^lir uwt lütmrrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MEDDENS EN ZOON abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5167 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 11 MEI 1934 15e Jaargang Sïbbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen K van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Mr Dr J. SCHOKKING 70 JAAR Een woord van hartelijke gelukwenscli aan Mr Dr J-. Schokking, die gisteren in goede gezondheid zijn zeventigste verjaar dag mocht vieren, mag in óns blad niet ontbreken. In stille bescheidenheid en met nauwge zette omzichtigheid is Dr Schokking zijn weg gegaan en daardoor is hij, vooral in do politiek, niet de krachtfiguur geworden, zooals hij wellicht met zijn breede kennis en groote capaciteiten had kunnen zijn. Dat de eigenaardig-weifelende houding, welke Dr Schokking aanneemt, wanneer zijn oordeel over belangrijke problemen ge vraagd wordt, voorzichtigheid en geen on beslistheid is, heeft hij, leerling der Vrije Universiteit, predikant der Ned. Herv. Kerk, en bekleeder van alle mogelijke functies in het publieke leven, door zijn veelzijdige ar beid op al die terreinen wel duidelijk be Want Dr Schokking heeft veel gearbeid: als predikant in Wezep, Koudum, Dordrecht en Leiden; als lid der Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; als (kortstondig) minister in Colijns kabinet van 1925; als „actief-dienend" burgemeester van Katwijk en lid van den Raad van State en voorts in verschillende functies op soci aal-, rechterlijk- en economisch gebied. Het is niet noodig, daarover thans meer te zeggen. Van de dag van gisteren is geen jubileumdag in 't groot gemaakt. Waarom zou men het doen, zal de jubila ris zelf wel gezegd hebben. Wat heeft hij gedaan? Zijn plicht, ten volle en met ernst. Zonder zelfverheffing, doch met dank aan God, die hem tot veel arbeid in Zijn Ko ninkrijk verwaardigde. Laat dat den mcnsch .voldoende zijn. Het is voldoende. Het moet voor een iege lijk van ons voldoende zijn. Gode alleen de eer. Maar wij, die vele jaren lang de trouwe en toegewijde arbeid van Dr Schokking gadesloegen, wij mogen, naast dank aan God, toch ook onze oprechte hulde bieden aan den man, die mee vooraan stond in zoo menige strijd; die altijd weer en overal het beginsel liet spreken en voor Gods Woord onvoorwaardelijk boog. Daérom zal zijn arbeid in zachtmoedige wijsheid verricht, gedijen. Dadrom bidden velen Dr Schokking thans een gezegende ouderdom toe. Ook wij! HEMELVAARTSDAG Een zeldzaam schoohe, niet overwarme lentedag heeft gisteren de massa-verplaat sing begunstigd, welke dagen als deze pleegt tc kenmerken. Moet ai de kerk zich met een zeer poover aandeel in de viering van het heilsfeit van Jezus' hemelvaart tevreden stellen, deste groóter is liet getaldergenen, die op andere, meer of minder ingetogen wijze, uiting geven aan den drang, éón dag eruit, liefst er heelemaal uit te zijn. Dat „één dag" heeft vooral beteekenis voor tienduizenden, die den dag des Heeren niet als een uitgaansdag beschouwen, maar dan ook op een dag als Hemelvaarts dag ten volle kunnen genieten, van de vrij heid en van de zeer verscheiden manieren, aarop zij d'ie gebruiken willen. Inzonder heid onze jeugd op haar toogdagen, en onze Zendingsvrienden op hun Zendingsfeesten en Evangelisatie-bijeenkomsten, hébben gis teren een prac.hti£en dag gehad; in ons blad vindt men daarvan de bewijzen in kolom- menlange verslagen. Maar ook voor de minnaars der natuur, thans in haar Meikleed zoo heerlijk frisch getooid, is 't gisteren een feestdag geweest. Oud en jong heeft met volle teugen genoten de schoonheid onzer bosschen en par ken, duinen en lanen, rivieren en plassen, alles o\ ergoten met het goud der lentezon. Wij denken aan die mooie regels uit Bou- tens' Alianora: „De Mei gaat als een jong heraut „In rood en wit, in blauw en goud „Haar bonte ronde". Zeker, de viering van het feit, waarheen de Hemelvaartsdag onze gedachten richt, wordt door den algetneeiien uittocht naar buiten teruggedrongen. Wel verre van z'n denken hemelwaarts te richten, verlustigt men zich in de aarde „met alles wat zij heeft en geeft". Voor hen, die dit mogen doen in de erken ning, dat óók de aarde des Heeren is mèt al haar volheid, is nochtans Hemelvaarts dag „niet onopgemerkt voorbijgegaan". Want zij weten, dat de verheerlijkte Heiland de Verlosser der wereld is, welke op Gods tijd zal voorbijgaan met dl haar begeerlijk heid. En het is immers die ten hemel ge varen Verlosser, Wiens wederkomst ons ge waarborgd is, een wederkomst, die gepaard zal gaan met het afdalen uit den hemel het nieuwe Jeruzalem. Dan is er geen lag meer noodig, die den aldaagschen gang onderbreekt, dan zal het eeuwig vierdag zijn. ZAANDAM VERZET ZICH B. en W. van Zaandam hebben zich met een schrijven tot den gemeenteraad gewend, waarin zij mededeelen, achtereenvolgens 10 Januari, 17 Januari, 7 Februari en 7 Maart jl. missieven te hebben ontvangen van Ged. Staten van Noord-Holland, die ten doel heb ben het gemeentebestuur in kennis te stel len met het verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, om in het gemeente lijk ambtenarenreglement de bekende bepa lingen op te nemen betreffende het dragen van insignes, de revolutionaire gezondheid .van ambtenaren enz. Ten opzichte van deze bepalingen werd medegedeeld, dat wanneer het gemeentelijk ambtenaren-reglement niet binnen drie maan den conform was gewijzigd, de regeering genoodzaakt zou zijn, zelf over te gaan tot het aanbrengen van de wijizgingen. B. en W. deelen naar aanleiding daarvan, aan den raad mede, die wijzigingen in het Ambtenarenreglement voor de gemeente Zaandam niet noodig te achten. De voorz. van Gedeputeerde Staten van Noord Holland heeft thans bij brief van 18 April de vraag gesteld, of de raad dei' gemeente bereid is, het Ambtenarenreglement aan te vullen overeenkomstig de hiervoren bedoelde aan wijzingen. B. en W. meenen den raad daartoe in de gelegenheid te moeten stellen, doch zij kun nen niet adviseeren, tot de bedoelde aanvul lingen van het Ambtenarenreglement te be sluiten. MANNEN INPLAATS VAN VROUWEN VRAGEN VAN MEVR. RAKKER—NORT In de circulaire die 19 Maart 1934 van den Minister van Binnenlandsche Zaken is uit gegaan aan Ged. Staten, wordt in punt 7 en 8 aanbevolen: „vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek vrouwe lijke beroepen, te vervangen door mannelijke arbeidskrachten; voor zoover het betreft ambtelijk aangesteld personeel, dit geleide lijk te doen geschieden, terwijl ten aanzien van vrouvvlijk personeel, op arbeidscontract werkzaam, zoo noodig onmiddellijk tor ver vanging door mannelijk personeel kan wor den overgegaan." Het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort vraagt naar aanleiding hiervan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken of hij dezen aandrang tot stelselmatige vervanging ook van de ongehuwde vrouwen in overheids dienst door mannen, niet in strijd acht: a. met de autonomie der lagere bestuurs organen, medebrengend het recht op vrije keuze van benoeming van ambtenaren, voor zoover deze bevoegdheid niet door eenig wet telijk voorschrift is beperkt; b. met het recht der vrouwen om op gelij ken voet als mannen in aanmerking te ko men voor benoeming tot ambten, waarvoor niet in het bizonder mannelijke arbeids krachten .voorgeschreven zijn. SPOORWEG GOUDA-ALFEN Naar gemeld wórdt, zal de exploitatie an de nieuwe spoorweg GoudaAlfen op 7 October beginnen. Er komt een uurdienst met Dieselmotoren. Ook goederenvervoei zal mogelijk zijn, zoowel stukgoed als wa gonladingen. Het vervoer zal zoo vlug mogelijk, tegen gewoon tarief geschieden cn de lijn zal, zeer waarschijnlijk, in het buurtverkeer orden opgenomen. Tc Gouda en Alfen vertrekken de treinen en komen ze aan op de bestaande stations. Te Waddinxveen en Boskoop is men bezig met de bouw van de stations. Op eerstge noemde plaats komt een hoofdgebouw met estibule, kantoor, wachtkamer en goederen loods aaneengebouwd. Te Boskoop komt een hoofdgebouw met ingang in het midden. In de vestibule is ook het kantoor, rechts de bagageloods, links de wachtkamer. DE FINANCIEN DER PROVINCIE UTRECHT NADEELIG SALDO VAN 391.81752 OVER 1932 Nu het beheer der provinciale inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1932 met 'Uiltimp December 1933 is afgesloten hebben de Ged. Staten van Utrecht aan de Provin ciale Staten een ontwerpbesluit tot vaststel ling van deze rekening voorgelegd. Zij zouden haar willen zien vastgesteld voor wal de gewone ontvangsten betre't op bedrag van 3.-447.659.55 en wat de bui- tengew. ontvangsten betreft op 5.585.032.43 in totaal dus 9.032.691.-98. Voor wat de gewone uitgaven betreft op 3,320,940,50, voor de buitengew. 6.103.569 totaal dus op 9.42-4.509.50. Zoodat zij wat den gewonen dienst betreft, in voordeelig saldo oplevert van 126.719.05 wat den buitengewonen dienst betreft een nadeelig saldo van 518.536.57, in totaal der halve een nadeelig saldo van 391.S17.52. MONUMENT VOOR DEN A.N.W.B- HET ONTWERP VAN Ir. A. BOEKEN UITVERKOREN In een een slotzitting van het Comité Hul de blijk A.N.W.B. 1933 welke te Amsterdam onder voorzitterschap van Dr. M de Hartogn gehouden is, heeft do voorzitter medege deeld, dat de jury uit de vier ontwerpen, voor het monument, dat den A. N. W. B. ter herinnering aan zijn 50-jarig bestaan zal worden aangeboden, heeft uitverkoren het ontwerp van Ir. A. Boeken, architect B. N. A. Zooals reeds bekend, zal het monument, na overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam, een plaats vinden aan den kon van het plantsoen aan het einde der Noor- der-Amstellaan bij het Muzen-plein. Binnenkort zal met de uitvoering een aan vang worden gemaakt Het ligt in de be doeling op 22 September a.s. het monument aan den A.N.W-B aan te bieden. BOND VAN CHR. GEREF» J V, AFDEELING ZUID HOLLAND De jaarvergadering dezer afd. werd gehou den in gebouw Patrimonium te Dordtecht. Zij stond onder leiding van den heer A. Alblas, van Dordrecht, Voorzitter der afd., die op de gebruikelijke wijze opende en een openingswoord sprak over ,,'t Is bijna een eeuw geleden". Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. 21 aangesloten yereenigingen telt. Plus minus ontbreken ruim 10 vereenigingen. i Hot. afdcclingslèven is tamelijk opgewekt. Het Ringlevon functioneert goed. De voor studie kon beter worden, 's Penningmeesters verslag besloot met een nadeelig saldo van 4.651/2- Daarna vond plaats het afscheid van den heer C. Bestebreurtje, van Rotterdam, die, genoopt door interne moeilijkheden, als be stuurslid der afd. heenging. De uitslag van de gehouden bestuursver kiezing was, dat gekozen werden de hee ren Van Rossen (Lisse) en Molenaar (Oud Beijerland). Hierna leidde vr. R. J. van Pagee Jr. van Delft in: „Het Socialisme", aan de hand van in 7-tal stellingen. Na de pauze beantwoordde'de inleider een zevental vragen, welke gesteld werd. Het was een pittig, leerzaam referaat, dat niet naliet indruk te maken. In de avondvergadering, die te 6 uur aan- ing, trad op de leger- en vloot-predikant i.a.d. Ds. H. Janssen, met het onderwerp: „Het vraagstuk \an den oorlog" Het eerste punt, bij hetwelk spr. wil stil staan is, dat het bezien met worden bij het licht van Gods Woord. Nu leert dat Woord Gods, dat de oorlog niet bezien moet wor den buiten den mensch. De diepste oorzaak van den oorlog ligt in de zonde. Een tweede punt, waarop spr. de aandacht vestigt, is het karakter van den oorlog. Spr. selooft er niets van dat de oorlogen vroeger menschelijker waren dan de laatste oorlog. Het karakter van den oorlog is niet veran derd, maar de middelen waarmee hij ge voerd wordt zijn anders. Heering e.a. hebben voor de oplossing van het oorlogsvraagstuk afgerekend met het Oude Testament, want aanvaarding daarvan brengt onoverkoombare moeilijkheden met zich. Komend tot de nieuwe bedoeling, beziet spr. de roeping der kerk als een getuige kerk en Spr. vraagt zich af: heeft de kerk deze oeping t.a.z van den oorlog, betracht? Spr zegt prof. Heering niet na dat de Kerk een zondeval heeft gemaakt, maar hij loochent bet feit niet, dat de Kerk na Constantijn erwereldlijkt is. Het eenige lichaam, dat met een non possimus den oorlog zou kun- opheffen, is de Kerk. Maar dan moet de Kerk ook inderdaad Kerk zijn: d.w.z. zout der aarde. Het oorlogsvraagstuk, is eventls alle andere vraagstukken, een ker kol ij k raagstuk. Het kerkelijk vraagstuk is pri mair. De laatste vraag, die spr. beziet, is: hoe staan wij als christenen tegenover dit pro bleem? Wie den oorlog niet aanvaarden wil, olge de konsekwentie en wordt absoluut dienstweigeraar. Maar dienstweigering is zelf rechtvaardiging en zelfrechtvaardiging is farizeïsme. Men volge de andere weg en aanvaarde den oorlog als vrucht der zonde. De christen werke mee aan alles wat den oorlog voorkomen kan en doe voorts zijn plicht als er oorlog komt. Wij zijn nog niet in 't vredegrijk, maar 't komt. Wat de Engelen boven de kribbe van den Vredevorst zongen, zal eenmaal heerlijk worden vervuld. Een geanimeerde bespreking volgde; de ragers werden door Ds. Janssen kostelijk an repliek gediend. Hierna sluiting. WIJZIGING DER PENSIOENWET De directie der Ned. Spoorwegen heeft den Minister van Waterstaat een schema van een wetsontwerp toegezonden, dat beoogt, de thans genoten en toekomstige pensioenen \an de spoonveg-ambtenaren op de grond slag van de verminderde salarisnormen te brengen Daar staan ze thans niet op. Wanneer geen wijziging wordt gebracht zullen de pensioenen de bezoldigingen van thans, of van die in de toekomst gaan be naderen, zoo niet overtreffen. Die toestand kan niet worden bestendigd. Nu de salaris-ontwikkeling in andere rich- ting gaat, meent de directie, dat de pen sioenen, ook die, welke men thans geniet, in verhouding dienen gebracht met de ge wijzigde levensomstandigheden. Het ligt niet in de bedoeling de bevoegd heid tot herziening der pensioengrondslagen in alle gevallen waarin het loonpeil stijgt, of daalt, ook al mocht dit nog zoo gering zijn, aanstonds te hanteeren. Slechts s tij gin" gen of inzinkingen van belang zullen daar toe voldoende aanleiding kunnen geven. De volgende wijzigingen worden o.m. voor gesteld: Vermindering met 19 pet van de bedragen der bezoldiging voor de berekening van heT pensioen in aanmerikng komende, overeen komstig dc voor het in werking dezer Pen sioenwet vastgestelde pensioenbedrag voor zoover dit betrekiking heeft op de tijdvakken liggende tusschen 30 Juni 1922 en 1 Jan. '24; vermindering met 11 pet van de bezoldi" gingsbedragen, voor zoover betrekking heb bende op dc periode van 31 December 1923 tot 1 April 1933; vermindering met 4 pet van de salarisbe dragen, bepaald voor 't tijdvak van 31 Maart 1933 tot 1 Mei 1934. Voor de thans genoten pensioenen gelden dezelfde percentages. Gedurende een over gangstijdperk wordt 10 pet gekort ter nadere berekening doch zonder gevaar voor latere navordering. De commissie van bijstand van het Spoor wegpensioenfonds, aan wie liet ontwerp mens de Spoorwegdirectie werd gezonden voor het bij „Waterstaat" is ingediend, gaf te kennen ten deze een afwijzend standpunt te moeten innemen, wijl zij zich met de be ginselen ervan niet kan vereenigen. Dat de pensioenen de conjunctuur-veranderingen moeten volgen, wordt in algemeenen zin door haar onderschreven en zeker niet in de mate, als wordt voorgesteld. Dr J. Schokking in 't midden van zijn familie op zijn lOsten jaardag, CALVINISTISCHE JURISTEN VEREENIGING LEDENVERGADERING TE AMERSFOORT Woensdag vóór Hemelvaartsdag kwam dc Calvinist'sche Juristen vereen, te Amers foort in Hotel „De Witte" in algemeene le denvergadering bijeen. Meer dan de helft der verceniging was ter vergadering gekomen en ongeveer 60 leden waren aanwezig. O.a waren er de professoren Anema. Dooye- weerd. Gerhrandy en Rutgers; Minister De Wilde; de oud-Ministers Bijleveld, Donner Terpstra; dc Kamerleden Van Dijken Schouten: het lid van Ged. SL Utrecht Die penhorst; en vele anderen. De leiding der vergadering berustte bij Prof. Mr. A. Anema, die de openingsrede hield. Bij de bestuursverkiezing werden in de vacature*Anema en De Vries (die statutair niet herkiesbaar zijn) gekozen Prof. Ger- brandv en Mr. van Dijken, waarna bij accla matie tot voorzitter werd gekozen Mr. Dr. J. Donner. Dr. Donner gaf hierna een mondelinge toe lichting op zijn in druk verschenen refe raat ..Rechtsbescherming tegen de Over heid". Morgen hopen we van deze vergadering een uitvoeriger verslag te geven. HAAGSCHE STADHUISPLANNEN VIJF ONTWERPEN WERDEN INGEDIEND Den Haag Wil een nieuw Stadhuis hebben, wat zeer noodig is. Aan een vijftal bouw meesters werd opdracht gégeven een plan te ontwerpen. De commissie van advi. bestond uit de heeren: Prof. Ir. J. A. G. v d Steur, voorzit ter: Ir G C Bremer; Ir A R Hulshoff; Dr J Kalff en W Kromhout, Czn. Secretaris der commissie was aanvankelijk de vroegere gc meente-secrctaris Mr. ter Pelkvvijk. Deze is later vervangen door Ir. J. F. v. Hoytema, hoofdingenieur der gemeente, die tevens tot plaatsvervangend lid benoemd werd, toen architect Kromhout wegens ziekte tijdelijk niet aan de besprekingen kon deel nemen. Opdrachten voor het maken van een stad huisplein zijn gegeven aan dc architecten: W. M. Dudok te Hilversum; A. J. Kropholler te Wassenaar; J. Luthmann te Den Haag; Ir. D. Roosenburg te Den Haag en J. F. Staal te Amsterdam. li? net nieuwe stadhuis moesten worden ondergebracht, behalve de noodige represen tatieve ruimten en de secretarie, het kan toor van den gemeente-ontvanger, de coimtantsdienst, de gemeentelijke Hypo theekbank, Bouw- en Woningtoezicht, Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting en Ge meentewerken. Bij schrijven van 25 October 1932 kon de definitieve opdracht aan de ar chitecten worden gegeven. Op 30 December 1933 moesten de ontwerpen binnen zijn. Zij zijn alle tijdig ontvangen. De commissie heeft de kosten der onder scheiden plannen berekend. Bovendien viel rekening te houden met de gelden, die nog noodig zouden zijn om het terrein te verkrij gen, dat de ontwerpers zich voor den bouw gedacht hadden. Het volgende staatje is daardoor ontstaan: Staal: Bouwsom f 3.351.289; Beschikt ter rein M2: 473.700; Reeds gemeentebezit: S9.86 pet.; Aan te koopen: 10.14 pet. Dudok: resp. f 4.779.200; 36.805; 73.6o pet; 26 35 pet. Luthmann resp f 5.600.000; 42.260; 89.25 pet.; 10.75 pet. Roosenhurg resp. f 7.166.000; 57.940; 51.64 pet.; 48.36 pet. Kropholler resp. f 7.551.450; 57.037; 6L23 pet.; 35.77 pet. Aan de hand van deze cijfers blijken de plannen van de heeren Roosenburg en Krop holler al dadelijk niet in gunstige condilie te zijn. Zij zijn duur en zouden belangrijke sommen voor grondaankoopen vorderen bo en dien. De commissie geeft daarna haar beschou wingen over elk der plannen van de ideeën- prijsvraag afzonderlijk. Bij de beoordeeling wordt achtereenvolgens aandacht geschon ken aan de situatie, de indeeling van het vertegenwoordigend gedeelte (feestzaal en raadszaal) en die van het werkgedeelte. terwijl voorts de vorming in beschouwing wordt genomen. Het bekroonde ontwerp van architect Luthmann toont twee gebou wen, waarvan één evenwijdig aan de Laan Copes van Cattenburch is geplaatst en één loodrecht daarop. Het westelijkste deel van het eerste ge bouw bevat de ontvangruimten en het raadzaal-complex. Het overige deel bevat de secretarie. Het tweede gebouw is bestemd voor de technische diensten. De hoofdge\el van het vertegenwoordi gend gedeelte staat in de as van de door braak tegenover de Alexanderstraat en dit belangrijke deel is dus reeds van verre zichtbaar. Chemisch Reinigen HEBT U NOG IETS TE REINIGEN IN VERBAND MET DE PINKSTERDAGEN? ZENDT HET NAAR P A L T H E - Almelo DE VERGADERING VAN VIJF WORDT 15 MEI GEHOUDEN Door de afdeelingen van vijf te Wassenaar ge vestigde kiesverenigingen, t.w. Vrijz. Dem. Bond. Lib. Staatspartij. R.K. Staatsparij. Chr.' Hist. Unie en Anti-Rev. Partij, was destijds een gecom bineerde vergadering uitgeschreven, welke toen in verband met het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder niet kon doorgaan. Deze vergadering is thans opnieuw belegd tegen 15 Mei a.s. en zal gehouden worden in het Kasteel Oud-Wassenaar. REÜNIE OP HET FORT HONSWIJK EEN GROOT SUCCES GEWORDEN. Gister heeft onder groote belangstelling tusschen de muren van het Fort Honswijk een vriendschappelijke bijeenkomst plaats gehad van de voormalige bezetting 1914- 1915 van het Fort Honswijk. Deze bijeen komst is een groot succes geworden. Aan wezig waren o.a. de minister van Defensie Mr. Deckers en de commandant van de vesting Holland, luit.-generaal R e 11. Van de voormalige bezetting was 96 pet aan wezig. De oud-commandent van de bezetting, de heer A. Captijn, werd door allen gehul digd. Aan de Honswijkers werd ter herin nering het Honswijksehe kruis aangeboden. Aan den oud-commandant werd door de bezetting hetzelfde kruis in goud aange boden. De voorloopige administrateur van de be zetting, de heer H. A. Wol ter s, die een belangrijk deel van de voorbereiding heeft verricht, ontving uit de handen van den minister het eerekruis, in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een telegram van trouw en aanhankelijk heid werd aan de Koningin gezonden. HOOGE RAAD VAN ARBEID Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heer \V. Brouwer Jr. te Amsterdam. JUWEELENDIEFSTAL TE ARNHEM OPGEHELDERD Men zal zich herinneren, dat op 24 April j.l. tijdens het défilé voor den burgemeester van Arnhem in verband met diens 12Vi-jarig jubileum, een inbraak werd gepleegd in een huis aan den SonsJ)eekweg te Arnhem, waar o.m. een hoeveelheid juweolcn ter waarde van f 7000 werd gestolen. De Arnhemschc politie is erin geslaagd een viertal personen te arresteeren, nl. een functionnaris van het te Arnhem gevestigde Aardappel-crisis-bureau, wonende aan de Parkstraat, een kaarhandelaar, wonende aan de Klarendalschevveg, benevens diens vrouw en schoonzuster, welke laatste in Bergen op Zoom woont en aldaar gearresteerd is. De juweelen zijn alle teruggevonden, op den zolder van de woning van den kaashan delaar, waar ze onder een plank waren ver borgen. Het viertal is ook schuldig aan een inbraak in een pand aan de Roëllsti^at te Arnhem, waar zij eveneens kostbaarheden o.a. een dasspeld en een camee, hebben ont vreemd. Deze sieraden zijn teruggevonden in de woning van de te Bergen op Zoom wo nende vrouw. Tenslotte heeft de kaashande laar nog en^le andere inbraken bekend. BRANDEN TeSt. Johannesga (Fr.) js 's avonds in café Meerding brand uitgebroken. De be zoekers, die zaten te kaarten, hadden er niets van bemerkt, dat aan den achterkant van het huis brand was uitgebroken. Toen zij gewaarschuwd waren, vluchtten zij in allerijl. De brandweer uit lleerenveen, die gealarmeerd was. was spoedig met een mo torspuit ter plaatse. Zij kon echter niets meer uitrichten. Het café en de woning brandden geheel uit. Van den inventaris koi. zoo goed als nieits gered worden. De schade, die nog al aanzienlijk is, wordt door verze kering g-dekL Reeds voor f 35.- koopt U bij: een goed Colbertcostume of Demisaison IN ALLE MATEN VOORRADIG ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen Blz. 1 Mr. Dr. J. Schokking is gister zeventig jaar ge worden. Wijziging der pensioenwet voor Spoorwegamb tenaren. Blz. 2 Een verklaring van Roosevelt inzake dc betaling der oorlogsschulden. Een Fransch verkeersvliegtuig met zes inzitten den in het Kanaal gestort. Geen overlevenden ge vonden. Engeland en de ontwapening. Op Woudschoten te Zeist is een conferentie ge houden van welhaast alle studentcnvcreenigingcn in ons land over het onderwerp „Volkseenheid"* Blz. 5 De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel heeft te Amsterdam dc jaarvergadering ge- Blz. 9 De Bondsdag van dc Ned. Bond van Jongclings- Verccn. op Geref. Grondslag is te Zwolle gehou- Blz. 10 Dc Bondsdag van het Nederlandsch Jongelings verbond is te Groningen gehouden. Dc Ned. Vereen, van Joden-Christenen heeft te Soest een ééndaagsche conferentie gehouden. Blz. 11 De Bondsdag van de Ned. Herv. Jongclingsver- eenigingen op Geref. Grondslag is tc Utrecht ge houden. Blz. 12 Op de algemeene vergadering van het Geref. Schoolverband tc Utrecht is het referaat van Prof. Dr. A. A. van Schelven over de School met den Bijbel en het Onderwijs in de Geschiedenis be sproken. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Emmen had op den Hoofdweg door de Emmervennen een ernstig ongeluk plaats. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar H. Mulder en G. Hartman kwamen samen, rij dende op een fiets, met veel vaart van rechts uit een zijweg, terwijl een auto naderde, be stuurd door den chauffeur B. tc Emmen. Het rijwiel werd gegrepen en de beide jon gens werden over de straat geworpen. Do 12-jarige Mulder werd met gespleten schedel dood opgenomen. Hartman had slechts lich te verwondingen aan gelaait en handen be komen. Het ongeluk zou waarschijnlijk voorko men zijn wanneer verkeer op den Hoofdweg voorkeur had, maar de jongens kwamen uit oen zijweg van rechts, waarover de nade rende chauffeur geen overzicht had. Te Harskamp wilde het 12-jarig knaap je M. v. d. Craats op een in beweging zijn de vrachtauto springen. De jongen stapte mis en kwam te vallen. De auto ging hei knaapje over het lichaam. Zwaar gewona is hij opgenomen. Hij overleed spoedig na het ongeval. Te Well (Gld.) is de groentekoopman P. A. aangereden door oen vrachtauto. De man was vrijwel op slag dood. EEN MUZIKAAL ZWIJN In Westerwolde, Gr., had een boor een var ken, dat vele jongen had. Op zekeren dag werden drie biggetjes bloedend en stuip trekkend aangetroffen. Mama bleek de oor zaak te zijn \an deze bloedige handelwijze. Toen men het varken van de overige biggen wilde verwijderen werden twee personen zelfs gebeten. Een jongen, die er ook hij- kwam, begon een deuntje op zijn mondorgel- te te spelen en... het varken was thans zoo mak als een schaap. De muziek bleek het dier gekalmeerd te hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1