Jüeuaie £riJtsdjf CToitmitf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 1Z3 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 14e Jaargann No. 5106 MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 3tobertentuprij?en: Van 1 tot 5 regels I.171/* Elke regel meer 0.22 'h ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/; Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend0.10 HET VRAGENDE PARLEMENT Nu er minder gezegd en dus ook beweerd wordt op het Binnenhof, oefenen verschil lende kamerleden zich meer in 't stellen van vragen. Zonderlinge vragen vaak: sug- gestie\e vragen meestal. Om bij de laatste dagen te blijven: de heer Hermans schijnt het noodig te vinden den minister van Justitie aan te manen, om toch ernstig nota te nemen van Cc nog al fantastische beschuldigingen tegen den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid alsof aan zoo iets ook maar getwijfeld zou worden. Zijn partijgenoot mr. Goseling vraagt denzelfden minister of er geen paa! en perk gesteld moet worden aan het lan ceeren van fantastische berichten van do zijde der N. S. B. en probeert daardoor reeds van te voren invloed uit te oefenen op de gestie van den minister, die aanvul ling van het wetboek van strafrecht ten aanzien van het gesproken en geschreven woord wenschelijk acht Vermakelijk zijn echter de vragen \an de heeren Kortenhorst en Polak als men ze in onderling verhand beschouwt De heer Kortenhorst vraagt aan dei: minister-president, wat hij wel denkt van de uitlating des heeren Polak over het vol gen van- het Oostenrijksche voorbeeld door de roode vakorganisaties in ons lèmd. En tusschen de regels door schemert een an dere vraag: zou de Regeering niet eens laten nagaan of b.v. het Hekelveld in staat van verdediging wordt gebracht? Prompt reageert Dr. Polak hierop met vragen aan den minister van Justitie, of de Regeering wel op de hoogte is met de vor ming van gewapende korpsen door de N. S. B.. want, ziet u, zoo'n gewapende particu liere legermacht is immers noch oirbaar, noch wettelijk geoorloofd, noch bevorderlijk voor orde en rust Is het niet kostelijk? Dat vraagt de heer Polak, dieOostenrijksch wil gaan doen. Overigens, dat zoo'n particuliere weer macht niet bevorderlijk is voor orde en rustde roode pers heeft het in vele kolommen duidelijk gemaakt. Het spijt haar alleen maar, dat de orde en rust terug gewonnen zijn ten koste van de roode leger macht; De vragerij der hoogmogende heeren wordt op die manier toch wel een vermake \ijke geschiedenis. Jammer, dat Mr. Heemskerk ze niet meer beantwoorden kan. NIET ZOO OPDRINGEN »Wij gevoelen behoefte, hulde te brengen aan den minister-president voor de snelle en correcte wijze, waarop hij aanstonds en volledig een lasterlijke aantijging heeft teruggenomen, die te onzen opzichte voor kwam in het communiqué van den regee- ringspersdienst ten aanzien van de Mus- sert-uitingen, die tot verbod vcor ambtena ren leidden", aldus de roode pers, die zich nauwlijks een jaar geleden niet ontzag op de schandelijkste wijze tegen den per soon van minister Colijn te ageeren. „Beter en stelliger dan de katholieken, wier partij in deze dagen een droevig beeld is van politieke stuurloosheid, weten de anti-revolutionairen in hun beginselen er in de geschiedenis van hun beweging de geestelijke krachten te vinden; die hen on gevoelig kunnen maken voor de fascistische verlokkingen van deze dagen. „Geen politiek verschil met de anti-revo lutionaire tegenstanders mag ons er toe verleiden, de anti-fascistische standvastig heid- van de anti-revolutionaire partij te ontkennen of de beteekenis van dit ver schijnsel te verkleinen. De partij van Colijn is een partij van reactie. Zij is dit te ster ker geworden, naarmate in haar leiding de invloed van de „kleine luiden" voor die van het groot-kapitaal moest wijken. Doch juist bij de bestudeering van het karakter van déze partij beseft men, hoe noodzakelijk het is, voor een richtig begrip van de poli tieke verhoudingen, - én voor het juist kiezen van onze positie in den politieken strijd het onderscheid tusschen reactie On fascisme wel in het oog te houden." Aldus begint een hoofdartikel in de roode pers. En dan volgt een zeer waardeerend oordeel over de jongste brochure van Prof Anema tegen het fascisme; een waardee ring, welke sedert enkele weken bijkans dagelijks in de roode pers tot uiting komt. Ditmaal wordt er nog aan toegevoegd, dat een commissie uit de anti-rev. partij het vraagstuk der maatschappelijke orde ning bestudeert; „terwijl gelijktijdig een commissie uit de S.D.A.P. een rapport voor bereidt". Het schijnt wel, of de anti-rev. partij in overleg met de S.D.A.P. handelt; of men zich samen opmaakt om de draak van het fascisme te verslaan; of er een bondgenoot schap groeit tusschen deze twee partijen, welke tot heden nog weinig aan een coalitie verband gedacht hebben. De meest aannemelijke verklaring van dit wondere verschijnsel is de vrees, welke de S.D.A.P. voor het fascisme koestert en haar begeerte om bij Colijn en zijn „reac tionaire" partij schuts en heil te zoeken. Voor wat ons betreft, zouden we slechts willen zeggen: Niet zoo opdringen, heeren! Want in deze zaak geldt het: non tali auxilio; op het bondgenootschap van deze partij zijn we niet gesteld. EER IS TEER Met groote en begrijpelijke instemming maakt de Voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereeniging in de laatste „Omroepgids' melding van het waardeerende oordeel dal minister de Wilde in de Eerste Kamer over de groote beteekenis der radio ten beste gaf. Na hetgeen op radio-gebied in verband met de straf van de VARA geschied en ge zegd is, kan men zich over een en ander alleen verheugen; ook als er verschil van inzicht was, mag er na de beslechting van het conflict geen wrok overblijven. In zooverre staan we dus slechts als be langstellende toeschouwers ter zijde en heo ben we zelfs neiging om te applaudissecreh. Echter volstaat de Voorzitter der N.C.ILV niet met zijn waardcering uit te spreken met de ministerieele redevoering; hij ncenu de gelegenheid- te baat te klagen o\er dt weinige medewerking en sympathie, welkp de pioniers der Chr. Radio nu tien jaar ge leden ondervonden. Do leiders van ons volk ook van ons Christenvolk schenen op enkele gelukkige uitzonderingen na de groote beteekenis \an het nieuwe propn ganda-middel niet in te zien. Over de rechtmatigheid van deze klacht spreken wij geen oordeel uit; maar hel doet Ons leed, dat de Voorzitter der N.CR.V ook de Christelijke pers in zijn critiek be trekt. Zeer nadrukkelijk toch wordt geconsta teerd: In de tien jaren, welke achter ons lig gen, was er meer dan één van onze groote Christelijke dagbladen, welke nooit onze radio-actie belangrijk genoeg achtte, om daaraan een hoofdartikel te wij dén. Nu is ons land, gezien het aantal inwo ners, wel rijk aan Christelijke bladen en zelfs.dagbladen; maar het is een beschei den aantal en als we spreken „vpn on^e groote Christelijke dagbladen", dan ligt daarin opgesloten, dat er ook kleine zijn en daaruit volgt woer, dat er zeer weinig groote Christelijke dagbladen kunnen zijn Wij meenen ons, gezien vroegere uitlatin gen, njet te vergissen, als we zeggen, dat de schrijver hier speciaal aan drie bla den denkt Doch dan volgt uit zijn betoog, dat er hoogstens één .groot Christelijk dagblad in ons land is, dat de Christelijke, radio-actie van genoeg belang achtte om er één of meer hoofdartikelen aan te wijden. We'lnu, ons blad heeft dë N.C.R.V. steeds naar vermogen gesteund; zoowel met het plaatsen van berichten en hoofdartikelen als met het weigeren van dikbetaalde ad vertenties, welke zijdelings aan de Christe lijke radio-actie afbreuk deden. De geschiedenis verzet er zich tegen om ons blad in te deelen bij de „meer dan één van onze groote Christelijke dagbladen", Welke zich de critiek moeten aantrekken. Deze zou dus gelden voor de twee andere. Of deze critiek rechtvaardig en billijk is; w ij spreken daar niet over. Maar eer is teer èn gevoelig; als de Voorzitter der N.C. R.V. meent zóó te moeten schrijven, dan ware het billijker om het nog precieser te zeggen dan hij deed. Nu kèn men in on kunde de critiek ook op ons toepassen en van de onrechtvaardigheid daórvan Is nie mand beter overtuigd dan de schrijver zelf. Meent hij, dat er slechts één uitzondering ten goede is, dan had dit blad zonder be zwaar gen'oemd kunnen worden. De schrij ver is immers geen minnaar van vaagheid en durft zijn meening ronduit te zeggen. Maar hier haakt iets. MIJNSHEERENLAND EN WESTMAAS In ons bericht van Zaterdag kwam niet voldoende uit, dat mr. A. d e J o n g, te Dor drecht, 'behalve tot burgemeester van Mijnsheerenland ook is benoemd tot burge meester van Westmaas. Mijnsheerenland en Westmaas zijn twee afzonderlijke gemeen ten, die aan elkaar grenzen, door denzelf den burgemeester worden bestuurd, maar ieder hun eigen gemeenteraad en wethou ders hebben. DE REIS VAN MINISTER VERSCHUUR Naar de „Limb. Koer." meldt, zou de Mi nister van Economische Zaken, de heer Verschuur, op zijn terugreis van Rome ook Brussel aandoen om daar met prof. dr. G. Sap, minister van landbouw van België, de besprekingen voort te zetten en te besluiten welke besprekingen beide ministers te 's- Gravenhage zijn begonnen over (Je weder- zijdsche agrarische belangen. BOOTTREIN STOOMV. MIJ. NEDERLAND De Stoomv. Mij. Nederland deelt mede, dat de speciale boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het m.s. Johan van Oldebarnevelt, Dinsdagmorgen 27 Februari te 10.20 uur van Genua zal vertrekken. Aankomst 28 Februari te 7.02 te Zevenaar. 7.57 uur te Arnhem, 7.46 uur te Utrecht C.S., 0.45 te Den Haag S.S., 9.29 uur le Amster dam W.P., 9.51 uur te Amsterdam C.S. en 9.56 uur te Rotterdam-Maas. INDISCHE NATIONALISTEN GEARRESTEERD HUISZOEKINGEN BIJ DE LEIDERS DER P.N I. Was een verzetactie voorbereid? Naar Aneta uit Batavia meldt, zijn Mohammed Hatta en de andere leden van het hoofdbestuur der P.N.I. (Pendidikan Nasional Indonesia, gear resteerd. Zondag werden bovendien een aantal huiszoekingen verricht. Omtrent de resultaten daarvan zijn nog geen mededeelingen verstrekt. De P.N.I. is de opvolgster van de ontbon den Partai Nasional Indones a. De Pendidikan Nasional Indonesia werd opgericht in 1931 nadat de Partai Indonesia, waarvan ir. Soekarno de leider was door de overheid was ontbonden. De leid ng der P.N.I. kwam in handen van Mohammed Hatta, een oud-student der Rotterdamsche Handelshoogeschool wiens actie als voorzitter der studentenveree niging Perhimjoenan Indonesia hem reeds in 1928 met de Haagsche Rechtbank in aan raking bracht. De Pendidikan Nasional Indonesia streeft naar een „vrij Indonesia"' en wil dit doel bereiken door den klassenstrijd. Het hoofdbestuur der vereeniging is ge vestigd te Bandoeng; liet beslaat uit den voorzitter Mohammed Hatta, twee secreia rissen, twee penn ngineesters, en vijf com missarissen. De Pendidikan had volgens de laatste opgave ongeveer duizend leden; haar extremistische actie gaf reeds herhaaldelijk aanleiding tot ingrijpen van polite en justi tie. Aan ambtenaren was het lidmaatschap sinds het vorig jaar verboden. Dat niet reeds vroeger tegen deze extremis tische groep is opgetreden moet worden ver klaard uit den ger ngen bijval die de lei ders tot nu toe bij de inheemsche bevolking vonden, doordat hun actie geen direct ge vaar voor rust en orde opleverde. Zoolang de economische toestand der bevolking normaal was bleek deze weinig geneigd om aan de door Hatta c.s gevoerde propaganda het oor te leenen. Bovendien is Hatta Sumatraan van ge boorte, zoodat de Javanen hem n et als lei der aanvaarden. Vermoedelijk zijn thans aan de recherche geruchten ter oore gekomen omtrent de voorbereiding van een verzetsactie en zijn de arrestaties en huiszoekingen verricht met het doel, aan de justitie, de gelegenheid te bieden zioh vaji de werkzaamheden dezer extr mistische partij op de hoogte te stellen. Vermoedelijk zal het ten slotte hierop neer komen, dat Hatta en enkele andere rad draaiers zullen worden geïnterneerd, om op deze wijze een einde te maken aan hun on- gewenschte bedrijvigheid. DE ZAAK VAN DE ZEVEN PROVINCIËN BEHANDELING VOOR HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Volgens de bladen heeft mr. Brants, ad vocaat-generaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, in zijn requisitoir tegen den oud commandant van Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën" ongeveer gezegd: „Op die vergade ring wordt het ongelukkige telegram van den Minister van Defensie bekend, waarin de salarisverlaging wordt uitgesteld. De schepelingen schreven dit toe aan hun on behoorlijk telegram en dat is dan ook zoo" De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn, maakte soortgelijke opmerkingen: „Toen kwam het ongelukkige telegram van den Minister, zoo gesteld, dat ieder moest geloo ven, dat de salarisverlaging uitgesteld was, dank zij het onbehoorlijk telegram van de bonden". Ten einde misverstanden te voorkomen wordt van bevoegde zijde medegedeeld: le. dat het in de redevoeringen der hee ren Mr. Brants en Mr. Rolandus Hagedoorn bedoelde telegram niet is verzonden door den Minister van Defensie, doch door den Minister van Koloniën, na een op monde ling overleg met dien bewindsman berus tend schrijven van den Minister van De fensie, hetwelk op 29 December is uitgegaan een schrijven, waarvan het telegram van den Minister van Koloniën het onmiddellijk is geweest; 2e. dat dit telegram niet een gevolg kan geweest zijn van het telegram der bonden, wijl dit op 29 December 1932 te 19 uur 45 ten Departemente van Defensie is binnen gekomen, dus na bureautijd, en bij gevolg eerst den volgenden dag in behandeling is kunnen genomen worden; 3e. dat het telegram van den Minister van Koloniën den volgenden inhoud had: „Defensieminister bezwaar tegen vorhoo- ging salariskorting Europeesch marineper soneel tot zeventien procent en acht slechts aanziens bepaalde groepen zeemacht-mili tairen bestaande korting voor eenige ver hooging vatbaar. Aangezien overleg met Deckers nog eenigen tijd vordert dient be staande kortingsregeling marinepersoneel nog korten tijd gehandhaafd". VERBODEN GESCHRIFTEN. Bij ministerieele beschikking behooren de navolgende geschriften te worden opgeno men in de lijst der geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden den mi litairen is verboden: 1. alle publicaties, uit gegeven door eenige communistische partij en of hulporganisatie; 2. alle publicaties, uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers; 3. alle publicaties van organisatiês np fas- ristischen grondslag; een en ander voor zooveel niet reeds vroeger verboden. Na een door den Prov. Bond van Afd. van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding in Zeeland te Vlissingen gehouden open bare vergadering werd aldaar een afdeëling \an hoven genoemde vereeniging opgericht. Als voorzitter treedt op ds. M. Vreugdenhil, Geref. predikant te Meliskerke. GEMENGD NIEUWS DE N.S.B.-ONTHULLING OVER DE TELEFOON-BRAND VERZINSELS VAN EEN OPLICHTER Die zijn „zegsman" niet meer herkentl Toen kort na de brand in de Am- sterdamsche Telefoon-centrale de Nat. Socialistische Beweging met de ont hulling kwam, dat de politie van te voren van de plannen voor deze èn dergelijke aanslagen op de hoogte was gebracht, maar niet op de N.S.B.- klachten had gelet, heeft dit terecht beroering in het land verwekt De heer Roelofsen, die als bemid delaar bij de waarschuwing der po litie was opgetreden heeft als zijn zegsman opgegeven zekeren Van Zilf hout. Deze was aanvankelijk onvind baar, doch heeft zich een paar weken geleden gemeld. Hij is door de Amsterdamsehe poli tie aan een nauwkeurig verhoor on derworpen. Hij ontkende bij dit ver hoor met Roelofsen ooit te hebben ge sproken over eenigen aanslag op pen telefoonkantoor of telegraafkantoor in Rotterdam of Amsterdam. Roelofsen bevestigde dit in het politioneele verho or! Er was slechts gesproken over wa pensmokkelarij en een aanslag op een kabel in de Raadhuisstraat. Van Zilfhout verklaarde deze fan tastische en onmogelijke plannen in de gevangenis te hebben' vernomen van een communist, dien hij met na me noemde. De politie heeft dezen man, die de communistische beweging reeds eeni gen tijd \erlaten heeft te midden van zes andere personen aan Van Z. ver toond, die hem niet herkendp! Ook een foto van zijn zegsman" heeft Van Z. niet herkend. Op zijn beurt kende de „commu nist" Van Z. niet. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand in de telefooncentrale moest dan ook op het door de N.S.B. gewe zen en nauwkeurig gevolgde spoor wel doodloopen. De politie heeft, gezien ook de an- tencedenten van Van Z., alle reden om aan te nemen, dat Van Zilfhout de aanslagplannen zelf verzonnen heeft om op die manier van Roelofsen geld los te krijgen, waar hij ook voor een deel in geslaagd is. De N.S.B.-„onthullingen" zijn dus teruggebracht tot verzinsels van een oplichter, die gretig werden geloofd, vooral toen in Amsterdam iets ge beurde, dat in zeer ver verwijderd verband stond met de aangekondigde „aanslag" op een kabel in de Raad huisstraat. INBREKERS AAN DEN SLAG IN EEN BONTZAAK BUITEN WACHTTEN RECHERCHEURS Rechercheurs van het hoofdbureau te Amsterdam hebben in den vroegen morgen van Zaterdag jl. een goeden slag geslagen door de handig voorbe reide arrestatie van twee bekende le den van het Amsterdamsehe inbrekers gilde. Eén van deze lieden had zich reeds Vrij dagmiddag laten insluiten in het pand Sin gel 328, waarin een bonthandel is gevestigd. In den loop van den avond verscheen niun mer twee op het appel, die door zijn kame raad werd binnengelaten. Beiden waren volkomen onbewust van het feit, dat het spiedend oog van een recher cheur der Centrale Recherche, die van een en ander de lucht had gekregen en zich ver dekt had opgesteld, al deze verrichtingen ga desloeg. Deze politieman achtte, bij dezen laatsten stand van saken, het oogenblik gekomen om zich van assistentie te verzeke ren Kort daarna was het perceel door ver scheidene rechercheairs omringd, wier ge duld op de proef werd gesteld tot den vol genden morgen 6 uur, op welk tijdstip de beide inbrekers te voorschijn kwamen, te zamen vier koffers met bont torsend. Beiden schrokken hevig toen zij zich ontdekt zagen; zonder verzet gaven zij zich aan de pol.tie- mannen over. Op één van hen werd een browning met twintig scherpe patronen gevonden; en huis zoeking bracht nog meer patronen en een stel inbrekers-werktuigen aan den dag. Het beruchte tweetal, dat in het hoofd bureau is ingesloten, zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. OPLICHTING DOOR EEN ECHTPAAR De politie van het bureau Overtoom te Amster dam is in den laten avond overgegaan tot de arres tatie van een jong echtpaar, waarvan de vrouw. pension exploiteerde aan de Batticellistraat. De aanleiding hiertoe is geweest dat aangifte werd in van oplichting voor een bedrag van 1100 gulden, waaraan dit tweetal zich ten nadeele van n Duitscher had schuldig gemaakt. Laatstge noemde had dit bedrag nd. aan het echtpaar uitge keerd als een gedeelte van de som, waarvoor hij den geheelen inventaris van het huis had gekocht. Vóór hij echter meer betaalde werd er eeu stokje de zaak gestoken, aangezien vast kwam te a dat het echtpaar aan den kooper dingen hat •gedaan, die het eigendom waren van in het pension wonende huurders. Deze stand van zaken heeft ertoe geleid, dat ten slotte de politie ingreep :n het tweetal aan het bureau Overtoom in bewa- Lng stelde. 18 BUITENLANDSCHE REVOLU TIONAIREN AANGEHOUDEN IN EEN KAMPHUIS TE LAREN ZIJ HADDEN GEEN VERBLIJFS VERGUNNING In het kamphuis „De Toorts" te Laren, dat door de O.S.P. wordt ge ëxploiteerd, heeft gisteravond een vijf tiental politie-agenten en veldwach ters uit Laren en omgeving een intal gedaan. Er was een jeugdleiders-con ferentie gaande, waaraan behalve door een twaalftal Nederlandsche re volutionaire leden van O.S.P. cn R.S.P., ook door een negentien-tal bui tenlanders deelgenomen werd. Onder hen bevonden zich twee Duitschcrs, twee Zwitsers, twee Amerikanen, een Belg en een Franschman. Het doel was om een vierde Jeugd-internatio- nale op te richten. Het bleek, dat en kele dezer heeren niet in het bezit waren van een geldig paspoort Een verblijfsvergunning bezaten zij geen van allen, zoodat zij alle negen tien naar het politiebureau werden ge bracht. Daar men in Laren slechts vier cellen heeft moest het meeren- deel dezer vreemdelingen bij de Am sterdamsehe Vreemdelingen Politie worden ondergebracht. Slechts de tolk die ambtshalve het gezelschap had be geleid, werd weder op vrije voeten gesteld. Een telegram aan Colijn Door den heer Sneevliet is daarop een telegram verzonden aan minister-presi dent Colijn, van de volgende inhoud: „Ondergeteekende, bericht ontvangende aanhouding aantal buitenlanders jeugdcon- ferentie Laren, van oordeel deze daad In ternationaal als schending tradities vrij heid en verdraagzaamheid gezien zal wor den, verzoekt tusschcnkomst Uwe Excellen tie vrijlating aangehoudenen, bevorderen subsidiair uitwijzing over Duitsche gren zen, gelet op politieke gezindheid van be trokkenen, in elk geval te voorkomen". ERNSTIGE AANVARING DRIE VERDRONKENEN Men meldt ons uit Hansweert: Gisteravond heeft nabij Lillo op den Bel gischen oever van de Schelde een aanvaring plaats gehad. De schapen „Mars", schipper Schmids, van Luxemburg, „German II", schipper De Souter en „Zola", schipper Flots, de beide laatste van Belgische natio naliteit, lagen bij Lillo voor anker. Zij wer den aangevaren door de Zweedsche sleep boot „Normandia". De „Mars" kreeg groote schade. De beide andere schepen kregen mindere schade. Door den schok van de aanvaring zijn de rouw van schipper Schmids en 6chipper Flots en zijn vrouw over boord geslagen en verdronken. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Diemen is een bejaarde wielrijder, die op den Hartveldscheweg dcoi een uit de richting Muiden komende auto werd achterop gereden en gegrepen. De automobilist wilde den wielrijder links passee- ren. kwam daarbij op de zich ter plaatse bevinden de tramrails te slippen en greep den wielrijder, waardoor deze over een der voorspa .boord en heen geslingerd werd en met het achterhoofd op straat terechtkwam. Bloedend werd hij opgenomen en bij dr. Derkinderen binnen gedragen, die slechts den dood kon constateeren. De identiteit van het slacht offer kon nog niet wordt vastgesteld. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT Te Velp heeft de politie in een villa aan de Biesdelschelaan een inbreker op heeterdaad be trapt. Bij haar binnentreden vond de politie in de villa alles overhoop gehaald. De inbreker werd in de keuken aangetroffen. Hij had enkele horloges bij zich en was bezig eenige bontmantels, tafelzil- enz. in een zak te pakken. De man, die een 36-jarige Belg bleek te zijn, werd gearresteerd. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 Mohamcd Hatta, de oud-voorzitter der Indone sische studentenverecn, in Nederland cn thans voorzitter der Pendidikan Nasional Indonesia, is met andere leden der partij gevangen genomen. inbrekers op hecter» Op een internationale revolutionair-socialistische jongeren-bijcenk->mst in Laren werden 18 buiten landers, die geen visum hadden, gearresteerd. De N.S.B.-onthullingen over de brand in de Amsterdamsehe Telefooncentrale blijken verzinsels te zijn van een oplichter. Blz. 2 Dc publieke ontstemming in Frankrijk over de „maffia" groet weer. De Paus over de heidensche stroomingen van Een Te Deum voor Koning Leopold te Brussel. De opmerkelijke houding der Vlaamschc oud strijders. De Bouw-, Handel- en Expl. Mij. „Haringkade" e Den Haag verkeert in moeilijkheden. Een circu- aire aan obligatiehouders. Jaarverslag 1933 N.V. Noorder Bank te Alkmaar De vakgroep Handelsreizigers van dc Ncd. Vereen, van Chr .Kantoor- en Handelsbedienden heeft tc Utrecht de jaarvergadering gehouden. De voorstellen der werkgevers in de maat con fectiezaken afgewezen. De uitsluiting is tegen 3 Maart aangekondigd. INBRAAK '6 Nachts tusschen half een cn 5 uur heeft een brutale inbraak plaats gehad in het stationsgebouw te Koog-Zaandijk. De dief of dieven zijn in het kantoor binnengedron gen docr de afsluiting van het loket, waar men zich om inlichtingen moet wenden, vau buiten uit eraf te slaan en door deze loket- opening heen te kruipen. Alle kasten en laden werden, voorzoover ze gesloten waren, met een breekijzer ge opend en nagesnuffeld en alles wat aan specie werd aangetroffen hebben de indrin gers meegenomen. Uit verschillende doosjes, behoorende bij in de laden aanwezige drukwerken, werl eenig geld ontvreemd. De brandkast werd ongemoeid gelaten. De politie doet thans haar best om dè daders op te sporen. ERNSTIGE AUTO-BOTSING In den afgeloonen nacht heeft in de Oude Elburgerstraat te Groningen een botsing plaats gehad tusschen een zg. P.D.-taxi be stuurd door E. v. T„ wonende te Siddebu- en den wielrijder J. O. ongehuwd, wo nende aan den Borgwal te Groningen. O. erd met een hersenschudding en andere -nstige verwond ngen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. NOODLANDING Men meldt ons uit Spijkenisse: Zaterdagmiddag heeft een militair vlieg tuig, bestuurd door piloot van Rhoon. een noodlanding moeten maken, doordat de koers onzeker was. De zeer gevaarlijke lan ding op het bouwland van Gehr. Berkhout gelukte, waardoor geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. Het vliegtuig zal he denmiddag worden weggehaald. HET HEENGAAN VAN DR H. TH. S' JACOB ^v!jer7 meti'/n hJïerl?,aa%L a,s Com"lsaris der Koningin in de provincie l lrechl nfhïif; f Qn Q. I» s Jacoh ook d00T h,:t Utrechtsch Studentencorps gehuldigd. De vertrekkende Commissaris inspecteert de ccrcuacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1