VRIJDAG 18 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. STADSNIEUWS DE FIRMA VAN HOEKEN CONTRA DE GEMEENTE ADRES AAN DEN RAAD. De N.V. Gebroeders van Hoeken's Hout handel, Waardstraat No. 7, heeft in schrijven van 2G Febr. 1932 aan B. ei de medewerking der gemeente verzocht, ten einde tot bijbouwing te kunnen over_ van een terrein gelegen nabij den Zijlsingal teni Noorden van de Waardstraat. De gemeente heeft de gevraagde mede werking verleend, nadat door requestrante en zeker bedrag ter nadere verrekening in de gemeentekas was gestort onder reserve van rechten ten aanzien van de verschul digheid van na te melden algemeene bijdra ge, waarmede de gemeente accoord ging. Bij voormeld schrijven verzocht genoemde N.V. tevens aan B. en W. haar te willen vrijstellen van. de betaling der algemeene bijdrage ad f 1.50 per M2. voor z.g. bouw rijp gemaakte grond, zulks omdat de omge ving van het onderwerpelijke terrein geheel was aangelegd en bebouwd, zoodat de ratio van deze heffing in dit geval ont brak. Bij schrijven d.d. 12 Maart 1934 deelden B. en W. echter zonder eenige motiveering mede, dat „volgens de geldende regeling met betrekking tot de algemeene bijdrag: ten opzichte van den onderhavigen straat- aanleg geen vrijstelling van die bijdrage kan worden verleend." Onder aanvoering van verschillende tieven wordt den Raad verzocht te willen bepalen, dat door requestrante ter zak> voormeld geen bijdrage krachtens artikel 2 lid sub b der gewijzigde verordening van 18 December 1933 verschuldigd is, althans requestrante van zoodanige bijdrage te wil len vrijstellen. HARMONIEKAPEL „T. EN D." BIJ HET 25-JARIG BESTAAN Vijf en twintig jaar geleden, op 2c 1909, werd de vereeniging opgericht met aanvankelijk 33 leden. Zij is opgericht tot beoefening muziek en bestond uit personeel van de Firma Tieleman Dros en van de Gebr. Dros Tieleman Zeepfabrieken, en kreeg de naam van „T. en D.", („Trouw en Durf") de eerste letters der firma. Over de geschiedenis van de vereeniging schrijft de voorzitter der feestcommissie, dc heer S. J. Bink, het volgende in het feesi- programma: Het eerste bestuur bestond uit de heeren E. Erades, voorzitter; D. de Gunst, secreta ris en F. Schöltz, penningmeester. Tot directeur werd benoemd de heer A. Smeelen. Na enkele jaren de muzdek be- refend te hebben, kon worden deelgenomen aan een festival, dat plaats had te Dor drecht. Na verloop van enkele jaren kwam er een kentering in de vereeniging en werd het bestuur samengesteld uit de heeren J. J. Kettenis, voorzitter; N. Bink, secretaris en A. Erades, penningmeester. Na ongeveer vijf jaar verliet de directeur, 'de heer A. S. Smeelen, de vereeniging en werd opgevolgd, op 30 November 1914, door den tegenwoordigen directeur, de heer J. Noordanus Sr. Het bleek al gauw, dat het bestuur een goede keus gedaan had dn den heer Noor danus, daar deze goed onderlegd was iri het muziekleven, zoodat de vereeniging hem dan ook veel dank verschuldigd is, aange zien do heer Noordanus bereid was om de helpende hand te bieden aan dc leerlingen. Ongeveer gelijkertijd verloor de vereeni ging haar penningmeester, den heer A. Erades door vertrek uit Leiden. Hij werd opgevolgd door den heer H. W. Jagel, den tegenwoordigen penningmeester. De zwaarste jaren, die de Harmonie- Kapel „T. D." heeft meegemaakt, waren de mobilisatie-jaren. De toestand was zelfs zoo critiek, dat men besloot wegens gebrek aan animo, de vereeniging op nonactiviteit te stellen, tot betere tijden kwamen, wat gelukkig, dank zij deh toenmaligen voorzit ter, den heer J. J. Kettenis, niet is gebeurd. Deze stelde namelijk voor, om aan de Fir manten tc vragen, of er ook buitenstaan ders, die niet op de fabriek werkzaam wa ren, als lid mochten toetreden, waarvoor de I'innanten hun toestemming verleenden, onder voorwaarde, dat het dagelijksch be stuur moest blijven bestaan uit het vaste personeel van beide fabrieken, wat tot op lieden dan ook nog steeds wordt gehand haafd. In 1920 moest de voorzitter, de heer J. J. Kettenis, bedanken als voorzitter, wegens ■verandering van werkkring. Hij bleef ge lukkig lid en hoopt binnen enkele dagen met den heer J. Flippo zijn 25-jarig jubi leum te vieren als lid van de Harmonie- Kapel „T D" Als voorzitter werd gekozen de heer A. V. d. Vos, die het 121/2-j!ari& jubileum leidde. Nadat in 1924 op Houtrust, in den Haag. aaD het défilé was deelgenomen tot huldi ging der HollandIndië vliegers, gevoelde de vereeniging zich zeer klein: zonder tam bours en zonder uniform. Na deze onder vinding werd besloten te gaan sparen voor uniformen. Na gedurende vijf jaren voorzitter te zijn geweest, bedankte de heer A. <v. d. Vos als voorzitter en werd gekozen in 1926 de nog hedendaagsche en onvermoeide .voorzitter,, de heer D. Cornet. Ook hem komt een woord van dank en lof toe, voor de vele diénsten aan de vereeniging bewezen. Het bestuur was tevens zoo gelukkig in 1924 den tegenwoordigen maitre, den heer J. de Hoed, als lid der vereeniging tc krij gen. De vereeniging is aan hem ook dank verschuldigd, want hij heeft de illu sies werkelijkheid gemaakt: in korten tijd had hij een corps tambours bij elkaar enkele jaren later zelfs 4 bazuinblazers erbij. In 1927, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Firma, kwam de vereeniging ii uniform uit, dank zij de medewerking dei- Firmanten. In 1928 was het peil der vereeniging zoo danig gestegen, dat besloten werd aan Con coursen deel te nemen, waarbij verschillen de successen werden behaald. In 1931 kreeg de vereeniging een tegen slag ten gevolge van het overplaatsen der Zeepfabrieken van de Gebr. Dros Tiele man naar Maarssen, waardoor vele leder» moesten bedanken. Dit verlies is men ge lukkig vrijwel te boven. De heer N. Bink, de 1ste secretaris, moest twee jaar geleden bedanken als lid, wegens verandering van werkkring. Hij was ruim 20 jaar secretaris geweest en de vereeniging is ook hem veel dank verschuldigd. Hij werd-opgevolgd dooi den tegenwoordigen secretaris, den heer J. J. Redel. DISTRICTS LEERL.-COMMISSIE IN DE TYPOGRAFIE UITREIKING VAN DIPLOMA'S Gisteravond had een openbare vergade ring plaats van bovengenoemde commissie in den Foyer van den „Burcht" ter uitr king van de door de leerlingen behaalde diploma's. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer S. G. van Looy, de goed bezette vergade ring en heette naast organisaties, leen ters en leeraren, vooral de ouders der leer lingen welkom. De heer A. L. Koenen, Lisse, reiltte den geslaagden de diploma's uit. Nadat de voorzitter de geslaagden en de betrokken ouders had geluk gewenscht, be tuigde hij namens de commissie zijn leed wezen, dat niet allen geslaagd waren, en ekte de teleurgestelden op vol te houden. Daarna nam een der leeraren het woord. Deze getuigde vooral van zijn leed om hen, die op grond van de Leerlingenovereen- komst het bedrijf zullen moeten verlaten. Een foutieve beroepskeuze is mede de oor zaak van de mislukking. De ouders wekte hij op om met meer belangstelling het werk hunner kinderen te volgen. Daarna was het woord aan den heer R. J. Kok, controleur van het Leerlingwezen het Typografisch Bedrijf, n een br eiende rede behandelde hij His torie en Praktijk van de^ Leerlingenopleiding het Typografisch Be'drijf. Nadat de voorzitter den heer Kok. harte lijke woorden van waardeering had toege sproken, woorden, waarin hij deed uitkomen dat deze lezing zeer leerzaam was geweest, ook voor de ouderen, sloot hij de vergade ring. Daarna werden .alle examinandi in de gelegenheid gesteld inzage te nemen van de behaalde resultaten en de ouders om met de leeraren en leermeesters te spreken. Om een juist overzicht te geven van het erloop van het gehouden eind-examen enz het volgende. In de examen-commissie hadden zitting: Voor de hand- en courantzetters: de hee in A. L. Koenen, voorzitter, C. Haasbeek, D. J Loom an en A. G. de Mooy. Voor de drukkers: de heeren S. G. van Loov, voorzitter, R. J. Kok, J. C. Pillers P. M. M. Pont. Voor de machinezetters: de fieereh A. F. van der Hert, voorzatter, S. G. van Looy i A. L. Koenen. Op voordracht van de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding in het Typografisch Bedrijf werden de examen commissies door den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen benoemd. De heer A. W. Steenbergen was als sécre faris met de algemeene leiding der examens belast. Het practiseh examen had plaats op 7 en 14 April, proefwerk onderzoek op 16 en 20 April. Het schriftelijk en mondeling examen een onderzoek naar hun kennis van de Nederlandsche taal had plaats op 12, 26 en 30 April. De leeraren aan de Ambachtsschool waren bij het sc/hrifte-lijk en theoretisch examen aanwezig. Geslaagd zijn: Als handzetter: D. van Bie- •n, J. Brouwer, B. M. Bodenstaff, H. de Cler, J. Henzen, H. Marijt, W. R. Snijders en G de Vos. Als courantzetter: P. G. v. d. Kraan en H. Redel. Als dnikker: H. J. Haasnoot. Als machinezetter: G. H. Ritzen en J. J. van Vliet. Niet geslaagd zijn: 2 handzetters en 7 drukkersleerlingen, waarvan 2 drukkers leerlingen voor de tweede maal. VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: J. F. Raap horst en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een banketbakkerij in het perceel Tesselschadestraat No. 20, hoek Spieghel- straat, kadastraal bekend Sectie P. No. 1819 (ged.); b. de firma J. Zitman en Zn. en verkrijgenden tot het uitbreiden van de in richting voor machinale houtbewerking in het perceel Waard no. 2, kadastraal bekend Sectie N. No. 397; c. P. van Haasteren en rechtsverkrijgenden tot het oprichten van een zuivel inrichting in het perceel Clara- steeg No. 30, kadastraal bekend Sectie I-I. No. 1791; d. Jac Volbede en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleeschwaren in ihet perceel de Ruyterstraat. No 31, kadastraal hekend Sectie K. No. 3168. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 18 Mei 1934. t de lagere af» iten tooncn, maar i den zang, die RING LEIDEN VAN CHR. ZANG- VEREENIGINGEN DE TWEEDE CONCOURSAVOND Ook de tweede concoursavond vao den Ring Leiden en Omstreken van den Bond van Chr. Zangvereenigingen is uitnemend geslaagd. In 't al gemeen waren het ditmaal korc deelingen die hun prestaties mc desondanks was het gehalte v men ditmaal te genieten kreeg, In de vierde afdeeling traden in dc eerste plaats op twee koren van den jongen koordirigent Henri Welboren, n.m.l. „Con Amore" uit Alphen a. d. Rijn en „Hart en Stem", uit Leiderdorp. Zij heb ben beiden een uitstekend resultaat bereikt. De liederen die zij zongen waren eenvoudig en lever den geen groote moeilijkheden op, maar werden dan ook beschaafd en goed vao klank en voordracht gezongen. De heer Welboren had er veel zorg aan besteed en hij zag zijn wevk bekroond met twee eerste prijzen. Con Amore behaalde een eerste prijs met 316 punten, Hart en Stem met 303 pun- In de derde afdeeling Gemengde koren trad ver volgens op „Sursum Corda" uit Moercapelle, dat ons minder kon bekoren. De vereeniging had klaarblijkelijk te kampen met een gebrek aaa man- temmen en daardoor werd het geheel wat on- uwichtig, terwijl ook de klank wel het een en ander te wenschen overliet. Het koor moest zich tevreden stellen met een 2e prijs met 281 punten. Erger maakte het nog het Chr. Dameskoor „Erica" Den Haag, dat wel een lief klankje te voor schijn bracht, maar zoo vlak en egaal, zoo zonder :enlge voordracht, dat er blijkbaar nog al het een m ander aan de leiding haperde. De dirigeerkunst werd door de directrice dan ook op een vat zon derlinge wijze beoefend. Het koortje kreeg een tweede prijs met 264 punten. Daarna ging het gehalte van den avond weer „Excelsior" met Leiderdorp dat onder leidiny van den heer M. Konpui uitstekend voor den aag kwam. „De Krekel en de Wandelaar" van Jac. Bonset kreeg als verplicht nummer een goede be schaafde vertolking, maar meer nog beviel ons het tweede nummer „Aan de maan", van P. Martin Zijderloos, wat betreft zuiverheid van klank en gevoelige opvatting. De eerste nrijs met 302 pur.» n was zeker verdiend. De heer P. H. Jansen, die met het Moercapelle- sche koor te kort schoot zagen wij zich daarna volkomen rehabiliteeren met zijn Chr. Mannen-I koor „Excelsior" uit Hazerswoude. Vooral met het verplichte nummer „Een vrouw" van Olivier Koop, legde Excelsior eer in. Een gave, zuivere klank, gepaard aan een fraaie modulatie en een looie afronding, waren de voornaamste kenmer- :en van deze vertolking, terwijl ook „Als d' vond daalt", van L. C. Keerweer uitstekend werd gezongen. Dit was ongetwijfeld de top van den avond. Een eerste prijs met 342 punten was de VEREEN. „KONINGINNEDAG" Mr A. J. Romijn voorzitter In de buitengewone ledenvergadering var de Vereeniging „Koninginnedag", die gieter avond in „In den Vergulden Tuide" is ge houden, is met bijna algemeene stemmen tot Voorzitter gekozen, in de plaats van den iheer P. C. Labrijn, die onze stad heeft verlaten, Mr, A. J. Romijn, wethouder dezer gemeente, Mr, Romijn heeft de benoeming aanvaard. Het bestuur van de Harmoniekapel Ten D'\ V.l.n.r. zittend J. J. Kelten-is, 2e secr.; J. J. Redel, 1e secr.: D. Cornet, voorz.; II. W. Jagel, Ie penn.; J. Singerling, 2r pennningm. Staande v.l.n.r. W. Tavier, biblothecaris; J. den Hoed, commissaris; II. M. Botcrman, commissaris van orde; D. Rietveld, commissaris van toezicht, Tenslotte hoorden we in de gewone wedstrijd „Wassenaars Mannenkoor", dat weinig .Excelsior" onderdeed, maar naar rato va? aantal leden toch in de minderheid bleef. Het voel de misschien het tempo iets zuiverder aar de klank was niet zoo punctueel verzorgd als dat met Excelsior het geval was. Overigens een stekend koor. Na de pauze werd weer de eère-wedstrijd ge houden, waaraan de vijf eerste prijswinnaars deel namen. De uitslag van dezen eere-wedstrljd c 'ee avoaden was als volgt: „Immanue!" Zandvoort behaalde de eerste prijs met 167 p, Wassenaars Mannenkoor uit Wassenaar de c de prijs met 156 punten. Nadat de heer Goedhart dank gebracht had de jury, de dirigenten met hun koren, den se< taris van den Ring, den heer C. B. v. d Zeeuw, die zich voor de organisatie van het com weer zoo veel moeite heeft gegeven en aan penningmeester, den heer G. Zitman, die er c eens veel werk aan heeft gehad, sloot ós. H. Tho mas den avond met dankgebed. Een der juryleden, de heer H. W. de Ronde, sprak daarna nog enkele woorden, waarin hij zijn waardeering uitte voor de uitstekende organisatie van dit concours. Wat het concou/s ze'.f betreft, zei spr., dat er boven verwachting go-; I is ge zongen. De concoursen van den Ring hebben een groote en gunstige invloed gehad op de ontwik keling van den zang in deze streek. Speciaal spr. op de gunstige ontwikkeling van de kinder zang en de opvallende verbetering van de uit spraak van onze Hollandsche taal. Spr. gaf de koren den raad om als zij de vreemde taal niet tot in de perfectie meester zijn, uitsluitend Hol landsche liederen te zingen. Hierna maakte spr, de uitslag van de eere wedstrijd bekend. AANBESTEDING. Gistermiddag tc 3 uur werd door den ar chitect, den heer Jan Stigter, in café-restau rant „Den Burcht" namens zijn principiaal aanbesteed: het afbreken van het' bestaande perceel aan den Maresingel, hoek Haarlem merweg te Leiden, en het bouwen van twee winkelwoonhuizen op paalfundeering met werkplaats, kelders, enz. daar ter plaatse. Er waren 13 inschrijvingen ingekomen, n.l.: A. J. Langeveld, Leiden 32.349 J. van Noort, Benthuizen 29.988 J. v. d. Wal, Amsterdam...2,9.391 H. C. Heemskerk, Leiden29.000 Gebrs. Stikvoort, Leiden 29.990 J. H. Houps en H. Pikaar, Leiden 28.419 A. Voordouw, Zoeterwoude28.400 C. v. d. Vliet, Den Haag27.450 C. J. van Valderen, Leiden27.324 P. Pot en A. v. Rossem, Den Haag 25.127 M. Krol, Warmond24.270 N. Timmers, Leiden 14.530 De gunning is aangehouden. GESLAAGD. Geslaagd is voor het examen wetenschap- ARBEIDSBEURS. Op den 17den Mei 1934 waren 2971 (v. j. 2966} werkzoekenden ingeschreven. De nieuiue Spanjaards-brug, die vandaag voor het verkeer 's opengesteld, naast de oude klapbrug, die nu spoedig gaat verdwijnen. Gisteren gaven we een uitvoerig artikel over de oude zoowel als over deze nieuwe oeververbinding. DE LEIDSCHE WINKELSTAND DROGISTERIJ „DE KOREVAER" De Korevaarstraat, die steeds meer het type van een winkelstraat krijgt, is thans weer verrijkt niet een drogisterij. De dames Kramer en Frankfort, die deze zaak exploi- teeren, hebben daartoe aangekocht het per ceel 2-4, dat door een flinke restauratie voor zijn doel geschikt is gemaakt en er thans dan ook keurig uitziet. Behalve binnen- en buitenlandsche specialiteiten, verbandartike- len, drogerijen, chemicaliën, verfwaren enz, is de zaak ruim gesorteerd in schoonmaak artikelen en borstel werken. De winkel-op stand is ge'everd door de firma Alex Pieno uit Rotterdam, de verlichting is verzorgd door de fa Cleef, Levendaal, alhier, de licht reclame door den heer Koopman Janvossen- steeg. We wenschen de dames Kramer en Frankfort gaarne veel succes. BEGIN VAN BRAND. Gistermiddag is in het perceel Prinses Wilhelminastraat 35, bewoond door de fam. v. d. V., een begin van brand ontstaan. De vrouw des huizes, die haar man, die in het ziekenhuis ligt, was gaan opzoeken, had een electrisch strijkijz -,r aan laten staan. Hierdoor is de brand ontstaan. Er ontwik kelde zich veel rook. De buren waarschuw de ijlings politie en brandweer, die spoedig ter plaatse waren. Gelukkig bleek het met de brand nogal los te loopen. De motor spuit, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. De geringe schade wordt door verzekering gedekt. BURGERLIJKE STAND BlokVos d: C v Bohemen H Moraal—Vermey d; P Hartevelt— Slootweg d. OVERLEDEN: G Zwaan—Vr eden burg vr 4? j. J SchnabelOuwerkerk vr 58 j; J Huisman Uit den Omtrek ALKEMADE WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen beweegt zich den laa> sten tijd gelukkig in een dalende lijn en bedraagt op het oogenbhk als volgt: landarbeiders 49, bouw vakarbeiders 10, metaalbewerkers 3 en diverse ar beiders 2. Totaal 64. Het vorig jaar bedroegen deze cijfers over de zelfde periode: landarbeiders 82, bouwvakarbeiders 25, metaalbewerkers 5 en diverse arbeiders 5. Totaal 118. ALPHEN AAN DEN RIJN AANRIJDING Gister werd in de Hooftstraat het dochtertje van Van St. aangereden door een vrachtauto van De Leeihoeve. Het meisje werd met ernstige hoofdwonde opgenomen en nu hulp van Dr. M naar de ouderlijke woning vervoerd. De bestuur der treft geen schuld, doordat het meisje achter een ander voertuig vandaan kwam en ernstig remmen van den bestuurder niet meer mocht baten. VOORDRACHT De heer A. Looijen. Zaalbergstraat candidaat- deurwaarder staat no. 1 op de voordracht, voo deurwaarder bij de arr.-rechtbank Almelo en i,o. 1 bij het kantongerecht te Terborg. VERKOOPING Bij de ten overstaan van notaris Jhr. Stoop ge houden verkooping werd het winkelpand Van Mandersloostraat 96 in bod staande op f 8300.— niet afgemijnd en toegewezen aan den makelaar A. Vis Jr. q.q,; een perceel bouwgrond achter de garage Prins Hendrikstraat 5a rood in bod op f 1000 werd ook niet afgemijnd en toegewezen aan den heer G. v. d. Meer q.q. VERKEERSTELLING Door werkloozen in contra-prestatie wordt op verschillende plaatsen in de gemeente een ver keerstelling gehouden hoofdzakelijk in verband met de nieuwe brug over den Rijn. VRIJZ. DEM. BOND In een ledenvergadering van de afd. Alphen a. d. Rijn Vrijz. Dem. Bond werden tot bestuursleden herkozen de heeren H. R. Overbeek en Ph. J. G. Roest en in de vacature J. A. Tolk de heer H. van Kleef. Voor de lijst verkiezing Prov. Staten in 1935 werd de heer H. van Kleef no. 2 geplaatst, onmiddellijk achter den heer Schilthuis, thans frac tieleider. KATWIJK AAN ZEE NIET DE EERSTE MAAL De heer J. v. d. M. uit den Haag, die zijn fiets even tegen een lunchroom aan den Boulevard had neergezet, deed bij de Politie aangifte dat zijn be lastingplaatje in dien korten tijd was gestolen. LEIDERDORP POSTKANTOOR De verzending der brieven e.d. van het post kantoor is als volgt gewijzigd: de eerste vt ding vindt plaats 5 uur 50: dc tweede: 13 ui de derde: 17 uur 10 en de vierde: 18 uur C WERKLOOZEN 58 Werkloozen staan bij het agentschap der arbeidsbemiddeling ingeschreven. MINDERJARIGE AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden, de 14-jarige K. H. K„ wonende te Amsterdam, die ongeveer drie weken geleden zonder toestemming de ouderlijke woning had verlaten. Hij is naar Amsterdam teruggebracht en wederom ter beschikking van zijn ouders gesteld. LISSE AUTO-BOTSING Een vrachtauto van fa. A. alhier moest het hek inrijden van „Welbedrogen" alhier en gaf richting aan door het uitzetten van den richtingwijzer. Een achter deze vrachtwagen rijdende luxe auto de dat de vrachtwagen, die iets moest uithalen om de bocht te kunnen nemen, geheel naar oen anderen kant van den weg zou gaan, en wilde daarom de vrachtwagen rechts passeeren. De vrachtwagen nam op het zelfde moment de bocht en werd aangereden door de luxe wagen, welke niet lette op de uitgezette richtingwijzer van de vrachtwagen. De materieele schade is aanzienlijk. IEPEN-ZIEKTE Ook in onze gemeente worden de lepenboomen door de heerschende iepenziekte aangetast. Reeds menig slachtoffer is gevallen. Het is jammer dat onze toch al niet te boomenrijke straten steeds meer van hun aanzien verliezen. NOORDWIJK VEREEN. VAN GROENTENHANDELAREN Alhier werd opgericht een vereeniging van aard appel-, groente- en fruithandelaren. Besloten werd toe ie treden tot den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. v. d. Meer, Voorz.; K. Paszchier, Secr.; C. van Zuilen, Penn.; J. v. Beelen, 2e Penn. en L. Koe- lewijn, Comm. DE WERKLOOSHEID Op 12 Mei 1934 bedroeg het aantal werkloozen in deze gemeente in totaal 459, als volgt verdeeld: 1 letterzetter, 6 metselaars, 20 opperlieden, 5 timmerlieden, 1 schilder, 1 machinist, 1 kok, 1 bakker, 1 huisknecht, 241 landarbeiders, 83 vis- schers, 71 losse arbeiders, 3 chauffeurs, 3 vrou welijke kantoorbedienden, 5 vr. dienstboden, 16 jongens, terwijl het aantal werkloozen een week te voren 494 bedroeg. OUD-ADE WATERSPORT De 2den Pinksterdag des morgens tc elf uur zal de offideele ingebruikname plaats hebben van het Clubhuis van de Watersport-Vereeniging „De Leede" aan het Vennemeer. De Burgemeester, Mr. J. K. Peek zal voor het eerst de chibvlag op het gebouw hijschen. Aan de haven met omgeving zal »n feestelijk aanzien worden gegeven, daar alle chten zullen worden gepavoiseerd. Bij deze ge legenheid zal des middags een ringstekerij worden gehouden voor zeilschepen. Het ligt in de verwach- van het bestuur, dat vele zeilliefhebbers dien :en bezoek aan het Vennemeer zullen brengen teneinde kennis te maken met de Vereeniging, het Clubhuis en de Jachthaven. SASSENHEIM GEMEENTERAAD (Vorvolg.) Een voorstel van den heer Warnaar aan genomen. Punt 10 Begrooting 1934: De voorzitter deelt mede, dat in overleg met de Prov Griffie de volgende wijzigingen in de begrooting zijn aangebracht, ■""l opcenten Gemeentefondsbelasting 3.67; de presentiegelden van de raads leden te brengen van f3 op f2.50, wat een besparing geeft van f 66. De rijwiel toelage van politie en bode wordt met f5 vermin derd f25. De kleedingtoelage Politie en bode vermindert in totaal f207.50; de gra tificatie van den Gemeenteveldwachter van f25 moet vervallen. De subsidie voor de Prot. en R. K. Wijkverpleging moet ieder f 100 worden verlaagd. Zij krijgen dus ieder f500, voordeel f 200. De post Gemeentereini ging wordt met f500 verminderd. De tele foon van den Gemeenteopzichter vervalt. Voordeel f25. De kosten van het Schooltoe zicht ad f25 worden geschrapt. De post com missie tot wering van schoolverzuim wordt met f20 verminderd. De bijdrage aan het Nijverheidsonderwijs ad f 1000 vervalt. Daar het secretariaat van den Schoonheidscom missie niet meer gesalarieerd wordt geeft, dit een besparing van f 122.50. De presentie gelden voor de commissie voor steunverlee- ning vervalt: f156. De belasting moet ge raamd worden volgens de opgave van den Inspecteur der Belastingen, wat een voor- Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE EN RADIO-CENTRALE R. O. V. Programma 3: 8—12.20 K Luxemburg: 14.20—15.20 Deul0L„1SB„u 16.20 KalunAborg; 16.2017.20 Deutj 17.20—19.35 BH 19.35—22.20 L' 20—19.35 Bru. der lSng. ZATERDAG 19 MI Programma 3: 8—15.05 Keulei Kalunoborg; 16.20—17.20 Deutacl —19.20 Brussel Fr: l'J.20—al.' I< Programma 4: 12.20—17.35 Dav 18 Een der Eng „National' zone Deutschl-sender; 19.2020.35 Lu 22.40 Weenen; 2.40afl.: Davei ZATERDAG 19 MEI hopen GEZUSTE'RS v. d. HORST, namiddag 5 uur een Winkel in Manufacturen te openen Door nette bediening en goede kwaliteiten, hopen zij Uw vertrouwen te winnen, Beleefd aanbevelend, Katwijk aan Zee GEZ. v. d. HORST, Secr. Varkevisserstraat 43 deel geeft van f 7500. Onderhoud straten en pleinen f300 minder. Onderhoud wegen en voetpaden f 1000 minder. Onderhoud wan delplaatsen en plantsoenen f500 minder. On derhoud van pompen en riolen f 300 en kos ten van havens- en watenverken f 100 min der in totaal f 17.698.67. Hiertegen staat een mindere ontvangst van f3685.18, zoodat be- zuingd wordt f 14.013.49. De heer van Zonneveld betreurt het dat op de Wijkverpleging 200 moet worden be zuinigd. Het is een nuttig werk, waarop heusc'h niet kan worden bezuinigd, daar het toch evengoed door meet gfan. We kunnen misschien daarvoor nog wel een andere post vinden. De voorzitter deelt mede dat aan alle pos ten reeds is geknibbeld. De heer Bisschops steunt het voorstel vau den heer van Zonneveld. De contribuanten betalen ook niet zooveel meer als voorheen. De heer Schrama zegt dat de Gemeente lijke autonomie in gevaar is. Het hoogere college geeft ons geen advies meer, maar men dwingt onszoodoende. Voorts zou ernstiger werk van de heeren respect af dwingen. Hij sluit zich aan bij de heeren Bisschops en van Zonneveld de f200 subsi die Wijkverpleging te handhaven.. Spr vindt de verlaging van het pres. geld van f 0.50 cent te luttel om aan een bedrag van f29.000 te komen. De heer Dannijs: Men moet de f200 van de Wijkverpleging maar op andere posten tradhten te vinden. Bijv. op de 2 ambtenaren die samen als Ambtenaren van de Burg. Stand f175 toelage ontvangen. Ze hebben dit gekregen in een tijd, toen ze ,zat" hadden De voorzitter protesteert hiertegen. Het is in de loop der jaren door de wet zoo ge groeid. De heer Dannijs: Op onze drie gulden krij gen we korting. Het is niet erg, maar dan moeten alle salarissen hoven f 1000 met 17 pCt. verlaagd worden. De heer Warnaar: Het is een pijnlijk© zaak, voor de burgerij, om hen nog meer zware lasten op te leggen. Men moet van de zijde van Gedep. Staten met een beetje grooter lijnen werken. Soepeler regeling voor de aflossing. De Straatbelasting is prak tisch niet te dragen. Is er niets uit te halen? Spr. informeert naar 't steunbedrag, dat er van 1 Jan. 1934 tot heden is uitgekeerd. De voorzitter meldt dat het bedrag in 1933 bedroeg over het geheel e jaar f97.132.71. In 1934 vanaf 1 Jan. tot heden f43.525.41. Dit is f 600 minder dan verleden jaar om deze tijd. De heer Warnaar: Op de begrooting is geraamd voor 1934 f75.000. Het blijkt ai nu dat we lager zijn. Dit in aanmerking geno men en we zien dan naar het ongunstige voorjaar dat we meemaakten, gezien de sa neering waardoor er meer werkloosheid was. Ook het steunbedrag is verlaagd. Daar tegenover staat dat de üitkeering wordt be paald op 46 pCt. van het bedrag van heli vorig jaar en niet over de uitgaven. Wo kunnen -dus deze post f5000 lager ramen. Het is in ieder geval van meer beteekenis dan al die kleine postjes. De voorzitter merkt op dat de steunnorm is verlaagd, doch het aantal werkloozen niet. Hij betwijfelt of het 12e halfjaar gun stiger zal zijn. De heer Schrama js tegen verlaging van de post. De heer Warnaar heeft er geen reke ning mee gehouden dat verleden jaar alle bouwvakarbeiders zonder werk waren. Nu niet meer. Voorts zijn er veel minder bollen geplant, wat in de rooitijd tot gevolg heeft dat niet zooveel arbeidskrachten zullen wor den verlangd. Weth. Warnaar zegt dat als hij de be sprekingen hoort, hij zou zeggen „er is een gooi naar te doen". Hij betwijfelt of men er echter genoegen mee zal nemen. De heer Verkleij acht het verkeerd dat de patroons zooveel arbeidskrachten uit de na- bijliggende dorpen aannemen. Men moet niet alleen deze menschen betalen, maar men moet ook nog zorgen voor het onderhoud van zijn eigen werkloozen. De voorzitter wil het voorstel van B. en W. zoo aannemen en de subsidie aan de Wijkverpleging handhaven, alsmede de we genbelasting op 4 pCt. stellen. De heer Warnaar handhaaft echter zijn voorstel. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met de stemmen van de hee ren Hoogervorst en Schrama tegen. De eerste f5000 zijn bespaard en nu wor den de posten achtereenvolgens behandeld. Over de verlaging van Pres. geld staken de stemmen 55. De volgende vergadering zal herstemming plaats hebben. De vergoeding van Rijksveldwachter blijft bestaan. Op do post schoolgeld kan nog aanmerkelijk bezui nigd worden. Na eenige discussie wordt be sloten dit tot een volgende vergadering aan te houden. Eveneens wordt zoo met punt 11 gedaan n.l. Verordeningen Wegenbe lasting. Na de rondvraag, waarbij het venten met ijsco's op Zondag en verder nog de straat verlichting te pas kwam, sloot de voorzitter de vergadering. Laatste Buslichtingen: Mei 5.35 via Engeland s.s. Champlain. 22 Mei 5.35 via Engeland s.s. Empress of Australia 23 Mei 5.35 via Engeland s.s. Washington. 26 Mei 5.35 via Engeland s.s. Europa. 25 Mei 15.45 via Frankrijk s.s. Europa. 25 Mei 20.30 via Rotterdam s.s. Rotterdam. 29 Mei 5.35 via Engeland s.s. Olympic. VOETBAL Zaterdagmiddag zullen de Bekerwedstrij den van V. V. Terleede voortgezet worden. De Kennemers I zullen spelen tegen Hilli- nen I.. Deze wedstrijd vangt aan om 5 uur. Vooraf zal Ter Leede I een competitiewed strijd spelen tegen R. B. elftal, welke aan vangt, om 3 uur. Het Chr. Fanfarecorps „Crescendo" zal deze wedstrijd met muziek opluisteren DE WONINGWET Uit het verslag 1933 ingevolge de Woning wet, ontleenen we ,dat 25 vergunningen voor nieuw-bouw, 5 voor vernieuwingen en 2 voor bedrijfsgebouwen werden verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6