ZATERDAG 19 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De wijziging der Winkelsluitingswet Land- en Tuinbouw. TWEEDE KAMER MINISTER COLIJN WEIGERT DE VERRUIMING DER ZONDAGSSLUITING TE BEHANDELEN De Kamer vraagt beraad Half Juni een nieuwe Minister van Economische Zaken Vergadering van IS Mei 193-4. OVERZICHT De behandeling van de z.g. technische wijziging der Winkelsluitingswet is op nieuw gestrand, dank zij de standvastig heid van minister Colijn en tengevolge van een 'niet zeer fraaie poging van degenen, die probeeren wilden met. de technische herziening meteen de tijdelijke verruiming der verkoopmogelijkheid voor consumptie winkels op Zondag van 4 tot 6 uur in de wacht te slepen. Dr. Colijn verklaarde n.l. in een korte rede, die onder diepe, op het laatst bijna benauwende stil/ce zonder eenige inter ruptie of gejoqi werd aangehoord, dat hij weigerde cIq technische herziening te be handelen, als men deze denatureeren wil door er r/ieteen de verruiming der verkoop- mogelijkheid op Zondag per amendement in te brengen. Hij acht dit laatste in strijd met de verklaring van het Kabinet, dat principieele verschillen niet zouden worden toegespitst. Dat was volkomen duidelijke taal en werd door de Kamer ten volle begrepen. Zij, die weer teveel trachtten te bereiken, schrokken er min of meer van. want nu kwam ook hetgeen wèl te bereiken was, op losse schroeven te staan. De belangen van den middenstand waren door hen slecht ge diend. Te scherper viel daarop het licht,, omdat uit de rede van Dr. Colijn onomstootelijk bleek, dat de indiener van het amendement betreffende de verruiming van de verkoop- gelegenheid op Zondag, de R.K. heer Teu- lings, van te voren wist, dat de minister er niet in zou bewilligen, dat hem iets zou worden opgedrongen, waartegen hij van meet af persoonlijk principieel bezwaar had. De heer Teulings sloeg wat we ten zeerste betreuren, een naar figuur. Hij kwam zoo'n beetje als politieke slimineling te kijk te staan, die door niet al te rechtuit te zijn een politiek kansje wilde trachten te benutten. Hoe is het gegaan met die z.g. crisisrege ling voor den Zondag? Minister Colijn heeft het precies gezegd. Toen het ontwerp in den ministerraad kwam, heeft de minister-president onmid dellijk verklaard, dat hij er principiecle be zwaren tegen had en het ook in strijd acht te met de Kabinetsverklaring. Toen is de zaak in een volgende ministerraad, waar Dr. Colijn wegens ongesteldheid niet aan wezig was, opnieuw behandeld en werd we mogen aannemen met meerderheid van stemmen besloten om haar door te laten gaan. Terstond is toen en we kunnen dat allerminst fraai vinden door een persbericht openbaar gemaakt, dat het wets ontwerp in aantocht was. Daarmee was, zoo verklaarde Dr. Colijn, de weg om de vraag in verband met de Ka binetsverklaring tot een oplossing te bren gen, afgesneden. Er ware dit dilemma ge weest: of de minister van Economische Za ken ware afgetreden, indien hij het op dit punt verloren had en zijn standpunt nie* kon herzien, of wel de minister-president had zich teruggetrokken, i Nu het onmogelijk was geworden een principieele beslissing te verkrijgen, schoot voor mij slechts uver, aldus de minister, om mij passief tij de gevallen beslissing neer te leggep, Echter kon men niet van mij vorderen om als minister van Economische Zaken ad interim actief te worden en te verdedigen wat voor mij principieel niet te aanvaarden was. Verzocht is toen de beide wetsontwerpen van de agenda af te voeren. Dat geschiedde. Echter kwam de technische herziening et- op 3 Mei weer op, nadat op 2 Mei met 53 tegen 40 stemmen besloten was 't initiatief voorstel van Dr. Vos aan de agenda toe te yoegen. De suggestie voor het besluit van 3 Mei was uitgegaan van den heer Teulings, na dat dezen bij informatie, gebleken was, dat minister tegen de behandeling van de zeer eenvoudige technische herziening, waarbij niet veel gesproken behoefde te worden, geen bezwaar had. Er zullen wel amendementen komen, had de heer Teulings gezegd. Dat was rniet zoo erg, had de minister geantwoord, als daar van maar niet de bedoeling is in de wet te jincorporeeren wat voor mij onaannemelijk is. De heer Teulings was natuurlijk van meet af voornemens om amendementen in itc dienen, die den inhoud van de noodrege- ling bedoelden te brengen in de technische herziening. Dit voornemen was op zich zelf al een ongepast slimmigheidje na de yoor- [geschiedenis van het besluit van 3 Mei. De uitvoering van het voornemen is echter naar het ons. wil voorkomen, politiek niet zeer behoorlijk te noemen, na het gesprek, dat de heer Teulings met minister Colijn had. Of dacht hij dat deze wel bakzeil zou halen, als R.K., soc.-dem., vrijz.-dem., libera len en. communisten zich voor zijn amende ment zouden uitspreken? Hij weet, dan nu, dat hij zich vergist en teveruj, dat hij den middenstand in nood geen dienst bewezen heeft. Waarom niet wat geduld betoond? De technische herziening was zonder moeite binnen te halen geweest en over een weck of vier zou er zeer waarschijnlijk een nieu we minister van Economische Zaken ge weest zijn met wien over andere midden- 'standsmoeilijkheden had kunnen worden overlegd. Met mij, zoo ongeveer besloot Dr. Colijn, valt over verruiming der Zondagssluiting niet te praten; ik wensch er geen verant woordelijkheid voor te dragen. Mocht de Kamer meeoen de desbetreffende amende menten toch te moeten aannemen, dan ben ik niet bereid de behandeling van dit wets ontwerp voort te zetten. Dit kloeke woord maakte grooten indruk en zal ongetwijfeld onder ons volk goeden weerklank vinden. En waarlijk niet alleen in den engen kring onzer naaste geestver wanten. Immers de verruiming van de verkoop mogelijkheid op Zondag zou voor duizenden uiot-wïnkeliers nieuwen of meer Zondags- arbeid betcekenen. Moreel, sociaal en econo misch is het gaan in deze richting te ver- oordeelen. Op het debat zelf, dat duidelijk aantoon de, hoezeer deze kwestie van principieelen aard is, gaan we thans niet diep in. De bestrijding der 6 uur door de heeren Smeenk en Snoeck Henkemans werd door hun tegenstanders niet weerlegd. Onder de voorstanders der verruiming waren wonder lijke combinaties op te merken. Het acht uren-lied voor den Zondag zongen de hee ren de Visser, Sneevliet, Vos en... Westerman, de» iversobeningsprediker van den vorigen dag! Voor 6 uur pleitten R.K. en soc.-dem., welke laatsten daarmee hun verleden ver gaten en de belangen van vele duizenden ai«beiders opofferden aan hun jonge, zeer opportunistische middenstandspolitiek, die den middenstand geen wezenlijke baat zou brengen. De poging van den heer v. Poll om te doen begrijpen, dat de 6 uur door de R.K. slechts als tijdelijke» maatregel worden aanvaard en zij meonen daarmee niet prin cipieel de christelijke Zondagsgedachte aan te tasten, achten we meer goed bedoeld dan geslaagd. Men begrijpt, dat de Kamer door de ver klaring van minister Colijn voor een groote moeilijkheid geplaatst werd. Verder praten had geen zin. Eenige tijd van beraad was wel uoodig en toen daartoe liet verzoek werd gedaan, was de voorzitter onmiddel lijk bereid dat toe te staan. Tot a.s. Donderdag 1 uur ging de Kamer uiteen. VERSLAG Wijziging der Winkelsluitingswet wijzi- Voortgezet werd de behandeling ging der Winkelsluitingswet. De heer BOON (lib.) verwonderde zich. dat 't verschaffen van meer werkgelegenheid aan tien duizenden menschen. waarmee geen cent is ge moeid, anderhalf jaar moest wachten eer ze in bespreking kon komen. Na de lptgevallen van de Wlnkelslultlngsvoor stellen te hebben nagegaan, werd er aan her innerd, dat minister Verschuur* verklaard had. dat het heele Kabinet achter zün voorstel stond om. met het oog op de crisis. Zondags de ver- koopgelegenheid te verruimen. Minister Colijn weigerde echter dit ontwerp te verdedigen, maar was wel bereid dc technische herziening af to doen. Getracht zal nu worden om door amendeering het noodwetje van minister Verschuur in de technische herziening op te nemen. IMool is dat niet, maar onmogelijk Is het toch ook niet. De omzet van den middenstand op de Zonda gen Is belangrijk achteruitgegaan. Verruiming van verkoopgelegenheid is daarom gemotiveerd. We hadden geen principeeie Zondagssluiting. Wie vier uur open zijn op Zondag tolereert, kan princlpeel 'tegen zc-s uur geen bezwaar maken. De gewepschte uitbreiding zal slechts golden voor den duur der buitengewune omstandig heden. Alle groepen in de Kamer willen de Zondags rust zooveel mogelijk handhaven, maar men inoet rekenen met de moeilijke omstandigheden van den middenstand. Daarom zal de Kamer goed doen het amendement-.Teulings, dat de 4 uur voor den Zondag op 6 uur brengt, aan 'te nemen. De heer SNOECK HENKEMANS (c-li.) be streed do verruiming van de verkoopgelegen heid cp Zondag. Daardoor wordt de waarde van den Christelij- ken Zondag aangetast, maar ook de zedelijko beteekenis van den wekelijkschen rustdag. Daar mee kunnen de chr.-hist. niet meegaan. De wet houdt reeds in ruime mate rekening met de behoeften van het leven op Zondag. En nu wil men niet alleen het aantal verkoopuren uitbreiden, maar ook liet aantal winkels, dat open mag zijn. Dat beteekent voor velen nieu wen of langeren Zondagsarbeld. Wordt het zes of acht uur open zijn op Zondag, dan is van Zondagsrust geen sprake. Dat treft niet alleen de winkeliers, maar ook allerlei personeel. De vermindering van omzet op Zondag is niet uitsluitend gevolg van de Zondagssluiting. Men wil nu bepaalde menschep helpen, maar ont neemt daardoor aan anderen een deel van hun omzet op werkdagen. Met den maatregel, die uitlokt tot allorf-i weelde-ui'tgaven, gaan we In tegen den versoberingselscb van dezen t(jd. De Kamer en de minister mogen zich tegen den aandrang, die Is geoefend, blijden verzetten. De heer SMEENK (a.r.) had ook tegen de technische herziening der Winkelsluitingswet geen bezwaar. Maar de grens moe't dan ook niet worden overschreden. Dat geschiedt wel door verschillende amendementen en aan die amendementen zullen de anti-rev. hun stem niet geven De agitatie van een deel van den midden stand tegen de Winkelsluitingswet ziét voorbij, dat hun getoep om vrijheid voor anderen ar- heldsdwang beteekent. Dat hebben de liberalen nooit begrepen en begrijpen ze nog niet. De winkelsluitingswet is voor vele midden standers een bevrijding geweest Ons volk heeft er zich ook aan aangepast. Voor gezinnen van winkeliers, filiaalhouders en bedienden is de wet een zegen geweest. Ook is de meerdere Zon dagsrust moreel en sociaal van groote beteeke nis geweest. Het verzet tegen de Zondagssluiting is ge voerd onder leiding van de firma Jamin, die nu niet bepaald uitblinkt door haar sociale opvat tingen. De crisis ls oorzaak van verminderd winkel- debiet. Men verwacht nu verbetering van meer verkoopuren op Zondag, maar dat beteekent, dat aan anderen, die op Zondag sluiten, debiet ont nomen wordt en economisch onnut'te uitgaven op ruimer schaal zullen kunnen worden gedaan. Ook In R.K. kring is or verzet tegen meer verkoopurèn op Zondag. Verder gaan dan een teohnlsohe herziening gaat tegen de kablne'tsverklarlng in. Daarom verzetten de anti-rev. zich tegen alles, dat ver der gaat. zooó-ls mét het nood wet jc-Verschuur het geval fa. Het verscherpt principieele tegen stellingen en is een inbreuk op principes, waar aan de anti-rev. groote waarde hechten. Voor den crisisnood kan een maatregel, die een aantasting ls van Gods geboden, nooit ten zegen zijn. He't doorzetten van gedane voorstellen late men achterwege. Wlc prijs «stelt op het voort zetter. van den zegenrUkcn arbeid van dit Kabi net. drijve geen maatregelen door, waartegen een groot deel der rechterzijde principieel be zwaar heeft. De heer TEULINGS (r.k.) betreurde allerlei onwaardigs, dat rondom de winkelsluitingswet la gebeurd en ook. dat minister C'olün gewei gerd had 't noodwetje-Verschuur te behandelen. Het inltiatief-voorstel-Vos was tot mislukking gedoemd. Er ls door de ingediende amendemen ten nu een poging gedaan om tot positief re sultaat te komen. De moeilijkheden van den middenstand in de bedrijven van consumptieartikelen zün groot Daar moet mee. gerekend met handhaving van de groote lijnen van de Winkelsluitingswet Do nood dwingt om eenig soulaas te bieden en tijdelijk moet daartoe de verkoop op Zondag Koning George en de Koningin arriveerden worden opgewacht door een Schotsche een aan Olympia te Londen ter opening en bijwoning van de koninklijke legerfcesten en garde. feite maar wordt beslist door economische Met alle respect voor de meening van hen, die een strenge opvatting der Zondagsrust voor staan, meent de hoer Teulings die zulk *een opvatting in principe deelt toch ook met de elschen der practllk te moeten rekenen. Het gaat hier om een meenlngsverschil en om feite lijke omstardighedon on toegespitste crisismoei rijkheden. die buiten de Kabinetsverklaiing om gaan. Het gah't om noodgevallen, die tlldolijke en beperkte tegemoetkoming rechtvaardigen. De daartoe ingediende amendementen blijven binnen het kader der technische wijziging. Laat de minister het resultaat van het parle mentair overleg aanvaarden. De heer LINGBEEK (h.g.s.) wees op de be teekenis van de Zondagsrust De voorgestelde uitbreiding van den Zondagsverkoop tast Gods gebod aan: thans zal moéten blijken in hoever op de R.K. valt te rekenon als hun belangen ei niet bü betrokken zün. Ook voor uitbreiding van de verkoopuren op Zondag voor Joodsche winkeliers Is de heer Lingbeek niet te vinden. De heer DROP (s.d.j merkte op. dat in do "tukken, door minister Verschuur is verklaard, dat het heele Kabinet achter zün noodwetje staat, maar nu komt uit een deel der rechter zijde verzet en acht men het noodwetje in strijd met den principeelen Godsvrede. Wat de liberalen mét de Winkelsluiting wil len is een ondermünen der wet. Met de Winkelsluitingswet is een groot goed voor ons volk verkregen. Met de Zondags heiliging hebben we bü het aanhangige wijzi gingsvoorstel echter niets te maken. Betreurd werd, dat de Regeering de tijdelijke afwijking wil laten rusten. De verruiming van den verkocptUd op Zondag tot zes uur ls een compensatie voor do crisisomstandigheden, al zullen de middenstanders daardoor niet uit den nood geraken. Hel nmendement-Teulings kom't aan redelijke wensehen tegemoet, maar ten aai: zien van de sigarenwinkeliers gaat het te ver. Ook werd betreurd, dat het venten op Zondag niét nader onder de oogen is gezien. De heer DE VISSER (comm.) was van oor deel. dat Invoering van de Winkelsluitingswet In 1932. midden in crlslstüd. een fout ls ge weest. Die fout moet hersteld door de catastro fale werking van de Zondagsslultlng zooveel mogelllk weg 'te nemen. De minlgt.er is gezwicht voor principieelen drang uit z(in omgeving en weigerde het nood wetje te behandelen. Maar daarmee Jaagt hjj de kleine winkeliers in de armen van het fascis me, Deze kwestie heeft met principe niets te De communistische fractie is bereid tot elke verruiming, ook acht uur, voor de belangheb benden mede te werken. Dr VOS (lib.) betreurde, dat geen crisisrege ling kon worden behandeld met de bedoeling leniging te brengen in den oogenblikkelijken nood van bepaalde groepen van middenstanders. Zou het noodwetje nog geruimen tijd buiten behandeling blüven, dan zal door amendeering getracht moeten worden de „ln hoofdzaak" tech nische herziening aan te vullen met den Inhoud van het noodwetje Het technische ontwerp brengt den midden stand geen uitkomst. De Winkelsluitingswet wordt op allerlei wijzen ontdoken, o.a. door de automaten c-n op tal van plaatsen word't ze niet nageleefd. Ethisch en moreel is dat een kwaad. Verandering en verruiming der wet 1.% noodig. Crisis en wet hebben het den middenstand heel moeilijk gemaakt en in dien nood moet verlich ting worden gebracht De verruiming van den Znndagsverkoop kon daartoe dienen. Deze maatregel zal geenszins uitlokken tot econo misch niet-nuttige uitgaven. Zulke uitgaven ziin er toch aan cinema's, voetbalwedstrijden en- De verruiming voor de Joodsche winkeliers ls uit godsdienstig oogpunt van belang. Men moet hen niet verplichten twee dagen niet te verknopen. Er zijn grenzen aan godsdienstige en flr.ancieele mogeliikheden. De heer WESTERMAN (nat. herstel) meende dat indertijd bestrüders van den avondverkoop i btstrpcers van den Zondagsverkoop tot een rblntenls zjjn gekomen, waaraan het bestaan 'n duizenden winkeliers ls opgeofferd. ZJ zijn door de mirdc-rlieid van het volk. die de Zon dagsrust a outrance voorstaat, voor een doel m hun broodwinning beroofd. De technische herziening helpt dc winkeliers et en met de Zondagsrustargumenten gaan ze snel naar den ondergang. Ten aanzien van deze zaak onderschrijft de heer Westerman het be toog van den heer de Visser volledig. De grootst mogelijke vrijheid moet aan de winkeliers wor den hergeven. De heer SNEEVLIET (r.s.p) was van meening dat de Zondagsslultlng plotseling is geworden tot de kern van het ln behandeling zijnde wets ontwerp. dat er echter nle'ts mee te maken heeft. Zakelijk stond de heer Sneevliet voorts op hei 8-uren-st.a.ndpunt van de heeren Vos. de Visser en Westorman. De godsdienstige stok paardjes van de heeren Smeenk en Snoeck Hen kemans zün hier niet van pas. De heer v. POLL (r.k.) erkende, da't Zondags heiliging Gods gebod ls: Zondagsrust is daar toe middel. Die Zondagsrust is mèhscheUJk éil ten deele kefkolük voorschrift, maar in toepas-' sing afhankelijk van practische omstandigheden Zondagsrust moet gaan „voor zoover mogelük". sprak het concilie van Laodicea uit. Later is men aan het preciseeren gegaan. Hét orthodoxe Jodendom kende strenge sab- bathsVoorschriftendaar gaat ironie der ge schiedenis dr. Vos het scherpst tegen in. De Joodsche sabbathsopvatting is nooit de christe lijke opvatting geweest. Mét omstandigheden is steeds gerekend. Nu dc omstandigheden eenige verruiming van den Zondagsverkoop noodig maken, is dat in mvertenstemmlng met de prak tijk. die door de K.K moraal steeds is geleerd. Met de Zondagsheiliging heeft de Winkelslui ting niet 'te maken. De heer ZANDT (s.g.p.) betoogde, dat de Zon dagsrust ln de Winkelsluitingswet niet rustte op het gebod Gods, maar op menschellike wille keur. Dc voorgestelde wilzlglng versterkt Rome's maeh't. De heeren v. Poll en Teulings verklaar den, dat ze het in principe met de anti-rev. eens zijn. Zoo ver is het al gekomen. Elke wü- zlging der wet wordt verworpen, tenzb deze zou gelden het langer openstellen op dagen in de MINISTER COLIJN AAN HET WOORD Minister Colijn zette uiteen", dat indien hij had kunnen bevroeden, hij zijn toestem ming- om dit wetsontwerp te behandelen, dat het debat voor 95V2 zou omgaan buiten wat aan de orde is, hij zich nog wel eens bedacht zou hebben. Er zijn niet meer dan twee zakelijke opmerkingen gemaakt. Wat het niet aan de orde zijnde wetsont werp betreft, wil de minister echter op sobere wijze iets zeggen. Wat een gerucht is er gemaakt over éen omelet! De tijdelijke vervulling van de vacature in het kabinet voor den waarnemenden minis ter met een reeds omvangrijk departement zeer veel werk. Binnenkort zal iemand voor de va cature worden aangezocht. Teneinde dat met vrucht te kunnen doen, wilde de minister-'president zich eerst op de hoogte stellen van het werk aan het Departement. Dat was een omvangrijke taa-k. Daarom moest het minst belangrijke op den achter grond worden geplaatst. De minister heeft toen den voorzitter gevraagd, 'beide winkel- sluitingsontwerpen van de agenda af te voeren. Gevraagd is daarna om liet eenvoudige technische ontwerp te willen afdoen. De minister heeft dat niet willen weigeren al had hij het gevoel, dat hij zijn tijd nut tiger kon besteden. Maar er is meer. Persoonlijk heeft de minister be zwaar om de noodvoorziening te be handelen, omdat hij deze in strijd acht met den grondslag van het kabi net. Voorstellen die tot geschillen van principieelen aard konden leiden, zou den achterwege blijven. Het scherpe delbat over de winkelsluiting in 1930 en ook dat van hedenmiddag heelt bewezen dat het goed was voor de samen werking om met betrekking tot principieele vraagstukken den status quo te handhaven. Maar hoe is dit ontwerp er dan gekomen, zal men vragen? Bij de eerste bespreking erover in den ministerraad heeft de minister bezwaar ge maakt. Toen is de zaak aangehouden. In een volgende vergadering kon Dr. Colijn door ongesteldheid niet aanwezig zijn en is een beslissing gevallen, die onmiddellijk ruchtbaar werd gemaakt. Daardoor was het echter onmogelijk geworden om den minis ter van Economische Zaken van zijn voor nemen terug te brengen. Tweeërlei oplossing ware mogelijk ge weest: of de minister van Economische Za ken had zich niet kunnen neerleggen bij de opvatting van den minister-president en ware dan heengegaan, of de minister-pre sident zou zijn afgetreden. Zulks ware ech ter niet in 's lands belang geweest en toen heeft de minister zich bij de gevallen be slissing neergelegd. Dat was een passieve houding. Maar tju moet men niet van mii verlangen, dat ik dit westontwerpi ook ac tief ga verdedigen. Als men nu eerst eens rustig afgewacht had tot ongeveer half Juni b.v. Als er dan een nieuwe minister van Economische Za ken zou zijn geweest, dan zou ik, aldus Dr. Colijn, niet van gedragslijn veranderd zijn. De minister is niet overtuigd van de nood zakelijkheid van de verruiming van de ver- koopuren op Zondag. Ook niet om economi sche redenen. Er is nu een moeilijkheid, die de minis ter echter niét zal ont.loopen. Hij is alleen bereid om mee te werken aan de behandeling der technische her ziening. Dat was een compromis Maar nu moet men niet langs een achter deur 't noodwetje trachten te incorporeer en in deze technische herziening en den minis ter dwingen tot iets waar hij principieel tegen is. Men probeert dat door de amendementen van de heeren Vos en Teulings. Aan de denaturatie van de techni sche herziening is de minister niet bereid mee te werken. Gebeurt dat. dan ben ik niet bereid de behandeling van dit wetsontwerp voort te zetten, zoo besloot Dr. Colijn. Deze verklaring werd onder groote stilte 'aangehoord. Niemand reageerde er1 metéén woorcl op. Replieken De heer TEULINGS (r.k.) achtte zijn amen dement niet principieel. Van een achterdeurtje ia geen sprake. De Kamer zal een uitspraak moeten doen. ten einde vast te stellen waar de verantwoordelük- heid ligt. Zü is grondwettclUk volkomen be voegd een beslissing' te nemen over de amende- De heer SMEENK (a.r.) meende, dat na 's ministers verklaring de consekwentie vóór dc hand ligt. Men moet in dezen tüd niet aan prin cipieele zaken raken. Wie in dezen moeilüken tbd samenwerking wil. moet eigen \vll opzüde kunnen zetten, wö hebben bv. niet gevraagd de Winkelsluitingswet tv verscherpen. De heer VOS (lib.) betreurde het. dat het standpunt van der. Minister niet eerder bekend ls geweest. Met dr- crisjsregeling, die het be langrijkste ls. Komen we nu ln een Impasse. Hü wenschte uitstel voor beraad, opdat misschien nog een oplossing kan worden verkregen. De VOORZITTER was bereid de vergadering te verdagen, nu hem gebleken was, dat ver schillende leden nog willen repllceeren. De M1NISTETJ merkte nog op, dat de heer Teulings wel rnet hem gesproken had over amendementen, die komen zouden, maar h(1 wist ook. dat Ik volstrekt afwijzend stond tegenover den inhoud van een amendement be treffende de noodvoorziening. Dat was bekend eer het werd ingediend. Dc .minister wilde dit nog even zeggen om niet den minsten twijfel te laten bestaan. Ver der had hü aan zün woorden niets toe te voegen De vergadering werd daarna verjiaagd tot a's Donderdag to 1 uur. NEDERLANDSCHE UITVOER CONTROLE BUREAU Jaarvergadering te Utrecht Het Nederlandsdhie Uitvoer Controle Bu reau ap aardappelen, groenten en fruit hield Vrijdag te Utrecht in het Jaarbeursgebouw de algemeene vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, den lieer Ir. Bonthuis, werd de vergadering geleid door den direc teur van het Bureau den heer J. Ivlamer, die de openingsrede van den heer Bont'huis las. Daarin werd opgemerkt dat de belemme ringen die het vorig jaar voor den export moesten worden geconstateerd, thans tot belemmeringen zijn uitgegroeid, waardoor producent en exporteur in ongekende moei lijkheden kwamen. Willen wij exportland blijven, dan is ex port-controle niet alleen wenschelijk, doch noodzakelijk Die verplichting kan worden gebaseerd op. art. 8 der Landbouwuitvoerwet, en spr. adviseerde aan de betrokken organi saties met den Minister van Econ. Zaken overleg te plegen omtrent deze verplichte controle. Na het openingswoord volgde het jaarver slag, waaimit bleek dat thans 80 veilingen en 97 exporteurs bij het Buerau zijn aange sloten. In totaal werden in 1933 afgegeven 548.000 labels. Het jaarverslag, werd, evenals het finan cieel verslag goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren R. Kamstra. C. Wagenaar, beiden te Rotterdam. Als plaatsvervangend lid werd wegens bedanken van den heer J. Houtkoo- per gekozen de heer J. v. As te Rotterdam. De heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid om meer producten verplichtend onder con trole te brengen. Spr. wees op de export-moeilijkheden, en sprak als zijn meening uit dat de onderhan delingen met Engeland zeer waarschijnlijk wel op een contingent zullen uitloopen. Als Regeeringscomnyssaris is spr. bereid al het mogelijke te doen dat de Regeering op korten termijn verschillende tuinbouw producten onder verplichte controle brengt De heer Kamstra (Rotterdam) zeide dat dc bezwaren welke de exporteurs aanvanke lijk tegen het Üitvocr-C.ontrole Bureau had den langzamerhand zijn overwonnen gezien de goede resultaten van de uien-controle. Verschillende andere sprekers waren eveneens de meening toegedaan dat alge meene controle voor de export-producten noodzakelijk is. Een en nader zal nader worden overwogen. De vergadering werd vervolgens gesloten. HET JUBILEUM VAN DE CENTRALE LANDBOTJWONDERLINGE Donderdagavond vond de algemeene leden vergadering plaat-s van de Landbouw-Onder- lfngre. aangesloten bü hét Centraal Beheer, die ditmaal een bijzonder karakter droeg door hei feit, dat heden het 2 5-jarig jubileum wordt ge vierd. Namens de regeerlng was de heer Mr. Wintermans, adjunct-directeur van den land bouw. ter vergadering aanwezig. De voorzitter, dc heer K. De Boer Ozn., heette de aanwezigen, onder wie vele gasten, hartelük welkom. Daar na begon men aan de afhandeling der agenda. In na'.olging van de Tulnbouw-Onderlinge be- slont de vergadering aan H. M. de Koningin een telegram van hulde te zenden. Na de goed keuring van de notulen en mededeelingen om trent de ongevallen in 1933, werden de heeren G. V. Stroink en H. Meüeringh uls commissaris en plaatsvervangend commissaris herbenoemd. Na afhandeling der huishoudelijke zaken nam oud-minister Dr. T. E. Posthmna, directeur- president van Centraal Behc-er het woord. Deze gaf een overzicht .van het werk, dal de Tuin bouw Onderlinge in den loop van 25 jaar heeft verricht en schetste de moeilijkheden, die aan de oprichting der vereeniglng voorafgingen, maar de grondslagen, die toen werden gelegd en de rlchtlünen, die werden uitgestippeld, hebben in de 25 jaar bewezen in liet algemeen Juist'te zün geweest. De Landbou w-Onderlinge Is een pionierster geweest op he't gebied van de vrijwillige ongevallen-verzekering. Daarna' bracht spreker hulde aan do oprichters en den voorzitter, die op dezen dag eveneens zü» zil veren ambtsjubileum viert. Dank zü het werk van de vereeniglng kan men thans met trotsch wijzen op het feil, dat ruim 1/3 van de land arbeiders is georganiseerd. TensloLte bood de heer Poslhuma den v> orzittor A-en oorkonde en een gouden medaille aan. De heer De Boer hield daarna een korte rede, waarin hij de moeilijkheden, waarin de land bouw thans verkeert, schetste. Vervolgens voer de de heer P. Hiemstra, lid van de Tweede Kamer, namens de gezamenlüke landarbeiders- bonden, het woord. Hü bracht op hartelüke wij ze hulde aan het werk van dc Landbouw-On- derlir.ge. Tenslotte feliciteerden een aantal sprekers het bestuur van de jubileerendc vereeniging. INTERNATIONALE TUINBOUWMARKTEN Engeland: Er komt thans meer groente op de markt, waardoor de prijzen achteruitloopen. Er werd vooral veel meer asperge aangeboden, doch de kooplust nam merkbaar af. Er is zeer veel sla: ook tomaten, zoowel Canarische als van Engelsche herkomst, zijn er in overvloed, zoodat de prijzen van al deze producten snel omlaag gaan. Hetzelfde geldt voor komkommers en ra dijs. F r a n k r ij k: De eerste kersen zijn versche nen. Door de groote regenval heeft de oogst wel wat geleden. Men rekent echter met een overvloe- digen oogst van abrikozen en perziken. De aard beiproductie is totnogtoe nog slechts gering. Men verwacht spoedig grootere productie en betere kwaliteiten. Zwitserland: Dc groenteprijzen gaan hard omlaag, daar ook het land zelf meer materiaal levert. De toevoer van buitenlandsche groenten wordt zooveel mogelijk tegengegaan. De georga niseerde groentehandel is met de producenten in relatie getreden om een stabiele markt-toestand te srheppen. Het valt op, dat er in Zwitserland zoo veel Chileenschc appels op de markt komen, hoe wel de kwaliteit van dit product verre van te loven is. Dit hangt echter samen met de vele industrieopdrachten, die Chili aan Zwitserland vergaf. Italië: Het nachtvorstgevaar is voorbij. Het aardbeiseizoen is in vollen gang: Milaan noteert 6—24 gld. per 50 kg. voor gekweekte aardbeien. Wilde aardbeien zijn veel duurder. De eerste kas druiven zijn reeds gearriveerd. Draadlooze snij- boonen worden reeds vlot verhandeld. Doos 30 en 60cl. rlh DE CONSUMPTIEMELKREGELING ^Aanhouden van een Melkboekje vereischt. Door de Crisis Zuivel Centrale is aan de melkveehouders, die hun melk op Repee- ringscontract hebben verkocht, een schrij\en verzonden, waarin medegedeeld werd, dut het vorige jaar bleek, dut een goede controle op de naleving der bepalingen van de Con- sumptiemelk-regeling niet steeds mogelijk was, doordat vele veehouders peen aanlee- kening omtrent de geproduceerde melk en evenmin van hun afleveringen hielden. Daarom wordt aan <Je erkenning van het afgesloten Regeerinsscontract de nadeie Voorwaarde verbonden, dat een melkboekje zal worden aangehouden, waarin dagelijks aanteekening gehouden moet worden van de hoeveelheid melk, die des morgens en des avonds in geproduceerd, alsmede van de afleveringen aan de afnemer. Deze melk- boekjes worden gratis verstrekt. Aan de koopers is de verplichting opge legd, de hoeren wekelijksche afrekening te verstrekken, welke door den veehouder be waard moeten worden en met het vorenbe doelde melkboekje bij eventueel© controle ter inzage worden overgelegd. Het niet voldoen aan deze voorwaarde kan tengevolge hebben, dat liet afgesloten Re- geeringscontract niet meer als geldig erkend wordt. DE RIJKSCONTROLE- EN DE CRISIS.. BOTERMERKEN Het Crisisbc<ennerk geen garantie voor kwaliteit. De Crisis-Zuivel-Centrale vestigt de aandacht op het navolgende: Bij het publiek blijkt een misverstand omtrent de juiste beteekenis van Rljkscontrölebotermerken en Crisisbotermerken te hebben postgevat. Het Rijkscontröltbotermerk en het Crisisboter- merk hebben gemeen, dat zij beide het bewijs zijn dat aan de bepalingen van de Crisis-Zuivelwet- 1932, die in bepaalde gevalen het aanbrengen van een merk eischt, voldaan is. Echter is het Rijkscontrölebotermerk, behalve dat het een bewijs is. dat aan de bepalingen der Crisis-Zuivelwet voldaan is, bovendien een kwa liteitsmerk. Het garandeert den verbruiker, dat de boter be reid is door een aangeslotene bij een onder Rijks- toezicht staand fcotercontrölestation en dat dienten gevolge de boter hoogstens een vochtgehalte van 151 '2 pet. mag bevatten. Het Crisisbotermerk geeft geenerlei garantie bc- betreffende de kwaliteit van de waar. EEN VARKENSVETMONOPOLIE Alleen dc Varkensccntralc regelt in- en uitvoer. Ingevolge Beschikking van den Minister van Econ. Zaken. dd. 17 Mei 1934 No. 17613 zal dc in- en uitvoer van gesmolten varkensvet uitsluitend kunnen geschieden door de Ned. Varkenscentraie. die in deze aangelegenheid samenwerkt met de Crisis-Zuivel-Centrale. In verband hiermede worden houders van var kensvet van in Nederland geslachte varkens, die deze eventueel aan de Nederl. Varkenscentrale wensehen over tc doen. uitgenoodigd hiervan schriftelijk mededeeling te doen aan de Crisis- Zudvel-Ceotrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhagc, onder opgave van hoeveel heid, ligplaats, aard der verpakking en eigenaar. Bijzonderheden omtrent de overneming zullen nader worden bekend gemaakt. PRIJS OVERMELK De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor Rotterdam, Delft, Dordrecht, Leiden en Gouda de prijs der z.g. overmelk voor de week van 20 tot en met 26 Mei 1934 is vastgesteld op ten minste 3,2 (drie en tweetiende) cent per liter. HET TEVEEL AAN BIGGEN Wordt verwerkt tot diermeel Gelljilc reeds eerder is bekend gemaakt, zul len dioor de Nederlnndsche Varkenscentraie een aantal biggen worden afgenomen om te voor komen, dat m de naaste toekom-t een grooter aanbod van varken® zal plaats vinden dan noo dig is tot dekking van de behoeften va,n de binnen la ndsche markt. Het ligt in de bedoeling deze biggen voorshands tot diermeel te ver werken. Nadat zal worden nagegaan of een gedeelte der biggen van dusdanige kwaliteit zijn, dat deze voor consumptie beschikbaar gesteld kunnen worden. OPGAVE VROEGE AARDAPPEL-EXPORT Cijfers over de laatste vijf Jaar gevraagd Wegens eventueel e maatregelen, dde ten aan zien van de vroege aardappelenexport in de maanden Juni en Juli zullen moeten worden genomen, wordt dén exporteurs van vroege aardappelen verzocht, opgaven te verstrekken van de hoeveelheden vroege aardappel en, welke door hen voor eigen rekening zi>n geëxporteerd in de bovengenoemde maanden en ln de laatste vijf jaren. Deze opgaven, welke uit een behoorlijk bij gehouden boekhouding moeten zijn te contro leereu, moeten wionden verstrekt, gespl/itat naar de jaren en raa- de oudeisc.i 5lden landen, waarheen de export heeft plaats gehad. De ojgaven moeten worden ingezonden bij do Nederlandsclie groenten, en frultcentrailc, Laan Copes van Cattenburg 624 Den Haag vóór 1 Juni a-s. De nieuwe Texetsche veerboot „Dokter Wagemaker", iic na Pinksteren in oehr„ik worden genomen, mens een proeftocht op i. Mods te RotUrZm?

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5