DINSDAG 15 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBONDSRAAD Nog geen contact inzake de ontwapeningskwestie De Volkenbondsraad is te Genève bijeen onder leiding van den Portugees Vascon- cellos. Den eersten dag zijn er, zooals gewoon lijk, geen spijkers met koppen geslagen. Enkele politieke kwesties werden uitgesteld, andere werden voorbereid. Besluiten van beteekenis werden slechts genomen op so ciaal en op hygiënisch gebied: niemand verzette zich nJ. tegen een door het secre tariaat in te stellen actie voor de opheffing van de reglementeering der prostitutie en Ieder incasseerde het goede nieuws, dat de Rockefeller-stichting heeft besloten ook voor 1935 100.000 dollar voor de hygiënische or ganisatie van den bond te geven, terwijl er van een andere Amerikaansche instelling nog 5000 dollar bij komt speciaal voor rei zen van hygiënisten van Amerika naar Genève en van volkenbondsdeskundigen op dat gebied naar Amerika. Ook buiten de eigenlijke Raadsvergadering om is er nog niets gebeurd, dat de aandacht trekken kan. Zoo is het verwachte contact tusschen Barthou, Eden en Aloisi over het ontwapeningsvraagstuk gisteren nog uitge bleven. Het nut van zulk contact lijkt trou wens twijfelachtig, nu de Fransche regee ring zich op dat punt vastgelegd heeft. De „Times" over de Raadszitting De „Times" schrijft in een hoofdartikel over de zitting van den Volkenbondsraad: Het is dringend te hopen, dat men niet zal toelaten, dat de alarmeerende stem ming. die wil suggereeren, dat er thans op ontwapeningsgebied niets meer gedaan kan worden, de overhand krijgt De voornaam ste deelnemers aan de ontwapeningsconfe rentie zijn het er over eens, dat de volgende punten van intrinsieke beteekenis zijn: in stelling van een controle- en militiesysteem, geleidelijke afschaffing der zwaarste wape nen verbod van luchtbombardementen en controle op den uitvoer van oorlogsmate riaal. Wanneer men ten aanzien van deze punten tot overeenstemming komt of kans op overeenstemming daaromtrent bestaat, dan is het onverantwoordelijk te spreken alsof geen overeenstemming meer mogelijk is. Het is noodzakelijk, dat er eens een be gin wordt gemaakt DOUMERGUE VOOR DE RADIO VAN FRANKRIJK GEEN AGRESSIEF OPTREDEN TE WACHTEN Doumergue heeft gisteravond andermaal zooals was aangekondigd, op de hem eigen familiaire wyze voor de radio tot het Fran sche volk gesproken. De minister-president gaf een overzicht var hetgeen de huidige regeering sinds haar op treden, met de beperkte volmachten, welke haar werden verstrekt, tot stand heeft weten te brengen, vooral op justitieel en fiscaal ge bied. Aan het parlement, dat morgen bijeenkomt, zullen ter zake nog nieuwe wetsvoorstellen worden voorgelegd, betreffende o.a. onthef fing der parlementaire immuniteit van een aantal by de schandalen betrokken afgevaar- REGEERINGSCRISIS IN BULGARIJE. Uit Sofia: De reeds sedert weken ver wachte regeeringscrisis is Maandagavond uitgebroken. In den loop van den middag heeft minister-president Moesjanoff met de vertegenwoordigers der beide andere par tijen, die deel uitmaken van de coalitie, den minister van Economische Zaken, Ditscheff (Boerenpartij) en den minister van Justitie Katschakoff (nationale libera len) over de reconstructie van het kabinet gesproken. REUSACHTIGE BRANDSCHADE IN POLEN. Volgens een bericht in de Poolsche bla den is door de tallooze branden die in den laatsten tijd in Polen hebben gewoed in het geheele land reusachtige schade aangericht Alleen reeds in het wojwodesohap Kielca zijn tot. nog toe twintig dorpen bijna geheel in de asch gelegd. Aangezien de hittegolf nog steeds voortduurt, ontstaan nog voort durend nieuwe branden in vele bosschenen dorpen. TIBERIAS OVERSTROOMD Tot dusver 20 lijken geborgen. Uit Jeruzalem: De oude stad Tiberias, aan het meer van Galilea. is door geweldige regens, de laatste dagen, zwaar geteisterd. Ernstige overstrocmingen hebben in de stad vei woest ingen aangericht; vele menschen zijn daarbij om bet leven gekomen. Tot dusver zijn twintig dooden geborgen, en men is nog steeds bezig naar lijken ite zoeken. Uit Haifa: Omtrent de overstroomings- ramp in Tiberias bij het Meer van Geneza- reth wordt nader gemeld, dat uit de inge storte huizen tot nog tce 21 lijken geborgen konden worden. Er worden echter nog vele personen vermist. Het aantal dakloozen is zeer groot en vooral het Marktplein in het centrum van het plaatsje heeft zwaar gele den. Vele huizen werden door neerstortend gesteente vernield en in sommige straten stond het water 2 meter hoog. Volgens op pervlakkige schatting beloopt de schade on geveer 30.000 Pond Sterling. Politie en mili tairen verleenen hulp. VOORMALIGE MINISTERS ALS BEKLAAGDEN Dinsdag 15 Mei zal te Fiirstenwalde een proces beginnen tegen een aantal leden van den Raad van Toezicht van de „Deut sche Kabelwerke" te Ketschendorf. Onder de beklaagden bevindt zich onder meer de voormalige rijksminister dr. Karl Stingl uit München. Hem wordt onder oneer onjuiste balans ten laste gelegd. Voor de Berlijnsche rechtbank is vorige week een proces begonnen tegen den vroe- geren rijksminister dr-. Hennes, die in meer dere kabinetten zitting had. Hem wordt voor; durende ontrouw ten laste gelegd. Dr. Hei mes werd in Maart 1933 gearresteerd, aan een langdurig verhoor onderworpen, maar later weer vrijgelaten. Dit proces zal waar schijnlijk enkele weken duren, want alleen de aanklaoht. omvat 138 pagina's. Een be drag van ruim anderhalf imillioen moet dr. Hennes aan de staatskas voor andere doel einden hebben onttrokiken. Het geld moet vooral den Bond van Duitsche Boeren-Ver- eenigingen ten goede gekomen zijn, die on der leiding van dr. Hennes Stondl Reeds bij de eerste zitting kwam het tot onverkwikkelijke scènes tusschen de rech terlijke macht en den beklaagde. Andreas Hormes is in 1878 te Keulen ge boren, studeerde aan verschillende universi teiten en bezocht tenslotte de universiteit voor landbouw te Poppelsdorf. Na afloop van den oorlog werd hij door den toenmaligen kanselier dr. Wirth tot. „Ministerialdirektor' bevorderd. Kort daarop werd hij rijksminis ter van financiën. Bij het eerste verhoor heriep dr. Hermes zich op graaf Kalkreuth, eertijds voorzitter van den rijksbond voor landbouw. De rech ter uitte zijn verbazing over het feit, dat dr. Hermes nog brieven in zijn bezit heeft, welke men indertijd bij een huiszoeking niet heeft kunnen vinden. Hij vroeg thans den beklaagde, of deze zelf een aantal do cumenten heeft weggenomen? Hervig opgewonden antwoordde dr. Hermes op deze netelige 'raag: „Het tegendeel is juist Ik heb er my nooit toe geleend, docu menten te ontvreemden. Het is schandelijk, dat men zulke vragen thans herhaalt!'' Op voorstel van den rechter moest een des kundige zich met den beklaagde naar diens .particuliere woning begeven, om vast te -lellen, of hier nog vermiste documenten zijn opgeborgen.- DOUMERGUE digden en hervormingen op fiscaal gebied. Wat de buitenlandeche politiek betreft, zeide Doumergue slechts, dat in het Fransche standpunt geen verandering was gekomen. Dat standpunt .blyft vredesgezind. Van Frankrijk is geen agressief optreden te ver wachten. Frankryk heeft geen territoriale am bities. Het biedt de hand aan allen, die in vrede willen samenwerken. Maar het wenscht en het wil veiligheid. Het heeft sinds den oorlog veel v^n zyn gewapende macht prijs gegeven. Ontwapenen kan het niet. In Noord-Frankryk en in België, maar niet daar buiten, ligren de oorlogskerkhoven, ge tuigend van den inval op Fransch gebied, ver manend ook tot waakzaamheid. Tegen een nieuwe overrompeling wil Frankrijk veilig DUITSCHE BALLON VERONGELUKT? Uit Bitterfeld: Zondagochtend, tegen 8 uur, is te Bitterfeld de eub-stratosfeer-ballon „Bartsch von Sigsfeld" opgestegen. Gister middag was te Bitterfeld nog geen bericht van de landing van den ballon ontvangen, zoo dat men het ergste vreest. Aangezien in de hoogere luchtlagen een groote windsnelheid heerscht, bestaat de mo gelijkheid, dat de ballon zeer ver, misschien Polen, Rusland of naar zee is afgedre- Het ryksministerie van buitenlandsche za- :n is op de hoogte geeteld en heeft maat regelen genomen, opdat de inzittenden by een eventueele noodlanding in het buitenland alle mogelyke assistentie zullen verkrijgen. De ballon „Bartnch von Sigsfeld" grootste Duitsche ballon en heeft' een inhoud •an byna 9500 kub. meter. Commandant is dr. ing. Schrenck uit Ber lijn. ROME, BOEDAPEST EN WEENEN. Uit Rome: In het Palazzo Venezia hebben Mussolini en de gezanten van Oostenrijken Hongarije de protocollen onderteekend, waardoor de overeenkomsten tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije, o.a. resultaat van Doll fuss' bezoek aan Rome, practisch in werking treden. ROME, 15 Mei. In een Maandagavond on- derteekende overeenkomst doet Italië aan Oostenrijk en Hongarije groote concessies met betrekking tot den invoer van fabrika ten en tai*we. Oostenrijk en Hongarije ver bonden zich Triest als uitvoerhaven te ge bruiken. LABOUR VEROVERT CONSERVATIEVEN LAGERHUISZETEL. Uit Londen: Bij de tusschentijdsche ver kiezing in Upton, gelegen in het district Westham, noodig geworden door het over lijden van het conservatieve Lagerhuislid Chotzner, werd de Labour-candidaat. Gard ner gekozen met 11.998 stemmen. De con servatieve candidaat Mac Namara behaalde 8534 stemmen en de candidaat der Indepen dant Labour Party Fenner Brockway 748 stemmen. Bij de verkiezingen in 1931 behaalden de conservatieven 17.o61 stemmen en Labour 12.453 stemmen. GROOTE DORPSBRAND IN BESSARABIE In het dorp Mandace (Bessarabië) heeft •n groote brand 65 woonhuizen in de asch gelegd. Het blusschingswerk is .nog in vol len gang. De levering niet in strijd met de overeenkomsten. In antwoord op een vraag betreffende den uitvoer van vliegtuigmotoren naar Duitsch- land, deelde Sir John Simon in het Lager huis mede. dat Duitschland zich bij art. 198 van het Verdrag van Versailles en de over eenkomst van 22 Mei 1926 heeft verplicht den invoer van vliegtuigen te verhinderen, welke op eenige wijze bewapend of gepant serd zijn of op andere wijze voor oorlogs doeleinden kunnen worden uitgerust. Deze verplichting verbiedt evenwel niet den Duit- schen invoer van vliegtuigonderdeelen in het algemeen. Een lid vroeg hierop, of met het oog op de bezorgheid der Fransche rëgeering over den grooten omvang van vliegtuigmateriaal, dat naar Duitschland gaat, stappen worden gedaan om te verhinderen, dat het inge voerde materiaal voor militaire vliegtuigen wordt gebruikt Op een verdere vraag met betrekking tot een Duitsche order in Engeland voor de levering van 80 Armstrong-Siddeley-vlieg tuigmotoren bevestigde Simon de juistheid ervan. Hij verklaarde, dat de Fransche am bassadeur onlangs de aandacht der Brit- sche regeering heeft gevestigd op deze be stellingen, welke evenwel niet in strijd zijn met de voorwaarden der desbetreffende in ternationale wapen-overeenkomsten. Het ligt in het voornemen den Franschen am bassadeur op dit feit te wijzen: VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noo dig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oor- zaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden1 Kruschën be gon te nemen is mijn gezondheid hard voor uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uit zag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maan den geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden Daarom zou ik Kruschën nooit meer willen missen". Me*. A. L. R Zoovele kwalen, waarover de menschen klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grondoorzaak traag heid der inwendige organen. Er is één zekere veilige weg om Uw organen regelmatig aan 't werk te houden de „kleine" dagelijk- sche dosis" Kruschën Salts. Kruschën is een wetenschappelijke combinatie van zes mine rale zouten, die Uw afvoerorganen aanspo ren tot betere werking en aldus alle afval stoffen wegruimen, die Uw organisme ver stoppen en het bloed onzuiver maken. Kru schën heeft een zuiverenden en versterken den invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelende levenslust Kruschën Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam •oorkomt, (Aidv.) BEGROOTINGSTEKORT IN OOSTENRIJK. 83 mUlioen schellingen Uit Genève: Het Financieele Comité van den Volkenbond publiceert thans een rap port over den financieelen toestand van Oostenrijk. De commissie geeft een over zicht van de bemoeiingen der regeering om de Oostenrijksche financiën in orde te hou den. Niettemin kan niet worden verheeld, dat voor de eerste vijf maanden van 1934 een deficit van 83 -nillioen schellingen moet worden verwacht ontvoering van gettle. Een ultimatum der politie. Volgens een bericht uit Los Angeles heeft de politie aldaar den ontvoerders Zondag een ultimatum gesteld, dat men Zondagnacht te 7 uur een drijfjacht zou openen, indien Gettle gevangen zou worden gehouden. De familie van het slachtoffer heeft echter de politie dringend verzocht het ultimatum 24 uur uit te stellen, om in de gelegenheid te worden gesteld nog een dag langer rustig met de bandieten te onderhandelen over het Losgeld). Momenteel! eischen de ontvoerders, zooals men weet- een losgeld van 75.000 dollar. De „Matin" verklaart uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Trotzki's reis naar Zwitserland geen plezierreis is, doch dat de oud-volkscommissaris Frank rijk definitief heeft verlaten. Het blad ver moedt, dat Trotzki zich voorloopig in Zwit serland zal vestigen. In de Parijsche bladen verschijnen uit Chamonix bijzonderheden over een reis van Trotski naar deze op slechts 10 K.M. van de Zwitsersche en Italiaansche grenzen gelegen stad. Volgens deza berichten is Trotski in een auto te Chamonx aangekomen, begeleid door zijn vrouw en 2 geestevrwanfcen. Hij heeft zijn baard afgeschoren. In het vreem delingenregister van het hotel waar hij over nachtte heeft hij zich laten inschrijven on der den naam Jean Franc, handelsreiziger. Zondagmorgen is Trotski per auto in de rich ting van Zwitserland vertrokken. De Fran sche veiligheidspolitie heeft zijn spoor tot aan de grens nagegaan. BINNENLAND HEBT U AL GEDIESSELD....? DE NIEUWE TREIN IN GEBRUIK GENOMEN Rotterdam, 15 Mei. „Dat gediessel!" gromde de dikke han delsreiziger, zoo juist door een coupé vol vakgenooten onder luid gesnater ontvangen. „Zie je, dat dacht ik wel: net als altijd, twee koffers op elkaar kan je niet in die nieuwe netten bergen; krijgt 'n ander em op z'n pet". „Ga nou eerst maar eens zitten!" advi seerde de coupé. „En zeg is hoe je onze nieuwe stalen meubelen vindt Een kap stok? As-je-blieft meneer! Van alles voor zien meneer! Wenscht meneer nog meer?" „Ziezoo, jie kunt hier tenminste je beenen nog 's kwijt!" oordeelde nog grommend de nieuw aangekomene, nu met kennelijk wel behagen achteruit leunende in de bekleede zitting. „Jonge, jonge, nou, nouzulke ruiten heb jij thuis ook niet Karei!" „De mijne kan je tenminste open zetten. Hier moet je minstens een-meter-tachtig zijn als je een luchtje wil happen!" „Anders fijne boel hier, wat?" Het inwendige van het nieuwe electro motor monster werd door het gezelschap habitué's deskundig bekeken, het kurkzeu, dat als vloerbedekking dient op kwaliteit beproefd. Juist zou men een kostenberekening op zetten, toen de Diessel begon te grommen. „Voel je, nou haalt ie lucht in!" meen de Levie. „Zal die zoo wel vertrekkenl" Inderdaad stond de grijze torpedo op het punt van vertrek, toen nog op het laatste oogenblik een allerlaatste handelsreiziger kwam binnenstormen, die door heel de cou pé met de allergrootste verbazing weid ont- vagnen: „Hé-é—jij gaat toch anders niet meer?' De als Karei aangesprokene had de af stand tot Nieuwerkerk noodig om bij te komen; toen hoorden we het volgende hui selijke drama: Hij moest eigenlijk naar Groningen, maai "had zich voorgenomen historisch persoon te worden door den eersten rit van den Dies- seltrein als eerste betalende passagier mee te maken, de trein van 7.14 van de Maas. „Nou, ik had reuze goeie voorbereidingen gemaakt hè. Vanwege den zomertijd zou ik gister om elf uur naar bed gaan, maar toen begon 't te onweren en moest ik m'n vrouw vanwege de zenuwen gezelschap houwen. Nou, dat werd twaalf uur. Ik zeg tegen m'D vrouw: „weet je de wekker niet?" Nou die wist ze, maar ik moest er om denken, dat ie den laatsten tijd niet meer liep. Ik om twaalf uur die wekker an 't smeren. Met sla-olie omdat de machine-olie op was. Met hart vol zorgen naar bed. Ja, je weet toch maar niet, hè, met die sla-olie. Om vijt vanmorgen word ik wakker door ge schreeuw van me jongste zoon. Meneer was 'n bed gevallen. Ik de pé in. Had ik' vier uur geslapen. Die jongen weer in ze bed geholpen. Ik denk: „Nemen laat ik mr, toch niet!" de wekker liep op de sla-olie reusachtig en hij stond op zes uur, zoodat ik nog een vol uur kon pitten. Ik draai me om en slaap door. Word ik me wakker door een por van m'n vrouw: „Moet je er dan niet uit? Het is tien over zeven!" „Tabloo" zeggen ze dan geloof ik in de romans. Of je nog méér moet. Me historische trein ging 7.14 en ik woon 'n half uur van de Maas. Nou je begrijpt, dat ik 'm in had. Ilc zeg: nou laat ik me toch niet kisten: dies- selen zal ik, dan maar met ach t-veertien. Ga ik nog een klantje in Eindhoven opzoe- Ik na beneden. Nou, m'n vrouw had alles prachtig klaar gezet; ik zet op me gemak thee, ik kook m'n eitje 3J/2 minuut en ga op me gemak eten, denkende: ik heb immers In het Lagerhuis heeft Sir John Simon op de vraag hoe de Engelsche regeering, na de aanneming van de Johnson-act in de Vereen. Staten inzake de oorlogsschulden voortaan dacht te handelen, geantwoord, dat volgens de opvatting van den Amerikaanschen procureur- generaal een natie die een symbolische beta ling (token payment) verrichtte, niet in ge breke was gebleven in den zin van die wet. Daarop vroegen verschillende leden wat de regeering nu zou doen, vooral of zij in Juni een nieuwe symbolische betaling zou verrich- of de opvatting van den Amerikaanschen procureur-generaal noodzakelijk identiek moest zijn met die van de Amerikaansche regeering Sir John zeide, dat hy niet op de zaak kon ooruitloopen en afwachten zou hoe de regee ring der Vereen. Staten de Johnson-wet zou interpreteeren. Voor het oogenblik kon hy niets aan dit antwoord toevoegexv wat een arbeidersafgevaardigde de opmerking ontlokte dat hij nu nog even wijs was als tfc#»ren. Naar verluidt, zou de meerderheid van het Engelsche kabinet van oordeel zijn- dat iLdien de landen, die symbolische betalingen verrich ten, toch „in gebreke" zyn, Engeland dezen keer geen enkele betaling moet doen. WASHINGTON, 15 Mei Er gaan stemmen op om het mogelijk te ma u, dat Engeland de Juni-annuïteit der oorlogsschulden, wanneer het dit mocht wenschen, in zilver voldoet. Senator Thomas verklaarde Maandag dat hy het zilver, waarby Roosevelt zal worden ge machtigd zilver te aanvaarden als betaling voor oorlogsschulden. Ook andere leden van het zilverblok hebben verklaard gunstig te staan ten opzichte van dit plan. Nader ver klaarde Thomas nog. dat hy voornemens was een amendement op genoemd wetsontwerp in te dienen, inhoudende dat zilver zou kunnen worden aanvaard tegen 0.50 cents per ounce, doch alleen voor de Juni-annuïteit. HET VERGAAN VAN DE „MERKUR" De Noord-Du itsche Lloyd meldt nog de volgende bijzonderheden over het tragisch ongeluk met de sleepboot „Merkur": De pogingen, om de ingesloten leden van e bemanning der met de kiel naar boven drijvende sleepboot te redden, zijn vruchte loos gebleven. Er werden pogingen gedaan, om door middel van steekvlammen tot het inwendige van het schip door te dringen. De werkzaam heden werden evenwel vooral door de sterke strooming ernstig bemoeilijkt. De na het zinken van de „Merkur" nog eenigen tijd gehoorde klopteekcns waren waren reeds urenlang verstomd, toen men •tenslotte de reddingspogingen moest opge ven. Met een bezwaard gemoed besloten de deskundigen, die op de plaats van de ramp aanwezig waren, het reddingswerk te sta ken, daar zij inzagen, dat verdere pogingen de gegeven omstandigheden vruchteloos waren. De berging van het. wrak geschiedt door de lichters „Kraft" en „Wille" in opdracht van het rijksstroombestuur. De lijken zullen waarschijnlijk eerst borgen kunnen worden als het schip lic'ht is. Brandstichting de oorzaak? Uit Istanboel: De in den loop van gister nacht uitgebroken groote brand in het pe- troleumclepot aan den Boven-Bosporus heeft zioh inmiddels verder uitgebreid. Bij een Tursch-Amerikaansche petroleum- maatschappij zijn in totaal 10.000 ton petro leum verbrand. Bovendien zijn in het daar naast gelegen depot van het Russische Naphta-Syndicaat vier groote tanks vernield en wel twee door ontploffing en twee door uitbranden. Vanwege de groote hitte is het niet moge lijk de vuurhaarden te naderen. Het vuur woedt momenteel ongestoord verder in de overige opslagplaatsen. De brandweer moet zich ertoe beperken de omgeving en de an dere opslagplaatsen aan de oevers van den Bosporus te beschermen. Eenige kleine ad ministratiegebouwen zijn reeds verbrand. Menschenlevens schijnen niet te betreuren te zijn, aangezien zich ('es nachts geen men schen op de terreinen der opslagplaatsen bevinden. De justitie stelt een onderzoek naar d> toch alle tijd? Net zal ik aan m'n laatste boterham beginnen toen de fluit van Vau Nelle begint te blazen. Ik schrok me wild, man: dat Is vijf voor acht! Moet je weten, dat ik heelemaal op die wekker was afgegaan. Die andere klokken in me huis loopen toch nooit goed, dus ik dacht: de wekker stel ik zelf, do wekker loopt goed. Maai- die sla-olie heeft me natuurlijk dat koopje geflikt Kon ik nog een taxi nemen om op tijd aan de Maas te zijn „Heb-ie een historische dag gehad, of heb ie géén historische dag gehad? meende Levie te moeten opmerken Toen stopten we in Gouda. bereid was aan te dringen op een amendement oorzaak van den brand in. Men vermoedt, op het wetsontwerp inzake nationalisatie van dat hii door brandstichting is ontstaan. ZORG VOOR ONVOLWAARDIGEN HEDEN NIEUWE WERKINRICHTING GEOPEND. Aan den rand van de stad is heden te Am sterdam een nieuwe werkinrichting voor on- volwaardigen geopend. Onvolwaardigen zijn de menschen, vooral de jongeren, die in lichamelyk maar meer nog in geestelijk opzicht door dusdanige onvol komenheden in hunne ontwikkeling worden geremd, dat zij in de maatschappij niet kun nen meekomen. In een idioten of krankzinni gengesticht hoeren deze menschen, meeren- deels oudleerlingen van het Buitengewoon Onderwijs, niet thuis; toch loopen ze in den dagelijkschen omgang ongeveer iedereen voor de voeten en op straat of langs den weg loopen ze weer gevaar, in han den te vallen van ongure individuen of van de baldadige jeugd. Voor deze vaak lichamelyk, maar in ieder geval geeetelyk onvolwaardigen wordt ii. laatste jaren beter gezorgd dan voorheen. En de Stichting Arbeidsinrichtingen voor geeste lijk onvolwaardigen te Amsterdam, doet dan ook sedert 10 jaar een goed werk door zich het lot dezer misdeeldan aan te trekken. Naast de beide werkinrichtingen, die deze Stichting reeds heeft (een soortgelijke voor jongens en mannnen aan den Hemweg, een voor meisjes en vrouwen aan de Prinsen gracht, waar weefwerkstukken worden ver vaardigd), is vandaag een derde arbeidsinrich- ting voor jongens en mannen geopend aan den Ooster ringdyk. Daar ter plaatse stond sedert 1920 de voor malige gasfabriek van de vroegere zelfstan dige gemeente Watergraafsmeer nagenoeg renteloos. Deze gebouwen nu zyn grondig op geknapt en geschikt gemaakt voor het ge noemde doel, en bij het bezoek dat wij hier brachten, kregen wy een goeden indruk van de noodzakelijkheid en doelmatigheid van bo vengenoemde inrichting. Wy zagen daar de menschen aan den arbeid, dien zy met groote toewijding verrichten, omdat zy er met hun onbeholpen verstand by kunnen en hierin een levenstaak zien, ook voor deze onevenwichti- gen van groote beteekenis. Op „Oosteroord" (zoo wordt de nieuwe werk inrichting genoemd) wordt evenals op „Wes teroord" (aan den Hemweg) van alles en nog wat gemaakt, dat binnen het bereik der patiën ten valt: matten, borstelwerk, pantoffels, schoenen, eenvoudig houtwerk; ook houdt men zich met tuinarbeid bezig. De patiënten krijgen een kleine toelage voor hun werk, 's morgens en 'b avonds worden per eigen autobus gehaald en gebracht. Zy verrichten hun arbeid in nette werklokalen, eten en drinken in geriefelijke eetzalen en blijven zoodoende den geheelen dag nuttig bezig in een prettige, rustige omgeving. Het groote voordeel hiervan is, dat de band ui het gezin blyft bewaard. Vader en moe der worden van bijzonder moeilijke huiselijke zorgen ontlast, en de jongens en meisjes blij ven van de straat. Bovendien wordt in de in richting acht geslagen op zindelijkheid en reinheid, het aankweeken van arbeidslust en verantwoordelijkheidsgevoel. Momenteel zijn in de drie genoemde inrich tingen 123 patiënten, wier werkstukken wor. den verkocht. Zelf verkoopen de patiënten in hun omgeving heel wat, want de buurtbewo ners zyn er nog al op gesteld en zelf ontvan- m ze gaarne wat extra's. Het grootete gedeelte komt niet verder dan de inrichting, slechts een gering percentage hunner kan later, naar de ervaring leert, in de maatschappij terecht. En vooral in dezen tijd is dit byzonder moeilijk. Nog eenige cijfers. In 1928 was het totaal bedrag der toelagen aan patiënten f 936. in 1933 f 5398.30; de totale omzet beliep 1928 f 3081.70, in 1433: f 7936.56. Voor de derde inrichting ontving het Be stuur veel medewerking van de gemeente twee organisaties. Wethouder Dr. I. H. J. Vos heeft vanmid dag op de groote beteekenis van deze nazorg gewezen en de nieuwe inrichting geopend. On der geleide van bestuur en directeur bezich tigden de vele aanwezigen terreinen en werk plaatsen. Weerbericht Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Isafjord 767.6. Laagste stand te Stockholm 748.3. Stand vanmorgen half twaalf 760.2. WEERBERICHT Zwakke tot matige-, later wellicht tijdelijk toenemende, Z.W. tot N.W. wind, zwaar be wolkt, later opklarend, waarschijnlijk regen buien, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 10.30 u. aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attentiesein: Neer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druk in he W. is sterk afgeno men. Over de Bnitsche eilanden daalt de ba rometer plaatselijk nog vrij sterk. De depres sie-kern. gisteren over de Noordelijke Noord zee gelegen, heeft zioh langzaam N.O.- waarts geplaatst en bevindt zich thans over Z.-IJsland. Behalve over Z.-Scandinavië en de Duitsche oostzeekust, waar het krachtig uit W. tot Z.W. waait., heerschen matige tot zwakke winden. Rond de depressiekern viel hier endaar matige neerslag Tengevolge van de krachtige anavoer van koude lucht uit het N. en N.W. is de temperatuur vooral in Duitschland stergedaald, inons land kwam nachtvorst voor. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 9.6 'C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 MEI. Van 's aVonds 9.18 uur tot 's morgens 4.34 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.17 2.19 Breisach l.tfi 1.14 Kehl 2.32 2.42 MnxftO 3.72 3.70 Diedesheim 0.50 0 61 Mannheim 2.32 2.35 Mainz Bingen Caub 1.11 1.21 0.17 0.20 Fm 8 Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.14 l.lö 1.53 1.59 0.23 0.30 1.19 1.29 0.13 0.10 0.41 0.35 0.89 0.97 0.63 0-69 Heden Vorig Maastricht 41.00 41.18 Venlo 10.79 10.90 Lobitb 9 81 9,90 Nijmegen 7.53 7,58 St Andries 2.69 2,39 Arnhem 7.50 7.55 Vreeswijk lw 0.66 0,33 Wester voort 8.15 S,20 Deventer 21-1 2,17 Kampen -0.24 -0,27 Eysden 46.30 46.29 Grevenbicht 28.19 28,32 Venlo 10.79 11,05 Grave (sluis) MO 6.87 St Andries 1.54 1,'64 Gorkum 1.70 1,27 Dordrecht 1.31 0,90 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tttd) HET ZWOLSCHE INCIDENT WAAROVER DE STORM OPSTAK In aansluiting aan het interview, waarin minister de Wilde een rectificatie gaf op zijn Zwolsche rede, moge hier tot recht begrip van onze lezers thans volgen, wat de minister ongeveer zei: Uit de practijk wil spr. aanhalen de radio. Minister Colijn vertrouwde deze blijk baar niet al te zeer toe aan den liberaal en zei: „Neem jij die maar." De radio toch is van een .geweldig teekenis geworden, en werd deze overge laten aan de burgers, dan zou er mis bruik van worden gemaakt Daarom heeft de overheid deze aan zioh getrokken en aao de hoofdstroomingen in ons volk, de liberalen of modernen, niet zoover staan de van de soc-dem., aan de Prot ortho doxen en de katholieken ieder een gelijk deel gegeven! De liberalen verkondigden, dat zij wil den de vrijheid, d.w.z. dat anderen hun mond hebben te houden. Zij, de A.V.R.O., die toch zoo hoog staat, dat iedereen er wat aanheeft En de anderendie moch ten dan ook tusscherabtide wel eens een uurtje hebben, voor een preek of zoo. Het ós precies als met de openbare school, die is ook goed genc>g voor iedereen, en wil men meer, dan mag de dominee tusschen beide wel eens komen. De Nieuwe Rotterdamschc Crt., het Handelsblad, de z.g. neutrale Telegraaf hameren maar voortdurend: Schaf toch die V.A.R.A. af. Dat zou spr. kunnen doen en dan zou er in die bladen een ge juich opgaanin de stille hoop, dat een volgende Minister hetzelfde zou doen met N.C.R.V. en K.R.O. Onze lezers hebben deze passage niet in ons hted gevonden. De oorzaak daarvan wss, dat de minister aan de pers verzocht dit ge deelte niet in het vers'ag op te nemen. X:et alle verslaegevers hebben, gelijk men weet, zich aan dat verzoek gehouden. En daardoor gehandeld in strijd met een goede journa listieke usance. Delfzijl 0.53 13.O8 Terschelling 10.21 22.45 Har.ingen 11.10 23.25 Den Helder 8.50 21.15 Ijmuiilen 4.41 17.04 H.vHolland 3.53 16.20 Schevtningen 5.1-5 17.40 Rotterdam 5.53 18.22 HellevoetsL 4.39 17.05 Willemstad 6.32 17.58 Brouwersh. 3.51 16.17 Zierikzee 4.27 16.51 Wemeldinge 4.41 17,16 Vlissingen 2.53 1516 Terneuzen &25 15.53 Hansweert 4.17 16.41 DREIGENDE FASCISTEN DIE DE LEUZE TOEPASSEN: VERDEEL EN VERDWIJN Pas hebben we bericht, dat Baars uit de A.N.F.B. gegooid is, en dat de oude leider» heengaan om de leiding aan jonge krachten over te laten, of men meldt ons: De A.N.F.B. heeft zich hergroepeerd in twee gefedereerde stichtingen: Het Fascis tisch Verbond „De Vuurslag", onder leiding van Jhr. R. Groeninx van Zoelen en het Fas cistisch Verbond „Zwart Front", onder lei ding van den heer Arnold Meijer. Deze stich tingen, wier hoofdkwartier respectievelijk in Holland en Brabant wordt gevestigd, zullen organisatorisch onafhankelijk van elkaar werken, op grond van een gemeenschappe lijk beginselprogram. Voorts is men overtuigd, dat „overheid en machthebbers" de fascistische burgers als minderwaardig behandelen en daarom vree zen de leiders, dat zij wel eens revolutionaire dingen zouden kunnen doen. Mocht zoodanig verweer onverhoopt tot in* breuk op wettelijke voorschriften leiden, zoo zullen, in overeenstemming met het begin sel, de consekwenties gelaten aanvaard v or den, als offer voor het recht eener goede zaak". DE NIEUWE RIJKSWEG GEHOUDEN AANBESTEDING. Heden is door de directie der Wegenver betering, Binnenhof 4 te Den Haag, aanbe steed de aanleg van het gedeelte van den weg no. 15 van het Rijkswegenplan 1932 tusschen de Buldersteeg te Haröinxveld en den Zandweg bij Schelluinen en van een rijwielpad. Raming f 150.000. Laagste in schrijvers: P. C. Zanen te Haarlem voor A f 119.600 en B f 152.000. UIT HET SOCIALE LEVEN WAT NOG AL VERSCHIL MAAKT !n de Handel ingen van de Tweede Kamer 20 April 1934 stond op naam van minister itemaker te Bruine: ,In „Do Bouwer" ls medegedeeld, dat loo- eek° zijn 'en meenten thans 40 tot ƒ45 per" verlaagd worden", do Handelingen bracht de volgende verbetering aan: dat die Op bid. 1678 minister echter „In „De Bouw tn van de bou gemeenten blijkens mij bekende gegei 50 per week zijn niet moeten worden rlaagd". Dat maakt nog al eenig verschil, zou men

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2