BINNENLAND. VRIJDAG 4 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET OOSTENRIJKSCH FASCISME Deze week is officieel de derde poging begonnfen om een autoritairen, corporatie ven staat te vestigen. Mot de afkondiging van de nieuwe Grond wet in Oostenrijk is het austro-fascisme, dat men nog beter het roomsche fascisme kan noemen, ingeleid als systeem, dat praetijk zal worden toegepast. Wij zullen in deze korte beschouwing niet lang stilstaan bij de wijze waarop bondskanselier Dollfuss en de zijnen hun roomsch-fascistische grondwet hebben in gevoerd. Men had den schijn van „wettige" invoering wellicht beter achterwege kun nen laten. De minderheid van den wettig gekozen Nat ionalen Raad heeft men doen functionneeren a'sof ze dien Raad geheel vertegenwoordigde. Een autoritaire maar eerlijke en opene afkondiging nieuwe grondwet had naar buiten allicht een gunstiger indruk gemaakt. Wanneer Dollfuss en de zijnen vreezen voor het systeem, dat Hilter in Duitschland heeft ge\olgd: raadpleging van het stemgerech tigde volk, dan zou het royaler zijn om snaar rond voor het in wezen revolutionair optreden, dat hun daad in wezen is, uit te komen. Deze beperking vooropgesteld, is er met het fascisme van Mussolini en 't nationaal- socialisme van Hitier deze groote overeen komst te constateeren, dat men in Oosten rijk definitief heeft afgerekend met den democratischen, parlementairen regeerings- Dr. Euder, de ontwerper van de nieuwe Grondwet, mag er op wijzen, dat hij de de mocratie niet geheel heeft willen opofferen en met name in de gemeentelijke autono mie1 en de stenden-organisatie de democra tische grondcel heeft gehouden, die gaan deweg zal uitgroeien tot een waarachtige democratie, in haar besten en edelsten vorm de nieuwe constitutie reserveert zóó veel en velerlei voor de uitvoerende macht, dat er op het oogenblik van de democratie Oostnerijk bitter weinig is overgebleven. Is hier veel, dat overeenkomt met. de dic taturen in Italië en Duitschland, het groo te element van verschil is, dat men in Oostenrijk duidelijk te doen heeft met de overheersching van een partij, n.l. de Chr telijk-sociale, terwijl Mussolini en Hitier niet ten onrechte pretendeeren, dat zij een volksbeweging in het leven hebben geroe pen, die bestemd is het partijwezen geheel op te lossen. Ten nauwste hangt deze overheersching van één partij in Oostenrijk samen met het roomsche karakter van de door Dollfuss, Starhemberg en Fey als voormann leven geroepen dictatuur. Wij spraken reeds van „Voomsch fascisme". Dollfuss heeft dit roomsch-kalholieke karakter van den nieu wen staatsvorm eenigen lijd geleden reeds aangekondigd. De nieuwe Grondwet steunt op de beide Pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Het con cordaat. met het Vaticaan maakt van de Grondwet voorts éen integreerend deel uit en de ratificatie van dat concordaat eerste daad van den bondspresident onder het nieuwe regiem geweest.. Op zichzelf genomen is daar niets tegen voor een zoo Roomsch land als Oostenrijk. Vrije samenwerking van staat en kerk tot heil van de burgers is in elk geval hooge- lijk te pvefereeren boven ccn systeem waar bij de staat, dc kerk tracht te .„gebruiken" voor zijn doeleinden en tevens de grondsla gen :VAn liet Christendom aantast door de propageert tig van heirlensc.hc theorieën. Dogr. de sluiting van liet concordaat tu: schcn Oostenrijk en het Vaticaan zijn i ieder geval de vrijheid van godsdienstig onderwijs, van de Christelijke, pers Christelijke vereenigingen en Christelijke grondslagen van de huwelijkswetgeving vastgelegd. Het. ligt ook voor de hand, dat door de nauwe relatie tusschen den nieuwen Oostenrijkse!ten staat en het Vaticaan een extravagantie als de sterilisatiewetgeving in Duitschland bij voorbaat uitgesloten is. Wij kunnen met deze dingen voor oogen nog beter dan tevoren begrijpen, dat velen in Oostenrijk niet verlangden om het Duit- sche stamverwantschap tc laten dominee- ren, nu Hitler en zijn mannen aan de üicht zijn Of het nieuwe systeem in Oostenrijk le vensvatbaarheid zal blijken te bezitten moet afgewacht wórden. Voorloopig schijnt daar geen twijfel aan te bestaan, want een feit is. dat de extremisten van links en rechts zich erbij hebben moeten neerleggen. Slaagt Dollfuss er nu bovendien in de welvaartin zekere mate te doen wederkeeren, dan.is er weinig reden nm er aan te twijfelen, dat het austro-fascisme zijn plaats niet met sue ces zal weten te handhaven in het snoer van autoritaire systemen, dat West-Europa INDISCHE NATIONALISTISCHE PARTIJ. Grondwetsherziening verworpen Uit Rasrhi (Prov. Dihar): Dc Indische nationalistische partij heeft eenstemmig doctor Ansrai tot voorzitter van de Swaraj- partij gekozen. De partij-conferentie nam voorts enstemmïg een resolutie aan, waar hij het ontwerp tot hervorming van de Britsch-Indische constitutie, zooals deze is vervat in liet Britsch witboek, wordt ver worpen. DE BRANDSTICHTING TE AUGSBURG. Razzia in de barakkenwijk Uit Augsburg: In verband met de brand stichting in de. Sangerhalle heeft Donder dagochtend een groote politiemacht een razzia ondernomen in een barakkenkamp, dat reeds vroeger staatsvijandige elementen een schuilplaats zou hebben geboden. Ver scheidene wapenen, zoomede illegale docu menten, werden in beslag genomen, terwijl eenige arrestaties werden verricht. De direct na den brand in arrest gestelde personen zijn weer vrijgelaten. DE AANSLAG UNTER DEN LINDEN. Naar te Berlijn wordt medegedeeld, is thans de handgranaataanslag Unter den Linden volledig op'gehelderd. Het betreft hier noch een aanslag op oen bepaald per soon, noch om een terroristische daad, doch slechts een afzonderlijk optreden van een persoonlijk verbitterd en communistisch opgeruid man. De dader, Erwin Schulze, is naar liet huis van bewaring overgebracht. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Warschau stelt eisclien Te Genève wordt verteld, dat Polen slechts dan toestemming tot de toetreding van sovjet-Rusland tot den Volkenbond zou geven, indien de volgende twee voorwaar den zouden vervuld worden: 1. Dat Polen, evenais sovjetRusland, een vasten zetel in den Volkenbondsraad zou krijgen. 2. Dat een Volkenbondsconventie zou tot stand komen, die aan alle leden van den Volkenbond dezelfde verplichtingen met betrekking tot de bescherming der minder heden zal opleggen als waartoe. Polen zich bij de verdragen van 1919 heeft verbonden. HET VOLK MARCHEERT DE 1 MEI-DAG TE BERLIJN (Van onzen Duitschen correspondent) De eerste Meidag heeft in den Duitschen volksmond nog altijd den naam Walpurgis 1ook wel Walperdag behouden. Reeds bij de oude Germanen gold hij als een volks feest, men vierde de bruiloft van Wodan en Freya. In den Walpurgisnacht werd een optocht gehouden en bezocht men de plaat sen, welke aan die godin waren gewijd. In Thtiringen heeft men het langst aan deze traditie vastgehouden. Plet Christendom heeft aa ndeze heiden- sche zeden en gebruiken een eind gemaakt, wilde van dansende heksen en godenver eering niets weten en veroverde voor de der liefde het terrein, dat eenmaal door heldendom en heldenvereering werdi nomen. Het nationaal-socialisme schijnt een rela tieve terugkeer tot deze oud-germaansche zeden en gebruiken met zich mee te bren gen. Menschen, die het hiermede niet geheel eens zijn, worden voor „Spiessbürger" of „Philister" uitgemaakt. Germaansche zeden en gebruiken worden in het. Derde Rijk heel wat hooger getaxeerd dan christelijke overlevering, want het christendom nauw verbonden met het joodsche vraag stuk en het anti-semitisme blijft een begin- selvraagstuk in de grondwet van dien na- tionaal-socialistischen staat. Wanneer Faust in den Walpurgisnacht met Mephisto den Broeken bestijgt, zegt hij: Reeds waait de lente door de berken En reeds de sparren speuren hem; Zal ook op ons 't effect niet werken? Maar Mephisto, de pessimistische spotter, neemt met de geestdrift van Faust loopje en antwoordt op zijn vraag met koele nuchterheid: Voorwaar, ik voel er heusch niets van! Het gaat ons in dezen al net eender, ook al willen wij gaarne erkennen, dat deze Meidag onder het tegenwoordig bewind heel wat ordelijker verloop heeft dan in den glanstijd der sociaal democratie. Wanneer in ons land speciaal in socialistische kringen systematisch wordt afgegeven op het bar- baarsche regeeringssysteem in Duitschland, dan zouden we hen, die zulks voor hun par- tij.plidxt houden, de vraag willen stellen: „Bent u tijdens het regiment uwer g( verwanten weieens op den lsten Mei Berlijn geweest? Hebt ge de bloedige vecht partijen tusschen socialisten en communis ten persoonlijk meegemaakt? Hebt ge een duidelijk beeld in u opgenomen, toen g: deze vijandschap van Duitschers en Dudt- schers uren achtereen moest volgen en hebt ge zelf niet den indruk mee naar huis ge nomen, dat deze broederoorlog voor Duitsch land het begin van het einde beteekende? Men behoeft nog lang geen vurig aan hanger van het nationaal-socialistisch be wind te zijn, om het herstel van nationale eenheid en publieke orde te erkennen. Van deze nationale wedergeboorte moet de 1ste Mei elk jaar als symbool dienen. Hitier, de olkskanselier, begeeft zich naar 't Tempel- hofer Veld, om voor de gansche natie antwoording af te leggen van zijn regeerings- beleid. Niet zonder een zekeren dwang van erlieidswege spoeden allen, die in de een of andere vorm ia dienst van de regeering itaan, zich bijtijds naar buiten, maa nen eenmaal hier aangekomen, dan betreurt men het niet. Want er is veel te zien en te hooren. Rijksweer, Schupo, S.S. en S.A., dae nog de lichtblauwe uniform der toekomstige piloten geven wat meer kleur aan het gehee: Ditmaal zorgt een groot mannenkoor voo» muzikale afwisseling en het enorme orkest der S.S. verhoogt met populaire marschen de feestelijke stemming. Aan den overkant, ligt de vlieghaven der Hans a en ook hier is het een drukte van be lang. Uit Johannisthal komt de kleine Zep pelin aanzweven, waarmee ik een paar jaar geleden, toen hij nog reclame maakte voor Trumph-chocolade, een proeftochtje maak te. Ditmaal staat hij in dienst van Odol. „Generalfeldmarscliall von Hinden burg" en „Hermann Göring" de grootste passagiersvliegtuigen dier Luft-Hansa een aantal journalisten mee naar boven u pas kan men een beeld van Berlijn op den lsten Mei in zich opnemen. 'Het geheel is verrassend vredelievend en het verschil met drie, vier jaar geleden frappant. Op tig meter hoogte biedt de millioenenstad het beeld van een speeltuin: alles gaat, om met Couperus te spreken: „langs lijnen van gelei delijkheid", uit alle deelen v.d. stad ziet men de vakorganisaties marcheeren en duidelijk treedt het hakenkruis op de roode vlaggen oren. Dat is het markante verschil tusschen voorheen en thans! Berlijn maakt •p ons den indruk van een bijenkorf. Wat en drukte en welk een hoeveelheid van laggen, gierlandes en en transparanten! Het. volk viert feest en spoedt zich uit alle -ij'ken der stad naar het Tempelhoferfeld, deels uit plichtsgevoel, deels uit enthousias me om Adolf Hitler toe te juichen. VERBETERING IN DE ENGELSCHE SCHEEPVAART. Uit Londen: De scheepvaartbewegingheeft >k in Maart voor de negende maand i successie een verbetering getoond. Vergeleken met dezelfde maand van het ige jaar bedroeg de toeneming voor aan komst in lading 5.7 pet., voor aankom ir ballast 6 pet., voor vertrek in lading 3.7 pet, en voor vertrek in ballast 7.9 pet. De aankomst in lading was in het eerste kwar taal van dit jaar tusschen de 6 en 7 pet, grooter dan in hetzelfde kwartaal de aankomst in hallast bijna 10 pet. 1933, STELLING INGESTORT. Vijf arbeiders gewond Uit Halle: In Brodau in het district De- litzsch is een stelling bij de kerk door tot dusverre onbekende oorzaak ingestort. Vijf arbeiders werden zwaar gewond, een hun ner zelfs levensgevaarlijk. TROTZKI NIET NAAR ENGELAND. Uit Londen: In het Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat namens Trotzki een aanvraag voor een verblijfsvergunning is binnenge komen en dat besloten is aan deze aan vraag geen gehoor te geven. PETAIN NAAR WARSCHAU? Naar de „Information" meldt, dat de Fran- sche minister van oorlog, maarschalk Pé- tain, zich eerlang naar Warschau begeven, om de militaire overeenkomst tusschen bei de landen, die in het jaar 1921 als aanvul ling van het Fransch-Poolsch alliantie-ver drag werd gesloten, aan te passen aan de eischen van de nieuwe militaire en poli tieke omstandigheden. HET ZWEEDSCHE TABAKSMONOPOLIE. Uit Stockholm: De inkomsten, die voor den Zweedschen staat uit het tabaksmono polie voortvloeien, bedroegen voor 1933 85.25 millioen kroon. De totale verkoop waarde beliep 125.7 millioen, terwijl de in voer van buitehla'ndsche tabak door parti culiere handelaars met 11.8 pet. de tot 8.15 millioen kroon. DE OORLOG IN ARABIE MUITERIJ TEGEN DEN KROONPRINS. Uit Cairo: Het blad „Albaragh" publiceert een telegram, dat Woensdagmiddag om 3 uur door den Imam van Jemen is verzon den, waarin deze seint: „In antwoord op uw telegram deelen wij u mede, dat wij een vreedzame politiek wil len voeren en daarom het betwiste gebied zullenontruimen. Dit beteekent niet, dat wij ons overwonnen verklaren, doch wij wachten tot Ibn Saud tot een recht vaardige en wijze politiek terugkeert!" De Imam voegde hieraan toe, dat hij Ko ning Foead heeft verzocht als bemiddelaar op te treden. Ook wordt gemeld: Een groot aantal sol daten van Jemen moet aan het muiten zijn geslagen. De kroonprins zou afstand gedaan hebben van zijn aanspraken op den troon, toen het leger zich tegen hem keerde. De troepen van Saoedië hebben Hodeida bereikt. De stad moet gevallen zijn, nadat het garnizoen in opstand was gekomen. Uit Aden: Een aantal vliegtuigen is van hier naar Kamaran gezonden, waar zij in samenwerking met het kleine Britsche oor logsschip „Penzance" zullen optreden. Iniandsche bewapende politie is eveneens naar Kamaran gedirigeerd, om aan de „Pen zance" assistentie te verleenen bij het hand haven van de orde in de stad, in afwach ting van de komst der troepen van Ibn Saud. Van Mombasa is de Britsche kruiser „En terprise" naar Aden vertrokken in verband met de laatste berichten uit Arabië. Iman Jachya niet vermoord CAIRO, 4 Mei. Het bericht van den moord op Iman Jachya is niet juist gebleken. De [man heeft tot Koning Foead van Egypte telegrafisch het verzoek gericht te willen bemiddelen hij vredesonderhandelingen. Britsche onderdanen in gevaar ADEN, 4 Mei. Oorlogsschepen hebben zich in allerijl naar Z.W. Arabië begeven, ter bescherming van buitenlander.^, die door de fanatieke Arabische stammen bij hun strijd om de suprematie in de bergpas sen van Jemen worden bedreigd. Tientallen Britsche onderdanen en andere vreemdelin gen zijn uit Hodeida, de belangrijkste haven van het kleine en afhankelijke Staatje Je men, dat bij Aden ligt, geëvancueerd. Zij zijn overgebracht naar Kamerang. LONDEN, 4 Mek De diplomatieke corres pondent van de „Morningpost" zegt onge- een maand geleden geruchten te heb- vernomen, volgens welke de Iman in zijn provoceerende houding door Europec- sche agenten is aangemoedigd, agenten, die waarschijnlijk voor een zekere Europec- sche mogendheid aan het werk zijn. Een bericht, dat tot de bij de laatste ge vechten gevangen genomen krijgers van de schijnt dit feit te bevestigen. De correspondent beschouwt, dat voor zoo ver het Groot-Brittnnnië betreft, de succes van de Wahabieten geen directe gevol gen hebben. De ware beteekenis zal pas in de toekomst blijken. Tot nu toe had Groot- Brittannië er naar gestreefd het evenwicht der krachten tusschen de Arabische heer- schers te handhaven, omdat dit het beste paste in de Britsche politiek. Schaakrubriek OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Aljechin wint de 11de partij. In de 11de partij hoeft Aljechin zijn voor sprong, welke in de vorige party met een punt verminderd was, weer vergroot. De keuze van de verdediging was wederom een verrassing. Dat Bogoljuboff, met wit spelende, met den koninginnepion zou openen stond bij voorbaat vast. Hij is overtuigd, dat dit de sterkste openingszet voor wit is. Zoozeer dat hij er een boek over schreef, geti teld: „1. d^—d4". Aljechin beantwoordde dien zet met, f7f5, de Hollandsche verdediging. Algemeen neemt men aan, dat 2. e2e4 de beste tegenzet is. Bogoljuboff durfde echter dezen weg niet in te elaan, waarschijnlijk uit dat Aljechin een nieuwtje voor hem in petto had. In plaats daarvan koos hjj een andere, zeer veilige voortzetting. Bogoljuboff speelde de opening zooals vrij- el steeds in deze match, d.w.z. zeer goed. Hij kwam beter te staan en ging aanvallen, doch verzuimde, toen zijn aanval niet het beoogde effect sorteerde, zijn speelwijze daar- te stellen en werd allengs teruggedron gen, terwijl zijn stand er niet op verbeterde. Op den 40sten zet dreigde Aljechin een pion enkele zetten door zijn op deze wijze ontstane vrije a-pion te winnen. Beide partyen hadden op dat moment 2 torens 5 pionnen, Aljechin een looper, Bogoljuboff i paard. Dit paard stond echter dermate ge- deplaceerd, dat Aljechin in deze faze van der strijd practisch met een stuk meer speelde. Bogoljuboff heeft nog dapper gestreden, of ferde de kwaliteit en probeerdde Aljechin nog enkele strikken te doen loopen. Deze echter verzuimde zijn kansen niet en won op den 62sten zet. De stand luidt thans: Aljechin 7 punten 4 1 6), Bogoljuboff 4 punten (-f- 1 De notatie. Wit: BOGOLJUBOFF - Zwart: ALJECHIN Partij no. 11 Hollandsche verdediging ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG Gekweld door rheumafiek Thans van alle pijn verlost Een vrouw schrijft ons: „Ik werd gemar teld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn schouders, zoodat ilc mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep ik 's nachts maar door de kamer zonder te kunnen sla pen. Ik probeerde allerlei soorten smeer sels, maar kreeg niet de minste verlichting. Toen probeerde ik het met Kruschen Salts en daarmee begon onmiddellijk het won derlijke resultaat, waarvan ik tegenwoor dig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroeger werd ik bijna altijd be nauwd door het eten. Het zal wel door een teveel aan maagzuur in mijn lichaam ge weest zijn, maar ik kan met groote dank baarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, wat ik nu regelmatig eiken morgen neer Het heeft me nieuwe levenskracht geg 3n." Mevr. E. P. Krusphen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtige werking. Urine- afvalstoffen, dié zich mochten heb ben opgehoopt, en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Ge zwellen en pijnen verdwijnen, stijve lede maten worden weer normaal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg- ïar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let. op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking jj__ fjan(jejs Maatschappij (Adv.) DE HERCLASSIFICATIE VAN AMSTERDAM WORDT ZIJ DOOR GED. STATEN OPGELEGD? Naar de „Tel." verneemt heeft de Amsterdamsche wethouder voor de financiën, de heer Jac. Rustige, gister een onderhoud gehad met dc finan- cieele commissie uit Gedeputeerde Staten, in verband met de verwerping van de herclassificatie uit de beias- tingvoordracht. De meening van Ged. Staten was, dat de door den raad ver worpen herclassificatie thans door de Kroon zal worden opgelegd. Ook voor B en W. staat zulks vast. het oogenblik op g& alen. Gij weet, dat rijksiba.uk niet met e lel wijze worder nood dar niét uitsilultend bestaan uit het transfea-probh De talTijke exportmoeilijkheden, waar wij op stuiten, hebben een uitwerking gelijk aam eer groot uithongerimgsproces ten opzichte var invloed gaat udtoefenen op de volkshulsho-ude- lijke betaalknaoht van Duitschland en op zijl transfermogelijkheden, doch dat ons tevens ook ads kooper van budtenlandsche grondstof fen en fabrikaten meer en meer verzwakt. Wij staam nog voor een groote en moeilijke ook verder zal de zeer taaie wil tot do vam het Duitsche voi/k noodig zijn wam meester willen worden over dezen toe Geen devaluatie biljet SCHUTTEVAER 1. d4 f5 2. g3 Pf6 3. Lg2 e6 4. Rf3 Le7 5. c4 0—0 6. Pc3 d6 7. Lf4 DeS 8. Tacl Pc6 9. d5 Pd8 10. Pb5 Dd7 11. Db3 (als zwart nu e5 stpeelt, volgt 12. LXe5 dXe5 13. PXe5 DeS 14. PXc7 Dh5 15. c5 of PXa8) 11a6! 12. dXe6 PXe6 13. Pc3 PXf4 14. gXf4 Kh8 15. Pd5 LdS 16. e3 Pe4 17. Pd4 c5 IS. Pe2 La5f 19. Pc3 (wit's koning mag niet spelen wegens Pd2 of Pf2+) b5 20. 0—0 Lb7 21. PXe4 LXe4 22. Tfdl LXg2 23. KXg2 TabS 24. Xb5 TXb5 25. Dd5 Txb2 26. Bg3 (wit kon op e6 wegens DXe6, TXe6, TXe2) Lb6 27. a3 c4 28. Kgl De8 20. TXc4 Lc5 30. a4 Dg6 31. Tc3 h5 32. h4 Df6 33. Tcd3 g6 34. Dc4 a5 35. Dc3 DXc3 36. TXc3 Ta2 37. Tc4 Tb8 38. Td5 Tblf 39. Kg2 Tlb2 41). Phl Tb4 41. Tc4Xc5 dXcö 42. TXc5 Ta2Xa4 43. TcSf (Wit tracht nu den zwarten koning bezig te houden. Gaat deze naar h6, dan speelt wit Phlg3f5 en krijgt daardoor kansen. Na dert de zwarte koning echter den witten to- i, dan verovert deze g6 en ook dan krijgt wit eenig beter spel. iZwart pareert in het tvolgend gedeelte deze dreiging, door het paard te binden aan de dekking van f2) 43. Kg7 44. Tc7f Kli6 45. Tc6 Ta4—a2 Pg3 Kg7 47. Tc7t KfS 48. TcSf Kf7 49. Tc7f Ke8 50. Te6 TU—b2 51. Phl Kf7 52. Tc7f Kf6 53. Tc6f Kg7 51. Tc7f Kh6 55. Tc6 a4 56. Kh3 a3 57. e4 fXe4 38. f5 e3 59. fXg6 Xf2 60. Pg3 (dreigt Pf5 mat!) Tb3 61. Tf6 Kg7 62. TXf2 (als zwart op f2 neemt staat wit pat!) 62TXg3f. Wit gaf het op. ermihder- I Zwart slaat ook nog op f2 en zijn a-pion pro- J moveert ongehinderd. erden tot hoofdbestuursleden herkozen de heeren R. Betus Pzn., Zaandijk en M. M. de Korte, Oude Tonge. Langdurige besprekingen werden gehou- m over het op peil houden van het Mep- peler Diep bij Oostelijken wind en over een voorstel van de afdeeling Steenwijk om niet over tc gaan tot verdere verlaging van het peil van het IJsselmeer. Langdurige besprekingen werden voorts gehouden over het. voorstel van de afdeelinj. Enkhuizen om alles in het werk te stellen, teneinde te voorkomen dat de wijziging de spoorwegwet, voor zoover dit de spoor wegen vrijheid geeft in het vaststellen van de tarieven voor goederenvervoer, door de Staten-Generaal wordt aangenomen. Vol gens den heer Duymaer van Twist dient dit wetsvoorstel, hetwelk in de Tweede Kamer reeds is aangenomen, dn de Eerste Kame: verworpen te worden, daar het voor dc hand ligt, dat, als de spoorwegen de vrij heid hiertoe hebben, zij de tarieven aanmer kelijk zullen verlagen omdat men weet dat de gemeenschap de tekorten toch zal dragen Aangenomen werd een motie van den heer Mackay, burgemeester van Enkhuizen, waarin de vergadering uitspreekt te betreu ren, dat de Tweede Kamer het wetsvoorstel tot wijziging van art. 31 van de Spoorweg wet heeft aangenomen en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat dc Eerste Kamer alsnog termen moge vinden het stel te verwerpen. Besloten werd, op voorstel van het hoofd bestuur, erop aan te dringen, dat er meer toezicht komt om de bepalingen strenger na te komen, meer uniformiteit in werk wijze en vaststelling van de vrachttarieven van de verschillende bevrachtingscommis sies en de samenstelling van de commissies een meer bevredigend beeld geeft voor de schippers. Door de instelling van een centrale com missie van advies uit de bevrachtingscom missies zal de kans op eenheid in de uitvoe ring der wet toenemen en het gehalte der maatregelen stijgen. ECONOMIE EN FINANCIEN DE TRANSFERCONFERENTIE TE BERLIJN jn vraag betreffende de dekking ïroottoig van de Duitsche ooncurrer md, antwoordde het buits kracht De door een deel vam het bed>rijfsw< redenen van bultenlamdschen handel oogenblik wel verdedigde devaluatie o beelid van andere landen kan voor Duitschland niet worden overwogen. Niet alleen de rijk bankpresldent, jnaar ook de rijkskanselier, c ri jiktmi.n 1st er voor economische zaken, de rijk; minister voor propaganda hebben hun meenln in dezen zeer duidelijk en ondubbelzinnig ui' gesproken. De met eèn devaluatie van de rijks mark onafwijsbaar samengaande verontrusting van de economie zou een fataJen invloed heb ben op het vertrouwen van het volk de gemiddelde klein' irdig zijr credaetmogeJajkiheden geenszins meer ontr Eetreffende de mogelijkheid van renteverla ging zelde Dr Sohaoht. dat de geheele rijks- bankpolitiek, onder onvoorwaardelijk veilig stellen van de valuta, streeft naar een geleide lijke doch kraohtige renteverlaging. Een plot seling omschakelen zou zonder ernstige econo mische schokken onmogelijk zijn, terwijl *een langzamer ontwikkeling op de geld- en kapltaail markt zonder ernstige storingen denkbaar was. klaarblijkelijk wikkelt zich de toekom listiger werd behaald, nl. 5.8 (Bij de Ned. Bank 1 loopt het nog altijd In de 90 In den 1c van de vorige week is de dekking met 7 Volgens de bainlcstaat heeft de Rijksbank dekking gebruikt wijl de bankbiljet zaglijke bedrag lapier dal DE RUBBERRESTRICTIE De Engelisohe Min. .nliiffe Lister, heeft des vragen betreffende h< het Lagerhui izekerheid t.a.v. den toekomstigen rubber geen schadelijken invloed zou hebben op de ie welvaant der industrie tenslotte afhangt Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 773.4. Laagste stand te Reykjavik 747.6. Stand vanmorgen halftv/aalf 751.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit W. lichtin gen, zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend, aanvankelijk nog regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in tem peratuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 MEI. Van 's avonds 8.00 uur tot 's morgens 3.53 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rlieinfelden 1.95 1.97 Breisach 0.95 0.92 Kehl 2.10 2.30 Maxau 3.54 3.58 Diedesheim 0.54 0.52 Mannheim Lohr Mainz Bingen Coblens Trier Keulen Riihrort Weael Dusseldorf 1.01 0.99 0.01 0.01 1.19 1.21 1.23 1.24 Heden Vorig Maastricht 41.50 41.40 Venlo 10.98 11.08 Lobith 969 9,70 Nymogen 7.37 7,41 St Anaries 2,30 2,35 Arnhem 7.38 7.41 Vreeswijk lw (U2 0,32 Westervoort 8.02 8,04 Deventer 2 06 2,07 Kampen -0.02 -0,01 Eysden 46.78 46.43 Grevenbicht 28.62 -js,13 Venio 10.98 11,05 Grave (sluis) 5.66 0,66 St Andries Gorkum Dordrecht 1,04 Delfzijl Terschelling 0.31 l2.< Harnngen 1.20 13.40 Den Helder 11.16 UmuicJen 7.07 19.45 H.vHolland 6.15 18.52 Scheveningen 7.35 20.12 Rotterdam 8.3 i 20.48 5 Mei 3.23 15.34 Hellevoetsl. 7.07 19.40 Willemstad 7.50 'JUJJ0 Brouwersh. 6.iy le.. 2 Wemeldinge 7.1a 10,41 Vlissingen 6.22 17.45 Terneuzen 5. 0 18.23 Hausweert 6.48 10.07 Hij uitte alls zijn Men heeft geen plaj „kumetniajtige hoogte" schema hebben ultgew n.gen. Zij, die 1 Men heeft dit plan vermijden, die zich 1 BATAIA. 3 Mei. (Aneta). Het „Bat. Nie IA. 3 Mei. (Aneta). Ingesteld is uit den Volksraad ter voorbereid ehamdeling der op de rubber.restri DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. ROTMAN Rrrr! Plotseling schoot de lamp een eind verder naar omlaag; Jantje viel met z'n neus precies op den omgekeerden emmer, waardoor die nog 'n eindje dieper over Pietjes hoofd zakte, en tegelijk kwam onge veer het heele plafond in stukken en brok ken naar beneden. De behanger, die inmid dels al door mevrouw opgebeld was, en die 'üist door de openstaande voordeur binnen iwam, stormde op bet lawaai de trap op en de kamer in 98. Terwijl mevrouw Smits jamrrirend aan haar schedel stond te voelen, wc wel tien brokken gips, op neergekomen waren, wilde de behanger naar Jantje en Pie'je toes tonnen, maar h gleed uit over de stijf sel. Onder 't vallen groep hij zich aan het snoer van de lamp vasten daar dit beschadigd was kreeg hij de volle laag van den stroom! De arme man sprong als een dolle op en neer. Om hom te redden, trokken Jantje cn mevrouw Smits hem aan z'11 jas panden...

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2