JUeuurc £ciJtsclK (tfiwmiit Dagelijks verschijntnd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. HOLLANDIA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een' agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5165 DINSDAG 8 MEI 1934 15e Jaargang 9bbertentieprtj?en: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer022'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 RASSENSUPERIORITEIT In strijd met Schrift en historie Volgens den leider van de „Vader- landsche Club" kan men zich bij het koloniseeren naar twee kanten te bui ten gaan. Allereerst kan men kiezen voor het „exploitatie-systeem", dat in het ver leden is gevolgd. Dat is de onbarmhar tige, mammonistische methode, welke alleen naar „batige sloten" vraagt en er zich niets van aantrekt ten koste van hoeveel leed en tranen, onderdrukking en uitmergeling deze verkregen zijn. Dit kolonisatie-systeem wordt door ieder uit den booze geacht en het ver dient waardeering, dat ook de V. C. er niet aan denkt het te verdedigen. Echter zijn velen, volgens de woord voerders van deze organisatie, nu ver vallen in 't andere uiterste: het eman cipatie-systeem. Het wordt ook aange duid met de woorden „ethische roes" en roept de herinnering op aan minis ter Keuchenius, die van een ethische politiek" sprak en daarmee wilde te kennen geven, dat Nederland van Gods wege een zedelijke roeping, een geeste lijke missie te vervullen heeft. Een standpunt, dat mutatis mutan dis, niet alleen aanvaard is door hen, die de Schrift als regel aannemen, maar ook door vele anderen, die zich door het humanisme laten leiden. Echter, volgens Mr. Fruin zijn beide systemen verkeerd en hij zal de derde, de juiste, de voor de hand liggende methode aangeven. Het is, zoo schrijft hij in het reeds door ons geciteerde artikel, „de opvatting omtrent de „koloniale ver houding" van hen, die zich op geen an der plan stellen dan op dat van de „rea liteit". Het is de opvatting van hen, die meenen, dat zelfs niet in de verre toe komst de beslissing over de zoogenaam de inwendige aangelegenheden aan de inheemsche bevolking kan worden over gelaten". „Het is de opvatting van hen, die wel willen medewerken aan de emancipatie dezer volkeren, doch daafbij niet Uit het oog verliezen, dat, ook de Westersche volkeren en de Westersche geest en de Westersche ontwikkeling niet stilstaan. en dat, wanneer eens de inheemsche vol keren dezer landen het Westersch peil van heden hebben bereikt, het Westen zich al lang op een belangrijk hooger niveau zal bevinden; het is de opvatting van hen, die meenen, dat de historische groei en opbouw van Nederl.-Indië van- zelfsprekënd met zich medebrengt, dat niet alleen de belangen der inheemsche bevolking, doch ook de hier gevestigde Westersche belangen gelijke en blijvende bescherming verdienen." We zeggen het de redactie van De Banier, het christelijk weekblad voor voor Indië na, het is moeilijk om met Mr. Fruin over deze beginselverklaring van de V. C. van gedachten te wisse len; want een nadere toelichting ont breekt ten eenenmale. Het eenige wat ter verdere adstructie gezegd wordt is dit, dat het derde, alles overtreffende kolonisatie-systeem, „in feite" zoo heel weinig verschilt van de praktische po litiek, welke de Regeering volgt. Ook minister Colijn, aldus Mr. Fruin, „erkent de aanspraken van Westersche bedrijven en cultures en misschien zelfs van het Nederlandsche deel van het ambtelijk bestel op bescherming en steun, doch alleen: uit de radio-rede van Dr. Colijn is dit, helaas, niet op te maken". Hoe dezelfde man, die dit schrijft, enkele regels hooger dan heeft kunnen betoogen, dat Dr. Colijn slechts weet te kiezen tusschen twee systemenhet exploitatie- en het emancipatie-systeem is ons een onbegrijpelijk raadsel; tenzij we mogen aannemen, dat in het libe rale onderbewustzijn van Mr. Fruin de gedachte leefde: als twee hetzelfde doen is het nog niet altijd hetzelfde. Dit geeft althans eenige verklaring èn, het is de moeite waard er op te letten. Terecht noemt de Indische Banier de kern van het betoog deze verklaring van Mr. Fruin, dat er nog een derde opvatting van koloniale politiek is, n.l. die van hen, „die wel willen medewerken aan de emancipatie dezer volkeren, doch die daarbij niet uit het oog verliezen, dat ook de Westersche volkeren en de Wes tersche geest en de Westersche ontwik keling niet stilstaan, en dat, wanneer eens de Inheemsche volkeren dezer lan den het Westersch peil van heden heb ben bereikt het Westen zich al lang op een belangrijk hooger niveau zal bevin den Ziehier de rassensuperioriteit ver heerlijkt op eeü wijze, welke een natio naal-socialist niet verbeteren kan. De Westersche volkeren zullen voortschrij den op de weg van ontwikkeling en be schaving van hoogte tot hoogte en der halve de Oosterlingen altijd eenige tyd- nijlen vóór blijven en düs zal in casu het Westersche Nederland immer en altijd de hegemonie blijven voeren over het Oostersche Oost-Indië. Het is docli dit slechts in 't voor bijgaan allermerkwaardigst, hoe de man der realiteit hier plotseling de nuchtere werkelijkheid verlaat en zich in bespiegelingen vermijdt. En het is onbegrijpelijk, hoe een man van wetenschap deze stelling gemoe dereerd neerschrijft, want men behoefl de Bijbel niet eens te kennen om uit de historie te leeren, dat de stelling van Mr. Fruin even wankel staat als een heistelling zonder fundeering. De bewering van de rassensuperiori teit der Westersche volkeren wordt ge logenstraft door de historie en de Ba nier vraagt terecht „Is het wel noodig daarvoor bewijzen aan te voeren? Moeten we er dan nog aan herinneren, dat niet het Westen, maar het Oosten de bakermat van de menschelijke beschaving is? Moeten we dan opsommen de geheele reeks van na tiën, die in de oudheid opkwamen, tot bloei geraakten en weer ten onder gin gen? Moeten we dan hier nogmaals vastleggen het feit, dat slechts weinig volkeren hun bestaan langer dan een tiental eeuwen wisten te rekken? Im mers neen wij kunnen althans niet veronderstellen, dat dit alles aan den heer Fruin onbekend is!" Echter, boven de historie gaat voor ons de Schrift uit. En deze protesteert zoo heftig mogelijk tegen elke rassen waan. Het woord van Paulus alleen geeft voldoende toelichting: „Daarin is noch Jood noch Griek; daarin is noch dienstbare noch vrije; daarin is geen man en geen vrouw: want gij allen zjjt één in Christus". Of, zou dit woord wèl gelden voor het hoogste en meest verhevene en niet voor beschaving en ontwikkëling? Natuurlijk erkennen wti, dat God aan onderscheiden individuen en in aan bepaalde tij den aan verschillende volkeren meer of minder talenten schenkt; maar van een absolute regel, welke rassensuperioriteit zou leeren. is nergens in de Schrift sprake. We leggen hierop nog eens de volle nadruk, omdat een hooggeacht lezer in Batavia, waarschijnlijk door al te vluchtig lezen, een kort artikeltje van ons in het nummer van 22 Jan. 1.1. ge heel misverstaan heeft. Een lezer hier te lande wees er op. dat tot Israël het strenge verbod kwam om zich niet te verzwageren met de heidenen en vroeg ons of op grond daarvan het Engelsche volk niet aan z;jn prestige verplicht was de half bloeden niet te ontvangen. Wij wezen toen dit beroep op de Schrift ten eenmale af. In vragende vorm opperden wy de gedachte, dat het Mozaïsche voorschrift misschien een nadere verklaring heeft gekregen in de vermaning van Paulus: Trek geen ongelijk juk aan met een on- geloovige; daarmee aangevend, dat voor een huwelijk tusschen verschillen de rassen dezelfde regel geldt als an ders: trek geen ongelijk juk aan met een ongeloovige, omdat alleen dat laat ste beslist. Daarop lieten wy echter volgen, dat ook ingeval de Europeesche vader in deze gezondigd had zulks toch nim mer mocht gewroken worden op den zoon. want: „Als mensch in de maat schappij dient hij beoordeeld te worden naar dezelfde regelen en normen, welke ook voor den Europeaan gelden." Wij verstaan nog niet, hoe bedoelde lezer te Batavia daarin iets kon lezen, dat onaangenaam kon zijn voor geloo- vige Europeanen, die met gelpovige Indo's of inlanders huwen. Indien onze zucht tot kortheid ook maar eenige aanleiding tot dit misver stand mocht hebben gegeven, dan moge uit het bovenstaande blijken, dat deze bedoeling even ver van ons verwijderd was als het Oosten van het Westen. Wij verwerpen elke rassenwaan vol strekt en principieel en daarom ook de koloniale politiek, welke de V. V. op de historisch en Schriftuurlijk veroordeel de rassensuperioriteit bouwt. WERKVERSCHAFFING IN IN TWENTE Bij de verbeteringswerken van bet Water schap „de Regge" zullen in 1934 ongeveer 1400 werkloozen tewerk worden gesteld, waarvan thans reeds bijna 900 uit Twente zijn geplaatst. Marchant SPELLINGVEREENVOUDIGING Minister Marchant kondigt invoering tegen September voor het onderwijs aan DE OUDE BOEKEN ZAL MEN KUNNEN OPGEBRUIKEN Minister Marchant heeft gisteravond ovér de beide Nederlandsche zenders een rede gehouden over de voorgestelde vereenvoudi ging der spelling. De publicatie der wijzigingsvoorstellen, aldus Spr., is ge schied, opdat men er zich over 2ou kunnen uitspre ken, en niet het verwijt zou woi- den gehoord, dat men door de nieu we schrijfwijze zou worden over rompeld. Wat zou men wel gezegd hebben als op de verjaardag der Koningin de wij ziging in het Staatsblad zou komen? Spr. wil in zijn rede 'een poging doen om uiteen te zetten dat de wijziging niei zoo verschrikkelijk is als ze lijkt. Het heeft Spr. getroffen, dat in veel wat over de voorstellen geschreven is, de jeugd en het onderwijs een ondergeschikte plaats in nemen. De ouderen zijn aan het woordbeelt» van het systeem gehecht, maar hetzelfde gold bij de invoering van het huidige stel sel. Men kan echter gerust zijn, hun zal niets worden ontnomen. Ook onze taalkuu stenaars kunnen blijven schrijven in de spel line-De Vries en Te Winkel. Om schrijnen de ergernis te besparen is het woordbeeld ook niet meer dan noodig veranderd. Ook aan eigennamen wordt niet geraakt. Een der belangrijkste argumenten voor wijziging achtte Spr. het belang der jeugd. Het is thans met het schrijven onzer taal treurig gesteld. Velen schrijven volgens geen enkele taalregel juist. Dat werkt slordigheid in de hand en daarvan worden jongelieden bij eventueele sollicitaties het slachtoffer. De overheid is aansprakelijk als de wan orde blijft voortbestaan. Toen de Minister daar eenmaal van overtuigd was, heeft hij besloten er een eind aan te maken. Half werk deugt niet Spr. was ook eenmaal aan De Vries en Te Winkel verknocht, maar heeft met de commissie van deskundigen saamgesproken. Daar is in onderling over leg resultaat bereikt en daarvoor neemt Spr. de verantwoordelijkheid op zich. De Minister ging daarna uitvoerig de voorgestelde vereenvoudigingen bespreken, wat hij dikwijls op geestige wijze deed. Vooral het bezwaar tegen de opheffing van de buigings-n besprak hij uitvoerig. Degenen die het sterkst zich tegen deze wijziging verzetten, maken zelf tallooze fouten. Dik wijls gebruikt men dan een n in de „eerste naamval", wat vooral in dialecten het gevai is. Ook de dichters, zooals Gezelle, gebrui ken vaak een n, waar de onderwijzers die „fout" zouden rekenen, bijv. in „Den avond is gedaald". Maar dat is een heel andei geval en zal niemand verbieden. Spr. moei dan ook erkennen, dat het voorstel van 191b om de n te handhaven een misgreep is ge weest. Toen Spr. dan ook voor de werkelijk heid kwam te staan, dat wij met opoffering van tijd en geld opgaven aan de kinderen geven, die niet te verdedigen zdjn, was zijn besluit genomen Er is plaats voor schaam te, dat wij de mannen der wetenschap zoo lang hebben laten praten zonder van de resultaten van hun werk kennis te ne men. Spr. gelooft dat ook de hceren De Vries en Te Winkel zich tegen wijzigingen niet zouden verzetten; hun geschriften bewij zen dat zij zeer goed beseften dat een taai aan verandering onderhevig is en dat dus ook de spelling op z'n tijd weer wijziging behoeft De betrekkelijk geringe veranderingen zijn in korten tijd te leeren; de schoolkinderen zullen het in korten tijd kunnen leeren en de beste methode is de oude leerhoekies te laten opgebruiken en hen zelf de wijzigingen te laten aanbrengen. Op die wijze zal men de voorraad oude schoolboeken kunnen op gebruiken. Onder de boeken in de oude schrijfwijze is dan geen opruiming noodig. De wanorde mag men niet laten voortdu ren. Noodig is orde en rust. Daarom is voor uitstel ook geen redelijke grond aanwezig. Ook een over ga n g s term ij n heeftgeen zin. Het belang der uitgevers is ook met uit stel niet gediend; het kwaad der wanorde is ook voor hen schadelijk. Het feit is te aan vaarden, dat de schrijfwijze veranderlijk is. Men kan niet zeggen dat de uitgevers door de verandering zijn overvallen, twee ambts voorgangers van Spr. zijn er reeds mee be zig geweest. Ten slotte zegt spr., dat de nieuwe voor stellen met September voor het on derwijs zullen worden ingevoerd. Verzet daartegen zal niet baten. Wie dan nog het spelletje zou gaan spelen van „na u" zou ons volk geen dienst bewijzen. Het is zoowel een Belgisch als een Nederlandsch belang dat het compromis spoedig aanvaard en in gevoerd wordt. Na korte tijd is zeker alle te genzin overwonnen. DE SIMAVI-BRIEFKAARTEN Het hoofdbestuur van Simavi (Steun in Medische Aangelegenheden voor Inheem- schen) heeft van den particulieren secretaris van Prinses Juliana bericht ontvangen om trent den enormen toevloed van brief kaarten. H. K. H. stolt de van zoovere zijden onder vonden medewerking op hoogen prijs en i6 zeer gevoelig voor de talrijke bewijzen van deelneming- welke Zij langs dezen weg heeft mogen ontvangen, ter gelegenheid van Haren 25eten verjaardag. H. K. H. be tuigt aan allen, die op eenige wijze het Simavi-Noodfonds hebben gèeteund, haar h&rtgrondigen dank. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LIMBURG NAAR JULIANAKANAAL EN OVERLAADBEDRIJF Een zegetocht door 't Zuiden Limburg heeft gister een goeden dag ge had. Door het ingebruiknemen van het noor delijk deel van het Juliana Kanaal is niet alleen een verbinding tot stand gekomen met de overige waterwegen van ons land, maar staat ook dé weg open voor het indus triegebied aan den Rijn, terwijl ook de Lim- burgschc industrie en de mijnstreek er ten zeerste mee_gebaat zijn. Ook" dé'mijnstreek heeft voor zijn kolen- vervoer een groöte verbetering gekregen door het ingebruiknemen van het nieuwe overlaadstation te Borii. Deze ingebruikneming welke op zich zelf door den rouw een eenvbudig karakter droég is géschiécf in tegenwoordigheid van de Koninklijkë Familie. De tocht van de Koningin, de Prinses en de Prins is een zege tocht geworden. Toen de plechtigheid te Maasbracht was afgeloópen. is de Koninklijke Familie per auto vertrokken naar Sittard. Langs den weg 6tonden hier en daar schoolkinderen opge steld en in de dorpen Echt en Susteren was de geheele bevolking uitgeloopen ter begroe ting van de Koningin, terwijl uit tal van wo ningen de driekleur was uitgestoken. In Sit tard was het aan het station en omgeving een groote drukte. Politie, bijgestaan door marechaussee hield de bevolking op eenigen afstand, toen de Koninklijke Familie van de aul'os zich naar den extra-trein begaf, die Haar en de genoodigden naar Born brachten voor het ingebruikstellen van het nieuwe overlaadstation Tot de genoodigden behoorden behalve vele waterstaats-autoriteiten, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr Ruys de Bee renbrouok. de Commissaris der Koningin van Limburg, vele leden der Gedeputeerd en Provinciale Staten van die provincie, hoofd ambténaren van de Nederlandsche Spoorwe gen, voorzitters en secretarissen der Kamers van Kopphandel in Midden-Limburg, hoofd ingenieurs en ingenieurs van kolenmijnen benevens de burgemeesters van Born, Sit tard. Roosteren, Echt en Maasbracht Te Born werd de Koninklijke Familie be groet met luide hoera's van de zijde der be volking en speelde het Juliana Fanfarecorps het Wilhelmus Ook hier was, evenals te Maasbracht, een paviljoen ingericht, waai de Koninklijke gasten werden ontvangen door den Minister van Waterstaat, I r J. A. Ka 1 ff. Deze zette de belangrijkheid van dit overlaadstation uiteen, dat niet alleen ten goede komt aan de mijnindustrie, maar ook aan de consumenten van de kolen. Op verzoek van den Minister stelde Prin ses Juliana door te drukken op een knop, het overlaadstation in werking. Een technisch wonder voltrok zich hierop. Een wagon geladen met kolen reed van de draaischijf, waarop hij stond in den kolentip. Nauwelijks was de wagen daar mechanisch vastgezet, of hij rijst eenige meters in een bak, die vervol gens een paar meter vooruit gebracht wordt, om daarna voorover te buigen, waardoor de geheele inhoud in een schip wordt gestort. Op dezelfde wijze, zonder dat iemand zich feitelijk met het geval bemoeit, keert de wagon weer mechanisch terug naar oorspronkelijke plaats. De inhoud van een twintigtal wagons kan in een uur op deze wijze, worden overgestort. Onder leiding van ingenieurs ging de Koninklijke Familie het bedieningshuis be zichtigen. Geestdriftig uitgeleide Na dat bezoek vertrok de extra-trein weer naar Sittard. Geestdriftig werden de Ko ninklijke gasten door de geheele bevolking uitgeleide gedaan. Aan den trein, die te 17.03 uit Sittard trok, werd de salonwagen gekoppeld. Een zegetocht door geheel Limburg begon toen. Overal langs den geheelen weg tot Nijmegen stond de Limburgsche bevolking, waar het maar even kon. langs den spoor weg geschaard en werd gewoven naar het salonrijtuig, waarin de Koningin, de Prin ses en de Prins hadden plaats genomen. Niet minder hartelijk werden deze bewijzen van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis door het Koninklijk Gezin beantwoord. Aan de stations, waar de trein langs snor de, was het zeer vol en op de plaatsen, waar de trein een oponthoud had was overal poli tie aanwezig om de menigte op een beschei den afstand te houden. Limburg heeft een goede dag gehad. Het heeft zijn Vorstin in zijn midden gehad en dat spontaan op hoogen prijs gesteld. DORDT-ROTTERDAM ELECTRISCH OFFICIEELE PROEFRIT In plaats van in 26 minuten, zal vanaf 15 Mei a.s. de afstand Rotterdam D.P. Dordrecht (met stoppen aan het Beurssta tion) worden afgelegd in 18 minuten. Dank zij de electrifioatie. Gistermiddag om 3.13 hebben de burgemeesters van Dordrecht en van Zwijndrecht zich hiervan kunnen over tuigen. Voor in de officieele proeftrein wa ren ze in tegenwoordigheid van vele tech nische spoorwegautoriteiten er getuige van, dat „de electrische" in de gesteldt tijd met gemak de afstand tusschen beide genoemde steden kan opslorpen. In 17 minuten werd Dordt bereikt, en dat niettegenstaande het feit, dat met ingehouden snelheid moest worden gereden, daar men, om de treinen loop niet in de weg te zitten, te dicht op een vorige trein moest vertrekken, om een record-tijd te kunnen maken. Men had daardoor „sleohts" een maximum vas 10') K.M. per uur kunnen hereiken, en dat nog maar op een klein gedeelte van de tocht. Om 3.40 ging het uit Dordt terug. Toen was het mogelijk 115 K.M. te halen. Dat wi tenminste de niet te weerspreken teller aan. Aan de trein was het echter niet te merken. Deze lag prachtig vast op de baan, en trok zich van eigen prestatie weinig aan. Ook nu moest echter weer vaart worden minderd en onderweg gestopt worden, dat een record-tijd weer niet werd bereikL Toch was men in 18 minuten van Dord: naar Rotterdam-D.P. gereden. Met belangstelling volgden gietermiddag de genoodigden het verloop van de proefrit. Behalve de heer De Gaay Fortman- burgemeester van Dordrecht, en de heer P. A. Jansen, burgemeester van Zwijndrecht, waren ook aanwezig de heer P. M. Tholen, gemeentesecretaris van Baren- drecht, (de burgemeester van deze gemeente was verhinderd) en Mr K. F. O. Jar chef van het bureau van den burgemeester van Rotterdam. Van de Spoorwegen maak ten deze officieele proefrit mee Ir H. E. Hoekstra, chef van de dienst der tractie, Ir II. J. van Lessen, chef der electrische tractie, Ir H. Goedhart, afdeelingsch-ef, Ir B. Wouters en Ir A. W. O 1 i v i e r, be- hoorend bij de groep Rotterdam, Ir A. Piomp, ingenieur van de weg, Dr T. G. H a i t s m a M u 1 i e r, inspecteur van het vervoer, Ir K. J. Pen tin ga en Ir A. Schimmel- voor de groep Leidsohendam Voorburg, Ir P. M. Q u i s t, onder wiens leiding de electrifioatie DordtRotterdam is uitgevoerd, Ir D. A. N. Vries en dorp, die de leiding had hij de verbouwing van het D.P.-statkai, en lr A. 't Hooft, in genieur van het seinwezen. )ok het pubi'ek liet zich niet onbetuigd. Vooral in Dordt stond het lamgs de spoor lijn, langs Parallelweg en Burg. de Raadt- singel, zwart van de mcnechen, die er zich met eigen oogen van wilden overtuigen, dat nu inderdaad een electrische trein kon rijden tusschen Rotterdam en Dordt, dat, vcwrz lover nog van acnteraf liggen kon worden gespreken, than6 weer vlotter gerieflijker bij het centrale verkeer i6 a gesloten meer df.el uitmaakt van 'n groot ccnirumgebied. Als men op t Dordtsciie station is, is men practisoh in Rotterdam- want «al beteokent een treinrit van 18 of, tot „de Beurs" van 11 minuten? 't Is even geschikt oio op adem te komen van de haast om de tuin it halen. Gelijk gezegd, zullen alle electrische trei nen aan 't Beursstation stoppen. Elk uur stopt een trein te Zwijndrecht, Barendrecht en Feijenoord. De reis duurt dan van Dordt naar D.P. 25 minuten. Enkele stoomtreinen blijven rijden, hoofdzakelijk slechts die, welke doorgaan naar het Zuiden. De technische administratie wordt mot ingang van 15 Mei ook eenigszins gewijzigd. De groep Rotterdam wordt opgeheven, ter wijl tot aan Dordt de electrische lijnen wor den ingedeeld bij de groep Leidschendam- Voorburg. Dat de electirificatie van de verbinding DordtRotterdam vlug is tot stand geko men, heeft ieder die de werkzaamheden volgde, kunnen constateeren. En dit niet tegenstaande de tegenslag die de winter bood, daar de toename van het goederen vervoer door de vorst, oorzaak was, dat niet op één lijn kon worden gereden, maar meer dan voor de werkzaamheden gerieflijk w het dubbel spoor moest worden gebruikt. Dit alle6 heeft niet verhinderd om het doel te bereiken: met ingang van 15 Mei DordtRotterdam clectrisoh! DWARSLIGGERS VOOR DE SPOORWEGEN De Nederlandsche Spoorwegen heeft bij he tbeheer van de Poolsche staatsbosschen 25.000 cbm dwarsliggers gesteld. In vorige jaren werden de bestellingen van Neder- landsqhe zijde uitsluitend in Scandinavië IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET REST E TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Minister Marchant heeft gisteravond een rede gehouden over het Spellingcompromis. Hij heeft o-a- invoerng bij het onderwijs tegen 1 Sept. a.s. aangekondigd. Gistermiddag is de officieele proefrit gehouden op het geëlectrificeerde baanvak Rotterdam- Dordrecht. Jaarvergadering der Vereen, van Geref. Orga nisten; de muzikale zijde van het Uitbrridingsrap- port; het kerkelijk orgelspel. Ibn Saoed is van plan geheel Jemen te bezetten. Zijn zoon is al uitgeroepen tot emir van Hodeida. Ernstige onlusten te Barcelona. Blz. 3 Klankfilmen IX. In en om het IJselmcer. Blz. 9 Verschenen is het jaarverslag van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland". Voorgesteld wordt geen dividend uit te keeren. Chemisch Reinigen HEBT U NOG IETS TE REINIGEN IN VERBAND MET DE PINKSTERDAGEN? ZENDT HET NAAR P A L T H E - Almelo HET KONING WILLEMSHUIS Heden is het zeventig jaar geleden, dat de bekende Amsterdamsche Vereeniging „Koning Willemshuis" werd opgericht door ds. C. S. Adama van Scheltetna. Het gebouw van dien naam in de Egelan tierstraat 141143 is al die jaren het cen trum gebleven van Christelijk-maatschap- pelijken arbeid ten behoeve van de Jordaan- bewoners. Het was 't eerste Volkshuis, dat door den stichter noodig werd geoordeeld in zijn strijd tegen dronkenschap, onrein heid en zedeloosheid. Destijds trok dit pio nierswerk zeer de aandacht en het is dui zenden ten zegen geweest. Nog steeds is het Koning Willemshuis in de Jordaan een gezocht adres voor velen: een voorbereidende school is er gevestigd, verder worden er allerlei samenkomsten ge houden en heeft men hier een uitgebreide bibliotheek. Feestelijkheden worden niet georgani seerd; daar is de tijd niet naar, meent het bestuur. Wel hoopt het in deze herdenkings dagen op steun in zijn arbeid. UIT HET SOCIALE LEVEN DREIGEND CONFLICT IN DE PAPIER INDUSTRIE. In verband met loonsverlaging bij de Kon. Papierfabrieken te Maastricht, waarin de vakbonden niet gekend zijn, hebben do arbeiders een ultimatum tot de directie ge richt. Komt er geen overeenstemming, dan wordt 14 Mei a.s. de staking geproclameerd waarbij 350 arbeiders betrokken zijn. NED. CHR. AANNEMERS- EN BOUWVAK PATROONSBOND. Verschenen is nummer een van den eer sten jaargang van bovengenoemden Bond: „De Chr. Bouwvakpatroon". Naast den zui ver pnncipieelen inhoud, welke de nood zakelijkheid van christelijke organisatie voor maatschappij- en vakleven aantoont, bevat het nieuwe blad uitvoerige gegevens over aanbestedingen en dergelijke. Eindredacteur is de heer G. J. Veldwfllt en medewerkers zijn de hceren Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, W. M. de Jong, architect te Utrecht, en Mr. Eling Visser te Arnhem. AMSTERDAM DE BRUG OVER DE PRINSENGRACHT. B. en W. zullen op Maandag 28 Mei aan besteden het vernieuwen en verbreeden van de vaste brug over de Prinsengracht voor de v yzeLtraat, als onderdeel van de verbetering van de verbinding tusschen Muntalein en n eteringschans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1