JUmin? Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Pinksterfeest BINNENLAND. H.V. HOUTHANDEL VJj. VAN SCHIJNDEL GO Sboraiementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No, 5174 ZATERDAG 19 MEI 1934 15e Jaargang abbertentttprifeen: Van 1 tot 5 regels 1.1JT/> Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer ƒ.0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 MAANDAG a.s. (2e Pinksterdag) zal geen nummer van ons blad verschijnen Een woonstede Gods in den Geest God is een geest; sprak Jezus tot de Saraaritaansche vrouw en de apostel Paulus versterkt deze uitspraak nog door aan die van Corinthe te schrijven De Heere nu is de Geest. Uit deze waarheid volgt nog iets an ders, dan dat wij Hem behooren te aan bidden „in geest en waarheid". Maar om dit te verstaan is het noo- dig te bedenken, dat de Heilige Geest er was vóór de Pinksterdag: Hij is met den Vader en den Zoon van eeuwigheid. Ook k^n noch mag gezegd worden, dat pas op Pinksteren de Heilige Geest zijn gezegend werk begon; of ook, dat dit werk zich bepaalt tot het geestelijke welzijn van de verlosten door Jezus' bloed. In geen geval. Ieder, die de werking des Geestes beperkt, doet tekort aan zijn goddelijke majesteit en houdt geen rekening met 't feit, dat wij op Hemel vaart herdachten, toen het contact tus- schen hemel en aarde op bizondere wijze bezegeld werd door het plaats nemen van Jezus den Middelaar aan de rechterhand des Vaders. Altijd weer moeten we stelling nemen tegen de dwaling, welke de Geest des Héeren wil terugdringen naar de zuiver geestelijke sfeèr des levens, liefst zelfs tot het enge terrein van het individu- eele persoonlijke leven. Maar de Geest laat zich niet terug dringen. „Door het Woord des Heere» zijn de hemelen gemaakt en door den Geest zijns monds al hun heir"; en altijd heeft die Geest de schepping Gods gedragen en gezegend. Wel werd op Pinksteren de Kerk van Christus op bizondere wijze „een woon stéde Gods in den Geest"maar ook dat ging en gaat niet buiten de schep ping om. God is een geest; dat wil en kan daarom niet anders beteekenen, dan dat God deze wereld niet met stoffe lijke machtsmiddelen leidt en regeert, maar dat geestelijke factoren de beslis sing geven. Dit geldt reeds op natuurlijk gebied. Onder de oervolken moge het schijnen, dat de sterke arm of de harde vuist het pleit beslecht; zelfs dan gaat training en behendigheid dat is dus geeste lijke scholing boven lichamelijke kracht uit. Maar het wordt volkomen duidelijk, dat de geest heerscht over het stof, wanneer de volken tot bescha ving komen. De leider der massa is niet Hercules, de sterke, maar Aristocles, de wijze. Het is de Geest, die levend maakt en het leven draagt; het is de Geest Gods, die de wereld regeert. Het zijn de beginselenwelke beslissen. Hiermee is echter, men voelt het on middellijk, nog niets gezegd van de heerlijkheid van Pinksteren. Integendeel, wie hierbij blijft staan, iiet in Pinksteren niets bizonders. In dien de Geest dan van eeuwigheid is; indien Hij altijd de schepping droeg en dus ook de gemeente van Christus; wat is er dan voor bizonders op de Pinksterdag gebeurd? Dat er goede reden is om dit feest te vieren, volgt reeds uit de wijze, waarop de evangelist Lucas melding maakt van het geweldige gebeuren in het huis, waar de discipelen bijeen waren. De eerste verzen van Handelingen 2 bewij zen, hoe de schrijver worstelt met de taal om de geleidende verschijnselen van de uitstorting des Geestes weer te geven; hoe moeilijk moet het dan wel zijn om onder woorden te brengen, wat het feit zelf ons leert. Daarom weet de wereld ook geen raad met dit besluit van de cyclus der feesten in de Chris telijke Kerk. Wie er iets van wil verstaan, mag geen oogenblik het verband vergeten tusschen Hemelvaart en Pinksteren. Bij zijn afscheid beloofde Christus zijn gemeente den Geest; dan is er straks sprake niet van de komst van dien Geest Hij is immers van eeuwigheid, en doet altoos zijn werk maar van de uitstorting; zooals ook Petrus zegt tot de schare: Jezus dan, door de rech terhand Gods verhoogd zijnde, en (zelf) de beloften des Heiligen Geestes ont- vangén hebbende van den Vader, heeft dit uitgestort, dat gij nu ziet en hoort". Zóó werd de Geest de vertegenwoor diger van Jezus in zijn gemeente; de trooster en leider; uitgestort als de levende bloedstroom in de Kerk, die door Hem kracht ontvangt en zoo een woonstede Gods wordt in den Geest. Dit is een goddelijk mysterie, waar van wij slechts stamelen kunnen; niet te begrijpen, slechts door het geloof te aanvaarden. Hier geldt wel in bijzon dere zin, dat het geloof geen voorrecht is van het verstand, doch een gave des Geestes. We moeten er echter direct aan toe voegen, dat het niet tegen onze wil kan ingaan; de onwilligen laten zich niet overtuigen en aanvaarden daarom deze dingen niet. Maar wié gelooft, verstaat nu ook, dat het wezen der Kerk nooit gebonden kan zijn aan menscheljjke in zettingen of voorschriftendat de Kerk slechts de leiding des Geestes kan vol gen en van niemand anders. Evenzoo volgt er uit, dat de Kerk niet anders dan met geestelijke midde len haar Koning heeft te dienen; niet alleen omdat alle aardsche macht te versmaden is, wijl ze ras vergaat; doch veel meer, omdat de Geest haar leidt en leert. Hier moeten we echter tot het begin terugkeeren. Niet zonder reden ver gelijkt de Schrift meermalen de zegen des Geestes met de vruchtbaar-makende regen. De Geest, die in de ochtend dei- schepping de aarde voorbereidde om het leven te dragen, heeft na de zonde val Gods schepping niet losgelaten. Hy blijft haar, hoe verdorven ook, vast houden en besturen. Daarom spreekt de Schrift ook immer van herschepping; van weder opbouw aller dingen; van loutering en vernieuwing. God laat de organische gedachte nooit los. Zeker, er zyn individueele personen en ieder persoonlijk moet deel hebben aan de uitstorting op de Pink sterdag; maar ieders ziel bestaat niet op zich zelf, zoomin als een blad aan een boom op zich zelf bestaat. Ook is er niet alleen een Kerk in deze wereld en los van haarde band des bloeds in Adam blijft en God laat nooit zijn schepping los. „Ge moogt het u dus niet zop voor stéllen, schreef Dr. Kuyper'eens, alsof Jezus van de boom (der ^vereld) enkele bladen en bloemen afplukten daar een geheel uit formeert, dat Hij 'zijn Kerk noemt; om nu voorts die boom te laten verdorren en die stam der menschheid straks in de poel des vuurs te werpen. „Neen, de zaak gaat juist omgekeerd. Wat Jezus aannam was uw mensche- lijke natuur en wat Hij komt redden is uw menschelijk geslacht. Wat Hij be houdt is die stam, die boom, dat orga nisme van onze menschelyke existentie. Juist zij dus, die in Christus gelooven, blijven aan die boom, en wie niet ge looft, valt af en gaat in de eeuwige pijn. Zoo wordt dus uw geslacht, uw menschelijke natuur, de stamboom der menschheid in de hemel ingedragen, en wat in de hel gaat zijn verdorde blade ren en takken, die van de stamboom van uw geslacht waren afgescheurd. „Daarom komt Christus voor Adam in de plaats, als het nieuwe Hoofd "van uw geslacht Het Lichaam des Heeren is dus uw menschelijk geslacht zelf; maar gezuiverd, en na afschudding en afscheuring van al wat niet aan Chris tus kleeft." Wie het zoo verstaat, ziet in Pinkste ren iets mèer dan een stemmingsfeest die is ook niet tevreden met een stille meditatie, welke alleen tot eigen hart en leven spreekt; maar hij weet, dat Pinksteren ons voor een volle, breede levenstaak stelt. Jezus heeft zijn woord bevestigd en de belofte van de uitstorting des Heili gen Geestes vervuld, opdat wy de wet van zijn Koninkrijk zouden beleven en verdedigen in deze wereld, die de zijne is en blijft. Het pad des Geestes voert ons hemel waarts, maar leidt over deze aarde. Daarom is er ook geen tegenspraak tusschen onze aardsche roeping en onze eeuwige toekomst als wij belijdend bidden Is HU ons Hoofd, zy'n wy zyn leden, Dan voegt het ons, hem na te treden, Al zwerven wy in tegenheên En vreemdlingschap nog hier benêen; Ons burgerschap is niet op aard, Hy baande 't spoor ons hemelwaart. Wil Heer! in ons die ijver wekken, Wy voelen ons naar d' aarde trekkeh; Maak Jezus, maak ons los van d' aard, Trek zelf ons harte hemelwaart. Schenk ons den Geest, door U beloofd. Dan volgen w' U, gezegend Hoofd. GIJ TROOST MIJ. Gij maakt mij indachtig, Gij doet mij gedenken Het woord van mijn Heiland, o Heilige Geest Mijn Heiland, Wiens lijden de kracht is geweest Om eeuwig vergeving van schuld mij te schenken. Gij leert mij verlangend mijn Koning verbeiden. Gij geeft in de strijd mij een schild en geweer. Gij leert mij mijn Jezus, mijn Redder, mijn Heer Te zien in Zijn schoonheid, Zijn liefde, Zijn lijden. En als ik, verdoold in het vroolijke leven, Mijn Heiland niet mis, en Uw troost niet behoef, Dan toont mij Uiv spiegel mijn armoe, zoo droef, Bat ik me in Uw banden gevangen moet geven. Gij stilt mijn begeerte naar glooiende wegen; Gij leidt mij de berg op, het Licht tegemoet: En knikken mijn knieën, en struikelt mijn voet, Gij troost mij, Gij voert mij het Vaderhuis tegen! (Nadruk verboden.) LEO LENS. OFFICIEELE BERICHTEN dei Oranje-Naasau Orde aan S Boer. drulcker bfl J B Wolters' Uitgevers MÜ. te Gro ningen. land tevens voorzitter van den Voogdü- LANDMACHT Bü Kon. besluit is aan den eervol ontslagen ;o.-kolonel va.n het wapen der infanterie G K iüllér de titulaire rang verleend van gen.-piaj. ARBEIDSINSPECTIE VERVANGING VAN VROUWE LIJKE ARBEIDSKRACHTEN Op de vragen van het Kamerlid Bak kerN o r t, betreffende de aanbeveling van den Minister van Birmenlandscho Zaken aan Ged. Staten om vrouwelijke ar beidskrachten door mannelijke te vervan gen, heeft de Minister o.m. geantwoord, dat het hier inderdaad ook niets meer dan en kel Deze circulaire zou echter op dit stuk evenmin in strijd zijn geweest met de auto nomie, indien zij in meer dwingenden vorm ware ingekleed en voor het geval van niet voldoening daaraan, de sanctie van art, 12u der Ambtenarenwet 1929 in uitzicht ware gesteld. De circulaire beperkt niet het recht der vrouwen, om op gelijken voet als mannen in aanmerking te komen voor benoeming tot ambten, waarvoor niet in het bijzonder mannelijke arbeidskrachten voorgeschreven zijn; van een beperking van het recht om in aanmerking te komen voor benoeming gesteld al dat zulk een recht zou be staan is evenmin sprake als van een br perking van het recht om benoemd te wor- De bewuste passage heeft slechts de strekking deze benoeming zelf, ter bestrij ding van de werkloosheid, in de eerste plaats onder de jongelingschap, zooveel mo gelijk te beperken en dient voorts, om de tot dusverre bestaande tegengestelde ten- denz, om n.l. mannelijke arbeidskrachten zooveel mogelijk te vervangen door vrou welijke, tegen te gaan. KONINKLIJK BEZ8EK AAN BILTHOVEN Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het nationale park te Bilt.hoven, gelegen aan den Soestdijker- straatweg. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND Aan de Memorie van Antwoord aan ue Eerste Kamer, inzake het onteigeningsont- werp voor de verbloeding van het kanaal door Zuid-Beveland etc. ontleenen wij: Daargelaten de vraag of de Nederland- sche tegemoetkomingen, als mogelijk ge steld in het Nederlandsche Memorandum van 1929, dat in 't voorloopig verslag werd genoemd, weder aan de orde zullen komen, deelt de minister de meening van die leden, die van oordeel waren, dat, naarmate het Hansweertkanaal wordt .verbeterd de aanleiding vermindert om nog daarnaast een nieuwe verbin ding te scheppen. Ongetwijfeld zal bij toekomstige onder handelingen met België van het feit, dat Nederland uit eigen initiatief de in het oog gevatte werken tot stand bracht, een nuttig gebruik kunnen worden gemaakt; voor de vrees, dat aanvaarding van dit wetsont werp aan de behartiging van Brabantsche belangen in den weg zou staan, bestaat 'geen gond. De Kamer mag er op vertrouwen, dat de regeering zal blijven streven naar ophei- fing van Belgische maatregelen, zooals kos- telooze sleepdienst, premies voor de Rijn vaart en zoo meer, die, hoewel niet met be staande tractaatshepalingen in strijd, niet temin in Nederland als een onbillijkheid worden gevoeld. In aansluiting aan de meening van enke le leden in het Voorloopig Verslag tot uiting gebracht, beschouwt ook de regee ring de voorgestelde kauaalverbreeding als een gewoon waterstaatkundig werk, waar bij alles wel beschouwd, allerlei andere (ook internationale) vraagstukken geen in vloed behooren te hebben. De vraag of de toestand nu zoo wordt, dat alle schepen, die het Julianakanaal en het Maas-Waalkanaal bevaren, ook van het kanaal door Zuid-Beveland gebruik zullen kunnen maken, met andere woorden, of dit kanaal voor schepen met een inhoud tot 2000. ton geschikt zal zijn, kan zonder eenig voorbehoud bevestigend beantwoord worden den. NEDERLAND-CURACAO PLECHTIGHEID IN DE RIDDERZAAL Behalve H.M. de Koningin zal ook H.K.H Prinses Juliana op 2 Juni a.s. de plechtige herdenking der 300-jarige vereeniging van Nederland en Curasao in de Ridderzaal te Den Haag bijwonen. Teneinde zekerheid te scheppen, dat men ook in de West deze plechtigheid zal kun nen volgen, heeft het hoofdbestuur der PTT besloten, de uitzending ervan door middel der zenders te Kootwijk te doen geschieden. ALLE CRISIS-DIENSTEN NAAR DELFT. Behalve de Crisis-Rundvee Centrale. Naar wij vernemen zou de mogelijkheid zeer groot zijn, dat in het tijdens de oor- olgsjaren gestichte groote gebouw aan de Xulianalaan te Delft, aanvankelijk bestemd voor scheikundig laboratorium van de Tech nische Hoogeschool, de onderscheidene cri sisdiensten zullen worden ondergebracht, met uitzondering van de crisis-rundvee centrale. Naar men zich herinnert, is reeds meer malen een bestemming voor dit gebouw gezocht Zoo was er sprake van, dat de Philips Gloeilampenfabrieken het zouden huren en cenige jaren geleden hebben plan nen bestaan om de te Amsterdam gevestig de administratie van den administratieven dienst van de Rijksverzekeringsbank er in onder te brengen, hetgeen destijds afstuitte op verzet van de gemeente Amsterdam. Regenkansen zijn gering Over Zuid Ierland stijgt de ba rometer, terwijl de grootste lucht drukpeilingen zich op het moment in Noord-Engeland en Schotland bevinden. Behalve rond deze de pressie en over Noord-Scandina- vië. waar een aftrekkende de pressie hier en daar harden wind en zware neerslag brengt (Abis- ko meldt sneeuw) is het overal rustig weer. vooral in Frankrijk, waar 13 stations windstilte mel den. De temperatuur is over vrij wel het geheele gebied gestegen. Voor de Pinksterdagen mag op goed weer worden gerekend. Wellicht zal tijdelijk de bewol king wat toenemen, doch lang zame temperatuursstijging is waarschijnlijk. Voor den Eersten Pinksterdag zijn de regenkansen gering. Voor den tweeden is on weer niet geheel uitgesloten INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN MEERENDONK De nieuwe burgemeester van 's-Graven- polder, de heer J. van Meerendonk, is in zijn gemeente feestelijk ingehaald door een commissie, welke hem aan de. grens tusschen Kloetinge en 's-Gravenpolder op wachtte. In optocht trok men eerst door het dorp; zoodat de stoet pas om drie uur aan het gemeentehuis aankwam, waar de plech tige installatie plaats vond. Op hartelijke wijze droeg de loco-burgemeester Schouten het voorzitterschap van tien raad over, waarna de burgemeester met een korte rede zijn ambt aanvaardde. Verscheidene burgemeesters uit de omge ving waren hierbij aanwezig. Des avonds hield de burgemeester recep tie in het gemeentehuis. In het dorp heerschte ondanks het minder gunstige weder een feestelijke stemming. ..STILLE RONDGANG" DOOR VROUWEN Uitgaande van een centraal comité te Haarlem is gistermiddag, op Volkenbonds dag, te 's-Gravenhage een z.g. „stille rond gang" gehouden door een groot aantal vrouwen, die uit alle deelen van het land gekomen waren om getuigenis af te leggen van haar sterk verlangen naar een wereld zonder oorlog. Tegen half drie stelde de stoet zich op aan het Malieveld. Er war eenige duizenden deelneemsters aanwezig. Toen een groot doek geheschen werd, waarop het woord „Vrede", heerschte er groote stilte. Eenigen tijd daarna zette de stoet zich in beweging. Gedurende den tocht naar „De Bataaf", waar de stoet zou worden ontbonden, scheidden een tweetal delegaties zich af om zich respectievelijk te begeven naar het Vre despaleis en naar het Departement van Justitie, aan wel departement minister Van Schaik als ondervoorzitter van den Minis terraad een adres in ontvangst nam. Daarin wordt verzocht om bij den Vol kenbond aan te dringen op vreedzame rege ling van internationale geschillen. Het adres, dat in het Vredespaleis werd aangeboden, luidde ongeveer gelijkluidend. Het werd in ontvangst genomen door den president van het Parmonente Hof van In ternationale Justitie, Sir Cecil Hurst In de Bataaf is door een viertal dames het woord gevoerd. De demonstratie was hiermede afgeloo- pen. Dr WILLEM MENGELBERG TE UTRECHT Voor de abonné's en introducé's van het U.S.O. werd gisteravond het derde en in dit seizoen laatste concert gegeven door het Amsterdamsch Concertgebouw-Orkest Ten einde het mogelijk te maken, dat Dr. Wil lem Mengelberg het zou dirigeeren, werd dit concert geruimen tijd uitgesteld, zoodat het van begin April naar dezen schoonen Mei-avond versprong. Als een nieuwe lente klonk de Beethoven- muziek in Tivoli, dank zij de bezielende lei ding van den groóten dirigent. Grootsbh van program-opzet Coriolan- ouverture, 5e sympjionie en pastorale werd deze avond ook grootsch van concep tie door de waarlijk magistrale leiding Na de indrukwekkende, gesloten bondig heid van de muziek, gecomponeerd naar aanleiding van v. Collin's treurspel C.orio- lanus, werd de Pastorale één klankverruk king We denken dan nog speciaal aan „de scène aan do beek", een bevrijde schoonheid van klanken, wars van elke technische be slommering. Na dit prachtig musiceeren volgde na de pauze de 5e symplionie in c klein in een vertolking, welke deze avond onmiskenbaar optrok tot het hoogtepunt van het zvh ten einde spoedend muziek seizoen De verrichtingen van houtblazers en koper - vooral in het andante con moto dwingen groot respect af, en wet Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad et 1 Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot ver breeding van het Kanaal door Zuid-Beveland. Blz. 2 Ernstige verklaringen van Simon en Baldwin in het Lagerhuis over den internationalen toestand. Toch geen overeenstemming in de Saarkwestie, te Genève. Volkenbondsraad op 30 Mei weer bijeen. Intrekking van het Volkenbondsaanbod van hulp aan Liberia. Scherp requisitoir van Eden over de slavernij in dat land. Heden begrafenis van slachtoffers der mijnramp in Henegouwen; de mijn voor goed opgegeven. Doumergue's kabinet krijgt de Kamer mee met 360 tegen 205 stemmen bij zijn weigering een algemeen debat toe te laten. Bomaanslag in het Festspielhaus te Salsburg. Blz. 3 De Negende zitting van de Algemcene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Blz. 5 De voortgezette behandeling van de technische wijziging van de Winkelsluitingswet. Minister Colijn verklaart het amendement-Teulings tot ver ruiming van den Zondagsverkoop onaannemelijk* Blz. 10 Bij Edam is een autobus tegen een boom ge botst, waarbij zeven personen zijn gewond. Blz. 13 Bij de Engelsche Calvinisten. IL Het Zondagsblad vac heden bevat o.m.: Meditatie: „Schepping en Herschepping". „Helden Godes" vers van Willem de Mérode. Van boeken en schrijvers: door Camp de Basschaerde en Anne de Vries. Kort verhaal van Em Bruyn: „Het Con flict" I. Van Bonte Dingen „Netclroos" door G. K. A. Nonhebel. „Onze woning" door Cor Alons (geïll.). Dagboek van Pit. .Meneer en mevrouw Dibbfts", vervolgver haal van K. Lan termans. Jeugdrubriek met o.m- een vervolgver haal van C. Gilhuis: „Toen ze nog in Loorndorp woonden". Kleuterkrantje. de algeheele indruk betreft: het valt na zulk een indrukwekkende interpretatie van een der geestelijke kolossen van het muziek repertoire moeilijk juiste woorden van waar deering en dank te vinden. Dank toot de genade van het talent, dat deze dirigent gebruikt om ons een der allergrootsten onder de klassieken tot gees telijk eigendom te maken. Een talrijk verschenen auditorium, waar onder zich ook de burgemeester van Utrecht Dr. ter Pelkwijk bevond, heeft dezen bij zonderen avond bijgewoond* Voor de pauze, na een langdurige ovatie, betrad Dr. G. A. S. B. Meijer het Tivoli- podium om Dr. Willem Mengelberg met een korte toespraak namens 't Bestuur van het IT. S. O en alle aanwezigen te huldigen en geluk te wenschen met zijn herstel. In buitengewoon hartelijke bewoordingen richt te spreker zioh tot den „ouden Utrechtschen jongen", die nu weer in ons' middeu was teruggekeerd. Denkend aan de Pastorale memoreerde spreker de toelichting „Frohe und dankbare Gefühle qach deni Sturm", doelend op de vreugde bij Dr. Mengelbergs terugkomst, na zijn lange afwezigheid. Maar, zoo zeide spreker, nog o.m., die afwezigheid,- die leemte, beeft ons nog eens extra doen beseffen, ons Nederlanders, die al jaren geneigd zijn om dat van eigen land achter te stellen niet het vreemde, dat wij n niet missen kunnen en niet missen willen. Gij. Dr. Mengelberg, hebt niet alleen groot werk in ons land te verrichten, maar gij behoort tot de weinigen die uitverkoren zijn om onze natie hoog te houden in het bui tenland. Spr. begroette verder nog, na den dirigent te hebben gelukgewenscht namens allen met zijn onderscheiding hem door de regeering verleend, Mevrouw Mengelberg, dip ook in de zaal aanwezig bleek te zijn. Hii sprak dan nog zijn beste wenschen voor de toekomst van het Concertgebouworkest uit. ook in materieel opzicht. Na nog enkele korte herinneringen aan Mengelbergs jeugd in de Domstad te heb ben gememoreerd onder luiden bijval van het publiek, overhandigde Dr. Meyer aan Mengelberg een prachtige lauwerkrans, ge tooid met witte bloemen, met een bouquet roode anjers en wit-roode linten, zijnde de Utrechtsche stadskleuren, als een hulde aau den dirigent, die in Utrecht het levenslicht aanschouwde. Do aanwezigen, die evenals het orkest Mengelberg bij zijn binnenkomst staande hadden begroet, brachten hem nu weer een lange applaus-hulde. welke eerst eindigde toen Dr. Mengelberg beide handen omhoog stak ten einde te beduiden, dat hij een dankwoord wilde spreken. Dankwoord Dr. Mengelberg Dit moet kort zijn, zeide hij ontroerd, maai- dit wil ik zeggen: Ik ben een oude Utrechtsche jongen en zal nog wel ouder worden, maar een Utrechtsche jongen hliif ik en ik hoop hier nog vaak te mogen di rigeeren met het orkest van ons Utrecht. (Minuten lange bijval.) Aan het einde van den avond nog een allerhartelijkste reprise van deze bijval, maar het auditorium begreep dat 't „schlusz" moest maken na zulk ec.n inspannenden avond, die echter onvergetelijk zal blijken te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1