VRIJDAG 18 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND De besprekingen te Geneve GUNSTIGE STAND VAN DE SAARKWESTIE Het Saarvra&gstuk zal vermoedelijk Za- terdag nog in de openbare zitting van den Volkenbondsraad worden behandeld. Aten heeft dagen achtereen getwijfeld aan een goede oplossing, doch nu Barthou ge zegd heeft tevreden te zijn over de door Duitschland te geven waarborgen voor de bescherming der minderheden in het Saar- gebied, heeft men goede hoop, dat Zaterdag de grondslag zal gelegd worden voor een bevredigende oplossing. De Italiaansehe gedelegeerde baron Aloisi blijkt op dit punt bemiddelend te zijn op getreden tusschen Frankrijk en Duitschland Het schijnt dat Ivnox, de president der regeerings-commïssie voor het Saargebied, zijn lievelingswensch van een internationa le politiemacht bij de volksstemming niet zal zien ingewilligd. Zijn eenzijdige 'loa ding heeft te Genève niet veel sympathie ontmoet. Nog gisteren heeft hij gepro testeerd tegen scherpe woorden uit de rede van Dr. Goehbels te Zweibrücken, doch van de rede van het invloedrijke Fransche par lementslid Fribourg. die bedenkelijke drei gementen aan het adres vttn de Saarbevol- king had geuit, heeft Knox gezwegen. Fransche troepen aan de Saargrens De Fransche militaire autoriteiten heb ben erkend, dait eenige troepen-eenheden in de gebieden van Metz en Nancy zijn gosta- tionneerd voor manoeuvres in de gebieden die aan de Fransch-Saarlandsche grens liggen. Uit Londen: Alle loden van den Volken bondsraad hebben zich in principe accoord verklaard tot het leggen van een embargo op den uitvoer van alle wapenen naar Bo livia en Paraguay. De ontwerp-conventie. waarin Eden's voorstel is vervat, zal heden worden besproken. In zijn rede zeidp Eden: „Het kan zijn, dat de regeeringen niet alle macht hebben een uitvoerverbod van kracht te doen worden. De Britsche regeering ver trouwt echter, da.t het mogelijk is, dat de wetgeving in dien zin wordt gewijzigd". Eden bracht verder in herinnering 't stand punt van de Volkenbondscommissie, dat de aangrenzende landen, meer in het bijzon der, wanneer de oorlogvoerenden een billij ke regeling afwijzen, een strengere controlp moeten uitoefenen op het transitoverkeer. De Ontwapeningsconferentie Terwijl Hijmans. de Belgische minister van bui te.nl an dsche zaken, te Londen met Sir John Simon en den Britschen minister van oorlog, lord, Hailsman besprekingen voert. hij had ook een onderhoud met Mac Donald, voor diens vertrek naar Lossie mouth, is de Duitsche gedelegeerde voor ontwapeningskwesties, „ter voortzetting van zijn informatorische besprekingen over het ontwapeningsvraagstuk" te Rome aangeko- men, waar hij eenige dagen denkt te blij ven. De „Daily Telegraph" schrijft dat Barthou op de zitting van 29 Mei Duitschland wil aanklagen wegens de herbewapening. Doch vermoedelijk zal hij, zegt het blad, zich niet op artikel 213 van het verdrag van Versail les beroepen en een internationaal onder zoek vragen. Uit Londen: De Aartsbisschoppen van Canterbury en York en de generaal van het Leger des Heils, Higgins, benevens een 30- taT leiders der Engelsche Chr. kerken, heb ben een opro,ep gericht aan de regeering en het land, om' alles wat menschen mogelijk is te doen om te komen tot het afsluiten van een ontwapeningsovereenkomst. Zij her inneren aan de in 1919 in Versailles aan Duitschland gegeven toezegging en verkla ren. „Wij kunnen niet accoord gaan mat een voortdurend voorbijgaan van deze mo- reele verplichting". Den volken moet het gevoel der veiligheid worden hergeven, doordat zij als leden van een groot gemeen schappelijk gestel aaneengesloten worden. DE OORLOG IN DEN CHACO. Britsche stappen De Britsche vertegenwoordigers in La Paz en Asuncion hebben opdracht gekregen stappen te doen bij de regeeringen waarbij zij geaccre diteerd zijn, in verband met het bombardeeren Van steden, die geen militair belang hebben en met de berichten omtrent bedreiging met represaillemaatregelen jeger.s krijgsgevange nen in strijd met de Haagsche conventie van 1899. RAZZIA IN NEW-YORK. 250 misdadigers gearresteerd. Uit New-York: In verband met het, ver moorden van drie polltde-agenton door Ame- rikaansche gangsters heeft de politie van New-York met medewerking van 2000 de tectives een monster-razzia gehouden in New-York en Brooklyn. Op deze wijze is men erin geslaagd een 250-tal bekende misdadigers, spelers en op lichters te arresteeren, waaronder zich eeni ge goede vangsten voor de politie bevinden. De chef van politie verklaarde na de raz zia: „Men kan New-York niet in één dag schoonmaken, maar we hebben een aardig begin gemaakt". Uit Riga: De stad Windsau wordt door een ontzettende brandcatastrofe geteisterd. Een aantal zaagmolens, die zich op den linkeroever van de Windsau-rivier bevindt, 6taat sedert den nacht van Woensdag op Donderdag met alle houtvoorraden in lichte laaie. Door de vreeselijke hitte zijn op den anderen oever van de rivier reeds tal van huizen in brand geraakt. Nadere berichten ontbreken nog. Het vuur grijpt steeds verder om zich heen, daar de brandweer aan het einde van haar krachten is gekomen. De oorzaak van den brand moet geweten worden aan 't ontbranden van zaagspllnters. Een heel stadskwartier wordt door het vuur bedreigd. In het geheel zeven dooden Drie reizigers, die bij het spoorweg ongeluk hij Pforzheim ernstig gewond wa ren, zijn aan de gevolgen overleden, zoodat in het geheel zeven dooden te betreuren zijn Nieuwe mijnramp te Paturages OPNIEUW VUTFIEN DOODEN DOOR ONTPLOFFING THANS 58 SLACHTOFFEDS. Paturages bij Bergen in Henegouwen is gisteren door een nieuwe mijnramp getrof fen, de tweede in twee dagen tijd. De eerste heeft reeds het leven gekost aan 43 mijnwerkers. Thans zijn er nog 15 bijgekomen en wel uit de groep van de reddingsbrigade, die bezig was naar de lijken van hun gevallen makkers te zoeken. Ten teelden van rouw heeft de Kamer haar zitting gesloten en een door den voor zitter geleide delegatie naar Paturages ge zonden. Ook de Koning is andermaal naar Patu rages gegaan. Over de nieuwe ramp wordt het volgende gemeld: De reddingsbrigade daalde in de mijn af om een andere brigade, bestaande uit 20 man, onder wie drie ingenieurs te gaan af lossen. Op dat oogenhlik hoorde men aan de oppervlakte een geweldige ontploffing. De brigade, welke gereed stond. werd. on danks het dreigende gevaar, onmiddellijk naar beneden gelaten. Het duurde niet lang of één voor één werden 8 zwaar gewonden naar boven ge bracht. Deze lieden waren zoo versuft, dat zij aanvankelijk geen enkele mededeeling om trent de catastrophe of het lot van hun makkers konden doen. Het duurde echter niet lang, of de red ders hadden begrepen, dat andermaal doo den waren gevallen en gingen daarop ver der de mijn in om de nieuwe slachtoffers op tc sporen. Op de plaats, waar de ramp zich moet hebben voorgedaan, heerscht een hitte van plus minus 50 graden. De reddingsmanschappen konden wegens verschillende instortingen moeilijk vooruit komen. Het zijn ook thans weder allemaal Belgen, die tot de slachtoffers behooren. In den loop van den middag kwam het vrijwel vast te staan, dat van 23 personen, waaruit de verongelukte reddingsbrigade bestond, er vijftien naar alle waarschijnlijk heid het leven hebben verloren bij de ont ploffing van gister. Onder hen bevinden zich een hoofdinge nieur en twee ingenieurs van het miincorps, die de reddingswerkzaamheden leidden en vooraan stonden toen de ontploffing plaats had. welke door enkele kleine explosies was voorafgegaan. In heel België heeft de ramp diepen In druk gemaakt. Gemeld wordt nog: De zes mijnwerkers, die uit de ingestorte mijnschacht konden worden geborgen, hebben ernstige rookver- giftigïng opgeloopen. Zij konden nog steeds niet. worden gehoord. Uit vrees voor nieuwe ontploffingen heeft men besloten de mijn onder water te zetten. DE „STUERMER" IN BESLAG GENOMEN. Wegens aanval op het Heilig Avondmaal. Op. bevel van den rijkskanselier is het extra Meinummer van den „Stuermer" te Neuren berg, getiteld „Ritualmordnummer". wegens een aanval op het Heilig Avondmaal in beslag genomen. DE AMNESTIE-WET IN SPANJE. Uit Madrid: Op grond van de amnestie wet heeft de minister van oorlog bevel ge geven tot herstel in hun functie van ver scheidene generaals, die bekend staan als overtuigd royalist Onder hen bevindt zich generaal Mola, die onder de dictatuur chef der veiligheids politie is geweest. Verder ook de voormali ge premier Berenguer. Naar verluidt, zou de regeering echter deze van republikeinsch standpunt gezien mincler betrouwbare generaals ondeiveen discrete controle hebben geplaatst. VELE IJSBERGEN OP DE SCHEEPVAARTROUTE GEVOLG VAN AARDBEVING Uit Washington: De groote toene ming \an het aantal ijsbergen, die zich be wegen op de scheepvaartroute op den Atlan- tischen Oceaan, wordt door de Internationale Amerikaanse he IJscontrole toegeschreven aan de in November 1933 in de Baffinbaai plaats go-had hebbende aardbeving. Deze be ving heeft het ijs los gemaakt en heeft vele kolossale ijsbergen op drift gebracht, waar na zij door den Golfstroom zijn medegeno men. De ijseonirole is dusdanig geperfectioneerd, dat üc schepen steeds tijdig kunnen worden gewaarschuwd voor de ijsbergen, die zich op de door hun te nemen route bewegen. Tevens wordt nog gebruik gemaakt van de hulp van vliegmachines, die eveneens de bewegingen van de ijsbergen nauwkeurig registreeren. Uit Boston: Het kustwachtschip „Mon- dota" seint dat in de nabijheid van de Grand Banks in de omgeving der groote scheep vaartlijnen niet minder dan 74 groote ijsber gen in zicht gekomen zijn. Verder zijn on der den zeespiegel ijsbergen en groote stuk ken drijfijs waargenomen. Dgn schepen is geadviseerd met verminderde snelheid te varen en dubbele uitkijkposten te plaatsen, totdat zij uit de gevaarlijk zone zullen zijn gekomen. EEN PIJNLIJK INTERMEZZO. Sterfdag-herdenking en operette. Uit Parijs: Ter gelegenheid van de herden king van den honderdsten sterfdag van La fayette heeft de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken Barthou een radiorede gehouden, die over Amerika werd uitgezonden. De officieele persoonlijkheden, die te New- York bijeen waren in een zaal, waar men ter gelegenheid van deze rede groote luidsprekers had opgesteld, hoorden tot hun verbazing plot seling eenige fragmenten uit een Fransche operette. De Fransche minister van P.T.T. heeft onmiddellijk een streng ondei'zoek naar de oorzaken van dit incident ingesteld. Geble ken is, dat in het Fransche ministerie van koloniën, waar de uitzending zou geschieden, een koellamp was gesprongen. Daardoor werd tegelijkertijd een operette gehoord. AARDSCHOKKEN IN ZUID-FRANKRIJK PARIJS, IS Mei. De aardschokken in het departement Dróme in Zuid-Frankrijk, wel ke een steeds feller karakler hebben gekre gen, hebben onder de bevolking ongerust heid doen ontstaan. Nadat eenige Fransche deskundige geruststellende verklaringen hebben afgelegd, waren de bewoners vaD een aantal plaatsen, die in tenten over nachtten, weer naar hun woningen terug gekeerd. Even over twee uur deed zich ech ter een ondcraardsche ojtplofifng voor, be geleid door een langdurig aardbeven. Min der krachtige schokken volgden tegen de morgenuren. De militaire overheid heeft honderd tenten ter beschikking gesteld, om dat de bevolking niet meer naar de huizen wil terugkeeren. HENDERSON MOET RUST NEMEN. Hij legt zijn functie van secretaris der arbeiderspartij neer. Uit Londen: De geneesheer van Arthur Henderson heeft hem voorgeschreven, zich te ontzien en een deel van zijn werkzaam heden neer te leggen. Henderson stónd thans voor de keuze om ontslag te nemen als secretaris van de ar-i belderspartij of als voorzitter van de ont wapeningsconferentie. Hij heeft besloten zijn ontslag als secre taris van de arbeiderspartij te nemen, welke functie hij sedert 1912 bekleedde, nadat hij sedert 1904 lid van het hoofdbestuur der arbeiderspartij was geweest, DE JOODSCHE GEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Geen canscher-voedsel meer Uit Berlijn: De Joodsche gevangenen in de Pruisische gevangenissen zullen voor taan gedwongen zijn hetzelfde voedsel te RHEUMATIEK WERD STEEDS ERGER Begon in de knie, later in arm, nek en rug Verbaasd over verbetering Het verradelijke van rheumatiek is, dat, evenals bij oud worden, het ongemerkt komt, totdat ge U opeens in de macht vindt van den gevrcesden vijand: het urinezuur. Zoo geschiedde het ook met deze dame. „Het. zal nu ongeveer tien jaar geleden zijn", schrijft zij, „dat ik aan rheumatiek begon te lijden. Het eerst in mijn linker knie en enkel, die opzwelden. Plotselinge pijn deed mij dikwijls struikelen, terwijl ik 'het soms uitschreeuwde van pijn. Later be gon het in mijn rechterarm, zoo erg dat het me slapelooze nachten bezorgde. Het werd steeds erger, plotseling begon het in mijn nek, schouders en rug; de aanvallen duur den gewoonlijk 3 a 4 dagen. De rheumatiek nam toe, ik kon mijn arm niet meer opbeu ren of achter mijn rug brengen, zonder te steunen. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts, nam het in en was verbaasd over het resultaat. De pijn verdween, mijn cnergi* kwam terug en ik kan nu loopen en werken als de beste. Ik vreesde door rheumatiek kreupel te worden en oud te zijn voor mijn tijd, maar het is niet zoo geloopen. Ik hen nu flink en levenslustig en volkomen tegen mijn dagelij'ksch werk opgewassen. Dat ik mijn man en drie jongens in ieder opzicht kan verzorgen, dank ik zonder eenigen Twij fel aan de wonderbaarlijke werking van Krusc-hen Salts". Mevr. E. M. G. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat door de „dagelijksche kleine dosis" ook de laatste resten van afvalstoffen langs de natuurlijke wegen uit het lichaam worden verwijderd. Zoodoende kunnen ge vaarlijke stoffen als urinezuur, die de oor zaak zijn van uw rheumatische pijnen, zich niet meer ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op dé buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt (Adv.) gebruiken als de andere gevangenen, zelfs als hun godsdienst dit verbiedt. De Pruisische minister van Justitie Kerrl heeft de bepaling opgeheven, waarbij aan de gevangenis-autoriteiten verlof werd ge geven aan de Joodsche gevangenen cau- scher-voedsel te verstrekken. In zekere omstandigheden echter kan aan Joodsche gevangenen verlof worden ver leend, tegen betaling van buiten de gevan genis causcher-voedsel te laten brengen. ZUID-CHINEESCHE REGEERING BESLUIT TOT OPRICHTING VAN EIGEN IJZER EN STAALFABRIEK Uw oorlogsmateriaal. Uit Kanton: Met het oog op de volg-ens Chineesche opvatting dreigende mogelijkheid van een oorlog in den Stillen Oceaan, heeft de Zuid-Chineesche regeering besloten ijzer- en staalfabriek op te richten, teneinde zoo noodig de behoefte aan munitie en der oorlogsmateriaal uit eigen productie te kunnen dekken. Voor den bouw der fabriek zijn 1.600.000 pond ter beschikking gesteld. Verscheidene Engelsche firma's hebben reeds aanbiedingen GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn* Schoenfabriek Dongen OBERAM MERGAU (Van onzen Duitschen correspondent) Drie eeuwen geleden heerschte de vreeselijke pestilentie in de omge ving van Oberammergau. De vro me bevolking smeekte God om bij stand in deze bezoeking en legde plechtig de gelofte af, alle tien jaar het lijden van Christus in passie spel weer te geven. Het jaar 1934 staat in het teeken van den drie- honderdsten terugkeer dezer ge lofte. Tusschen Murnau en Partenkirchen, temid den van de Beiersche bergen, ligt het liefe lijke Oberammergau. Wat verderop ontdekt men het hekende klooster Ettal, welks vroe gere bewoners den verbindingsweg tusschen Home en Augsburg tot stand hebben ge bracht. De voortbrengselen van Oost-Indië kwamen vanuit de Italiaansehe havens over dezen weg naar Neurenberg en Augsburg. Pas tengevolge van den Dertigjarigen Oorlog kwam deze productieve handel tot verval en kwamen de bewoners van Oberammergau op de gedachte, zich op de houtsnijkunst toe te leggen. Allerlei speelgoed werd vervaardigd en wat later werden ook crusifixen uit hout gesneden. Deze handel moet productief ge weest zijn, want welvarende kooplieden had den hun kantoor in Scandinavië, Rusland en Nederland. Heel Oberammergau werkt op den bezoe ker eigenlijk als speelgoed. Hier heerscht Hollandsche zindelijkheid in de gezellige huisjes en de vertrouwelijk aandoende smal le straatjes. In het midden van de lSe eeuw kwam Frans Gerach Swink op de origineele gedachte, de gevels bont te schilderen en aan deze traditie van den „Lüftlmaler" is men tot in onzen tijd trouw gebleven. Zoo'n rondwandeling biedt den vreemde ling bij zijn eerste bezoe.k! aan Oberammer gau een schat van verrassingen. Midden in het dorp ligt de pastorie in rococo-stijl. Di rect aan de beek woont Guido Mayer, die van 1922 tot 1930 de Judas-figuur weergaf. In de buurt van het stadhuis ontdekt hij de werkplaats van den smid Rutz, wiens doch ter Anni als Maria optreedt. Het huis van Anton Lang, den speler van de veeleischende Christusrol, draagt den eenvoudigen naam „Daheim". Als een patriciërswoning werkt daarentegen het huis van den uitgever Guido Lang, hetwelk aan de Markt gelegen is. Geheel werborgen achter de hoornen ligt de „Schnitzschule", het instituut, waar de houtsnijders worden opgeleid. Een charman- ten indruk maakt het beroemde Oberammer- gaeur Museum, waar een schat van kunst werken op het bezoek van den vreemdeling ligt te wachten. In het huis van Georg Lang vindt men de beroemde kerstkribbe, die met haar tweehon derd houtsneefiguren een heele kamer in be slag neemt. De gewaden zijn een nauwkeu rige weergave van die der vorige eeuw. Een der meest waardevolle bezienswaar digheden is ongetwijfeld het theater, dat 1930 werd gebouwd voor de passiespelen. Het tooneel ligt geheel open en biedt een gran- diosen blik pp het gebergte in den achter grond. Voor vier duizend bezoekers wordt hier plaats geboden. In Westelijke richting wordt men een groep kruisigingsfiguren ge waar, een waardevol geschenk van den on- gelukkigen Beierschijn koning Lodewijk II. Hij was kunstlievend van natuur, kwam per soonlijk diep onder den indruk van het pas siespel te Oberammergau en maakte elk jaar op den naamdag van zijn moeder een bedevaart hierheen, om er zijn gebeden te verrichten. Ook het witte „Marokkohuis" is een herin nering aan hem; het werd door den koning aangekocht op een wereldtentoonstelling te Parijs en naar Oberammergau overgebracht Sedert 1634 is het de 32e maal, dat de passiespelen worden opgevoerd. Van 1680 worden ze geregeld alle tien jaar gespeeld. Alleen 1920, tijdens de politieke woelingen in Duitschland en vooral ook in Beieren, kon men aan deze traditie niet vastbonden en moest men tot 1922 erm.ee wachten. Oorspronkelijk werd het passiespel in de kerk, wat later op het kerkhof en sedert 1830 op een primitief tooneel gegeven. Wanneer men nagaat, dat 1898 nog maar twaalf opvoeringen werden gegeven, terwijl men 1930 reeds tot 33 voorstellingen klom, dan kan men hieruit afleiden, dat de belang stelling binnen en buiten Duitschland gesta dig is geklommen. Vooral uit Engeland en uit Amerika kwamen velen naar Oberam mergau, om de passiespelen bij te wonen. Ik laat me vertellen, dat de modernisee- ring van het tooneel de kapitale som van 800.000 mark heeft gekost, 't Nieuwe tooneel wordt door vaklui als een technisch novum aangediend. De coulissen zijn op walsen ge bouwd. Luidsprekers zorgen ervoor, dat dui zenden menschen ieder woord in zich kun nen opnemen. Elke opvoering is niet slechts voor de ruim 700 medewerkers, maar stellig ook voor den bezoeker een lichamelijke en geestelijke inspanning. Het spel begint des morgens om 8 uur en duurt tot des mid dags twaalf uur. Om twee uur wordt het voortgezet en pas tegen het invallen vaa den avond komt het einde. Bij alles houdt yien zoo nauwkeurig moge lijk vast aan de traditie. M n draagt geen! pruiken en bedient zich niet van schmink. De kostbare gewaden zijn een bezienswaar- dieheid op zich zei»;; zij worden door de kun stenaars zelf vervaardigd. De verdeeling van de hoofdrollen wordt door een commissie van 22 dorpsbewoners vastgesteld, welke uit een bevolking yan 2500 menschen wordt gekozen. Men houdt zich zoo nauwkeurig mogelijk aan den oor- spronkeiijken tekst, welke uit 1634 dateert en door de monniken uit Ettal werd geschre ven. Dc gelofte der vaderen eischt, dat de gansohe bevolking deelneemt aan liet wel slagen der passiespelen. Voor de eerste maal verklaarde de bevolking van Oberammergau zich bereid, enkele frag meuten uit het passiespel per radio over heel Duitschland door te geven, zoodat de tien duizenden, die een verre reis naar Beieren niet kunnen ondernemen, toch ook een in druk ervan krijgen. Hedenavond zal de rijkszender te Munchen omstreeks 18 uur 20 Duitsche tijd onder de persoonlijke leiding van Georg Johann Lang, die vroeger zelf ja ren achtereen de hoofdrol heeft vervuld, een gedeelte der passiespelen doorgeven. Do rijksregeering heeft er in overleg met de directie der rijksspoorwegen, naar ge streefd, dat zooveel menschen als maai eenigszins mogelijk is, dit jaar een bede vaart naar Oberammergau kunnen onderne men. De beeldhouwer-regisseur Johann Georg Lang uitte zich als volgt over de ju- bileuinopvoeringen, welke dit jaar van Mei tot Augustus zullen plaatsvinden: „Ik spreek 't liefst niet over het passiespel. Alles is veel eenvoudiger dan men als buitenstaander denkt. Het is onze voornaamste taak, den religieusen ernst van het spel te handhaven. Wij hebben moeilijke jaren achter ons liggen. De roode gezindheid, welke door vele solda ten van het front mee naar huis is gebracht, mag tot het passiespel i>et doordringen. Ge lukkig hebben velen onuer den invloed van het spel hun zienswijze weer gewijzigd. Alleen inwoners van Oberammergau, al thans menschen, die hier minstens 15 jaar woonachtig zijn, mogen aan het spel deelne men. Deze laatsten hebben het moeilijker dan onze kinderen, die immers bij het spel zijn opgegroeid. Eventucclc veranderingen hebben wij tot 1940 uitgesteld. Wij weten, dat er in den tekst en de muzikale leiding nog veel gewij zigd kan worden, maar het nieuwe pioet voortkomen uit de overlevering, uit tradi tie." Een der veteranen is de 74-jarige Anton Ueohner, jaren achtereen onderwijzer op de houtsneesohool. Hij is reeds 1871 zijn loop baan als engel begonnen, bespeelde 1880 de viool, trad later op als solist in 't koor en sprak nog 1922 den proloog. Het laatst trad hij 1930 op als de fanatieke hoogespriester en deze rol zal hij waarschijnlijk ook nog dit jaar vervullen. Een veelzijdigheid, welke men alleen maar in Oberammergau kent. Ofschoon de lezers van ons blad uit oor- zake van hun beginsel zich niet voelen aan getrokken tot de Passiespelen de uitbeel ding van Christus en de Apostelen verdraagt zich niet met onze opvatting zal menigeen belang stellen in deze historische herinne ringen. Münclien-Obcrammergau, Mei 1934. Schaakrubriek OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Aljechin wint de 16de partij. De 16de partij was de eerste in deze match, welke met 1. ei geopend werd. Bogoljuboff vreesde het open spel blijkbaar niet, wan: hij speelde eó als antwoord. Aljechin koos de Spaansche opening en toen Bogoljuboff een minder sterke zot deed, trok hij daar van uitmuntend partij. Hij verbeterde zijn opstelling met jederen zet, bracht achtereen volgens drie offers en had na veertig zetten een absoluut gewonnen stand bereikt. Hij bezat toen een toren plus 4 pionnen (waar onder een onhoudbare vrijpion) tegen Bo goljuboff een paard plus 4 pionnen. Er zijn na de hervatting dan ook slechts drie zet ten gespeeld. Toen gaf Bogoljuboff op. Al jechin heeft met deze partij een uitrr., <n- tende prestatie geleverd. De stand luidt thans: Aljechin 10 punten (4- 5 10 1). Bogoljuboff 6 1 10 5). Dc partij was als volgt: Wit: ALJECHIN Zwart: BOGOLJUBOFF 1. cf e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5 LXc6 dXc6 6. Pc3 Ld6 7. d3 co 8. h3 Le6 9. Le3 h6 10. a4 c4 11. d-i eXd4 12. LXdf Lb4 13. 0—0 c6 14. e5 Pd5 15. Pe-i Pf4 16. Lc5! LXc5 17. DXdSt TXd8 18. PXcö b6 19. Ph7 Td7 20. Pd6+ Ke7 21. Pd4 Ld5 22. g3! PXh3f 23. Kh2 Pg5 24. f4 Pe4 25. Pf5t Kd8 26. PXg7 f6 27. Tudl Kc8 28. Pfö fXeó 29. fXeö Thg8 30. e6! TXg7 31. PXg7 TXg7 32. TXd5' cXdö 33. Tf8t Kc7 34. TfTt Kd6 35. TXg7 KXefi 36. Tg6+ Ke5 37. Kg2 b5 38. a5 d4 39. TXa6 Ivf 40. Kf3 c3 41. bXc3 bXc3 42. Te6t KXe6 43. KXe4. Zwart gaf het op. Schoolnieuws. EXAMENS In die Teohn. schap de heer R. Hou win k, soheik. Ing., op proefschrift: „Physikalische Elgensoh: Fe-rn ba; ind Kurusthai RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd tot Doctor in de Wis- en Natuurkun de. op proefschrift: „Metingen van de tweede viriaaicoëfficient van helium bij 0° C., 20" C. en 100° C de heer J. J. M. van Santen, geb. te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gert.: Klass. Lett., cand.ex., de heer H. F. van der Meer te Onnen bij Groningen. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ges!.: Geneesk.: artsex.. de heer J. Veerman, geb. te Hilversum; &rts6x., Ie ged., de heer H. HoDrt.ee. Wis- en Natuurkunde hoofdvak Wiek.: doet. ex., de heer T. Ridder. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. C Wijs-begeerte: camd.ex., de heer A. A. Rade makers te Roosendaal (N.-Br.). EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT APELDOORN. Gesl.: Zr J. Abas, z bers, br R. Adolfs. zr M. A-rzbach. d. Berg. zr H. Brinkman, zr A. van J. J. Ee ren berg, zr O. Ehbreoht, s EXAMENS-STUURLIEDEN DEN HAAG. Gesl.: 3e stuurman gr. stoomv .T. Kruis en Th. H. Rober; stuurman kl. stoomv P. de Leeuw van Weenen, H. HijLkema en J Vlletstra, EXAMENS-PHYSIOLOGISCHE CHEMIE, BACTERIOLOGIE EN DESINFECTIELEER Aanrmeldiingen voor het aanvullend exaanei In de pbyrto'loigiische öhemle, bacteriologie ei desiinfeotiel-e-er en voor het 2e ged. van het ex van klinisch analyst, kunnen tot uiterlijk 21 Mei a.s. geschieden bij den secretaris der Centr Commissie. Dr J. van der Lee, Ad-rianalaam 283 Schlebroek, bij wlen tevens verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. EXAMENS-ARCHIEFAMBTENAAR rchiefambtei kl. zijn gesl. de dames J. P. M. Vaissier en J. C. A. Thomassen a Thuesslnk van der Hoop^ bei- EXAMENS-SCHOOLRAAD Op het gister te Utrecht gehouden van den Schoolraad voor de Sdholen met den Bijbel zijn geslaagd de dames G. Th. Ondersma, ond. met H.A. te Sprang; J. A. van Alphen, ond. te Haarlem; H. W. de Wilde, id. te Den Haag. en de heer J. Stellema, nod. met H.A. te Garijp allen met aant C.N.S. en G.S.; mej. N. P. Ver. kade, id. te Schiedam: en de lieeren H. J .v. d, Berg, ond. met H.A. te Wnterswijk; J. L. Zijl-# man. id. te De Wilp; E. J. v. d. Broek. ld. te Amsterdam; G. B. B. Renger, hoofd te Vaassei allen met aanit. C.N.S.: D. Beklos, ond. met H.A. te Heeg; W. Veerbeek, ld. te Winterswijk; C. C. v. d. Vange, id. te Delft en C. Burggraaf, ond. te Barneveld. Bovendien verkregon de niavolger.de 7 per sonen, alien reedis in het bezit van het diploma daarop de aant, C.N.S. en G.S.: mej. C. G. Munk, ond. te Utrecht: mej. A. Peterkamp, id te Nij- kerk, en de heer T. H. Gilhuis, ond. te Utrecht; terwijl alleen de aant G.S. werd verkregen door mej. J. Kooiker, ond. ti (N.-H.), J. F. Hemslng, ond. met H.A. te Hille- jensberg: G. Appelhof. id. te Enkhuizen en A v. Doorn, ond-. te Arnhem. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL Rotterdam: DV VII—Zwaluwen H Res. Klasse II: Rotterdam: WIA II—-Vitease II Res. Klasse m: Rotterdam: DOS III—Groen Wit II Rotterdam: Zwaluwen III—WS III Rotterdam: Unicum IVSH II District Zwolle Klasse I: Elburg: Quick IBib. Boys I Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand asu Hoogst© stand te Berlijn 763.S. Laagste stand te Rost 741.2. Stand vanmorgen half twaalf 762.7. WEERBERICHT Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, zachter overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie heeft zich naar de Noorsche Zee verplaatst. Overal in onze omgeving is de barometer aan 't stijgen. Over Duitsch land vormt zich een hooge drukgebied, over Frankrijk stijgt de barometer minder snel. De hooge druk over IJsland nam in betee- kenis af. In het W. op de oceaan liggen depressiekernen, welke waarschijnlijk ons weer niet zullen beïnvloeden. De vooruit zichten zijn voor onze omgeving rustig. Het weer is zeer rustig geworden. Over Scandi navië waaien bier en daar nog krachtige winden, met in Lapland regen. Over de Brit- sohe eilanden is bet regenachtig. In Duitsch land en Frankrijk werd het 1 ouder. Hier en -daar kwamen, ook in ons lar J, nachtvorsten voor. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.2 C. C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 MEI. Van 's avonds 9.22 uur tot 's morgens 4.30 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.19 2.19 Rreisach 1.14 1.13 Kehl 2.32 2.35 Max au Venlo Lobith Nijmegen iden v orig 41.10 41.04 10.85 10.91 9.57 9,68 7.27 7,37 1.97 2,40 Arnhem 7.30 7.38 Vreeswijk lw 0.'J0 0,00 Wester voort 7.92 8,01 Deventer 195 2,01 Kampen -0.04 -0,11 Eysden 46.27 46.30 Grevenbicht 23.15 28,18 Venlo 10.85-10,91 Grave (slots) 4.80 6.8F St Andries 0.56 1,2! Diedesheim Mannheim Bin gen Km 9 Coblens Trier Keulen Riibrort Wesel Emmerik Dusseldorf HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tüd) 19 Mei Delfzijl 2.45 14.45 Hellevoetsl. 6.32 18.59 lerschelling 12.60 Willemstad 7.30 19.56 Hariingen 0.35 12.40 Brouwersh. 5.44 lb.ll yen Helder 10.10 z2.55 Zierikzee 6.17 18.-3 Umuulen 636 19.01 Wemeldinge 6.41 19,03 H.vHolland 5.45 18.17 Vlissingen 4.54 17. J 2 Schevtningen 7.05 19.37 Terneazen 5.26 1L44 Rotterdam 7.54 z0.06 Hansweert 6.05 18 -23 KORFBAL DE C.K.B. COMPETITIE Programma voor morgen District Zuid-Holland (Noord) i Klasse I: Lelden: Pernix I—KVS I Klasse lila: Oegstgeest: Fiks II—IIjsvogels II Den Haag: VES III—Vitesse I Schevenlngen: KVS IIDES II Klasse IHb: Voorburg: VEO III—Ijsvogels III Delft: Excelsior IIBJKC I District Znld-Holland (Znld)t Rechtzaken. HET ROYEMENT BIJ DE ALGEMEENE POLITIEBOND Voor de Amsterdamsche rechtbank is in kort geding behandeld de zaak tusschen de AJg. Politiebond en de afdeeling Amsterdam van die bond, naar aanleiding van het roye ment van vijf bestuursleden. De President was van meening, dat het hoofdbestuur niet den juisten weg had inge slagen om het conflict met de afdeeling te eindigen. Door het hoofdbestuur zijn overijlde maatregelen getroffen, terwijl ook de afdee ling overijld heeft besloten om uit den bond te treden. Het royement vindt naar de meening van den President bovendien geen voldoende steun in de statuten. De wettigheid van dit roye ment wordt ernstig betwijfeld, evenals de bij eenroeping der vergadering, waarin het nieu- e bestuur is gekozen. Ten aanzien van de eigendommen is geble ken, dat de afdeeling deze voor haar toetreden heeft bijeengebracht en er ook nadien met zelfstandigheid over is blijven beschikken. De president wees tenslotte het verzoek van den politiebond af, weigerde de gevraagde voorziening en veroordeelde eischer in de kos ten van het geding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2