'Jn de betoovering BINNENLAND. PALMOLIVE 2cep der jmgd van Uw huid... Middelburg, de parel van Zeeland VRIJDAG 18 MB 1934 TWEEDE BLAD PAG 5 De moord te Oyen.. Bovent Een der vermoedelijke daders van den moord te Oyen wordt naar het hutje gebracht. Beneden: Het inwendige van het huisje der twee arme broers. Onder de matras bij de kachel lag het lijk van A. Verhoeven. Allereerst dient de vraag beantwoord te worden, waarin de grootste beteekenis der stad ligt, waardoor zij altijd, al eeuwen door, den vreemdeling boeit. Deze ligt voorname lijk in de kostbare juweelen van bouwwer ken, die de stad bezit Waar in Nederland vindt men zulk een fraai Stadhuis? Het us door heel de wereld beroemd en de bezoe kers kunnen hun oogen verkwikken aan dit sierlijk en smaakvol gebouw uit het begin dér 16e eeuw, uit het tijdperk van de flam boyante gothiek en de renaissance. Gij spaart ons een uitvoerige beschrijving. Daarom slechts enkele opmerkingen. De beel den in de nissen, 25 in getal, stellen de Gra ven van Holland en Zeeland voor, beginnen de met Dirk V en eindigend met Karei V. De beeldhouwer ontvingf 18 per stuk. Bij zondere kunstwaarde mogen ze wel niet heb ben, maar dit neemt niet weg, dat zij als de coratie 'n zeer goed effect maken in hun rijk bewerkte nissen en bij al den weelderigen tooi van dezen sierlijken gevel, die u aan de stadhuizen in. sommige Belgische steden den ken doet. De zonnewijzer in dien gevel roept u, vermanende en waarschuwend, sprekend naar oud-vaderlijke wijze toe: „Transeunt et imputanter". (Zij (de uren) gaan voorbij en worden ons toegerekend). Een zeer inte ressant iets is hierbij nog te zien. De toren prijkt met een uurwerk en wijzerplaat. On der deze laatste ziet ge twee vergulde, geheel gewapende en geharnaste ridders te paard, die telkens, als het uur slaat, elkander aan vallen, en elkaar met een lans doorsteken, om dan weer rustig af te wachten tot een volgend uur het gevecht doet hei-vatten. Het is zeer zeker een leuk gezicht en de bezoe kers letten daar vooral op, opdat men bij thuiskomst op de vraag „Hebt ge de Middel burgs-.lie Stadbuisridciers zien vechten" niet neen zal behoeven te antwoorden. De Abdy van Middelburg Het middelpunt -van dit mideleeüwsch Het fraaie Stadhuis van Middelburg. schoon is de Abdy, welke wereldberoemd is. Ook hierover eenige mededeelingen. Wij treden de fraaie lage Burcht door en komen door een massale poort op een klein pleintje, aan alle zijden door gebouwen om ringd en met boomen beplant, 't welk vroe ger ,,'t Hof van Zeeland'' werd genoemd. Als ge er midden in zijt, kijkt dan goed rona. Aan de eene zijde bevindt zich het huis vati de Commissaris der Koningin. De stijl van dit gebouw sluit zich niet aan aan deze Middeleeuwsche sfeer, die gij hier op u voelt dalen. Aan uw linkerhand verheft zich de Abdij-toren, de zo.o bekende „Lange Jan". Het oog wordt mede bekoord door de zwaar gewelfde, dorgangen. Maar als gij er eens binnen gaat, dan zult gij verrast worden door de vele kostbare kunstschatten die gij daar aantreffen zult. Bezienswaardig zijn ook de oude tapijten langs de wanden, tus- schen 1591 en 1599 door eeD zekeren Jan de Maegt vervaardigd en episoden yoorstellen de uit den strijd tegen Spanje Dit zijn ware kunstsohatten. De Abdy is ,zper oud. Zij is het middelpunt geweest waarom de stad Middelburg zich gaandeweg ontwikkeld heeft. De Graven van Holland en Zeeland vertoefden er veel. Kei zer Karei V was er een geziene gast. Ook vertoefde hier op 17 Dec. 1505 Philips de Sohoone, die toen in de Abdy 10 personen de ridderslag toediende van het Gulden Vlies Andere kunstschatten Nog rijker dan Vlissingen is Middelburg aan schilderachtige huizen en karakteristie ke gevels uit. de 17e eeuw. Het zijn modellen van de eigenaardige burgerlijke architectuur onzer voorouders, die, wat zij aan klassieke De wereldberoemde Abdij van Middelburg. NEDERLAND VOORUIT! DRIE NATIONALE MAANDEN OP ZIJPENDAAL In het prachtig gelegen park „Zijpendaal" bij Arnhem zal in de zomermaanden van 1935 een nationale demonstratie „Nederland Vooruit" worden gehouden, waar men een beeld zal kunnen krijgen van de economi sche toestand van ons land', vergeleken met vroeger, terwijl daarnaast eon indruk za) worden gegeven van de krachten, welke er in ons volk schuilen en van de verwachtin gen, welke men voor de toekomst koesteren Burgemeester de Monchy en de heer Mr. ,T. Huges hebben daarvoor dezer dagen me dedeelingen verstrekte Het uitgangspunt is: „Het nationaal zelf vertrouwen moet tenuig!" Langs drie wegen zal dit geschieden. a. Een inzicht zal worden gegeven in het verloop van de economische omstandigheden in Nederland in de laatste 20 jaren. b. Een indruk zal worden gegeven van wat de regeering deed, doet en zal doen om Ne derland zijn vooraanstaande positie te doen behouden. De hoopgevende factoren zullen naar vo ren worden gebracht voor wat betreft de toekomst. Wanneer de plannen doorgang vinden zal de „Nevo" tienduizenden in den lande naar Zijpendaal trekken. DE ..CHRISTIAAN HUYGENS" De Stoomvaart Mij. Nederland deelt mede, dat te beginnen met het m.s. „Christiaan Huygens" op 23 Mei vertrekkend, de uit- gaande passagierschepen om 3.30 nam. in plaats van om 12 uur van Amsterdam zul len vertrekken. LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN Blijkens medcdeeling van de Duitsclie postadministratie kunnen in Nederland ter post bezorgde brieven (niet zwaarder dan 20 gram) en briefkaarten naar elke gewenschte bestemming, worden vervoerd met de vlieg tochten van dc Graf Zeppelin van Friedrichs- hafen naar Berlijn en Koningsbergen op 19 Mei a.s. en naar Zwitserland op 10 -Dili a.s. Dc stukken moeten voorzien zijn van het opschrift „Mit Luftschiff Graf Zeppelin" en van het volledig adres van den afzender. Het boven do internationale porten en rechten verschuldigde luchtrecht, te voldoen in Noderlandsche frankeer- en/of luchtpost- zegels bedraagt voor briefkaarten 45 cent en voor brieven 75 cent. De stukken zullen in de Duitsche dienst van een bijzondere stempelafdruk worden voorzien. Het verdient aanbeveling de stuk ken niet in de brievenbussen te werpen doch aan het loket tenpostkantore af te RENTEVERLAGING MOGELIJK?, DE RENTE VAN GEMEENTELIJKE LEENINGEN AAN HET RIJK Het Tweede Kamerlid Vliegen heeft dent minister van financiën gevraagd, of deze niet van oordeel is dat, nu de groote Rijks- conversieleening is geslaagd en het Rijk leent h 4 pet., het onbillijk is, dat de ge meenten die van het Rijk hebben geleend, hooger rente moeten blijven betalen en of de minister daarin wijziging wil brengen. FILMKUNSTENAARS HEBBEN EEN VAKVEREENIGING GEVORMD Do Nod. Vakvereeniging van Filmkunste naars heeft dezer dagen haar statuaire ver gadering gehouden, waarin de vcreeniging haar definitieve vorm heeft gekregen. Tot bestuursleden werden gekozen: Man- nus Franken, Voorzitter; Simon Koster, la Secretaris; G. J. Teunissen, Penningmeester; Otto van Nevenhoff, Vice-voorzitter en Max de Haas, 2e Secretaris; terwijl C. J. Mol, Ab. Keyzer en H. A. Wegerif Gzn. tot commissa rissen werden benoemd. Het" secretariaat is gevestigd Vossiusstraat no. 11 Amsterdam* Zuid. De optocht van de Duitsche Graalmeisjes op den Tag der Nat ionalen Arbeit'-, De beschadigde stuurboordzijde van de „Meerkerk", die even buiten Hoek vart Holland vastliep en weer naar Rotter dam moest temgkeeren om bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij te worden hersteld. ligt een onuitputtelijke bron van romantiek! Want een frissche, jeugdige huid verleent U een lief talligheid, die door geen regelmatige trekken of kostbare kleedij wordt geëvenaard. Gebruik dus uitsluitend Palmolive zeep, de zeep die wereld beroemd is geworden door haar verzachtenden invloed op de teint. Zij laat de jeugd en charme van Uw huid volle recht wedervaren. Waaraan dankt Palmolive deze toovermacht Eenvoudig aan de groote hoeveelheid olijfolie, de sedert tientallen eeuwen terecht geprezen schoonheidsolie, welke in elk stuk Palmolive zeep wordt verwerkt. Olijfolie geeft een fluweel-zacht schuim, dat zelfs de fijnste poriën binnendringt en alles verwijdert wat Uw charme zou kunnen schaden. EEN STAD VOL KUNSTSCHATTEN Gedurende de Pinksterdagen zullen er weer duizenden heentrekken Onder de plaatsen, welke in Zeeland gaarne door niet-Zeeuwen worden bezooht behoort voorzeker de stad Middelburg, de zoo ruim gebouwde Zeeuwsche hoofdstad. Niet een druk handelsverkeer en industrie trekt de bezoekers dezer stad aan. Die dit mocht meenen vergist zich ten eenenmale, want, gij zoudt ontnuchterd worden door de stilte, die gij op haar straten en pleinen aan treft. Alleen op Donderdag, dan neemt Mid- deburg een ander aspect aan, wanneer de landlieden van Walcheren èn de Bevelanden hierheen komen, om hun zaken te doen. Dan is het eèn fleurige, kleurrijke dag vooi de stad. Dan jubelt de fraaie Abdytoren haar schoonste lied uit. Om 4 uur of half 5 taant de levendigheid reeds en eenige uren later is Middelburg weer in rust gekeerd. Nu a.s. Maandag duizencjen vreemden dit „Brugge" van Zeeland gaan bezoeken wij denken aan den toogdag van den Geref. Meisjesbond en de groote excursie der Chr. Reisvereen, dacht het ons goed om trent deze schoone stad een kort oriëntee- rend artikel te geven. De grootste beteekenis der stad schoonheid ontberen mocht, eenigermate ver goed de door oorspronkelijkheid. Tot 'li vroe ger tij dperkbehoort het'hu is „In de Steén rots". Dit is de kostbaarste bezitting welke de bekende. Vereen. „Hendrik de Keyser" bezit. Dit huis vertoont den zuiveren stijl der Vlaarnsche renaissance en dagteekent uit de laatste jaren der i6o.eeuw. Boven de deur prijken twee. scheppingen 'van wit marmer, die door een echten kunstenaar vervaardigd zijn. Schitterend zijn de Basreliëfs, tafereelen uit de Bijbelschë historie voorstellend. Het moment dat Mozes op de steenrots slaat is schitterend gebeeldhouwd. Daarom is het huis zoo.genoemd. Wie zich in de historie van het Zeeuwsche Gewest wil verdiepen, ga eens naar het Ge bouw van het Zeeuwsoh Genootschap der Wetenschappen. Zijn verlangen zal rijkelijk bevredigd worden. Middelburg heeft in de historie vain ons Vaderland steeds een be langrijke rol gespeeld. Tröuw hield zij, ook trots beproeving en tegenspoed, de zijde der Graven van Holland1 in hun strijd tegen Vlaanderen. En. dezen lieten zich .niet onbe tuigd aan de goede stad, die zich zoo kloek eft ijverig toonde in hunne dienst Voor en na verwerven de poorters van Middelburg belangrijke voorrechten, welke zij goed benut ten. Zij maakte spoedig deel uit van de machtige Hansen. In later eeuwen De Godsdienstige omwenteling der 16de eeuw drong ook tot Middelburg door. Zware tijden waren voor de rijke, welvarende koop stad aanstaande; bange dagen van lijden en kommer, vooral toen zij 2 jaar lang door den Prins van Oranje werd belegerd. Vergeefs wendden Al va en na hem Requesens be seflende dat aan het bezit van Middelburg, dat van geheel Zeeland hioig bij herhaling pogingen aan om de stad te ontzetten, maai 't lukte niet. 18 Febr. 1574 werd Middelburg, door haar dapperen en ridderlijken verdedi ger Mondragon, aan den Prins overgegeven. Daarna bloeide de stad weer op en moest haar omwalling herhaalde malen worden uitgelegd. Thans is zij de parel van Zeeland. A. M. WESSELS. .rfe-x der twee militaire vliegtuigen die boven Merstham (Eng.) tegen elkaar vlogen. Beide piloten wisten zich met parachutes te redden. Rechtst Het vertrek van mr. Verschuur, die een reis naar Frankrijk maakt. p ÉMlÈlS* kV .gfes

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5