MOMS rOdlOjJ (tttfshuihifctk 4)^ mw CARAVELLIS PRIJSVRAAG VRIJDAG 4 MEI 1934 De nieuwe Persilfabriek BESCHRIJVING VAN HET BEDRIJF De opening van de fabriek Het is bewonderenswaardig om te zien, wat de moderne techniek vermag en hoezeer ze het productieproces heeft weten te vereen voudigen. Dit komt overduidelijk uit bij een bezichtiging van de nieuwe Persilfabriek te Jutfaas, welke deze week is in gebruik ge nomen. Het geheele proces van vervaardiging van zeep en zeeppoeder geschiedt in gesloten ketels, waaraan geheimzinnige draairaderen en handles zich bevinden, alsmede uitlaten welke op het voor den leek meest onver wachte tijdstip een sissend kwaadaardig ge luid doorlieten, zoodat hoQren en zien ver ging. Proper is de fabriek, buitengewoon zinde lijk, hetgeen de aard van het bedrijf, als mede het vervaardigde product meebrengt. En zeer ordelijk. Alles loopt als vanzelf. Zoo als ook in de pakkerij en de expeditie- afdeeling, waar veel interessants te zien was ook voor den man buiten het vak, alle per soneel rustig voortwerkte, precies de opge geven taak wist en die verrichtte zonder dat cr iets gejaagds bespeurd werd. Dat is gelooven we de geweldige krarht van de Persilfabriek, waarvan de directeur, de heer E. Osterman, de stu wende kracht is, dat alles tot in de perfectie geregeld is. Bij de ontvangst aan het fabrieksgebouw wachtte de heer Osterman zijn gasten op, ter begroeting, waarna een rondgang door dp fabriek gemaakt werd. De vernuftige meest moderne machines, welke in de nieuwe fabriek in gebruik zijn gesteld, maken het mogelijk, dat het geheele productieproces zich afspeelt in één enkel gebouw, dat even wel een hoogte heeft van 21 Metei. Die hoogte was noodig om de ketel, waarbinnen het proces zich voltrekt, voldoende capaci teiten te kunnen geven. De olie en vetten, weike de voornaam ste grondstoffen zijn voor dc zeepfabricage worden in groote tanks opgeslagen en nadat ze door stoom zijn vloeibaar gemaakt, naar aluminium voorraadketels, welke een inhoud hebben van circa 35000 k.g. gepompt, oin tenslotte door verschillende buisleidingen in de zeepziederij terecht te komen. De twee reusachtige ketels welke door de verdiepingen heen zijn opgesteld, trekken het meest de aandacht. De eene is de ketel, waarin de zeepfabricage plaats vindt, de andere is de ketel, waarin de zeep tot zeep poeder verstoven wordt. De groote ketel, waarin de vloeibare zeepmassa tot een fijnen nevel wordt versproeid en door een sterke luchtstroom zoo snel wordt afgekoeld, dat zo wordt omgezet in fijn poeder dat lang zaam naar beneden valt, vormt een belang wekkend onderdeel van het bedrijf. Beneden komt het poeder terecht in een ketting- trajisporteur waarmee het naar de opslag plaats gevoerd wordt. Daar komt het op groote hoopen te liggen. Om de Pcrsil te kunnen bereiden moeten aan het poeder verschillende bestanddeelen worden toegevoegd. Hiertoe wordt het poe der na de toevoeging der andere ingrediën ten, in een mengtrornmel gebracht door mid del van transporteurs. Het mengsel wordt in een bunker leeggestort en dan naar de pakkerij geleid, waar in tal van machines het poeder automatisch in de bekende car- tonnen Persildoosjes wordt gestort. Hier zijn rappe meisjeshanden bezig om de cartonnen doosjes te maken, met behulp van kunstig uitgedachte machines. Daarmee is evenwel de bewerking voor de verzending nog niet ten einde, want de kistenmakerij komt in touw, geheel machi naal. De plankjes, reeds geëtiketteerd zijn op maat aanwezig en 'het personeel hoeft niets te doen dan de zijwanden tegen elkaar aan te leggen, onder de machine te plaatsen die de draadnagels indrijft, evenzoo ge- geschiedt dit mat den bodern. Op 'n transport baan geplaatst, komen de kisten terecht bij de verpakkingsafdeeling, waar de gevulde kartonnen doozen in de kisten worden gezet. Via een transportband gaan ze dan naar een andere machine waar de deksel er op wordt aangebracht en vervolgens naar het maga zijn, waar de ijzerdraad ter versteviging om de kist gelegd wordt en de kisten vervolgens tijdelijk worden opgeslagen ter verscheping naar Amsterdam, van waaruit de verkoop plaats vindt. Niet alleen Persil, maar ook Henco, Imi en Sil worden op gelijke wijze behandeld, maar interessant is ook nog de aparte wijze van vulling der strooibussen, waarin Ata verpakt wordt. De strooibussen worden van onderen gevuld. Na 4e vulling, machinaal, plaatst een jougen er den bodem op, welke machinaal in de bus gestanst wordt. En een meisje is daarna aanwezig om de busjes, om en om, in kisten te plaatsen, ter verzending. Wat opvalt in alle afdeelingen is, dat de atmosfeer rein is. Met groote zorg is er tegen gewaakt dat het personeel dampen of stof zou kunnen inademen. Alle machines zijn voorzien van aansluitingen welke naar een stofzuiginrichting leiden. Er is in de gebouwen geen vuur aanwezig De verwarming der zeepziederij en poeder- installatie geschiedt door middel van een enormen stoomketel met een verwamd opper vlak van 120 M2 en een capaciteit van vier ton stoom per uur. Dat het product zeer zorgvuldig wordt be reid, valt ook te bespeuren in het labora torium, waar de grondstoffen onderzcchi worden, maar ook elk half uur van elke ma cJiine een pakje, willekeurig wordt genomcr. en scheikundig onderzocht, terwijl ook het gewicht gecontroleerd wordt. Op doze wijze is de huisvrouw er van verzekerd dat ze een artikel krijgt, dat aan de hoogste eischcn voldoet. Misschien hebben de lezeressen en de lezers uit het bovenstaande eenigermate een denkbeeld verkregen van hetgeen zich in de Persilfabriek elke dag afspeelt. Ter gelegenheid van de opening wapperde van de fabriek de vlag. Boven het fabrieks terrein vloog het vliegtuig, waarmee altijd het hemelschrift „Persil" aan het begane grondsche publiek wordt voorgetooverd. De machine maakte laag over het water, eenige capriolen, trok rookslierten in de lucht en verdween daarna weer. Toch een belangrijk onderdeel van de reclamecampagne, welke steeds de fabricatie ondersteunt Voor den ingang der fabriek was de Jut- faassche muziek opgesteld, die vroolijke wijzen deed hooren. Dc directeur der fabriek de heer Osterman voerde allereerst het woord, waarna de burgemeester van Jutfaas Mr. J. M. M. Hamers hartelijk dank zegde voor de schenking van de nieuwe gemeente-- vlag, welke op dagen van veel belang voor1 de gemeente, zal worden uitgestoken. Deze dag was, naar sprekers meening wel van zooveel gewicht voor Jutfaas, dat hij onmid dellijk last gegeven had de vlag uit te steken aan het gemeentehuis (applaus).. Spr. hoopte, dat het dc directie, in goede samenwerking met het personeel, onder Hooger Zegen, gegeven moge zijn, dat de verwachtingen, welke worden gekoesterd bij het vestigen van dit bedrijf ten volle in ver vulling gaan. Hierna verzoekt de burgemeester aan Mej. Osterman als openingssymbool het lint te willen doorknippen. Terwijl de filmtoestellen ratelden en de camera's gericht waren, knipte mej. Oster man met de zilveren schaar, die op 'n kussen in de Jutfaassche kleuren was aangeboden, het lint door, onder het spelen van het Wil helmus, dat door allen werd meegezongen. Na den rondgang door de nieuwe fabriek werd e\en verpoosd in de fabriek, waarna de terugtocht naar Utrecht werd ondernomen In het Jaarbeursrestaurant vond hierop een lunch plaats, waar tal van sprekers den heer Osterman gehuldigd hebben voor zijn ondernemingsgeest en zakendurf, en hem hebben toegewenscht, dat hij met zijn mooie nieuwe bedrijf ook bij den voortduur veel succes zou mogen ondervinden in zijn.zaken. Er heerschte aan tafel een gezellige stem ming, indien deze voorbode is van de wijze waarop dit, voor Jutfaas zeer belangrijke bedrijf, verder geleid zal worden en daar voor staat dc directeur, de heer Osterman zeker borg dan kan het niet anders of Per sil, Henco, Imi, Ata en Sil zullen in hpel Nederland door de wasschende, poetsende en reinigende huisvrouw worden begeerd in steeds toenemende mate. De nieuwe Persil fabriek te Jutphaas bij Utrecht, BINNENLAND OVER ZONDAGSRUST ALS MEN ELKAAR MAAR BEGRIJPEN WIL Wie een voorbeeld wil hebben op welke hoog staande en elkaar-begrijpende-wijze over meenings verschillen gepolemiseerd kan worden tusschen roomsch-katholieken en protestanten, oeme nota van het antwoord, dat De Maasbode op een onzer artikeltjes over Zondagsrust gaf. We zullen er een en ander uit citeeren. „Een orthodox protestant, aldus het blad, zal het nooit begrijpen, dat een pastoor.op een Zondagmiddagplccfttig een sportterreinopent' voor zijn'katholieke club, en darde katholieke'' bladen op Maandagavond uitgebreid verslag hebben te leveren ook van de evenementen op „katholieke" sportvelden. De katholiek acht nu eenihaai een behoor lijke Zondagsrust en Zondagshcliging niet onvereenigbaar met een behoorlijke Zondags ontspanning. Halt. even: wij ook niet; wij willen op Zondag de blinden ook niet sluiten en het hoofd naar de aarde keeren. opdat wij Gods vriendelijke zonne schijn en de juichende schepping met zouden zien! „Toch. zoo vervolgt de Maasbode, ge tuigen wij gaarne van onze groote bewonde ring vcor de beginselvaste houding van onze christelijke broeders op dit punt. en dat wel tegen al den drang van de tijdsomstandigheden in. ondanks pijnlijke ook journalistieke Wij erkennen gaarne, dat var. deze be ginselvaste houding een krachtige invloed ten goede kan uitgaan op die, steeds talrijkere, katholieken, welke op het punt van Zondags rust en Zondagsheiliging een practijK gaan hul digen, die allerminst klopt met de wenschen onzer kerkelijke overheid en met de traditie in hun eigen families. Wij gelooven, dat een serieqs gewetensonder zoek velen ook onder onze goede' katholieken Ruim 20 jaar ervaring in het bouwen van economische automobielen. Morris Ten Four Sedan F1685.- logt Catalogus No. D 17 - Mor het beschamend besef zou bijbrengen, dat zij op dit punt wel zeer ver zijn afgeweken va voorbeeld, dat zij zelf van het onmiddellijke mochten ontvangen. Wij. katholieken, dreigen op het christelijke natie zoo gewichtige punt van Zon dagsheiliging en Zondagsrust wel wat al te .„ruim" en al te slap te worden. Dit geldt niet alleen dé~ al te overdadige ontspanning maar bok dén arbeid op Zon- feestdagen. Minister Colijn gaf, wat'-dit laatste betreft, ons volk nog zoo juist een, politiek niet onbe- .d.enkeljjk?c tnaar. prjnppi^l «tqch Tygl gezonde \r: De redactie'"staafedk^r^aSlj'féf Tiïiiiislfe£IS\^èr- schuur, omdat zij diéns s'andpiint dèelt, dat mén thans noodgedwongen, -létterlijk: door ;dè d gedwongen, tijdelijk éenige vei toelaten; maar, zoo besluit het blad: mijdelijke beperkt zal'^jven. Wij zijn. wat Zondagsrust en Zondagsheili ging betreft, op een naar onzen smaak reeds al te hellend vlak. Toestanden hier en daar m 't buitenland helaas! waarom het verbloemd, juist in „katho lieke" landen zijn waarlijk- niet in staat bezorgdheid op dit punt te temperen. Iets van het onverzettelijke van christelijke broeders met volledige hand having van verschil in inzicht ons geen geheel overdadige weelde. Wat dat laatste betreft hebben wij slechts te erkennen; „te roemen is ons waarlijk niet oorbaar aan de praktijk des levens gaat ook bij ons steeds de Zondagsrust zooveel HARDE RWIJKS NIEUWE HAVEN. Op Maandag 14 Mei zal de nieuwe haven NIEUW VOLKSRAADSLID. BATAVIA, 3 Mei (Aneta). De vacature ontstaan door het overlijden van den heer ir. Fuhri zal in den Volksraad worden ver vuld door den ambtenaar te Semarang C. Hoogenboom. TEELTBEPERKING BIJ DE VARKENSHOUDERIJ GROOTE VARKENSSTAPELS HET MEEST BEPERKT Het door de Min. van Econ. Zaken a.i. voorgestelde: „Reglement Varkenshouderij 1934" bevat o.m. het volgende: Het te.i hoogste door de leden van elk der Gewestelijke Varkenscentralen tegelijkertijd te houden aantal varkens zwaarder dan 20 kg. .en het aantal hun toe te kennen merken wordt voor elk dier leden vastge steld door het bestuur der Gewestelijke Var kenscentrale waarvan zij lid zijn, op voor stel van de Plaatselijke Commissie van het district, waaronder zij behooren. Bij het opmaken van het hier bedoelde oorstel gaat de plaatselijke commissie en bij de vorengenoemde vaststelling gaat Tiet bésfuuj" üit: le. voor wat betreft het aantal toe te 'kennén merken van het aantal fok zeugen; -waarvan bij de in 1932 door de Ge wtstelïjke Varkenscentralen gehouden telling de aanwezigheid is. vastgesteld; 2e. voor wa betreftihet aantal toe te wijzen varkens, ve; minde ril met het aantal biggen, niet oude: dan zes weken; 3e. voor wat betreft het ten hoogste tegelijkertijd te houden aantal fok- 'zetigen van het totaal aantal toegekende merken, gedeeld door 14, waarbij V2 en breu ken boVen y2 naar boven en breuken bene den naar beneden worden afgerond, met dien verstande, dat door het bestuur der betrokken Gewestelijke Varkenscentrale, goedkeuring vao de Nederlandsche Var- kensceiitrale, "kan worplet* goedgevonden, dat aan dengehe dié gewoon was meerdere dragende zeugen voor handelsdoeleinden te houden, meerdere fokzeugen worden toege- Voor de gevallen, dat de uitkomsten van de telling 1932 niet aanwezig zijn, of in vergelijking met de uitkomsten Aan vroege re tellingen of in vergelijking met sóortg?- lijke bedrijven in hetzelfde district gele gen, gpen juiste grondslag geacht kunnen worden te zijn, worden als grondslag voor de toewijzing van varkens de uitkomsten van dé in 1930 gehouden telling mede acht genomen, in dier voege, dat door het bestuuip van Sg betrokken Gewestelijke Var kenscentrale bij de beoordeelinfc van het Voörst^jl van de plaatselijke commissie mede mag wprden te rade gegaan met de uitkom sten van en de verhoudingen in soortgelijke bedrijven, in hetzelfde district of in soort- géJijke districten gelegen. Door het bestuur van de Ned. Varkenscen trale worden de algemeene regelen voor be perking vastgesteld. Grootère varkensstapels worden m houding meer beperkt dan kleinere. Varkensstapels van landbouwbedrijven, waarvan de varkenshouderij een onmisken baar onderdeel vormt, worden naar ver houding niet zoo zwaar beperkt als varkens stapels van bedrijven waarin de varkens houderij geheel als nevenbedrijf wordt uit geoefend. Bekend waardevol fokmateriaal Ten behoeve van het behoud van waarde vol fokmateriaal gelden de palingen: Voor de toekenning van meer merken ko en alleen in aanmerking die fokkers, die [Uitsluitend stamboekmateriaal bezitten, met .djen ,yerstande,-dat ten hoogste, per jaar ge perkt 'zu'Hem-worden .zooveel toornen als L.i -Li.. te0gpken,denmarken gedeeld, door „-p., waarbij V2 en breuken boven y2 Trèar loven, en breuken beneden l/2 naai Fïtehederi* wórden afgerond, behalve bij hou ders van sterzeugen, die .daarenboven nog kunnen laten merken van: l sterzeug 2 too- biggen, 2 sterzeugen 3 toornen, 3 ster- zeugen 4 toornen, 4 sterzeugen 5 toornen, met een maximum van 5 toornen. Deze meerdere merken worden uitslui tend toegekend ter aanbrenging aan biggen. de. hiertoe gestelde vereischten in- ZATERDAG 5 MEI HILVERSUM 301.5 M. V-A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 De Notenkrakers oJ.v. Daaf Wins. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Orgelspel door Cor Steyn. 12 00 Klein-VARA-Eosemble o.l.v. Frits Bakels. 12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.45 n.m. Kleio-VARA-Ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.30 njn. Klein-VARA-Ensemble oJ.v. Frits Bakels. 2.00 n.m. Verzorging zender. 2.15 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst m.m.v. Alb. de Booy. zang. 3.00 n.m. Strijders van voorheen. Inleidende muziek. Lezing: Louis Auguste Blanqui (7 Febr. 1805—2 Jan. 1881) door Dr. W. v. Ravesteyn. 3 30 njn. Het Residentie-Orkest o.l.v. Dr. Peter van Anrooy, m.m.v. Nap de Klljn, viool. 4.30 n.m. Van het witte doek. Filmkwar tiertje door M. Sluyser. 4.50 n.m. Het Residentie-Orkest o.l.v. Dr. Peter van Anrooy. 5.40 n.m. Letterkundig overzicht. Johan van der Woude: „Herman Poort". 6.00 n.m. O ergang naar den versterkten zender. 6.05 n.m. I de roode jeugdbeweging, m. m.v. „De Wielewaal", zanggroep der Am- sterdam«che A.J.C. o.I.v. Piet Tiggers. Nico Bloemendaal. toéspraak. Volksliederen. Toe spraak „De organisatie van onze acties". Volksliederen. 6.30 n.m. Platen dezer maand (gramofoon muziek). V.R.O. 7.00 n.m. Rede door Jacq. Erka. Onderwerp: Vrije gedachte en Marxisme. 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 8.20 n.m. VARA-Orkest oJ<v. Hugo de Groot. Spaansche muziek. 9.00 n.m. Toespraak door J. W. Lebon. 9 15 njn. Oude bekenden uit grootvaders tijd, gespeeld door het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.00 n.m. Vaz Dias en Varia. 10.15 n.m. Populair ccncert door het VA RA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 n.m. Vroolijke gramofoonmuziek. 12,00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fabne- 11.00—11-30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00—12.15., o.m. Politieberichten. 12.15—1.30 n.m. De KR O-Boys olv. Piet Lustenhouwer. I.30—2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.00—230 njn. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. „Maria" door Lidwina Diepenbrock. 230—4 00 njn. Kinderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuis—Van der Rijst en mevr. Corrie MarresVan der Ven. 4.00—4.30 rum. Gramofoonmuziek. 4.30 n m. Uitzending voor den „Centrale Bond van Werkmeesters en ander opzicht houdend personeel", m.m.v. Tholen en Van Lier en bet Gero-Mannenkoor o.l.v. P. van de Roovaart. 5.30 n.m. Sluiting. 5.30-7.00 njn. V.L.R.A. K.R.O. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.40 n.m. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 7.40-8.30 n.m. De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.55 n.m. Voordracht over „Het oude Nederlandsche lied" door Marguerite Cou- 8.55—9.05 n.m. Gramofoonmuziek. 9.05—9.40 nxi. Het KRO-orkcst o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 9.4010.00 n.m. „Zigeuner", hoorspel in één bedrijf door Karl var» Zcska. Spellelding en vertaling: Henri Eerens. 10.00-10.15 n.m. Orkest. 10.1510-30 Q-m. „De film van het verle den". door L. Abor. 10.30-1035 n.m. Vaz Dias. 10.35—11.00 n.m. Orkest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. BUITENLAND 5.35 n.m. Brussel (Vlaamsch) 321.9 M.: Urbain van der Voorde: „Bij den 75sten verjaardag van Willem Kloos. 6 20 n.m. Praag 470.2 M.: „Les Branden- bourgeois en Bohème", opera van Smetana. 6.50 n.m. West-Regicnal 307.1 M.i „Elias", oratorium van Mendelssohn. 6.50 n.m. Lahti 1796 M.: „Missa Solemnis" van Beethoven. 7.20 n.m. Daventry 1500 M.: Variété-pro gramma o.l.v. den 14-jarigen conférencier Hughie Green. 7.40 n.m. „The private life of Don Juan", een bezoek aan de Imperial filmstudio's. Voor de microfoon o.m. Dou glas Fairbanks en Frederick Lunsdale. 7.20 n.m. Brussel (Fransch) 483.9 M.: „L'Arlésienne", tekst van Daudet, muziek Maandag 7 Mei a.s. zal dc Minister van On derwijs van 19.15 tot 20 uur over de beide Nederlandsche omroep-zenders spreken over het spellingsvraagstuk. en op Donderdag 10 Mei zal hi) voor de Avro-microfoon het woord voe ren over: „De kunst in nood". fokkerij in Nederland erkend Varkensstam- Voorts worden deze meerdere merken aan andere biggen dan die v.m sterzeugeji eerst aangebracht na de overige toegekende -nfer-" VoorS toewijzing van meer fokvarkeny ko men uitsluitend in aanmerking: a. houders van sterzeugen; b. fokkers van uitsluitend stamboekvarkens, die regelmatig fokvarkens voor den handel gefokt hebben en c. hou ders van stamboekbeeren, uitsluitend ter aanschaffing van een jongen fokbeer om dien naast den oude op te fokken. Voor toewijzing van meer fokzeugen ko men uitsluitend in aanmerking: a .houders van sterzeugen en b. fokkers, die regelmatig dragende volbloedzeugcn voor den hande. fokken en verkoopen. Voor de toewijzing van meer varkens zwaarder dan 20 Kg. komen uitsluitend in aanmerking de door de Commissie van Toe zicht op de Selectiemesterijen en de door het Centraal Veevoedcrburcau aangewezen ■proefmeslerijen. - INTERN. ZUIVELCONGRES Het Internationaal Zuivelcongres, dat te Rome gehouden wordt, heeft zijn zittingen beëindigd. Thans zijn de deelnemers op ex cursie naar verschillende zuivelbedrijvx in den omtrek van Florence en Milaan. Aan dit congres namen ongeveer 2000 personen deel, aan wie na afloop een diner aangeboden werd door den Italiaanschen minster van land- en boschbouw. Ook za ten mede aan verschillende leden van de regeering en buitenlandsche gezanten. Welk van onze 3 nieuwe merken (IRAK 35 ct.f BOUQUET 30 c»., ELEGANT 25 ct.) zal het meest gekocht worden? Wie het juiste merk aanwijzen en in niet meer dan 100 woorden de meest lo gische redenen opgeven waar om dat merk No. 1 wordt (met de juiste volgorde der beide andere merken) ontvangen de onderstaande belooningen: 1 prijs van Fl. ÏOGO.- 2 prijzen 250.- 5 100.- FEUILLETON Eindelijk had zij rust gevonden! Waar het Engelsch (a Maar toch was ieder ten zeerste ontzet, toen het bekend werd, dat. even voor de liuwelijkinzege.iing de bruidegom er van door was gegaan met het aardige, blonde gouvernantetje van de pastorie. Raoul de Roseville had geweldig wraak genomen: het goed Walden was bezwaard met hypotheken, maar nu ontnam hij *«u schuldenaar het recht op terugverkrijging van zijn bezittingen. Suttonthorpe kwam ook onder den hamer; hij kocht het en had zoo de voldoening, zijn gewezen vriend zonder huis en zonder geld te weten. Vijf jaar later was Lancelot Walden te gronde gegaan door het wilde leven, dat hij leidde terwijl Raoul dienzelfden winter den nek had gebroken ojï het jachtveld. Even na den dood van haar echtgenoot was Mrs Walden gestorven bij da geboorte van haar zoon en haat' beide ldndeferj: Hilda eu Keith, waren bij familie van haar op gcvcorl. Er werd verteld, dat Miss de RosevjUo de wrek uchtige gevoelens van haar broei niet deelde, want, toen Keith Walden o;' twintig :ari«en leeftijd naar Suttonthorpe kad gedongen, had zij geenerlei bezwaren fcc; naakt, het hem te verhuren. Ineens hoorde Lorraine haar tante weer zeggen: „Dus voor zoover ik begrijp, staat het ei zóó mee: het koren brengt zijn nrijs niet meer op; de kaasmakerij is hopeloos weinig winstgevend, en, door gebrek aan samen werking onder de boeren, en de concurren tie uit het buitenland wordt voor de boter maar een kleine prijs gemaakt. Het kost evenveel om het \ee te voederen als jo er voor krijgt, als het vetgemest is en wat betreft het zenden van melk tweemaal pci dag naar Londen,' daarvan zou al het voor doel blijven hangen bij de tusschenpersonen Maar vertel mij eens even: voor wat ter wereld krijg je dan wèl wat betaald?" Keith Walden lachte een diepen, wellui- duiden lach „Wel", zei hij, „het melk verkoopen betaalt nog het beste, als alles goed gaat. Ongelukkigerwijze ging de firma in Londen waarheen ik dc mijne zond, i.i het vroege voorjaar failliet. Ze waren mij een groote som schuldig, maar die heb ik er geheel bij verloren en daarom kon ik mun. pacht niot betalen. Overigens doen we al wat A\e kunnen en brengen zooveel mogelijk be zuinigingen aan." „Irlat is dan toch ook wel dwaas van je, dat je je nog zooveel extra last op de schou ders hebt gehaald. Hoe kom je er nu toe om die zuster van je., die weduwe met zes kinderen, bij je in te '.nemen? Waarom zou je.nu voor,dat heele gezin zorgen? „Omdat er niemand anders is, die het doet!" Miss de Rpscville maakte een ongeduldig „Als een meisje een armen, teringarh •tigen dominee trouwt, wat ka.i zij dan ook verwachten?" „Het was een huwelijk uit liefde", zei hij. „Op dat oogenblik was ik nog maar een schooljongen en mijn zuster was negentim jaar oud. Mr. Hassell was een man van goede familie, maar zeer arm. Hij had zich dood gewerkt in zijn parochie in Oosi- Loviden en hij is overleden aan verval van' krachten. Zes jaar geleden is hij in Sutton thorpe gestorven, na een sleepende ziekte van over het jaar, zooals u misschien ge hoord heeft." „Is je zuster geheel afhankelijk van je?" „Ja, maar zij doet het huishouden vooi mij, en, wat de kinderen betreft, nu menig man moet nog voor een grootor gezin zorgen!" Miss de Roseville stond op uit haar stoel en keek hem in het knappe, krachtige ga laat. Hij stond ook op en wachtte, of zij soms nog iets te zeggen had. „Je lijkt veel op je vader, maar jij bent een goed mensrh en hij was een losbol." Het Moed steeg Keith naar het gelaat, maar hij zei niets, „Was zij-a vrouw gelukkig?" ging zij „Neen. U is voor veel gespaard gebleven, Miss de Roseville", antwoordde de zoom met zachte stem. „Nu, daar hen ik hem hpel dankbaar voor. Misschien dat ik dat ééns nog belt non zal; misschien ook nW. Het is vreemd' als ik denk dat ik je moeder had kunnen „Mag ik u wel gelukwenschen. dat u ook daaraa'.i ontkomen is?" vroeg hij met een lu imi gen glimlach. „Neen, dat mag ie niet" Ir, ''dé'/ij.' kortaf. En nu-kan je gaan; lk-- zal- in schrijven, wat mijn beslissing is betreffende het cohtract. En ik ben blij, dat ik je gezieci ,heh, ofschoon ik niet denk, dat ik meei naar je verlangen zal. Eén oogenblik: zeg mij eehs even je meening over Scott als rentmeester, afgescheiden van je eigen zaken. Is hij te vertrouwen?" „U brengt, mij in een lastig parket. Het is niej; prettig, iets te zeggen over iemand, vvien dan ook. Men verwacht van een rent mecstqr, dat hij in. de eerste plaats de belangen van zijn heer en dan ook van diens ipachters behartigt. Maar Scott doet geen van beiden. Zijn houding iegens uw pachters is meer dan hondseh. Miss 1o Roseville. en ik weet dat hij heel wat ir den za,k steekt ten koste van u; dit kan ik bewijzen. Het geeft niets, of men al het een en ander onder zijn aandacht wil brengen, of hem wil raadplegen over verbeten ogen dfe aan te brengen waren, Hij heeft zijn rentmeesterschap over liet goed Foutoe verloren door oneerlijkheid en wat zijn moraliteit betreft Keith viel zichzelf in de rede en Miss de Roseville zag, dat hij onwillekeurig nner zijn rijzweep greep. „Hij .schijnt jo al evenzeer te haten, als jij hem! Hoe komt dat?" „Om verschillende redenen, maar ik derk wel allereerst, doordat ik hem eens flink afgerost heb met de zweep." Miss de Roseville glimlachte eens even en stak hem toen de hand toe. „Nu lijk je weer op je vader. Goeden avond 1,V Keith JValden was eenige minuten wee «èv Trfv,;nine u.it haar-schuilhoek j.° vnor- «cliiin trad. Het heeon reels tc schemer ui in-*dé hoeken van den hall. Er viel een vreemd licht waar te nemen in de oogen van het jonge meisje en haar lippen trilden, toen zij zleh in den st.or-1 liet vallen, dien de bezoeker zoo even ver laten had. Haar tante keek op van het breiwerk, det zij weer ter hand had genomen. „Interessant, hè?" vroeg zij. „Je zult toch wel moeten erkennen, dat hij een knappe verschijning is en een persoonlijkheid, waarmee rekening moet gehouden worden Lorraine knikte. „Hij is niet zoo knap als zijn vader", ging Miss de Roseville voort „Hij heeft ook bruine oogen; die van Lancelot warsn blauwMaar vertel eens even, kind, ben je dus vastbesloten, om niet met mij mee te gaan naar Homburg?" „Ja zeker, Tante; tenzij u er natuurlijk vreeselijk op gesteld is?" „Neen, dat niet Ik respecteer ieders vrij heid. dat weet je wel. Maar ik vind, dat je hierin dan toch wel heel dwaas doet. Ik hoop, dat je altijd in staat zult zijn, ie eigen zin te volgen, ofschoon ik betwijfel, of dit je nu wel geluk zal aanbrengen." „Mijn leven is toch niet zoo geweest", luidde het antwoord en het leek wel. of dc tranen zeer nabij waren. „Neen, kind, dat is ook zoo. Maar d't komt: mijn gedachten waren vervuld van dpn jongen man, die daar zoo juist bij nr-.^ weggaat. Hij heeft geen gemakkelijk levtn gehad. Tk geloof niet, dat hij ooit rekening heeft kunnen houden, met wat hij zelve graag deed. Ik zou wel meer van hem «111 en weten en of het «aar is, dat hij dag °n n-echt zwoegt voor die kinderen, nm hun een opvoeding te geven, of ze Waldens waren." „Tante, ik zal morgen met u meegaan. Ik dacht, dat u mij misschien niet waarlijk noodig zou hebben met Madame Le Gai cn Somers, maar „Ik heb je ook niet noodig; want ik wil je nu niet eens meer mee hebben. Maar wat zal jij dien tijd doen?" „Ik zal bij kennissen gaan logeeren, nu eens bij de een en dan bij de ander." Miss de Roseville legde haar met een gebaar het stilzwijgen op: „Je hoeft niet verder in bijzonderheden te treden; je kennissen interesseeren mij niet in 't minst. Ik zou alleen van je willen hebben, dat je mij je adres gaf." Ineens scheen Lorraine iets m te vallen. Zij knielde naast de oude dame neer en „Wilde u zuster Jeanne niet meenemen. Tante? Zij heeft u toch goed verpleegd? En ze zou graag meegaan, maar ze haat al die formaliteiten van het hotelleven en -'.u zou dit alles ontkomen, als zij haar uniform droeg." „Ik denk er niet aan. Lorraine. Als er iets Is. «aar ik meer het land aan heb, itan aan Zuster Jeanne, dan is het aa-.i haar uniform En ik mag nu oud zijn, maar ik ben nog niet ziek of imbécile en ik voel er niets voor, om op het vasteland te reizen onder do hoede van een pleegzuster." Lorraine keek teleurgesteld, maar -'ii kende -haar tante te goed, om nog verder op dit onderwerp door te gnan. „Tante", vroeg ze toen weer. „is Sutton thorpe hier dichtbij? Zijn wij er ooit langs gereden?'! (Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3