JHeitute fnitöcift (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. HOLLANDIA WATER Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/z cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar bureau: Breesb"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5159 DINSDAG 1 ME11934 14e Jaargan* Abbrrtentieprij?rn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.l7'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE ONDERWIJZERSOPLEIDING Wat brengt ons het wetsontwerp- Marchant Het dezer dagen verschenen wetsont werp van minister Marchant vraagt een korte beschouwing, welke ik gaarne in dit blad publiceer. Ik acht het een geweldige verbete ring voor ons lager onderwijs, of beter1: het biedt alle kansen den onderwijzer en daarmee het geheele lagere onder wijs te brengen op een hooger plan. Doordat het iets brengt in onze op leiding, wat er tot dusver te zeer, bij mogelijkheid zelfs geheel, in heeft ont broken: de opleiding tot vakman. Dat gebrek wordt u duidelijk, als ik u uit leg, dat iemand, die nooit een school heeft gezien, als hij maar algemeen schoolsch ontwikkeld en wat bijge werkt is, de onderwijzers- en zelfs de hoofdakte kan verkrijgen en dus be noemd kan worden aan een school als onderwijzer, zelfs als hoofd. Dat is wel een minimum van officieele eischen als vakman Het vindt zijn oorzaak in een te ver doorgevoerde en volgehouden analyse van onze opleidingeen gevaar, waarin alle opleiding" van alle tijden, bij de Grieken, in de Middeleeuwen daar het minst vooral in de vorige en deze eeuw in alle landen is vervallen. Het kwam in ons land o.m. daarin uit, dat de H. B S., die toch al laboreert aan over-annexatie, tot overmaat van ramp voor zichzelf en het lager onderwijs, ook de onderwijzersopleiding nog wilde opslokken. Dit ontwerp breekt de oude domme, noodlottige traditie; zij stelt in: een vakopleiding. In de eerste drie jaar van de kweekschool kap deze vakopleiding krijgen een meer selectieve strekking door het wegsturen van wie geen aan leg heeft voor het vak, de tweede hoo- gere leerjaren geven een meer positieve vorming. Wij hebben nu in Nederland zoo zoet jes aan wel allemaal verstand van lager onderwijs, van scholen en van opleiding. En nu vraag ik a?Ai ieder mede-vader lander: kijk nu eüjis terug naar uw lagere schoolsche jaren en stel u nu eens de vraag: welke mannen en vrou wen staan nu in mijn herinnering in het licht, en wie staan daar voorgoed ge- teekend met de bekende zwarte kool. Ik weet wel: er is hier nog verschil tus- schen jongens en meisjes: een jongen houdt veel va® een onderwijzer, van wien h;j veel leert, een meisje leert veel van een onderwijzer, van wien zij veil houdt. Dat neemt niet weg, dat men ge rust kan zeggen, dat de waardeering van een onderwijzer en van zijn werk als opvoeder en onderwijzer in hoofd zaak rust op karaktereigenschappen, eigenschappen van echte bekwaamheid, geschiktheid, van echt man of vrouw zijn, van Christen zijn. Onze nieuwe opleiding, dan zal ons leveren vaklui. Dat wil niet zeggen: knappe lui, steeds knapper, wat menig een, die hoort van verlengde opleiding doet vragenen moeten ze nu nog knap per worden? 'Ook niet: volmaakte schoolmeesters. Góed onderwijzer wordt men pas met de jaren, na lang trouw, ijverig werken. Maar de opleiding moet leveren: men- schen met aangeboren werkkracht en tamelijken natuurlijken aanleg, met liefde voor het kind en het werk, met een stevige practische vorming door studie, afkijken en oefenen onder des kundige controle. Bij zijn eindexamen moet blijken: le dat hij met een 40 leerlingen ge makkelijk en rustig kan werken, 2e. dat hij in de verschillende vakken van het gewoon lager onderwijs een goede les kan geven, getuigend van in zicht en bekwaamheid-. Er is nog ietsvan onze lagere onder wijzers mag geëischt worden, dat zij in hun kring dragers zijn van het paeda- gogisch Interesse. Ook daarmee moet de opleiding rekenen. Door de te weinig gecentraliseerde opleiding schieten m.i. de lagere onder wijzers in dit laatste, tengevolge van de door de Overheid opgelegde, te sterk ge analyseerde opleiding, te kort. En dat is een gebrek, dat zich wreekt in ons onderwijs, in heel hun leven. En dat nu tegelijk met de uitbreiding Van den geregelden opleidingsduur kan en moet hersteld. Ook kan hersteld. En daarom prijs ik het ontwerp, dat het in 1923 gebroken werk van Dr. de Visser, weer herstelt. Men vergunne mij na mijn groote lofspraak ook een woord van opbouwen de critiek. De algemeene fout van het ontwerp is, dat het toch blijft hangen in de fatale analyse der opleidingstaak, dat het zich te weinig concentreert op het centrale vak en het centrale werk- algemeene opvoedkunde en didactiek. De hoofdakte van het ontwerp za! blijven omvatten eischen voor Neder- 'l^ndsch, geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde, dierkunde, plantkunde, zang, teekenen. Daartegenover meen ik. dat het examen aan het eind van het derde leerjaar (te vergelijken met het tegenwoordig onderwijzerseKamen) na genoeg de geheele opleiding in wat men noemt: algemeene kennis moet afslui ten. „Er kome" toch eens, schrijft Prof. Van Dijk (in zijn Vota Academica; Ge- zamenl. Geschr. II. 203) „een redelijke afrekening met de aldoor aangroeiende stof. Men moge bedenken, dat men met een uitvoerige stof geen ivetenschappe- lijke mannen vormt, en ook geen man nen, die iets zullen vermogen in het leven". Die afsluiting kan m.i. gevoegelijk ge schieden op 18-jarigen leeftijd Want ei is nog veel te doen, zeer veel. Dan kan het eindexamen (aan het eind van de 5-jarige kweekschool) om vatten 1. de algemeene paedagogiek en de didactiek, 2. de praktijk van het Schoolhouden dus ook het geven van practisch goede lessen in al de vakken van a tot i, 3. een keuze van twee uit de volgende kunstvakken a. voordragen, b. illustratief tee kenen, c. het bespelen van een instrument en zang, d. handen arbeid. 4. een keuze van, één vak uit: a. Nederlandsch, b. geschiedenis, c. plant- en dierkunde. Christelijke kweekscholen zullen in dien tijd zonder veel inspanning de vak ken van het examen-Schoolraad, mits dat zich nu volgroeid verklare, verzor gen. Zulk een meer geconcentreerde, min der analyseerende hoofdakte voert r naar 'n betere „fachmannische" onder wijzersopleiding, die breekt met de veel de simplistische van nu en den weg opent naar een rijker gevarieerd, min der simplistisch scholensysteem. Wy hebben ook nog een grondwet, welker artikel 195 begint met de ver klaring: het geven van onderwijs is vrij. In den loop der laatste decenniën is deze formule ook door onze eigen schuld eer zoo goed als doode letter geworden. Wij moeten probeereii haar weer leven in te blazen. Onder afidere door te y veren voor een opleiding van den onderwij zei- als vakman. Daarin brengt de verlengde opleiding van het ontwerp-Marchant ons een zeer, zeer groote schrede vooruit. De storende invloed der voortgezette geanalyseerde opleiding zal echter te zeer de vruchten schaden. Die invloed is nog te weren door aan het eindexamen een sterke geconcentreerd karakter te geven. Ons nationaal onderwijs zal den Mi nister op den duur dankbaar zyn vocr zijn ontwerp. Dubbel dankbaar, als hij onze menschen tegelijk afhelpt van het stelsel van veel- en halfweterij, dat on derwijzers en kinderen meer schaadt dan nut. H. J. VAN WIJLEN. WAARDIG GEVIERD Ons volk heeft de jaardag van zijn Kroon prinses gisteren waardig gevierd. Het was over het geheel een dag van stil herdenken, maar de vlaggen mochten vroolijk wappe ren in blauwe luchten en heldere zonne schijn en hier en daar werd ook het lied der kinderen gehooi'd. De radio gaf stem mige muziek, en de koralen zwegen gister avond niet in goedbezochte bijeenkomsten. In alles werd het weer zoo duidelijk, dat ons volk het bij voorkeur niet zoekt in luid ruchtigheid, maar dat het innig meeleeft met zijn voi-stenhuis. Zoolang er nog een biddend en zingend volk om de troon staat, is de dynastie dei- Oranjes krachtig geworteld in onze natie. Gebed en gezang, zij bepalen ons steeds weer bij de heerlijke historie; het heden, dat tot dank stemt, en de toekomst, waarin wij op Gods bescherming hopen voö> land en volk, voor overheid en onderdaan, voor Oranje en Nederland. God zegene en leide Prinses Juliana op een weg van vrede en vooi'spoed. DE WEGENBELASTING De K.N.A.C. vestigt de aandacht van auto mobilisten op het feit, dat vandaag het nieu we belastingjaar voor de wegenbelasting ingaat. Hun die verzuimd mochten hebben een nieuwe belastingkaart aan te vragen of de belasting nog niet hebben voldaan, wordt aangeraden zulks in ieder geval te doen aangezien men anders kans heeft door de belastingambtenaren te worden aangehouden en geverbaliseerd. ONTSLAG AAN VROUWEN Ten vervolge op het schrijven, dat de Minister var. Binnenlandsche Zaken onlangs richtte tot de Rijks- en Provinciale diensten, worden thans ook de gemeentebesturen ver zocht een gewijzigde politiek te voeren jo- gens het vrouwe ijk personeel. De bestaande voorschriften, die betrek king hebben op ontslag bij huwelijk, op het voorrang geven bij afvloeiing enz. enz., zul len streng gehandhaafd dienen te worden. Voorts verdient het aanbeveling, vrouwe lijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek-vrouwelijke beroepen te ver vangen door mannelijke ai-beidskrachten. Voor zoover 't betreft ambtelijk aangesteld personeel dient dit geleidelijk bij voorko mende vacatures te geschied n, terwijl ten aanzien var vrouwelijk personeel, op arbeids contract werkzaam, zoo noodijr onmiddel lijk tot vervanging door mannelijk personeel kan worden overgegaan. Eveneens ware aan presoneel, dat aan zijn ambtelijke contractueele bezoldiging een behoorlijke bestaansmogelijkheid ont leent in 't algemeen geen verlof te verleenen tot het verrichten van nevenwerkzaam heden van welk aai'd ook. B.V.L. EN N.S.B. Gelijk onlangs reeds uit een ingezonden stuk in ons blad kon blijken en ons ook uit particuliere mededeelingen bekend was, kan Ds. G. Hofstede te Blokzijl, sedert jaren lid van het Centraal Comité der anti-rev. partij, a.x\ Statenlid voor Overijsel en vele jaren secx-etaris van het Prov. Comité, zich moei lijk vex-eenigen met de tegenwoordige gang van zaken op' politiek gebied. Thans heeft, wij vernemen, Ds. Hofstede een beslis sing genomen en be dankt als voorzitter van het Verband Vol Tenhóve van den Bijz vrijwilligen land storm, een functie, welke hij van de op x-ichting af vervulde. Hij grondt dit be sluit hierop, dat het instituut in 1918 werd opgei'icht tot steun van het wettige gezag tegen elke poging, van welke zijde ook, de wettige regeering gewelddadig omver te werpen, zoodat de B.V.L, dus niet is een partij-instituut tot steun van een bepaalde politiek door eci geering gevolgd. De B.V.L.-ers bleven volko men gerechtigd om een aan de regeering zijnde coalitie te bestrijden of langs wettige weg te streven naar verandering in de staats instellingen. Thans wordt de B.V.L. betrokken in de partijstrijd en dienstbaar gemaakt aan de belangen van een toevallige regeeringscoa- litie, nl. door het verbod voor Burgerwacht en B.V.L., lid te zijn van de N.S.B., zonder dat bewezen is, dat deze revolutionnair is of illegaal zou handelen. Voor het oogenblik zeggen wij er niet meer van, dan dat dit besluit ons leed doet, ook voor Ds. Hofstede zelf, die zoo vele jaren trouw aan het beginsel gesteld heeft bover. persoonlijke belangen of wenschen. Ds G. Hofstede DE HAAGSCHE TRAM Exploitatie-ontvangsten onrust barend gedaald: nadeelig saldo van f 563.562. Aan het verslag over 1933 van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg Mij., wordt het volgende ontleend: De exploitatie-ontvangsten zijn in den loop van bet jaar 1933 onnxstbarend gedaald, nl. met f 939 000 tegenover het vorige jaar. Ver geleken met 1930, het laatste jaar van nor male ontvangsten bedroeg de achteruitgang f 1601.000. De exploitatieuitgaven zijn tegenover het vorige jaar gedaald met f 545.000; verge leken met 1930 daalden deze uitgaven met f 716.000. Vervoerd werden in 1933. 55.161.000 reizi gers tegen 83.805.000 in '32 en 70.5S1.000 in '30. De gezamenlijke opbrengst van het stads vervoer per tram en per bus tezamen nam af met f 780.000 of 12.3 pet. De beide interloeale tramlijnen brachten f 159.000 of 14.6 pet minder op. De zeer sterke teruggang van het vervoer moet voor het grootste gedeelte worden toe geschreven aan de omstreeks Mei/Juni in getreden verscherpte taxi-concurrentie ver oorzaakt door de indienststelling van een paar honderd tegen zeer lagen km-prijs rij dende babytaxi's, tengevolge waarvan ook de overige taxi's zich genoodzaakt zagen de tarieven te verlagen. De Raad van Beheer overweegt, maatregelen om tot een vermin dering van de daaruit vooi'tvloeiende con currentie op ongel ijken voet te komen. Het nadeelig saldo bedraagt rond f563.000 tegen f 402.000 in 1932 en f 166.000 in 1931. Hiervan kan rond f 177.000 ten laste van het reservefonds gebracht worden. Ingevolge het bepaalde in artikel 7 paragraaf 3 van de Overeenkomst van 1926 wordt het restant afgeschreven ten laste van het Vemieuwings fonds en het Fonds voor Rollend Materieel. Voorgesteld wordt het nadeelig saldo van f 563.562.22 ten laste te brengen van: het reservefonds f 177.412.0S, het fonds voor rol lend materieel f 150.000, het vernieuwings fonds f 236.150.14, totaal f 563.562.22. NEDERLANDSCH INGENIEUR NAAR YEMEN Naar de Java->Bode meldt, vroeg de emir van Yemen door tusschen komst van den Nederlandschen consul te Djeddah uitzen ding van een ingenieur, die als adviseur voor wegen, bruggenbouw en ander werk in belang van Yemen zou kunnen optreden. Hiexfoe werd aangewezen dr. ir. G. Flierin- ga, die destijds promoveerde op proefschrift „Oostersche volkshuisvesting", waartoe hij een studiereis naar Ned.-Indië maakte De regeering van Ned.-Indië draagt een van de reiskosten. ZUINIG REIZEN VERGOEDING WEGENS REIS- EN VER BLIJFKOSTEN VOOR BUITENLANDSCHE REIZEN De minister van oeconomische zaken a. i. heeft bepaald: le In de regel zullen de tarieven, genoemd in art. 1-1 van het Reisbesluit 1916 eveneens gelden voor reizen naar, in en uit het bui tenland. 2e Indien het in bijzondere gevallen nood zakelijk geacht wordt een hoog ere vergoe ding toe te kennen, dan behooren s.teeds ho telrekeningen en andere bewijsstukken te worden overgelegd, welke zoowel tot staving van de gedane uitgaven als tot conlrolee- ring van de vereischte zuinigheid kunnen dienen. 3e Een hoogere vergoeding dan van 50 pet. boven het binnenlandsche tarief zal slechts dan kunnen worden toegekend, indien de reis een representatief karakter heeft gehad zulks te mijner beoordeeling. Tenslotte breng ik hierbij nog de wensche ljjkheid naar voren, dat het getal der buiten landsche reizen, zoomede dat der daaraan deelnemende ambtenaren, nimmer de wer kelijke behoefte mag overschrijden. LUCHTVAARTVERBINDING EINDHOVEN GISTEREN OFFICIEEL GEOPEND. Gistel-middag had in aanwezigheid van vele autoriteiten de opening plaats der luchtlijnverbinding Eindhoven, vooïlooplg met Rotterdam en Amsterdam en met in gang van 1 Juni a.s. eveneens met Twente, Groningen en Borkum, terwijl deze lij; tevens directe, aansluiting geven op de temationale lijnen. Te ongeveer halfvijf kwam de PH-ADX, van de K.L.M. op het landingsterrein te Eindhoven, waarin ge zeten waren de heer De Pauw van de K.L.M. en verschillende vertegenwoordigers der pers uit Amsterdam en Rotterdam, tei*- wijl op het terrein reeds aanwezig waren de burgemeester van Eindhoven, de heer Verkijk, enkele wethouders, de secretax-is, de voorzitter van de Kamer van Koophan del en vele genoodigden, o.w. Mr. van Dijk. De burgemeester sprak namens het ge meentebestuur een hartelijk welkom enme- moreex-de de ontwikkeling van hét vlieg- wezen en zijn beteckenis voor Eindhoven, daarbij de hoop uitsprekende, dat door de opneming van Eindhoven in 't internatio naal verkeer, van deze verbinding steeds meer gebruik zal worden gemaakt, hetgeen én de gemeente èn de K.L.M. ten goede zal komen. Spr. verzocht hierna de heer Ir. R. J. Cas- tendijk, de luchtvaartmeester, door het hij- schen van de standaard, het toeken te ge ven dat de luchtvaartlijn is -geopend. Vervolgens werd nog gesproken door den voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Schellens, en den heer De Pauw van de K.L.M., welke laatste een uiteen zetting gaf van de internationale verbin dingen en de plannen voor de toekomst, wanneer voor het binnenlandsh verkeer snellere vliegtuigen in gebruik zullen wor den genomen en op de groote lijnen ook vliegtuigen van het nieuwste type, de oude re zullen hebben vervangen. Nadat door de luchtvaartmeester nog een toelichting is gegeven op aanwezige kaar ten en teekeningen inz. de gebowen welke op het vliegveld zullen verrijzen, met alle gerieflijkheden voor komende en ver trekkende reizigers, werden door de genoo digden nog enkele rondvluchten gemaakt boven Eindhoven. DE SPELLINGKWESTIE Het hoofdbestuur van het Algemeen Ned. Verbond heeft in zijn vergadering van 21 April j.l. besloten, ter kennis van de regee ring te brengen, dat het zich geheel kan vereenigen met de voorgestelde spellings hervorming, zooals die in de dagbladen is openbaar gemaakt. HEERENVEEN-ééN BEZOEK VAN DEN MINISTER VAN BIN- NENLANDSCEE ZAKEN AAN DE BETROKKEN GEMEENTEN. Gistermiddag heeft de minister van bin nenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, ver gezeld van een hoofdambtenaar van zijn de partement opnieuw een bezoek aan Heeren veen gebracht in verband met het wetsont werp „Heerenveen Eén". Na een bespreking met den heer Falkena, burgemeester van de gemeente Schoterland ten gemeentehuize, werd een tocht door Heerenveen en omgeving gemaakt. Zoo werd o. m. een bezoek gebracht aan de Kerkstraat, die gedeeltelijk tot de gemeen ten Schoterland en Engwirden behoort en do Tialfweg, terwijl ook de dorpen Rottum on Nieuwebrug werden bezocht. Daarna Wérd, nog een gedeelte van de weg van Ter band naar Gorredijk bereden, de hoofdweg in de gemeente Engwirden, in de polder van het vierde en rijfde yeendistrict in Friesland gelegen. VOOR BEHOUD VAN HET PRINSENHOF Belangrijke gift van Prinses Juliana Het bedrag van f 20.000, dat de vereeni- ging „It Fryske Gea" voor aankoop van het prachtige natuurmonument „Prinsenhof" nabij Eernewoude, noodig heeft is thans, zoo wordt aan het N. v. d. D. gemeld, op f 7000 na bijeen. 0.m. schonk Prinses Juliana een belangrijk bedrag, hieitnede blijk gevende van Haar instemming met het streven van „It Fryske Gea". Niet alleen uit Friesland, doch ook uit an dere deelen van ons land komen giften bin nen van hen, die het Friesche waterland kennen en dus ijveren voor het behoud van liet mooiste plekje natuurschoon in Fries- jljjid, het „Prinsenhof". HET EXECUTIERECHT WETSONTWERP ONDERWEG Het in de Troonrede aangekondigd wets ontwerp regelende voorzieningen van het executierecht, is in het begin van de yorige maand gereed gekomen. Het ontwerp dat reeds het departement an Justitie verliet en naar de colleges van advies verzonden is, vertoon' formeele gelij kenis met de crisis-pachtwet, heeft eveneens betrekicing op-landelijke eigendommen en zal uiteraard ook alleen rechtsgeldig zijn gedurende de buitengewone tijdsomstandig heden, om daarna eveneens bij de wet weer ingetrolcen te worden. Te Gouda is het tweede lustrum van de Eerste Nederl. Mij. voor Ziekenverpleging ondy gewel dige belangstelling gevierd. Eerst had de hoofddirectie dezer maatschappi niet het plan dit feit feestelijk te herdenken, maai de meer dan 500 ogenten en de meer daa 100 ir vaste dienst zijnde personen meenden dat dat zog zoo maar niet ging. Zij wilden aan de directie deze over heel het land vertakte maatschappij blijk geven van de groote belangstelling die voor haar gekoesterd wordt. Er werd een comité gevormd dat er voor gezorgd heeft dat het ti jarig bestaan op waardige wijze is herdacht. Van heinde en ver zijn Zaterdag de belangstellenden toegestroomd om blijk te geven van hun belang stelling. In de morgenuren is door den heer G. A. d Jong uit Medemblik, in „Ons Genoegen" voc een schare belangstellenden een rede gehoude over het werk der Maatschappij. Er zijn volgens spr. thans 170.000 verzekerden ingeschreven. Namens 't personeel zijn fraaie geschenken geboden. In den namiddag is receptie gehouden, 't Werd een glorie-volle middag. Een groot aï bloemstukken werd aangeboden, terwijl tevens groot aantal schriftelijke gelukwenschen en grammen binnen kwamen. Zeer groot was de belangstelling van de zijde der medici. De directeur, de heer G. Bouwmeester Sr.. Schoonhoven, heeft ten slotte allen dank gebracht voor de betoonde belangstelling. Als oprichter der maatschappij getuigde hij. dat de maatschappij ge bouwd was met opzien tot Hem die alle dinger regeert. Spr. was dankbaar voor alles wat hij vai Oost en West en Zuid en Noord heeft moge: hooren. Boven dit alles schreef hij het Soli De< DIENSTREGELING DIESEL-TREINEN Met ingang van 15 Mei zullen de Dieseltrei rijden op de lijnen Amsterdam—Arnhem, Rotterdam en Den Haag—Gouda—Utrecht en Utrecht—Eind- Hierbij kan worden aangeteekend, dat op al dezt lijnen van des morgens ongeveer 6 uur tot de: nachts ongeveer 12 uur een uurdienst zai worden gereden. De rijsnelheid zal voorloopig gelijk zijn aan die der electrische treinen van Amsterdam naar Rotterdam. Ingevolge het niet gereed komen van alle treinstellen vóór 15 Mei zal de dienst ten deele met stoomtreinen gereden worden. De lengte der lijnen, waarop Diesel-electri gereden wordt, bedraagt: AmsterdamUtrecht *11 K.M.; UtrechtArnhem 57 K M.; Utrecht—Den Bosch 48 K M Den Bosch—Eindhoven 32 K.M.: Den Haag—Utrecht 61 K.M.; Rotterdam—Gouda 20 K.M. In totaal 259 K.M. DR. W. J. LEYDS 75 JAAR DE RECHTERHAND VAN PAUL KRUGER Heden herdenkt Dr. W. J. Leyds, oud-staats secretaris van Transvaal, zijn 75ste verjaardag. Willem Johan Leyds werd op 1 Mei 1859 t Magelang in Ned.-Indië geboren. Toen zijn moed; als weduwe naar Nederland terugkeerde, gin Leyds voor onderwijzer leeren, maar het ambt va onderwijzer was niet wat hij ambieerde. Na zij acten gehaald te hebben deed hij in 1S80 toelating examen en werd student in de rechten aan de uni versiteit te Amsterdam. In 1884 promoveerde hij Toen bezocht juist Paul Krüger met-een depu tatie Amsterdam en op aanbeveling van Prof Moltzer, die zelf bedankte, stemde Dr. Leyds er eindelijk in toe staatsprocureur te worden van Transvaal. Spoedig leerde Krüger zijn groote verdiensten en bekwaamheden waardeeren en in 1888, toen Leyds nog geen 30 jaar oud was, werd hij reeds gekozei tot staatssecretaris. Zijn ambtsplichten mocht hi pas beginnen, toen hij 30 jaar geworden was. Ii 1S92 werd Leyds herkozen met 20 stemmen tegen 2 op T. N. de Villiers en in 1S97 voor de derde en laatste maal terwijl hij in Europa w; met 25 stemmen, tegen 5 voor Fisher en 1 Van dat oogenblik af toonde Leyds zich in zijn volle kracht en met Krüger heeft hij gearbeid aar de ontwikkeling en den opbouw van de Z.A.R. ondanks alle tegenwerking. Niemand heeft betei dan Leyds den grooten Staatspresident Krüger leeren kennen en omgekeerd heeft Krüger begrepen en geweten, wat Leyds beteekende voor zijn volk Er is een samenwerking geweest, ondanks verschil in leeftijd, opleiding, godsdienst, opvoeding en li vensopva'.ting, zooals men zelden zal aantref f ei Laster noch tegenwerking hebben Krüger bein- vloed om te werken met den man, die recht door zee ging. Wegens een keelaandoening verliet hij deze post en werd gezant voor de Z-A.R. bij de Europeeschc hoven. Bij de ondergang van de republieken zijn taak af; maar hij bleef in ons land werken voor de republiek, welke hij lief gekregen had. Hi bleef hopen op een vrij Zuid-Afrika en in 1902 na de vrede van Vereeniging. schreef hij aan zij broer in Zuid-Afrika: Ik wil je toch verzekeren, dat ik de moe niet opgeef en vertrouw, dat de kracht mij niet zal begeven, om datgene te volbrengen, wat ik mij r- als taak en wat ik mij als ideaal voor Zuid-Afrik? voor oogen gesteld had. De eerste Vrijheidsoorlog is gevoerd door Transvaal, de tweede door Trans vaal en den Vrijstaat en in de derde strijd voor onafhankelijkheid (die misschien zelfs zonder slo ten van bloed zal beslecht worden) zullen Trans vaal, Vrijstaat en Kaapkolonie schouder aan schouder staan. Daarvan voel ik zeker." Het is ala-oo geschied IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ds. G. Hofstede bedankt Blz. 2 Oostenrijks nieuwe grondwet is 'jisteren doof den gehalveerden nationalen Raad ca door den Bondsraad aangenomen. De rcgecring is in het overgangstijdperk met volledige volmachten bc* kleed. Reorganisatie in Rijks- en Pruisische ministeries, waardoor de eenheid van handelen nog meer ver- zekerd wordt. Sir John Simon ontving een verklaring van Hirota, die aanleiding is dat het incident over de Japansche verklaring van 17 April gesloten wordt verklaard. a de „Princcvlag" (e Blz. 3 De minimumveilingprijzen vergoedingen. de Chr. Mijnwet* Nadere berichten over de moordaanslag (c 's»Gra 'enzande. Moordaanslag te Kerkradc. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO (Adv.) Uit het Sociale Leven HET CONFLICT BIJ DEN BOND VAN POLITIEPERSONEEL lil den loop van den dag ie door de verga dering, bijeengeroepen door het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Politiepersoneel in' Nederland, een nieuw bestuur voor Amster dam gekozen, nadat de zittende bestuui-sleden door het hoofdbestuur waren geroyeerd. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: Coehoorn, Engels, Ten Cate, Brus, Vingerhoed, Borringa en Meeboer. Jn totaal zy'n 37 leden van de oude afdeeling op deze vergadering aanwezig geweest om zich voor het hoofdbe stuur uit te spreken. Een belangrijk deel van het Amsterdamsche politiepersoneel schijnt zich bij de afgeschei den afdeeling te hebben aangesloten. In een onder leiding van het door het hoofd bestuur geroyeerde afdeelingsbestuur van Am sterdam van den Alg. Bond van Politieperso neel gehouden vergadering, die door 343 stem gerechtigde leden werd bijgewoond is met 336 stemmen voor en 7 stemmen tegen, besloten, dat de afdeeling Amsterdam vertrouwen blijft stellen in het geroyeerde afdeelingsbestuur en zy zich tijdelijk zal afscheiden. Kunst en Letteren. MENGELBERG Ook te Den Haag, waar hy gisteravond voor het eerst na zijn ziekte weer een concert heeft geleid, is Dr. Willem Mengelberg een enthousiaste ontvangst ten deel gevallen. Des namiddags half 5 werd hy, by aankomst per auto aan de grens van Wassenaar reeds door een comité en vele belangstellenden begroet met gejuich en bloemen. Een tocht door de stad met auto's volgde. Dr. Mengelberg, die nogal vermoeid was, trok zich in hotel „Vieux Doelen" onmiddellijk in zyn kamer terug. Des avonds in K. en W. opnieuw een blijde begroeting. Mr. Dr. H. F. A. Völlmar sprak Dr. Mengelberg in zeer waardeersnde bewoor dingen toe en overhandigde hem een krans, die vergezeld ging van een palmtak voor den concertmeester Louis Zimmerman, als vertegen woordiger van het orkest. Mengelberg antwoordde nadat de toejuichin gen waren bedaard, met enkele woorden en zeide o.a., dat hy slechts door sterken dwang zoo lang in het buitenland was geweest. Dezelfde werken, die jl. Donderdag 'in de hoofdstad werden gegeven, zyn ook op het concert Den Haag uitgevoerd, nl. de snn- phonie in Es van Mozart en Das Lied vonder Erde van Mahler.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1