llkniue £dïtsdjf (üourattl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. MENS EN ZOON abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare No. 5162 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 4 MEI 1934 15e Jaargang abbrrtrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ONZE VLOOT De woorden „dat nooit" staan slechts in ons woordenboek als het een principieels kwestie betreft, waarover op grond van dui delijke1 uitspraken der Heilige Schrift alle twijfel uitgesloten is. Zoodra wij handelen over vraagstukken, welke verband houden met wisselende en zakelijke omstandig heden, kiezen wij minder absolute termen. Wij lezen in de laatste dagen herhaalde lijk uitdrukkingen als deze: op onze defen sie is al te veel bezuinigd; er mag geen cent meer af. Deze verzekering heeft voor ons slechts relatieve waarde. Zij heeft beteekenis en is ten volle op haar plaats tegenover het -*re- vqn van hen, die thans, na het Paaschcon- gres, met de mond belijden: „Onze vroegere congresbesluiten, hoe lief zij ons ook waren, voortgekomen als zij waren uit onze harts tochtelijke anti-militairistische gevoelens en onze afschuw van de oorlog, waren onhoud baar geworden"; en welke schrijvers toch maar doorgaan anderen te hoonen, die een nationale weermacht noodzakelijk achten Tegen dezulken moet gezegd worden: wij hebben op onze defensie al veel meer bezui nigd dan met het oog op de spanning in de wereld geoorloofd is. Echter, wie aan praktische politiek doet, moet ook de andere zijde zien; n.l. deze: hoeveel laat de financieele draagkracht van ons volk toe? We zijn thans gedwongen op allerlei ge bied veel af te breken, wat ons zeer lief is; zelfs rijst de vraag of we \oor onze werk- loozen nog kunnen, wat wij als primaire nationale plicht beschouwen en met het oog daarop durven wij niet zeggen: van de defensie mag geen cent meer af. Als wij op dit terrein doen, wat wij kunnen, moeten we het verder overgeven. Deze stelling mag echter nimmer tot fa talisme of onverschilligheid leiden en daar om maken we op grond van gegevens welke wij in Onze Vloot vonden een korte vergelijking tusschen hetgeen Enge land voor zijn zeemacht doet en wat wij aan 'onze vlóot ten koste leggen. Engeland vraagt voor het loopende jaar bijna drie millioen pond sterling meer voor zijn vloot, dan 't vorig jaar en bereikt daarmee weer ten naastebij het peil van 1928 toen het 57 millioen was, Welk bedrag in 1932 daalde tot 50 millioen en nu weer klom tot ruim 56V£. Daarbij moet dan nog opgemerkt worden, dat de allerlaatste jaren op de administra tie zeer bezuinigd is en dat verschillende posten, zooals oorlogspensioenen, niet op de gewone begrooting voorkomen. Wat volgt daaruit? Dat Engeland ruim één pond sterling per hoofd voor zijn vloot betaalt, dat is in gedeprecieerde munt f 7.70, terwijl de Nederlander gemiddeld slechts f 2.voor zijn marine uitgeeft. Anders gezegd: de 8 millioen Nederlan ders hebben 36000 ton modern vechtmate- rieel en S millioen Engelschen hebben er 160.000 ton. Waar dan nog bijkomt, dat de koopkracht van het pond sterling in Enge land lang niet tot f 7.70 gezakt is, zoodat de .Verhouding voor Nederland nóg ongunstiger wordt. Vermoedelijk kan men wel zeggen, 'dat in innerlijke waarde de Engelsche uit gaven op dit gebied per hoofd vijf maal zoo hoog zijn als de onze. Wij lijden aan onder-bewapening, conclu deert Onze Vloot. Het is op zich zelf niet voor tegenspraak vatbaar. En al kan 'dit o. i., gezien de financieele nood, niet lei den tot de stelling: geen man er af en geen cent er af; het leert ons wel groote om zichtigheid te beoefenen bij de yan het rapport-Idenburg. ONZE MARINIERS Na de zwaar-geargumenteerde artikelen, Welke van gezaghebbende (doch niet van belanghebbende) zijde over het voorstel tot opheffing van het Korps Mariniers in ons blad geplaatst zijn, behoeven we daarover niet veel meer te zeggen. Alleen valt ook hier weer op, hoezeer de deskundigen met elkaar .van meening ver schillen. De schrijver in het '(HaagscheV a d e land oordeelt op tamelijk laatdunkende wijze over de beteekenis van het korps, dat de trots van ieder Rotterdammer is. „De mariniers, zoo zegt hij, worden veelal beschouwd als de ruggegraat van de mari tieme organisatie, wegens de bijzondere waarde, die zij zouden bezitten voor de handhaving van de tucht en den goeden geest in de zeemacht. De rechtstreeksche diensten, die zij quali- tate qua bewijzen, zijn n.l. in den loop der tijden aanmerkelijk ingekrompen. Van hun voornaamste bestemming als landingsdivi sie is bij onze hedendaagsche zeemacht fei telijk niets meer overgebleven. Hun taak omvat, volgens het rapport-Idenburg, in hoofdzaak politie-, bewakings- en patrouille- diensten aan boord en aan den wal; het kader bewijst bij de eerste militaire vorming en opleiding van beroeps, en dienstplichtig personeel der marine uitmuntende en on misbare diensten; en overigens rouleert het personeel mee voor de gewone werkzaam heden. Het is duidelijk, zoo luidt zijn conclusie dat voor hetgeen van deze diensten als on misbaar te beschouwen is, geen korps van circa 1200 man voortdurend in dienst ge hóuden kan worden." Dat de gunstige invloed, die het korps mariniers naar het heet (men lette lette op deze kleineerende terminologie!) tot dusver gehad zou hebben, verloren gaat, geeft den schrijver geen zorg. Echter, anderen, waarschijnlijk niet min der deskundig dan bedoelde schrijver, oor- deelen gansch anders. Zij wijzen op de groote beteekenis van dit zuiver militaire deel der marine. Hun gesloten groepen zijn bij herhaling zeer nuttig of welhaast onmisbaar gebleken. Hoe zou, zoo vraagt luitenant ter zee eer ste klasse R. van Tijen, de figuur geweest zijn als we op het gegeven oogenblik geen krachtige militaire groep binnen 24 uur naar Curasao hadden kunnen uitzenden, die er twee jaar is gebleven eer ze werd af gelost? Hoe kan men het verantwoorden voor Curasao, terug te keeren tot 't systeem •an politietroepen, waaronder de overval an 1929 mogelijk is gebleken? Ons dunkt zoo, dat er krachtiger argu menten zijn aangevoerd vóór het behoud van het korps dan vóór de opheffing. Zoodra het rapport verschenen was, heb ben vele lezers van ons blad er zich over beklaagd, dat bij de marine op rigoureuzer wijze bezuinigd zal worden dan bij het leger en men achtte dit een verklaarbaar gevolg van de samenstelling der commissie. Zij, die geroepen zijn een objectief oordeel te vellen over de bezuinigingsvoor stellen mogen de vraag niet onbeantwoord laten of er reden is voor deze klacht uit marinekringen. officieele berichten BURGEMEESTER B(i Kon. besluit' is benoemd tot burgemees an Oausteriand G W C D Baron thoe Schwa olijk tijdig eervol ah tal ag 'ala burgemeester ieuw- en St Joosland. RECHTERLIJKE MACHT Bü Kon. toesluit Is benoemd tot substitu ifflcier van- Justitie bij de rechtbank te I Haag, mr B H Rouffaer, ambtenaar van 't C bij de kantongerechten in het arrondissem L van Lookeren Campagne als rechte vervanger ir de rechtbank te Alkmaa Op de alfabetische aanbevelingslijst ter in de rechtbank te Utrecht zijn mrs C G Bijleveld, rechter in de reel Almelo, I Dufour. substituut-griffier bi bank te Utrecht e bü de rechtbank t Op de alfabel1 I Muller, subst.-gri :r, rechter-plaa de rechtbank te Den Haag. H J echter-pl.v.v. in de rechtbank i jhr G W Mollei ,ubst.-griffier bij 1 Muller, subst. ns ter dam. is bj bovengenoemd! VOOGDIJRAAD TE DORDRECHT Bü Kon. besluit is benoemd tot lid van Voogdüraad te Dordrecht B Groeneveld de Kater burgemeester van Maasdam. RAAD VAN BEROEP DIR. BELASTINGEN Eii Kon. besluit is op zijn verzoek eervol hofberichten H M. de Koningin heeft met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot kamerheer in ge wonen dienst den kamerjonker Jhr. Mr. C. Dedel, die met gelijken datum werkzaam is gesteld op de secretarie van H. M. de Ko ningin en op de secretarie yan Prinses Juli ana der Nederlanden. 1ndienststelling juliana- kanaal VAN MAASBRACHT TOT BORN De hoofdingenieur-directeur van der Rijkswaterstaat in de directie Limburg maakt vanwege den minister van water staat bekend, dat van Mei 1934 af het ge deelte van het Juljanakanaal van Maas- bracht tot de haven te Born, uitsluitend voor de vaart met schepen bestemd voor het vervoer van steenkolen over deze haven in gebruik zal worden genomen. Met de sluizen te Maasbracht en te Roos teren in dit kanaalgedeelte zal slechts op werkdagen worden geschut op tijdstippen, die aan die sluizen nader zullen worden bekend gemaakt. Op Zondagen wordt niet geschut. De schepen, die op het kanaal zullen den toegelaten, mogen hebben ten hoogste 100 M. lengte, 12 M. breedte, 2-80 M. diep gang en geen grootere hoogte dan 6.75 M. boven den waterspiegel. De vaarsnelheid zal niet meer mogen be dragen dan 75 M. per minuut. DE RIJN-TWENTE KANALEN. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 7 Mei het tusschen de los- en laadplaats der gemeente Lochem en de zwaaikom even ten Oosten van de los- en laadplaats der gemeente Markelo gelegen gedeelte der Twentekanalen, voor de scheep vaart zal- worden open Over het in den Raad van Amsterdam ge- men besluit ter zake yan de belastingverhoo- ging schrijft onze Amsterdamsche redac teur liet volgende: In de verleden jaar December met veel moeite sluitend gemaakte en op het nipper tje goedgekeurde begrooting zat toch nog een gat van ongeveer 2% millioen. B. en W. als mede de Raad wisten dat natuurlijk wei, de toenmalige wethouder voor de fi nanciën hoopte altijd nog, dat het met de erlaging van de uitkeering uit het Ge meentefonds voor Amsterdam nog wel zou losloopen. Een ongerechtvaardigd optimisme dat evenwel toen begrijpelijk was, omdat zoo veel onaangename maatregelen moesten worden getroffen (afschaffing Crisisfonds en in verband hiermee loons- en salarisverla gingen voor het gemeentepersoneel plus ver laging van den steun voor werkloozen). Toch hadden B- en W. den Raad erop voorbereid dat 7S opcenten op de Gemeente fondsbelasting in de naaste toekomst ontoe reikend zouden zijn en tot 100 opcenten zou moeten worden besloten. Belastingverhooging dus die in dezen tijd van zware lasten en groote zorgen al zeer ongelegen komt Er viel evenwel niet aan te ontkomen en zoo hadden B. en W. dan nu voorgesteld hiertoe te besluiten en de gemeente Amster dam te herclassificeeren, hetgeen volgens het College de wet eischte, omdat het aantal te heffen opcenten boven 80 uitging. Tegen die herclassificatie richtte zich in de avondzitting van Woens dag de oppositie der sociaal-democraten, die er voor wilden waken dat tengevolge van de herclassificatie inkomens van 600.af reeds zouden worden belast, want op die nier zouden bv. ook steuntrekkers belasting moeten betalen. De heer De Miranda (s.d.), die een aantal andere dekkingsvoorstellen had inge diend om zoodoende tot heffing, van S0 op centen te geraken en herclassificatie te komen, kreeg steun van de kleine fractie der vrijzinnig democraten, wier woordvoerder, de heer Cohen (die een vlotte, deskundige maidenspeech hield) betoogde dat de her classificatie niet door de wet vereischt wordt. De Raad kon tot 100 opcenten, volgens hem, besluiten en zijn beslissing dan bij de Kroon motiveeren. Neen, betoogde wethouder Rustige (c.h.) die als wethouder voor de financiën óók zijn eerste groote speech afstak, dat gaat niet. B. en W. hebben aan de Regeering ge vraagd of de herclassificatie noödig was, waarop toestemmend is geantwoord. De wethouder bestreed de s. d.-voorstellcn en herinerde er nog aan, dat tot de heffing van 100 opcenten eigenlijk reeds besloten was bij de begrooting. Mr. Rom me (r.k.) had van te voren betoogd, dat niet de wetsuitlegging van den heer Cohen, maar die van de Regeering slissend is. Zeer uitvoerig heeft de Raad beraadslaagd zoodat eerst, te ruim één uur 's nachts de beslissing viel. Dit besluit is, naar onze meening, toch nog meegevallen, want wel is de herclassificatie verworpen, maar tot heffing van 100 opcenten is op het late uur met medewerking van sbciaal-democraten toch besloten, nadat hun voorstellen grootendeels waren verworpen. De sociaal democraten gaven blijk te heb ben geluisterd naar de waarschuwing van den burgemeester om de stad niet onbestuur baar te maken. Toen door de verwerping van de herclassificatic de laagste inkomens waren ontzien, hielden zij aan op het denk- beeld-Cohen: heffing van 100 opcenten zon der herclassificatie, en bezorgden dit nieuwe raadslid alzoo een aardig succes. De belastingverhooging is er dus wel ge komen, maar B. en W. ontvangen nu ze; minder dan zij noodzakelijk keurden. Wij zijn benieuwd welke wetsuitlegging de juiste is: die van den heer Cohen of van het College. En op welke manier eventueel dek king voor de nog ontbrekende zes ton zal worden verkregen. Niet zes maar vijf ton. In de middagzitting van gisteren bleek, dat het tekort bij nadere becijfering één tor. minder bedroeg. Aangezien B. en W. niet- aanstonds dekkingsmiddelen hiervoor bij de hand hadden, werd de verdere behandeling van de financieele voordrachten opgeschort. Deze middag leverde voorts niets bijzon ders op. Een debat over de bespeling van den Stadsschouwburg, dat ook een groot deel van den avond v.uilde, meenen wij stilzwij gend te kunnen voorbijgaan. de postcheque- en giro dienst DE HEER LAZONDER 10 JAAR DIRECTEUR Op 5 Mei a.s. is het 10 jaar geleden dat de heer J. La zon der, toentertijd direc teur van het postkantoor te Rotterdam, op trad als directeur van den postcheque- en girodienst. De dienst, die 1 October 1924 successievelijk werd heropend en die toen nog ongeveer 90:000 rekeningen telde, heeft thans ongeveer 232.000. Op 16 Mei a.s. zal de directeur 15 jaar bij het Staatsbedrijf der P. T. T. in dienst zijn. De directeur wenscht uitdrukkelijk beide dagen geheel onopgemerkt te doen voorbij- th. m. ketelaar WORDT 6 MEI A.S. ZEVENTIG JAAR. De 'beer Th. M. Ketelaar, de nestor der Tweede Kamer, wat het aantal dienstjaren betreft, wordt Zondag a.s. 70 jaar. In „Zon nestraal" schrijft J.an v. Z. o.m. over hem: „Weinig menschen in ons land hebben een algemeene bekendheid, zóó groot en goed als deze oud-onderwdjzer en kindervriend. Zijn verdienste als politicus moge hier stil zwijgend worden voorbijgegaan, om hetgeen hij als kindervriend tot stand bracht, voor „de witneusjes", de bedreigde kinderen, in groote erkentelijkheid te gedenken. Duizen den volwassenen van thans, danken hun behoud en herkregen gezondheid in bun jeugd aan „het Genootschap", dat met zijn heerlijke stichtingen, aan zee en in bosch en beemd, nu reeds tal van generaties van de misdeelde schooljeugd, beveiligde tegen... de tuberculose. Met nimmer falende ijver en toewijding, heeft Theo Ketelaar met de zijnen, vooi heel ons volk, richtinggevend, heilrijk-wei bestrijding der t.b.c. De Provinciale Zuid-Hollandsche vereeni- ging tot bestrijding der t.b.c. heeft te Rot terdam haar jaarvergadering gehouden, on der presidium van Dr. J. H. W a g e n e r. Het verslag gewaagt van nieuwe bezuinigingen, welke in het huidige verslagjaar zullen moeten worden toegepast Voor den provincialen cursus slaagden 11 caudidaten; 2 werden afgewezen. De 22ste cursus is in September begonnen met 13 candidaten. Het ledental bleef 132, t.w. 1~ vereenigingen tot bestrijding der tuberculosi 2 tuberculose-commissies; 98 afdeelingen van Het Groene Kruis, 7 van het Wit-Gele Kruis; l R.-K. vereeniging tot bestrijding der tuber culose, 6 vereenigingen voor ziekenverple ging, en 1 buitenschool. Uit het financieele overzicht bleek, dat de ontvangsten f 178.477, de uitgaven f 148.852 bedroegen; er was een batig saldo f 29.618 dank zij de zeer ver doorgevoerde bezuinigingen. Bij de bestuursverkiezing is het periodiek aftredende bestuurslid dr. J. H. Wagener herbenoemd; in de plaats van den heer E L Horsthuis, die zich niet herkiesbaar had ge- gesteld, is de "vertegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis te Stomp wij k-buurtschap ge- is mais zonder schade te vervangen Het Rotterdamsch Comité van Graanhan delaren heeft een adres gericht aan den Mi nister van Economische Zaken, waarin ge wezen wordt op de ongerustheid in de graan handel gewekt door hetgeen in de Tweede Kamer door den Minister werd opgemerkt omtrent den arbeid eener Commissie, die werkzaam is om'te onderzoeken, of het gelijk is, zonder schade toe te brengen andere belangen, mais te vervangen door een ander voedermiddel, dat in Nederland kan worden voortgebracht. Zoowel in het meer beperkte, doch daar om niet weinig gewichtige belang va talloos velen, die in den graanhandel als nog werlc vinden, als in 't meer algemeene belang, dat er gelegen is in het behoud van zooveel van de basis onzer economische sa menleving, als onder de tegenwoordige om standigheden mogelijk ie, meenen wij Uwe Excellentie te mogen verzoeken, aldus adres santen, geen maatregelen te bevorderen, die verdere inkrimping van den graaninvoer tengevolge kunnen hebben. de chr. blindenbond EEN JUBILEUMFONDS. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Ned. Chr. Blindenbond heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Mevr. A. C. Diepenhorst-de Gaay Fortman, Mej. Mr. C. Frida Katz, de heeren G. Burger, J. Co- hen, H. Diemer, Ant. Folmer, Dr. Ph. J. [denburg en Ds. F. C. Westerman, met de bedoeling een fonds te stichten tot steun van de Voorschotkas en de Braille-uitgaven van dezen Bond. De Voorschot-kas beoogt, noodlijdende le den door rentelooze voorschotten te helpen, terwijl het Braille-fonds voorziet in de be hoefte aan blindenlectuur cn Bijbels in blindenschrift. Voor het genoemde doel zijn kaarten ver vaardigd, welke aan den rand bons van 1Ü en 25 cent bevatten. Deze bons moeten tegen genoemde prijzen worden verkocht Op deze wijze verwacht men door middel van kleine bijdragen, het fonds bijeen te brengen. Ieder is dus in de gelegenheid door een klein offertje aan dit goede doel mee te werken. Lezeressen of lezers, één of méér kaarten wenschen tc ontv___ gen, om er m.ee onder hun kennissen te werken en op die wijze liet plan te steu nen, gelieven hun aanvrage te zenden aan: Administratie „De Blindengids", Damstraat 16, Rotterdam (Zuid). PRINS HENDRIK OPNIEUW NAAR HONGARIJE. De Pester Lloyd meldt, dat een bezoek van Prins Hendrik der Nederlanden aan Hongarije aanstaande is. Zooals bekend beeft de Prins in Februari twee weken te Boedapest vertoefd. Prins Hendrik zal 9 Mei te Boedapest aankomen en zijn intrek nemen in het hotel Donau- palast. Het ligt in het voornemen van den Prins, een bezoek te brengen aan zijn fami lieleden den Prins en de Prinses Borwin von Mecklenburg. MINISTERIEEL BEZOEK AAN ZWOLLE. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Defensie zijn voornemens op 23 Mei a.s. een bezoek aan Zwolle te brengen, te gelegenheid van den B.V.L.-Landdag. GEMENGD NIEUWS ONWEER BOVEN ROTTERDAM bliksem slaat in op de spoorwegen Van half acht tot half tien heeft boven Rotterdam een zwaar onweer gewoed, waar bij de bliksem verschillende malen is inge slagen. Het onweer kwam geheel onverwacht op zetten: de temperatuur en de verdere at- mospherische toestanden deden het in geen enkel opzicht verwachten en heel veel stede lingen, die dan ook zonder jas of regen scherm waren uitgetogen zijn doorweekt ten gevolge van de zware plasregens, die het onweder vergezelden, weer thuis gekomen. Tusschen half negen en negen uur woedde het noodweer op het hevigst. Knetterende bliksemschichten, onmiddellijk gevolgd door are donderslagen volgden elkander onop houdelijk op en naar het scheen werd de bui van de eene zijde van de rivier de Maas naar de andere gedreven. Vogens mededeelingen van het Kon. Mete- reologisch Instituut hebben de schichten afwisselend een horizontale en rerticale richting gehad. Vandaar ook, dat men tei- kens weer dacht, dat het onweer overdreef terwijl dan direct daarop weer een zware slag volgde Zooals te verwachten was bliksem tallooze malen ingeslagen. Meestal waren het de bliksemafleiders, dis het weer aantrokken, maar ook daar buiten was er inslag. Herhaaldelijk is de bovenlei ding van het tramnet geraakt, waardoor de zekeringen doorsloegen. Men had hier echter tijdig maatregelen getroffen en bv. de opti sche signaalinrichting buiten werking ge steld, zoodat ongelukken konden worden voorkomen. Te ruim 9 uur is de bliksem ingeslagen oo de spoorbaan Rotterdam-Schicdam, juist boven den tunnel bij den Beukelsdijk. Er ont stond een gat van 10 cM. Het treinverkeer kon ongestoord doorgaan en ook de con structie van den tunnel bleek bij het eerste onderzoek den schok te hebben weerstaan. Al spoedig bleek, dat het ook op de tweede verbinding met Den Haag mis was. Het bleek dat de bliksem was ingeslagen op het net tusschen Pijnacker en Nootdorp, waar door de voedingsdraad boven het afgaande spoor was gebroken. Een montagewagen werd uitgezonden. Direct werd met het herstel begonnen. Inmiddels werderf alle reizigers voor Den Haag naar het station D.P. verwezen, terwijl ook te Den Haag de passagiers naar de hoofd lijn werden verwezen. De stoptreinen reden tot Pijnacker en terug. Na 9.15 reden geen sneltreinen meer en de trein van 9 uur uit Don Haag was de eerste die hier niet door- Boven Rotterdam is om half 10 de bliksem nog ingeslagen in een pand aan de Fontein- steeg, waar de lichtleiding is doorgebrand. De brandweer heeft de verkoolde draden weggenomen. Ongelukken zijn er niet gebeurd. Ten gevolge van de hevige slagregens zijn verschillende stadsdeelen blank gezet. Zoo was de Aelbrechtskade bij de Mathenesser- brug een groote vijver, terwijl ook de laagge legen straten in het Oosten veel waterover last hadden. De Geref. Bergsingelkerk heeft een kleine overstrooming te verduren gehad omdat de goten het water niet konden verwerken; het nog onbebouwde deel van Blij dorp werd ia een moeras herschapen. Het onweer ontlastte zich juist boven de stad toen de gemeenteraad vergaderdel en op een enkele redevoering bleek dit van merk baren invloed te zijn Na halftien werd het onweer minder en trok af in N.W. richting. in z'n auto omgekomen Men meldt ons uit St. Michiels Gestel: Gisteravond reed de handelsreiziger J. van Rixtel uit Vucht met zijn auto door het dorp, waar hij een drietal inzittenden liet uitstappen. Met een geopend portier reed hij door. Waar schijnlijk heeft R. enkele honderden meters verder bemerkt dat de deur openstond, en bij zijn poging om deze te sluiten, moet hij de macht over het stuur hebben verloren. Voorbijgangers zagen den wagen van den weg zwenken en in den Bommel verdwijnen. Onmiddellijk begon men met red dingspogingen. Na ongeveer drie kwartier gelukte 'het de auto met een takelwagen uit Den Bosch te lichten. De heer v. R. werd levenloos in de auto liggende aangetroffen. Het slachtoffer, dat 2S jaar oud was, laat een vrouw en een kind achter. laffe overval op een oud man Te Nieuw Cuyck is de alleenwonende ma H. van Baardwijk, kermende van pijn en b vig bloedend, op het land gevonden, gelegen achter zijn woning. De daar toevallig passee- rende gemeente-veldwachter ontdekte den reeds in half bewusteloozen toestand verkeerenden man. De direct ontboden geneesheer consta teerde een ernstige wonde aan het hoofd en achtte directs overbrenging naar een zieken huis noodzakelijk. De man vertelde, toen hij weer even tot bewustzijn kwam- dat hij mishandeld door L. de G. en door zijn knecht, die als pLegjongen by het slachtoffer in woont. Beiden zijn 's avonds nog voor den burgemeester van Vlijmen geleid, die hen verhoor in voorarrest stelde. De aanleiding tot deze overval zou moeten worden gezocht in een oude veote over een grondkwestie. De G. heeft bekend den 70-jarigen van B. met een schop te hebben geslagen; Ongetwijfeld wilt U Uw Kinderen goed en toch niet te duur gekleed laten gaan Dan UW ADRES ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit twee bladen Hz. 1 De graanhandelaren vrcczen bedreiging van onz« internationale handelspositie door vermindering vat de graaninvoer. De oorlog in Arabic. Aljechin wint de 11de partij om het wereld kampioenschap schaken; hij leidt thans met 7 te gen 4 punten. Dr. Schacht heeft in een interview zich uitge sproken over de Berlijnschc Transferconferentic. Devalutie van de Mark niet op komst. Blz. 5 De Tweede K.mer heeft de crcdietverleening aan de Middenstand goedgekeurd. Ook is goedge keurd de wijziging van de wet op de Raad van Teeltbeperking bij de Varkenshouderij. auto- en motor-ongelukken Te Hoofddorp had een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig en een rijwiel met hulpmotor, bestuurd door J. C. B. uit Haarlemmermeer en P. van D. uit Haar lem. Door krachtig remmen van den bestuur der van het motorrijtuig sloeg de auto naar links om en bleef hangen met de wielen om hoog. op een ijzeren hek. De bestuurder kreeg geen letsel. De bestuurder van het motor rijwiel werd bloedend verwond en bij een bewoner binnengedragen. De politie te Hoofd dorp was spoedig ter plaatse en heeft proces verbaal opgemaakt. Te Voïkel (N.-Br.) werd pastoor Brenkel uit Boxtel door een auto aangereden en van ziin motorfiets geslingerd. Hij' brak een paar ribben en bekwam eenige hoofdwonden. Hy werd naar het ziekenhuis overgebracht. ZWARE ONWEDERS. Hagelslag en watersnood. Boven Oss (N.-Br.) ontlastte zich een hevig onweder, gepaard gaande met zwaren hagel slag. De steenen waren zoo groot als duiven eieren en hebben aan de bloesems en de te velde staande gewassen veel schade toege bracht. Boven Sittard (L.) brak een hevig onweer los, dat gepaard ging met een zwaren regen val. Vele straten stonden hierdoor geruimen tijd blank, terwijl vele electrische geleidingen stukgeslagen werden. Bij den heer Derrez in de Limbrichterstraat viel een schoorsteen van het dak door een glazen koepel. Mevrouw D. werd door vallend glas aan de armen gewond, de overige huisgenooten kwamen met den schrik vrij. Te Heesch (N.-Br.) sloeg de bliksem in de groote boerderij van v. d. Wetering. Het huis met twee groote landbouwschuren en de ge- heele inventaris werden een prooi der vlam men. Het vee kon gered worden. DOODELIJKE VAL. Te Wageningen is de 18-jarige timmerman Fr. van Rijswijk, die op de eerste verdieping van het scheepsbouwkundig proefstation bezig was met het ophtfschen van balen, door een luik naar beneden gevallen. Met een schedel breuk werd hij overgebracht naar „Zieken zorg", waar hij eenige uren later is overleden. KNAAPJE DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Ty'dens een kort doch hevig onweer werd gisteravond het 11-jarig zoontje van Olde Kalter te Hasselo gedood. Een meisje, dat den jongen aan de hand had, viel bewusteloos neer, doch bleek later ongedeerd te zijn. REVOLVERAANSLAG IN EEN" HOTEL. *n j?.et logeraent Van zekeren Hermans te Vyswiller-Vaals hebben Dinsdagavond laat twee logementsgasten den bewoner en z(jn vrouw overrompeld en beschoten uit revol vers. De logementhouder en zijn vrouw 'luchtten en konden zich zelf opsluiten en in .•eihgheid stellen. Eenige meubelen werden vermeld. De politie heeft de zaak in onder zoek en wist de beide personen te arresteeren. ERNSTIG TREINONGELUK. Te Amersfoort ,verd de 3G-jari|fc O. - d. rl. uit Hoogland door een goede:" n- gereden. Beide beenen werden i »i na tfn In zot■gelijken toestand nerd do nun ua.i tiet i St. Elisabethsziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1