BELGIË'S NIEUWE KONING ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 FFRSTE BLAD PAG BUITENLAND ITALIË EN MIDDEN-EUROPA Het bericht, dat Italië, Hongarije en Oos tenrijk oen soort bondgenootschap hebben gesloten, naai het voorbeeld van en als tegen wicht tegen de Kle-ne Entente welke nauwe onderlinge band feitelijk neerkomt op het ontstaan van een nieuwe groote mogend heid wordt weer tegengesproken. De Italiaansche onderstaatssecretaris van buitmlandschc zaken Suvich heeft wel in tense besprekingen gehad te Boedapest en clie besprekingen zijn zeker ook voor een groot deel van politioken aard geweest, maar eigenlijke beslissingen zullen, naar het heet, eerst te Rome worden genomen, als Dollluss er ook bij iu Men moet er dus vooralsnog maar een beetje naar raden waarover de hee.cn Su vich en Goemboess het samen gehad hebben, in de langdurige gesprekken welke ze heb ben gevoerd. Tegengesproken wordt, dat het over de ming van een statenblok gegaan ia en dat de onderhandcLngen tegen de Kleine Entente zouden zijn gericht De tijd zal leeren of deze tegenspraak op recht gemeend is. Het stpeds nauwer aaneensluiten van dp Kleine Entente, met een vooropgezet doel, dat althans ten deele gericht is tegen de aanspraken van Hongarije op revisie van het vredesverdrag, moet wel reactie verwekken en wanneer wij nu uit een persgesprek Suvich vernemen, dat zoowel in politiek als economisch opzicht de Hongaarsche liaansche denkbeelden zich in één richting bewegen, dan zegt ons dit reeds veel. We weten trouwens, dat Italië z:ch reeds meer malen voor de revisiegedachte heeft uitge sproken. Natuurlijk zal Mussolini in dezen niets wil len forcee'-en. Doch wel moet het hem er om te doen zijn door vrlendschai»sbanden zoowel met Hongarüe als Oostenrijk zich sterker te maken in Midden-Europa, zoowel tegen de aanspraken der Kle'ne Entente als tegenov die van Frankrijk en Du'tschland. En die vrienschapsbanden kunnen bevorderd wor den op de basis van welvaart brengende uit wisseling van de landsproducten. Politiekp en economische zak^-n loopen veelal parallel en oefenen invloed op elkander, hetzij ten goede of ten kwade. Mussolini heeft dat staat vast hier oen zeer belangrijk Euiopeosch probleem ter hand genomen. Het is slechts te hopen, dat hij de oplossing in de juiste richting stuurt en haar tot een goed einde brengt. Allerlei nevenkwesties doen zich hierbij op. Tsjecho Slowakije b.v. zou er zich aan den eenen kant over moeten verheugen, dat dp huidige toestand in Oostenrijk werd gecon solideerd door den steun van Italië en Hon garije. zoodat do Heimwehren de leidende beweging zouden blijven en niet de natio naal-kiciali sten het zouden worden. Hoe moeilijk zou het aan het democratische Tsje cho Slowakije vallen met een nazi-Oostenrijk op te schieten! Daarbij kan Tsjecho Slowa kije hoezeer het ook aan de Kleine Enten te vastzit, van de nieuwe combinatie op den duur groot voordeel hebben, doordat het zijn industrie-producten daar zal kunnen afzetten waarvoor het niet voldoende plaats vindt bij zijn landbouwende vrienden der Kleine Entente. De belangen binnen de Kleine En tente loopen te dezen opzichte nogal uiteen Goemboess gaat nu, naar gemeld wo'dt. spoedig naar Rome. Wellicht zullen we dus binnenkort meer hooren van het Italiaansche initiatief voor Midden-Europa. Na de plechtige eedsaflegging De Koning kondigt amnestie af een proot deel der vorlpo editie heb- I in het vertrouwen ln den koning wordt uit- WIJ nog kunnen melding maken van cesuroken In ben wij nog kunnen melding maken van 1 gesproken de voornaamste plechtigheden van de in huldiging van Leopold lil van België. Wij vernemen nader, dat de jonge koning des morgens om kwart over 9, bij het hek van het kasteel Laeken, waar hij te paard verscheen, om zijn rit door Brussel te ma ken, door burgemeester Max werd opge wacht en door dezen is toegesproken uit naaiu der Brusselsche bevolking, hem ie verzekering gevende van liet uiterste ver trouwen waarmee zij de troonsbestijging begroet. in het parlement was een ontroerend moment toen koningin Astrid, voor komst van haar gemaal, de zaal binnen kwam, in diepe rouw, met haar beide kin deren, in het wit gekleed, aan baar hand. De geheele zaal rees op en juichte: „Levt de Koningin". Toen na de plechtigheid der eedsafleg ging koningin Astrid met haar beide kin deren liet parlementsgebouw verliet, zag zij kardinaal Van Roey staan, trad op hem toe en gaf hem de hand. Ook de kinderen staken den kerkvorst de handjes toe. Toon zij heengingen, zag men dat de kardinaal ben zegende. Op bet ongenhlik, dat koningin Astrid hst parlementsgebouw, na de eedsaflegging verlaten zou, kon zij zoo meldt de Msb corr. haar emotie niet meer bedwingen en brak zij in tranen uit. Onmiddellijk werd zij in een der salons van den senaat geleid, waar haar vader, prins Karei van Zweden, de nieuwe 'm> ningin kwam geluk wensehen met het in drukwekkend verloop der schitterende plechtigheid. Inmiddels werden aan de klei ne prinsen, op hun verzoek, door een sup poost verversehingen gebracht Koningin Astrid wist zich spoedig van haar emotie te herstellen en verliet daarnu het gebouw, om temidden van de daverend- toejuichingen van het volk den triomfale.i rit door de stad naar het Paleis van Brtis sol aan te vangen. De zon scheen nu en er was een lente atmosfeer. Aan den ingang van het paleis werd de koning nogmaals door den burgemeester van Rrussel begroet. Nauwelijks was het koninklijk paar het paleis binnengegaan, of de menigte verbrak de afzetting, bestormde het plein voor de vorstenwoning. riep, juichte, wuifde, om ton slotte in een daverende Brahangonne nog eens en nog eens zijn liefde voor zijn nieu we heerschers uit te zingen. De koning en de koningin vertoonden zich herhaaldelijk op het balcon van lier paleis, om het juichende volk hun dank toe te wuiven. Heel den namiddag trouwens en in den loop van den avond was voortdurend een grooto massa personen voor het Paleis van Rrossel de nieuwe souvereinen gaan toe juichen. F.n telkens en telkens verscheen ook toen het koningspaar met de kinderen op het middelbalcon van het paleis, om de festnties van lovauteit en aanhanke lijkheid te beantwoorden. Hlrohito aan koning Leopold De keizer van Japan heeft koning Leo pold III gelukwenscben gezonden ter gele genheid van diens troonsbestijging. Nog geen overeenkomst O.ficieela kringen te Boedapest ontkennen, dat. er overeenstemming zou zijn bereikt over een Ital iaansch-Oostenrijksch-Hongaarsche overeenkomst als resultaat van het bezxiek van Suvich aan Boedapest Suvich zelve ver klaarde, dat terwijl zijn besprekingen met den Hongaarschcn premier slechts „ultwisse- Lng van gedachten" waren geweest, Italië uit hoofde van zijn geografische ligging, „verplichtingen heeft, waarvoor het niet uil den weir zt.' gaan". Suvich zou g:sferavond uit. Boedapest naar Rome terugkeeren. Te Rome ?al een conferentie gehouden woi den waaraan ook de Oosten rij ksche bonds kanselier zal deelnomen. Daarin zal de defi nitieve beslissing worden getroffen. BOEDAPEST, 24 Februari. De Italiaan sche staatssecietaris Suvich, die gisteren met den nachttrein wilde vertrekken, heeft zijn vertrek lot heden uitgesteld. Als reden van dit uitstel wordt aangevoerd het banket, dat de llongaarsche Min. v. buitenl zaken Ka- nya te zijner cere gisteravond heeft gegeven, doch volgens een andere lezing welke te Boedapest algemeen de ronde doet, vertrekt Suvio pas heden om bij dag te Weenen aan te komen, waar hij naar men meent te weten, zijn reis zal onderbreken, om me', eenige vooraanstaande Oostcnrijksche staats lieden to sproken Men kon nog met te we ten komen of deze laatste mcdi*deeling juist is, doch vast staat, dat Suvich hedenmorgen org S uur naar Weenen vertrekt. De „Muggvarsag" van de rpchts radicale oppositie weet thans als eenig blad te mel den cIt. t Goemboess en minister Kan va zich op 10 Maart n.s. naar Rome zullen begeven Het Mad weet echter niet met zekerheid of ook Dollfuss aan de bespreking zal deel nemen. Nader wordt gemeld, dat Suvich vanmor gen naar Weenen is vertrokken. ENGELSCHE OPRUIERS GEARRESTEERD LON'DFN, 24 Februari. Dc communistische leiders Harry Polljt en Tom Mann zijn gis teren gearresteerd. Zij zouden de voornaam fte sprekers zijn op de irrocte betoocing die de deelnemers ven den hoiv-ermarsrh naar J.muien vandarg in het Ilvdenark zouden Jiouden. dc pclitie beeft maatregelen geno men om ordeverstoring te voorkomen. Po!!it en Mann zullen terechtstaan we gens het houden van opruiende redevoe Amnestie De eerste daad van koning Leopold III is de onderteekening van een besluit geweest, waarbij aan gevangenen kwijtschelding of vermindering van straf wordt verleend. In Ylaamschgezinde kringen hoopt men, dat de koning ook een breede amnestie zal uitspreken voor Vlaamsche politiek-veroor- deelden. Dit zou bij het begin van liet nieu we tijdperk zeker een gunstigen indruk maken, temeer daar de Vlaamsche ondstrijders zoo van harte hebben deelge nomen aan het rouwbetoon over koning Albert Een dagorder aan het leger De Belgische minister van landsverdedi ging heeft een dagorder aan het leger uit gevaardigd, waarin hij mededeelt, dat heden koning Leopold III voor het parlement ge zworen heeft, de constitutie en de wetten van het Belgische volk na te zullen leven en de nationale onafhankelijkheid, alsmede de onschendbaarheid van het grondgebied, te zullen handhaven. Het leger, aldus luidt het verder, is tot de orders van den koning, zijn opperbevel hebber. Koning Leopold III is niet alleen de erf genaam van den onsterfelijken roem zijns vaders, hij was gedurende den oorlog een der oorlogs-vrijwilligers. Het leger is trotsch op hem. Zijn vaste wil is het te verdienen, dat hij altijd trotsch op zijn soldaten zal mogen zijn. Prins Hendrik der Nederlanden is. zoonis aangekondigd, gisternamiddag met den Edelweiss van 16.47 uur uit het Noord- station naar Den Haag vertrokken, uitge leid door den vleugeladludant van wijlpn koning Albert en den Nederlandschen ge- Toen prins Hendrik, na den officieelen rit door de stad van het nieuwe Vmings- paar per hofrijtuig naar de Nederlandsehe leeatie was teruggebracht, werd bij daar door een groote menigte Belgen, die zich «n de omgeving bevonden, op buitengewoon hartelijke wijze toegejuicht. De Prins is 's avonds even voor 8 uur te Den Haag aangekomen. De nrins van Wale;!. die eveneens bij de eedsaflegging van koning Leopold III aan wezig was. is Donderdagmiddag met den Pullman uit Brussel naar Ostende vertrok ken, waar hij de mailboot „Prins Karei" naar Dover heeft genomen. Enkele oogenhlikken na het vertrek van d!t passagiersehip vertrok ook de Britscha torpedoboot ..Winchester", die dp Rritcrhe leuerdelegatio naar België had gebracht. Kroonprins LTmberto van Italië heeft Vrij dagavond eveneens Brussel verlaten met bestemming naar Napéls. Koning Boris vertrok naar Parijs. Ook de huitenlandsehp lpgerdelegaties, die de begrafenisplechtigheid van widen koning Alhert hebben bijgewoond, zijn we der naar haar respectievelijke landen t^ ruggekperd. Het kabinet dient zijn ontslag in De leden van het kabinet hebben den ko ning bun demissie aangeboden. ,t hier pen zuivere formaliteit en als zeker mag worden aangenomen.da' t kabinet tn zün tegenwoordi- ''■ng handhaven zal Adres van Kamer en Senaat deu loop van den namiddag hebben dn1epeties van kar;er en senaat den nieu cu souverein een adres aangeboden, v. De Belgische staatsministers hehben, on middellijk na de eedsaflegging van koning Leopold III, nan koningin Elisabeth een adres doen toekomen, waarin zij o.m. het volgende zeggen: „De door koning Albert benoemde staats ministers, die in zoovpIp omstandigheden d- bewonderenswaardige toewijding van den koning aan het land. waaraan hij nimme» ophield het goede voorbeeld te geven, heir ben kunnen volgen, achten liet hun plicht, met diepen eerbied voor rip smart van Uwe Majesteit neer te buigen. Wij weten, welk aandeel Uwe Majesteit door alle hulpbron nen van haai hart en haar verstand heert gehad in de straling van het „Regnum", dat 't prestige van Relgië zooz.per vergroot hepit De zoo smartelijke slag van het Int, dat Uwe Majesteit plotseling heeft getroffen zal de onuitwishare verknochtheid en de onmetelijke dankhaarheid, welke de gan- sche natie Haar toedraagt, slechts kunneD vergrooten". Incident tijdens eedsaflegging .«aar eerst thans bekend wordt heeft zich. toen Koning Leopold de Kamer bin nentrad om den eed af te leggen, nog een incident voorgedaan. De rommun'stische afgevaardigden, die niet in officieele klee- dij waren verschenen, hlevpn tiidens het hinnenkomen van den Koning zitten toen de afgevaardigden Z.M. toejuichten, sprongen zii op en schreeuwden ..Lev renuhliek"; Hun kreet ging echter verloren in het gejuich voor den Koning. MANIFFST nFR vi AAMSCHE NATIONALISTEN De Vlaamsche nationalistische partij beeft een mnnifest verspreid, waarin aan het fair heritinprd wordt, dat de belofte door wijlen koning Alhert gegeven om den Vlamingen gelijkheid zoowel in rechten als in feiten e geven niet is ingelost en dat de wei ga ting om amnestie te geven aan de Vlaam rhe politiek-veroordeelden is staande ge houden. De Vlaamsche nationalisten wil len geen nieuwe heloften uitlokken, doch stellen weer vast. op grond van ervaringen uit verledpn en heden dat het nationalis tische Vlaamsche volksbelang nog kon ge- vrijwaard worden in het huidige staatshe stel. De nationale strijd zal worden voort gezet, opdat Vlaanderen naar eigen behoef ten en eigen inzicht vrij over zijn lot en le ven zal kunnen beschikken. De leiders ver klaren niet te zullen rusten voor een mach tige basis is gelegd voor de vrije stantkun- dige. maatschappelijke en cultureel* ontwik keling van onze geheele Nederlandsche vo"'- gem eenschap. Het stuk is onderteekend namens den Rand van Vlaanderen door Dr. Borms; na mens het Vlaamsche front door Mr. J. Tim mermans, voorzitter: namens het Vlaamsch Nationaal Verbond door den leider Staf de Clercq: door senator Lindeken, door de Kamerleden Mr. Borginon. Butave, de Bac ker, Mr. Elias, Mr. Leuridan, Mr. Romsce. DE BIJZETTING VAN K°NTNG ALBERT. Nadere bijzonderheden. Voorloopig is de kist met het stoffelijk overschot van Koning Albert I van België bijgezet naast het praalgraf van koizerin Charlotte, de zuster van Leopold, die ge huwd is geweest met Maximiliaan von LTabsburg, keizer van Mexico, die in 186? door den Indiaan Juarez is gefusilleerd ge worden. Men zal zich herinneren, dat zijn vrouw op het bericht van den dood van haar man krankzinnig werd en enkele ja ren geleden op hoogen leeftijd is gestorven. Behalve deze tombe bevinden zich in de crypte de praalgraven van de eerste Belgi sche vorsten Koning Leopold I en Koningin Marie-Louise. Deze tombe staat in he» den van den kelder. Op zij rechts zijn de graven van Koning Leopold II, Koningin Maria-Ifendrika en hun zoontje, den jong gestorven hertog van Henegouwen. Links rusten de graaf en gravin van Vlaanderen 1 prins Boudewijn De overleden koning heeft feitelijk zijn laatste rustplaats geen beschikkingen genomen. „Daar is al de tijd toe", had hij gezegd. Helaas, 't is anders gegaan. DE EX-KEIZERLIJKE FAMILIE NIET OP DE BEGRAFENIS. Men meldt ons: De eenige aanwezige Duitsche prins dien wij bij de begrafenis van Koning Albert ge zien hebben, was Ludwig Wilhelm van Beieren van het huis Wittelsbach, een ver wante van Koningin Elisabeth. Er is geen vertegenwoordiger van hei huis Hohenzollern uitgenoodigd. Hierover heerscht in de ex-keizerlijke fa milie ontevredenheid. BOSCHBRANDEN BIJ HET LAGO MAGGIORE Uit Milaan: Sedert Donderdagochtend woedt een groote brand in de bosschen op het gebergte nabij het Lago Maggiore ten Noordwesten van Pallanza Er waait een krachtige wind, waardoor het vuur zioh ondanks alle blusschingsmaat- regelen voortdurend uitbreidt Groote oppervlakten bosch cn versoheide- ne voehutten zijn reeds vernield. De vuur gloed s van alle punten van het Lago Mag giore te zien. De brandweren uit de omgeving, bijge staan door militie en Alpenjagers, nomen in het blusschingswerk deel. OM DE NALATENSCHAP VAN ABDOEL HAMID Volgens een bericht uit New-York is een maatschappij met een kapitaal van 7.5 mil- 1 oen dollar gevormd, die de rechten op de nalatenschap van Abdoel Iiamid wil ver verven. De waarde van deze nalatenschap -»c* zeven milliard francs bedragen. De uitkeer ng van de nalatenscha echter niet verzekerd, doordat de Turk staat op verschillende eigendom vi n heelt gelegd. HET EINDE VAN DEN RIJKSRAAD De rijksregeering heeft een wet uit gevaardigd, waardoor de rijksraad is opgeheven De verschillende landen hebben voort aan by 't rijk geen afzonderlijke vertegenwoordiging meer Tegen den Rijksraad had eigenlijk nie mand ids in te brengen. Zijn staatsrechte lijke beteekonis was moeilijk vast te stellen. Hij was geen .Herrenhaus", geen Eerste Ka mer, hoewel hij deze positie had kunnen in nemen. Het Duitsche rijk was niet veel meer dan een vorstenrepubliek en de rijks dag groeide tot een geznntcneongres. Topo in den tijd van 1815 tot 1866 de nage streefde eenheid door den Duitsclipn Bond was vastgelegd, zetelde in Frankfort a d. Main de Bondsdag, liet mikpunt van hn-m en spot wegens zijn onmacht en .toch te vens de handhaver van RegenhurgsVhe par lementaire traditie, welke in don naam „Rundes-Tag.' nog voortleefde. Behoedzaam nam Bismarck deze traditie over. bracht de stemmen der geannexcorden van 1866 hij de kroon van Pruisen onder, wijzigde den onpopulair geworden naam en zon out stond de „Rnndesrat" uit het Bismarckrijk welke van 1867 af bleef voortbestaan tot 1919. Het lag in den geest van den IJzeren Kan selier, dat deze bondsraad niet veel te vee tellen had. Hier manifesteerden zoo nu u.i dan de tot een rijk vereenigde regeoringen der verschillende staten. Men kende toen nog geen rijksregeering, maar snrak hoog stens van de rijksleiding, welke onder Bismarck te Rerliin zetelde. Zij omvatte den keizer, den kanselier en de staat* secretarissen cn deze in de grondwet niet apart vermelde rijksleiding was formeel af hankelijk van de met elkaar verbonden re- geeiingen, een hondeenontsrhap, dat dooi den Pruisischen koning was aangegaan mei den vorst van Biickeburg maar net eende met den koning van Beieren of dpn burge meester der vrije stad Hamburg. Dc snuve- reine vertegenwoordigers van dezen bono, die het Duitsche rijk ormatte, waren de met elkaar verhonden regeeringen en ee ge zanten dezer regeeringen vormden te Berlijn den Bondsraad. Toen in 1914 de oorlog begon, moest het Duitsche volk den vuurproef doorstaan aan de bondsraad werd de uitvaardiging van noodverordeningen opgedragen. Vier jaar later werd er zonder zijn medewerking geen maatregel meer genomen. In de groote politiek speelde hij geen rol. maai zijn hoo- ge ambtenaren bleken wel degelijk in staat, de voorstellen en ontwerpen der bureau cratie voor de practijk vruchtdragend te' ma ken. Zoo bewezen zijn hun bestaansrecht, toen November 1918 alles ineenstortte, toen er geen keizer, geen koningen, geen rijks dag en geen met elkaar verbonden icgee- ringen meer waren: de rijksraad bleef be staan en was onontbeerlijk voor het uit vaardigen van nieuwe noodverordeningen Pas Maart 1919 werd hem deze taak om nomen. Aug 1019 konden de gedelegeerden van den bondsraad elkaar opnieuw begroeten, voor zoover zij niet in de verschillende proviso rische staatscommissies bijeen gebleven wa ren. De grondwet van Weimar riep den bondsraad terug in het staatsbedrijf, maar gaf hem thans den naam van „rijksraad", be perkte zijn bevoegdheden en stelde hem in dienst van de rijkswetgeving.. Ziin zittin gen zou men conferenties van gedelegeer den kunnen noemen. Formeel waren de rijksministers der verschillende landen de woordvoerders in den rijksraad, maar zij verschenen hoogst zelden op deze zittingen. Het eigenlijke werk werd door geheime com- issies verricht. Ging hot om actueele en dringende aange legenheden, dan belegde men een conferen tie van de ministers der verschillende sta ten met de rijksregeering. De rüksiaad werd 't tooneel van inner- lijken strijd, wanneer bepaalde partijen, vvcike in een bepaald land de macht in han den hadden, hier tegen de rijksregeering en de achter haar staande partijen ageerden Zoo kwam het sedert 1927 tot menige storm achtige zitting in den rijksraad. Later waren de zoogenaamde autoritaire regeeringen van Brtlning en Von Papen er op uit, om den rijksraad legen den rijksdag uit te spelen. Maar de rijksraad bleek ook toen weer geen Eerste Kamer te zijn. Zoo lang de staatsregeeringen, die h er hun ver tegenwoordigers hadden, partijregeeringen aren, kon men geen combinatie tot stanu brengen, waardoor de rijksraad een legen wicht naast den rijksdag werd. Men liet hem weliswaar in een grootere zaal verga deren, stelde meer plaatsen voor do pers en het publiek beschikbaar en speelde het zelfs klaar, dat hier redevoeringen van den kanselier werden afgestoken. Maar men overschatte toch de productiviteit van den rijksraad. Hij was een platform voor dc regeeringsverklaringcn, maar zulk»' platformen had men ook elders kunnen zoeken. De rijksraad ontaardde in een plat form van den internen politieken strijd. Toen de nationale revolutie hem weer in beweging bracht, verloor hij zijn aandeel in de wetgeving cn werd hij vrijwel mach teloos. Volmaakt doelloos werd hij pas door de wet tot vernieuwing van het rijk van 30 Januari 1934, zoodat door zijn ophefing al leen nog maar de bestuursaangelegenheden nieuw geregeld moeten worden. Maar ook dit was een eenvoudige kwestie. Tot dusvei stelde de rijksraad iemand als president van de rijksbank voor; voortaan wordt zulks door den rijkskanselier gedaan. Tot dusver stelde de rijksraad den president, den „Oberreichsanvvalt" en de rijksadvoca ten voor. Voortaan wordt ook dit door den rijkskanselier gedaan.. En zoo gaat 't met alle 24 punten, welke de lijst van den rijks raad behelsde. De rijksraad behoort tot het verleden, om dat hij het federatieve element in den staat vertegenwoordigde, dit federatieve element is uitgeroeid want in het derde rijk kent men nog maar één staat en één volk. Vooi de representanten van het federati ment bleef er geen plaats meer over DE FRANSCHE BEGROOTING Belangrijke volmachten De Fransche Kamer heeft de begrootings- debatten in een nachtzitting beëindigd en de hegrooting met 469 tegen 123 stemmen aangenomen. De begraoting voorziet vooi het jaar 1934 in een totaal bedrag aan in komsten van 48.477.000.1)00 francs en aan uitgaven 48.418.000.000 francs. Zij levert dus een theoretisch overschot van 59 milhoc» francs op Door de volmachten, die de re geert ng van de Kamer heeft gekregen, is zij gemachtigd ingeval er een onver wachte daling der inkomsten intreedt, nieuwe bezuinigingen in te voeren, ten einde het evenwicht te herstellen. De begrooting zal Maandag in don Se naat behandeld worden, zoodat men hoopt, dat zij Woensdag in eon naclitzitting derde lezing gereed kan zijn. Weerbericht. DE STAVISKY-SCHANDALEN Begrafenis van Prince Uit Parijs: Het onderzoek naai de om- stand glieden, waaronder liet lid van liet hol van appel, Prince te Dy on om het leven is gebracht, heeft iot dusverre nog geen enkel resullaat of spoor opgeleverd De getuigenverklaringen omtrent hel ge bruik van den tijd in de eerste minuien na zijn aankomst in Dijun spreken elkaar te gen of zijn onjuist. Het spoor van l rincv gaat verloren vanaf het oogenblik, waarop hij uit het station en liet hotel, waar hij een kamer besprak, vertrokken is. PARIJS, 24 Februari. Het onderzoek naar den moord op den raadsheer ven liet l'arij- sche Hot' van Appel. Prince, heelt lol nog toe weinig resultaat opgeleverd. Ken getui ge heeft de verklaringen bevestigd van den taxi-chauffeur, dat Prince bij het station een onbekende had ontmoet, die hem raar een derden man had gebracht en dezen had voorgesteld niet de woorden: dat is de doctor Het onderzoek van het lijk heeft geen stellige bevestiging gebracht van de veron derstelling, dat Prince was vermoord vóór hij op de rails was gelegd. Verdwijnende documenten De „Echo de Paris" meldt, dat uit de acten, welke zich in het ministerie van ar beid bevinden en welke, behalve de arbeid.* vergunning voor de actrices Rita George en Marianne Kupfer, aanbevelingsbrieven van vooraanstaande persoonlijkheden lie vatten plotseling een aantal documenten verdwenen zijn De minister van arbeid had deze acten opgevraagd. De met de registratie beluste beambte kon echter slechts vaststellen, da» de stukken door derden verwijderd waren De „Libertó" publiceert liet gerucht, dat een bundel acten over de Stavisky-affaire, welke in het ministerie van arbeid werd bewaard, verdwenen zou zijn. Het zou hier om stukken gaan welke betrekking hebben op de omstandigheden, waaronder Dali- mier indertijd als minister van arbeid aan erzekeringsmautschappljcn heeft aangera den over te gaan tot aankoop van kaslion: de bank van leening van Bayonne. mmimmm. Hoo.gste stand te Zurich 770.2. Laagste stand te Seviïisfjord 737.5. Stand vanmorgen halftwaalf 702.8. WEER VERWACHTING Matige, tndelijk wellicht krachtige 7. tot W. vv nd, half tot zwaa- bewolkt o IxMrok ken, waarschijnlijk eenige regen, zachter. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halffvvaalf 6.4 C, 25 FEBRUARI. Zonsopgang 6.58 uur, zonsondergang 5.27 uur 26 FEBRUARI. Zonsopgang 6.56 uur, zonsondergang 5.31 uur VOERTUIGEN MOEIEN HUN LICHTEN OP HERREN 25 FEBRUARI. Van 's avonds 5.57 uur tot 's morgens 6.26 uur 26 FEBRUARI. ui 's avonds 6.01 uur tot 's morgens 6.24 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Hrd-n Voritr Heden Vorig Wnrtrtmrer n.on o.on Canh U9 i os straatHhurg 0.00 o.OO i-nis |.?s t.og 1.B9 1/1 Trier i/8 1.79 K enten 3.9t' Khli rort 0.9'T 0 7a W-( Emmerik Dusscldorf Maastricht Venlu - .52 0JB n>« -rfis -0.4 -n 42 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 25 Februari 8.95 90.50 Hollevuets! 018 19.48 5.i0 18.1 Willemstad 1.16 1345 '•.2 18.55 Hrouwersh 12.'U— 4.ki .6.30 Zierikzee 19.95 - 0.41 .3."» Weineldinge U.P» i2-i7 12.31 - Vhssingen lil». 3,42 12.07 Tern-uzen li 6 1.39 14.17 Hiinsweert 12.11» 26 FEBRUARI 4.37 41.56 Heilev.el. Iisg '.51 13 Willem 1.22 13 46 8 tad 3.1» 14.43 irsh 0 34 12 Ó7 fert VJJ 13.15 KONING BORIS TE PARIJS Koning Boris heeft te Parijs besprekin gen gehad met President Lebrun, Barthou en Doumergue. Waarschijnlijk hebben de conferenties met Doumergue en Barthou voornamelijk betrekking gehad op het Balkan-pact op de motieven, welke Bulgarije noopten, van dit pact verre te blijven. De toestand in Oostenrijk en de gevolgen van de ontwikkeling daar te lande voor centraal Europa zullen eveneens wel tei sprake zijn gekomen. PARIJS, 24 Februari. De Fransche minis ter van buitenianclsche zaken Barthou, die gister een onderhoud met Koning Boris van Bulgarije had, verklaarde tegenover persvertegenwoordigers dat de bespreking uitsluitend betrekking had op Balkan- kwesties en het Oostenrijksche probleem. Weliswaar had Bulgarije zich nog niet bij het Balkanpact aangesloten, doch ook hier zou de tijd zijn werk doen. VLIEGONGELUK Uit Rome: Een militair watervliegtuig is verongelukt. De inzittenden zijn om het ie ■en gekomen. HET ULTIMATUM VAN HABICHT Volgens te Londen ontvangen berichten s de bewaking van de grenzen in het Noorden van Oostenrijk versterkt teneinde "••ei t zijn op een eventueel optre den van het Oostcnrijksche legioen, dat in Duitschland aan dc Oostenrijksche grens ligt, bij liet verstrijken van het ultimatum an Ilabicht GOEBBELS EEREBURGER VAN BERLIJN Uit Berlijn: Rijksminister Dr. Goebbels is Jjupoemd iui cereburger van Berlijn. NIEUWE ONRUST IN SPANJE Syndicalistische overvallen MADRID, 24 Februari. Te Sarragossa en San Sebastian heoben syndicalistische groe pen gewapende overvallen gedaan op tevens middelenzaken en geldtransporten Door tij dig ingrijpen der politie zijn al deze pogin- jen er-hter mislukt. Daarentegen slaagden dc syndicalisten te Cadiz er in in een lokaal waar dc traditiolisten een politieke veig..de ring hielden, brandfakkels te werpen, waar door brand in het lokaal ontstond. Verder deed zich te Cadiz nog een bloedig incident voor op een aldaar liggende kanonneerboot Tijdens eer. twist schoot een matroos een onderofficier neer, waardoor deze zwaar werd gewond Dit is het derde geval van dien aard binnen zeer korten tijd. Te Almeria zijn de studenten in staking gegaan, en te Ciudad Real hebben do mijn werkers 't werk neergelegd. Te Madrid hebben de post- en telegraaf- heairihten een ultimatum gezonden aan den minister van verkeerswezen in verband met nieuwe ontslagen. Zij dreigen met n stalling indien de minister peen rekeninp wenscht ♦e houden met de eischen van hun vakorga nisatie. TITULESCU GEOPEREERD. Zijn toestand ernstig Uit Boekarest: Titulescu, de Roemeensche minister van buitenianclsche zaken, heeft Donderdag in verhand met een oorontste king een operatie ondergaan. Zijn toestand is ernstig. REUZENPRESTATIE VOOR EEN LILLYPUTTER Uit Rome: Een groote fabriek te Turijn heeft een lilhput-auto'tje geconstruec dat thans een proeftocht maakt naar ooeda- pest. De motor zal op houtskoolgas loopen. De proeftocht wordt gefinancierd door liet ministerie van landbouw. De route s onge veer 3000 kilometer lang. Iedere 300 kilome ter zaj brandstof worden ingenomen. Ingezonden Stukken. HET RAPPORT IDENBURG apport geleze '•haffen, dan zijn kende gevol^er NAAR UNIFORM-VERBOD IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT? Uit Dublin: Het is tot stormachtige tno- neelen gekomen in den dail, toen gisteren 'net door de regcering als 't ivare bij verras sing ingediende wetsontwerp, inzake het dragen van uniformen, in behandeling moest worden genomen. Het ontwerp werd echter, ondanks alle verzet, in eerste lezing aangenomen niet 63 tegen 46 stemmen. MIST BOVEN HET KANAAL Vrijdag is te Southampton ten gevolgp an den mist het geheele scheepvaartver keer gedesorganiseerd geweest. Eenige schepen kwamen met vertraging binnen en moesten op de reede van Cowes voor anker gaan voor dat het zicht toeliet, dat zij .j.» haven binnenliepen. De voor een groot stoomschip bestemde passagiers werden des nachts in een hotel ondergebracht, waar zij ue aankomst van het schip moesten af wachten, wr irmerfo zij zich naar New York zouden inschepen. ritale belangen 1 deze bemoeiingen niet 62. Den Haajc. H. JAXSEN' PENIOENKORTING BIJ DE NED. SPOOR- WEGEN Na op de gesoh leden Is van het pensioenfonds vat. het personeel der MIJ tot Exploitatie van hebbf!n geweien, een fonds waarvoor had go- het feit dat het latc-r dai irnen personeel dnr rik getroosten? Mi. billijk zou zijn zo "s natuurlijk I ieerd hoofdcondui opofferingen heeft 1 offers, is het 1 ir billijkheid >rdt gehouden Jf

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2