WRIGLEY. Begrooting Landbouwcrisisfonds goedgekeurd VRIJDAG 18 MEI 1934 TWEEDE KAMER Steun en vrijheid Nieuwe Pachtwet Landarbei- dersloonen Margarine en varkens Riet en biet Aanpassingsproces en bedrijtsomvorming Steun en saneering Pachten en hypotheken Executierecht D.-G. van den Landbouw Minder commissarissen DE WINKELSLUITING OVERZICHT Vergadering 17 Mei 1934 Minister Coliin heeft ongeveer twee en een half uur besteed om het debat over de begroot-inc van het Landbouwcrisis fonds te beantwoorden. Uit den aard der zaak kon het geen rede in grooten stijl worden. Daar voor waren de gemaakte opmerkingen te talrijk en te veel uiteenloopend. Bovendien had de hoofdgedachte van den steun aan den landbouw slechts bestrijding gevonden bij hot wonderlijke duo Wijnkoop-Zandt, alhoewel bij de eindstemming de S. G. P.-fractie vol ledig afwezig was. Zij protesteerde niet, maar bewilligde in het regeeringsbeleid en de vele tientallen millioenen die daarvoor door het Nederianclsche volk moeten worden opgelbracht. We constateeren dit niet zonder eenig ge noegen, omdat daardoor de woorden van de.n heer Zandt beter op hun waarde kunnen worden geschat. Woorden kosten weinig en meer dan de woorden zijn hem blijkbaar „de centen" van de steunmaatregelen der Regeering, die kennelijk zonder gewetens bezwaar worden aanvaard. Hou zou het ook anaers kunnen? Immers de heer Zandt heeft geen beter stelsel. Hij vraagt volledige vrijheid voor de boeren, dat is waar. Maar meer dan een zinledig gebaar is dat niet. Wie wèl den steun accepteert in een omvang, gelijk die door de Regeering geboden wordt, kan de onmisbare controle bezwaarlijk afwijzen. Want. zelfs de t eren van den 'heer Zandt zijn tot alle boosheid geneigd en loopen gevaar om door dien men- schelijken trek te worden overwonnen. Een nieuwe Pachtwet zal, zoo deelde Dr. Colijn mede, vermoedelijk nog dit jaar de Kamer bereiken. De arbeidsloonen in den landbouw hebben 's ministers aandaoht. Hopen we, dat hij spoedig kome tot maatregelen, waardoor aan al te ergerlijke verlagingen paal en perk wordt gesteld. In zake de varkenspolitiek wil de minis ter geen verandering brengen. Overgaan tot een ander stelsel blijft voorbehouden aan een definitieven minister van Economische Zaken, die met zulk een nieuw stelsel zou hebben te werken. Op vrij stevige wijze werd weer afgerekend met de pedanterie van den heer Westerman, die als een ontdekking zijnerzijds scliijnt te beschouwen, wat Dr. Colijn reeds 13 jaar geleden betoogde, n.l. de structureele veran dering in het bedrijfsleven, tiet daardoor noodzakelijke geworden aanpassingsproces kan echter niet worden geforceerd met ge weld, zelfs niet door een dictator. Er valt daarbij te rekenen met diepgewortelde volks zeden en ook met de volken om ons heen. Dit laatste feit schept allerlei onzekerhe den, al zag de minister niettemin wel en kele aanwijzingen in welke richting de ont wikkeling vermoedelijk zal gaan. Verdere landbouwsteun werd opnieuw af gewezen. Een beroep werd gedaan op de landbouworganisaties om mee te werken in de gewenschte richting. Met devaluatie, zoo toonde de minister vervolgens aan, komen we niet uit de moeite De Regeering zit echter niet stil: een voor ontwerp betreffende het executierecht is ge- Er werd niet gerepliceerd. Nadat de drie communistische moties met groote meerder heid waren verworpen, en bij enkele afdee- lingen opmerkingen waren gemaakt, werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. Daarna werd een he.gin gemaakt met. de technischherziening der Winkelssluitings- wet. Daarover echter morgen nader. VERSLAG 1 het De behandeling van de begrooting ve Landbouwcrisisfonds werd voortgezet. Minister Colijn vervolgde zijn rede. De minister stelde a.ls eerste vraag: Wie heeft critiek uitgebracht op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds? Het ant woord luidde: de heer IJsselstein, die klaag de, dat de begrooting weinig inzicht gaf in het 'beleid. Die critiek is juist, maar het kan niet anders of de omschrijving dei- posten moet zeer algemeen zijn en kan niet zoo gedetailleerd zijn als bij de gewone be grootingen. Getracht zal echter worden een volgend jaar wat meer details te geven. „Naar aanleiding van" de begrooting is meer critiek geoefend, maar toch ook weer zoo, dat men het zeker voor 75 met het beleid eens was. De heeren Zandt enWijnkoop (vroolijkheid) begeeren een geheel andere wijze van steun. Dat verwondert van den heer Wijnkoop niet, maar wat wil de heer Zandt? Wèl steun, maar de gesteunde al zijn vrijheid laten ten aanzien van productie en verkoop. Wat de heer Zandt wil, sluit elikaar uit. Bij steunverleening in den omvang als nu gegeven wordt past controle, mede omdat de neiging tot het kwade ook bij de 'boeren van den heer Zandt niet geheel afwezig is. De minister behandelde daarna enkele éperiale punten. Bij de crisistuchtrechtspraak is in vol doende mate met de mannen van de practijk gerekend. Ook bij onderhandelingen met het buitenland worden de practici niet uitge sloten en bij de voorbereiding der onderhan delingen wordt uitvoerig overleg gepleegd niet het bedrijfsleven zelf. Er bestaat gegronde hoop dat nog dit zit tingjaar een nieuwe Pachtwet de Kamer zal bereiken. De verhouding tusschen oliën en vetten is in onderzoek; de minister hoopt dit vraag stuk spoedig al te doen. De contingenteering van linnen ter wille van onze vlasspinnerij is reeds herhaaldelijk besproken; de noodzaak van die contingen- teering is opnieuw in onderzoek. Een verbod voor het houden van pluim vee buiten een bedrijf ware niet na te le ven. Ter zake van de hoogte der pachtprijzen moet de minister voorloopig het antwoord schuldig blijven, totdat meer gegevens zullen zijn verzameld. Consumptiemelkregelingen worden in het algemeen eerst van boven af opgelegd, in dien het niet anders mogelijk is gewenschte toestanden te verkrijgen. Eerkoop van fruit alleen over. de veiling heeft bezwaren, maar een voordeel ervan is, o.a. een betere selectie. Door de monopo lieheffing op het buitenlandsche fruit wordt de binnenlandsche prijs gesteund en op peil gehouden. De Inperking voor den tuinbouw met T000 H.A. was in 1933 vrijwillig; voor 1934 is de beperking gedwongen en bedraagt 15.000 H.A. of 20 van het totaal. De verdeeling van het „kaaspotje" is nog niet mogelijk; bet beschikbare bedrag moet gereserveerd worden voor het heele zuivel bedrijf met zijn groote onzekerheden. Voorloopig valt niet te denken aan meer aardappelmeel in het brood. hebben de volle aandacht van de Regeering. Er is een reeks klachten ingekomen; ze zijn in onderzoek. Omtrent de klachten wordt eerst bet antwoord van de werkgevers inge wacht. Van de resultaten van het onderzoek hangt 's ministers beslissing af. Door het Vestigingsverdrag kunnen we niet zonder meer alle Belgische arbeiders in Zeeuwsch Vlaanderen weren. Bovendien zou dat een bedenkelijke maatregel kunnen wor den voor de vele Nederlandsche arbeiders, e in België werken. Ten aanzien van de margarino deelde de minister mede, dat de productie is teruggebracht van 120.000 tot 57.000 ton. We moeten voorloopig de positie zoo maar la ten. Er zijn ook nog andere belangen bij dit vraagstuk betrokken, o.a. die van de Indi- sohe copra-productie en van de vetsmelters. Met betrekking tot de varkens zeide de minister, dat we thans een steksel hebben dat zich gezet heeft. Vrijheid van de binnenlandsche varkensmarkt is gevraagd, maar dat ware een daad, zoo belangrijk, dat ze niet door een minister ad interim gedaan kan worden. Persoonlijk is de minister voorts overtuigd, dat we de varkenspolitiek niet moeien wijzigen. Twee derden van de var kenshandel is vrij; een derde is dus maar gebonden aan de maatregelen der Regee ring. De varkcnscentrale heeft bijgedragen tot verhooging van den prijs, .tot belangrijke verruiming van den exnort en tot opvanging van de groote. schokken, die zich. in den ex port hebben voorgedaan. Het systeem van inschrijving voor slach tingen zou beteekenen, dat één man alles zou krijgen. En dan kregen we veel meer klachten van de rest der exportbedrijven. Betaling van afgeleverde varkens moet binnen acht dagen geschieden. Voor het te laat afnemen van varkens zal een onderzoek wórden ingesteld. De economische belangen van Indië hebben 's ministers zorg. De met Frankrijk en Duitschland gesloten overeenkomsten be wijzen dat met Indische belangen naar be- hooren rekening wordt gehouden. Zelf bren gen we ook offers, o.a. door de afnamen van Surinaaansche suiker. Men moet op dit gebied geen onjuiste te genstellingen gaan maken, zooals bv. tus schen riet en biet. Deze zaak is van belang. Een H.A. levert in Indië bv. 15 a 16 ton suiker op en in Ne derland ton, zoodat de Indische suiker veel goedkooper is. Echter wordt getracht den kostprijs van de bietsuiker te ver lagen. Een onderzoek om de bieten indu strieel anders te venverken zal binnenkort worden ingesteld. De late wijsheid van Mr. Westerman Komende tot de meer algemeene vragen merkte de minister op dat het Kabinet niet alle crisiswijsheid in pacht meent te heb ben. Maar de minister heeft toch reeds 13 jaar geleden gezegd, dat komen zou wat nu door iedereen wordt aanvaard: De heer Westerman spreekt daar thans ook over, maar de Regeering is iets beschei dener dan hij in haar oordeel over wat ge daan moet worden en uitvoerbaar is met het oog op de volken om ons heen. (Gelach) We moeten naar een soberder levensbe- staan, maar dat is niet te forceeren. Wel komt het, maar levensgewoonten kunnen niet zoo opeens ingrijpend worden veran derd, zelfs niet door een dictatorale regee ring. Het is noodig dat de volksziel gaat medewerken in de richting van wat komen moet. We kunnen niet alles decreteeren en met dwang uitvoeren. Ook zijn er allerlei on voorziene dingen, omdat niet de mensch de wereld regeert, maar God. We moeten ech ter sturen in de richting, die noodig is, nl. van bedrijfsomvorming. Hoe moet de aanpassing geschieden? Zonder belangrijken uitvoer kunnen we nooit, anders kunnen we de vele grondstof fen, die we noodig hebben niet invoeren en betalen. Dit geldt ook voor den landbouw. Echter zal onze uitvoer in do toekomst minder zijn dan in het verleden. En daaraan moet ons productieapparaat zich aanpassen. Hoe en wanneer? Dit laatste is nog niet te zeggen. Want onze uitvoer naar het buiten land is zeer onstandvastig, omdat de handels verdragen alle op korten termijn loopen Telkens kunnen dus belangrijke veranderin gen ontstaan. Hier moet eerst stabiliteit ko men. We moeten nu desnoods tegen verlies uitvoeren, opdat we later bij beperking van den invoer door het buitenland zoo gunstig mogelijke cijfers hebben. Hoe we zullen moeten aanpassen is ook nog niet te bepalen. We weten niet welke tak van bedrijf zich moet hervormen en ook niet in welke mate dat noodig is. Het afslachten is stopgezet, omdat geen vee meer werd aangeboden. Toch zijn er wel enkele aanwijzingen voor het aanpassingsproces. De tuinbouw zal vermoedelijk in een paar |aar een vaster basis voor de productie kun nen bereiken. De veehouderij zal waarschijnlijk niet on belangrijk moet worden ingekrompen. Le vend of geslacht vee zal moeten worden uitgevoerd. Ook is teeltbeperking noodig en voorts zal het scheuren van weiland moeten worden aangemoedigd, indien, .dit verant woord is, TKLEINSTE AVONDTASCHJE is altijd nog groot genoeg om bovendien zonder bezwaar zoo'n klein en plat metalen zakdoosje met drie "AKKERTJES" te bevat ten. Het is zoo practisch, want nu kunt Ge altijd en overal AKKER-CACHETS bij U hebben, die telkens van pas komen in gevallen van Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Migraine, Vrouwenpijn, Lusteloosheid, enz. Koop vandaag nog zoo'n doosje. Zokdooi II Glazen buis mei IS stuks slechts 52 cent Slagen deze maatregelen niet, dan zal het wel weer tot' kunstmatige beperking door af slachting moeten komen. Bij de inperking der bedrijven zal gediffe rentieerd tewerk moeten worden gegaan. Waar ze niet noodig is voor het bedrijf, zal bv. de varkensfokkerij moeten verdwijnen. Wat de scheepvaart betreft, onze vlag mag niet van de oceanen verdwijnen. Maar de Regeering moet telkens verschillende be langen tegen elkaar afwegen. Achterlijke bedrijven kunnen niet met behulp van steun in het leven worden ge houden. Het goede bedrijf alleen kan op de been blijven. Steun en saneering behooren bij elkaar. Hier stuit men ook op het vraagstuk van crediet en hypotheken. Een beroep op enkele cijfers is daarbij niet beslissend. Vergeleken bij 1913 is het deficit op den akkerbouw door de steunmaatregelen (72Vè millioen) gedekt voor 87 voor het zuivel bedrijf (met 120 millioen steun) voor 43 De akkerbouw is zoo ongeveer in de positie van 1913, maar de veehouderij blijft daar nog met 66 millioen onder. Rekent men met de loonen in den akkerbouw, dan komt het rendemensniveau daar nog lager te liggen. De heer Westerman vond 1913 als maat staf niet juist, maar wat hij wel wil, werd niet gezegd. Hoe komen we waar we wezen moeten? Maar dan moeten de boeren zich niet laten meesleepen door verhoogde pachten. De boe renstand moet zich daar gezamenlijk tegen verzetten want de pachten moeten beneden die van 1913 liggen. Verlaging van vaste lasten is gevraagd, met name van de hypotheken Opzettelijke devaluatie bv. tot op de helft van de waarde van den gulden, heeft al leen beteekenis, als de goederenprijzen even veel stijgen als de gulden daalde. Amerika en Denemarken leeren, dat zulks niet ge schiedt. Grondstoffen zullen voorts veel duurder moeten woorden betaald aan het buitenland en de loonen zullen moeten stij gen. Devaluatie is een experiment van twijfel achtige waarde. Het kan ons niet ujt de moeilijkheden helpen. Gedeeltelijke schrapping van hypotheek schulden of verlaging van rente, doet de vraag opkomen wat van ons credietwezen terecht zou komen.Wie geeft er nog ooit geld als de regeering op deze wilde wijze te werk ging? Geen boer kreeg meer een cent hypo theek. En hoe denkt men over de slachtof fers in den vorm van spaarders en derge lijke? Van de Regeering is zoo'n daad niet te ver wachten. Zij ware even onredelijk als een extra-inkomstenbelasting van menschen die v. d. Weyden of v. Houten heeten. (Groote vroolijkheid). Het voor-ontwerp voor een wet betreffende het executierecht is gereed. Naar de vertegenwoordiging van den han del in de crieisorganisaties zal een onder zoek worden ingesteld. Ook de minister vindt den directeur-generaal van den handel een hartewensch. Maar men mag niet mis grijpen. Meerdere centralisatie van de behar tiging der landbouwbelangen is noodig, daar om wordt het aantal regeeringscommissaris sen verminderd. Er zulien er dan zijn voor het vee, den akkerbouw en den tuinbouw. De uitvoering van de regeeringsmaatrege- ien kan niet in handen van belanghebben den worden gelegd. Er botsen teveel belan gen en de Regeering moet het laatste woord hebben. Er werd niet gerepliceerd. De 3 moties van den heer Wijnkoop kwamen de 3 moties van den iffende maatregelen voor verworpen me't 68 tieren de hi heer WIJNKOOP. eedo (achterstallige rente en aflossing plaatsjes van landarbeiders) werd ver met 53 tegen 17 stemmen. (Hier stern- du soc.-dem. en de heer v. Houten ,(Voor steindeu de 3 De heer SCH1LTHUIS (v.d.) betoogde de grootq beteekenis van den invoer van buiten- landsch graan voor scheepvaart en handel. De heer v. VOOEST TOT VOORST (r.k.) - van meening, dat als de veestapel moet wor ingekrompen, de graanbouw moet worden en heer Schllthuis verdedigde een secundair lelang. Natuurlijk ziet doze, als handelaar, liefs! ;een korrel graan in Nederland verbouwd. MINISTER COLIJN merkte op ziln opinie ever e voren 'te hebben gegeven over het invoer- ■•raagstuk. Die meening Is nog ongewijzigd. Eer ürklngen van den heer Schllthuis be arbeid, maar de belangen van allerlei loeten worden afgewogen. Fruit en warmoezcrifgewassen leling Fruit en warmoezert heer VERVOORN (pln'tte steun dan dc f 6 millioen, die. i Autozwerftochten voor Pinksteren DOOR ONS EIGEN LAND Druk verkeer: dus dubbel opletten 'n Opwekking hebt u eigenlijk niet eens noodig: natuurlijk trekt u er met Pinksteren met uw auto op uit. Er zijn oog groote stuk keu van ons vaderland, die u niet kent. Neen schudt u thans niet het hoofd, ook al hebt u ettelijke duizenden kilometers over Hol- tandsche wegen gesnord, wij zijn er van over tui gel, dat er op een van de vijf rondritten, welke op bijgaand kaartje getraceerd zijn, beslist interessante wegen voorkomen, waar u nog niet was. Wij hebben ditmaal ook vele wei soms smalle, doch zeer interessante bin nenwegen uitgezocht. De glorie van den Afsluitdijk Dat klinikt ongeloofwaardig, maar er zijn nog altijd massa's Nederlandsche automo bilisten, die den afsluitdijk niet met eigen oogen aanschouwd hebben. Het groote water staatkundige werk (misschien het grootste dezer eeuw) waarvoor buitenlanders verre reizen maken, verdient ook uw bezoek ten volle. Volgt, als wij u verzoeken mogen, on zen rondrit no. 1, die u langs den voet der duinen noordwaarts brengt. En even voorbij Den Oever, op het voormalig eiland Wierin- gen, begint het lange lint van klinkers en be ton, dat u na 30 K.M. rijden in het Friesche land zal brengen. Rechts van u het breede [Jsselmeer. Na eenige minuten rijden ziet u aan den gezichtseinder een smalle streep, die al spoedig grooter wordt en dan voorzien blijkt te zijn van bosschage en pittoreske kerktorentjes: de kunst van „It Hytelan". Interessant is ook het Friesche gedeelte van dezen rondrit: langs Harlingen, Leeu warden, Joure, Sneek en Bolsward. De terug weg gaat eerst weer over den Afsluitdijk, vervolgens gaat het door den nu dro gen Wieringermeer, daarna langs de vroe gere Zuiderzeekust (Volendam) naar Am sterdam en ten slotte volgt men den ringdijk om den Haarlemmermeer, welk gebied dan in het bijzonder aantrekkelijk is, omdat men zoo gemakkelijk vergelijkingen kan maken tusschen oude en nieuwe droogmakerij. Langs rivieren en vennen Een andere zeer mooie rondrit begint in Utrecht en is met no. 2 aangegeven op bij gaand schetskaartje, dat ons toegezonden werd door den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland. Uitgestrekte riviergezichten heeft men op dezen tocht. Aardig is het stuk van Gorinchem naar Dordrecht over den kronke lenden Merwededijk, mooi de aanblik van de landerijen op IJsselinonde en de Hoek- sche Waard. Cher het Hollandsch Diep en door de oude vesting Willemstad komen we in Bergen op Zoom, waar we het stuur oost waarts wenden naar Breda, deze weg is uit muntend en voert door een mooi landschap. Wie over iets meer tijd beschikt verzuime niet een excursie door Zeeland te maken. Zuid-Beveland en vooral Walcheren zijn bijzonder mooi. Terug van Breda over Til burg, 's-Hertogenbosch en Zaltbommel, waar de verleden jaar in gebruik genomen brug een voorproefje is van wat het worden zal als het wegenplan eenmaal zal zijn uitge voerd. Twente, Veluwe en Geldersche Vallei zijn de gebieden, waardoor rondrit no. 3 zich slingert: streken welker roem van oudsher gevestigd is. Het zou uilen naar Athene dra gen zijn om te dezer plaatse de lof dezer ge bieden te bezingen. Limburg Laten wij Limburg niet vergeten, laten wij met Pinksteren zwerven langs de met bronsgroen eikenhout omzoomde rivieroevers door ons nationale bergterrein in het zui den dezer provincie. Neem Valkenburg in uw Pinksterprogramma op, bezoekt Venlo, Gennep, „Mooi Nederland" en beklim als wij len Claudius Civilis de hoogten aan de Waal bij Nijmegen, waar voor uw oog een werk van staal cn beton aan het groeien is. Het Noorden Van Zwolle uit voert ropdrit 5 door een bijzonder mooi deel van Overijssel naar het Drentsche land. De verlaten Drentsche hei welker eenzaamheid nog sprekender is door slechts een enkel klein torentje, heeft een heel aparte bekoring. Daar vindt gij in de Drentsche dorpen nog oude gebruiken, oude^i bouwtrant: daar liggen de hunne bedden. grenteld wordt. Vooral het fruit wordt onvol doende geholpen. Zaï voor het „verkoopen op stam" dispensa tie kunnen worden gegeven van het verplicht vellen? Beter is de fruittelers vrU te laten in MINISTER COLIJN meende, dat de heer Ver- bezorgd was over het harde frufc. 'eun noodig zou zijn, geregeld zou wel noodig mocht blijken. Ie veiling heeft de Regee- in de hand. heer VERVOORN werd sgen 15 stommen. Voor. de .appard, Weltkamp, Louwes Kippen en eenden Consumptieaardappelen Bil de afdeeling Consumptieaardappelen (f 7 millioen) gaf de heer BAKKER (c.h.) uiting .an zlln tevredenheid over de regeeringsmaat- Riet- en griendcultuni BU de Riet- en griendoultuur (f 483.000) be sprak de heer WEITKAMP het riet- en griend- bedrüf in den N.W. hoek van Overijsel; hü land in de deskundl- Bloembollen 'nschte uit die streek le °DeC MINISTER zal deze De MINISTER zal i technische herziening geen bi betreurde ze. dat ontbreekt du'tgei den nood onder f Om van Zondagsrust te kunnen pronteeren, moet de middenstander niet onder to zware las ten gebukt gaan. Aan de Zondagsrust heeft hU :egemoet kom leemte, dal sch-redactloi ter conc r de lev< ?hadelljk Is ook ,'an grondstoffen. De Minister overwege ernstig, den verkoop ran consum'tple-Us bulten de gewone sluitings uren te vergemakkelijken. De ernstigste grief was echter, dat het ont- verp met do nooden van den middenstand geen rekening houdt. Land- en Tuinbouw. VEILINGSVEREENIGINGEN Algemeene Vergadering der Vereeniging „Groep Veilingsvereen. uit den N. T. B." In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is de Algemeene Vergadering van de Vereen. Groep Veilingevereenigingen uit den Ned. Tuinbouw- Raad, geopend met een rede van den zitter, den heer F .V. V a 1 s t a r, die er herinnerde, dat hij reeds vier jaar geleden had gewezen op de voorteekenen der moeilijkhe den in den tuinbouw, die toen reeds vielen waar te nemen. De wereld was verarmd en ei was een strijd ontstaan om door tariefmaat regelen en andere handelspolitieke maatrege len de moeilijkheden buiten de eigen lands grenzen te houden. Spr. vermag geen zweem van een lichtpunt aan den horizon te ontdek ken. Het autarkisch streven neemt steeds toe. Het hangt nog slechts af van de mate steun of een bepaalde cultuur nog levensvat baarheid heeft. Er worden nog wel eens mooie woorden in het buitenland gesproken, doch daaraan kan men niet veel geloof hechten. Wat er nog tot verbetering van den handelspolitie- ken toestand heeft geleid en nog in de naas te toekomst te bereiken zal zijn is uitsluitend een gevolg van de hier te lande genomen af- w eer maat regel en. Spr. juicht een actieve handelspolitiek toe als middel ter verdediging van de Nederlandsche exportbelangen. De Nederlandsche regeering verdient nog iets anders dan critiek, n.l. dank voor wat ze gedaan heeft voor den Nederlandschen tuin bouw, vooral ook oud-Minister Verschuur. Om den tuinbouw in stand te houden ie echter meer noodig dan geld alleen. Men mag zich echter niet tot de regeering wenden met wen- schen, die toch niet te verwezenlijken zijn. In de verplichte teeltbeperking ziet spr, een middel om uit de moeilijkheden te geraken. De taak van het Centraal Bureau is in den crisistijd geheel anders dan in normalen tijd. De veilingen zijn technische organisaties en omdat de steunmaatregelen een zeer groote technische zijde hebben, daarom heeft het Centraal Bureau geen oogenblik geaarzeld ln het belang van den tuinbouw zich voor die taak beschikbaar te stellen Verdeeldheid en het toespitsen van politie ke en geestelijke tegenstelling kan alleen on heil voor den landbouw stichten. De gevarer en moeilijkheden voor den tuinbouw zijn tal rijk, niet alleen van over de grenzen, maar ook in het land zelf. De tuinbouw heeft zich vroeger nooit verzet tegen den invoer van buitenlandsch fruit, doch nu het buitenland bereid is tot iederen prijs fruit op de Neder landsche markten te werpen, zou het dwaas heid zijn dit ongebreideld toe te staan. Nu het buitenland ons van de markt wil duwen ,moet uit zelfbehoud, een plaats op eigen markt voor producten van eigen bodem worden ge reserveerd. Spr. behandelt nog verschillende mogelijk heden van practis.he hulpverleening o.a. eer V/RIGLEY'S KAUWGOM prijsregeling voor vroege aardappelen, en ver klaart, dat eenheid en samenwerking eerste eisch en ieders plicht is. Nu voor 1934 ver schillende maatregelen werken, die tot doel hebben, den toestand voor den tuinbouw te re gelen mag verwacht worden, dat 1934 een niet zoo ongunstig verloop zal hebben als de beide vorige jaren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. V. Valstar met 240 van de 250 uitge brachte stemmen herkozen. In de middagvergadering kwamen ver schillende onderwerpen ter sprake. De voor zitter antwoordde o.a. op verschillende ge maakte opmerkingen dat bij het afsluiten van het verdrag met Duitschland onze Re geering eerst contact had gezocht met het bedrijfsleven. Later is dit contact weer ver broken, wardoor de onderhandelingen met België en Italië vermoedelijk ook anders uitliepen. Thans valt te verwachten dat bij de onderhandelingen met Engeland 't con tact met het bedrijfsleven wordt hersteld. Met de Belgische collega's zal worden ge tracht bij overeenkomst elkander zoo min mogelijk „in de wielen te rijden". De moeilijkheden bij contingenteeringzija groot, doch als men ontzettend hooge ta rieven stelt, dan moeten we weieens con- tingenteering kiezen. Trouwens, ook wij voeren bij de actieve handelspolitiek con- tingenteering, zoodat we moeilijk anderen erom kunnen berispen. De overeenkomst met Duitschland is slechts voor een jaar, men kan dan de toestand opnieuw bezien. Echter wilde spr. toezeggen te zullen over wegen, om aan degenen die hebben gepro fiteerd van de Duitsche contingenten, extra steun voor de sla te verstrekken. Wat de verhooging der minimum- p r ij zen, waaromtrent een voorstel van Utrecht en Naardcn was ingekomen, betreft, daarover liepen de meeningen uiteen. Ve len meenden, dat dit lasten zou leggen op do minst koopkrachtige consument, wat on verantwoordelijk zou zijn. De voorzitter meende dat wanneer de teeltbeperking goed wordt toegepast, de tuinbouw op den duur van de lastige mi nimumprijzen zal afkomen. Overigens ver klaarde spr. gaarne het vraagstuk met den Regeeringscommissaris en de Regeering te willen hespreken. Daar ook de commissie van de "egeerings- steun deze aangelegenheid zal bezien, werd over de ingediende voorstellen geen beslis sing genomen. Omtrent de door de Regeering ingevoerde regeling van het verplicht veilen deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt het kersen-eten in de Betu we, alsmede verzenden van mandjes ker sen etc. vrij te laten. Ook zal een uitzonde ring worden gemaakt voor de werkelijke markttuinders. Eenige vragen van practischen aard wer den nog beantwoord, waarbij de voorzitter er de aandacht op vestigde, dat de veiling- vereen igingen in een streek onderling zoo goed mogelijk het verplicht veilen moeten regelen. De vergadering verleende voorts aan het bestuur machtiging om een uniformen prijs vast te stellen voor het eenmalige fust. De heer Vlaardingerbroek (Loosduinen)' bracht ter sprake het feit dat in de centra les der Provinciale crisisorganisaties niet steeds de tuinbouw voldoende is vertegen woordigd. De voorzitter stemde toe dat vooral in Noord- en Zuid-Holland dit het geval is. De regeering wil de diverse crisisdiensten zoo veel mogelijk combineeren, doch de tuin bouw en ook spr. moeten steeds op de bres staan voor zijn belangen, en zorgen niet teveel door den landbouw te worden ver drongen. GROENTENCONSERVEN De komende Regeeringsvoorschriften Door liet Ned. Weekblad voor Kruideniers waren wordt medegedeled, dat de voorschrif ten van den regeeringscommissaris voor da Groenten- en Fruitcentrale met betrekking tot de conserveering van groenten en fruit binnen eenige dagen worden tegemoet gezien. Omtrent de te verwachten bepalingen kan genoemd blad het volgende mededeelen: Erkenning als verwerker van gewaseen van den tuinbouw door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale is vereischt. De erkenning zal gespecificeerd naar den aard van het bedrijf worden verleend. De specificatie geschiedt volgens een rangschikking in rijf groepen, nl. a. gesteriliseerde groenten in blik en glas, hieronder te verstaan groenten verpakt ju luchtdichte verpakking, houdbaar gemaakt door verwarming; b: vruchten in blik en gin;; c. zuren in blik en glas; d. gezouten groen ten; e. gedroogde groenten. Omtrent andere artikelen, vallende onder ere bemoeiingen der Groenten- en Fruitcentrale zullen te dezer zake nadere voorschriften volgen. De erkenningen worden slechts verleend aan hen die in 1933 bovengenoemde artikelen heb ben verwerkt. Niet toegelaten zal zijn omzetting van het bedrijf voor artikelen, welker vervaardiging in 1938 niet bij het normale bedrijf behoorde. De vergunning zal mitsdien alleen gelden voor de verwerking van die artikelen, welko vóór 1 Januari 1934 tot de normale verwer- kinreproducten der onderneming behoorden. Bindend zal worden voorgeschreven: a. Dat op het etiket de naam van den fabri kant-vervaardiger moet worden vermeld m letters van ten minste 6 c*M. hoogte en 1 m.M dikte. Op etiketten gebruikt door niet-fabrikan ten moet deze vermelding eveneens geschie den. b. Elk blik moet zijn voorzien van een, den fabrikant-vervaardiger aangewezen ingeska- gen letter. Een verbod van conserveering van opge- weekte droge erwten (erwten régéneré's) zal worden uitgevaardigd. De benamingen van de voornaamste artike len groentenconserven worden bindend voor geschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3