daarvan gezien? Voor deze vragen aan de orde gesteld worden, deelt spr. een en ander mee over het kleine bureau, dat nu voor Kerkopbouw werkzaam is. Hij wijst op de belangstelling die het reorgaüisatie-voorstel heeft gewekt. De kritiek was wat den toon betreft, waar- deerend. Doch al te weinig is men bereid, iets van eigen inzichten op te offeren. Waar het onzerzijds werd gedaan, wordt het in den regel voorgesteld als een triumf van anderer actie. Dat wijst erop, hoe weinig men bereid is, tot samenwerking te komen. Want bij deze mentaliteit zal men elk toe geven ook voor zich zelf beschouwen als 'n nederlaag. Spr. waarschuwt ook tegen som- miger streven, de kritiek van buiten de Herv. kerk staande bladen als bondgenoote binnen te halen. Zouden deze stuurlui aan den wal het juiste oog kunnen hebben op de behoeften en mogelijkheden in de Herv. kerk? Het reorganisatie-voorstel wordt nu aan de Synode voorgelegd. Instemming van de classicale vergaderingen zal niet worden gevraagd, omdat de Synode allereerst moei beslissen. Ook de publicaties buiten het reorganisa tie-voorstel trokken de gewenschte aan dacht. Het blad zal gereorganiseerd worden om het nog beter aan het doel te doen be antwoorden: spreekbuis te zijn van de ver eeniging. Niet alles wat Kerkopbouw deed, kwam in het licht der publieke beoordeeling. Vele besprekingen zijn daarvoor niet geschikt. De invloed die van Kerkopbouw uitgaat is ook niet onder cijfers te brengen. Wat spr. vooral van belang acht, is het feit dat ver schillende kerkelijke groepen en richtingen in Kerkopbouw een terrein hebben gevon den, waarop zij elkander ontmoeten en in eerlijke bespreking de moeilijkheden samen onder de oogen kunnen zien. Verbluffende resultaten zijn hiervan niet mede te deelen. Het is een nieuwe geestesrichting, die be zig is te groeien en het wederzijdsch wan trouwen langzaam aan tracht te overwin nen. Wantrouwen is overal moeilijk te over winnen. Kerkelijk wantrouwen is als kweekgras: trekt men het uit, dan schiet het toch overal weer uit den bodem op. Men moet den grond omspitten en den wortel stok verwijderen. Dat lijkt in den geestelij ken tuin vaak een hopeloos pogen. Hier ge voelen wij, dat alleen God het kan uitroeien en wij slechts als gehoorzame dienaren moeten doen wat wij kunnen. Men leeft veel te veel uit eigen partij overwegingen. Dit kan slechts langzaam veranderen. Hier toe mede te werken, wekte spr. de aanwe zigen met aandrang op. ,i Jaarverslag Uit het jaarverslag van Mr. Stevens bleek, dat op velerlei gebied door de ver eeniging groote activiteit aan den dag werd gelegd. Verschillende publicaties zagen het licht en in vele plaatsen werd in vergade ringen het streven van de vereeniging toe gelicht altijd over nesterijen vecht wakker zal worden. Ir. van Hasselt had graag gezien dat. een N. S. B.'er het onderwerp had in geleid. Prof. Kohnstamm wide de schuld der kerk niet kleiner zien dan zij is, maar er de aandacht op vestigen, dat de gevaren die haar bedreigen, niet alleen hun oorzaak vinden, omdat zij niet voldoende kerk is, maar ook omdat ze kerk van Christus wil zijn. Er is een gevaar, dat we de dingen waar het in de kerk om gaat onbelangrijk gaan vinden. Het gaat er niet om dat de staat belijdt, maar om wat hij belijdt gaat het. Het gaat om het hakenkruis of het Ghristuskruis. DE AVONDVERGADERING In de avondvergadering sprak Prof. Dr. M. van R h ij n over: De Groep-beweging en de Kerk Prof. van Rhijn ving aan met een reeks van eigen levenservaringen. Van het begin af had* 'hij met groot verlangen naar een levende kerk uitgezien. In zijn jongensjaren liet het kerkelijk leven te Groningen veel te wenschen over. Het Jeugdwerk bood geestelijk prachtige kansen, maar door periodiek terugkeerende eenzijdigheid, en andere factoren, schijnt het voorloopig on mogelijk het moderne Jeugdwerk en de Kerk met elkander te verbinden. In de kerk zelf beseft de groote meerderheid helaas niet waar het om gaat. Het kan niet anders of men gaat met groote be geerte uitzien naar iets anders, een leven de Kerk, waarin Christus naar den eisch van het moderne leven verkondigd wordt. De dialectische theologie heeft ons veel goeds gebracht, maar haar invloed reikt thans nauwelijks verder dan wat theologen, en deze gaat ook niet diep genoeg, getuige de opmerkingen van Brunner nadat hij met de Groep in aanraking was gekomen. „Kerkherstel" toont oude liefde voor de kerk en de historie, maar hier worden het Cnfssioneele standpunt, Kant en Kierke gaard op oncritische wijze met elkander ver bonden. In „Kerkopbouw" is er een moderne inzet, besef voor de groote traditie, maar de liefde voor de Kerk is er bij menig aan hanger jong en nog nauwelijks op de proef gesteld. Wanneer men op de algemecne situatie let, bestaat er in het geheel geen behoefte aan meer groepen en schakeerin gen, maar alleen aan een doorbraak van den Heiligen Geest. Er is thans geen an dere verlossing uit de impasse dan die van God komt. In de Groep-beweging is er ten aanzien van de doorbraak van den Heiligen Geest in Bijbeltaal gesproken: „een wolkje als eens mans hand". Hier is het uit met ein deloos confereeren, redeneeren, critiseeren, maar wordt er regelrecht over de groote dingen van het Evangelie gespken. De re acties in ons vaderland op een beweging als deze, zijn typeerend. Wij loopen overal vast. De afval van de Kerk in de groote steden is oneindig veel grooter dan de meesten wel vermoeden. Onze methoden van werken schijnen versleten. De geest in vele kerkelijke vergaderingen is beneden pari. Theologen zetten elkander wederkee- rig aan den dijk of rijzen zacht hostiel op als kippen van hun eieren, zoodra er maar aan hun schooltje geraakt wordt. Men zou verwachten, dat ieder gespannen uitzag naar een nieuwe doorbraak. Het tegendeel is het geval. Wij redeneeren, of kijken in de beste gevallen „de kat uit den boom". Op tal van punten kan onze Kerk van de Groep-beweging leeren. Spr. stond in dit verband stil bij de behoefte aan een los verband, bij 'het elementaire en de behoefte aan het eenvoudige. Wij theologen praten in zeer vele gevallen glad aan de menschcn voorbij. In de Groep leeren de menschen als in een school spreken. In de meeste gods dienstige vergaderingen zegt niemand wat, behalve de referent. Na afloop worden er dan wat vragen opgevischt In de Groep ontkomt men niet aan den eisch der be keering. Men kan er van zijn „christelijk heid" verlost worden. Van groote beteekenis Is het stil zijn en luisteren, het eerlijk en sober spreken over eigen tekort, de eisch van. het doorgeven, ihet rondtrekken in groe pen. In al deze punten kan de Kerk heel veel van de Groep leerern. Het spreekt na tuurlijk vanzelf, dat het hier slechts enkele centrale punten betreft, en dat de Kerk over DOOVENTELEFOON5 CENTRAAL TELEFOONBUREAU VOOR KERKEN NOORDVLIET 77 MAASSLUIS. INTERN. THEOLOGISCH SEMINARIUM TE GENEVE Van 30 Juli tot 18 Augustus zal in Ge- nève een Internationaal Theologisch Semi narium worden georvaniseerd onder de aus picien van de Theologische faculteit aan de Universiteit van: Genève. Dit Seminarium zal worden gehouden in samenwerking met de vertegenwoordigers van verschillende Christelijke wereldbewegingen, welke te Genève gevestigd zijn. Deze cursus stelt zich ten doel de huidige stroomingen op bet gebied der theologie in de kerken van verschillende naties te bestu- deeren en daarbij de beginselen en proble men van de oecumenische bewegingen na te gaan. (Internationale Christelijke werk zaamheid op het gebied van het sociale en politieke leven: Vereeniging voor de een heid dei- kerken, zending, jeugdvereenigin- gen enz.) Theologen uit verschillende landen zullen gedurende het seminarium lezingen houden. Verdere inlichtingen en bijzonderheden zijn te verkrijgen bij professor Keiler, 2e rue de Montchoisy, Genève. DE AFSCHEIDING EN DE N.C.R.V. In zijn „brief aan een vriend te Jemzar lean" wijst Ds. J. Gispen te Groningen op het (z.i. ongewenschte) samenvallen in Oc tober a s. van de collecte in verband met de herdenking der Afscheiding en die bij hr.t 10-jarig jubileum der N. C. R. V. voor een eigen sutdio. „Wel ben ik die vereeniging zeer genegen en denk er niet aan haar nut tig werk ook maar in 't minst te ontkennen, maar het was die vereeniging toch zeker beleend, dat in die maand in al de Geref. Kerken op verzoek der Synode een extra collecte voor de hulpbehoevende kerken zal worden gehouden op den gedenkdag dei- Af scheiding voor honderd jaar. Wel telt die vereeniging haar leden ook buiten onze Geref. kringen, maar toch zou ze, naar mijn gedachten, wijs gedaan hebben haar inzame ling waarvoor ze door de microfoon gewel dige reclame maakt, op een anderen datum te houden. Wij Gereformeerden zullen na tuurlijk meer aandacht schenken aan de Af- scheidings-collectc voor onze Hulpbehoeven de kerken dan aan een inzameling voor eeri vereeniging die niet op één lijn kan gesteld met onze Geref. Kerken. GEREF. EVANG. COMMISSIES TWEEDE ZOMERCONFERENTIE VAN HET VERBAND De derde dag op Woudschoien Door ongesteldheid van dte. De Gier, van Zutdwolde, werd de dag geopten'd door ds. Prins, van Deventer. De ochtendvergadering was gesplitst, in twee secties. In de eerste sectie sprak ds. D. v. Dijk, uit Groningen, over: „Het werk onder de Schippers". Spr. stelt zich voor hierbij twee punten nader uit te werken, n.l.: 1. Hoe de arbeid ond'er de schippers z. i. moet zijn; en 2e. Wat er op het oogenblik gedaan wordt I. De objecten van dit werk zijn zeer ver schillend. Er zijn er allereerst, die zich trouw houden aan God en Christus, en aan de Kerk des Heeren. Daarnaast zijn er, die wel lid van de Kerk zijn, doch zich bij hun rondzwerven in het geheel niet vast houden aan hun domicilie en dan praetisch vergeten, dat ze tot de Kerk behooren. Dan is er een groep, die niet tot een Kerk be hoort en vrij onverschillig is, doch niet vijandig. Tenslotte krijgt men dan de echt vijandigen, onder wie het Communisme zijn funeste invloed heeft doen gelden. De objecten van deze arbeid! verschillen dus essentieel van die der Evangelisatie. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Langerak a. d. Lek. caod. W- Bonsema te Hoogkerk (Gr.). Te De Kaag niet Den Haag, zooals gisteren foutief gedrukt)A. Verwaal te Etten. Te Huizum (Evang.). C. J. Laarman te 2e Exloermond. Aangenomen*. Naar Renswoude, B. Ginkcl. cand. te Zeist Bedankt: Voor Nieuwerjccrk a. d. IJssel, van Ginkel, cand. te Zeist KORTE BERICHTEN De classis Brielle der Geref. Kerken heeft naar de Partnc. Synode van Zuid-Holland (Zv'.d) afgevaardigd Ds. A. Ph. S. Schaafsma te Den Bommel en Ds. G. E. Westerhuis te Hellevoet- sluis: de ouderlingen J. van der Lugt te Zwarte- waal en W. C. van Kempen te Ooltgensplaat. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Amsterdam zal uitgebreid worden met 40 ouderlingen en 40 diakenen zoodat dit college dan na 4 jaren 270 leden zal tellen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Deventer zal een proef nemen met de instelling van een Alledagkerk. 1816, 1834 EN 1934 „Hervormden en afgescheidenen moeten tot elkaar komen." In ,De Gereformeerde Kerk" maakt „Ju nior" in verband met de Ministerieele be langstelling bij de herdenking der Afschei ding te Kampen de opmerking, dat z i- de overheid nu ook wat heeft goed te maken aan de Ned. Herv. Kerk. Herstel van „de grondfout waaruit de ellende van 1834 en 18S6 en onze tegenwoordige kerkelijke nood mede is voortgekomen", zou „weer wijde uitzichten openen betreffende een nieuwe verhoudfng, ja zelfs een hereeniging met de nu helaas van'ons gescheiden broeders. We hebben goeden moed voor dit alles." Verder op deze gedachte ingaand, zegt de schrijver in het orgaan der Confess. Ver eeniging: „Is dat werkelijk het voornemen der re geering, dan mogen wij niet achterblijven. „Wij, hervormden en de afgescheidenen, moeten den gebaanden weg bewandelen en tot elkaar komen. „Er zijn van beide kanten fouten begaan: die houden ons van elkaar gescheiden. „Nu is het beste middel om elkaar tg be naderen, dat ieder z'n eigen fouten voor den ander erkent .Laat er daarom van de Hervormde Kerk een poging in dezen geest gedaan worden. Laat de Hervormde Kerk eveneens het on recht. aan de afgescheiwenen gedaan, her stellen. Misschien ligt hier een taak voor de Conf. Vereeniging. Ze zou b.v. aan de a-s. Classicale vergaderingen kunnen voorstel len, bij de Synode aan te dringen op een daad in dezen geest. „Ze zou de kerkeraden aller gemeenten kunnen verzoeken, een dergelijk voorstel te steunen. Bovendien zou ze pogingen in het werk kunnen stellen om tot een algemeen kerkelijk petitionnement te komen; tenein de bij de Synode sterken aandrang uit te oefenen". VEREEN. „AANPAKKEN" De Ver. „Aanpakken" houdt haar algera. ver- I gadering op Donderdag 28 Juni a-s. te 2 uur in het gebouw der Synode van de Ned. Herv. kerk, Java- straat 100, te 's-Gravenhage. EMERITAAT Dr. H. D. HELLEMA Door Dr. H. D. Hellema. Ned. Herv. predikant te Oude Pekela, is eervol emeritaat aangevraagd. Dr. Hellema was predikant te Simonshaven (1S93). Dokkum (1897) en sinds 25 Jan. 1902 te Oude Pekela. KERKSTRIJD D UIT SCHLAND Verzet tc Berlijn Volgens een Reuterbericht uit Berlijn heeft een aantal Berlijnsche geestelijken geweigerd om voor het Berlijnsche cccsistorie te verschijnen om de II beslissing te vernemen, van rijksbisschop Müller I inzake hun overplaatsing. J De predikanten weigeren de wettigheid te er- kennen van de bevoegdheden van den rijkshis- ■1 schop en gronden hun houding op de Evangelische l®'f kerkelijke constitutie. Deze, aldus verklaren' zij, kan niet door een enkele pennestreek ter zijde worden gesteld. In deze opvatting worden zij gesteund door „een J overweldigende meerderheid" der Evangelische ge- ■I? loovigen, die op hun beurt een petitie hebben ge- zooden aan rijksbisschop iMüller, waarin zij ver- I zoeken, de geestelijken op hun plaats te laten. 16 l Het verzet vindt mede voedsel in de ontevreden- beid over den' juridischen deskundige van den inEj Rijksbisschop Dr. Jager, dien men onbevoegd noemt daar hij „openlijk steun verleent aan het ■■■■i neo-paganisme". De betrokken predikanten ontvan- i gen nog wèl hup tractementi schatten beschikt, waarmede de slingersteen van de Groep niet kan worden vergeleken. Maar te midden van alle doode christelijk heid en traditie hebben wij juist datgene noodig, waarbij 't meest elementaire wordt aangeraakt, opdat wij al te van onze vanzelf sprekende religie zohden worden bevrijd. De menschen zoeken stilletjes overal ver lossing. Bij Künkel, te Möttlingen, in de Groep, en op tal van andere wijzen. Blijkt de Groep onvoldoende, dan moet Möttlin gen ons helpen. Komt hi?t ook vandaar niet, dan moeten wij naar elders gaan uitzien ora Gods Geest te ontvangen. Er moet iets nieuws komen. Dit zaJ echter alleen gebeu ren als God het wil en wij aan het einde zijn van onze redeneeringen. Het stil wor den voor God is de groote conditie. Ook na dit referaat, is discussie gevolgd. De vergadering werd op de gewone wijze beëindigd. ROFFELRIJMEN Moed Dat de füm de jonge menschen Met fluweelen handen grijpt, Dat de film zelfs menschen aanpakt Die tot mannen zijn gerijpt, Dat de filmsche sprookjeswereld In haar wonderlijke pracht Ons% de mensch van onze dagen, In bekoring heeft gebracht, Dat is op zichzelf geen wonder, En het zou geen schande zijn Als de meeste films niet waren Puur bedriegelijke schijn. Het eischt moed om néén te zeggen Tegen zulk een kunstproduct Dat de harten en de zinnen Door zijn schittering verrukt. Het eischt moed om néén te zeggen Als de film een aanbod da et Dat een rijke loopbaan in houdt, Rijk aan iveelde, geld en goed Zooiets komt in onze kringen Toch niet voor, zeg je misschien; Uit een brief, hier op mijn tafel, Is het tegendeel te zien: Iemand kreeg een prachtig aanbod Van een Duitsche maatschappij, Van de Ufa, voor een hoofdrol, Met een vast contract erbij. Dc verleiding was geweldig, En hij reisde naar Berlijn Waar de filmstars en -paleizen Sprekende getuigen zijn Dat hij néén heeft durven zeggen Eischte moed en sterker trouw Dan een mensch in onze dagen Van een mensch verwachten zou. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Het doel van de arbeid onder de schippers is daarom tweeërleibehouden van wat tot de Kerk des Heeren behoort, en terug winnen van wat is afgedwaald. Vooral om de eerste factor mag de Kerk als instituut deze arbeid dan ook nooit uit handen geven. De schippers-dominee Npodie is dus een schippers-dominee. die verbondon is aan een plaatselijke Kerk Deze moet allereerst zorg dragen voor de organisatie van het werk. In elke aan het water gelegen plaats behoort nu een com missie te worden opgericht, bestaande uit enkele ambtsdragers en uit enkele Evange lisatie-arbeiders. Deze commissie moet be halve hen, die langer blijven liggen, ook de doortrekkers bearbeiden, 'hun route opvra gen en al do verkregen inlichtingen opge ven aan de commissie, die ze het eerst zul len ontmoeten. Bij al him zwerven en zweven moeten onze Schippers posten vinden waar zij weer geestelijk proviand voor de verdere reis kunnen inslaan. Een speciaal blad voor de schippers, ge redigeerd door den schippers-dominee, moet worden uitgegeven. Behalve preeken over vrije stof moeten zij daar Catechismus- preeken in kunnen vinden, waaruit ook hun kinderen onderwijzing in de leer der waar heid ontvangen. II. Het oudste genootschap, dat onder de schippers werkt, is „Het Anker". Men heeft één boot met één Evangelist aan boord. In een periode van inzinking heeft ds. Kaptevn zich aan deze arbeid gegeven. Deze heeft de zaak in meer Geref. hanen geleid. Daarnaast vinden we Geos. Deze gaat uit van de Kerken van Rotterdam en heeft één boot, n.l. „De Adelaar", in de vaart. Hierop werkt ds. Versteegh. Bovendien heeft men een eigen blad. „Het Anker" bearbeidt de noordelijke, Geos de zuidelijke helft van ons land. Voor ons is het dus in de eerste plaats noodig, dat de nood van de schippers ons in liet bant grijpt. Onder bon is immers niet alleen 'bittere armoede, maar ook do funes te propaganda van het Communisme, dat vier booten in de vaart heeft! Wij hopen Maandag het slot der Conferen tie te geven en dan de referaten van den ■heer P. Storm, van Rotterdam, over: „Evangelisatie buiten onze grenzen" en van dr. W. G. Harrenstein, van Amsterdam over: „Evangelisatie in de groote stad", te ver melden. A Dc deelnemers aan de Conferentie voor Geref. Evangelisatie op Woudschoten. „De overwinning van Namen". Schilder achtige Britsche en F ransche uniformen bij het groote mili taire spel dat te Al- dershot wordt opge voerd. De bestor ming van de vesting Namen. Filiaal in ROTTERDAM: le PIJNACKERSTRAAT 144, Teleioon 43123 BELANGSTELLING VOOR Dl AFSCHEIDING blijkt zoo groot, dat de eerste druk van het mooie, prettig leesbare boek van Dr. J. C. v. d. Does: „De Afscheiding in haar wor ding en beginperiode" uitverkocht is. De 2e druk is heden aan den boekhandel verzon den. Bij de bewerking van deze druk heeft de schrijver nog een 10 tal platen er bij opgepomen en verschillende hoofdstukken uitgebreid. De 2e druk telt 81 platen, 361 blz. en kost ing. 3.90; geb. 4.90. Koop .voor uw gezin dit prachtboek bij Uw boek handelaar of bestelt het bij de uitgeefster, N.V. W. D. MEINEMA, Delft. De gekraakte en gekantelde wagens bij het spoorwegongeluk hij Barcelona, waarbij fiwaalf. menschen-het- leven- verlorem- Algemeene Voorjaarsvergadering te Utrecht Belang rijke vraagstukken aan de orde Kerk en Nationalisme De aftredende leden van het moderamen werden daarna bij acclamatie herkozen. Daarna sprak Dr. J. A. deKoning over: Kerk en Nationalisme. Dooj- de nieuwe staatsleer, die het heden- daagsche nationalisme aan de orde stelt, wordt weer urgent de verhouding tusschen Kerk en Staat. Het gaat er om door te dringen tot de be ginselen van fascisme en nationaal-socialis- me, zonder zich door antipathie of sympa thie wat betreft de uiterlijke verschijnings vormen te laten misleiden. Als bronnen voor het kennen dier grondbeginselen van levens- en wereldbeschouwing wordt ons gewezen op een aantal wijsgeeren uit de laatste 25 j;aar. Dezen middag worden uit de voornaamste gekozen Mussolini (in zijn philosophie van het fascisme), Ottmar Spann (de wijsgeer van het universalisme) en Rudolf Smend (de theoreticus van de integratie-theorieën). Bij alles blijkt de samenwerking met de levensphilosoplne, b.v. ook met Saul. De natie wordt gezien als de gestalte, de vorm van een methaphysische kracht, die in den Staat tot Persoon wordt, generaties en individuen omvattend. Spann spreekt van den wereldgeest in Hegelschen zin, de leider b.v. is degeen, waardoor deze geest de voortgang der geschiedenis leidt. Hij is „Geschüftsführer des Weltgeistes". In den Staat komt ook de zedelijke norm tot uiting en gelding. De integratie-theorieën verdui delijken de actieve samenbinding der indi viduen in het geheel. Middelen van integra tie zijn de politieke mythe, de symbolische representatie van de waarde-volheid van den Staat Deze politieke existentie is tege lijk bron van normbesef. In dit alles spreekt „de stroom van den tijd", een opheffing van het rationalisme en normatieve en een wending tot het irratio- neele, de onmiddellijke daadkrachtige acti viteit Voorbeelden van een religieus mysti cisme, dat de vitale energie als hoogste goed vereert, liggen voor het grijpen. De nieuwe staatsleer spreekt vaak van haar metaphysisch karakter, haar hetero noom zedelijk besef, van God als de drijf kracht van het nationale leven. Toch blijft het zeer de vraag of de bele ving van het goddelijke op deze wijze voor het christelijk geloof aannemelijk kan zijn. Het gaat niet om eenigerlei politieke vraag, men moet de diepte zoeken en het geloof toetsen aan het christelijk geloof. Doet men dit, dan zal men in de nieuwe staatsleer een religie ontdekken, die uit een gansch andere openbaringsbron leeft dan het christelijk geloof. De kerk werd ge sticht op Pinksteren, haar „grondwet" is het Evangelie, zij vormt een volle Gods over gansch de aarde, zij predikt het Koninkrijk Gods en Christus als zin van leven en ge schiedenis. Heel de reeks der godsdienstige doorlevingen kan men vastknoopen aan den geest, die in den Staat tot gestalte en Per soon wordt (bevrijding, offer, gehoorzaam heid, dienst), maar niets kan waarborg zijn (want iedere toetsingsmogelijkheid ont breekt), dat dit niet een pseudo-reJigie is of wordt. Een aanval dreigt dus door het feit, dat de nieuwe staatsleer den Staat tot kerk maakt. De Christelijke kerken dienen zich meer dan ooit bewust te worden van haar eigen opdracht en taak en te waJien voor het behoud van haar zuiver karakter. Ts het communisme de ontkenning van den godsdienst, van de nieuwe staatsleer dreigt usurpatie van den godsdienst. De kerken dienen in oecumenisch verband haar posi tie in de dreigende gevaren onder de oogen te zien. Discussie Dr. Boissevain was van meening dat men "het fascisme niet mag vereenzelvigen met een stelsel, waaruit het is opgegroeid. Wij moeten ons afvragen: Welke Staat wordt door de kerk geëischt. Vaststaat voor Spr., dat een zichtbare kerk nooit een neu trale staat kan erkennen, wel een belijdende staat. Nu is de groote vraag welke de ver houding zal zijn tusschen kerk en staat als de kerk wil belijden. Er wordt wel gezegd, dat communisme en fascisme zusje en broertje zijn, en dat is inderdaad zoo, omdat zij beide een belijdende staat willen. Een beweging die belijden wil valt echter kerke lijk in het luchtledige, omdat er geen kerk is, maai* wel kerkelijke groepen. Dat is ech ter niet de schuld van het fascisme. De groote vraag van de toekomst is: welke staat hoort bij een belijdende kerk. Dr. de Koning wees er op, dat de vele systematische mogelijkheden van het fas cisme juist maken dat men voorzichtig moet zijn. Er schuilt in haar literatuur een groot gevaar van een verwisseling van be grippen. De schuld van de kerk heeft Spr. niet te zeer op den voorgrond gezet, maar daarover kan hij ook een groot boek ope nen. Maar wel wilde hij er op wijzen, dat. hot ook de schuld van de kerk is, dat het socialisme en marxisme gekomen is. De stukken cn 'het gebeuren in Italië en Duitschland bewijzen echter, dat het fas cisme alles voor zich opcischt. Prof. Dr. T. Th, Obbink was teleurge steld, dat de inleider eerst de ideëele kerk en het ideëel fascisme schetste, om daarna dezelfde woorden in empirischen zin te gebruiken. Regelmatig wordt or in fascis tische vergaderingen op gewezen dat Duitschland leert 'hoe 'het in Holland niet moet en niet kan. De N. S. B. vervult in Nederland dezelfde rol als de S. D. A. P. voor 25 jaar die van een voortreffelijk correctief. Spr. hoopt dat de kerk, waar toen nooit over principieel e punten, maar

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5