Jlirueir £rihsrijr (tfmtnuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken HOLLANBIAWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5170 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 15 MEI 1934 15e Jaargang abbertentitprij?en: Van 1 tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 OPPERVLAKKIGE VERGE LIJKING De redactie van de (Rotterdamsche) „Klasseonderwijzer" is gesteld op ons advies. Dat verheugt ons. Zij moest daar meer nota van nemen, dat zou voor haar eigen welzijn en dat van de openbare school goed en nut tig zijn. Zij is benieuwd, wat wij „nou daarop tc reggen hebben" en zet ons gnuivend het volgende snuifje voor, ontleend aan „Volks onderwijs": Bij de Raad van Ermclo was ingekomen een verzoek van het bestuur der bijzondere lagere schooi te Hulshorst, om in dit buurt schap een rijksveldwachter aan te stellen Het adres was vergezeld van een lijst met handteekeningen van verschillendt personen, die aan het verzoek adhaesie betuigden. Wijl de Raad hierover niet de beslissing heeft, was het verzoek eigenlijk niet vooi spreking vatbaar doch er werd tooh over gepraat. En de Voorzitter gaf de voorstanders van Christelijk onderwijs het volgende snuifje te genieten: „Sedert er in Hulshorst een Chr. school kwam, is het hier mis. Spr. ontving nota- bene een briefje van het schoolhoofd met verzoek om politieversterking, omdat er een feest van de Christelijke Jongelingsvpreoni ging zou zijn. Spr. schrok er van. Zijn dat nu de vruchten van het Chr. onderwijs? Deze vraag wil hij hier als warm voorstan der van Chr. onderwijs stellen". Wij gelooven, dat deze passage voor de Klasse-onderwijzer de kern van de zaak is. Nu weten wij niet, of de woorden van den Voorzitter hier juist zijn weergegeven; en hetzelfde geldt ook van de opmerkingen dei- raadsleden, van wie sommigen heel zondcr- lijke meeningen ten beste gegeven hebben Wij zijn het echter eens met de beschou wing van eén der raadsleden, een oud-Chris telijk onderwijzer, die het verband, dat de .Voorzitter legde, absoluut onjuist noemde. De fout van den voorzitter is nl., dat hij, precies als anderen, zich bleef bewegen in '1 kleine kringetje dat men getrokken had. Wie van de Christelijke school verlangt, dat zij brave, oppassende leerlingen moot hebben, die afkeerig zijn van kattekwaad eri baldadigheid stelt een onmogelijke eisch. Wie de opeivare school zou verwijten, dat rij de leerlingen opvoedt tot maatschappe lijke rakkers, straatschenders en boefjes, zou haar grootelijks onrecht aan doen. Wij zijn ons niet bewust, dat verantwoor delijke personen uit de kring der voorstan ders van Christelijk onderwijs ooit iets der gelijks geschreven hebben. Wanneer wij niet tevreden zijn met de „opleiding tot alle Christelijke en maat schappelijke deugden", dan is dat niet, om dat wij de hier bedoelde burgerlijk-goede eigenschappen minachten of geringschatten, maar omdat wij er een andere, Schriftuur lijke basis voor verlangen. Wie bij de oppervlakte blijft staan, rede neert als „Volksonderwijs", „Klasseonder wijzer" en andere menschcn met een beperk te blik. Waar dan nog bij komt, dat de mentaliteit der bevolking in de eene of andere streek van ons land groote tegenstellingen ver toont Plaatselijke omstandigheden verkla ren soms oak veel. Oude volksgewoonten werken na. De zee geeft een onrustige school bevolking. Dorps- en groote-stadsschool zijn zeer verschillend. Het onderwijs moet daar rekening mee houden; maar niemand mag school of onder wijzer zonder meer verwijten, dat deze in plichtsbetrachting te kort schieten als de jeugd de „maatschappelijke deugden" niet betracht, welke in onderwijs en opvoeding aangeprezen worden. ZONDERLING BETOOG Ziehier een kostelijk stukje uit de roode pers als reactie op wat wij schreven over dc* Winkelsluitingswet: Er is in de beide Kamers een groote meerderheid voor verruiming van den Zondagsverkoop der winkels, getuige het voorloopig verslag op het ontwerp-Ver- schuur. Er is in het Kabinet ook een groote meerderheid ervoor. Alleen de beide antirevolutionaire ministers sabo- teeren de zaak. De minister-president houdt krachtens zijn persoonlijk stand punt tegen, wat de groote meerderheid wil. En de katholieke Kamerfractie, hoe wel tot die groote meerderheid behoorend werkt uit de engste partijpolitiek, uit herinnering aan de politiek der doodo rechtsche coalitie, mede om aan een ver dwijnende minderheid haar zin te geven en de middenstand in de crisis eenig soelaas te onthouden. Aldus onder het régime van het natio nale kabinet, dat speciaal crisiskabinet is. Het is wel heel bar. Ja, het is wel heel bar, dat de roode pers goo'n betoog houdt Onzerzijds slechts een paar aanteeke- ningen. Hoe weet de roode pers, dat slechts twee ministers tegen de wijziging zijn? Naar onze meening zijn het allicht drie leden van het Kabinet Wie in dit verband spreekt van partij standpunt, toont weinig eerbied voor de overtuiging van een ander en vergeet, dat de bedoeling was om met dit crisiskabinei geen principieele kwesties aan te pakken. Dat is duidelijk gezegd en minister Colijn houdt zich, volgens ons, volkomen aan de geprojecteerde regceringslijn. Er moge een meerderheid zijn en de Roomsoh-Katholiekcn mogen daartoe behoo ren; het is dan noodgedwongen: volgons hun beginsel scharen zij zich liever naast A.-R. en C.-H. Blijkbaar is de doode rechtsche coalitie nog niet zóó dood, als de roode pers hoopt, welke juist door haar „liberaal" pleidooi inzake de openstelling klaarlijk bewijst, dat de antithese blijft. Terwijl het overigens de vraag is. waai men een verdwijnende minderheid moet zoi ken; ter rechter- of ter linkerzijde. BINNENLAND i Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in >ns. aan S. de Boer. arbeider in dienst van de 1. Brandsma te Opeinde, gem. Smalllngerland s; ir J P Jo- HERCLASSIFICATIE VAN AMSTERDAM Het Amsterdamsche Gemeenteblad bevat m nieuwe voordracht, om alsnog te bepa len ,dat het grondgebied der gemeente voor de gemeentefonds-belasting, voor zoover dit het stadsgedeelte betreft, in de tweede, en 'oor wat zulks het landelijk gedeelte aan gaat, in de derde klasse wordt gerangschikt. Aanleiding tot deze voordracht is, zooals en W. mededeelen, het advies van Ged. Staten aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, waarmede deze zich vereenigd heeft, om niet goed te keuren de 100 opcen ten op de gemeentefonds-belasting, zoolang de gemeente niet is gerangschikt in een andere dan de eerste klasse. DORDT—ROTTERDAM ELECTRISCH OFFICIEELE PLECHTIGHEID. Heden is het geëlectrificeerde baanvak Rotterdam—Dordt in gebruik genomen. Te voren is gister in Dordrecht aan dit feit of- ficieele belangstelling verleend, daar het gemeentebestuur aldaar den directeur der Spoorwegen, ir. E. C. W. van Dijk, talrijke spoorwegautoriteiten, de burgemeesters van Rotterdam (die verhinderd was, maar ver tegenwoordigd door den gemeente-secreta ris, Mr. Smeding), Ridderkerk, Barendrecht. H. I. Ambacht en Zwijndrecht en eenigean dere autoriteiten had uitgenoodigd vooreen ontvangst in het Dordtsche Stadhuis. Hier voerden het woord burgemeester de Gaay Fortman van Dordrecht en ir. v. Dijk. Na afloop vereenigde men zich voor een noen maal, waar nog verschillende toespraken werden gehouden. DE SPELLINGVEREENVOUDIGING In de jongste bestuursvergadering van den Ned. Journalistenkring is de vraag aan de orde geweest, of het Kringbestuur eeu bepaalde uitspraak zou doen over de nieu we spelling, welke met September zal wor den ingevoerd, dan wel daaromtrent eenig voorstel aan de algemeene vergadering zou voorl eggen. Het bestuur heeft beide vragen in ontken- nenden zin beantwoord. Ook onder journa listen loopen de meeningen over het spel lingcompromis zeer uiteen, naar thans reeds gebleken is. en mede met het oog hierop achtte het Kringbestuur het doen van een bepaalde uitspraak noch practisch noch noodzakelijk. Wat de invoering van de nieuwe spelling in de dagbladen betreft, «telde het Kringbestuur zich op het stand punt, dat deze vraag wel afzonderlijk voor elk blad door de leiding daarvan zal wor den beslist. HET WACHTEN IS OP BELGIE. Naar van bevoegde zijde aan het Hbl. wordt medegedeeld, is ten aanzien van de invoering van de vereenvoudigde spelling bij het onderwijs nog geen formeele beslis sing gevallen. Het wachten is op het nadere bericht uit België, met welk land men ten deze ten nauwste samenwerkt. In den mi nisterraad is de zaak nog niet behandeld. De passus in de radiorede van minister Marchant houdt rekening met de invoe ring op 1 September is op te vatten als een weerslag op de tallooze vragen, die den minister uit onderwijs-kringen bereikt heb ben. ONS LAND OP DE BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING. De Nederiandsche regeering, die officieel deelneemt aan de wereldtentoonstelling te Brussel, heeft aan den commissaris-gene raal, graaf van der Burch, gevraagd, over een oppervlakte van 5- tot 6000 vierkante meters te mogen beschikken. Nederland zal, zooals op de tentoonstelling van 1930 te Antwerpen, een eigen paviljoen bouwen. Daar hoopt men een goed beeld te kunnen geven van den vooruitgang en de activiteit op allerlei gebied ie Nederland en in Ne- derlandsch-Indië-.- DE VELUWSCHE WATERPOORT HARDERWIJK: HAVEN-, INDUSTRIE- EN BADPLAATS De waterpoort van de schoone Veluwe Kent u Harderwijk? Niet? Moet u toch heusch eens gaan kijken. Het is beroemd door zijn„Harderwijkers", zijn oude poorten en wallen, zijn knusse hoekjes en zijn hartelijke bevolking; die beter is dan eenige eeuwen geleden, toen ze, naar Mr. A. v. d. Deuie, lid van Ged. Staten en presi dent-commissaris van de Holland-Veluwe- lijn, vertelde, als stroopende benden naar Amsterdam en omgeving voeren. Thans, aldus wethouder Jan ter Haar Jr., betalen de Amsterdammers vrijwillig hun tol aan Harderwijk en zijn achterland, de roerend schoone Veluwe, waar minister Kalff, zooals hij zei, zoo gaarne vertoeft. En gij zijt welkom, voegde burgemeester de Jong Saakes er aan toe: Harderwijk en omgeving bieden u het beste wat zij hebben efi voor weinig geld. Voor te geringe passage-prijs, besloot de heer E. den Herder, die nogal eens in de contramine is, zijn tafellezing, want hoe kan kan men nu met een mooie salonboot een passagier voor 30 ct. van Amsterdam naar Harderwijk brengen; voor 75 ct. heeft men zelfs een retour eerste klasse? Dat zijn afbraakprijzen, niet waar? De lezer weet reeds uit het verslag van gisteren, hoe dit illustre gezelschap bij elkaar kwamde haven van Harderwijk werd plechtig geopend en een groot gezel schap genoodigden was met de „Kasteel Staverden" uitgevaren om te toeren en te eten ophet IJselmeer en aan tafel komen de tongen los. De zee, pardon het meer, was niet zoo woelig en bewogen als het weerglas zou doen verwachten; maar er was toch te veel golfslag om het program precies uit te voe ren. Op 't laatste oogenblik kwam er eenige wijziging in. Minister Kalff knipte niet het met wimpels versiei'cle lint door, doch ging op de commandobi'ug staan, zooals de Ruy- ter eenmaal deed, toen hij bij Chattam de ketting stuk voer. Zoo brak ook de „Kasteel Staverden" de lintversperring door en we koersten in de richting van Marken. Wat Harderwijk hoopt De plechtigheid was geschied; welke be teekenis heeft ze? Dat hebben velen in velerlei toonaard ge zegd. Het uitvoerigst heeft er de Burgemees ter over gespi'oken, wien het aan te zien was, dat hij deze dag als een der mooiste in zijn levenbeschouwde: een grootsch werk is tot stand gebracht. Hai'derwijk weet wat crisis is. Om over het donkere verleden nu maar niet te spreken uit de dagen van Maarten van Rossum, mogen we herinneren aan de Hanze-tijd, toen óm de Zuiderzee koopsteden van groote beteekenis lagen: Stavoren, Vol- lenhove, Elburg, Harderwijk, Enkhuizen. Deze grootheid verging: historische gebou wen dragen nog de hei'innering aan deze ï'oemruchte dagen voort. Dan kwam de visscherij op: zij kende ups en downs; veel slechte jaren wellicht; maar 't waren toch mooie tijden als de Zuiderzee gestoffeerd was met blanke en bruine zeilen. In Harderwijk werd voor enkele jaren nog voor 2S6.000 binnengebacht; het vorig jaar slechts voor f 165.000. Daar hebben wij schuld aan, erkende Ir de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der Zuiderzeewerken, openhartig en daar om doen wij ook zoo ons best, om er iets anders voor in de plaats te geven. Dat is waar, zei de Burgemeester, Regee ring en Zuiderzeewerken hebben op de meest loyale wijze de Zuiderzeewet uitge voerd en alle mogelijke medewerking ver leend bij de uitvoering der havenplannen. Dit werd nog eens door den voorzitter der visschersvereeniging den heer Klaassen on- dersti'eept: bij de uitvoering der havenwer ken is de visscherij geen dag gestoord. Over de uitvoering der Zuiderzee steun wet zweeg de spreker thans: hij heeft onlangs Koningin en Prinses bij zich aan boord ge had en dus „hoffelijkheid" geleerd 't Valt nog mee met de Visscherij. Betrekkelijk gesproken dan. Want paling en spiering geven rijke vangsten; haring is er achter de afsluitdijk ook nog wel, maar dat is te ver weg, de vervoerkosten worden te hoog; de hot schijnt uit te sterven. Echter, de visscherij liep sterk terug en de nevenbedrijven kregen nog grooter klap pen. Daarom moet uitgezien worden naar andere bestaansmiddelen. In samenwerking met Zuiderzeewerken en aannemeis (de heeren B. Boerema en Th. Raske oogstten veel lof) heeft de gemeente nu tegelijk met de verlegging der havendammen een flink industrie-terrein laten aanleggen en aan de Westzijde wordt een strand gemaakt. De Holland-Veluwe-lijn brengt nu de Am sterdammers voor 30 ct. daarheen: een fris- sche zeetocht is op zich zelf al een genot en de keuken aan boox-d van Kasteel Staver den is voortreffelijk. Harderwijk wacht Eén ding missen we nog, merkte in 't voorbijgaan de heer H. Cozijnse, raadslid van Harderwijk op: 's mox-gens en 's avonds een sneltrein. Als die er was, kwamen hier forensen wonen in dit bekooi-lijke oord. Minister Kalff noteei'de al deze wenschen; wellicht denkt hij al over een paar diesel treinen, speciaal voor Harderwijk. Want men kan er best wonen. Er zijn goede scho len voor de jeugd en soldaten voor de entourage envrijage. En de verstand houding tusschen burgerlijke en militaire autoriteiten is opperbest, verzekerde kolonel Dames namens den commandant 7o R. I. Is het wonder, dat Harderwijk gisteren vol was van blij gerucht; dat heel de bevol king uitliep en rich om de haven had op gesteld; dat er vroolijke marschen geblazen wei'den en dat de vlaggen wapperden. Overal, ook in de boot, die door do Hol land-Veluwe-lijn gratis was aangeboden, overheerschtcn de Harderwijker kleuren: het geel van de brem en het blauw van de gouden regen en burgemeester de Jong Saa kes wist niet heter te doen dan Mr. v. tl. Deure een geschenk onder envelop aan te bieden voor het personeel. Uit een en ander riet men, hoe voortreffe lijk de verhoudingen zijn en hoe voortreffo i ruiterfeest. Over een lijk het gemeentebestuur alles geregeld had. Mogen de goede wenschen, welke van vele zijden voor de bloei en groei van Har derwijk geuit zijn we kunnen niet alles releveeren in vervulling gaan. En waar niemand zijn rede besloten heeft met de al oude heihvensch, zoo doen wij het ditmaal: Harderwijk: vivat, gloriat, crescat! A. Warnaar Jzn. NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAZERSWOUDE DE HEER A. WARNAAR BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit van 15 Mei is be noemd tot Burgemeester van Hazerswoude de heer A. Warnaar Jzn. De heer A. Warnaar Jzn. is geboren te Voor schoten op 13 November 1S93. Hij kwam op jeugdige leéftijd in dienst bij zijn oom, de heer W. Warnaar Sr., stichter en thans nog pres.-comm. van do bekende bloembollen, kweekerij en ex- porthandel War naar Co. te Sassenheira. Onder de be kwame leiding van zijn patroon cn door studie in de moderne talen wist de heer A. Warnaar zich spoedig een goede plaats in het bloembollenvak als reiziger te verwer ven en in deze functie heeft hij mede mo gen werken aan de uitbreiding van de zaak van zijn oom. Toen in de oorlogsjaren de export van bloembollen vele moeilijkheden ondervond, legden de bloembollenexporteurs zich toe op de export van gedroogde groenten waar toe de „Codro" werd opgericht, waarvan de heer A. Warnaar ondcr-directeur werd. Toen weer betere tijden voor het vak aanbraken keerde de heer Warnaar met de andere vakgenooten weer tot het bloembol lenvak terug, waarin hij vanaf 1922 als zelfstandig ondernemer werkzaam was. In het bollenvak nam hij een zeer voor aanstaande plaats in cn zijn gezond oordeel en bovenal zijn open oog voor het algemeen belang deden hem in zijn vele functies in de vakoi'ganisaties zijn „de rechte man op de rechte plaats". O.m. was hij voorzitter van de Chr. Patroonsvereeniging, voorzitter van de Groep Amerika van den Bond van Bloembollenhandelaren, hoofdbestuurslid van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en voorzitter van het Pen sioen en Toeslagfonds voor het Bloembol- lenbedrijf. In Maart 1933 werd hem de functie aan geboden van Controleur bij de Rijkssteun- i-egeling (Dept. van Soc. Zaken), welke door hem, gezien de minder gunstige om- standighed enin het bloembollenvak werd aanvaard. Bij de drukke werkzaamheden, die zijn verschillende maatschappelijke functies met zich bi-achten, betoonde de heer Warnaar zich van jongs af een vurig strijder op het terrein van alle Christelijke actie. Er is schier geen vereeniging op het gebied van Kerk, Staat of Maatschappij waaraan de heer W. niet met ijver en toewijding zijn beste krachten als bestuurslid geeft of heeft gegeven. Bovenal de actie op het Anti-Revolutio nair terrein had van jongsaf de liefde van zijn hart en menigeen werd door zijn trouw en toewijding bezield. Als zoodanig begreep hij ook het belang van de Christelijke pers en meei-dere jaren was hij commissaris van de Nieuwe Leidsche Courant. Hoewel hij in de loop der jaren tot verschillende landelij ke bestuursfuncties werd benoemd, vergat hij daarbij allerminst het meer eenvoudige werk der plaatselijke actie. In 192S werd de heer W. benoemd tot lid van den Gemeenteraad, welke functie hij tot heden met eere bekleedt. Van zijn plaatselijke functies noemen wij verder o.m. ouderling der Geref. Kerk, voor zitter Oranje-vereeniging, voorzitter A.R. Prop. Comm. Groen v. Prinsterer, bestuurs lid van het Groene Kruis, voorzitter Com missie Ontspanning Werkloozen. Van zijn landelijke functies noemen wij bestuurslid van liet Verband van A.R. Prop. Clubs en \oox-zitter Geref. Emigratievereen. voor Canada. Uit dit alles blijkt overduidelijk hoezeer de heer Warnaar zich altijd verdienstelijk heeft gemaakt voor hot algemeen belang en reeds als zoodanig zal hij zeker als burge meester de rechte man op de rechte plaats zijn, tenvijl ook zijn bijzondere welsprekend helder oordeel hem in zijn nieuwe1 ALBLASSERDAM TEGEN GED. STATEN. De gemeenteraad van Alblasserdam heeft den eisch van Ged. Staten, betreffende het invoeren van een st raatbei a st:ng, met 10—1 stem verworpen. Daar echter Ged. Staten van het vervullen van deze eisch het goed keuren der gemeente-begrooting hebben af hankelijk gemaakt, zal de raad na korter of langer tijd toch wel het hoofd in den schoot moeten leggen! AFSCHEID BURGEMEESTER ROOSMALE NEPVEU. Te Apeldoorn heeft zich, onder voorzit terschap van den heer H. C. J. te Loo, een comité gevormd om burgemeester Mr. W. Roosmale Nepveu bij zijn aftre- den te huldigen. Het afscheid zal waarschijnlijk plaats vin den in de laatste week van Juni. SPREEKUUR NED. ZAAKGELASTIGDE TE OSLO. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de zaak gelastigde der Nederlanden te Oslo. met verlof hier te lande, Mr. Dr. G. A. Scheltus, voor belanghebbenden ral zijn te spreken in een lokaliteit van het Departement van Buitenlandsche Zaken to 's-Gravenhage, Plein 23, op 18 Mei a.s., des voormiddags van 10 tot 12 uur. DE SPOORWEGH.J/TE KOOTWIJK. De spoorweghalte Kootwijk wordt met in gang van 22 dezer gesloten voor snel- en expresstukgoed. DE TRAMWEG ZWOLLE-BLOKZIJL. De raad van commissarissen van de Tramweg-Mij ZwolleBlokzijl is voorne mens de railverbinding Zwolle—Blokzijl met ingang van 1 September a.s. te veranderen in een autobusdienst. Besteld zijn vijf Mer- cedes-Zenz autochassis, vooi-zien van 65 P.K Dieselmotoren. AANLEGPLAATS TWENTE-RIJNKANAAL Gisteren is de nieuwe aanlegplaats bij Markelo in het Twente-Rijnkanaal officieel door tal van autoriteiten en belangstellen den bezichtigd. Des morgens waren het ge meentebestuur van Markelo en de raads leden naar Lochcm gegaan, waar men zich aan boord begaf van het jacht van P. H. baron Taets van Amerongcn, directeur van de Stoomv.-Mij Oceaan. Gedurende den tocht heeft M. A. baron Taets van Amerongen een toespraak gehouden in Overijsselsch dialect, waarin hij de hoop uitsprak, dat in de toekomst vele machines en textielgoeda- ren naar Indië zullen worden vervoerd. Bij de officieele bezichtiging te Markelo waren o.m. aanwezig de commissaris der Koningin, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, tal van vertegenwoordigers van landbouw en handel e.x de hoofdingenieur- directeur van het Twente-Rijnkanaal ir. Wentholt. IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE HFiLWITiS Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 De burgemeester van Denckamp is bij een auto ongeval gedood. Tot burgemeester van Haterswoude is benoemd ck heer A. Warnaar Jzn. Gister is de vernieuwde haven van Harderwijk door Minister Kalff geopend. De eerste zittingsdag van den Volkenbond&raad leverde niets groots op. Doumergue sprak het Fransche volk toe voor de radio. Pogingen om den Amerikaanschen oliemagnaat Gcttle uit handen der misdadigers te redden zijn mislukt. Gemengd Nieuws. VRACHTAUTO OMGESLAGEN KIND GEDOOD Zaterdag bracht de vrachtrijder v. d. Br. uit Bi'eda zekex'e R. uit Zevenbergen, die de autobus te Breda had gemist, met zijn vrachtauto waarin zich eveneens het zes jarig zoontje van v. d. Br. bevond naar Zevenbergen. Aldaar werd R. bij een café afgezet, waarna v. d. Br. niet groote snel heid den terugtocht aanvaardde. Bij het nemen van een bocht op den Boutweg onder Leur, sloeg de auto door de groote snelheid waarmede werd gereden om en kwam op de lager gelegen wegberm terecht. De be stuurder kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen, doch het kind kwam onder de auto terecht en werd met verbrijzeld hoofd onder den wagen vandaan gehaald. Dr. Giesbers uit Leur en een geneesheer uit Zevenber gen konden slechts den dood constateeren. De burgemeester en de gemeente-politie alsmede de officier van justitie te Breda waren spoedig aanwezig. Het lijkje werd naar het ziekenhuis te Etten overgebracht. Dr. Hulst uit Leiden en dr. Giesbei's ver richten het sectie-onderzoek. Van de Br. werd na verhoor op vrije voe ten gesteld. De auto werd zwaar beschadigd. DOODELIJK ONGEVAL. Te Maastricht is de 16-jarige Meutjens uit Smeermaas (België) onder een kermiswag.n geraakt en op slag gedood. De jongen was op een fiets gezeten en wilde uitwijken voor een passeerende auto, waaixloor hij kwam te "vallen en onder den wagen terecht kwam. Groote Duitsche ballon vermist. Regeeringscrisis in Bulgarije. Engeland en de „symbolische betalingen" aafl Amerika. Vandaag zijn de nieuwe Dicseltreinen in gebruik Jaarverslag 1933 der Amsterdamsche Mij. vatt Levensverzekering. Div. 25 pet. (onv.). Aan aandeelhouders der Amsterdamsche Bank zal worden voorgesteld een dividend van i pet. (v.j. 5) over 1933 uit te kceren. Blz. 5 Conferentie over „Volkseenheid" van verschil» lende Studentenorganisaties, Blz. 8 Dc Kerkstrijd in Duits .bland. De Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen adresseert aan de Minister in verband met het voorstel tot vereenvoudiging der spelling. BURGEMEESTER VAN DENEKAMP f, BIJ EEN AUTO-ONGEVAL GEDOOD Gisteravond heeft op den straat weg Ootmax-sum-Denekamp een ernstig auto-ongeval plaats gehad, tengevolge waarvan de burgemeester van Dene kamp, de heer J. W ij n i a, is gedood. Dc heer Wijnia reed met zijn auto van Ootmarsum naar Denekamp. Ter hoogte van den z.g. overlaat, in de buurtschap Tilligte schijnt door tot nu toe onbekende oorzaak de burge meester, die zelf den wagen bestuurde, de macht over het stuur kwijt te zijn geraakt. In volle vaart is de wagen in botsing gekomen met een langs den weg staanden boom. De auto werd vrijwel in elkaar gedrukt en geraakte in brand. De heer Wijnia werd door den schok der botsing uit den wagen geslingerd. Toen voorbijgangers het zwaar gewonde slachtoffer ontdekten, word ijling medische hulp ingeroepen. Men vervoerde de heer W. naar een in de nabijheid gelogen boerderij. Kort tia het ongeval is het slachtoffer overleden. Di'. Wortelboer uit Ootmarsum con- stateei'de een dubbele schedelbreuk. De politie van Denekamp stelt een onder zoek naar het ongeval in. In de nabijheid van de plek, waar het ongeval geschied is, moest de auto een brug passeeren. Het weg dek ter plaatse is bol. De auto schijnt door de snelheid gewipt te zijn en tengevolge hiervan moet de bestuurder de macht over het stuur verloren zijn. De aulo is totaal vernield. Het zoo droevig verscheiden van den bur- gemeester van Denekamp de heer Wynia is 46 jaar oud geworden en was sedert acht jaar burgemeester heeft ter plaatse die; pen indruk gemaakt. MISLUKTE ROOFOVERVAL. De heer W., kantoorbediende van de aanno- mersfirma Den Breede Pot den Bout te Sit- tard, is, toen hy zich met een aanzierilyk bedrag aan geld naar het werk wilde oegeven ,-oor uitbetaling van loonen. aangevallen door jen 19-jarigen arbeider, die aan het Juliana- kanaal werkzaam is. De heer W. werd met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. In d» daarop volgende worsteling kon de aanrander de portefeuille met het geld niet bemachtigen. Op het hulpgeroep kwam een tweetal personen toesnellen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg met achterlating van zyn rijwiel. De pobtie heeft den man eenige uren later ge. arresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1