llirniuf frthsrijr (üourtmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken AARDEER DST VOORRECHT! N.Ï, HOUTHANDEL V.HJ, VAN SCHIJNDEL C« BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaalsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No. 5179 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 26 MEI'1934 15e Jaargang Sbbtrtentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17 Va Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 w Een dezer dagen stond in ons blad een verslag van de samenkomst der Engelsche Calvinisten te Londen. Ds. Dresselhuis, die deze conferentie bijwoonde, herinnerde in zijn beschrijving eraan, hoe Engeland niet, doch Nederland w 1 een Christelijke dagbladpers bezit. Van den grooten „Nationalen Bijbeldag" welke in het Cristall Palace werd gehouden, had een der Londensche dagbladen een verslag opgenomen, groot een halve kolom. Aan de bestuurstafel had dit de verwondering opgewekt. Men was dit in Engeland nauwelijks gewend. Vergelijk dit nu eens met wat Nederland biedt. Alles, wat plaats vindt op het Christelijk erf in ons land, vindt ruime bespreking in onze eigen Christelijke pers. Wij zijn hier eigenlijk al zoo aan gewoon geraakt, dat wij het nauwelijks meer opmerken. Van dankbaarheid voor dit groote voor recht is lang niet altijd sprake. De critiek voor wat nog onvolledig is overstemt vaak den dank. En toch, wanneer men zich eens een oogenblik voorstelde, hoe veel zwaarder de weg der Christelijke actie zou zijn, wanneer de eigen pers niet dagelijks steun kon bieden, dan zou deze dank baarheid er wel zijn. De Christelijke pers moet echter in staat worden gesteld haar zegenrijken arbeid krachtig voort te zetten. N o veel meer zou kunnen worden gegeven, nog veel meer zou zij het schild der Christelijke levensactie kunnen zijn, wanneer iedere geestverwant lezer was, en vooral, wanneer deze geestverwant tegelijk ook propagandist was. Nog in duizenden bij duizenden gezinnen wordt de plaats van het Christelijk dagblad ingenomen door een ander blad, hetwelk nooit voldoende rekenen kan met onze beginselen. Hieruit putten wij de vrijmoedigheid nog eens weer aller steun op te roepen voor de verspreiding van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, welke toch Uw huisvriend is. Het is nu de geschikte tijd. Wie zich met ingang van 1 Juli a.s. op de N. LEIDSCHE CRT. abonneert voor minstens één jaar, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers alle gratis. Sedert de prijsverlaging is de N. LEIDSCHE CRT. verreweg het goedkoopst Christelijk dagblad, 2.35 per kwartaal, 18 cent per week. .De aanbrengers hebben weer recht op een keurige premie, gebruiksvoorwerp in luxe uitvoering. Opgave van nieuwe lezers te doen aan DE ADMINISTRATIE VAN DE N. LEIDSCHE COURANT Politieke berekening Stembuswinst uit sociale actie Nu Lonneker met Enschede ver- eepigd is tot een gemeente, staat men daar binnenkort voor een tusschen- tijdsche raadsverkiezing, welke reeds geruimen tijd de schaduwen vooruit werpt. Dat het werkelijk schaduwen zijn, behoeft eigenlijk geen nader betoog, als ge slechts let op de zorgvuldige propaganda, welke de sociaal-democra ten er drijven. Reeds maandenlang voert men daar een stevige, kostbare actie, onder „militaire" leiding van een bekend sociaal-democraat, die over een royaal ingericht bureau in het „Volks huis" beschikt. Wij denken er niet over de stelling te verdedigen, dat in deze benauwende tijden de politieke actie stilgelegd moet worden; wij roepen niet: van Wasse naar begint de victoriemaar tegen de wijze,'waarop de S.D.A.P. in Enschede haar propaganda drijft, past o.i. een ernstig woord van protest. Bij deze reclame laat men zich nog eens gaan; men spitst de klassentegen stellingen toe; men schimpt en smaalt op „kapitalisten" en men vergeet, dat men in eigen gelederen dezelfde tegen stellingen zou kunnen gispendoch dat men ze dan zooveel mogelijk goedpraat of verduistert. Zoo leest men in een strooibiljet, dat afwisselend met zware zwarte en roo- de letters is gedrukt: „De macht van de bezitters heeft deze keer (bij de be handeling der gewijzigde steunrege ling) gezegevierd: de duizenden moe ten offeren van hun ontbering om de bezitters in weelde te kunnen doen voortleven." Over de zakelijke inhoud van deze exclamatie ware wel het een en ander te zeggen, doch dat is thans niet noo- dig; wij kwalificeeren slechts de ophit- serjj, welke in de toon schuilt; en dan vooral in verband met de 'politieke strekking van deze oproep aan de Twentenaren, om toch de moderne arbeidersbeweging en de S.D.A.P. te steunen en te versterken. De redeneering is. dan als volgt: „de roode vakbeweging heeft gedaan wat zij kon om de dreigende steunver laging in Twente te keeren; zij heeft de protestbeweging geleid, welke de in stemming van meer dan vijftigduizend Twentenaren van verschillende rich ting verwierf; zij heeft de bevolking aangevoerd „in de strijd voor Twente's welvaart en voor het brood der werk- loozen." „Maar Den Haag heeft Twen te in de steek gelatenDe Kamermeer derheid heeft Twente's roep om recht en brood genegeerd. De steunverlee- ning gaat door en Twente wordt ver der gedreven op de weg naar paupe risme en ondergang." En „nu ligt de les voor het grij pen". „Weg met de reactie" en breng! straks uw stem uit op de candidaten der S.D.A.P. Nu valt er zakelijk op deze redenee ring heel wat af te dingen. We hebben ons met groote omzich tigheid uitgelaten over de wijziging der steunregeling in Twente. Door sommige lezers is ons dit euvel geduid. Hoofden van kleine gezinnen schreven ons, dat de nieuwe regeling het gezins inkomen dermate verlaagde, dat zij b.v. het abonnement op ons blad niet meer konden betalen. Aan zulke mededeelingen, komende ook van personen, die zich met hart en ziel aan de verdediging van onze be ginselen geven en deswege een voor aanstaande plaats op het terrein der Christelijke actie innemen, kon natuur lijk geen enkel oogenblik worden ge twijfeld. En dan vroegen wij ons af: is dat nu beslist noodzakelijk; is het met de financieele positie van ons land reeds zoover gekomen, dat we niet in het allernoodzakelijkste levensonder houd van wie werken wil, doch geen arbeid vinden kan, kunnen voorzien? Wanneer we dan echter overwogen, dat onze Staatsschuld in 1933 met ongeveer 275 millioen steeg, dat is als we de leeningen aan Indië buiten beschouwing laten - een kleine hon derd millioen meer dan in 1931 en 1932 te samen, dan konden we de mededeeling der Regeering, dat bezui niging strikt geboden is, niet weer spreken. Voorts moest erkend, dat men in 't algemeen niet van een verlaging der steunnormen kon spreken. Integendeel, de groote gezinnen en de arbeiders uit de laagste loonklassen kwamen er door in beter conditie en het is nog beter geworden, nu de minister dezer dagen zijn belofte inloste en de Kindertoeslag voor alle steuntrekkers op f 1.20 pet- kind bracht, waardoor de „dubbel-uit- getrokkenen" nu 15 ct. per kind en per week meer ontvangen. Wie in tegenstelmg met de opvat ting, ook van vooraanstaande en des kundige sociaal-democraten, nog vast houdt aan de meening, dat werkloozen- zorg scherp onderscheiden kan blijven van en ver behoort uit te gaan boven armenzorg, kan op bovenstaande nivei- leering captie maken, maar zal ten slotte toch voor de overmacht der fei ten dienen te bukken. Wij zullen bly moeten zijn, indien het ons gelukt de nonger uit de gezinnen der werkloozen te weren. Welnu, tegenover het te betreuren feit, dat de kleine gezinnen van de vroeger goed-betaalde arbeiders ver mindering van steun krijgen, staat het feit, dat zij, wier loon maximaal f 2ü bedroeg, in verreweg de meeste geval len uiteindelijk hooger uitkeering zul ïen ontvangen. Wie de grafische tabel, welke onlangs bij het Maandblad voor Ge meente-Administratie (uitgave N. Sam- som N.V.) gevoegd was, raadpleegt, kan dat met één oogopslag coiistatee- ren. Trouwens, wie, zooals in het geci teerde pamflet gezegd wordt, spreekt van de steunverlaging in Twente, moet wel bedenken, dat zonder wijziging in de toepassing der steunnormen zeer velen aan de grootste armoede prijsge geven zouden worden. Immers, mag de totale steun, volgens de bestaande rijksregeling, niet meer bedragen dan 6U, hoogstens 70 pCt. van het contract loon. Bij een loon van b.v. f 20 (waai thans feitelijk de limiet ligt) zou een gezin volgens de oude regeling nooit boven de f 14 steun kunnen komen, zelfs niet met tien kinderen en bij een loonstandaard van f 12 (het minimum) kon slechts f 8.40 uitgekeerd worden. Thans echter worden die bedrage:;, ot resp. f 10.80 en f 16 verhoogd, omdat het steunbedrag maximaal opgevoerd mag worden tot 90 pCt. van het loon. Volgens blijkbaar goed-gecontroleer- de mededeelingen in de Tweede Kamer veroorzaakt de wijziging in de meeste gevallen verlaging en slechts zelden verhooging van steun; doch de vraag rijst of deze verhouding zich niet spoe dig zal wijzigen, want het gemiddelde loonpeil beweegt zich waarschijnlijk snel naar de f 20 per week. Wie de steunverlaging betreurt er zich, zooals wij, moeilijk bij neer kan leggen, mag nochtans niet over het hoofd zien, dat de nieuwe regeling voor de minst-draagkrachtigen wezen lijk voordeel brengt. Het is daarom volstrekt onjuist, het roode pamflet beweert, dat steunverlaging in Twente doorgaat en in de Kamer sloeg men deze toon dan ook niet aan. Men doet nu wel, alsof aanneming van de roode motie „sociale gerechtigheid voor de armsten ge bracht zou hebben" benevens behoud van het tegenwoordige, steunbedrag; maar die motie was geen protest tegen de „verlaging". Integendeel, z(j luidde letterlijk als volgt: De Kamer noodigt de Regeering uit de verlaging van de steunbedragen voor de Twentsche werkloozen in na dere overweging te nemen, gaat ovei tot de orde van den dag." Dit was niet anders dan een leeg ge baar. Herhaalde overweging was reeds toegezegd en deze is niet geheel zondei resultaat gebleven; daarvoor was geen motie noodig. Wanneer echter de S.D. A.P. in de Kamer was opgetreden, ials zij het nu aan de Twentenaren wijs wil maken, dan had zij niet op een motie van den communist moeten wachten, doch zelf met haar verant woordelijkheid moeten dekken, wat zij nu een ander liet doen: eenvoudig uit spreken, dat geen verlaging van de werkloozensteun mogelijk en daarom intrekking der maatregelen noodzake lijk is. Daarover echter zwijgt men thans bij de propaganda en ook dat bewijst, dat deze reclame voor de S.D.A.i'. slechts rust op politieke berekening; dat men om in de taal der roode pers te spreken de nood der massa uitbuit om politieke winst te verkrij gen. Men speculeert op de stemming in Twente om stemmen te werven voor de roode candidaten. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT Op zich zelf is dit reeds erg en af te keuren; het wordt nog bedenkelijker, wanneer men blijkbaar van meetaf reeds de actie inzake steunverleening misbruikt heeft met politieke bijbedoe lingen. Dat dit geen onredelijke beschuldi ging is, blijkt uit het feit, dat reeds einde Maart de roode pers het geslaag de petitionnement beschouwde als een graadmeter voor de komende raadsver kiezing; men sprak toen al van een voorschotje op de verkiezingsstrijd: „de naderende actie (bij de stembus!) die gevoerd zou worden achter het oude, roode vaandel van de partij, zou aantoonen, dat de S.D.A.P. de arbei dersbeweging vormt". Wat een grootspraak eenerzijds; wat een onoprechte politiek anderzijds! Hoe „.verpolitiekt", in de slechte beteekenis des woords, is een partij, die de nood der werkloozen als verkiezingsmate riaal bezigt. Het leek ons gewenscht op deze „politiek" eens in 't bijzonder aandacht te vestigen. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN ALMELO Ged. Staten van Overijssel hebben de g meentebegrooting voor 1934 van Almelo niet goedgekeurd en aan B. en W. teruggezonden met de mededeeling dat verschillen ie L zuinigingen moeten worden aangebracht. De Wethouder van Financiën Mir H. Korttebos, kon zich over de alsnog voor ie stellen maatregelen niet uitlaten, doch wil Je niet ontkennen, dat ie bezuinigingen Waarom gedoeld wordt, zullen betreffen ei- loonen en salarissen van het gemeentcpev sot.eel, de subsidies, w.o. die voor liet Be waarschoolondervvijs e. d. Wij herinneren er aa Sluit met een tekort de hulp der Regeering is gevraagd DE VERKEERSWEEK Het Verbond van Vereenigingon voor Vei lig Verkeer is voornemens, van 49 Juni as. in ons land een verkeersweck te orga nise-ren. waarin op allerlei wijze onder de oggebruikers propaganda zal worden g'. kt voor het in acht nemen van de rege.s van den weg. HEERENVEEN-écN Toen gistermiddag te Heerenveen het bericht werd ontvangen, dat het wetsontwerp Heerenveen- één in de Tweede Kamer was aangenomen, werd uit vele woningen de vlag uitgestoken. Er hecrsch- te een opgewekte stemming. Uit Oost-lndie BEGROOTINGSVERGADERING TE BATAVIA HOE MEN DE INKOMSTEN EN DE UITGAVEN BENEDEN DE ƒ300.000.000 WIL BRENGEN BATAVIA, 25 Moi. (Aneta). Het communi qué omtrent de ten paleize gehouden begroo- tingvergadering, welke is bijgewoond door den heer J. Hardeman en den president der Javasche Bank, luidt als volgt: De begrooting van uitgaven welke in 1934 nog ƒ385.000.000 bedroeg, is teruggebracht tot 333.000.000. In deze verlaging is 19 mil lioen begrepen als gevolg van de convensie van de dollar-leeningen. Dit uitga venei jfer zal dalen beneden de 300.000.00 als de maatregelen, door den minister van koloniën, aangekondigd in de Staten-Generaal, worden verwezenlijkt, nl.. lo. verdere conversie van Ned.- Indisohe leeningen; 2o. andere finan ciering va,n het pensioen volgens dooi de pensioen-financierinigecommissie voorgestelde omslagstelsefl, waarbij de bestaande kapitalen der fondsen in tact worden gelaten; 3o. bijdrage van Nederland in de defensiekosten. Daar door zal dan de mijlpaal, welken de Re- geering zich voorloopig had gesteld, zijn bereikt. De middelen vertoonen echter nog een belangrijken terugval. Tegen een raming voor 1934 van 2-S7.000.000 kan voor 1935 slechts worden gerekend op ƒ247.000.000, der halve 40.000.000 minder, er blijft dus nog een verschil te overbruggen waarmede dit middelenbudget achter blijft bij het niveau ƒ300.000.000, waar van ten vorigen jare als voorloopige werkbasis is uitgegaan. Tenzij dit middelenniveau belangrijk stijgt, waarop vooralsnog niet mag worden gerekend, zal een verder terugdringen der uitgaven in de toekomst met eenige tiental len millioenen noodig blijven om aan den eisch, dat geen verdere schuldveraiéerde- ring plaats heeft, te voldoen. Belastingverho >gingen liggen niet in het voornemen, behoudens de reeds het vorig jaar in de financieele nota aangekondigde loonbelasting, alsmede de omwerking van het tarief der inkomstenbe lasting, welke nog bij de regeering aanhan- gigis. De omwerking van het tarief der inkom stenbelasting beoogt de samensmelting van de bestaande inkomstenbelasting en de cri sisheffing tot een heffing, waarop 50 opcen ten worden gelegd, zonder dat de tota'e druk dezer belasting za.l uitgaan boven de inkom stenbelasting en crisisheffing. DE VALSCHE MUNTERIJ IN TWENTE HET GEHEIM VAN DE HEIDE Nader onderzoek van de Enschede- sche politie inzake de valsche munterij in Twente heeft nog ver schillende belangrijke aanwijzigingen opgeleverd. De politie meent met stelligheid te kunnen aannemen, dat de valsche rijksdaalders en guldens zijn vervaardigd, ten huize van den lasscher M.. die in de voormalige gemeente Lonneker (thans Enschede) niet ver van Hengelo woonachtig is in een zeer eenzaam gelegen huis. In een schuur achter deze woning werden zooals gemeld, wel enkele voorwerpen aangetroffen, die erop wezen, dat het mogelijk was dat deze gebruikt waren voor het maken van valsch geld, maar afdoende zeker heid leverde dat niet op. Justitie en politie onderzochten daarna een naast de woning gelegen heideveld, waar brokken gips werden gevonden, welke afdrukken van rijksdaalders en guldens vertoonden. De politie heeft naderhand te Denekamp nog een onderzoek ingesteld, ten huize van een half broer van W.. den tc Zutfen gearresteerden ex- gevangenbewaarder uit Rotterdam, die betrapt werd bij het uitgeven van valsche rijksdaalders. In het huis van den halfbroer werd een matrijs ge vonden geschikt voor het maken van 5-Mark- stukken. Toen de politie van Denekamp terugkeerde, begaf zij zich opnieuw naar het huis van M.. waar het heideveld ten tweede male werd onderzocht. Aanvankelijk kon men niets ontdekken, doch juist toen de politie wilde heengaan, zag een der ambtenaren een los op den grond liggende heide plag. Daarop werd onder deze plag gegraven, waarbij men een groote zak ontdekte, waarin ver schillende nieuwe matrijzen werden gevonden voor het maken van valsche rijksdaalders en guldeos. alsook ijzeren vormen, welke men gebruikt voor het maken van matrijzen. De iasscher M. heeft, naar men vermoedt, deze voorwerpen verborgen, zoodra hij van W.'s arrestatie in Zutfen hoorde. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Bis. 1 Communique omtrent de ten Paleize t gehouden begrootinosver ga dering. Blz. 2 Barthou heeft in dc Kamer Frankrijks buiten- landsebe politiek uiteengezet. Reusachtig corruptie-schandaal te Kiew. De 5 taking so illust en tc Toledo. De Ned. Vereen, van Cbr. Kantoor- cn Han delsbedienden houdt te Amersfoort de jaarver ga- Blz. 3 Lilienthal wint het schaaktournooit tc Boedapest. Blz. 5 Dc Voorjaarsvergadering van „Kerkopbouw". Het congres van het Verband van Geref. Evan- gelisatic Commissies. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft bet wctsontwcrp-Hec- renveen-eén aangenomen en eveneens het voorstel van Mr. Aalbcrsc c.s. tot wijziging van het re glement van orde. DE ROOFOVERVAL TE AMSTELVEEN DE DADERS OPGESFOORD Men zal zich herinneren, dat in den ochtend van 5 Maart j.l. op den Amsterdamscheweg onder Amstelveen een brutale overval met bercoving heeft plaats gehad ten huize van den veekoopman H. J. Gels, tijdens zijn afwezigheid, waarbij geld en sieraden zijn ontvreemd, nadat de daders de vrouw des huizes ernstig hadden mis handeld, bloedend verwond en vast gebonden. De politic van Nieuwer-Amstel is er thans in geslaagd dc beide man nen, die den overval hebben gepleegd op het spoor te komen. Het zijn de Hagenaars Oliehoek en Hofman, die dezer dagen in het Huis van Bewaring te Den Haag zijn opgeslotefi, als verdacht van de over val met berooving aldaar gepleegd op 12 Mei j.l., waarbij, zooals men weet in een leegstaand huis aan den Rijs- wij kscheu weg een man ernstig is mis handeld. Mevrouw Gels heelt bij con frontatie haar belagers pertinent her kend. Ook een boomenrooier, die tij dens den overval in de nabijheid van het huis werkte, herkende een der De verdachten hebben nog niet be kend. Omtrent de opsporing vernemen wij nader, dat de inspecteur van poli tie te Nieuwer-Amstel, de heer Bus- ser, een overeenkomst meende te ont dekken tusschen de wijze, waarop de overval te Amstelveen en die te Den Haag was gepleegd. Men heeft toen bij de Haagsche politie de foto's van verdachten opgevraagd en deze aan mevrouw Gels getoond, die de daders evenals bij de confrontatie heeft her kend. BRANDEN Te Asten (N.Br.) is brand uitgebroken in de stroohulzenfabriek van den heer Van Goch. Het vuur vond in den grooten voor raad stroo welke in de fabriek aanwezig was gretig voedsel en weldra stond het ge- hcelc pand in lichter laaie. Het vuur sloeg ook nog over naar een naastgelegen garage ,-erkplaats van de tricotfabriek van de firma Ter Stratc cn Verkouteren. Deze fa briek zelf, die op eenige afstand hiervan lag liep doordat dc windrichting gunstig was, geen gevaar. Hoewel de brandweer van Asten vrij spoedig ter plaatse was, kon zij weinig tegen do vuurzee uitrichten en wer den de beide eerstgenoemde panden geheel een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die nog niet vastgesteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. Tot laat in den avond was mén nog met het blusschingswerk be zig. Op de stroohulzenfabriek werkten on geveer 30 arbeiders, die waarschijnlijk broodeloos zullen worden. Het Zondagsblad van hoden bevat ojii.: Meditatie: ..Den Geest bedroeven". „Die in een vergelegen land" vers van Jan Luyken met een aanteckcning van P. v. R. Van boeken en schrijvers: Willem de Mo od: bespreekt: ,X)e groote B. cn K. boe ken'. ]»o do Groot; „Socialistische diebt- kunst: Cynische portretten" Gerard den Brabander- Kort verhaal van Em Bruyn: „Het Conflict" (slot). Van bonte dingen „Vetzucht" door G. K. A. Nonhebcl. Van spaarpotten cn zcemirminnen (qeïil. artikel). Dagboek van Pit. Vervolgverhaal van K. Lantermans: „Meneer en mevrouw Dibbils. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgverhaal van C. Gilhuis: „Toen ze nog in Loorndorp Kleuterkrantje. VOOR 7000 EEN GEMEENTE OPGELICHT In dc raadszitting van de gemeente Leeu- warderadeel (Fr.) werd niet eervol ontsla- gen de gemeente-ambtenaar K. H., werk zaam op het bureau van gemeente-werken, die de gemeente heeft weten op te lichten -oor de som van 6831.471/-. Uit nadere gegevens blijkt, dat H. al ja- reu aan het knoeien is geweest in de ad mi nistratie. De gemeente-ontvanger kreeg kort geleden argwaan en gelastte aan een ac countant om een onderzoek in te stellen. H. yond dit best, maar wilde gaarne dat men in het begin van de volgende week zou ko men, daar Donderdag. Vrijdag en Zaterdag de drukke dagen waren, waarin men ande re werkzaamheden niet best kon verrichten. Dit is toegestaan. Toen heeft H. kans gezien, wetende dat het toch verkeerd zou uitloo- om nog 2000 op te nemen welke be stemd waren voor uitbetaling van werkloo- nen van het gemeentepersoneel. Hiermede heeft hij nog eens goede s;er willen maken, voor zijn verduisteringen aan het licht kwa men. Men heeft toen eerst in de richting Gro ningen gezocht, maar kreeg spoedig van in gezetenen bericht, dat H. in Amsterdam was Daar heeft men hem des Zaterdags al ge zien en de Amsterdamsche politic opmerk zaam gemaakt op de aanwezigheid. Volgens niet nader te controleeren gegevens heeft de politie toen daar geen ac' t op geslagen. Zoo verliep een week, waarin H. ka- zu.2 om 2000 er door te brengen. Toen hot geld op was heeft hij zich per telefoon cemeld bij de politie te Huizum (Leeuwarderadeel) De Amsterdamsche lolitie heeft hem toen op aanwijzing van de politie van Leeuwar- deradeel in het opgegeven perceel gevangen genomen. Naar „Friesch Dagblad" meldt weigerde H. de dagen, dat hij opgesloten zat in de cel in het gemeentehuis van Leeuwardera- deel eenig voedsel tot zich te nemen. Had dc Amsterdamsche politie sneller ingegrepen, dan was misschien og een groot deel van het geld gered geworden. DOOR EEN DRAAIAS VERPLETTERD Te Dorst (N.Br.) heeft op de .steenfabriek an de firma Oom en een droevig ongeluk plaats gehad. De 54-jarige machinist A. van Bijnen uit Oosterhout werd tijdens- zijn werk zaamheden door een draaias gegrepen cn rondgeslingerd. De ongelukkige werd zwaai verminkt en moet op slag gedood zijn. llij is naar het SL Jozefsges I irht to Ooslorhont overgebracht. De heer Bijnen, die reeds me»-.- dan 40 jaar bij de firma Oomcn in dien-1 was niet gehuwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1