*lieuiur £riitsdjr lüouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BRONWATER Examens in aantocht. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5176 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 23 MEI 1934 15e Jaargang aibertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/> Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 PIJNLIJKE HISTORIE Met de winkelsluitingswet is het een pijn lijke geschiedenis. Men heeft kunnen lezen hoe minister Colijn volkomen bevestigd heeft, wat wij eenige malen hebben geschreven: Hij a-ht het wetsontwerp in strijd met de grondslag, waarop hij het kabinet heeft gevormd, n.l. het achterwege laten van voorstellen, welke zouden leiden tot een verscherping va tegenstellingen tusschen de partijen, in de regeering vertegenwoordigd. De winkelsluitingswet is niet tot stand gekomen zonder scherpp strijd tusschen de partijen, die nu in de regeering vertegen woordigd zijn; en daarom was het eisch van politieke trouw geweest, om thans geen wetswijzigingsvoorstel door te drijven, wel ke principieel verzet bij twee der ,.regee- ringsgetrouwe" partijen moest uitlokken. Voorts heeft de minister nadrukkelijk ver klaard, wat wij ook daags voor de behande ling schreven, dat hij niet bereid is, mee te werken aan een denatureering van de tech nische herziening. In het technische ontwerp behoort een amendement betreffen de de sluiting op Zondag niet thuis. Wie dat voorstelt, begaat een staatsrechterlijke fout. Dat de Roomsch-Kath. fractie dit blijk baar over 't hoofd ziet, is ook teleurstellend. Pijnlijker is echter de wijze, waarop de verslapping der Zondagssluiting in het ont werp is opgenomen, gepubliceerd en ver dedigd. In de memorie van antwoord staat, dal het kabinet in zijn geheel met het wetsont werp instemde. Toen het voor de eerste maal in het kabinet werd besproken, heeft Dr. Colijn daartegen onmiddellijk zijn be zwaar geuit. Daarna heeft de ministerraad in een vergadering, welke deze minister door ongesteldheid niet kon bijwonen, een beslissing genomen, waaraan onmiddellijk ruchtbaarheid is gegeven. Dat lijkt op een, politieke overrompeling en wijst op een gebrek aan samenwerking, welke tot een ernstige breuk had kunnen .leiden. Met de openhartigheid, hem eigen, heeft minister Colijn deze dingen meege deeld en er bij gezegd, dat hij, om ernstige politieke gevolgen te .voorkomen, nu wel moest berusten. Wij verstaan dat, hoewel daarmee niet alles is opgehelderd; maar het doet ons •leed. En het doet te meer pijn, omdat er uit 'blijkt, dat niet alleen de partijen ter linker zijde, maar ook de R.K. staatspartij blijk baar niet ten volle verstaat, wat een prin- 'cipieele levensovertuiging, welke Gods Woord tot richtsnoer neemt, voor de pro- testantsch-rechtsche groepen beteekent. Let slechts even op deze frappante uit spraken. De communist zei: Een politiek realist als deze minister moest daarom zeggen, dat de oeconomische gevolgen van die aard zijn, dat over principieele bezwaren wordt heen gestapt. De revolutionair waarschuwde tegen een beginselruiterij, waardoor men van midden standers fascisten maakt. De man van nationaal herstel onder schreef geheel de rede van den com munist 'De sociaal-democraat dacht nog wel even aan de belangen van het personeel, maar z:jn pers vindt de houding van minister .olijn „volstrekt onverdedigbaar". „Er staat hier voor een talrijke volksgroep een gx-oot belang op het spel. De verzorging van dit belang mag niet worden uitgesteld om wille van de sentimentsovei-wegingen van één man", zoo heet het. De liberalen denken ei*, zooals bekend, niet andérs over. Zij herhalen telkens weer, dat in deze kwestie niets principi eels steekt. En bij al die vrijzinnige beschouwingen 6loot de R.K. fractie zich bij monde van haar wooi'dvoerder tot op zekere hoogte aan. „De eenige vraag is: wat eischt de nood zakelijkheid? Van een principieele kwestie is hier geen sprake. Met recht en reden mag de Kamer van de regeering verwach ten, dat zij de taak van de Kamer op wet gevend gebied ten opzichte van den mid denstand zal begi'ijpen en niet om persoon lijke redenen de verruiming der Zondags sluiting zal afwijzen." Om persoonlijke reden. Hiermee wordt te kort gedaan aan de eerbiediging van eens andei-s beginsel. Déarom vooral noemen wij deze kwestie een pijnlijke historie en wij mogen slechts hopen, dat zij niet tot ernstige politieke ge volgen zal leiden. WEL EEN BEGINSELVRAAG Sommigen mecnen, dat wij niet geheel billijk oordeelen, als wij zeggen, dat de woordvoerder der R.K. kamerfractie zich tot op zekere hoogte bij de vrijzinnige voor standers van een verslapte wet tegen ver koop op Zondag aansloot. Immers, zoo wordt opgemerkt, schuilt er niets principieels in of men zes dan wel vier uur op Zondag gelegenheid tot ver koop biedt Als men geen algeheele sluiting kan verkrijgen, heeft men aan lapmiddelen niets. Hiei-mee plaatst men zich op het exclu sieve standpunt van hen, die in casu abso lute ongebondenheid boven beperking stel len, en daarmee de waarheid der spi'euk bewijzen, dat het beste de vijand kan zijn van het goede. Men denke zich de situatie wèl in. De toestand was zóo, dat verkoop op Zondag even vrij was als in de week. Nu wordt voorgesteld hieraan groote beperkingen op te leggen. Voor vele artikelen wordt de ver koop absoluut verboden; voor sommige is er slechts gedurende enkele ui-en gelegen heid. De principieele voorstander van Zondags rust is hiermee niet tevreden. Hij noemt de maatregel half werk. Doch wat zal hij nu doen? Tegen de wijziging stemmen en daérdoor de oude toestand handhaven of rekening houden met het feit, dat in ons land een gemengde bevolking woont en dus zijn stem geven aan het voorstel in de hoop, dat het later nog tot grooter beper king van verkoop kan komen? Ons dunkt, dat de vraag niet moeilijk te beantwoorden is. Politiek beteekent: het ideaal nastx*even, maar rekening houden met de praktische mogelijkheden. Gezonde politiek beteekent: wat bereikbaar is t< aanvaarden en niet het mindere te verwer pen, omdat men het meerdere niet verkrij gen kan. Doch, nu moet men de zaak niet om draaien en zeggen: als gij dan toch geen volledige sluiting kunt verkrijgen, wat maakt gij u dan druk om twee uur meei of minder? Met al de schuchterheid, welke hier be tamelijk is, willen we opmerken, dat in deze opvatting toch wel iets antinomiaansch zou schuilen; iets van de beschouwing, welke sommigen baseeren op de waarheid, dat onze goede werken niet de gerechtig heid voor God of ook een stuk daarvan en welke de Catechismus bestrijdt in het antwoord op de vraag of de Christelijk» leer geen goddelooze en zorgelooze men- schen maakt? Wie dit doorvoelt, erkent, dat er iets principieels iin de kwestie ligt; maar het geldt ook hier een vi-aag van praktische politiek. Het is toch heel wat anders of men een stap vooruit, dan wel twee terug doet. Van algeheele openstelling naar ge deeltelij fce. sluiting is louter winst; van ver ruiming van vier tot zes verkoopsuren is enkel verlies. Terecht schreef een r.k. dagblad zij het in ander verband „Juist daarom is de drang naar Zondagsai-beid zoo bedenkelijk: iedere niet volstrekt noodzakelijke inbreuk op het beginsel van de Zondagsrust tast het instituut zelf aan en al de inbreuken te za- men hollen het als het ware uit." Dat het gevaar hier dreigde, was duide lijk: minister Verschuur wilde van vier tot zes gaan en onmiddellijk kwam van libe rale zijde de aandrang om van vier op acht te komen; terwijl revolutionairen juist op Zondag elke beperking venverpen. Dit moet allen, die het wel meenen met de Zondagsrust, wel tot dubbele voorzich tigheid manen. GEEN STERK ARGUMENT Onder de motieven, welke aangevoerd woi-dén om veri-uiming van verkoop op Zondag te bestrijden onmoetten wij obk dit: „Het zou onbillijk zijn met het oog op hen, die gewoon zijn op Zondag hun zaak t« sluiten." Wij noemen dit geen sterk argument. Het heeft waarde en we hebben het ook als zoodanig gebezigd tegenover de klagende middenstanders die zeggen: de Regeering plaatst de winkeliers in een uit- zonderingspositie tegenover andere gi'oepen der bevolking. Op deze klacht past het antwoord: uw actie brengt mee, dat de zakenmenschen, die om des beginsels wil op Zondag sluiten, nog zwaarder concurx-entie aangedaan wordt. Men moet o.i. echter in 't algemeen voor zichtig zijn met het bezigen van dit argu ment. De concurrentie-factor was niet zonder beteekenis bij het vaststellen van bepalin gen ten aanzien van de avondsluiting der winkels; maar bij de Zondagssluiting kwam ze o.i. terecht op de achtergrond. Hier golden hoogere motieven; hier vroeg het feit, dat de overheid in een Christelijk land rekening heeft te houden met de Christelijke zedewet, erkenning. De Zondagsrust wordt op grond van de Christelijke beginselen nagestx-eefd en niet, omdat de Christelijke winkeliers schade ondervonden van hun overtuiging. Die schade was er wel, maar argumen- teerde niet mee. Wij weten nu eenmaal, dat de onderhouding van Gods geboden, noch voor den arbeider, noch voor den middenstander, noch voor den koopman in 't algemeen, steeds stoffelijk gewin geeft En daarom laten we het concurrentie- moticf bij deze aangelegenheid liefst rus ten, wanneer anderen het niet in het debat brengen.. OFFICIEELE BERICHTEN de Mark en Dintel. hoogheemraadschap ADJUDANT VAN H.M. DE KONINGIN BU Kon. besluit ia benoemd tot adjudant ir buitengewonen dienst van H.M. de Koningin Züne Hoogheid Bangeran Adipatl Ario Mang koenegoro VII. Hoofd van het Mangkoenegoro- sche Huis. Kolonel. Commandant van het Mang- koenegorosche legioen te Soerakarta. VOOGDIJRAAD 's-GRAVENHAGE BU Kon. beslui H Pertheine. lid md In den Voogdij- NEDERL.-ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIG1NG DE VERGADERING VAN 26 MEI A.S. De jaarvergadering, welke de Ned. Zuid Afrikaansche Vereeniging op 26 Mei a.s. in Amsterdam hoopt te houden, belooft zeer belangwekkend te worden. Ditnjaal zal Dr H. D. van Broekhuizen, Zuid-Afri- kaansche gezant, aanwezig zijn, aan wien liet eere-lidmaatschap der vereeniging zal worden aangeboden. Nadat de voorzitter zijn jaarrede heeft houden en do vereer igingszaken zijn af, handeid zal Prof. Dr A. A. vanSoh ei - en die verleden jaar eenigen lijd aan de Kaap en in Transvaal vei loofde zijn réis-indruk ken uit Zuid-Afrika wceigeven en zal de heer K. F. van den B e ig lid van 't hoofd bestuur zijn zelf opgenomen film van het Krugcr Wildpark vertoc-ntr. en daarbij ve: tellen van zijn rtij, tloo- deze steeds in bi teekenis toenemende wildreserve. Aan het eind van den middag zullen wo: den gedraaid twee geluidsfilms, die de Zuid Afrikaansche Legatie voor deze eerste vertooning in Nederland beschikbaar heeft willen stellen. De eene. geeft beelden en klanken van de bruinende Victor ia-wat er vil de „De Rook wat Donder" de andere voert door de zwijgende, geheimzinnige Zim- babweruine, waarbij begeleidende muziek herinneringen wekt aan oude tijden. DE WINKELSLUITING Naar aanleiding van het geschil, dat er gerezen is in het Kabinet zelf en tusschen minister Colijn en de Tweede Kamer, schrijft de „Limb. Koerier" (rk.) „Bij de vermelding van deze feiten dient een opmerking te worden gemaakt. Toen minister Verschuur wegens ziekte ontslag had aangevraagd, heeft deze in ..De Maas bode" hoog opgegeven van de eensgezind heid, welke in het kabinet-Colijn zou heb ben bestaan. Thans blijkt, dat die mede- deeling lichtelijk overdreven is geweest- Hét kabinet-Colijn is niet homogeen; het kent geen eenheid van beginsel en de prac tische eensgezindheid was slechts te berei ken doordat een minderheid met opoffe ring van eigen beginsel zich bij de beslui ten van de meerderheid neerlegde. Kabi- netspolitiek was slechts mogelijk, zoolang de minderheid lijdelijk bleef toezien. Wij gelooven, dat deze opmerking ook lichtelijk overdreven is. Natuurlijk is er geen homogeniteit, wat het „beginsel" aangaat: de oud-minister doelde o.i. enkel op het ver langen van ministers en partijen om in deze crisistijd samen te werken. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN KAZERSWOUDE De nieuw benoemde Burgemeester, de heer A. War naar zal in de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag, 29 Mei e.k. des namiddags drie uur geïnstalleerd worden. HET PEIL VAN HET IJSELMEER Op schriftelijke vragen van den heer Duymaer van Twist, inzake de verla ging van het peil van het IJselmeer. heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat zoo daardoor de belangen der scheepvaart zouden «orden geschaad, daarin zal worden voorzien krachtens het bepaalde in art. 1 onder A, 3o, der wet van 1-i Juni 1918 (St.bl. no 351). Een onderzoek naar de deswege te treffen maatregelen is reeds geruimen tijd gaandp. Dat zich in het meer ondiepten zouden hebben gevormd, welke de scheepvaart be moeilijken, is niet gebleken. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN De Koningin zal vandaag een gedeelte van de provincie Groningen bezoeken. Prinses Juliana zal de Koningin bij Haar bezoek vergezellen. Het hooge gezelschap vkomt per trein van 13.17 te Winschoten aan en zal vandaar per auto rijden door Wedde, Vlagtwedde, Onst- wedde. Nieuwe Pekela en Veendam, omver der over Hoopezand naar Groningen te rij den. waar in het gouvernementsgebouw in de Boteringestraat aan enkele personen ge hoor zal worden verleend. Met den trein van 19.38 zullen de Koningin cn de Prinses de stad verlaten. BEMIDDELINGSRAAD IN DE JOURNALISTIEK De bemidd'elingsraad in de journalistiek is thans aldus samengesteld: voor de Neder- landsche Dagbladpers namen zitting de hee- ren mr II. Dikkers (Zwolsche Crt); Th M Houwert (Tubantia), plaatsvervangers de hoeren P. W. Peereboom en C M Dosker; r den Nederlandschcn Journalistenkring heeren A G Bicmond en L. Schotting, plaatsvervangers Is. Santkroos en D Kouwe- en voor de R.K. Journalisten-vereeni- ging II baron van Lamsweerde. Het secreta riaat is voorloopig gevestigd bij L Schotting, Vijzelstraat 50, Amsterdam. HET REGLEMENT VAN ORDE DER TWEEDE KAMER Blijkens het verslag der Tweede Kamer inzake het voorstel van den heer Aalberse c.s. tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, verklaarden sommige leden op principieelen grond tegen dit voorstel ernstig bezwaar te moeten maken. De Volksvertegenwoordiging (aldus deze leden) heeft een eigen taak, welke bestaat in medewerking aan de wetgeving en con trole op de daden der regeering. In het voorstel nu ligt een tendens tot overschrij ding van die taak. De commissie voor In dische zaken blijkt te zijn gedacht als een commissie, welke met de regeering van ge dachten wisselt over allerlei onderwerpen, onverschillig hun karakter, de overzeesche gebiedsdeelen betreffende. Van besprekin gen, welke niet in het openbaar gehouden kunnen blijven, is hier geen sprake. Van geheimhouding wordt niet gesproken. In tegendeel wordt daarin bepaald, dat de commissie moet leiden tot het oefenen .an invloed op de door de regeering in de toe komst te verrichten handelingen. En dit is in strijd met ons staatsrecht Vele andere leden stelden hiertegenover, dat de Kamer het recht en den plicht heeft over belangrijke onderwerpen van regee- ringsbeleid met de daarbij betrokken mi nister van gedachten te wisselen. Wat de overzeesche deelcn van het Rijk betreft, is de gelegenheid daartoe in het algemeen zeer gering. Die gelegenheid doet zich in hoofdzaak slechts voor bij de behandeling van de desbetreffende begrootingen. En dan hebben de onderwerpen reeds geheel of grootendeels Iflin actualiteit verloren. Van ^n verlangen naar mederegeeren ge tuigt het onderhavige voorstel geenszins. Het heeft geen andere strekking dan het bevorderen van een regelmatiger contact tusschen Kamer en regeering met betrek king tot de zoo belangrijke Oost- en West Indische aangelegenheden, dan thans moge lijk is. Ook werd tegen het voorstel een beden king geoppei'd, ontleend aan de ontwikke ling van het Indische staatsrecht De in stelling van de commissie zou den indruk kunnen wekken, dat bij de Twpedo Kamer de neiging zou bestaan, de positie van den Volksraad min of meer tc verzwakken. Hiertegenover werd van andere zijde opgemerkt, dat niet het plegen van overleg, maar het wisselen van gedachten met de X'egeering de taak der commission zal zijn. Vooi-ts werd de aandacht, er op gevestigd dat de instelling van de commissie het r vaar meebrengt, dat de belangstelling der Kamer als geheel voor de Indische aange legenheden eerder zal verminderen dan ver meerderen. Hiertegenover werd gesteld, dat de ver plichting, aan de oemmissie opgelegd, om geregeld verslag van haar werkzaamheden uit te brengen, ertoe 7.al leiden, dat nok de Kamer in haar geheel meer gegevens over de Indische aangelegenheden ontvangt en meer gelegenheden kan vinden, er van ge dachten over te wisselen, dan thans. Nog werd gewezen op het gevaar, dat in besprekingen tusschen regeering en com missie hetzij de eerstgenoemde hetzij de leden der commissie zich door toezeggingen of uitlatingen van anderen aard te zeer binden. Ook werd de mogelijkheid van on tijdige publiciteit van bepaalde regeerings voornemens als een bezwaar tegen het voor stel aangemerkt DE NEDERL. ANSJOVIS CENTRALE De Staatscourant bevat de Statuten van de Stichting Nederl. Ansjovis Centrale. Uit deze statuten blijkt, dat voor de eerste maal als voorzitter der stichting zal optre den mr A. Hilbringh Prins. Amsterdam, als bestuursleden de heeren A. B. Brouwer, Den Haag; J. v d Koog, Rijswijk; L KruimerDzn te Huizen; T. de Rook, Lemmer; als leden van het dagelijksch bestuur zijn aangewe zen de heeren mr A Hilbringh Prins, A B Brouwer en J. v d Koog. Als directeur is benoemd de heer J. v d Hengel. Amsterdam. EEN DRAADLOOZE TEWATERLATING Generaal Herzog zal het stoomschip Bloem fontein, dat te Amsterdam wordt gebouwd, op 16 Juni a.s. draadloos te water laten door te Pretoria op een knop te drukken. Tegelijkertijd zal Minister Colijn hier te lande deelnemen aan deze tewaterlating door op een anderen knop te drukken. Deze eerste „draad looze tewaterlating" brengt een zeer ingewikkelde organisatie te weeg", wat betreft een volmaakte synchi-oni- satie van de telegrammen tusschen de radio deskundigen van beide landen. OPLEIDING VAN BEROEPSOFFICIEREN Toetsing van Idenburg-rapport Naar wij vernemen is sedert eenige weken een commissie werkzaam, ingesteld door den Minister van Defensie, om na te gaan, in hoeveree het denkbeeld van de commissie Idcnburg tot wijziging van de opleiding van beroepsofficieren, deugdelijk is. Van voormelde commissie is voorzitter do commandant van het veldleger luit.generaal jhr Röell en zijn verder leden de chef van den Generalen Staf generaal-majoor Reijn- ders, de gouverneur van de Kon. Mil. Aca demie, generaal-majoor van der Harst, de gep. generaals van het Kon. Ned. Indisch leger Schuursma en Kroon, en de comman danten van de scholen voor res.-officieren, kolonel Fruyt van Hertog, majoor van der Hout, ï-itmeester Hollertt. kapitein Keppel Hesselink en kapitein Herman. Secretaris der commissie is de hoofdcom mies bij het departement van Defensie Veld hoven. DE R.H.B.S. TE UTRECHT. Minister Marchant stelt een onderzoek in. In antwoord op de vragen van het Kamerlid F a b e r inzake de verhoudingen aan de R.H.B.S, te Utrecht, zulks mede wat betreft het verband dat gelegd is tusschen den tra- gischen dood *-an een der leeraren en de op deze school heerschende toestanden, heeft Minister Marchant medegedeeld, dat door hem een onderzoek is ingesteld, waarvan de resultaten aan de Kamer zullen worden msdejjedeeldv AUTO TE WATER GEREDEN TWEE MENSCHEN VERDRONKEN Dinsdagmorgen had tusschen Terneuzen en Sluiskil een ernstig ongeluk plaats, waar van slachtoffer» werden de 56-jarige J. J. Huyesen de Koeyer, die behalve lid van den gemeenteraad van Terneuzen ook bestuurs lid was van de Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek te Sas van Gent, en zijn zwager de 53-jarige J. de Mul Wzn. Zij waren ge zeten m een vierpersoons Citroën, waarmede zij op weg varen near het Belgische grens- kantoor, waar zij hun triptieken wilden laten vernieuwen. Het ongeluk geschiedde te ongeveer elf uixr, toen de wagen, na een paard en kar te zijn voorbijgereden, plotseling van x-ichting veranderde en naar het kanaal toe zwenkte, om ongeveer 30 Meter verder in de diepte te verdwijnen. Het is niet goed te begrijpen, dat geen van beide inzittenden uit den wa gen zijn gesprongen, omdat daartoe, naar men aanneemt, ruimschoots de gelegenheid i6 geweest, daar het geruimen tijd moet heb ben geduurd voor de auto in het water reed, aangezien de we? een breedte heeft van zes Meter en de grasbaan tusschen het wegdek en den waterkant twee-en-een-halve Meter breed is. Men vermoedt, dat de heer Huvssen de Koeyer, die achter het stuur gezeten was, door een hartverlamming is getroffen. Hem was reeds verboden alleen te chauffeuren in verband met zijn gezondheidstoestand. Onmiddellijk, nadat de auto onder water was verdwenen, schoten van alle kanten om standers toe. Zekex-e Kaan, tijman aan de sluis van Terneuzen, die het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Hij heeft eenige malen gedoken, doch hij kon de auto niet vinden. Het dreggen, waarmede dadelijk werd begonnen, had ec-hler spoedig resul taat. Men vond het lijk van den heer Huys- sen de Koeyer op een afstand van den wagen, uit welk feit de conclusie kan den getrokken, dat deze zich nog uit den wagen heeft weten te werke Met behulp van een lier van de passee- rende Belgische sleepboot „Mercurius" heeft men de verongelukte auto opgehaald en op het droge gebracht. In den wagen lag het lijk van den heer de Mul. Het kanaal is ter plaatse acht 5. negen Meter diep. Pe auto vuls gezonken tot een diepte van ongeveer zes Meter en lag niet minder daxi vier Meter uit den kant. De beide slachtoffers waren gehuwd. De wagen was slechts licht beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat de stuurinrichting en geheel in orde waren. EEN LIEFDESDRAMA MISLUKTE MOORDAANSLAG Dinsdagnacht te omstreeks 12 uur heeft te Eindhoven een moordaanslag plaats gehad. De 29-jarige chauffeur van de stadsauto bussen P. van Akkerveeken heeft op zijn meisje, de 21-jarige E. Kuipers uit Meyl (L), dat in een groentenzaak op de Markt te Eindhoven werkzaam is, een schot gelost Van A., die 2V2 jaar met het meisje verkee ring had, wilde niets meer met haar te maken hebben, terwijl het meisje niet aan haar lot wilde worden overgelaten Mej. K. maakte het Van A zeer moeilijk, waarover laatstgenoemde zich vele zorgen maakte. 's Avonds^ hadden zij afgesproken in portiek van'een winkel aan de Markt. Op gegeven oogenblik bemerkte het meisje, dat Van A. een revolver in zijn zak had, waar op zij de vlucht nam. Van A. liep het meisje achterna en loste een schot op haar. Het meisje vluchtte een café binnen, waar zij door een ruit in de gang viel, waarbij zij zich haar armen en borst ernstig verwondde Zij is echter niet door den kogel geraakt. Dr van West heeft haar daarop direct verbon den. Van A, die het meisje in hot café was nageloopen, werd, voordat hij de gelegen heid had een tweede schot te lossen, door twee agenten gearresteerd. Het wapen is in beslag genomen; het bleek nog vijf patronen te bevatten. Bij zijn verhoor door den com missaris van politie vei'klaarde de dader van plan te zijn geweest, eerst zijn meisje en daarna zich zelf dood te schieten. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en zal heden ter beschikking van den officier an justitie te Den Bosch worden gesteld. Twee ernstig gewonden Dinsdagmiddag tegen half zes had ter hoogte van de Tempellaan te Soesterberg een ernstig motorongeluk plaats, waax-bij twee personen werden gewond. De motorfietsrijder Palings met zijn duo passagier, Valkenbux-g, beide uit Utrecht, wilden een stilstaande personenauto pas- seeren. Op het kritieke moment draaide de auto de Tempellaan in, waardoor de motorrijder in het nauw werd gedreven. Met een flinke klap reed hij tegen de auto, bestuurd door den heer Leguit. De heer Palings zoowel als de heer Val kenburg werden ernstig gewond aan armen en beenen. Zij zijn naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. De motor werd totaal vernield. De polxtie stelt een onderzoek in. VERDRONKEN Te Lopik is de 71-jarige rustend landbou wer W. A. B., die aan toevallen leed, nabij zijn woning in het water geraakt cn ver dronken. Te politie te Haarlem heeft uit den Kouden Horn het lijkje opgehaald van den 7-jarigen jongen L. G. Vermoed wordt, dat hij bij het spelen op een schuit te water is geraakt Toen de jongen vermist werd, dacht men direct aan een verdrinkingsgeval, om dat men hem tevoren in de omgeving van een schuit had gericn. De politie is daarop direct gaan dreggen, met het reeds genoem de result*»*- De superieure Hollandsche Tafeldrank uit de heetwaterbron te Maastricht Hoogst Geneeskrachtig Hoofdd. R'damsche Biercentrale Tel. 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 1 In Zeeuwsch-Vlaanderen is een auto te water gereden, waarbij twee personen zijn verdronken. Blz. 2 Roosevelt kondigt 25 pCt zilverdekking van de De anti-joodse he campagne in Duitschland. Japansche oorlogstoebereidselen in Chira. In de alg. vergadering van aandeelhouders der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen is mede dee ling gedaan, dat er kans is op sluiting van bet bedrijf. Te Haarlem is de 81ste alg. vergadering gehou den van de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Blz. 3 De Vereen, voor Chr. Bewaarschool-Onderwijs heeft vandaag tc Utrecht de jaarvergadering ge houden. Blz. 5 De Nationale Vereeniging „Pro Rcge" heeft te Utrecht de zestiende algemecne vergadering ge» Blz. 9 Turndagen te Hoogcveen en Deventer. Blz. 10 De Volk seenh ei dsconf eren tie voor Studenten II (slot). Het Gouden Jubileum van de Ned. Vrouwen- vereen. tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Een kalme beheerschte zenuwtoestand ia dan van groot belang. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rus tig geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lirhter. Neexn ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. DOODELUK AUTO-ONGELUK TE DEN HAAG Gisterochtend omstreeks halfelf is op de Laan van Meerdervoort. hoek Pomonalaan, een erastig ongeluk gebeui-d. Op genoemd tijdstip is de 55-jarige wielrij der C. v. Opstal, wonende in de Fisherstraat. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Waasenaar, die onder toezicht van een anderen inwoner van Was senaar reed. De wielrijder bekwam een sche- delbasisfractuur en is in deemiswekkenden toestand door den Geneeskundigen Dienst vexvoerd naar het Roode Kruis-Ziekenhuis, waar v. O. in den loop van den dag is over leden. De oorzaak van het ongeval moet vermoe delijk toegeschreven worden «*xn eigen on voorzichtigheid van den wielrijder, die plot seling van richting verandex-de. AUTO TEGEN TRAM GEREDEN DRIE GEWONDEN Dinsdagmiddag omstreeks half vier is een personenauto, komende uit de richting Nis- telrode, bestuur door een heer uit Nijmegen, waarin tevens zijn echtgenoote en zijn zoon tje gezeten waren, op 't kruispunt tc Heesch, in volle vaart tegen een met hout beladen goederentram gereden, komende uit Veghel. De inzittenden van de auto weixlen vrij spoedig uit hun benarde positie verlost en een woning binnengedragen. Dr. Bmsbergen uit Nistelrodc was spoedig ter plaatse. Hij constateerde bij allen glas- wonden aan het hoofd, welke bij de vrouw van zeer ernstigen aard bleken tc zijn. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de vrouw naar het huis van Dr Binsbergen ovexgebracht, ter verdere verpleging. De twee overigen konden, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Het verkeer onder vond een kwartier vertraging. De auto is geheel vernield. INBRAAK Ten huize van den heer C. H. aan den Zwartendijk te Monster is ingebroken. Uit een kast werd 20 gestolen: een porte feuille met een belangrijk bpdrag aan geld werd onaangeroerd gelaten. Uit een porte- monnaie werd ƒ5 ontvreemd. Aanvankelijk had de politie een bejaarde zwer\er aange houden op vermoeden den diefstal te hebben gepleegd, doch daar dit niet liet geval bleek te zijn, weid hij weer op vrije voeten gesteld. Zondagmorgen is te Alkmaar tijdens af wezigheid van de bew -ners, die zich naar de kerk hadden begeven, in een woning aan het Dr Sehaepmanplein ingebroken. Een be drog van ƒ500 werd ontvreemd, waaxonder erscheiden gouden tientjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1