WEKELIJKSCHE B IJ LAGE MODEVAKSCHOOL E.N.S.AIJ) OPLEIDING GEZ. AALDERS A, 6RASMAYER ZOON StoomWasch- en Strijkinrichting „Aurora" W. Spierenburg C.Wzn Wij en de Waarheid Ze stonden bij elkaar voor een winkel ruit, de twee druk pratende vrouwen, blijk baar zóó uit haar huiswerk weggeloopen voor de dagelijksche boodschappen, en nu ze onderweg elkaar bij den kruidenier had den getroffen, nu hadden de tongen druk werk! Geen wonder, dat ze eens graag zich eens flink uitspraken, het werk in huis tusschcn zwijgende stoelen en tafels, en achter tochangende gordijnen, die je zoo van de buitenwereld af houden, is zelfs voor de meest toegewijde huishoudster in de morgenuren vaak wat él te stil. En als je er dan even uit wipt, na het kopje kof fie,, om \lug in de buurt een stuk of wat spoedeischende boodschappen bij elkaar te halen, dan is het vaak prettig, zoo even een babbeltje te houden, ter opfrissching Ik zag ze dus in de verte al staan, en wat hadden ze het druk! Toen ik ze tot dichtbij genaderd was, stonden ze op t punt van uiteen te gaan. „Heeft ze dut gedaan! Is 't waar?", zei de eene, met een uitdrukking van verbazing, waarin toch ook wel afkeuring lag. En de ander bevestigde, met een stevige knik van voldoening, en veel gretigheid: ,,'t Is de volle waarheid........." Verder hoorde ik het gesprek niet, wam jntussehert was ik de beide praatsters al weer voorbij, maar die uitdrukking, de vol le waarheid, bleef me in m'n hoofd han gen. Wat praten wij menschen toch graag, en hoe komt het toch, dat jvij er naar het schijnt een ingeboren plezier in hebber, over anderen te praten? Is het niet zoo? Kwaadsprekerij in "den gangbaren zin, dat afschuwelijke, zoogenaamde „roddelen", hoeft het nog niet eens te zijn, heel vaak is, wat wij zoo in oppervlakkige conversa tie aan elkaar doorgeven Inderdaad waar, de volle waarheid, dat wil zeggen, zooals wij ze zien. En wij meenen dan inderdaad, dat er omtrent de persoon of het voorval waarover wij het hebben, geen andere waarheid mogelijk is. Ce weten precies, hoe zij of hij zich gedragen of misdragen heeft, vooral dat laatste; ook de om standigheden, waarin de persoon in kwes tie verkeerde, kennen wij op ons duimpje, en zoo vormen \vij onze opinie. Wij zijn daar, eerlijk gezegd, ook niet weinig trotscii op, op zoo'n opinie, en we geven deze door, aan wie te maar aanhooren wil. Ook al zijn we geen babbelkousen. Maar praten is zou prettig. Tweeduizend jaar geleden heeft Iemand ons geleerd, dat wij met oordeelen voor zichtig moeten zijn, niet enkel met het v e r oordeelen, nee, ook met ons oordeel, omdat wij daarmee kwaad aanrichten, da» zich tegen ons zelf ophoopt Hoe weinig houden wij, in de dagelijksche praat, met deze goddelijk les rekening. Ooordeelen is een ontzaglijk moeilijk ding. Achter elke waarheid steekt eigen lijk, als we eenig inzicht krijgen, een. nieu we waarheid; de echte oorzaken van wat er gebeurt, in ons zelf, in anderen en om ons heen, zijn ons, oppervlakkige men schen, in den regel verborgen. Ook de zoo genaamde wetenschap, die diepzinnig kan redeneeren, begint met over enkele dingen heen te stappen, die zij niet verklaren, en nog minder langs den weg van het gelooi ervaren kan. Liever maakt zij bijvoorbeeld hypothese na hypothese, dan het oude Scheppingsverhaal uit het Genesis-boek te zelf niét aanvaarden. Wat in den grond zwaarte kracht is, electriciteit, en noem de dingen maar verder op, ze weet het niet. Ook daarin zit voor ons, ten opzichte van de waarheid, een les. „Wij kennen mam ten deeleBij de soms zoo moeilijk te be antwoorden kindervragen moeten wij ons van dit ten deele kennen eerlijk voor ons zelf rekenschap geven. Als het kind bijvoor beeld ons vraagt, hoe het komt dat de elee- trische tram rijdt, zonder dat er een paarn voor loopt, die trekt, dan kunnen wij daar op geen antwoord geven, dat het kind liee- lemaal bevredigt, omdat hoe electriciteit werkt nog buiten het bevattingsvermogen van de kleine hersentjes gaat. We moeten dan geen leugentjes of flauwe grapjes gaan innen, maar gewoon zeggen: „dat zul je later wel eens begrijpen, als je wat grootet bent!" De natuur, die in zekeren zin Gods Werk- aats is, leert ons deze zelfde les. Alles lat in het leven zoo geleidelijk. Het pas geboren kind heeft vermoedelijk precies de zelfde zintuigen, oogen, ooren, neus, nis een volwassen mensch. Kunnen we daarom zeggen, dat baby al ziet, hoort, en ruikt? Moeders zullen het uit ervaring met mij eens wezen, dat daarvan nog lang geeu sprake is. Eerst heel langzaam, o zoo gelei delijk, zullen de zintuigen in gebruik wor den genomen, meer en meer tot normale ontwikkeling komen, totdat ze tenslotte de volkomen scherpte hebben van die van een volwassen mensch. Waarom heeft de Schepper dat zoo be schikt? Zijn liefde en wijsheid spreken er uit. Deze eerst sluimerende, allengs ontwa kende zintuigen zijn een liefdevolle voor zorg. Gesteld dat er eens een kindje werd geboren dat precies vanaf het eerste oogen- blik e\en duidelijk waarnam als u of ik. Het gevolg zou wezen, vermoedelijk, dat ge hoor en gezicht onmiddellijk, door de felle inwerking van al dat nieuwe, dadelijk wei den te gronde gericht. God laat echter deze vermogens heel langzaam oiuplooien, zoo als een plantje, dat niet meer voedsel op neemt dan het verdragen kan, en daardoor geleidelijk tot ontwikkeling komt. Zoo zien en ondervinden wij ook niet nieer van de waarheid, ook die waarheid die met een hoofdletter geschreven moet dan goed voor ons is, en bij onze ontwikke ling past. Dit moet ons bescheidenheid ge ven en opmerkzaamheid voor wie 0111 ons heen zijn. Ons oordeel, ofschoon waar, kan soms zoo hard zijn, zoo onmeedoogend, het kan een ander zulk een leed geven. Som mige waarheden, heeft eens iemand ge zegd, komen aan als een hamerslag. Dit soort waarheden zijn erger dan een leugen. B Vl\t? w' v" j - v v - j JJ J w» J a j J a a j J a i? Handwerken Een geweven Kussen Dit kussen, uit te voeren op een tafei- toestel, is in mooie kleuren uitgevoerd. Benoodigd voor dit kussen: 3 kleuren S-draads weefwol. Het geheel is 50 c.M. in het vierkant groot en geweven op een af stand van 2 draden per centimeter. Elk ruitje van de teekening stelt 1 c.M. of 2' kettingdraden voor. Opzetten: 16 draden donkerbruin of zwart 12 draden terra' of rood. 4 draden donkerbruin of zwart 8 draden beige. 20 draden terra of rood. R draden beige. 4 draden donkerbruin of zwart 12 draden terra of rood. 16 draden donkerbr. of zwart. De inslagdraad is in dezelfde volgorde. Een borduurpatroon voor KinderKleertjes Hier volgt een aardig borduurpatroontje voor kinderkleertjes. Om het op verschil lende voorwerpen over te brengen, behoe ven we niets anders te doen dan de teeke ning uit te knippen, op de stof te spelden en met een rijgsteek de omtrek te rijgen Als we dan het papier er af scheuren staat het figuurtje in rijgsteken op de stof. Verreweg het gemakkelijkst is natuurlijk TOBBEN MET DE WASCH ONNOODIG! WBÊÊÊ WIJ verzorgen Uw geheele wascb, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurd» goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven z\jn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! Kosi N V UE GOUUSCHE olOOtódUEKERU Turfsingel 29 Tel. 2600 GOUDA de omtrek van de figuren met een platte steek te werken. Maar wie er meer werk en moeite voor over heeft, kan het geheele figuurtje opvullen met allerlei aardige ge zedige kleurtjes. Ook als appliqué zal het ontwerpje zeei voldoen.En de kleintjes, voor wie het dan toch eigenlijk is bestemd, zullen pleziei beleven van het gezellige poppetje. Eenzijdig gerichte opvoeding Een echt kind is nooit rustig ,'t zit vol met energie en het heeft er plezier in, deze op de een ol andere wijze tot uiting te brengen. Op geen enkelen leeftijd komt er zooveel energie in den mensch tot ontplooiing, dan juist den kinderleeftijd. Zoo deze levendig heid van geest en licnnam, welke het kind al spelende aan den dag legt, voor de op voeding kunnen worden gebruikt, zonder dat verstand of lichaam Op eenigerlei wijze extra worden vermoeid, dan zou dit voor zijn later leven van zeer groote waarde zijn. Wat we echter in het algemeen aan schouwen, is juist het tegenovergestelde. Men is van gedachte, dat de kindertijd met spelen moet worden doorgebracht en tuurlijk, dit is juist Maar, daarbij moet niet worden vei goten, dat er altijd, bij spel en arbeid evenzeer, energie wordt verbruikt, en dat het verschil alleen hierin is gelegen, dat arbeid is hetgeen men verplicht is te doen. en dat spel is hetgeen men doet voor zijn genoegen. Dat men onderscheid maakt tusschen ar beid en spel is grondig verkeerd, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Het spel ijnoet nuttig zijn en productief, het ge noegen moet zich paren1 aan den arbeid, op dat deze in ons leven geen verveling geeft, maar integendeel vreugde. Dit moet een dei- centrale gedachten bij de opvoeding we het kind moet gaarne elk oogenblik van leven bezig zijn, het moet iets verrichter., dat prettig is en tegelijk nuttig. De groote fout van heel veel opvoeding is, De mode van den dag NAAIMACHINES STELLEN NOOIT TELEUR PFAFF-winkels overal Ze zijn nog altijd in de mode, de vlotte pull-overs en jumpers. En daar kunnen we niet dankbaar genoeg voor zijn. want zelden was een dracht prettiger dan deze. Het handwerk viert ook weer hoogtij, want het is zulk leuk werk om die jum- pertjes zelf'te maken. De mode, die dit jaar on gemeen practisch is, veroor looft ons hetzelfde jumpertje meteen kleine verandering 's zomers en 's winters te dragen. Onze afbeelding toont u, welke veranderingen bedoeld worden. Daar is de pull-over, die in de zomer met 't pofmouwtje gedragen wordt en 's win ters een strakke ondermouw krijgt Voor ijsvermaak of heel koude dagen wordt in de halsopening van de V-vor- mig uitgesneden jumper een plastron gezet met een Imo gen boord. De sluiting be staat uit drukkers. Zoo zijn er meer manieren, waardoor we van een zomerpull-over een degelijke winterjumper kunnen maken. Pull-overtje9 WEKELUKSCH KNIPPATROON Hier zijn weer twee speciale aanbiedingen Voor diegenen onder onze lezeressen, die nog geen kennis gemaakt hebben hiermee, zullen we even herhalen, wat de bedoeling is van deze patronen. Zij worden verkocht tegen den prijs van 38 cent per stuik, doch slechts in één maat en wei de volgende: bovenwijdte 102 c.M.: taillewijdte 82 C.M.; heupwijdte 107 cM. No 218: een japon vnn blauwe wollen stof mot een heel aparte halsgarneering. Benoo digd: 2.80 meter stof van 130 c.M. breed. No 222: japon van wollen stof met strik en kappen van geruite organdie of tafzij. Benoodigd: 3 meter stof van 130 c.M. breed en 60 c.M. organdie of taf van 90 c.M. breed Beide patronen zijn dus, in de aangege ven maat, tegen den prijs van 38 cent per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knip patronen'' van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending geschiedt na ontvangst van hat verschuldigde bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in posl zegels of per postgiro 41632. Het werken met dit patroon hoeft abso luut geen moeilijkheden op te leveren, daar men, door al of niet aanknippen van de naden het patroon voor eigen figuur pas send kan maken. De lezeressen worden vriendelijk ver zocht, bij bestelling duidelijk het gewnisch- te nummer te vermelden, evenals naam en adres. Men voorkomt daarmee onnoodigc vertraging in de toezending. bij een behandeling met waschbenaiaie on- noodig is. Als men de benzine in een autogarage koopt, verdient het aanbeveling dat men zé eerst filtreert door een doek. Men kan ook benzine koopen bij een drogist, w ze in een blik verkrijgt. Ook kap rnph 'totri gebruiken, wat onbrandbaar is m; aanmerkelijk duurder dan ben: ue, Voor het wassclien van kier ding stikt in benzine heeft men 4 Liter noochg. Week de zijde in een kom met benzine, die door een bord afgesloten wordt. Na ton kwartier wordt het stuk in de benzine met ile han den bewerkt en uitgeknepen. Daarna krijgt het nog een schoon bad. Hang daarna de jurk buiten totdat de lucht eraf is. De ben zine lean weer gezeefd worden en iu een gesloten bus of flesch bewaard, liefst in den kelder. Dat men uiterst voorzichtig moet zijn met de benzine spreekt valizelf. Er mag absoluut geen vui r in de omge ving zijn, doe het werkje liefst buiten. Zelfs als de jurk gewassciien.cn droog is, mag men die nog niet bij het vuur hangen uit te luchten. Dat moet buiten uebeu ren! Als men een gelatinepudding moeilijk uit de vorm kan krijgen, verdient het aanbe veling dë vorm even in kokend water te dompelen, waardoor de pudding gaat glij den. Men behoeft niet altijd een pudding In een vorm te doen Heal aardig is ook kleine kopjes of eierdopjes te gebruiken, en op glazen schoteltjes deze miniatuurpuddingk- jes op te dieDen. E WEG NAAR 'T HART Stamppot van aardappelen, bieten en spek (zes personen) Anderhalve Kilo bleten, één Kilo aardap pelen, stukje rookspek, 4 eetlepels azijn. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak ze uit; kook de aardappelen gaar en stamp ze fijn. Kook de bieten, snijd ze aan plakjes, die de aardappelen en bieten door elkaar, voeg de. azijn toe, een beetje spekvet en laat alles nog ongeveer een kwartier sto ven. Geef er dobbelsteentjes spek bij en het overige spekvet als jus. Citroenrijst (zes personen) Kook 2 ons gewasschen rijst gaar in wa ter, met een dun citroenschilletje en een theelepel zout. Neem de pan van het vuur •en roer er het sap -van 3 uitgeperste citroe nen en een half pond bastardsulker door Doe ze in een puddingvorm en laat ze koud worden. Stokvisch met rijst en uien (vier personen) Zet 1 pond geweekte stokvisch op met ruim kokend water en een eetlepel zout. Kook ze gaar op een zacht vuurtje, 30 min.; verwijder de velletjes. Bak 4 uien gaar en bruin, kook 1 K.G. aardappelen en stamp ze fijn. Kook 1 ons rijst in 3 kopjes water en stamp stokvisch, uien, aardappelen en rijst goed door elkaar en geef er mosterdsaus bij Macaronisoep Benoodigd: 500 Gram rundvleesch, Gram macaroni, \y2 L. water, 5 Gram zout. Bereiding: bouillon trekken van vleesch met water en zout. Het vleesch een paar uur opzetten en zachtjes koken, tot het gaar is, ongeveer P/2 2 uur. De maca roni in stukjes breken van 2 c.M. lengte. De macaroni 3 kwartier in de soep meekoken. Men kan het vleesch in de soep laten, of een gedeelte er uit nemen, om den volgen den dag te venverken. Kokosnotenvla Benoodigd: 4 eierdooiers, y2 L. melk, 100 Gram suiker, y> Kokosnoot, 20 Gram mai- zena. Bereiding: men verwarmt de melk, klopt de eierdooiers met de suiker en de maïzena en voegt de venvarmde melk al roerende toe en laat de vla op de kachel even door koken. Men snijdt de kokosnoot in driehoek stukjes en snijdt het buitenste bruine laag je eraf. Men raspt dr noot fijn en vermengt deze met de vla. Appelen, aardappelen en rolpens Benoodigd: 1 K.G. zure appelen, y> L. wa ter, zout, 1 K.G. zoete appelen, 75 Gram reuzel, 1 y2 K.G. aardappelen, 750 Gram rol pens. Bereiding: de aardappelen schillen en wasschen, opzetten met y2 L. water en zout. iDe zoete appelen schillen, wasschen (de ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: Soep, baklappen, snijboonen uit het blik, wentelteefjes. MAANDAG: Stamppot van aardappelen, bie ten en spek, mandarijntjes. DINSDAG: Karbonade, gestoofde prei, troenrijst. WOENSDAG: Soep, pannekoeken. DONDERDAG: Stokvisch met rijst en uien, pannékoek. VRIJDAG: Runderlappen, appelmoes, choco ladepudding. ZATERDAG: Saucijsjes, zuurkool met witte boonen en aardappelen. klokhuizen er uit nemen), in stukken snij den, bij de aardappelen voegen. Vier zure appelen bewaren voor de rolpens. De rest schillen, wasschen (klokhuizen er uit ne men), in stuik ken snijden en bij de aardap pelen voegen. Appelen en aardappelen 1 y2 uur koken, de reuzel toevoegen, overgeble" ven van het bakken der rolpens. Intusschen de rolpens in stukken snijden, bakken in de reuzel, ongeveer 10 minuten voor beide zij den. De vier appelen worden gewasschen geboord, ongeschild in schijven gesneden en even in het rolpensvet licht bruin gebak ken. De appelschijven worden gelegd op de schijven gebakken rolpens. De rolpens word: op een schotel gediend, de appelen en aard appelen in een dekschaal. Linzensoep Benoodigd: 1% L. runderbouillon, 30 Gram boter, zout, 80 Gram lihzenmeel, 100 Gram kalfsgehakt Bereiding: meel en boter vermengen, dan langzamerhand steeds roerende den koken den bouillon toevoegen, de soep 20 miuuten koken, dan zout toevoegen. Men kan er naar verkiezing wat peper bij doen. Gebruikt men linzen, dan kookt men deze apart gaar, wrijft ze door oen zeef en voegt ze bij den bouillon. Men presenteert bij deze soep klei ne balletjes gehakt, die men in de koeke- pan met boter even bruin laat bakken. Spaansche beschuitpudding Benoodigd: 175 Gram biscuits, 75 Gram bitterkoekjes. 4 eieren, 2 lepels sudker, y2 dL. malaga, een paar lepels abrikozenjam, 50 Gram rozijnen. Bereding: de biscuits en de bitterkoek jes fijnmaken en vermengen met de eier dooiers en de suiker, de malaga en de abri kozenjam; er ook de rozijnen en het stijfge klopte eiwit bijvoegen. Deze massa een half uurtje in een beboterden met poedersuiker bestrooiden vorm een half uurtje an bain mario plaatsen. Afgekoeld opbrengen. dat zij er bijna uitsluitend op wordt gericht den mensch er op voor te bereiden, dat hij zich later in het leven kan verwerven, wat hij noodig heeft. Hierdoor ontstaat het ge vaar, dat deze jacht naar bezit later met alle mogelijke middelen wordt verwerke lijkt en dat men er weinig oog voor houdt, of de aangewende middelen goed zijn of ver keerd. Men verliest het fijne gevoel van respect en achting voor anderen, zoozeer is men doende zich met de ellebogen door de menigte heen te dringen. Gevolg van deze. te overwegend op materieele vooruitzichten gebaseerde opvoedingswijze is, dat heel het leven ontaardt in één concurrentiestrijd. Opdat de één wint moet de ander verlie zen, dit is een harde waarheid. Is men er op uit heel het leven op dit spel van winst en verlies loe te spitsen, dan komt het hier op neer, dat men van den morgen tot den avond a!s het ware van plaats verwisselt, als de stukken op een groot schaakbord Men houdt zijn gewin zóó in het oog, dat het bijna uitsluitend levensdoel wordt. Tot dat men tot de ontdekking komt, die reeds zoovelen in het leven hebben gedaan, dal geld en goed slechts een schaduw zijn van geluk, dat 't ware geluk elders ligt. Waar om zouden wij onze kinderen echter langs zulk een omweg voeren? De opvoeding, gericht op het verwerven van bezit is in haar eenzijdigheid een groot gevaar. Het wasschen van zijde in waschbenzine Met do toename van de kunstzijde-fabri catie is het wasschen van kleed'ngsstukken in benzine zeer toegenomen. Er zijn soor ten kunstzijde, die niet tegen een zeepsopje be-stand zijn, of die bijna niet in oorspronke lijke vorm terug zijn te brengen, zooals be werkte pofmouwtjes, geplisseerde kraagjes en lampekappen. Ook gebeurt het bij sommige weefsels b.v. craquélé en hamerslag, dat ze na het was schen zoo gekrompen zijn, dat dragen on mogelijk is. Na een zeepsopje behooren de kleedingstukken gestreken te worden, wat I Dames STINIS-VOLKERS, Hondiusslraat 69a ROTTERDAM Costumière - Coupeuse - Leerares Wegens het slagen der Candidalen kunnen zich NIEUWE LEERLINGEN AANMELDEN Inlichtingen dagelijks aan dc School. PROVENIERSSTRAAT 54 VERPLEEGSTERS-UITZETTEN naar Maat PRIMA KWALITEITEN LAGE PRIJZEN EN VLUGGE LEVERING KEURCGLLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, xjINOLEUMS GROOTE SORTEERING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONCURREERENDE Prijzen!!II AANBEVELEND UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8